[ witness @ 16.11.2013. 17:10 ] @
Dragi moji
Zeleo bih da mi neko pomogne ako zna i ako je upucen u ovo sto me zanima.
Imam prijatelja u Madjarskoj i interesuje me da li mogu da se prijavim kod njega na adresu ako mu je npr. ne proknjizen stan?
I gde bih trebao da idem srediti tu prijavu,moram li ici u Madjarsku,i naravno sta mi je sve potrebno od papira-koliko to kosta?
Hvala puno svima koji pomognu,pozdrav.
[ član @ 16.11.2013. 21:08 ] @
ako neznaš dobro Mađarski, ne upuštaj se u to!
moj prijatelj je baš imao jako negativno iskustvo... pisao sam već o tome na forumu.
[ witness @ 17.11.2013. 17:23 ] @
Znam madjarski to nije problem,na kom forumu i gde si pisao??
[ madmax-wifi @ 18.11.2013. 22:37 ] @
Ako ne planiras neko vreme stvarno biti na toj adresi ne vredi da pokusavas.
Budi spreman da ce policija nekoliko puta izlaziti da obavi razgovor sa tobom i da proveri dali stvarno zivis na toj adresi.
Cuo sam od poznanika za neke koji su pokusali pa kad ih drugi put nisu nasli na adresi nista od prijave.

P.S. Ako stvarno znas madjarski mozes pitati i na google.
[ djuraeuforia @ 20.04.2015. 14:04 ] @
dobar dan..zeleo bih da vam postavim jedno pitanje,jer niko ne moze da mi da konkretan i tacan odgovor..zanima me ovo,moja mama je dobila madjarsko drzavljanstvo ali ja,brat i sestra nikako ne mozemo da naucimo jezik,trudimo se ali jako slabo,nije lako,zato zelimo da odemo u madjarsku neko vreme da zivimo,mama da uzme stan i prijavi nas kod nje da zivimo da bih naucili jezik i tako zatrazili dvojno drzavljanstvo..e sad me zanima da li ja imam prava da radim tamo,tj da nadjem neki posao,i koliko smem ostati ? msm valjda ipak nesto znaci ako je mama drzavljanin madjarske.. ja inace imam 21 godinu.. nadam se da cete odgovoriti u sto kracem roku,hvala
[ član @ 21.04.2015. 09:52 ] @
@djuraeuforia

mislim da iako ti je majka drzavljanin Majarske, da bi vi preko nje mogli da odete u HU jedino sa vizom za spajanje porodice.
imas na sledecim linkovima o tome sta je potrebno za takvu vizu:
http://www.mfa.gov.hu/kulkepvi...tartozkodasi_engedelyek_sr.htm
http://www.migrantservicecentr...0Fact%20Sheet%20HUNGARY_mn.pdf

ako je tako, to bi onda bilo teorijski izvodljivo, ali prakticno nemoguca mislija! dakle, majka bi prvo trebalo da ode u Madjarsku, iznajmi stan (dovoljno veliki za 4 osobe), prijavi se na adresu, zaposli se i ostvari tolika primanja da moze da placa stan, sama zivi od toga i uz to i vas troje da izdrzava. i da sve to izrealizujete, nisam siguran da li bi sa tom vizom vas troje imalo prava na rad.

ako bi razlog cele akcije selidbe u HU bio samo ucenje jezika, mislim da nema previse smisla jer bi sve to previse komplikovano bilo, a uz to realizacija bi trajala sigurno godinu/dve/tri, pa dok bi se vi preselili, naucili madjarski, aplicirali za drzavljanstvo, dobili... pitanje je da li ce uopste tada i biti na snazi zakon o dvojnom drz.!? moras da uzmes u obzir to da je trenutno sreca presudni uslov za dobijanje madj. drz., a ko zna kako ce tek biti za 3-4 god. tako da i naucis madjarski odlicno, nije garant da bi drzavljanstvo i dobio. moj je savet (opet kazem: ako bi razlog svega bio samo ucenje jezika) da zaboravis na tu ideju, nego uci sa kevom kuci madjarski, uzmi profesora, nadji na netu materijal za ucenje i sl. u krajnjem slucaju, 3 meseca imas prava na boravak u HU, za to vreme sigurno mozes da zavrsis neki inetenzivni kurs madjarskog.