[ LokiNis @ 12.12.2013. 19:48 ] @
O cemu se ovde zapravo radi, imamo zadatak koji glasi ovako:
Izracunati maksimalnu dubinu h do koje ce dospeti loptica mase m=1,047g i poluprecnika r=1cm ako se pusti da slobodno pada sa visine H=120cm iznad povrsine vode, bez pocetne brzine. Gustina vode je [ro]=1g/cm^3. Zanemariti efekte, povrsinskog napona, viskoznosti i otpora vazduha.

Dakle prvo sto znamo jeste da je potnecijlna energija za celokupni predjeni put Ep=mg(h+H)
Sledece je da se ta enetgija potrosi na rad protivno sili potiska Ap=Fp*h naravno od trenutka kada loptica dodje u kontakt sa vodom pa do dubene do koje ona ode (e sad je pitanje da li se tu rad racuna preko elementarnog rada kao suma svi infenitimizirano malih vrednosti tj. integral od Fp*dl ili ovako kako je napisano gore u tekstu, recimo da je ispravno Ap=Fp*h
Sila potiska Fp=[ro]*g*V, V=(4*pi*r^3)/3.
Daljim sredjivanjem izraza posto je jedina nepoznata h dobijamo:

h=(m*H)/(([ro]*4*pi*r^3)/3-m)

E sad nezavisno od podataka mi mozemo da uzimomo loptice prozivoljne tezine i recimo podesimo tako da masa loptice bude jednaka izrazu ([ro]*4*pi*r^3)/3 desava se da je broj u imeniocu 0 sto naravno nije moguce, jer svi znamo da se nulom ne deli, u tom trenutku loptica NESTAJE!

Ne postoje nikakvi granicni uslovi koji ce da opovrgnu sve ovo.


E sad naravno ovo su specijalni slucajevi itd. gde se u obzir ne uzimaju uticaji ostalih sila, ali bez obzira sta se u takvom idealnom slucaju desava sa lopticom ako je u imeniocu ponovo bacam akcenat NULA!?
[ Odin D. @ 12.12.2013. 20:33 ] @
Citat:
LokiNis: E sad nezavisno od podataka mi mozemo da uzimomo loptice prozivoljne tezine i recimo podesimo tako da masa loptice bude jednaka izrazu ([ro]*4*pi*r^3)/3 desava se da je broj u imeniocu 0 sto naravno nije moguce, jer svi znamo da se nulom ne deli, u tom trenutku loptica NESTAJE!

Gdje nestaje?
Ne mozes ti da uzimas nista nezavisno od ostalih podataka, jer kad za masu loptice uzmes to sto ce da se potare sa onim drugim uzeo si ustvari da je gustina loptice ista kao i gustina vode, te nikakve rezultujuce sile uzgona i nema (jer se sila potiska Fp= [ro]*g*V ponistava sa silom gravitacije Fg=m*g koja djeluje na lopticu suprotno sili potiska, jer ti je m=[ro]*V), te posto nema trenja (po uslovima zadatka) loptica ce da nastavi usled inercije da "tone" beskonacno u vodu (jer nema trenja da je usporava ili zadrzava).
Znaci, loptica ne nestaje, nego dubina tonjenja h tezi beskonacnosti.
[ LokiNis @ 12.12.2013. 21:17 ] @
Kako to nisam uzeo u obzir nije mi jasno...Hvala.