[ Grof od Milutovca @ 22.11.2013. 12:44 ] @
Pozdrav, imam problem oko koga se zderem danima. Ovako: zivim u dvojnoj kuci/stanu koji je otac inzenjer elektrotehnike-lafcina dobio od Elektrovojvodine osamdesetih. Kada smo je dobili, imali smo jednu drvenu supicu do koje od glavne razvodne table kroz zemlju ide normalni petozilni kabl (dve crne i braon faza, plava nula i zuto-zelena) i jos jedan plavi provodnik. U supi smo imali samo monofaznu instalaciju (jednu uticnicu i jednu sijalicu u istom strujnom kolu). Kasnije je otac do supe sagradio garazu i produzio instalaciju sa joj jednom sijalicom i dve uticnice). Otac je umro pre 20 godina. Pre izvesnog vremena smo srusili dotrajalu drvenu supu i precvikali smo fazu, nulu i uzemljenje, ali instalacije u garazi nismo dirali. Sad garaza visi bez struje i svetla.

Planirao sam da postavim dve razvodne kutije i da spojim ono malo kabla sto viri iz zemlje sa garazom. Tu sad nastaje problem. Prvo sam spojio crni, plavi i zutozeleni provodnik iz petozilnog kabla sa redom, crnim, plavim i zutozelenim provodnikom u trozilnom gajtanu koji sam kupio da premostim. Kada sam sve sklopio, instalacije nisu davale znake zivota (sijalica ne svetli, kosilica ne radi). Kada sam gurnuo glinaricu u uticnicu da proverim, svetlela je u obe rupe. Onda sam uzeo unimer i dobio sam da nemam nikakvu razliku potencijala izmedju faze i nule, ali mi je zato napon izmedju uzemljenja i faze 230 V, kao i izmedju onogo sto bi trebalo da je nula i uzemljenja. Plus, posto je utikac za spoljasnju montazu od metala, osetio sam golicanje kada ga dodirnem. Onda sam uzeo unimer (jevtini kineski) da vidim sta se desava sa onim kablom. Ni u jednoj kombinaciji (braon-crna, crna-crna, crna-plava, itd) nisam dobio medjufazni napon od 400 V. Dodatno me buni svrha onog posebnog plavog provodnika (kasnije sam ustanovio da je pre precvikavanja on bio u sluzbi).

Da dobijem medjufazni napon resio bih zbrku.

Na svu moju muku, moram da odvrnem osigurace od 20/25 A da bih mogao na miru da radim jer nemam nista izmedju, pa mi onda cela kuca ostane bez struje. Plus se oni se nalaze kod komsije, pa stalno moram ici kod njega. Ne znam kakav sistem zastite imam.

I jos jedno pitanje: posto su mi prsti sve natekli od skidanja izolir trake, uvijanja kablova i ponovnog izolovanja, da li mogu u instalacionoj kutiji kablove da spojim luster klemnom (ako bih mogao da turim provodnike iz kabla u rupe?)

Kako da resim koja je faza, nula i uzmeljenje, posto se na boje ne mogu osloniti?
[ rakicetf @ 22.11.2013. 13:19 ] @
Pozdrav druze.

Najlakse ti je da krenes od mesta gde si nastavio kabl tj. gde je kabl bio precvikan.

Najbolje je da prvo tu rastavis monofazni i trofazni kabl.
Potom uzmi da proveris trofazni kabl.
To ces najlakse da uradis tako sto ces prvo tu da proveris ima li napona i u kojim fazama, glinericom. Moguce je da je sam kabl pogresno povezan na razvodnoj kutiji. Najverovatnije je nula (plavi provodnik) povezan na fazu a neka od faza prevezana na nulu. Pri ovome mislim na boje provodnika.
Potom uzmi da na razvodnoj tabli odakle stize napajanje iskljucujes osigurac po osigurac da utvrdis koji je provodnik koji i sa kojeg osiguraca ide.
Druga stvar, kazes da ni u jednoj kombinaciji nisi dobio 400V. Nisi naveo na kojem si to mestu proveravao. Na nastavku ili na precvikanom kablu.
Moguce je da su svi fazni provodnici vezani na istu fazu u ormanu.
Treca stvar mozes da nastavis sa rednim klemama svakako provodnike, samo moras kupiti odgovarajuce, za presek 2.5mm ili 4mm... S tim sto sve to treba da stavis u neku instalacionu kutiju u ip43 ili visem stepenu zastite. Zavisi gde ce se kutija nalaziti.

Eto toliko.
[ Grof od Milutovca @ 22.11.2013. 13:33 ] @
Citat:
rakicetf: Pozdrav druze.


Hvala jarane na paznji.

Citat:
rakicetf
Najlakse ti je da krenes od mesta gde si nastavio kabl tj. gde je kabl bio precvikan.

Najbolje je da prvo tu rastavis monofazni i trofazni kabl.
Potom uzmi da proveris trofazni kabl.
To ces najlakse da uradis tako sto ces prvo tu da proveris ima li napona i u kojim fazama, glinericom. Moguce je da je sam kabl pogresno povezan na razvodnoj kutiji. Najverovatnije je nula (plavi provodnik) povezan na fazu a neka od faza prevezana na nulu. Pri ovome mislim na boje provodnika.
Potom uzmi da na razvodnoj tabli odakle stize napajanje iskljucujes osigurac po osigurac da utvrdis koji je provodnik koji i sa kojeg osiguraca ide.


Tu sam i radio, jedino tu imam pristup. Mislis da drugi plavi provodnik indicira neku katastrofalnu gresku u povezivanju?



Citat:
rakicetf
Druga stvar, kazes da ni u jednoj kombinaciji nisi dobio 400V. Nisi naveo na kojem si to mestu proveravao. Na nastavku ili na precvikanom kablu.
Moguce je da su svi fazni provodnici vezani na istu fazu u ormanu.


Na precvikanom. Nastavak je trozilni. Koji je smisao toga da sva tri fazna provodnika budu povezani na istu fazu?

Citat:
rakicetf
Treca stvar mozes da nastavis sa rednim klemama svakako provodnike, samo moras kupiti odgovarajuce, za presek 2.5mm ili 4mm... S tim sto sve to treba da stavis u neku instalacionu kutiju u ip43 ili visem stepenu zastite. Zavisi gde ce se kutija nalaziti.


Napolju, u izolacionoj kutiji za spoljnu montazu, na visini jedno 40-45 cm od zemlje, sa tendencijom spustanja... Planiram necim to da zaklonim, ako ne daj boze sneg zaveje toliko.
[ Grof od Milutovca @ 22.11.2013. 13:55 ] @
Evo proverio sam, sa dve ispravne glinarice. Svetle samo kada dotaknu uzemljenje (sto objasnjava zasto me je golicala metalna uticinica). Mislim...
[ rakicetf @ 22.11.2013. 13:55 ] @
Reci mi da li si imao neki trofazni prikljucak u garazi/supi pre?
Kazem ti da je najbolje da prvo ustanovis sa kojeg osiguraca sa table ide koji provodnik.
Tako ces ustanoviti sta je sta. Kada ustanovis koji je osigurac za koji provodnik (ovo ti pricam za razvodnu tablu, ne za glavne osigurace za napajanje celog objekta).

Sto se tice plavog provodnika, Pa proveri napon izmedju tog provodnika i ostalih. Moguce je da je to dodatna nula ili sl. Ipak to treba proveriti.
[ Grof od Milutovca @ 22.11.2013. 21:50 ] @
Nisam imao nikakav trofazni prikljucak. Nemam trofazni u celoj kuci. Mislim da je najteze sto je prikljucivano tamo bio aparat za varenje. Osigurac nije izbio dobrih dvadeset godina, u stvari ne znam da li je ikada izbio tamo. Nemam fid sklopku.

Ja bih da preskocim to sa osiguracima ako mogu. Svi osiguraci od 20 A se nalaze kod komsije, a ja ne znam koji su njegovi, a koji moji.

Ako smo ustanovili da je zuto-zelena zapravo faza, kako da odredim koji provodnik je uzemljenje, a koja nula (nemam fid sklopku)
[ veselinovic @ 23.11.2013. 06:40 ] @
Prvo, jesi li ustanovio da je zuto-zeleni faza?
I kako si ustanovio to?

Glinerica je vrlo sumnjiv i nepouzdan mjerni uredjaj, zato se rezultati dobijeni njom moraju dobro obraditi.
Ti imas dvije mogucnosti.
Ili je neko uduplao kabal ( dvije zice faza dvije nula jedna uzemljenje), ili ti je prekinut ( raskacen) nulti provodnik.

Ja bih probao ovako.
Voltmetrom bih trazio provodnike izmedju kojih je 220V ( ili blizu).
Tih 220V bih onda provjerio sijalicom od 100-tinjak W.
Ajde prvo to uradi pa napisi rezultat u obliku
crna1 - crna2 = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli
crna1 - braon = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli
crna1 - plava = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli
crna1 - zuto-zelena = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli

crna2 - braon = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli
crna2 - plava = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli
crna2 - zuto-zelena = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli

braon - plava = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli
braon - zuto-zelena = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli

plava - zuto-zelena = xxxx V sijalica svijetli/ ne svijetli

Ako to korektno izmjeris i napises imas veliku sansu da ti pomognemo u rjesavanju problema.