[ Branko1984 @ 15.11.2013. 15:13 ] @
Imam Foxconn-ovu matičnu ploču, koja se pre 4 godine dobijala uz Legionar II računar.
Na njoj je jedan IDE i 4 SATA slota, 3 x PCI i jedan PCI Express slot.
Nedavno sam dodao plug&play karticu koja od jednog PCI slota pravi 5 USB slotova (4 eksterna + 1 interni).
Sve je radilo ok, tj. USB-ovi su bili besprekorni!
Onda sam rešio da pazarim jedan Rack u koji se postavlja ATA hard disk.
Za tu namenu sam kupio ATA HDD od 120 GB. Veza između Rack-a i ploče se ostvaruje
adapterom koji na jednom kraju ima USB muški priključak (taj kraj ide u interni usb na kartici), a na drugom
kraju je standardni ATA priključak (koji ide u Rack). Rack podržava hot-swap i na prednjoj strani ima prekidač kojim gasim i
palim hdd. Takođe postoje dve LED lampice, od kojih jedna signalizira da je uređaj uključen, a druga signalizira
aktivnost HDD-a.

Moj problem je u sledećem:
Windows XP (SP3) (32-bitni) je nakon povezivanja i uključivanja sistema, u systray-u prikazao „oblačić“
u kojem piše da jedan od mojih USB uređaja ne radi (to je upravo Rack sa HDD-om gde je trebalo da piše
da je to USB Mass Storage i da mu, eventualno, Windows dodeli slovo).
Kada odem u Device Manager ne postoje znakovi pitanja na USB kontrolerima, već na mestu pomenutog
uređaja stoji „Unknown Device“.

Da bih ovu situaciju rešio, evo šta sam sve pokušao:
- Sa najnovijim Driver Reviver-om sam update-ovao sve drajvere (tu se ponovila ona epizoda sa oblačićem u systray-u),
- U Device Manageru sam pokušao da uputim Windows na drajvere za matičnu ploču (nadajući se da će pronaći što je potrebno),
- U Disk Management-u se uverio da ne postoji dodatni disk, osim onih koje sam od ranije imao.

SVE prethodno je bilo BEZUSPEŠNO.

Mislim da je moj OS u dobrom stanju i ne verujem da bi formatiranje i sveža kopija OS-a rešili problem.

Ako neko ima savet, spreman sam da pažljivo saslušam.
Unapred zahvalan,
Branko
[ Seyokiller @ 18.11.2013. 16:55 ] @
Daj nam Device ID.
[ Branko1984 @ 22.11.2013. 14:00 ] @
Hvala članu Seyokiller na interesovannju za moj problem!
Čini mi se da sam našao krivca: USB Flash-om sam išao redom i proveravao te
tako našao da od 5 USB slotova, na PCI kartici, 3 rade a dva ne rade!!
Od toga je jedan koji ne radi upravo onaj interni usb na koji je bila nakačena HDD fijoka!
Dakle, jednaki simptomi: poruka u systray oblačiću da uređaj ne može biti prepoznat i
u Device Manager-u UNKNOWN DEVICE bez upitnika.
Čini mi se da sam rešio problem.
Trenutno je pci usb 4+1 kartica na reklamaciji u radnji gde sam je pre 4 meseca i kupio.
Kada ubacim novu karticu, javiću ovde u post-u rezultate!

Hvala svima koju su moj post o problemu pročitali,
Branko
[ Branko1984 @ 14.12.2013. 17:17 ] @
Kao što sam i pretpostavio: sa zamenom neispravne kartice, nestao je i problem sa fijokom!