[ car1389 @ 02.12.2013. 13:46 ] @
Ljudi pozdrav,treba mi pomoc hitno.Naime profa mi dao zadatak da napravim racunovodstveni program(bdw ja sam student ekonomije)u accessu pa ako neko moze da mi pomogne????
Ja napravim tabelu sa kontima,i tabelu gde bi se trebalo knjiziti,ali ne znam kako da kada pisem konto mi program sam nudi naziv konta.Novi sam na forumu pa nisam zakacio tj nisam nasao gde se kaci
Trebam proknjiziti sledece stavove samo:
opis konto duguje potrazuje
oprema u pribavljanju 0271 500000
dobavljaci 4320 50000
<za nabavku opreme>
oprema u pribavljanju 0271 1000
dobavljaci 4320 1000
<za transport>
oprema u pribavljanju 0271 5000
dobavljaci 4320 5000
<za montazu>
oprema 0220 56000
oprema u pribavljanju 0271 56000
<za stavljanje masine u upotrebu>
[ SLOJ.1973 @ 02.12.2013. 20:47 ] @
Okacio si Microsoft Access Record-Locking Information (.laccdb).Otvori pa zatvori bazu,pa posalji sa ekstenzijom .accdb.
[ car1389 @ 03.12.2013. 07:18 ] @
evo ponovo pokusaj
[ Getsbi @ 03.12.2013. 19:19 ] @
Malo sam ti prepravio tipove podataka i sredio formu za unos stavki. Napravio sam ti da konto biraš iz Commbo box-a.
Obzirom da imaš samo 4 stavke, to bi bilo zadovoljavajuće. Inače za knjiženje u finansijskom bi trebala kontrola da li je nalog u ravnoteži pre nego se proknjiži. Za tako nešto trebala bi temporari tabela , na formi dugme za pokretanje procedure knjiženja, a na događaj OnClick dugmeta VBA kod koji će da proveri ravnotežu stavki na obe strane, potom izbaci poruku "Knjiženje dozvoljeno"/"Knjiženje nije dozvoljeno" i isprazni temporari tabelu ako je uslov knjiženja zadovoljen.
[ Zidar @ 03.12.2013. 21:36 ] @
Citat:
Inače za knjiženje u finansijskom bi trebala kontrola da li je nalog u ravnoteži pre nego se proknjiži. Za tako nešto trebala bi temporari tabela , na formi dugme za pokretanje procedure knjiženja, a na događaj OnClick dugmeta VBA kod koji će da proveri ravnotežu stavki na obe strane, potom izbaci poruku "Knjiženje dozvoljeno"/"Knjiženje nije dozvoljeno" i isprazni temporari tabelu ako je uslov knjiženja zadovoljen.

Briljantno!
[ car1389 @ 04.12.2013. 07:09 ] @
Citat:
Getsbi:
Malo sam ti prepravio tipove podataka i sredio formu za unos stavki. Napravio sam ti da konto biraš iz Commbo box-a.
Obzirom da imaš samo 4 stavke, to bi bilo zadovoljavajuće. Inače za knjiženje u finansijskom bi trebala kontrola da li je nalog u ravnoteži pre nego se proknjiži. Za tako nešto trebala bi temporari tabela , na formi dugme za pokretanje procedure knjiženja, a na događaj OnClick dugmeta VBA kod koji će da proveri ravnotežu stavki na obe strane, potom izbaci poruku "Knjiženje dozvoljeno"/"Knjiženje nije dozvoljeno" i isprazni temporari tabelu ako je uslov knjiženja zadovoljen.

Hvala,ali nemojte misliti da sam bezobrazan kada vas molim da mi napravite to sto ste mi napisali da treba jos,posto ja nemam pojma o cemu mi pises.
I da jos nesto,da li moze ikako da program kada ja napisem konto mi sam popuni polje opis tj. naziv konta
[ Getsbi @ 04.12.2013. 07:21 ] @
Nažalost ja sam u vremenskom tesnacu ali će možda neko od kolega stići da doradi ovaj programčić.
[ blingaro @ 04.12.2013. 16:05 ] @
Odradio sam koliko sam ja umeo, a to je da ti se nakon izbora konta automatski upiše naziv konta. Vidi šta se dešava na kartici „Event“ na after update polja konto. Polje Opis na kartici „Data“, kad uđeš u design mode, je stavljen pod Enable na „No“ kako ne bi mogao da ga izmeniš nakon izbora konta. Ovo je samo jedan od načina, na koji se ovo može odraditi. Za prvo pitanje sam iskopao negde bazu koja je bila negde na ovom forumu (nekada). Vidi da li odatle možeš nešto da iskoristiš. Pozdrav.
[ car1389 @ 10.12.2013. 17:24 ] @
Kako sam vec ranije naveo da se ne razumem mnogo u Access,ako biste mi mogli objasniti kako se napravi ovo da kada pisem konto popuni sam naziv,i imam jos jedan problem kada napravim blank form da mi otvara formu za knjizenje ne mogu proknjiziti vise od jednog stava
[ nenadmarkoni @ 10.12.2013. 18:50 ] @
Citat:
car1389: ...ako biste mi mogli objasniti kako se napravi ovo da kada pisem konto popuni sam naziv...

Niste pogledali ono na šta Vam je sugerisao @blingaro:
Citat:
blingaro: Vidi šta se dešava na kartici „Event“ na after update polja konto. Polje Opis na kartici „Data“, kad uđeš u design mode, je stavljen pod Enable na „No“ kako ne bi mogao da ga izmeniš nakon izbora konta.

a to je da je na dogadjaj(Event) polja Konto- Posle popunjavanja (AfterUpdate) stoji VBA kod:
Code:
Private Sub konto_AfterUpdate()
    Me.opis = Me.konto.Column(1)
End Sub

Sto bi značilo:
Posle popunjavanja polja Konto
Dodjeli polju Opis vrijednosti iz druge rubriike polja Konto

Polje konto ima dvije rubrike: Sifra i Naziv
Znači da će posle popunjavanja polja Konto , polje Opis dobiti vrijednost iz druge rubrike polja Konto- Naziv
Opis=Naziv
[ car1389 @ 10.12.2013. 21:24 ] @
Ma jesam ja gledao ali nikako da nadjem karticu Event ili mi jednostavno promakne.Gde se nalazi ?A ovo drugo zasto ne mogu proknjiziti vise od jednog stava,u cemu je problem?
[ nenadmarkoni @ 10.12.2013. 21:57 ] @
Udjes u formu, na View izabereš Design View, kliknes desnim klikom na polje Konto, izabereš karticu Event i pod After Update kliknes na dugme sa tri tackice. Ovo su najbanalnije stvari u Access-u, te ako ovo ne shvataš - batali rabotu.
Ovo drugo - zato što je tako napravljeno. Ne razumijem se u računovodstvo i knjiženje ali zaključujem da to što bi ti htio zahtjeva mnogo više nego što je dato u ovom primjeru.