[ markonatom @ 09.12.2013. 14:46 ] @
Prvo bi me zanimalo da li neko ima predlog kako da sto lakse umrezim oko 20 racunara, koji ce mahom koristiti jedan software koji ce se nalaziti na serveru, od ostalih opcija tu je jos potreban izlazak na net, dakle nista vise. E sada, planiram da kupim neki server do 90 hiljada, i neki brzi switch, takodje da li je dobro da uzmem i neki kvalitetni ruter? Inace od internet providera u opciji su telekom ADSL ili SBB...

Dakle meni u glavi to ovako funkcionise :

Na ruteru podesim staticke IP adrese za sve racunare, namestim da gadjaju server kao default gateway? E sada ovde je jedna nedoumica a to je da recimo da obican telekomov ADSL ruter podrzava samo 22-23 staticke ip adrese, na koji nacin ja mogu da povezem neki bolji ruter sa vise mesta ili je ovo podesavanje moguce da se uradi i na switchevima(onim koji mogu da se konfigurisati)?

Takodje me zanima da li mogu konfigurisati web i mail server na nekom serveru do 90 hiljada i da li ce to raditi kako treba (za ljude koji imaju iskustva), i da li je potreban windows server verzija za ovo muvanje ili mogu da koristim Windows 7 prof?

[ laminator @ 09.12.2013. 21:24 ] @
Pa ako ti u glavi tako funkcioniše tako ga i namesti :) .
Bez ljutnje ali ako svi vi tako mislite da to tako funkcioniše tako ga i namestite a tako će i da vam radi.
Ako već ne znaš kako to funkcioniše onda lepo uzmi i plati nekoga da ti to namesti kako treba da bi to uopšte
radilo.Pretpostavka je da ta firma nešto i prihoduje pa može i da ima neke troškove .
A možeš i da uzmeš i neku knjigu u ruke i da konsultuješ google i kreneš da radiš pa ako zapne onda traži pomoć.
Svi misle da je to instalirati Win next-next-finish, pa se tako i odnose prema IT-u .
Ljudi se bave time 10-15 godina pa zapne (čupaš kosu celu noć tražeći rešenje )
a svi misle da je to rešenje na dva klika mišem.Možda i jeste dok dodješ
do ta dva ili tri klika ima da zagreješ stolicu bato samo tako.

Odavno se ovaj ovaj forum razvodnio ja kad odem kod advokata i tražim savet on kaže može
ali 50 jura , neće ni knjige za firmu da mi niko vodi za dzabe svi kažu to košta.
KAd zovem vodoinstalatera on kaže 20 evropljana dolazak pa ako nešto treba onda ćemo da se dogovorimo
koliko to košta.
Kreni ti da radiš pa kad zapne onda pitaj .
Imaš podforume Miktotik , mail ...

Još si postovao u Enterprise network :)


pa udri kad stane onda viči mi ćemo pomoći ,mislim na forum
(ja lično se razočarao malo pa nemam ni volje ono '' kad je frka 'de si djuka a kad 'bete djuku ne zovete)
Možda ovaj post i deluje malo lično ali tolilko od mene neka ga admin obriše ako misli da je ...
[ markonatom @ 10.12.2013. 07:57 ] @
Druze, umesto sto si mracio ovde na pola strane mogao si da napises nesto korisno ali izgleda od tebe to ni ne mogu da ocekujem. Ako vidi ovo admin moilimk da jos jedan u nizu spam odgovora obrise jer po milioniti put forum sluzi da se neke stvari razjasne a ne da neki noob pametuje o svojim frustracijama...
[ DusanSukovic @ 10.12.2013. 09:06 ] @
Citat:
markonatom:
Takodje me zanima da li mogu konfigurisati web i mail server na nekom serveru do 90 hiljada i da li ce to raditi kako treba (za ljude koji imaju iskustva), i da li je potreban windows server verzija za ovo muvanje ili mogu da koristim Windows 7 prof?



Sta ce ti Windows web i mail server, kad imas na Internetu gomilu resenja za *BSD okruzenje, koje je provereno i stabilno. Neko ce reci Linux, ali sa okvira bezbednosti ja bih pre isao na OpenBSD ili FreeBSD :)
[ valjan @ 10.12.2013. 10:05 ] @
Ako imaš jedan server i 20-ak klijenata, dovoljna ti je jedna statička IP adresa, a ne znam zašto bi uopšte stavljao da ti server služi kao default gateway. Nisi ti to sve kanda dobro istražio, nije ni čudo da te posle noobovi ovde zezaju... ;-)
[ markonatom @ 10.12.2013. 11:02 ] @
Greska je oko default gatewaya, mislio sam na conf. file( tog softvera koji koristim za kancelariju) koji se nalazi na serveru.
E sada to oko zezanja:) taj neko bi morao da bude pravnik sa dobrim znanjem iz oblasti IT da se sprda na moj racun, ovako sve ove odgovore primam kao obican spam jer to nije moja struka.

Dakle, kada ugasim DHCP na ruteru i svakom racunaru dodelim staticku ip adresu to je jedini nacin da se posle resetovanja zadrzi daj isti IP? Iz nekog razloga kada sam vec umrezavao nekoliko racunara mreza je mnogo stabilnija kada sam svakom racunaru dodelio internu IP adresu a ne da DHCP dodeljuje razlicite svaki put kada se upali racunar...

Dakle ti kazes da je dovoljna jedna staticka za server i da ostavim upaljen DHCP da dodeljuje ostalim racunarima?

Takodje mi treba preporuka za neki pouzdani kvalitetniji switch (koliko sam skapirao njega ne moram da podesavam)?
[ Aleksandar Đokić @ 10.12.2013. 19:12 ] @
Citat:
to je jedini nacin da se posle resetovanja zadrzi daj isti IP?


Nije.

Citat:
Iz nekog razloga kada sam vec umrezavao nekoliko racunara mreza je mnogo stabilnija kada sam svakom racunaru dodelio internu IP adresu a ne da DHCP dodeljuje razlicite svaki put kada se upali racunar...


Zavisi od kvaliteta opreme.
[ acatheking @ 10.12.2013. 21:41 ] @
Za ruter, bilo da je ISP Telekom ili SBB, uvek toplo preporuceni MikroTik - idealan za takve mreze. Imas razne modele, sada se uglavnom pojavljuju SOHO ruteri sa integrisanim WiFi, konkretno modeli: RB951-2n(50mW wlan) ili RB2011UAS-2HnD(1W wlan).
Sto se tice DHCP, ovi ruteri uvek dodeljuju istu IP adresu, dok se ne promeni MAC adresa mrezne kartice racunara. DHCP je svakako zgodniji ukoliko zaposleni imaju laptopove koje nose sa sobom, i cemu komplikacija da svaki put upisuju IP parametre.
Za podizanje mail servera, potreban ti je i dodatni preduslov - fiksna javna IP adresa na Internet paketu, kao i kreiranje odgovrarajucih NAT pravila na ruteru, "preslikavanje" odgovarajucih TCP portova sa javne na privatnu adresu servera (POP3,SMTP,IMAP...) Od windows free resenja dobar je recimo HmailServer.