[ Jing Jang @ 30.11.2013. 07:59 ] @
Da li je moguće instalirati Pentoo pored Windows 7? Ja sam pokušo da instaliram Pentoo x86_64 na mjesto Pardus 2.0 Community i Manjaro 0.8.7 tako što sam particiju gdje mi je bio Pardus stavio da mi je to / (root) particija sa ext4 a particiju gdje mi je bio Manjaro stavio da mi je /boot a swap sam zadržao isti. Instalaciju sam vršio sa USB (instalaciju na USB sam uradio sa Unetbootin). Proces instalacije se odvijao korektno oko sat vremena i ostalo je da se ostalo instalira preko interneta sa vrlo malom brzinom od 0.97 bita/sec. U međuvremenu je došlo do prekida interneta i poso nije doveden do kraja. Koristio sam ovaj tutorijal http://forums.pentoo.ch/viewtopic.php?f=7&t=1181 .
Da li sam dobro odradio kao treba ? Postoji li lakši način instalacije?
[ calexx @ 30.11.2013. 09:13 ] @
Sa tom brzinom nije čudno da nije završio, ne znam koliko je potrebno da se dovuče sa interneta ali tolikom brzinom će da radi danima i mesecima. ;)
Ja inače uvek sve stavljam na jednu particiju, tj odaberem particiju, podesim da je root, podesim gde je swap i to je sve. Grub ide na /dev/sdx prema planu.
[ Jing Jang @ 30.11.2013. 13:46 ] @
U tutorijalu je prikazan način particionisanja sa Gparted i sa naglaskom sa Pentoo. Međutim, u mom slučaju sam odbrao jednu particiju za / (root) a drugu za /boot i pritisnuo Ctrl+Alt+F8 kako bi se izvršilo kopiranje Pentoo-a sa USB-a na pomenute particije. Proces kopiranja je trajalo oko sat vremena ( baš puno) tako da je od nekih 14.875.250 bytes iskopirani 14.440.000 bytes a ostatak je trebalo, da putem interneta, skine i instalira a brzina je 0.97 spee up/sec.
Sad, mene intereseuje: Da li postoji lakši način instaliranja Pentoo-a? Znam da za Gentoo postoji lakši način , a to je preko Ubuntu-a. Preko Ubuntua i Terminala može da se koristi uputsvo i da se na osnovu njega vrši instalacija Gentoo-a korak po korak.
[ calexx @ 30.11.2013. 17:10 ] @
Moje poznavanje linuxa nije veliko pa mi se čini da je ovo preko mog znanja. Niti znam zašto si napravio posebnu /boot particiju niti šta je to kopiranje sistema na particije pomoću Ctrl+Alt+F8 niti kako se to Gentoo instalira preko Ubuntu-a i Terminala a ni ovu meru za brzinu od 0.97 spee up/sec ne razumem. Valjda ovde postoje oni koji se bolje razumeju pa će dalje da pomognu.

Zašto hoćeš da instaliraš Pentoo, baš me zanima pa ako je nešto korisno, onda ću i ja da probam, možda i uspem.
[ Jing Jang @ 30.11.2013. 18:35 ] @
Instalacija Gentoo-a i Archa je finale znanja linuxa. Bar se meni tako čini. Evo tutorijala kako instalirati Gentoo preko Terminala http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=10102 . Ja se izvinjvam , zbog poziva na drugi forum.
[ calexx @ 30.11.2013. 19:41 ] @
Pa dobro, nije meni cilj da dođem do finala znanja linuxa nego da mi bude upotrebljiv za svaki dan. Mada nisam siguran da je znanje ako se nešto instalira pomoću tutorijala.

A zar i gentoo i pentoo ne mogu da se instaliraju na standardan način, startuje se live disk, izabere install i odrade koraci koji slede? Ili to nema? Od te sorte imam instaliran samo Sabayon i ne sećam se da je bilo nešto drugačije od ostalih. Od Arch-a imam Manjaro linux, tu je i Chakra koja se odvojila ali je osnova Arch, možda je bilo malo komplikovanije ali je sada laka instalacija. Osnovne nisam probao. Ne znam zašto bih. Neću da linux mene koristi nego ja njega. ;)
[ Jing Jang @ 01.12.2013. 11:22 ] @
Koliko ja znam Gentoo ne može da se instalira na standardan način dok Pentoo trebalo bi da može. Gentoo je univerzalan linux sistem. Ima dosta posla dok se sredi ali je kod korišćenja fenomenalan.
[ calexx @ 01.12.2013. 12:36 ] @
Ja dugo tražim neki fenomenalan, sad ću da ga dovučem i probam. Šta je to fenomenalno što pominješ ili da sam istražim? U čemu je njegova prednost u odnosu na ostale, na bilo koji drugi? Može nešto što oni ne mogu?
[ Jing Jang @ 01.12.2013. 15:11 ] @
Pogledaj malo ovaj tekst http://www.linuxzasve.com/gentoo-vs-korisnik-vs-zivot

Evo ti i Gentoo live verzija, ako želiš da malo ispitaš http://ftp.snt.utwente.nl/pub/...ux/gentoo/releases/amd64/12.0/
[ calexx @ 01.12.2013. 15:49 ] @
Već sam pokupio ali još razgledam. Po svemu mi liči na one distribucije koje su namenjene same sebi pa se vreme provodi u instaliranju, podešavanju, sređivanju ... a nigde nisam video da je rezultat svega toga prednost u nečemu konkretnom. Mislio sam da ćeš da napišeš nešto o tome kad ih već hvališ. Probaću Live, probaću možda i da instaliram ali ako vidim da će vreme da prolazi u podešavanjima i kompajliranju, verovatno ću da odustanem. Imam neku čudnu fiks ideju da meni linux služi da nešto radim a ne da ja njemu služim da bih ga proučavao i izučavao.
[ Jing Jang @ 02.12.2013. 07:41 ] @
Ovde je sve objašnjeno. Nisi pogledao:
Gentoo filozofija
Official Gentoo Wiki
Unofficial Gentoo Wiki
Download
Forum
Mailing liste
Popis svih dokumenata s dodatnim opisima

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=10102
[ calexx @ 02.12.2013. 08:09 ] @
Nije meni teško da nađem zvanične informacije ili uputstva ali ne volim to da čitam jer svako hvali svoje. Hteo sam da ti napišeš konkretne detalje o tome šta je to fenomenalno kod korišćenja, koje su prednosti kod rada, šta on sve može a da drugi rade gore ili ne rade uopšte, kakva su ti uopšte iskustva. Po onim tekstovima vidim da se piše svašta, preporučuju da se ne koristi nešto iz instalacije jer ne valja nego da se sve napravi ponovo, da se kompajlira, da praktično instalacija ne može da se odradi a da se ne spremi cela knjiga uputstva i slično.

Ako nisu mogli ili nisu hteli da naprave logičnu i laganu instalaciju, onda moram da očekujem da ću u kasnijem korišćenju za sve što hoću morati jedno pola dana da proučavam dokumentaciju, da za bilo šta osnovno moram nešto da kompajliram, da nema ništa na gotovo nego mora sve da se uradi. To bih ipak prepustio njima ili onima koji baš hoće da uče linux a ja ću da tražim neki koji će da mi koristi u svakodnevnim potrebama i gde ću lagano da odradim ono što mi je potrebno.
[ Panta_ @ 02.12.2013. 08:36 ] @
Citat:
Po svemu mi liči na one distribucije koje su namenjene same sebi pa se vreme provodi u instaliranju


Kod Gentoo te upravo to i ocekuje. Gentoo koristi port sistem za instaliranje paketa, slicno kao i BSD zasnovani OS. To znaci da se softver kompajlira iz izvornog koda kako bi se dobili binarni paketi, a to zna da potraje, pogotovo kod velikih paketa. Razlika je u tome sto prilikom gradnje paketa pomocu tzv. flags mozes da omogucis ili onemogucis neku funkciju, tj. gradis paket prema svojim potrebama. Gentoo je nesto najblize Linux From Scratch

S druge strane, Arch Linux koristi prekompajlirane binarne pakete, tako da je instalacija softvera jednaka drugim "user friendly" distribucijama, tipa Ubuntu, Fedora...

Osnovna instalacija sistema je malo teza za pocetnike zato sto nema instalaciju sa grafickim korisnickim interfejsom vec se vrsi iz komandne linije. Nakon te osnovne instalacije dobija se minimalan sistem, tako da, za razliku od nekih drugih distribucija, ostaje na korisniku da instalira pakete koje zeli. Upravljanje paketima se vrsi kroz pacman, alatku slicnu Apt-u na Debian-olikim distribucijama ili Yum-u na Fedora i drugim RH zasnovanim distribucijama. Tako na primer, da se instalira desktop okruzenje dovoljno je pokrenuti pacman -Sy xorg-server gnome gdm komandu, nesto slicno kao kada se instalira Ubuntu sa minimal CDa.

Pored binarnih paketa, softver na Arch-u je moguce instalirati i iz izvornog koda kroz ABS (Arch Build System).

Za razliku od drugih "user friendly" distribucija, Arch, Gentoo i druge minimalisticke Linux distribucije pruzaju korisnicima osnovnu strukturu, tj. minimalan OS bez nepotrebnih dodataka, i na taj nacin im omogucavaju da izgrade sistem prema svojim potrebama. To naravno ne znaci da taj pristup ima neku veliku prednost, ili da takve distribucije mogu nesto vise od Ubuntu/Fedora i sl. One su pre svega namenjene korisnicima koji zele vecu kontrolu nad svojim sistemom, onima koji zele da znaju sta i kako je podeseno i instalirano, onima koji zele da istrazuju i nauce nesto vise.

Citat:
Instalacija Gentoo-a i Archa je finale znanja linuxa.

To nisu ni osnove znanja Linuxa.
[ calexx @ 02.12.2013. 09:50 ] @
To sam i mislio. Nemam nameru da se bavim proučavanjem rada linuxa niti nekim finim podešavanjem nego da ga koristim. Kao što obično kažem u ovim poređenjima, ne želim da budem automehaničar i da znam da štelujem ventile i kočnice nego da vozim auto. ;) Ili kao kod audio tehnike, ne želim da pravim pojačalo nego da slušam muziku. Nekada me to možda i zanimalo ali sam sada mator da nešto učim od početka.
[ Panta_ @ 02.12.2013. 10:29 ] @
Prednost kod distribucija kao sto su Arch, Gentoo i sl. je i u tome sto su rolling release tako da se konstantno azuriraju, tj. nemaju verzije kao sto na primer imaju Ubuntu i Fedora koje izlaze na svakih 6 meseci i zahtevaju nadogradnju. Rolling release distribucije kada se jednom instaliraju to prakticno traje koliko i sam racunar.

Meni nekako vise odgovaraju distribucije sa minimalistickim pristupom, na primer kod standardne instalacije Ubuntua vise vremena izgubim kod uklanjanja nepotrebnog softvera nego kod same instalacije.
[ Jing Jang @ 02.12.2013. 12:56 ] @
Ja još nisam dostigao taj nivo, tj. blizu sam da instaliram Gentoo i Arch. Sada treba da kupim laptop i da pokušam instalirati pomenute distribucije. Pri instaliranju, pomenutih distribucija, na mom PC pojavljuju se određeni problemi u vezi grafike ( zablokira rad distre ) . Iz ovih razloga ne mogu ti dati neko moje mišljenje a ni iskustvo. Doduše, umesto Arch-a instaliro sam Manjaro ( to je vrsta Archa ) koji se drugačije i jednostavnije instalira.
Što se tiče Pentoo-a sve san odradio dobro i kako treba prema datom uputstvu. Kod #2 Copy system (Ctrl+Alt+F8) proces se odvijao oko pola sata i dobio sam sledeće na dnu ekrana:
sent 14.875124 bytes received 87183 bytes 314995.94 bytes/sec total size is 14.470719 speedup is 0.97.