[ Vladokv @ 06.12.2013. 11:45 ] @
Kakav će imati efekat da se u kuglu od Van de Graafovog generatora stavi množač napona?(CW Voltage multiplier) Množač već stvara jak jonski vetar tako da bi izabrao da jonski verar prenosi naelektrisanje sa množača na unutrašnjost kugle. Kakav je efekat i da množač bude žicom spojen sa unutrašnjosti kugle? Pretpostavka je da je ceo množač u kugli, i da iz kugle izlazi samo 220v kabl. Ideja mi je došla gledajući eksperiment sa faraday ice pail. Ovime bih hteo da izbegnem mehaniku za kaiševe. Cela sprava treba da izgleda lepo. Bilo bi lepo da na kugli bude veći napon od napona na množaču, ali i ako bude isti - vršiće posao kao lep eksponat. Ja sam sve to lepo zamislio, ali mi treba savet nekog ko u stvarnosti zna kako se statički elektricitet ponaša. Sa filozofske tačke, sve je na mestu. Dodaću skice kasnije
[ RoRa @ 21.12.2013. 08:15 ] @
Ako ostavimo filozofiju filozofima, napon na kugli može biti , najviše, jednak naponu na izlazu iz visokonaponskog generatora. Ružni kajiševi se koriste za transport NAELEKTRISANJA sa nižeg naponskog nivoa na viši nivo. Kugla je svojevrsni kondenzator ( druga elektroda kondenzatora je Zemlja) a napon na kondenzatoru je srazmeran količini elektriciteta na elektrodama. Viši naponski nivo je ograničen samo sposobnošću izolatora, uključujući i kajiš, da izdrže visoki napon.