[ Kurshlus @ 03.12.2013. 22:00 ] @
Pozdrav , potrebna mi je pomoc oko procesora . Trenutno imam Intel i5 2500 , 16 gb rama itd . E sad napravio sam virtualnu masinu i na njoj napravio 10 klona ali problem je taj sto nemogu vise od 5 klona da upalim , tj mogu ali sa 5 klona procesor mi je opterecen oko 98% . Sto se tice rama to nije problem jel planiram da jos uzmem .

E sad , treba mi neki procesor koji ce da gura do 10-15 klona u isto vreme , da li je resenje neki AMD ili to moze neki Intel da odradi . I koji konkretno :)

Hvala



[Ovu poruku je menjao Kurshlus dana 03.12.2013. u 23:32 GMT+1]
[ agvozden @ 04.12.2013. 09:42 ] @
sta znaci "virtualna masina"??

probaj xenserver na bare metal masini, ja sam terao 10-tak instanci bez ikakvih problema i to na uobicajenom desktop racunaru
[ Kurshlus @ 04.12.2013. 18:18 ] @
Instalirao sam Vmware workstation na mom racunaru , i napravio virtualnu masinu na njoj je windows 7 i od nje sam napravio klonove . I sad kad startujem 5 klona procesor mi je opterecen oko 95-98%. Na svakom klonu mi radi po jedna igrica i jos nesto sto mu daje toliko opterecenje :) . Zato mi treba neki jaci tj bolji procesor od Intela i5 koji bi mogao da gura takvih 10 klona .

Da li bi ovaj AMD mogao da zavrsi taj posao ?

http://emmi.rs/procesori-(cpu)...x-9370.11.html?productId=38592


ili neki Intelov ?

[Ovu poruku je menjao Kurshlus dana 04.12.2013. u 19:57 GMT+1]
[ Miroslav Cvejić @ 05.12.2013. 08:06 ] @
Nađi neki polovan opteron na ebayu pa da vidiš kako to lepo radi... Ili još bolje par komada...
[ Kurshlus @ 05.12.2013. 17:52 ] @
Bolje radi od gore pomenutog AMD-a ?

I ko sad da juri po ebayu procesore , treba mi nesto sto pre .
[ whitie2004 @ 05.12.2013. 19:18 ] @
Igras 10 igara odjednom .... o, lave!

Tebi ne treba procesor nego jos 2 oka i bar 4 ruke.
[ Kurshlus @ 05.12.2013. 19:54 ] @
Meni treba samo neki procesor koji moze to da podrzi i da nemam problema . A sto se tice ociju i ruku to sam vec nabavio :)
[ Jbyn4e @ 05.12.2013. 21:54 ] @
Kako misliš da staviš amd procesor na intel ploču? Valjda moraju i socketi da se potrefe...

Nego, evo mog predloga za tebe, a od iste radnje:
http://emmi.rs/procesori-%28cp...-3930k.11.html?productId=19134

ako ti je to preskupo, onda barem ovo
http://emmi.rs/procesori-%28cp...-4820k.11.html?productId=37588

P.S. High end CPU's, tj. najjači procesori trenutno:
http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
[ Kurshlus @ 05.12.2013. 22:13 ] @
Naravno da i ploca treba da se promeni . Ali me interesovalo posto sam citao da za virtualne masine je bolji AMD jel ima vise korova. BTW sa tim procesorima sto si mi dao opet moram plocu drugu , da li bi mogao Intel neki sa soketom 1155 posto trenutno imam i5 na kojoj je taj soket .

Npr . http://emmi.rs/procesori-(cpu)...-3770k.11.html?productId=22987
[ S A J A @ 06.12.2013. 13:44 ] @
Citat:
Kurshlus:
Instalirao sam Vmware workstation na mom racunaru , i napravio virtualnu masinu na njoj je windows 7 i od nje sam napravio klonove . I sad kad startujem 5 klona procesor mi je opterecen oko 95-98%. Na svakom klonu mi radi po jedna igrica i jos nesto sto mu daje toliko opterecenje :) . Zato mi treba neki jaci tj bolji procesor od Intela i5 koji bi mogao da gura takvih 10 klona .


Ovde nije stvar u procesoru već u samoj koncepciji koja je pogrešna. Ti na računaru imaš Windows pa VM pa opet Windows. Znači Windows u Windows-u i tu se gubi dosta na performansama. Prava virtuelizacija podrazumeva da se "virtuelna mašina" instalira na goli hardver pa unutar nje otvaraš windowse. Tako bi mogao mnogo bolje da iskoristiš postojeći hardver.

Što se tiče procesora, tu nema mnogo dvoumljenja. Možeš da kupiš najjači Intel Core i7 (sad je aktuelna četvrta generacija, ti imaš i5 druge generacije) ali nemoj da očekuješ neki spektakularan napredak. Na način na koji ti radiš, sa jačim procesorom ćeš moći da "teraš" 7-8 virtuelnih mašina umesto 5. Znači problem je u koncepciji a ne u sirovoj snazi. Ako baš hoćeš da gruvaš sirovu snagu onda kupi neki server sa više Xeon procesora i sve to plati par hiljada eur i moći ćeš da poteraš 12-13 takvih virtuelnih mašina sa igricama.
[ goranvuc @ 06.12.2013. 14:14 ] @
Citat:
S A J A: Ovde nije stvar u procesoru već u samoj koncepciji koja je pogrešna. Ti na računaru imaš Windows pa VM pa opet Windows. Znači Windows u Windows-u i tu se gubi dosta na performansama. Prava virtuelizacija podrazumeva da se "virtuelna mašina" instalira na goli hardver pa unutar nje otvaraš windowse. Tako bi mogao mnogo bolje da iskoristiš postojeći hardver.

Što se tiče procesora, tu nema mnogo dvoumljenja. Možeš da kupiš najjači Intel Core i7 (sad je aktuelna četvrta generacija, ti imaš i5 druge generacije) ali nemoj da očekuješ neki spektakularan napredak. Na način na koji ti radiš, sa jačim procesorom ćeš moći da "teraš" 7-8 virtuelnih mašina umesto 5. Znači problem je u koncepciji a ne u sirovoj snazi. Ako baš hoćeš da gruvaš sirovu snagu onda kupi neki server sa više Xeon procesora i sve to plati par hiljada eur i moći ćeš da poteraš 12-13 takvih virtuelnih mašina sa igricama.


@Saja: Nisi ga dobro razumeo, covek je prvo napravio "praznu masinu" i na njoj instalirao Win 7 koji je onda "klonirao" u vise primeraka.

@Kurshlus: Iz mog iskustva, procesor mora da podrzava virtuelizaciju, a sto veci takt i sto veci cache to bolje, tu se vidi razlika. Naravno, vazno je i ostalo, da das masinama dovoljno memorije, kao i da ukupan zbir RAM-a koje je dodeljen aktivnim (ukljucenim) virtuelnim masinama ne prevazilazi 50% RAM-a hosta.
Takodje, imam bolja iskustva sa Linux hostovima nego sa Windows hostovima.

Pozdrav!
[ S A J A @ 06.12.2013. 14:21 ] @
Citat:
goranvuc: @Saja: Nisi ga dobro razumeo, covek je prvo napravio "praznu masinu" i na njoj instalirao Win 7 koji je onda "klonirao" u vise primeraka.


"Instalirao sam Vmware workstation na mom racunaru , i napravio virtualnu masinu na njoj je windows 7 i od nje sam napravio klonove ."

Ja tumačim ono što je napisano. Da bi instalirao Vmware workstation mora da ima instaliran windows. Znači instalirao je Vmware pod windowsom a onda unutar njega otvorio više mašinsa gde svaka ima svoj windows. Znači hardver->windows->vm->windows.

Vmware Workstation se ne instalira na goli hardver, za to postoji VMware vSphere/ESXi.
[ burex @ 06.12.2013. 15:19 ] @
Vidim da niko nije pomenuo ovo...
Pali pravac u BIOS tvoje mašine i proveri da li si uključio VT-x! (verovatno ima neko drugačije ime)

Bez uključenih procesorskih ekstenzija za virtuelizaciju ćeš dobiti mnogo lošije performanse na VM polju, a koliko sam primetio, dosta matičnih ploča drži tu opciju ugašenu po defaultu.
[ Kurshlus @ 06.12.2013. 18:35 ] @
Ovako , proverio sam VT-x je ukljuceno .

Da ovako pojasnim , da instaliran mi je Windows 7 na PC-u , na njega sam instalirao VMware , 1 Virtualna masina , na kojoj je takodje instaliran Windows 7, igricu i ostalo sta je neophodno , od te virtualne masine sam napravio 10 Clone .

Tako da je sad malo jasnije :)


PC :

Procesor - Intel i5 2500
Ploca - Gygabite z68XP-UD3
Ram - 4x4GB Patriot 1600 mhz
Hladnjak procesora - Noctua NH-C14

itd .

Clonovima sam stavio da koriste po 1.4 GB rama , vise mi i nije potrebno , kad je sve upaljeno kako treba svaki od njih koristi do 50% rama .

E sada . Kad upalim 5 clone's na svakom je upaljena po 1 igra itd. sto treba da radi , procesor je opterecen 95-98% . Sad mi treba nesto na vec postojecem racunaru da nadogradim da mogu da upalim i ostale clonove.

Sad bi trebalo da bude malo jasnije :)






[Ovu poruku je menjao Kurshlus dana 06.12.2013. u 19:54 GMT+1]
[ goranvuc @ 06.12.2013. 19:42 ] @
5 * 1.4 = 7, a imas 16, kad pokrenes 6-ti onda prelazis pola od ukupnog RAM-a, sto sam ti i naveo kao glavno ogranicenje. Nije tvoj problem procesor, vec RAM. Probaj da svakom klonu dodelis 1GB pa vidi do kog klona ces da doguras...
[ Kurshlus @ 06.12.2013. 20:52 ] @
Evo ga izgleda je to do Ram-a . Sad sam upalio 4 komada i dodelio im po 1GB

Procesor radi od 16% - 28% varira stalno
Ram je na 7.76GB sto mu je manje od 50%

Mada na mom PC ne rade samo Virtualne masine tj. klonovi , vec imam i jos par stvari zato je toliko opterecenje .

Da kazemo 28% max rad na 4 klona , sto bi bilo 7% po Virtualnoj masini tj. klonu

Znaci resenje je da nabijem max ram sto mi je na ovoj ploci 32 GB ?
[ goranvuc @ 06.12.2013. 21:05 ] @
Pa ne moras, mozes i 24GB...

Napisao sam ti jos u prvom postu (verovatno ti je promaklo) da RAM aktivnih virtualnih masina ne sme da prelazi 50% ukupnog RAM-a na hostu. Znaci, ako svakoj masini das 1GB, komotno ce ti sve raditi i sa 24GB RAM-a. Kao drugi znacajan faktor za preformanse samih virtuelnih masina su ti brzina procesora i velicina cache (provereno, bavim se ovim u konkretnim implementacijama vec nekoliko godina, ali zadnje vreme preferiram VirtualBox i Linux hostove).

Pozdrav!
[ Kurshlus @ 06.12.2013. 21:28 ] @
Ali znas sta je problem sto bi ja morao masinama da dodelim vise rama , jer moze da se desi da zabaguju sa 1gb rama . Takodje je problem sto moram na masinama da imam Windows 7 :(
[ goranvuc @ 06.12.2013. 21:43 ] @
Pa dobro, onda 32GB, svakako bolja varijanta nego da kupujes one procesore od kojih je i krenula cela prica...
[ Kurshlus @ 06.12.2013. 22:23 ] @
Hvala hvala hvala puno svima na pomoci, javljam kad uzmem RAM pa da vidimo kako ce da radi :D
Nadam se da ce ovaj moj Intel i5 da izdrzi ako ne onda cemo i njega da menjamo :D
[ Kurshlus @ 09.03.2014. 19:06 ] @
E ovako da malo osvezim temu :)

Sutra uzimam I7 3770k i jos 16GB rama , tako da cu ukupno imati 32 GB .Tako da cu sutra da proverim kako ce da radi sve to i ako bude u opste moglo 10 clonova VM da se upali .

Nego meni sad nije nesto tu jasno , jedan lik mi je rekao da sa tim performansama racunara mogu da upalim cak 40 clone VM , kako to mi nije jasno posto svaki clone VM ce uzeti oko 1.5 - 2 GB rama ,sto bi doslo 40 x 2 gb 80 GB rama . Kada sam ga pitao kako on mi nesto rece , citiram :

VMWARE radi dedupliciranje memorije

ako istih 1.5GB podataka imas u svima i 0.5GB koji su drukciji ukupno je
1.5GB*1 + 0.5GB*40


Da li neko zna sta mu to znaci sto mi je napiaso , naravno lik nece da mi objasni kako ,vec mi je samo to dao . Da li je to bas tako ko sto on kaze ili ne ?
[ kunc @ 10.03.2014. 18:48 ] @
sta god da vmware radi ali 40 clonova na 32 gige rama !? mozes da ih upališ i ugasiš.

na 28 giga rama sam gurao 8 clonova sa slabijim procesorom bez problema (aktivno se koristi 5, 3 su off )
game server, file server, web server, debian i openSuse vrtim na vm-ovima