[ petar31 @ 20.12.2013. 05:41 ] @
Pozdrav!!!
Imam thermoflux Interio 14 Kw peć na pelet i isto tako imam jedan problem!!??
Čašica u kojoj sagorijeva pelat nakon nekoliko sati rada se napuni te pelet nema gdje sagorijevati.
Ne znam u čemu može biti problem mjenjao sam i pelete ali uvijek isti problem.
Živjeli!!!
[ iglesijas @ 21.12.2013. 16:41 ] @
hehehe...drago mi je da se tema zove ovako...mada su temu koju sam ja zapoceo integrisani kamini, zaposeli korisnici mbs peci, ali necemo se dati... jel da?...salim se...
nije dobro sagorevanje kod tebe, nema dovoljno vazduha, a intervali automatskog ciscenja casice su verovatno nedovoljni da je adekvatno ociste...i na trecem mestu je veoma los pelet ili preveliki interval ubacivanja peleta...hajde napisi mi parametre...na ut o4, pa A9...ako je stariji elektronski modul, ali nemoj nista da menjas...pa da vidimo da li ti mogu pomoci...pozz
[ petar31 @ 26.12.2013. 09:02 ] @
Pozdrav Iglesijas!!!
Zahvaljujem na brzom odgovoru, bio sam na terenu pa tako da i nisam bio u blizini peći:)
Vjerujem da je kod mene u pitanju interval čišćenja i interval ubacivanja peleta(prebrzo), što se tiće same kvalitete peleta vjerujem da tu nije problem jer kolege mi koriste takav pelet i nikakvih problema.
Ovo što si napisao da ti kažem parametre na ut o4, pa A9...ako je stariji elektronski modul, vjeruj mi nemam pojma o čemu pričaš.
Nadam se da će mi servis uspjeti doći ovih dana, te molim boga da još malo vani prigrije.hehehe

lp
[ aris 8 @ 21.01.2017. 23:03 ] @
Pozdrav svima.
Imam Interio Termoflux 14kw verzija kotla 2013g plavi display. Imam problem sa sagorijevanjem peleta...
Serviser je dolazio bezbroj puta kondezator,pa korigovanje postavki itd...U peci se nalazi 6 turbulatora za koje mi serviser kaze da ih izvadim , i kad to uradim temperatura izlaznih plinova prelaze 240 stepeni...a primjetio sam kad pec ocistim da temperatura opadne za nekih 30,40 stepeni...molim savjet korigovanje postavki..ili
Trenutno postavke:
Dozator i ventilator po snagama:
1.1 1300
1.3 1500
1.6 1700
1.9 1800
2.3 1900



[ pexi77 @ 22.01.2017. 16:13 ] @
Vlasnik sam Thermoflux kotla Interio 20. Kotlom sam zadovoljan. Neka za sada bude tema ovde i o 14-ici i o 20-ici, ako ima interesovanja moze i posebna tema po zelji. Nadam se da ce tema malo da zazivi jer mislim da nas ima dovoljno koji posedujemo kotao/kamin iz naslova i da mozemo da razmenimo misljena i iskustva. Posedujem kotao od novembra 2015. U, sustini Interio 14/20kw je isti kotao po dimenzijama i spoljasnjem izgledu, razlike su u unutrasnjosti i podesavanjima, ali ipak ne toliko drasticne. Ajde da odgovorim na post iznad i korisniku @aris 8 , pa cemo ostala pitanja, nedoumice...kako tema odmice.
Ni pod razno ne bi smela da bude tolika temperatura izduvnih gasova. Kod mene je temperatura izduvnih u najgorem slucaju 160c, i to na najvecoj snazi i kad je kotao "zreo" za ciscenje i preskocim termin za nekoliko dana. Sulundar od kotla ulazi na metar visine u otvor dimnjaka koji je precnika 160mm i visine 4-4,5m. Nikakve turbulatore nemam, a da ih koji slucajem imam temperatura bi bila i niza, jer je to primarni cilj turbulatora. Generalno ciscenje radim na 7-10 dana kad je jaka zima, kad popusti onda na 14-21 dan. Svakodnevno ciscenje se podrazumeva. Kod generanog se skidaju i sulundari i cisti se dimnjaca na kotlu u koju ulazi sonda za merenje temperature izduvnih gasova. Posle ciscenja temperatura u modulaciji se krece izmedju 105 i 110c, a u najvecoj snazi ne prelazi od 125-135c. Parametri su mi smanjeni i priblizni su parametrima 14-ice. Brzina ventilatora je veca zbog losijeg peleta. To znaci da bi temperatura izduvnih bila i niza da je bolji pelet, a brzina ventilatora manja. Oduzih ga, evo dozator i ventilator po snagama kod mene:
P1 1,0 1490
P2 1,6 1630
P3 2,2 1760
P4 2,8 1900
P5 3,2 2220
[ @ 23.01.2017. 08:43 ] @
Pexi 77 a da nemate slučajno tvorničke postavke od ovog Interio Termoflux 14kW...?
[ pexi77 @ 23.01.2017. 10:30 ] @
Imam. Pretpostavljam da Vas interesuje doziranje po snagama i brzina ventilatora?Pod pretpostavkom da je to u pitanju za Thermoflux Interio 14 fabričke postavke su:
P1 1,3 1260
P2 1,8 1440
P3 2,3 1620
P4 2,8 1800
P5 3,4 1970
[ @ 23.01.2017. 11:36 ] @
Hvala Vam...
A ostale stavke...? Ako nije problem...
Ja svoju očistim dva puta u sezoni, a dimnjaču na kotlu nisam čistio nikako pošto imam nezgodan prilaz , možda su mi zato visoke temperature izlaznih gasova.....?
[ pexi77 @ 23.01.2017. 12:22 ] @
Mislim da je malo čistiti dva puta u sezoni, ali i to zavisi od toga koliko sati je radio kotao, do kvaliteta peleta, potrošene količine. Otprilike znam kad je vreme za čišćenje, a to je u mom slučaju kad zadržim taster dva, dok kotao radi, a temperatura izduvnih bude preko 150c. Tako da nema veze sa upustvom gde piše nakon potrošene jedne palete ili kako već.
Ne znam šta bi Vam još trebalo od ostalih stavki? Konkretno, da ne prepisujem celu tabelu? Ne diram puno parametara sem navedenih. Jedino što mi pada na pamet je eventualno interval čišćenja gorionika, i on je na 30 minuta, vreme čišćenja je 15 sekundi, i brzina ventilatora u fazi čišćenja je 2550. Pumpa se uključuje na 50c. Navedene vrednosti su fabričke. Eto to je otprilike nešto što većina šteluje u svojoj režiji.
[ bboba @ 23.01.2017. 12:28 ] @
Pitanje za aris 8 kako ste zadovoljni sa termofluxom, jedam moj kolega trenutno je u razmatranju koju etaznu pec da uzme pa je i ova u opticaju. Njemu treba nesto za deo kuce od 60 tak kvadrata.

Pozdrav
[ @ 23.01.2017. 12:53 ] @
Ok.
Hvala...
A kad čistiš peć jel treba nešto podesiti na displeju kako nebi zaprašivao pepeo po kući...? I kada čistiš tu dimnjaču iz peći kažeš nalazi se neka sonda . Možeš li mi molim te drugi put kada budeš čistio uslikati taj dio peći i sondu .... Malo sam dosadan ...izvini...pošto ja skoro nikako ne mogu da vidim kakvo je stanje iza peći ...
[ @ 23.01.2017. 12:56 ] @
Ja sam prezadovoljan , najveći je problem nabaviti dobar pelet.
[ pexi77 @ 23.01.2017. 14:11 ] @
@aris 8 Ako nemas sobni termostat koji je povezan na kotao, onda je najbolje iskljuciti na taster start/stop, nista drugo. Meni je kotao povezan preko sobnog termostata i preko njega regulisem temperaturu u kuci, samo sto pre ciscenja smanjim sobnu temperaturu na termostatu ispod zadate da se ne bi ukljucio kotao tokom ciscenja, jer kod mene ta procedura traje skoro dva sata. Ne bih znao da odgovorim da li je zbog neociscene dimnjace i sonde u njoj previsoka temperatura izduvnih gasova, neociscen kotao i turbulatori ili zbog prejakog dimnjaka. Bez obzira na nezgodan prilaz, pitanje ciscenja ce na Vasem kotlu morati da dodje kad tad na red, a tad cete morati da se pomucite i upotrebite ogledalo ili mobilnim da slikate i vidite pravo stanje. Verovatno nije bilo mesta, ali neki minimum odstojanja je trebao biti ispostovan. Kod Interia je najbitnije pozadi i sa jedne od strana(leva ili desna) ostaviti mesta bas zbog ciscenja i eventualnog servisa. Slikacu, nije problem. Nema razloga za izvinjenje, tu sam za pomoc. Evo, u nastavku nekoliko slika kako to izgleda kod mene.
[ pexi77 @ 23.01.2017. 16:11 ] @
Uvidom u svesku u kojoj beležim sva dešavanja od kupovine Interia na ovamo, zadnja generalna je bila 13.01 i tad nisam čistio sulundare i dimnjaču. Danas sam uzeo to da očistim, a sutra kotao. Taman i da vidim situaciju kako izgleda nakon skoro tri nedelje. Biću kratak: kakav je pelet, i nije loše. Ove sezone mučim muku sa očajnim peletom. Prašina, šljaka, samim tim i kalorijska moć, sve je loše. Nema nikakvog reda i standarda, po sistemu da piše i na tarabi svašta!!! I, pored prostora, potrebno je malo akrobacije. Dodatno kod čišćenja kotla i sulundara, imam problem sa ledjima(discus hernia), pa nije baš svejedno, a i vremenski se oduži. Evo i slika u nastavku. Nije baš najbolje očišćeno, ali u skladu sa mogućnostima i alatom koji imam nije moglo bolje. Na kraju sezone, imaću više vremena, a radiću iz nekoliko puta dok ne bude najbolje moguće. U, plavom krugu se vidi sonda, čisto da napomenem;-) .
[ @ 24.01.2017. 07:27 ] @
Hvala puno Pexi 77, kod tebe je ovo šminka prava...
Dao si mi nadu a i zadatak da malo ozbiljnije pristupim ovom problemu... sad ću malo redovnije čistiti peć . imao sam problem skladištenja peleta vlagu mi je navlačio.. to sam tek neki dan skontao , kako su valjda zadnje vreće ostale tako mi je i sagorijevanje bilo sporije i brzo mi se zatrpa plamenik "posudica" nesagorenim peletom potpaljivao je tek od drugi ,treći put...uglavnom faktora milion da bi peć radila kako treba...važno je da ih "sužavamo" ovim savjetima i komentarima...
I čuvaj kičmu....
Pozdrav...
[ @ 06.02.2017. 08:51 ] @
Pexi 77 , očistio sam peć i rezultati su očigledni, po prvi put sam skinuo sa strane pregradu i čistio sa boka kanale koje nisam mogao ni vidjeti kad sam peć čistio sa unutrašnje strane kako piše i u upustvu...samo me interesuje , jesi li i ti čistio na ovaj način i kako čistiš ove sporedne kanale , pošto imaju nezgodan pristup a i kod mene je još teže jer nikako ne mogu vidjeti šta se dešava samo mogu jedva napipati rukom prljavštinu na nekim mjestima...
[ merjema @ 06.02.2017. 19:53 ] @
Citat:
petar31:
Pozdrav Iglesijas!!!
Zahvaljujem na brzom odgovoru, bio sam na terenu pa tako da i nisam bio u blizini peći:)
Vjerujem da je kod mene u pitanju interval čišćenja i interval ubacivanja peleta(prebrzo), što se tiće same kvalitete peleta vjerujem da tu nije problem jer kolege mi koriste takav pelet i nikakvih problema.
Ovo što si napisao da ti kažem parametre na ut o4, pa A9...ako je stariji elektronski modul, vjeruj mi nemam pojma o čemu pričaš.
Nadam se da će mi servis uspjeti doći ovih dana, te molim boga da još malo vani prigrije.hehehe

lp

Prije svega veliki pozdrav svim ''vlasnicima'' Thermoflux peći i kotlova. Od prije 2 mjeseca počeo sam se grijati na pelet i imam peć Interio 14 kw. Zagrijavam stan u dvospratnoj zgradi od 64 kvadratna metra. Stan zagrijavam sa pločastim Vaillant radijatorima koje imaju termoglave (dnevni boravak 2,0 kw, dječija soba 1,8 kw, spavaća soba 1,6, kupaonički blok 1,68 kw kao i kombinovani bojler Ariston 2 kw). Rad peći regulišem sa žičnim Vaillant termostatom. Za 45 dana koliko se grijem na pelet potrošio sam oko 800 kg peleta, što po meni i nije loše. Temperatura u stanu je od 23 do 24 stepena. Peć radi od 08:00 do 23:00 uz svakodnevna paljenja i gašenja koju diktira sobni termostat (3-4 puta na dan se palila i gasila u januaru kada je bilo hladnije, a sada 1-3 puta). Koristio sam 3 vrste peleta. Fabričke postavke nisam dirao. Sa jednom vrstom peleta imao sam problema da u toku dana napuni posudu za sagorjevanje peleta skoro do vrha, koju sam morao nakon hlađenja peći izbacivati. Sa ostala dva nisam imao tih problema. Po mom mišljenju za slabije pelete trebalo bi pojačati brzinu ventilatora na pojedinim programima, produžiti vrijeme čišćenja plamenika (kod mene je svakih 15 minuta po 15 sekundi). Vjerovatno ima ovdje iskusnijih kolega pa bih volio čuti njihovo mišljenje o sledećem: Pumpa u peći se pali na 50 i baca vodu kroz sistem a gasi se na 47 stepeni. Nakon dostignute željene temperature tek kada temperatura u dimnjaku opadne ispod 47 stepeni, peć se gasi. Da li je pametno u postavkama odrediti da kada tepmeratura u dimnjaku opadne ispod 70 stepeni, da se peć ugasi. U tom slučaju bi pumpa i dalje nastavila da radi i da baca vodu u sistem sve dok temeperatura vode u kotlu ne opadne ispod 47 stepeni. Na ovaj način ako uzmemo u obzir na smo dostigli željenju temperaturu u prostorijama, koju regulišu termoventili na radijatorima koji su zatvorili dotok vode u njih, peć bi, iako je ugašena, bila u stanju da pumpom baca vodu ukoliko se ukaže potreba za daljim zagrijavanjem. Po mom mišljenju ako je temperatura vode u kotlu recimo 65 stepeni kada se peć ugasila, dok ne opadne do 47 stepeni (kada se pumpa isključuje) mogla voda da kruži kroz sistem sigurno i narednih barem 30 minuta. Možda laičko i neiskusno razmišljanje, ali nešto mi pade na um. Izvinjavam se na prevelikom postu.
[ kolridz @ 06.02.2017. 21:00 ] @
Ima li neko kompletna fabricka podesavanja za kamin Thermoflux Interio 14 kw (noviji model sa osnovnim postavkama M-8-4 i tehnickim postavkama M-8-6)? Kod mene je takodje problem prepunjavanja casice, uglavnom u modulaciji, kako god da postavim parametre. Jedno vrijeme radi dobro a onda pocne pretrpavati. Puz radi neravnomjerno, nekad ne ubaci nista, nekad ubaci dva-tri komada peleta a nekada saspe citavu saku.
[ aris 8 @ 06.02.2017. 21:33 ] @
Merjema, da li je Vasa pec verzija kotla ili kamina ,i nalaze li se u peci turbulatori ?
[ pexi77 @ 06.02.2017. 23:04 ] @
@aris 8 Na slikama koje sam postavio, vidi se kako izgleda očišćena odozgo kad se skine gornja ploča. Ali, ajde redom prvo, potrudiću se ukratko. Interio 20 ima dve komore i dve pločice koje se skidaju sa leve i desne strane kad se izvuče pepeljara, za razliku od 14-ice koja ima samo sa leve ili desne, nisam siguran. Postupak generalnog čišćenja:
1. Prvo čistim kao kod svakodnevnog čišćenja. Unutrašnjost prelazim čeličnom četkom. Skidam čašu(šolju) gde sagoreva pelet i nju prelazim čeličnom četkom.
2. Skidam komandnu pločicu, gornju ploču, i inbusom skidam levu i desnu pločicu. Naizmenično čistim unutrašnjost čeličnom četkom i žičicom za sudove uz prelazak usisivačem da vidim koliko sam dobro očistio. Kad završim sa tim, onda koristim dodatak za cevne izmenjivače i bitno je da sa tom žicom idem skroz do dole, da osetim da propadne kroz cev. Odozdo je nemoguće to uraditi. Kad očistim i to, onda sve vraćam na mesto obrnutim redosledom.
3. Tek sad vadim pepeljaru i inbusom skidam pločice sa leve i desne strane od mesta gde stoji pepeljara. Ruku zavlačim u uske otvore i vadim fini pepeo sastrugan sa cevnih izmenjivača i komore. Nikakvo drugo ćišćenje ne radim, osim vadjenja tog pepela, jer ništa drugo i nije izvodljivo, barem meni. To je ujedno i najteži deo. Em je usko, nije pristupačno za usisivač a čitav se izvitoperim. Kad to pokupim, vratim pločice i usisivačem pokupim ostatke.
4. Skidaju se sulundari i očistim unutrašnjost dimnjače gde ide sonda za temperaturu izduva. Ima slika par postova iznad.

U, priči sa @Vasić74 od kojeg sam kupio kotao, saznao sam da nove verzije Interia imaju turbulatore u cevnim izmenjivačima, i da su donje ploče kod pepeljare uradjene tako da omogućavaju komotniji pristup, pa njihovi vlasnici imaju lakši posao.

[Ovu poruku je menjao pexi77 dana 07.02.2017. u 00:15 GMT+1]
[ kolridz @ 07.02.2017. 08:36 ] @
Casica u jednom momentu krene da pretrpava bez obzira na kvalitet peleta, doduse mnogo duze potraje normalan rad sa peletom 1. klase. Ocigledno je da mi je odnos sagorijevanja I doziranja peleta los, ali nikako ne uspijevam da ga podesim. Stari pellet jos ne uspije da sagori a vec dolazi novi. Puz nasumicno ubacuje pellet, nekad ne upadne nista, nekad par komada, nekad saspe citavu saku. Sta bih jos mogao da probam? Moji parametric (kamin Interio 14)CISCENJE PLAMENIKA 10
DOZATOR SNAGA 1 0.6
DOZATOR SNAGA 2 0.8
DOZATOR SNAGA 3 1.0
DOZATOR SNAGA 4 1.2
DOZATOR SNAGA 5 1.4
VRIJEME CISCENJA 30
USIS VENT SNAGA 1 1350
USIS VENT SNAGA 2 1550
USIS VENT SNAGA 3 1750
USIS VENT SNAGA 4 1900
USIS VENT SNAGA 5 2050
DONJI VENT SNAGA 1 170V
DONJI VENT SNAGA 2 175V
DONJI VENT SNAGA 3 180V
DONJI VENT SNAGA 4 185V
DONJI VENT SNAGA 5 190V
USIS VENT CISCENJE 2550
DOZATOR CISCENJE 1.5
VRI KOC DOZATORA 0.0
[ @ 07.02.2017. 11:50 ] @
Druže , jesi li čistio peć ..? Kvalitet peleta možda vlažan...?
[ pexi77 @ 07.02.2017. 13:35 ] @
Citat:
pexi77:
Imam. Pretpostavljam da Vas interesuje doziranje po snagama i brzina ventilatora?Pod pretpostavkom da je to u pitanju za Thermoflux Interio 14 fabričke postavke su:
P1 1,3 1260
P2 1,8 1440
P3 2,3 1620
P4 2,8 1800
P5 3,4 1970


@kolridz Stavio sam osnovna fabrička podešavanja za Interio 14 na prethodnoj strani. Donji ventilator snaga nema na kotlovskoj varijanti, a nisam siguran da ima na kaminskoj. Za početak jesi li kontaktirao servisera, nekog ko ti je prodao kotao? Što se tiče podrške kod mene, ona je od strane servisera dostupna kad god mi je trebalo nešto. Sva podešavanja sam dobijao u razgovoru sa @Vasić74 i preko Vibera. Pozoveš, pitaš šta te muči. Bitno je da dobiješ smernice, a kasnije sam dodaješ i oduzimaš. Vidim da si ti probao da šteluješ, što znači da znaš postupak ulaska u podešavanja. Samo je potrebno da uzmeš i pišeš svaki korak i set koji podešavaš, da bi mogao kasnije da se vratiš. Kod kamina je lakše štelovanje jer direktno gledaš plamen. Mislim da si preterao sa smanjivanjem doziranja, a povećao ventilator. Mada, moje mišljenje je, a ponavljaću ga povremeno, da je svaki sistem individualan. Što je dobro kod mene, ne mora da znači da će biti dobro tebi. Imaš fabrička podešavanja iznad, ako je lošiji pelet čisti svakodnevno, češće radi generalke. Smanji interval čišćenja, mada meni to nije nešto posebno pomoglo, jer kad je pelet krš, jedina solucija je malo jači ventilator u svim snagama.
[ merjema @ 07.02.2017. 16:16 ] @
Citat:
aris 8:
Merjema, da li je Vasa pec verzija kotla ili kamina ,i nalaze li se u peci turbulatori ?


Pretpostavljam da je kamin, pošto ima staklo, a nebih rekao da ima i turbulatore.




[Ovu poruku je menjao merjema dana 07.02.2017. u 18:07 GMT+1]
[ kolridz @ 07.02.2017. 16:57 ] @
Citat:
pexi77:
Citat:
pexi77:
Imam. Pretpostavljam da Vas interesuje doziranje po snagama i brzina ventilatora?Pod pretpostavkom da je to u pitanju za Thermoflux Interio 14 fabričke postavke su:
P1 1,3 1260
P2 1,8 1440
P3 2,3 1620
P4 2,8 1800
P5 3,4 1970


@kolridz Stavio sam osnovna fabrička podešavanja za Interio 14 na prethodnoj strani. Donji ventilator snaga nema na kotlovskoj varijanti, a nisam siguran da ima na kaminskoj. Za početak jesi li kontaktirao servisera, nekog ko ti je prodao kotao? Što se tiče podrške kod mene, ona je od strane servisera dostupna kad god mi je trebalo nešto. Sva podešavanja sam dobijao u razgovoru sa @Vasić74 i preko Vibera. Pozoveš, pitaš šta te muči. Bitno je da dobiješ smernice, a kasnije sam dodaješ i oduzimaš. Vidim da si ti probao da šteluješ, što znači da znaš postupak ulaska u podešavanja. Samo je potrebno da uzmeš i pišeš svaki korak i set koji podešavaš, da bi mogao kasnije da se vratiš. Kod kamina je lakše štelovanje jer direktno gledaš plamen. Mislim da si preterao sa smanjivanjem doziranja, a povećao ventilator. Mada, moje mišljenje je, a ponavljaću ga povremeno, da je svaki sistem individualan. Što je dobro kod mene, ne mora da znači da će biti dobro tebi. Imaš fabrička podešavanja iznad, ako je lošiji pelet čisti svakodnevno, češće radi generalke. Smanji interval čišćenja, mada meni to nije nešto posebno pomoglo, jer kad je pelet krš, jedina solucija je malo jači ventilator u svim snagama.


Naravno, serviser je pustio kamin u rad I dolazio par puta da podesava parametre. Ove parametre koje sam gore naveo je on podesio jer je sipanje peleta iz spirale dozatora bilo nevjerovatno na fabrickim podesavanjima I kamin jednostavno nije uspijevao da sagori toliki pellet a stalno je dolazio novi. Medjutim, najduze sto se zadrzao svaki put je bilo oko 20 min za koje vrijeme je sve radilo prilicno dobro. Kasnije, naravno, postepeno, nakon par odradjenih ciklusa rad-modulacija-cekanje hladjenje-start casica bi se postepeno sve vise punila, plamen bi postao mrtav (ne onako razigran kao kad je sve u redu) I da ne bih rizikovao neuspjesnu potpalu malo-malo bih za vrijeme cekanja hladjenja morao spartlom da rucno izbacujem pepeo (odnosno sljaku sa losijim peletom). Svaki dan cistim casicu, drzac casice, luzaru I ostalo sto mogu da dohvatim usisivacem, a svakih par dana cistim I cijevni izmjenjivac I onaj proctor iza luzare gdje se nalazi ventilator. Poenta je u tome sto nikako ne uspijevam da dovedem casicu u stanje da se sama iscisti nakon svakog ciklusa, kao sto bi trebalo da bude, nego svaki put, ponekada veoma cesto kad je losiji pellet, moram rucno da pomazem ciscenju. Mnogo bolje je bilo kad sam koristio prvoklasni bukov pellet, mada sam opet morao par puta tokom 24 casa da rucno pomazem ciscenju casice. Sa drugoklasnim peletom kojeg trenutno koristim (70% bukva 30 % jela, navodno) situacija je katastrofalna I ne moze da odradi vise od 2-3 ciklusa I vec moram da intervenisem I cistim. Pelet je ocigledno nekvalitetan I vjerovatno vlazniji nego sto je dozvoljeno (to se vidi po pepelu, koji nije onako sitan, siv I mobilan, nego taman i zgrudvan ). Interval ciscenja sam smanjio na 10 min u trajanju od 30 sec I podigao brzinu ventilatora na 2550 o/min, ali sve mi se cini da je u ovoj prici sa kaminima I pecima gotovo iskljucivo problem u kvaliteti peleta I da se malo sta da uraditi sa losijim peletom ma koliko cackao po podesavanjima.
[ kolridz @ 07.02.2017. 17:08 ] @
Citat:
aris 8 :
Druže , jesi li čistio peć ..? Kvalitet peleta možda vlažan...?


Pec, nazalost, cistim I cesce nego sto bi trebalo u odnosu na ono sto pise u thermofluxovom uputstvu. Pelet je 2. klase, 70% bukva 30% jela, navodno, I ocigledno je vlazniji I prljaviji nego sto je deklarisano, jer je pepeo taman, zgrudvan I pomalo ljepljiv.
[ kolridz @ 07.02.2017. 17:21 ] @
Nego, mene interesuje da li postoji nacin za smanjenje ucestalosti rada motora dozatora. Kod mene se ukljucuje otprilike svakih 4-5 sekundi I to je precesto kad se radi o losijem peletu koji sporo sagorjeva I dozatoru koji radi nepredvidljivo, jednom okrene ne ispadne nista, drugi put 1-2 komada, a onda saspe citavu saku. Stari pellet ne uspije sagorjeti a on vec ubacuje novi pellet I to svakih 4-5 sekundi. Sta mislite moze li se produziti ovaj interval I da li bi to pomoglo kod uspjesnijeg I boljeg sagorjevanja?
[ pexi77 @ 07.02.2017. 21:45 ] @
Kod tebe je vec poprilicno smanjeno doziranje. Ne znam kako ces manje od toga, a da radi kako treba. Glavni problem je u peletu. To sto neki put ubaci vise, a neki put manje je do duzine peleta koji nije ujednacen i desi se da duzi komadi isprece kod spirale i remete ujednaceno ubacivanje. Drugo, los sastav, puno prasine i eto problema. Sreca kod mene je sto 20-ica ima veliku casu gde sagoreva pelet, pa i ako se nakupi sljaka on ipak ne zapusi sve rupe i kako tako radi. Pitanje je koliko je tada efikasan, a i loziste je crne boje i puno garezi. Probao sam razna podesavanja, ali se sve svodi vise manje na isto. Pre ili kasnije se vratim na neka pocetna podesavanja. Suzio se manevarski prostor kad vidim da je sve uzaludno kad je los pelet. Sad kad je popustilo napolju, ogranicio sam snagu kotla na max 4. Inace su mi podesavanja doziranja priblizna 14-ici, a ventilator od 20-ice sa malim pojacanjem, a sve zbog loseg peleta.
[ kolridz @ 08.02.2017. 05:30 ] @
U potpunosti se slazem, takodje mislim da je problem najvecim dijelom do peleta. Dok sam koristio prvoklasni bukov pelet sve je bilo uglavnom u redu. Medjutim, kod nas u banjaluckoj regiji zbog zime i velikih minusa peletare su bile zatvorene a pilane nisu radile, tako da sam bio primoran da kupim losiji pelet po mnogo vecoj cijeni. Od sljedece sezone kupujem samo kvalitetan pelet i to van sezone kad pelet i treba nabavljati.

[Ovu poruku je menjao kolridz dana 08.02.2017. u 06:40 GMT+1]
[ kolridz @ 11.02.2017. 20:19 ] @
Da li neko razumije parametar M-8-2 TIP DIMNJAKA? Tu se nalazi stavka USIS VENTILATOR DIMNJAKA i kod mene je trenutno podeseno na vrijednost 00, a vidim da moze da se mijenja od -09 do +09. Mislim da je problem kod mene, prepunjavanje casice i lose sagorijevanje, pored loseg kvaliteta peleta, uzrokovano i cinjenicom da na istom dimnjaku imam dva kamina na pelet, Interio 14 na gornjem spratu i Toby 17H na donjem. Sta vi mislite o dva kamina na istom, klasicnom dimnjaku, predvidnjenom za grijanje na drva?
[ pexi77 @ 12.02.2017. 11:41 ] @
Ne razumem taj parametar, a ni od servisera nisam dobio nikakvo uputstvo da se treba menjati. Do sada sam koristio samo M-8-4 i M-8-6 meni. Ako neko ima informaciju u vezi toga i sta bi znacila promena od -9 do +9, neka odgovori.
Ovo za dimnjak mislim da ne igra ulogu jer se i kod mene desi neki put da prepuni casicu i da je loziste crno. Proveri od vise izvora ili servisera da li moze da smeta.
[ kolridz @ 12.02.2017. 14:22 ] @
Pronasao sam u uputstvu za jednu drugu pec da je to podesavanje vezano za usisni ventilator dimnjaka, podesavanja su od -09 do +09 I svaki stepen znaci povecanje odnosno smanjenje broja okretaja ventilatora za nekih 3% u odnosu na osnovne postavke. Jedino mi nije jasno da li se misli na fabricki postavljenu vrijednost broja okretaja ventilatora ili na bilo koju zadanu vrijednost od strane korisnika (tipa tvornicka je P1 1230, a ja sam postavio na 1350. Ne razumijem da li se ovo 3% odnosi na 1230 ili na 1350).
[ kolridz @ 12.02.2017. 14:26 ] @
U uputstvu za interio 14 I stoji da se kamin ne smije prikljucivati na dimnjak na koji je vec prikljucen neki potrosac, pec ili kotao. Mada, u principu, sa dobrim peletom ona meni veoma dobro radi, Kod mene su dvije etaze a jedan dimnjak, mislim da je precnik tj fi 160 mm. Na donjoj etazi je kamin od 17 kw a na gornjoj na istom dimnjaku kamin od 14 kw.
[ sasogmk75 @ 13.02.2017. 20:59 ] @
Pozdrav!!!
Imam thermoflux Interio 20 Kw kamin na pelet od 2015 godine.
Dali neko zna optimalne tehnicke postavke da bi iskoristio max?

Hvala puno.
[ Heatinggg @ 07.06.2017. 21:22 ] @
Pozz
Da vam malo pomognem posto imam dosta iskustva sa Thermoflux kotlovima...
Prva stvar koja ce sprijeciti dodatno pretrpavanje je postavljanje vremena kocenja motora na 2sec, druga stvar interio kamini stare generacije su vrlo osijetljivi na los pelet, sto znaci malo ne sagorenog peleta na dnu casice i imate problem jer kod tih casica su losije rijesene rupice za sekundarno sagorijevanje, a to je rijeseno drugacijom konstrukcijom na novijim modelima...
Vrijeme koje navodite u postotcima dijeluje na promijenu aktivnih parametara.
Naredna stvar na koju bi vam skrenuo paznju je kopcanje pvih lamina na zajednicki dimljak. To je jednom rijeciju katastrofa. I pored loseg rada za sobom vuce ponistavanje garancije, a ne znam koji pametni majstor vam je to spojio, a tek jos koji serviser pustio u rad....
Ti kamini su pored svega opremljeni osjetljivim senzorom potlaka na dimovodu koji direktno utjece na rad dozatora jer u slucaju zacepljenog dimnjaka preoida rad dozatora....
[ Heatinggg @ 07.06.2017. 22:07 ] @
Zaboravih napisat, da optimalne postavke su one koje svaki svaki serviser ima i koje samo on dobija od proizvodjaca.
Ta igra sa parametrima je potrebna po na osob za svaki kotao, tj zavisi od kvaliteta peleta prvenstveno, pa dalje od kvaliteta dimnjaka, prostorije u kojoj se kotao nalazi jer jer je razlicit usis zraka...
Sama igra sa parametra je krajnjim korisnicima dozvoljena jedino na kovan ekoline kotlovima koliko ja znam... Moj interio 22 je dosad najbolji kotao koji sam mogao izabrati...
Kada se podesi i ako je to zahtjevalo dosta "igre" serviser mi se skoro doselio :)
Ali sad radi kao....
Ja kao instalater postavljam svakakve peletare, ali interio 22 pogotovo ova nova generacija u odnosu cijena kvalitet top proizvod....
Jedino abd ako covijek mogne dokuciti onaj smart ekologic... Na sajmu sam gledao kako funkcionise...
[ dzzoran @ 02.08.2017. 14:38 ] @
Pozdrav svima,

Danas sam bio i gledao novi model Interio 14 i Interio 20 model. Mogu reci da me je kamin na prvi podled kupio - a za koji dan ću i ja kupiti kamin.
Na prvi pogled ima nekoliko izmena u odnosu na prethodni model. Čišćenje cevi je rečeno polugom koja se izvlači kao i kod sličnih modela (Alfa Como i slični) te nema potrebe da se gornje ploče skidaju. Pepeljara je mnogo veća a iza pepeljare se nalazi ploča iza koje se direktno čisti prostor izduva dimnih gasova. Što se cene tiče nije mnogo veča od konkurenata. Još samo da odlučim i odaberem 14 ili 18kW. Prodavac za 100 kvadrata prizemne kuće (izolacija 10 cm stiropora, PVC stolarija) kobinacija podno i radijatorsko preporučuje 14kW.

Sve u svemu - odluka je pala - kupićemo kamin Interio!!!

Pokusacu da postavim fotografije




[ Eldar123 @ 20.09.2017. 12:44 ] @
Pozdrav
Nemam vise rjesenja pa se nadam da cu ga ovdje naci
Imam inerio 14kw kotao,i vrlo cesto mi se desava da nece da potpali vatru onda moram po dva tri puta da ocistim pec da bi ona potpalila
Pa ako neko zna u cemu je caka bio bi zahvalan
[ dzzoran @ 16.11.2017. 17:14 ] @
Da malo ozivimo temu,
Kupili smo Thermoflux Interio 14kw i ja sam prezadovoljan. U pocetku sam imao problema sa kvalitetom peleta i parametrima (staklo na vratima je bilo zaprljamo posle 15 minuta rada) ali nakon povecanja parametara brzine ventilatora sve je bilo ok.
Grejem oko 100 kvadrata, kombinacija podno i radijatorsko, ugradio sam trokraki ventil i termo glave na radijatorima a regulaciju temperature vršim sobnim termostatom.
I meni se više puta dešavalo da nece da upali pelet ali je problem bio u postavljanju "cinije" u kojoj se vrši sagorevanje. Istu je moguce nakon postavljanja pomeriti ulevo ili udesno nekoliko milimetara. Taman toliko da se pupaljac ne vidi bas najbolje. Uvek nakon cicsenja obratim paznju na polozaj cinije u odnosu na upaljac i nemam problema.

Imam jedno pitanje za ostale clanove foruma.
- Koliko kod Interio 14 traje ciklus u sekundama ako je Load pelet 00?

Koliko vidim sa ostalih tema, kod Alfe i MBS ciklus je 8 sekundi, ali mi kod mog kamina to igleda mnogo krace. Izmerio sam kolicinu peleta koju spirala izbaci za 90 sekundi i u proseku je oko 1500 grama. Kada primenim formulu koja se koristi za izracun potrosnje po parametrima za Alfine kamine onda je potrosnja Interio 14 nenormalno mala....
[ zoran.mika @ 16.11.2017. 17:54 ] @
To je micronovina elektronika ista kao kod mbs-a i alfe, load pelet 0 ciklus je 8", ciklus se meri od početka ubacivanja peleta pa do ponovnog ubacivanja, najbolje bi bilo da tri puta ponoviš load initial iliti početno punjenje i da uzmeš srednju vrednost.
Kod mene na mbs-a to iznosi 225.grama a kod tebe 1500.grama, verovatno je kod tebe puž brži.

[Ovu poruku je menjao zoran.mika dana 16.11.2017. u 19:06 GMT+1]
[ dzzoran @ 16.11.2017. 19:47 ] @
Izvinite, moja greska. 150 grama.

Mero sam 5 puta (148g, 154g, 146g, 154g, 152g, 146) i da uzmemo prosek je oko 150grama peleta za 90 sekundi.
150g/90s = 1,6grama/sekundi

load pelet po snagama je sledeci (ovo su fabricki parametri):
1 - 0,9
2 - 1,1
3 - 1,3
4 - 1,5
5 - 1,7

ako je load pelet 00 - 450 ciklusa u satu, onda u snazi 5 potrosnja iznosi - (1,7s x 1,6g/s x 450ciklusa) 1.224 grama za sat vremena rada.
Sa snagom peleta od 4,7 kw i stepenom iskoriscenja od 0,9 ispada da je snaga peci 5,17kw. Nesto mi je tu cudno...... Kamin bi trebao da ima 14wk...
Zoki procitao sam sve postove o Alfi i sve vezano za grejanje na pelet ali ovo mi se nigde ne uklapa.

Probao sam stopericom da imerim vreme od pocetka jednog ciklusa ubacivanja peleta do sledeceg ciklusa ubacivanja peleta (rad puza + pauza) i uvek je oko 5 sekundi.

Inace pec radi bez problema. Probao sam bez mesnog ventila i primetio kaplice kondenzacije na zidovima kamina... Po savetima sa foruma odmah ugradio trokraki mesni esbe vtc512 60c i prezadovoljan sam. Temperatura vode u kotlu mi je namestena na 68c i pri ovim temperaturama kotao mi je postavljen na snagu 3. postigne temperaturu veoma brzo i udje u modulate. Temperature u sobama sa radijatorima (spavaca i dve decije) su regulisane termo glavama na 18-20 a temperatura u dnevnoj sobi u kojoj je kamin i podno je regulisana sobnim bezicnim termostatom 22-23. Interio ima opciju da kad se postigne zadanu sobnu temperaturu (22C) i sobni termostat odradi svoje, pec ode u modulate. Posto je kod mene lepo izolovano i ususkano i u modulate modu temperatura u prostoriji raste a temperatura vode ne pada ispod 65c.



[ zoran.mika @ 16.11.2017. 20:10 ] @
Ako ti je ciklus na load pelet 0, 5" onda imaš u satu 720.ciklusa što opet ima malo kilovata sa jačinom peleta od 4,7.kw,koliko onda fabrika procenjuje jačinu peleta, molim te probaj, interesuje me koliki je ciklus na load pelet-9.
Imaš i opciju da se peć ugasi ako upališ stand-dy mod.
[ dzzoran @ 16.11.2017. 21:08 ] @
Upalio kamin i ponovo merio.

Load pelet 00 - ciklus nije duzi od 5 sekundi. izmedju 4,3 i 4,5 tesko je precizno izmeriti.
Load pelet -9 ciklus je oko 6 sekundi.

Da krenemo obrnutom logikom - 14kw snage peci /0,9 stepen iskorescenosti /4,7kw snaga peleta = 3.3 kg
3300g / 1,6g/s / 1,7s = 1213 ciklusa
onda je ciklus oko 3 sekunde

cudno mi je bilo da je ciklus 8s a da su i ostali korisnici Interia 14 navodili da je u snazi 5 fabricki podeseno vreme ubacinanje peleta ispod 2s.

[ zoran.mika @ 16.11.2017. 21:32 ] @
Moguće ako je load pelet +9.
Možda po tome mere jačinu peći.
[ kolridz @ 16.11.2017. 21:56 ] @
Koje su fabricke vrijednosti brzine ventilatora po snagama sa ovim vrijednostima doziranja za kamin thermoflux interio 14?
[ dzzoran @ 17.11.2017. 04:52 ] @
Fabricke su:
N-8-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1 ( Program 1 ) 1300
N-8-06-19 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 2 ( Program 2 ) 1370
N-8-06-20 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 3 ( Program 3 ) 1450
N-8-06-21 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 4 ( Program 4 ) 1520
N-8-06-22 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 5 ( Program 5 ) 1600
[ matusijevic @ 18.11.2017. 08:45 ] @
Imam termoflux interio 14 generalno sam zadovoljan ! ali imam nekih nejasnoća pa bih zamolio nekog iskusnijeg za pomoć. Po prospektu peć troši izmedju 1-2.9 kg / h, moja peć na jedinici vreću peleta od 15kg. potroši za 7-8 h konstantnog grejanja što znači otprilike grubo 2 kg / h
( iako se to odvija u više vremenskih delova koji kada se saberu iznose 7-8 h ) nemam mogućnosti da smanjim, da peć radi na trojci ima mogućnost modulacije i smanjivanja ovako ona se odmah gasi ! znam da postoji mogućnost promene ali nisam upućen u podešavanja a čujem da treba i šifra ! u svakom slučaju hvala !
[ dzzoran @ 19.11.2017. 16:36 ] @
Na kraju sam resio misteriju....
Uzeo telefon i snimao 10 ciklusa i nakon nekoliko snimanja - 10 ciklusa traje opko 36 sekundi - cilklus traje oko 3,6 sekundi ili ti 1.000 ciklusa na sat. Mnogo je teze izmeriti jedan ciklus - ovako je greska mnogo manja.
Ako je snaga 5 - 1,7 sekundi onda je sa 1,6g po ciljusu potrosnja 2,72 kg na sat sto je oko 12 kw - sto je opet pribliznije delarisanoj snazi....

matusijevic:
Od skoro koristim Interio 14 ali na osnovi dosadasnjeg iskustva mogu reci da postoji mnogo faktora koji uticu na potrosnju. Tu je pre svega povrsina koja se greje, vrsta grejanja (radijatorsko ili podno), izolacija objekta ili tio toplotni gubitci, način regilacije grejanja (sobni termostat, termo grave na radijatorima), da li sistem ima trokraki ili drugi mesni ventil i hiljade drugih sitnica....

Moja preporuka je da procitate temu:
- integrisani kamini i peci na pelet za dnevni boravak
- i pod obavezno temu: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno (ali obavezno od prve do zadnje stranice). Elektronika tj. sifre i 90% parametara se poklapa sa ALFOM - jedina razlika je duzina ciklusa i nacin čišćenja.

Ulazak u tehnička podesavanja i podesavanje parametara tek kad steknete neophodno predznanje i to cinite na svoju odgovornost. Ako i odlucite da udjete u tehnicka podesavanja i menjate parametre, veoma je vazno da pre nego sto bilo sta promenite - zapisete fabricka podesavanja!!!!!!


[ zoran.mika @ 19.11.2017. 18:04 ] @
DzZoran

Jel imaš predstavu kakve vrednosti se očitavaju kada duže držiš stisnuti taster 5. i taster 6.
[ dzzoran @ 19.11.2017. 21:07 ] @
Kod tastera 6. temperatura mi se poklapa sa temperaturom vode u kotlu a ono 0.6b nisam skapirao i nigde nasao....

Dok sam trazio podatak o dužini ciklusa kod Micronova elektronike za Interio 14 pronasao sam jedno lepo uputstvo.
http://www.arcestufe.com/downl...i/MAN_I023_LCD_IDRO_ITA_10.pdf

Mislim da se I023 ugradjuje u Alfu sa novim displejem. Kada sam malo bolje uporedio ovo uputstvo, sa mojim parametrima i nekim navodima u temi Alfa, sve vise sam siguran da I023 nije elktronika u Interiu. U uputstvu za I023 i Alfu podesavanja rada su na N-9-06. Na primer:
N-9-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1 ( Program 1 ) 1550 (1750)

Na Interio 14 je na N- 8 -6....

[ zoran.mika @ 19.11.2017. 21:24 ] @
Kod mbs-a je Menu 09
Settings technic
Moja ploča je I023_5.
Kod alfe je Menu 08
[ FelipE Pirot @ 20.11.2017. 21:42 ] @
Citat:
dzzoran:
Kod tastera 6. temperatura mi se poklapa sa temperaturom vode u kotlu a ono 0.6b nisam skapirao i nigde nasao....

Dok sam trazio podatak o dužini ciklusa kod Micronova elektronike za Interio 14 pronasao sam jedno lepo uputstvo.
http://www.arcestufe.com/downl...i/MAN_I023_LCD_IDRO_ITA_10.pdf

Mislim da se I023 ugradjuje u Alfu sa novim displejem. Kada sam malo bolje uporedio ovo uputstvo, sa mojim parametrima i nekim navodima u temi Alfa, sve vise sam siguran da I023 nije elktronika u Interiu. U uputstvu za I023 i Alfu podesavanja rada su na N-9-06. Na primer:
N-9-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1 ( Program 1 ) 1550 (1750)

Na Interio 14 je na N- 8 -6....


Gresis , i kod alfe je isto kao i kod ovog vaseg N-8-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1
a ne N-9-06-18
Rekao bih da je u pitanju potpuno ista elektronika :D
[ dzzoran @ 20.11.2017. 23:00 ] @
Na jednom mestu u temi ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno N-9 navedena kao GLAVNA PODEŠAVANJA

Zbog lepog opisa funkcija koje sam na prvo citanje razumeo, ja prihvatio da je N-9 podesavanje parametara kod Alfe i tu stranicu sacuvao. Sad kad pogledam unazad na samo jednoj strani pre navedene, a i stotinu drugih, stoji da su parametri za Alfu N-8.....

Mene je samo bunila duzina ciklusa - moguce da je ista ploca kao na Alfi ali ciklus definitivno nije.
Duzinu ciklusa sam utvrdio tako da sad potrosnju mogu izracunati prema zadatim parametrima.

Imam nekoliko pitanja koja se odnose na trokraki mesni ventil ESBE VTC 512 - 60c.
Na kojoj temperaturi vode je ventil maximalno otvoren i da li je to temperatura temperatura hladnog ili toplog voda?
Da li je neophodno da temperatura hladnog - povratnog voda bude uvek preko 60 C kako bi ventil bio uvek maksimalno otvoren?

Koliko sam do sada primetio ceo sistem mi najlepse radi kada je temperatura vode podesena na 68-70C. Tada je i temperatura povrata veca i seo sistem lepse funkcionise...




[ FelipE Pirot @ 21.11.2017. 00:25 ] @
Citat:
@dzzoran
Mene je samo bunila duzina ciklusa - moguce da je ista ploca kao na Alfi ali ciklus definitivno nije.
Duzinu ciklusa sam utvrdio tako da sad potrosnju mogu izracunati prema zadatim parametrima.

Imam nekoliko pitanja koja se odnose na trokraki mesni ventil ESBE VTC 512 - 60c.
Na kojoj temperaturi vode je ventil maximalno otvoren i da li je to temperatura temperatura hladnog ili toplog voda?
Da li je neophodno da temperatura hladnog - povratnog voda bude uvek preko 60 C kako bi ventil bio uvek maksimalno otvoren?

Koliko sam do sada primetio ceo sistem mi najlepse radi kada je temperatura vode podesena na 68-70C. Tada je i temperatura povrata veca i seo sistem lepse funkcionise...


Duzina ciklusa je po defoltu 8 sec , i mislim da si ti to lose izmerio .
Prvo, pod "ciklus" se podrazumeva vremenski interval za koji kotao/pec ubacuje pelet i nakon toga pravi pauzu do ponovnog ubacivanja . To je jedan ciklus.
Menja se parametrom 'load pellet' u + ili - , jedan podeok je 0.2 sekunde , tako da kad dodajes u + to znaci da mu smanjujes ciklus , a kada se ide u - , onda se ciklus produzava .Savet je da ciklus bude sa sto duzim intervalom kako bi vatra imala maksimalno svoj ucinak , tj da je nova tura peleta koja pada u pikslu ne zatrpava i ne zagusuje !
Ato se tice vtc512 konkretno na 60 stepeni , ventil je otvoren u full-u TEK na 70 stepeni POVRATNE vode (krak A) , i onda je srednji krak (B) zarvoren (bypass). Znaci to bi bila temperatura povratnog (po tebi 'hladnog') voda .
Za sve T ispod 70 stepena povratne vode , ventil nije otvoren u potpunosti .
[ dzzoran @ 21.11.2017. 01:20 ] @
Meni onda nista nije jasno.
Da ponovim - Mero sam 5 puta i prosek je oko 150grama peleta za 90 sekundi.
150g/90s = 1,6grama/sekundi

load pelet po snagama je sledeci:
1 - 0,9
2 - 1,1
3 - 1,3
4 - 1,5
5 - 1,7

Ako je ciklus 8 sekundi i load pelet 00 onda imamo 450 ciklusa u satu. U snazi 5 potrosnja iznosi - (1,7s x 1,6g/s x 450ciklusa) 1.224 grama za sat vremena rada. Sa snagom peleta od 4,7 kw i stepenom iskoriscenja od 0,9 ispada da je snaga peci 5,17kw, a snaga kamina je po proizvodjacu 14kw.
kolridz je u ranijim postovima naveo da su mu parametari DOZATOR SNAGA 1 -0.6 i DOZATOR SNAGA 5 - 1.4
Sa ciklusom od 8 sekundi kod njega je minimalna potrosnja 432g a u maximalnoj snazi potrosnja je 1kg na sat.
Parametar N-8-04-03 je fabricki 80'' tako da se pri startu peci ubaci oko 133 grama

Kod Alfe vreme u snazi 5 ide i do 5.0 a ovde ne prelazi 2.0 a ciklus isti.
Nešto tu ne štima.......

Hvala za objasnjenje u vezi trokrakog ventila. Terminologiju polako usvajam.... ima vremena, duga je zima :)

[ kolridz @ 21.11.2017. 07:54 ] @
Nije ciklus isti, kod interia 14 ne prelazi 5 sekundi, ili tako je barem kod mene. Na load pellet 00 iznosi oko 4,2 (4.3) sec. Nema sanse da bude 8 sec.
[ dzzoran @ 21.11.2017. 08:51 ] @
Kada sam merio jedan ciklus i ja sam dobijao slicne vrednosti oko 4 sekunde. Onda sam telefonom snimio 10 ciklusa i dobio snimak od 37 sekundi. Oduzeo sam jednu sekundu jer nisam uspeo da na vreme ugasim snimanje pa se cuje da pocinje novi ciklus.

kolridz:
Ako imas mogucnosti probaj da izmeris duzinu 10 ciklusa. Mislim da ce mo dobiti slicne ako ne i iste vrednosti.
[ kolridz @ 21.11.2017. 09:02 ] @
Ja stopericom kada ugrubo izmjerim 10 ciklusa iznosi 40 sec, znaci jedan ciklus 4 sec.
[ kolridz @ 21.11.2017. 09:11 ] @
Interio 14 je zaista veoma osjetljiv na los pellet. U principu, nema tu sta puno podesavati u odnosu na fabricke parametre, mozda malo samo povecati brzine ventilatora u zavisnosti od tipa dimnjaka. Po mom iskustvu, do pretrpavanja i slabog rada kamina doci ce onda kada nakon odredjenog vremena, zbog loseg peleta, najcesce pri manjim brzinama ventilatora u modulaciji, dodje do zacepljenja veceg broja rupica u casici kada raspirivanje plamena gotovo iskljucivo dolazi iz otvora kod upaljaca.
[ dzzoran @ 21.11.2017. 10:01 ] @
Kvalitetom peleta sam za sada zadovoljan i nije mi se desilo da je bilo pretrpavanja case. Desavalo mi se u pocetku da ne upali ali mojom nepaznjom jer sam lose postavio casu. Povecao sam samo brzine ventilatora zbog boljeg sagorevanja peleta i smanjenja prljanja stakla, mada mi i dalje malo vise prlja staklo kada je u modulaciji.
Kada radi duze vremena u modulaciji na dnu casice ostane pepela u vidu prstena sirine oko 1 cm i tada se dosta smanji broj rupica kroz koje cirkuliše vazduh. Cini ni se da onda vazduh koji dolazi kroz otvor upaljaca usmerava plamen ka staklu i tada najviše prlja staklo. Posebno ako su zatvorene i rupice koje su na rubu case naspram rupe za upaljac...
Mozda bi bolje resenje bilo da se na rubu casice ka staklu vertikalno produzi ivica case za nekih 2 cm, kako bi se plamen usmeravao vertikalno navise - mislim da bi se tad staklo manje prljalo.

kolridz: Da li imamo isti model Interio 14 i kolika je kod tebe temperatura dimnih gasova?
[ kolridz @ 21.11.2017. 10:44 ] @
Kod mene je novi tip kamina interio 14 sa plavim displejom kupljen 2016. Temperatura izduvnih gasova sudeci po ocitavanju stanja kotla je oko 130 stepeni.
[ kolridz @ 21.11.2017. 10:49 ] @
Mislim da modifikacija casice ne bi rijesila problem tamnog stakla. Do njega dolazi zbog slabije protocnisti vazduha kroz kotao i primjesa u peletu. Kaminske varijante ovog kotla inace po difoltu imaju problem sa dotokom vazduha jer zavise iskljucivo od vazduha u prostoriji. Ja npr kad ukljucim kuhinjsku napu, koja se nalazi u istoj prostoriji gdje I kamin, vatra u kaminu pocinje da se gasi jer napa izvlaci vazduh iz prostorije.
[ FelipE Pirot @ 21.11.2017. 13:13 ] @
Citat:
dzzoran:
Meni onda nista nije jasno.
Da ponovim - Mero sam 5 puta i prosek je oko 150grama peleta za 90 sekundi.
150g/90s = 1,6grama/sekundi

load pelet po snagama je sledeci:
1 - 0,9
2 - 1,1
3 - 1,3
4 - 1,5
5 - 1,7

Ako je ciklus 8 sekundi i load pelet 00 onda imamo 450 ciklusa u satu. U snazi 5 potrosnja iznosi - (1,7s x 1,6g/s x 450ciklusa) 1.224 grama za sat vremena rada. Sa snagom peleta od 4,7 kw i stepenom iskoriscenja od 0,9 ispada da je snaga peci 5,17kw, a snaga kamina je po proizvodjacu 14kw.

Na mom kotlu je nazivna snaga 22.5 kw , a kad preracunas , na 5ici ispada da je negde oko 18 kw .

Citat:
kolridz je u ranijim postovima naveo da su mu parametari DOZATOR SNAGA 1 -0.6 i DOZATOR SNAGA 5 - 1.4
Sa ciklusom od 8 sekundi kod njega je minimalna potrosnja 432g a u maximalnoj snazi potrosnja je 1kg na sat.
Parametar N-8-04-03 je fabricki 80'' tako da se pri startu peci ubaci oko 133 grama

Kod Alfe vreme u snazi 5 ide i do 5.0 a ovde ne prelazi 2.0 a ciklus isti.
Nešto tu ne štima.......

Da se razumemo , ne tvrdim da je i kod vas ciklus 8 sekundi , samo mi je bilo logicno da jeste , posto je u pitanju ista elektronika .
Ako se zna sta je 'ciklus' , vreme za koje se ubacuje pelet u bilo kojoj snazi + pauza koja sledi do ponovnog ubacivanja , a vi ste izmerili da je to 4sec , onda ok .
[ Mirzasut @ 21.11.2017. 14:08 ] @
Kod mene je Interio 14, kotao kupljen prije 10 mjeseci. Počeo da radi u martu 2017.g. Kao i kod svih ostalih problem je prepunjavanje čašice, skoro u svim snagama. Poslije dosađivanja serviseru, lik je došao i malo promijenio doziranje, ali stvarno minimalno. Malo bolje, ali problem i dalje postoji. Da on ne bio stalno dolazio dao mi šifru za ulaz i onda počnem ja...

Prateći forum-e nailazim svugdje slične fabričke vrijednosti za Interio 14, npr
Citat:
dzzoran:
load pelet po snagama je sledeci (ovo su fabricki parametri):
1 - 0,9
2 - 1,1
3 - 1,3
4 - 1,5
5 - 1,7


Ali kod mene su ove dole, koje drastično odstupaju od svugdje pročitanih??? Ponavljam ove sam vrijednosti pokupio od servisera i koje su bile "uštimane" na ovom kotlu:

LOAD PELLET 00
DOZATOR SNAGA 1 0.3
DOZATOR SNAGA 2 0.6
DOZATOR SNAGA 3 0,9
DOZATOR SNAGA 4 1.1
DOZATOR SNAGA 5 1.2
VRIJEME CISCENJA 10"
USIS VENT SNAGA 1 1380
USIS VENT SNAGA 2 1560
USIS VENT SNAGA 3 1750
USIS VENT SNAGA 4 1930
USIS VENT SNAGA 5 2100

Molim za komentar, zašto? Sugestija za štimanje??? Hvala!
[ kolridz @ 21.11.2017. 20:02 ] @
Citat:
Mirzasut: Kod mene je Interio 14, kotao kupljen prije 10 mjeseci. Počeo da radi u martu 2017.g. Kao i kod svih ostalih problem je prepunjavanje čašice, skoro u svim snagama. Poslije dosađivanja serviseru, lik je došao i malo promijenio doziranje, ali stvarno minimalno. Malo bolje, ali problem i dalje postoji. Da on ne bio stalno dolazio dao mi šifru za ulaz i onda počnem ja...

Prateći forum-e nailazim svugdje slične fabričke vrijednosti za Interio 14, npr


Ali kod mene su ove dole, koje drastično odstupaju od svugdje pročitanih??? Ponavljam ove sam vrijednosti pokupio od servisera i koje su bile "uštimane" na ovom kotlu:

LOAD PELLET 00
DOZATOR SNAGA 1 0.3
DOZATOR SNAGA 2 0.6
DOZATOR SNAGA 3 0,9
DOZATOR SNAGA 4 1.1
DOZATOR SNAGA 5 1.2
VRIJEME CISCENJA 10"
USIS VENT SNAGA 1 1380
USIS VENT SNAGA 2 1560
USIS VENT SNAGA 3 1750
USIS VENT SNAGA 4 1930
USIS VENT SNAGA 5 2100

Molim za komentar, zašto? Sugestija za štimanje??? Hvala!


KOD MENE JE:

LOAD PELET OO
DOZ 1 0,7
DOZ 2 0,9
DOZ 3 1,1
DOZ 4 1,3
DOZ 5 1,5
VRIJEME CISCENJA 15 A CISCENJE PLAMENIKA 20 (VRIJEDNOSTI DOZATORA SU IONAK0 MALE, U MODULACIJI PLAMEN JE NA GRANICI GASENJA JER DOZATOR CESTO NERAVNOMJERNO UBACUJE PELET, NEKAD ZUJI MOTOR A NISTA NE UBACI, A NEKAD SASPE DOSTA, TAKO DA NEMA POTREBE ZA CESCIM CISCENJEM)
USIS VENT 1 1350
USIS VENT 2 1550
USIS VENT 3 1750
USIS VENT 4 1900
USIS VENT 5 2050
DOZATOR POTPALA 0,5 (GLEDAJ DA TI KOD PRVOG DOZIRANJA PRI PUNJENJU PECI NE NATRPA PREVISE)
DOZATOR STABILIZACIJA 0,5
USIS VENT CISCENJE 2250
VRI KOC DOZATORA 0,2
DOZ CISCENJE 1,5

Pri ovim vrijednostima kamin mi citav dan radi bez problema. Jednom dnevno obavezno istresi ili usisivacem pokupi ostatke iz casice. Mislim ad su ti vrijednosti dozatora preniske.
[ Mirzasut @ 22.11.2017. 07:22 ] @
Citat:
kolridz:Mislim ad su ti vrijednosti dozatora preniske.

Vrijednosti dozatora koje sam naveo su tako fabrički postavljene kod mene, a serviser još i smanjio!!! Zato sam i pisao post, nigdje nisam vidio tako niske vrijednosti, a opet zna prepunjavati čašicu.
Usisne vrijednosti ventilatora su nam skoro iste.
Vjerovatno ću morati napraviti neki kompromis između mojih i tvojih postavki dozatora...
[ matusijevic @ 22.11.2017. 21:10 ] @
matusijevic:
Od skoro koristim Interio 14 ali na osnovi dosadasnjeg iskustva mogu reci da postoji mnogo faktora koji uticu na potrosnju. Tu je pre svega povrsina koja se greje, vrsta grejanja (radijatorsko ili podno), izolacija objekta ili tio toplotni gubitci, način regilacije grejanja (sobni termostat, termo grave na radijatorima), da li sistem ima trokraki ili drugi mesni ventil i hiljade drugih sitnica....

Moja preporuka je da procitate temu:
- integrisani kamini i peci na pelet za dnevni boravak
- i pod obavezno temu: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno (ali obavezno od prve do zadnje stranice). Elektronika tj. sifre i 90% parametara se poklapa sa ALFOM - jedina razlika je duzina ciklusa i nacin čišćenja.

Ulazak u tehnička podesavanja i podesavanje parametara tek kad steknete neophodno predznanje i to cinite na svoju odgovornost. Ako i odlucite da udjete u tehnicka podesavanja i menjate parametre, veoma je vazno da pre nego sto bilo sta promenite - zapisete fabricka podesavanja!!!!!!


[/quote]
Mogu sve to da napišem ali mislio sam da nedavim !! Kuća je izolovana prije 30 god. Perlitom od 5 - 10 cm , prije tri godine stiropor 5cm. grejem 60 m2 Imam i podno i radijatore, ispod podnog 4cm. Kamene vune oko prozora naduvana purpena, na tavanu odgore tri reda staklene vune i odole na plafonu 10cm. stiropora, imam mešni Hajmajer trokraki ventil sa termo glavom sa sondom jedino nemam sobni termometar a to planiram iT500 za sledeću godinu ako ne pre !! uzeo sam ukrainski pelet koji je dužine ne veće od 1 cm. grije dobro samo što šljakira i to kora od šljake koja se da zgnječiti a ispod je rastresita ali dosta gruba, i šišarka iz hrvatske isto šljakira i potpuno ista u radu, pošto sam čuo da je uglavnom sve do peleta rešio sam da probam i druge pelete pa da se uverim,tako da sam probao spačvin i odličan je pepeo je fin kao cimet i skoro da ga i nema isto tako i neki drugi ukrainski koji je dužine 4-5cm. Mene više pati što peć nemogu da podesim da ovom snagom radi na trojci jer mi se ugreje kuća za sat do satipo i onda gašenje a pošto ima šljake moram da čistim jer pelet nemože da padne do grejača !

[Ovu poruku je menjao matusijevic dana 22.11.2017. u 23:02 GMT+1]
[ matusijevic @ 22.11.2017. 22:05 ] @
Meni bi odgovaralo da bude kao u prospektu potrošnja od 1 kg. - 2.9 kg / h i to da bude rasposedjeno od 1- 5 što bi značilo približno na 1 troši oko 1 kg. a na 5 oko 2.9 kg. pa po potrebi radim korekciju !
[ matusijevic @ 23.11.2017. 20:57 ] @
Dali ima neko da pomogne tako što će napisati " step by step " kako ući u podešavanja i podesiti parametre ??
[ dzzoran @ 24.11.2017. 18:05 ] @
"step by step" ulazak u podesavanja ide ovako:

- pritiskom na taster 3 na displeju se pojavljuje MENI 01 PODESI SAT
- pritiskom na taster 5 promeni do MENI 08 TEHNICKE POSTAVKE
- taster 3 i na displeju ce ispisati LOZINKA ULAZ 00
- tasterom 1 (mozes drzati taster) postavi na A9
- taster 3 i usao si u podesavanja
N-8-1 TIP PELETA
- tasterima 5 i 6 pomeras kroz opcije podesavanja
- tasterom 3 ulazis u podesavanje odredjenog parametra
- tasterima 1 i 2 menjas podesavanja parametra (+ ili -)
- tasterom 4 izlazis iz podesavanja određenog parametra i vracas se korak u nazad. vise pritiska vracas se vise koraka u nazad do osnovnog menija.

Osnovna znacenja određenih parametara mozes naci na temi ALFA
http://www.elitemadzone.org/t4...OMMO-kw-pec-na-pelet-za-etazno

Nadam se da sam pomogao.

Probao sam da smanjim parametre ali se kod mene na DOZATOR SNAGA 1 - 0.3 kamin ugasi.... probao sam i parametre koje je dao kolridz i funkcioniše ok. Probacu da smanjim za -1 pa cu videti kao ce se ponasati.....

[ Mirzasut @ 26.11.2017. 15:24 ] @
Našao ovde excel tabelu za proračun, hvala! Dugo računao, unosio podatke i onda na osnovu njih izmijenio parametre na mom kotlu Interio 14. Tabela vrijednosti usisnog ventilatora je fabrička, nije mijenjana.
Sada to izgleda ovako i kotao jako dobro radi, mada test faza još nije završena:

[ dzzoran @ 26.11.2017. 16:28 ] @
Sa kog linka ste skinuli ovu exe tabelu?

Jeste li izmerili koliko peleta kamin izbaci u 90 sekundi?
Bas me zanima da li dobijamo priblizno iste rezultate.....
[ Mirzasut @ 26.11.2017. 16:58 ] @
Citat:
dzzoran: Sa kog linka ste skinuli ovu exe tabelu?

Jeste li izmerili koliko peleta kamin izbaci u 90 sekundi?
Bas me zanima da li dobijamo priblizno iste rezultate.....


https://pavlicam.wixsite.com/commo
Iskreno, nisam utvrdio koliko puž izbaci peleta, ali sam rezulatate dobio upoređivanjem sa onim što pouzdano mogu utvrditi:
Kotao Interio 14, kod mene je verzija kotla, ima ciklus od 4 sek, zatim odstupanje za 0,1 sek mijenjenjem vrijednosti load pellet za 1 podiok... utvrđeno štopericom. Ubacivši ove vrijednosti, poznavajući najveću i najmanju snagu kotla, zatim najmanju i najveću potrošnju, upoređujući dobijem ovu tabelu. Ona je zaista odookativna, ali mislim dosta tačna.
[ kolridz @ 26.11.2017. 17:49 ] @
Citat:
Mirzasut:
Našao ovde excel tabelu za proračun, hvala! Dugo računao, unosio podatke i onda na osnovu njih izmijenio parametre na mom kotlu Interio 14. Tabela vrijednosti usisnog ventilatora je fabrička, nije mijenjana.
Sada to izgleda ovako i kotao jako dobro radi, mada test faza još nije završena:



Kako ste u tabelu ubacili formulu za brzine ventilatora? U originalnoj tabeli ih nema.
[ dzzoran @ 26.11.2017. 17:53 ] @

Ciklus je oko 4 sekundi - to je oko 900 ciklusa na sat. Merenjem trajanja 10 uzastopnih ciklusa dobicete precizniji sezultat....

Da bi imali podatak neophodan za proracun potrosnje morate znati kojiko peleta pec ubaci u sekundi rada puza. Izmerite tezinu peleta izbacenog u 90 sekundi i izracunajte kolicinu u sekundi.
Podatak koji se uzima kod Alfe je oko 2grama u sekundi (neki su navodili i 2,2 grama u sekundi).
Kod mene je oko 1.6 grama u sekundi. Iako razlika nije velika kada se pomnozi sa 900 ciklusa dobije se razlika od oko 0,5kg peleta.

Moj predlog je da izmerite koliko peleta ubaci puž u sekundi i onda podatke ubacite u fomulu:
duzina rada puza u sekundi x kolicina ubacenog peleta u sekundi x broj ciklusa u sat vremena = potrosnja na sat



[ Mirzasut @ 26.11.2017. 18:16 ] @
Citat:
dzzoran: Ciklus je oko 4 sekundi - to je oko 900 ciklusa na sat. Merenjem trajanja 10 uzastopnih ciklusa dobicete precizniji sezultat....

Da bi imali podatak neophodan za proracun potrosnje morate znati kojiko peleta pec ubaci u sekundi rada puza. Izmerite tezinu peleta izbacenog u 90 sekundi i izracunajte kolicinu u sekundi.
Podatak koji se uzima kod Alfe je oko 2grama u sekundi (neki su navodili i 2,2 grama u sekundi).
Kod mene je oko 1.6 grama u sekundi. Iako razlika nije velika kada se pomnozi sa 900 ciklusa dobije se razlika od oko 0,5kg peleta.

Moj predlog je da izmerite koliko peleta ubaci puž u sekundi i onda podatke ubacite u fomulu:
duzina rada puza u sekundi x kolicina ubacenog peleta u sekundi x broj ciklusa u sat vremena = potrosnja na sat

-Mjerio sam ja više puta 3x10 ciklusa u komadu i dobio dosta tačan rezultat, zatim isto mjerenje sa odstupanjem za vrijednost load pelet.
-Ja sam za količinu ubačenog peleta, jedini podatak koji sam radio empirijski, kao nepoznanicu u jednačini, stavio 3,6 i ta vrijednost daje ove rezultate u tabeli. E sad, treba to i izvagati, pa se uvjeriti... Probat ću.
-Snaga ventilatora nije u formuli tabele, ona je fabrička i nisam se njome bavio.
Citat:
dzzoran
Probao sam da smanjim parametre ali se kod mene na DOZATOR SNAGA 1 - 0.3 kamin ugasi.... probao sam i parametre koje je dao kolridz i funkcioniše ok. Probacu da smanjim za -1 pa cu videti kao ce se ponasati.....

Kod mene na ovoj snazi i vrijednosti 0,3 uz duži ciklus load -4 radi odlično. Smanjio sam load, povećao ciklus zbog prepunjavanja čašice.
[ kolridz @ 26.11.2017. 19:04 ] @
Citat:
kolridz: Kako ste u tabelu ubacili formulu za brzine ventilatora? U originalnoj tabeli ih nema.


Nema sanse sa ovim vasim vrijednostima dozatora da dobijete ove vrijednosti. Unio sam iste vrijednosti I na coclea snaga 5 dobio maksimalno 3,87 SNAGE KOTLA u KW.
[ Mirzasut @ 26.11.2017. 19:27 ] @
Citat:
kolridz: Nema sanse sa ovim vasim vrijednostima dozatora da dobijete ove vrijednosti. Unio sam iste vrijednosti I na coclea snaga 5 dobio maksimalno 3,87 SNAGE KOTLA u KW.

Nisam unosio nikave vrijednosti snage ventilatora u tabelu, tu su samo da se znaju.
-Evo dole slika sa vrijednostima koje su unešene za snagu 1 (ćelija E2), a iste su do snage 5 (E6)




[ dzzoran @ 26.11.2017. 19:42 ] @
-Ja sam za količinu ubačenog peleta, jedini podatak koji sam radio empirijski, kao nepoznanicu u jednačini, stavio 3,6 i ta vrijednost daje ove rezultate u tabeli. E sad, treba to i izvagati, pa se uvjeriti... Probat ću.

A to je jedini podatak za koji ja mislim da nije tacan - mislim da je 3,6 grama previše čak i za ciklus od 8 sekundi.
Ako je parametar N-8-04-03 fabricki podesen na 80'' pri startu peci puz bi ubacio oko 290 grama sto je previše.

Da ne duzimo pricu - izmeriti unos peleta u 90 sekundi .........
[ kolridz @ 26.11.2017. 20:45 ] @
Citat:
Mirzasut:
Citat:
kolridz: Nema sanse sa ovim vasim vrijednostima dozatora da dobijete ove vrijednosti. Unio sam iste vrijednosti I na coclea snaga 5 dobio maksimalno 3,87 SNAGE KOTLA u KW.

Nisam unosio nikave vrijednosti snage ventilatora u tabelu, tu su samo da se znaju.
-Evo dole slika sa vrijednostima koje su unešene za snagu 1 (ćelija E2), a iste su do snage 5 (E6)






Evo sta ja dobijem kad unesem vase vrijednosti
https://postimg.org/image/zf19d0r0b
[ dzzoran @ 26.11.2017. 21:04 ] @
Nema potrebe da unosis nase vrednosti. Izmeri unos u 90 sekundi i onda racunaj sa tacnim podacima za tvoj kamin.........
[ kolridz @ 26.11.2017. 21:55 ] @
Mirzasut je postavio sliku excelove tabele koju je skinuo za alfa commo u kojoj je podesena formula za izracunavanje snage u KW po snagama 1,2,3,4,5. U tabelu se unesu podaci za LOAD PELET i DOZIRANJE PO SNAGAMA I formula sama izracuna ukupnu snagu. Ja sam skinuo istu tabelu I unio iste njegove podatke I dobio sasvim razlicite rezultate. Moramo dobiti isto sa istim vrijednostima. Kod njega ispada na coclea power 5 sa vrijednosti dozatora 1,1 da je snaga kotla 14,90. Kod mene sa istim podacima izadje 3,87. Moje pitanje je na koji nacin je on dobio cifru od 14,90 kw.
[ zoran.mika @ 26.11.2017. 22:04 ] @
Nerazumem, što se mučite sa tabelom.
Izmeri se koliko grama peleta ide u sekundi puta koliko ciklusa u satu puta kalorična vrednost peleta puta stepeni iskorišćenost peći i dobije se i potrošnja i snaga.
Ja sve ovo pričam, a vi sve već to znate.
[ dzzoran @ 26.11.2017. 22:50 ] @
U exe tabeli vidi se da je izmenio formulu, promenio broj ciklusa i podatak za unos peleta u sekundi - 3,6 grama u sekundi.

necemo vise da se ponavljamo.... Zoran.mika je dao isti predlog
[ aris 8 @ 27.11.2017. 09:46 ] @
Pozdrav,
Da li iko ima iskustva sa kaminom Termoflux 14kW 2013g verzija kotla plavi display ,6 turbulatora ?

Hvala...
[ aris 8 @ 27.11.2017. 09:48 ] @
Citat:
Mirzasut:
Kod mene je Interio 14, kotao kupljen prije 10 mjeseci. Počeo da radi u martu 2017.g. Kao i kod svih ostalih problem je prepunjavanje čašice, skoro u svim snagama. Poslije dosađivanja serviseru, lik je došao i malo promijenio doziranje, ali stvarno minimalno. Malo bolje, ali problem i dalje postoji. Da on ne bio stalno dolazio dao mi šifru za ulaz i onda počnem ja...

Prateći forum-e nailazim svugdje slične fabričke vrijednosti za Interio 14, npr
Citat:
dzzoran:
load pelet po snagama je sledeci (ovo su fabricki parametri):
1 - 0,9
2 - 1,1
3 - 1,3
4 - 1,5
5 - 1,7


Ali kod mene su ove dole, koje drastično odstupaju od svugdje pročitanih??? Ponavljam ove sam vrijednosti pokupio od servisera i koje su bile "uštimane" na ovom kotlu:

LOAD PELLET 00
DOZATOR SNAGA 1 0.3
DOZATOR SNAGA 2 0.6
DOZATOR SNAGA 3 0,9
DOZATOR SNAGA 4 1.1
DOZATOR SNAGA 5 1.2
VRIJEME CISCENJA 10"
USIS VENT SNAGA 1 1380
USIS VENT SNAGA 2 1560
USIS VENT SNAGA 3 1750
USIS VENT SNAGA 4 1930
USIS VENT SNAGA 5 2100

Molim za komentar, zašto? Sugestija za štimanje??? Hvala!

Pozdrav,
Je li kod Vas verzija kotla i da li se nalaze turbulatori u kotlu ?
[ Mirzasut @ 27.11.2017. 17:02 ] @
Citat:
aris 8: Pozdrav,
Je li kod Vas verzija kotla i da li se nalaze turbulatori u kotlu ?

Da, kod mene je kotao sa turbulatorima, plavi display, proizvodnja 2016.g.
[ Mirzasut @ 27.11.2017. 17:23 ] @
Citat:
dzzoran:
U exe tabeli vidi se da je izmenio formulu, promenio broj ciklusa i podatak za unos peleta u sekundi - 3,6 grama u sekundi.

necemo vise da se ponavljamo.... Zoran.mika je dao isti predlog

Da, u exe se vidi da sam izmijenio određene parametre formule (ćelija E2), koje se odnose na ciklus i odstupanje od istog, prema stvarnom stanju. Zatim famozna vrijednost 3,6 koja je proizvod upoređivanja prema kataloškoj min/max snazi i potrošnji kotla. Možda idućih dana i izvagam tu količinu peleta, trenutno mi nije prioritet.
-Moj problem je bio prepunjavanje čašice, ulazak u preračunavanje je bio način da riješim to... čini se uspješno.
-Vrijednosti dozatora po snagama su ostale približno iste fabričkim po snagama, ali sam ih malo rasporedio linearno, onako kako su i snage ventilatora... tu mi je formula dala max doprinos... ključno je, mislim produžavanje ciklusa load pelet na -4.
-Bez namjere da nekoga uvjeravam da isto postupi, ponavljam da je to formula koja mi je pomogla i zbog koje imam istinsku komunikaciju sa kotlom.
Idući put ću napisati od čega se sastoji moj sistem grijanja.
[ aris 8 @ 27.11.2017. 18:27 ] @
Citat:
Mirzasut:
Citat:
aris 8: Pozdrav,
Je li kod Vas verzija kotla i da li se nalaze turbulatori u kotlu ?

Da, kod mene je kotao sa turbulatorima, plavi display, proizvodnja 2016.g.

Kod mene je samo 2013g...ako Vam nije problem da mi proslijedite Vaše postavke kompletne da ih uporedim sa svojim....
Hvala
[ dzzoran @ 27.11.2017. 18:53 ] @
Mirzasut
Drago mi je ako si na način koji si opisao uspeo da rešiš problem sa prepunjavanjem čašice.
Čisto iz radoznalosti - kad izmeris javi koju si vrednos dobio za unos peleta u sekundi.

Na mom kaminu postoje poluge za čišcenje ispod gornje ploče. Slike sam postavio na nekom od prethodnih postova. Posto sam skoro pustio peć u pogon nisam otvarao poklopce da vidim na koji su način reseni turbulatori. Za sada samo dva puta dnevno lepo protresem polugama i to je to. Kad na red dodje generalo ciscenje slikacu i postaviti slike.
[ Mirzasut @ 27.11.2017. 20:21 ] @
Citat:
dzzoran: Mirzasut
Drago mi je ako si na način koji si opisao uspeo da rešiš problem sa prepunjavanjem čašice.
Čisto iz radoznalosti - kad izmeris javi koju si vrednos dobio za unos peleta u sekundi.

Na mom kaminu postoje poluge za čišcenje ispod gornje ploče. Slike sam postavio na nekom od prethodnih postova. Posto sam skoro pustio peć u pogon nisam otvarao poklopce da vidim na koji su način reseni turbulatori. Za sada samo dva puta dnevno lepo protresem polugama i to je to. Kad na red dodje generalo ciscenje slikacu i postaviti slike.

Kad izmjerim količinu peleta po sekundi, napisat ću!
Moj Interio 14 je verzija kotla, malo više izolovan nego kamin, prednja vrata nemaju stakleni ekran nego mali okrugli stakleni otvor, promjera nekih 2-3 cm. Taj otvor služi za vizuelnu kontrolu stanja plamena. Ispod gornje ploče je staklena vuna, zbog izolacije, sa jednim malim otvorom za pristup maloj osovinici koja omogućava cimanje turbulatora. Staklena vuna je i ispod bočnih poklopaca, pretpostavljam da "prisvoji" onih 2 KW koje emituje kamin. Drigih razlika nema, turbulatore čistim cimanjem polugice, obično svaka 2-3 dana.
-Grijem 80 m2 sa 6 srednje velikih al radijatora. Prizeman stan, jednospratnica, sitna cigla, stiropor 5 cm na zidovima i plafonu, plastična stolarija-srednja izolacija.
-Sistem se sastoji od dva kruga, kotlovski i radijatorski, međusobno "povezani" spremnikom toplote od 500 l. Kotlovski krug sadrži i trokraki ESBE VTC 512 - 60°, koji štiti kotao od kondenzacije. Interio 14 grije vodu u spremniku toplote, koja prema potrebi ide ka radijatorima.
-Vodu u radijatorskom krugu pokreće pumpa koja se uključuje sobnim termostatom, naštiman na 23°c. Po dostizanju te temperature, pumpa prelazi u smanjeni mod, tako da grijanje nikada ne prestaje... ni danju ni noću.
-Temperaturu polaznog voda prema radijatorima određuje termostatski trokraki ESBE VTA 522 - 45-65° koji ja naštimam prema potrebi. Znam da je taj esbe za sanitarnu vodu, ali ovde zaista lijepo paše.
-Svaki radijator ima termostatske ventile i tako određujem finalni proizvod-toplotu u prostorijama.
-Kotao radi po zadanom programu od 07-13 h i od 18-23 h. Zadana t kotla je 72°C, temperatura polaznog voda za radijatore trenutno 45°C, potrošnja u prosjeku 13 kg peleta na dan do sada. Zadovoljan sam!
[ aris 8 @ 29.11.2017. 14:27 ] @
Citat:
dzzoran:
Fabricke su:
N-8-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1 ( Program 1 ) 1300
N-8-06-19 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 2 ( Program 2 ) 1370
N-8-06-20 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 3 ( Program 3 ) 1450
N-8-06-21 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 4 ( Program 4 ) 1520
N-8-06-22 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 5 ( Program 5 ) 1600

dzzoran@ molim Vas da nemate slučajno kompletne tvorničke i tehničke postavke , da ih uporedim sa svojim postvkama...
Hvala
[ dzzoran @ 29.11.2017. 17:11 ] @
Ovo su parametri koji su bili postavljeni na mom kaminu od strane proizvodjača. Tabelu sam samo napravio kako bih mogao da pratim i uporedjujem rad kamina sa različitim parametrima.....
Nadam se da ce nekome koristiti

[ sasogmk75 @ 29.11.2017. 17:44 ] @
Pozdrav,

Moze li neko da mi posalje parametre peci Thermoflux Interio 20KW?

Hvala
[ aris 8 @ 29.11.2017. 19:52 ] @
Citat:
dzzoran:
Ovo su parametri koji su bili postavljeni na mom kaminu od strane proizvodjača. Tabelu sam samo napravio kako bih mogao da pratim i uporedjujem rad kamina sa različitim parametrima.....
Nadam se da ce nekome koristiti


Hvala puno...
Lijep pozdrav...
[ matusijevic @ 30.11.2017. 10:24 ] @
Citat:
dzzoran:
"step by step" ulazak u podesavanja ide ovako:

- pritiskom na taster 3 na displeju se pojavljuje MENI 01 PODESI SAT
- pritiskom na taster 5 promeni do MENI 08 TEHNICKE POSTAVKE
- taster 3 i na displeju ce ispisati LOZINKA ULAZ 00
- tasterom 1 (mozes drzati taster) postavi na A9
- taster 3 i usao si u podesavanja
N-8-1 TIP PELETA
- tasterima 5 i 6 pomeras kroz opcije podesavanja
- tasterom 3 ulazis u podesavanje odredjenog parametra
- tasterima 1 i 2 menjas podesavanja parametra (+ ili -)
- tasterom 4 izlazis iz podesavanja određenog parametra i vracas se korak u nazad. vise pritiska vracas se vise koraka u nazad do osnovnog menija.

Osnovna znacenja određenih parametara mozes naci na temi ALFA
http://www.elitemadzone.org/t4...OMMO-kw-pec-na-pelet-za-etazno

Nadam se da sam pomogao.

Probao sam da smanjim parametre ali se kod mene na DOZATOR SNAGA 1 - 0.3 kamin ugasi.... probao sam i parametre koje je dao kolridz i funkcioniše ok. Probacu da smanjim za -1 pa cu videti kao ce se ponasati.....


dzzoran hvala ti !
Pošto meni ovo nije baš blisko jer sam odskora vlasnik interio 14 kamina
nisam još ulazio u podešavanja, kada imaš više od 60 god. i više nego potrebno si oprezan !! dali ti je poznato dali ima mogućnost smanjenja ubacivanja peleta u odnosu na sadašnje stanje, doduše nisam ni upoznat sa podešavanjima !! jer sada na 1-ici troši dva kg. na sat, a meni bi odgovaralo da da dva kg. troši na 3 ili 4, u tom slučaju bi peć bi u modulaciji išla na nivo ispod i nebi se svaki čas gasila ! ako sam upravu ? Pozdrav i hvala ! 😃
[ dzzoran @ 30.11.2017. 16:55 ] @
matusijevic

Moj predlog je sledeći. Udjes u podesavanja i zapises prvo sva fabricka podesavanja u tabelu koju sam gore posatvio i sacuvaj kao osnovu na koju se uvek mozes vratiti. Najvazniji su parametri u 8-4 i 8-6 koji su i upisani u tabeli.
Kada to odradis napisi nam koje si su ti parametri za unos peleta i brzinu ventilatora po snagama.

To su parametri:
Unos peleta
N-8-06-06
N-8-06-07
N-8-06-08
N-8-06-09
N-8-06-10

Broj obrtaja ventilatora
N-8-06-18
N-8-06-19
N-8-06-20
N-8-06-21
N-8-06-22

[ matusijevic @ 01.12.2017. 14:08 ] @
Sve to radim kada je peć ugašena ?
[ dzzoran @ 01.12.2017. 16:45 ] @
Ja to radim kad je peć ugašena. Kada prolaziš kroz parametre vezane za podešavanje ventilatora, ventilator će se upaliti....
[ matusijevic @ 01.12.2017. 23:10 ] @
Kao što si rekao nakon lozinke išao sam na taster 3 i ušao sam u podešavanja N-8-1 TIP PELETA, ali sam odmah izašao jer nisam znao gde dalje da idem, moram da priznam da sam se u... a bio sam i sretan jer sam probio led !!

[ matusijevic @ 01.12.2017. 23:38 ] @
Taj load pelet nisam našao a to bi ja trebao da nadjem ? ako razumem tu se podešava koliko ubacuje peleta u toku rada, iskreno osećam da sam se umorio !!
[ dzzoran @ 02.12.2017. 20:12 ] @
Nemoj traziti load pelet. Trazi po kodu N-8-06-06 pa na vise.

[ matusijevic @ 03.12.2017. 11:27 ] @
Citat:
dzzoran: Nemoj traziti load pelet. Trazi po kodu N-8-06-06 pa na vise.

Izgleda da sam našao ali ne znam dali je to malo n, i ne znam kako da ti pošaljem slike ?
[ matusijevic @ 03.12.2017. 11:34 ] @
Evo uspeo sam slike da uploadujem !!
[ matusijevic @ 03.12.2017. 16:20 ] @
dzzoran ! nešto sam počeo da menjam pa ću ti javiti kakvi su rezultati, mislim da sam imao još jedan problem od samog početka a ne znam dali sam u pravu ? sve vreme mi čađi staklo da nakon jednog dana rada peći tek što vidim unutra, mislim da je u pitanju nepotpuno sagorevanje ili bolje rečeno odnos kiseonika i peleta nije dobar !! voleo bih tvoje mišljenje da čujem !! Pozdrav !
[ dzzoran @ 03.12.2017. 19:45 ] @
Izgleda da Thermoflux ne ugradjuje istu elektroniku u Interio 14.
Na slikama koje je postavio matusijevic vidi se na je unos peleta u snazi 5 - 3,4".
Slicne parametre je davao pexi77. Izgleda da je kod ove elektronike ciklus 8 sekundi.

matusijevic
Pokusaj da smanjis unos peleta po svim snagama. Mislim da je pec malo prejaka za 60 kvadrata lepo izolovanog prostora. Ja sa Interio 14 grejem oko 95 kvadrata (izolacija 10cm stiropora +pvc stolarija). Najbolje je da se javi i da savet o parametrima neko ko ima kamin sa istom eletronikom........

Ja sam se podesavanjima priblizio snagama koje je postavio Mirzasut i i potrosnjom sam prezadovoljan.
Kod mene je sada po snagama unos sledeći
LOAD PELLET 00
DOZATOR SNAGA 1 0.4
DOZATOR SNAGA 2 0.6
DOZATOR SNAGA 3 0,8
DOZATOR SNAGA 4 1.0
DOZATOR SNAGA 5 1.2

Pec radi u snazi 5 dok ne postigne temeperaturu 67-69 i onda najvise radi u modulaciji. Kada neki radijator otovri termoglavu temperatura padne za stepen, dva ali kamin nikad ne prelazi snagu 3. Potrosnja je od 0,6 do 1,2kg po satu a temperatura u kući oko 23. U proseku je porosnja oko 15 kg.
Probacu da load pellet smanjim na -04 kao sto je naveo Mirzasut.


Kakva je potrosnja sada kod ostalih?????

[ matusijevic @ 03.12.2017. 20:25 ] @
Danas sam nešto menjao i postavio sam

DOZATOR SNAGA 1 - 0.4
DOZATOR SNAGA 2 - 0.6
DOZATOR SNAGA 3 - 1,0
DOZATOR SNAGA 4 - 1.4
DOZATOR SNAGA 5 - 1.9

Plamen mi izgleda mirniji žuće je boje i manje mi čađi staklo ali još uvek čađi. Prije promene za satipo rada postigne 74°C jer je podešen na 70°C ali ode gore 3°C- 4°C i ode u gašenje, sada je na jedinici za dvaipo sata otišla na 70°C sa korenavedeneim parametrima.
dzzoran hvala ti !!
pokušat ću još malo smanjiti rad na 1-inici ako se nebude gasila u svakom slučaju podelitću iskustvo sa Vama.
Pozdrav !
[ kolridz @ 04.12.2017. 08:22 ] @
I mene odavno bune razliciti podaci vezani za doziranje po snagama kod Interio 14. Ja imam kaminsku verziju kupljenu 2016 - tamno plavi displej, casica za sagorjevanje ima 1 otvor kroz koji ide upaljac, tri otvora sa suprotne strane I mnogo malih rupica na dnu casice. Kod mene bi sigurno doslo do pretrpavanja na tako visokim vrijednostima dozatora kao sto je 3,4 na snazi 5. Na zalost ne mogu nikako da dodjem do pravih fabrickih postavki jer ove postavke koje su unesene prilikom prvog startovanja nove peci su razlicite. Ja kad sam prvi put startovao novu pec pretrpavala je. Dosao je serviser, izvadio neku svoju tablicu I krstio se jer nije mogao da vjeruje da su takvi podaci uneseni. Sve je bilo razdeseno, od osnovnih do tehnickih postavki.
[ matusijevic @ 04.12.2017. 08:41 ] @
Relativno za svaku peć šta su prave postavke ! i ja sam našao mogućnost uz pomoć i savet " dzzorana " da prilagodim kapacitet peći u kombinaciji peleta koji imam, prema nekim potrebama mog okruženja ! Neko želi da brzo ugreje prostor na 25°C a neko na 20°C sve je to relativno i sve je ostvarivo !!
[ matusijevic @ 04.12.2017. 14:15 ] @
dzzoran ako može pomoć !
Kada peć radi na snaga 3 i postigne temperaturu i ode u modulaciju šta se dogadja nakon toga ? kod mene opet otišla na hladjenje ! dali to tako treba da bude ili treba da skine na snaga 2, 1 pa gašenje ?
[ matusijevic @ 04.12.2017. 14:16 ] @
Kada je otišla na hladjenje ugasila se !!
[ Mirzasut @ 04.12.2017. 16:26 ] @
Zadana temperatura vode je kod mene na 71°C.
Kotao podešen za rad sa snagom 5.... Glavni zadatak kotla mu je "napuniti" toplinom spremnik toplote na idealnih 71°C, a spremnik toplote fura svoj fazon i ima zadatak akumuliranja te topline, kojom poslije po potrebi grije radijatore/prostor.
Kotao radi na snazi 5 nekih 2 h i nabaca toplinu u spremnik, zatim na t 68°ide na snagu 4, na t 69°ide na snagu 3, na t 70°C ide u snagu 2, na kraju na t 71°C prelazi u pravi modulat, snagu 1. To sve uz uslov da je snaga 1 dovoljna da održava gubitak toplote prostora. Ukoliko nije dovoljno, snaga se zadržava na onoj temperaturi koja obezbjeđuje nadoknadu gubitaka koje ima prostor/spremnik topline. Do sada nisam imao slučaj da snaga 1 nije mogla zadovoljiti gubitke spremnika, naravno poslije punjenja pufera...
Vanjske dnevne temperature oko 0°C , grijem 80 m2, svih 24 h, noćni režim niži za 2°C, kotao radi u dvije runde ukupno 12 h, potrošnja ovo par dana negdje oko 18 kg/24h. Još uvijek zadovoljan!
[ matusijevic @ 04.12.2017. 17:34 ] @
Dali ti je poznato kako se uključuje da peć da modulira
(interio 14 )
[ Mirzasut @ 04.12.2017. 19:54 ] @
Citat:
matusijevic: Dali ti je poznato kako se uključuje da peć da modulira
(interio 14 )

To je automatska opcija, potrebno u meniju 04 Stanje stand by prebaciti na off.
[ matusijevic @ 05.12.2017. 08:22 ] @
Mirzasut !
uradio sam i perbacio po tvom savetu, sada bih ako je moguće da pojasnim !
Zadana temperatura mi je 60°C snaga 4 i blinka 4 ispod, kada je temperatura dostigla 58°C spod je počela da blinka 3-ojka da bi se na 54°C ponovo počela da blinka 4-orka, nijednog momenta nije pisalo modulacija. Dali tako treba ili ne ? Hvala ti na odvojenom vremenu !!
[ Mirzasut @ 05.12.2017. 09:54 ] @
Citat:
matusijevic: Mirzasut !
uradio sam i perbacio po tvom savetu, sada bih ako je moguće da pojasnim !
Zadana temperatura mi je 60°C snaga 4 i blinka 4 ispod, kada je temperatura dostigla 58°C spod je počela da blinka 3-ojka da bi se na 54°C ponovo počela da blinka 4-orka, nijednog momenta nije pisalo modulacija. Dali tako treba ili ne ? Hvala ti na odvojenom vremenu !!

Nema na čemu!
To je u redu. Kada opadne temperatura u kotlu, snaga se ponovo automatski povećava, a da bi došla u pravu (ispisanu) modulaciju treba da dostigne zadatu temperaturu. Mada je po pravilu modulacija i to što si opisao...
Peć treba da počne smanjivati snagu prije na 4° (56°C kod tebe)od zadate temperature, ako je zadata snaga 5. Svaki stepen C više će oboriti snagu za jedan podiok, na kraju dostigne zadatu temperaturu 60°C i na displayu ne piše snaga 1, nego piše modulacy. Tako je kod mene.
[ matusijevic @ 05.12.2017. 11:22 ] @
Dali postoji neka tablica koliko spirala izbaci peleta pri odredjenoj snazi, jer vidim da je vreme aktiviranja spirale isto a vremo okretanja vezano za snagu, a šta je ekonomičnije ići na veću snagu da za što kraći vremenski period ugreje ili ne ? Pozdrav !
[ dzzoran @ 06.12.2017. 22:23 ] @
Da bi se izracunala tacna potrosnja po snagama ili napravila tabela potrosnje trebas znati nekoliko parametara:

- kolicina peleta koji puz ubacuje u sekundi
Nakon ciscenja kamina aktiviras punjenje spirale i ako je spirala puna. Spirala ce izbacivati pelet 90 sekundi. Izmeris kolicinu peleta i podelis sa 90. Radi tacnosti podatka izmeris 3 puta, pa uzmes srednju vrednost. kod mene je oko 150 grama ili oko 1,6grama u sekundi

- vreme trajanja ciklusa
Ciklus je vreme koje pec ubacuje pelet + vreme pauze. Najlakse je kad duzinu ciklusa meris u snazi u kojoj je parametar unosa peleta 1.0
Tada je vreme ubacivanje peleta 1 sekunda. izmeri se duzina 10 ciklusa jer je tako lakse. Ako je elektronika ista jedan ciklus treba da traje oko 4 sekunde sto daje oko 900ciklusa na čas (3600:4=900)

Formula je sledeća: vreme ubacivanja peleta po snazi x kolicina peleta po sekundi x broj ciklusa na čas

[ Eldar123 @ 07.12.2017. 16:35 ] @
Pozdrav, bio bi vam zahvalan ako bi neko ponudio rjesenje. Evo o cemu se radi imam interio14 i desava mi se da nece potpalit vatru, ocistim pec sve sredim i opet nece. I tako onda radim po dva tri puta palim je i gasim dok ne upali. Hvala unaprijed na izdvojenom vremenu
[ zoran.mika @ 07.12.2017. 17:28 ] @
Uzmi jednu vreću drugog peleta pa probaj.
[ Eldar123 @ 07.12.2017. 18:16 ] @
Probo sam vec par razlicitih vrsta, sa svakom istq situacija
[ Eldar123 @ 07.12.2017. 18:17 ] @
Prono sam sa par vrsta, sa svakom ista situacija
[ Eldar123 @ 07.12.2017. 18:18 ] @
Probao sam par vrsta, al sa svakom je ista situacija
[ zoran.mika @ 07.12.2017. 18:21 ] @
Aj napiši tvoje parametre pa da ti dobri ljudi koji imaju istu peć pomognu.
[ kolridz @ 07.12.2017. 20:47 ] @
Casica za sagorijevanje peletea kod interio 14 ima malo lufta, moze se pomijerati naprijed I nazad. Gurni je prema upaljacu.
[ dzzoran @ 08.12.2017. 06:46 ] @
kolridz je u pravu. probaj da prvo lepo namestis čašicu. ako to ne funkcioniše možde da bude nešto od sledećeg:

- možda ti pri prvom ubacivanju puž ne ubaci dovoljno peleta. trebalo bi da pri paljenju peći pelet pokrije rupu na čašici gde se nalazi upaljac. parametar N-8-04-03
- mozda ti je vreme paljenja peći pogrešno podešeno ili je broj obrtaja ventilatora nedovoljan ili prevelik.....

Postavio sam tabelu sa parametrima koji su kod mene bili fabricki postavljeni i do sada nisam imao problema sa paljenjem peći. Pogledaj pa uporedi parametre koji se odnose na paljenje peći.
Kod mene peć ne upali samo kad pogresno postavim čašicu ili kad nema peleta :)
Jednom prilikom nakon čišćenja nisam ključem zatvorio vrata već sam samo pritvorio vrata. Peć se i tad upalila ali je pelet goreo kao da je u običnoj peći .......

[Ovu poruku je menjao dzzoran dana 08.12.2017. u 18:20 GMT+1]
[ matusijevic @ 10.12.2017. 13:44 ] @
Neznam dali mogu ovde da zatražim komentare i savet oko korištenja wifi sobni termostat u kombinaciji sa Interio 14 ! ,
Dali neko ima bilo kakvo iskustvo i savet, nešto sam čitao za Salus iT500 neka iskustva bi mi dobro došla u vidu isplativosti, funkcionalnosti i na neki način kompatabilnosti sa peći, kao i mnogi drugi saveti za koje nisam ni svestan da trebao bih obratiti pažnju !
[ Mirzasut @ 11.12.2017. 19:04 ] @
Par dana isprobavam...
Za one koji imaju trokraki ESBE VTC 512 - 60° ventil za zaštitu kotla od kondenzacije se može uvezati zgodan način rada sa kotlom.
Polazeći od tek potpaljene vatre u kotlu, primijetio sam da na temperaturi od 64°C taj ventil počinje značajnije da otvara sistem, te se ta temperatura zadrži dosta dugo, zavisno od potreba ili ranije akumulacije sistema.
-Nije bitno da li sistem čine radijatori sa termoglavama ili je ispred i spremnik toplote može se napraviti ovako:
-Kotlu zadati temperaturu 68°C i snagu 5 sa opcijom modulacija. Sistem će se dalje ponašati:
-Do temperature kotla od 64°C kotao će raditi na snazi 5,
povećanjem na t 65°C kotao će početi modulirati u snagu 4,
zatim na 66°C će ići u snagu 3,
na 67°C ide u snagu 2 i
na kraju sa zadatom t 68°C (i više) kotao ide u snagu 1.
-Povećanjem potrebe za energijom koja dolazi od pufera ili radijatora ovaj proces ide u kontra smjeru od opisanog.
Na ovaj način možemo da proizvodimo tačno onoliko energije koliko nam treba u datom trenutku, što je važan uslov kod grijanja, npr može se doći u situaciju da kotao radi duže vremena u jednoj snazi koju određuje trenutna potreba za grijanjem. Štednja goriva!
Naravno, za potpunu komociju treba imati regulaciju polazne temperature ka radijatorima, to sam premostio sa termostatskim trokrakim ESBE VTA 522 - 45-65° i sobni termostat koji reguliše rad pumpe radijatorskog kruga.
Ova tri dana mi ova "automatilka" radi super.

[ matusijevic @ 12.12.2017. 15:13 ] @
Pozdrav Mirzasut !
Reci mi molim te ti mešni ventili koji spadaju u kvalitetnije ! ja imam neki Heimeier sa termo glavom i sondom isto Heimeier, vidim da konstantno odstupa u plus, pošto imam i podno i radijatorsko grejanje podesim na termo glavi 40°C a na termoelementu pokazuje t 43°C
[ Mirzasut @ 12.12.2017. 16:37 ] @
Citat:
matusijevic: Pozdrav Mirzasut !
Reci mi molim te ti mešni ventili koji spadaju u kvalitetnije ! ja imam neki Heimeier sa termo glavom i sondom isto Heimeier, vidim da konstantno odstupa u plus, pošto imam i podno i radijatorsko grejanje podesim na termo glavi 40°C a na termoelementu pokazuje t 43°C

Pozdrav!
Ja nemam iskustva sa Heimeier ventilima, pa ti ne mogu ništa suvislo komentarisati. Uostalom bitno je znati koliko taj fula i onda namjestiš sa uračunatim odstupanjem temperaturu.
Moj Esbe ventil jeste termostatski, ali nema ni termoglavu ni sondu, a radi zadovoljavajuće po pitanju radne temperature. On je namješten na fabričku vrijednost od 60°C, mislim da je potpuno otvoren na 64°C.
[ matusijevic @ 13.12.2017. 12:07 ] @
Mirzasut ! dali ti je poznato, wifi termostat kada se poveže, dali sve funkcije koje su podešene u peć ostaju ili ne ?
kao naprimer po termostatu peć ide na isključivanje dali modulira ili isključuje ? u svakom slučaju hvala ti !!
[ Mirzasut @ 13.12.2017. 12:49 ] @
Citat:
matusijevic: Mirzasut ! dali ti je poznato, wifi termostat kada se poveže, dali sve funkcije koje su podešene u peć ostaju ili ne ?
kao naprimer po termostatu peć ide na isključivanje dali modulira ili isključuje ? u svakom slučaju hvala ti !!

Ne koristim to, niti sam upućen u način rada...
[ belča-belac @ 15.12.2017. 18:56 ] @
Pozdrav termofluksovci..!!
( Interio 22 )

[ belča-belac @ 15.12.2017. 20:18 ] @
Pozdrav peletaši !!
I ja da se "pohvalim" postao sam novi korisnik peći na pelet...iz porodice Termoflux-a.
Opredelio sam se za kotao interio 22
Kao i većina.....i ja težim ka što manjoj potrošnji,i nisam se još pomirio sa tim što je majstor
u toku puštanja peći odradio svoje..uz reči,to je to,nediraj ništa i sve će biti ok!!
Grejem oko 120 kvadrata ( prizemlje + sprat )-pvc stolarija,solidna izolacija...
Kotao mi se nalazi uz kuću..dimnovodna cev f80 prolazi samo kroz zid na visini od 2 metara od zemlje
( nemam dimnjak ) Nemam termostat,nemam mešni ventil
Imam oko 6m panelnih radijatora + dva manja sušača,i imam na sve radijatore termo glave
Kotao radi dvokratno od 7h do 12 h....i od 16 h do 23 h
Za to vreme pri ovim spoljnim temperaturam potroši oko 27kg peleta
Temperatura u kotlu je 55c..i ulazi u modulaciju...kad povećam temperaturu 58-60c..ne (radi na treću snagu)
Može li potrošnja da se smanji??? Pomoć
Našao sam one parametre : Jesu li to fabrički ????
1 1,4 1480
2 2,3 1580
3 3,3 1650
4 4,3 1790
5 5,3 2000
[ Buboo @ 20.12.2017. 22:30 ] @
Najpre pozdrav svima.
Ja sam vlasnik Interio 20 od ove godine i malo sam ljubomoran vlasnicima 14 ovde :). Dosta informacije za 14ke a mnogo malo za 20ke. Pozdrav #pexi77.
Evo ovako. Za moju nesrecu moj serviser nezna skoro nista od thermoflux osim da nesto podesi i da ga upali i dao mi je lozinku a9 i samo je rekao vidi tamo probaj mjenjaj snacices se, ali nije rekao kako :). I evo sad snalazim se nekako ali nemogu jos da dobijem ono sto zelim. A to je naravno smanjiti potrosnju.
Grejem kucu 90m2 obicnu izolaciju, pvc prozore, majstor mi instalirao 3x1400, 2x1200,1x80 u pretsoblju i registar u kupatilu aluminski radijatori, obicni ventili i bez trokraki ventil. Po nekim njegovim presmetki interio 14 bi bio slab i zato sam uzeo 20. Nesecam se bas tacno o fabricke postavke ali na zadatu temperaturu 58 do 60 C koju bi postigao za otprilike sat vremena i onda bi radio u modulaciju i trosio je oko 2kg na sat sto po neku logiku bi trebalo da bude minimalna potrosnja koja je po specifikaciju 1kg/cas. Veceras sam stavio postavke od 14ke od #Mirzasut ali nemam vremena da ih testiram, sutra cu da vam pisem kako ce ici ali za nekih sat vremena nije mogao da ide vise od 55C i radio je na 4
Zamolio bih za pomoc, koje bi bile otprilike idealne postavke 20ke. Ili da ga mozda prodam i kupim 14ke :(


[Ovu poruku je menjao Buboo dana 20.12.2017. u 23:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Buboo dana 20.12.2017. u 23:42 GMT+1]
[ Buboo @ 21.12.2017. 16:33 ] @
Sa postavke od #Mirzasut neradi dobro, muci se i ne moze da postigne ni zadatu T od 55 c
[ pexi77 @ 21.12.2017. 17:16 ] @
Hvala @Buboo. Ne vredi, nervira me to sto i dalje nema podrske za TT pa se retko resavam da pisem ovde. Mada ni podrska nije problem, nesto i nemam pametno da napisem. Za pocetak mislim da si trebao da kupis 14-icu. Za 90m2 taman, sa dobrom izolacijom mogla bi i 10-ak kvadrata vise da greje. Prostija za odrzavanje. Ova nova serija ima i turbulatore i neka bolja resenja. Grejem sa 20-icom, kotlovska izvedba, 120m2 izolovanih pola 5-icom, a pola 10-kom stiropor. Pvc stolarija. Plafoni negde odozdo, a jednim delom odozgo. Moj kotao je kupljen 2015g u novembru, bez turbulatora u onim otvorima. Obecao mi @vasic74 da ce videti cenu tog seta sa novog kotla i da li bi mogao da se ugradi na moj kotao, ali me zaboravio ili ne moze da se "nabudzi" , a da fabrika bude zadovoljna kao i ja kao kupac. Treca sezona kako se grejem i jos uvek nisam ni odusevljen ni razocaran kotlom. Neki nedefinisan osecaj. Jos uvek se "igram" podesavanjima, i pravo da vam kazem smara me nevidjeno. Podesavanja koja sam zadnje namestio su slicna fabrickim na 14-ici, s' tim sto mi je brzina ventilatora od 20-ice uvecana za 100 obrtaja u minuti.
Idealne postavke za kotao ocigledno niko ne moze da mi da, kao sto ni ja ne mogu da kazem da moje postavke mogu da rade kod nekog drugog idealno. Zasto? Pa zato sto je kod mene razlicita duzina cevi, radijatora, izolacije, severna-juzna strana kuce...bla,bla ponavljam se. A, na svu tu muku za tri godine nisam nasao idealnu formulu za podesavanja, nisam nasao ni pelet normalnog kvaliteta.Gledano moji ocima nisam pametan, a ni strucan za ovu svemirsku tehnologiju zvanu "grejanje na pelet"!!! Kupis kotao i moras da podesavas stalno neki mandrak! Kako bi se snasao neko stariji, neiskusniji? Stalno se traze na forumu neka podesavanja, a na kraju se svodi da morate sami da ih nadjete. Niko vam ih nece naci sem vas. Dobro, skoro niko. Ima strucnih ljudi koji bi analizatorom dima mogli da dovedu podesavanja u idealu. Ne znam zasto odmah prilikom pustanja kotla u rad serviser to ne uradi? Ima i zackoljica, promenis pelet ili je druga paleta istog proizvodjaca drugog kvaliteta i sve sto serviser podesio pada u vodu. Tako sam barem citao, jer analizator dima jos nije radio na mom kotlu.
Ako vam je serviser objasnio kako da udjete u servisni meni za podesavanja(A9), usli ste u podesavanja, onda je sve ostalo igra i individualno da li nesto dobro radi ili ne. Neke osnove ostaju iste i ne treba ih dirati, ali npr doziranje i brzina ventilatora je prepustena na volju pojedincu koji je krenuo u tu avanturu. Pisite pocetne vrednosti pa tek onda menjajte parametre.
[ Buboo @ 21.12.2017. 17:27 ] @
Hvala ti za odgovora #pexi77 i bas bi hteo da vidim tvoje vrednosti pa da probam da testiram da vidim sta se moze uraditi. Inace me bas zanima kako i kad ovaj kamin radi na min potrosnju sto je 1-1.2 kg/h.

Ovo su moji sadasnji vrednosti ali nisam ni najmanje zadovoljan od sadasnji rad

https://youtu.be/KFT1atGRY00
[ pexi77 @ 21.12.2017. 17:54 ] @
Odgledao sam snimak i evo da stavim podesavanja koja sam uocio da su razlicita u odnosu na moja. Da se ogradim odmah da to ne znaci da su moja podesavanja idealna, vec samo da su deo igre koja se zove "podesavanje rada kotla" ili ti "igranka bez prestanka".
M-8-1-01 ... -09
M-8-6-04 ... 0,6"
M-8-6-05 ... 0,5"
M-8-6-06 ... 0,8"
M-8-6-07 ... 1,3"
M-8-6-08 ... 1,8"
M-8-6-09 ... 2,3"
M-8-6-10 ... 2,8"
M-8-6-18 ... 1490
M-8-6-19 ... 1630
M-8-6-20 ... 1760
M-8-6-21 ... 1900
M-8-6-22 ... 2220
M-8-6-33 ... 55C
Zadata temperatura kotlu 65C.
[ Buboo @ 21.12.2017. 19:33 ] @
Hvala puno #pixi77 promenio pa da vidimo, pisacu za neki dan kad ga istestiram.
Bas me zanima a sigurno i tebe druga mislenja.
[ pexi77 @ 21.12.2017. 20:00 ] @
Nema na cemu. Probaj pa javi.
[ Buboo @ 22.12.2017. 16:23 ] @
Neradi mi dobro, mnogo niske vrednosti na 1 i 2 mod, ne moze da postigne zadatu temperaturu a i izlazna temperatura je mnogo visoka, celo vreme radi na 140C. Uneo sam neke druge parametre pa pisacu kako ce biti
[ Croodsica @ 22.12.2017. 20:51 ] @
Cao svima. Od jesenas sam vlasnik interia 20. Grijemo 75 kvadrata neizolovanog sprata,drvena stolarija. Instalirano je 6 radijatora, susac i kombi bojler 80l. Bilo je pocetnih problema zbog vibracija ventilatora koje smo rijesili na nacin da su nam cike iz fabrike u Jajcu poslali cijev koja produzi usisnu cijev vazduha na kotlu. Navodno je prejak cug dimnjaka stvarao problem. Nakon toga se stvaralo jako puno tvrde sljake iako nismo mijenjali pelet. Svaku vece sam morala cistiti casicu kako bi ujutru mogla krenuti potpala. Serviser mi nije nesto bio od koristi pa sam nasla sifru na internetu i provela 2 dana uz kamin dok ga nisam dovela u red. Postavke su:
P1 1 1450
P2 1.2. 1580
P3 1.4. 1630
P4 1.6. 1760
P5. 1.8. 1960
Doziranje peleta na 02.
Radi od 05 30 do 23 00 radnim danima, vikendom vecinom od 07 do 23.00. Temperatura u najhladnijoj sobi 22 tako da je u dnevnom 24. Radi pomocu termostata. Potrosnja je sada 2 vrece dnevno. Ukupno od 25 septembra potroseno 110 vreca. S obzirom da objekat nema neku izolaciju nije toliko ni strasno. A i grijemo 16 sati dnevno, sa troje djece u kuci nismo u prilici da sparamo na grijanju.😄
[ pexi77 @ 22.12.2017. 21:42 ] @
@Buboo Pa dobro. Sta da se radi. Meni su iste vrednosti od prosle sezone, samo sam se igrao parametrom M-8-1-01. Od skoro sam ga stavio na -9, ali mi je celo vreme kako sam kupio kotao bio na 00 vrednost. Kako bude hladnije napolju tako cu vrednost sa -9 da pomeram prema 00. A mozda pomerim i ranije jer nista posebno nisam primetio sa pomeranjem na datu vrednost.
Hteo sam da kazem da sa vrednostima koje sam napisao proslu zimu sam grejao 120m2. Kotao je postizao ili bio priblizno zadatoj temperaturi u najhladnijim danima, s'tim sto je vrednost za Tip Peleta bila na 00, a eto tebi za 90m2 ne postize temperaturu.
Izlazna temperatura ti visoka jer nisi cistio skoro kotao, ili ti je jak dimnjak pa dodatno vuce, ili ti brzina ventilatora prejaka. Kotao cistim na 10-14 dana sada, a kada je hladnije i vise radi kotao na 7-10 dana. Temperatura na 5-ici ide od 120-130C, a u modulaciji kad je postigne ide od 105-110C. Opet je sve ovo individualno. Treba da ti je jacina ventilatora takva da plamen bude normalan. Dzabe ti napisem jacinu ventilatora kod mene ako je tebi dimnjak fi 200mm i visine 7m, kad je kod mene fi160mm i malo preko 4m.
Stavio sam na pocetku ove teme fabricke vrednosti za Interio 14. Vrati M-8-1-01 na 00. Tako je fabricki. Probaj sa tim, neka ti to bude osnova pa dalje steluj prema svom sistemu i potrebama. Veruj mi da sam probao dosta postavki koje sam video na forumu, ali do sad nisam nasao onu koja je taman za moj sistem, pa iz tog razloga se cesto ponavljam da je svaki sistem individualan. Priznajem da sam lenj i da nisam probao metodu koliko u vremenskom intervalu puz izbaci peleta, tako da ako tebe ne mrzi probaj i to, objasnjeno je na ovoj temi. Previse je i ovo zezanja za mene, a kupio sam gotov proizvod gde je moje samo da ocistim kotao i napunim ga peletom. Sad da izracunavam i cekam koliko ce puz da izbacuje peleta pa da se nadam da je onoliko kalorije koliko pise na dzaku...ma, ta mante me!!! Mislim se kad bi tako na autu morao da izracunavam prenos u menjacu ili kolicinu goriva u diznama da ide lepo, a da malo trosi, hehheh!!! Prosle godine sam pukao na ludacke cene peleta i vestacku nestasicu. Sad sam se vec pomirio sa sudbinom i vise me nista ne iznenadjuje. Ako mogu da pomognem, pomoci cu. Ako procenim da nesto mogu da promenim u radu kotla, promenicu pa ili ce biti bolje ili vracam na staro. Mozda bi mi turbulatori pomogli da sto vise zadrzim toplotu u kotlu, sve ostalo je vise manje tu negde. Da se ne ponavljam.
[ belča-belac @ 28.12.2017. 19:43 ] @
Jedno pitanje za starije peletaše ??
Ovih dana kako je toplije..pećka -ulazi u modulaciju i dosta se tu zadržava ( ok i napolju je toplo )
Inače moramo paliti peć zbog male bebe..
Sinoć sam primetio da je jako čađava (crna ) po zidovima oko gorionika
Jutros sam je lepo očistio....i evo sad se javljam direktno po dolasku iz kotlarnice...OPET isto..
Pomagajte šta sada treba raditi ??Neki predlog
[ zoran.mika @ 28.12.2017. 20:13 ] @
Pa to je normalno da čađavi kada većinom vremena radi na maloj snazi, malo ubacivanje peleta,mali obrtaji ventilatora.
Pokušaj da u snazi jedan pojačaš brzinu ventilatora za 100.obrtaja, ako je prejako i gasi se vatra smanjuje obrtaja i propratili stanje.
[ matusijevic @ 30.12.2017. 19:05 ] @
Sve najbolje u novoj 2018 godini !! mnogo zdravlja i pametnih komentara !!
[ belča-belac @ 01.01.2018. 21:23 ] @
Srećna nova godina peletaši !!!
Zoran.Mika
Zorane uradio sam onako kako si predložio...povećao sam brzinu u P1 za 100 ( i dotur peleta na 1.7) bilo na 1.3
ovih dana ....plamen za prvu brzinu odličan ( zidovi u kotlu beličasto sivi) u modulaciju ostaje po 30-min.Ja
prezadovoljan!
Još jedno pitanje za tebe: ?
Temperatura u kotlu mi je 58c ( nemam trokraki ) naravno u planu je.
U katalogu za kotao....vidim skicu sa mešnim ventilom,,gde je minimalna tem. 50c (na tu tem. mi se pali i pumpa)
Kada budem uzimao mešni dali igra ulogu od 55c? ili mora od 60c...? u tom slučaju moram da podižem
i temperaturu kotla ??
Hvala na savetu
[ zoran.mika @ 01.01.2018. 21:41 ] @
Može i jadan i drugi važno je da povrat vode u kotao bude minimum 55.C zbog kondenzacije, temperaturu vode možeš namestiti na 65.C a paljenje pumpe na 45.C ili 50.C.
[ medexxx @ 19.01.2018. 19:25 ] @
Pozdrav za sve.

Bila bih jaaako zahvalna kada bi mi neko rekao sta uraditi ili bar u cemu je problem.
Ugradili Termoflux interio 22 prije tri mjeseca.Od početka problemi . Iz dimnjaka zna izlaziti dim danima tokom faze rada i to bas velike kolicine dima. Zvali servisera, dolazio nekoliko puta , mjenjao parametre, ali nista .Zvala proizvodaca , kaze ozidajte dimnjak , jer ga nismo imali.Ozidamo dimnjak , ista stvar . Zovemo ih opet oni nas napadose prvo kako to nije dim nego para , kao da je neko corav , a onda da nam dimnjak eto ne valja , jer je vanjski i nije izoliran .Promjer dimnjaka je 16 cm. Na njih ne mozemo racunati znaci.Serviser kaze da ne zna sta je, ni na njega ne mozemo racunati. Probali drugi pelet isto.I to se desava samo kada je jako tmuran dan i kad su padavine..Molim nekog od vas dobrih ljudi da odgovori, jer gdje god da sam citala ne nadoh nikog sa problemom dima ..
[ matusijevic @ 31.01.2018. 21:33 ] @
Mirzasut !!
Potrebna mi je jedna informacija, pa bih te zamolio za pomoć !
Kada peć ode sa 5-ice na 1-icu, zadana temperatura kotla je 60°C jer trokraki mešni propušta 40°C i u modulaciji ode na 78°C jer se pod ugrejao dali peć treba da se ugasi ili ne ?
[ Mirzasut @ 06.02.2018. 18:56 ] @
Citat:
matusijevic: Mirzasut !!
Potrebna mi je jedna informacija, pa bih te zamolio za pomoć !
Kada peć ode sa 5-ice na 1-icu, zadana temperatura kotla je 60°C jer trokraki mešni propušta 40°C i u modulaciji ode na 78°C jer se pod ugrejao dali peć treba da se ugasi ili ne ?

Tek sada sam vidio post.
U uputstvu piše da bi se peć trebala ugasiti kada temperatura dostigne 80°C, bez obzira na zadanu vrijednost.
[ makiceng @ 20.02.2018. 14:09 ] @
Vlasnik sam Interio 14 i imam jedan problem, ako moze pomoc? Naime da li je moguce da je kaminu potrebno dva sata da dostigne zadanu temperaturu? Prizemna kuca, 4 radijatora i jedan susac, bez bojlera, pvc prozori, izolacija severna strana, uskoro i ostale. Da li su u pitanju parametri ili je to normalno? Bojim se da dok se zagreje deca ce se smrznuti :)
[ makiceng @ 20.02.2018. 14:12 ] @
Moze mala pomoc? Vlasnik sam interio 14 od pre nekoliko nedelja, prizemna kuca, cetiri radijatora i susac, bez bojlera. da li je moguce da mu je potrebno dva sat da dostigne zadanu temperaturu?
[ makiceng @ 20.02.2018. 14:13 ] @
Nov sam na forumu pa izvinite na ponavljanju :)

[ zoran.mika @ 20.02.2018. 17:05 ] @
Sa kojom snagom počinje da radi peć.
[ makiceng @ 21.02.2018. 08:13 ] @
Snaga 5
[ zoran.mika @ 21.02.2018. 09:53 ] @
Na koju temperaturu vode je namešteno i koju ambijentalnu, treba voditi računa da peć ulazi u modulaciju po prvoj postavljenoj temperaturi dali vode ili ambijenta, podigni ambijentalnu na 26.C i temperaturu vode na 65.C sondu ambijentalne temperature udaljiti od peći koliko može i da bude na jedno 40.cm od poda.
[ makiceng @ 21.02.2018. 13:46 ] @
jos nismo povezali termostat, mislite da to ima veze sa postizanjem temperature? temp vode na 70C, snaga 5, on postigne i radi u modulaciji posle, ali dok dostigne zadanu temp zaista treba puno vremena.
[ zoran.mika @ 21.02.2018. 15:10 ] @
Kuću je potrebno grejati, najveća greška je praviti duge pauze između rada kotla kao na primer da ujutro malo radi pa je isključena do dolaska sa posla pa opet neka malo radi pa pauza pa opet je paliti uveče da se smlači i tako drugi dan, treba kupiti sobni programski termostat i period grejanja da bude od 06-23 časa i peć da radi u stand-dy modu i sama da se pali i gasi da se ne dozvoli veliko hlađenje prostora.
[ makiceng @ 22.02.2018. 08:00 ] @
E pa da, otprilike je takva situacija, znaci to moze biti problem. Posto je vec pri kraju sezone grejanja, nismo ga toliko cesto pustali u rad, planiramo tek od naredne zime non-stop. Hvala puno na odgovorima.
[ matusijevic @ 06.03.2018. 22:38 ] @
Citat:
Croodsica:
Cao svima. Od jesenas sam vlasnik interia 20. Grijemo 75 kvadrata neizolovanog sprata,drvena stolarija. Instalirano je 6 radijatora, susac i kombi bojler 80l. Bilo je pocetnih problema zbog vibracija ventilatora koje smo rijesili na nacin da su nam cike iz fabrike u Jajcu poslali cijev koja produzi usisnu cijev vazduha na kotlu. Navodno je prejak cug dimnjaka stvarao problem. Nakon toga se stvaralo jako puno tvrde sljake iako nismo mijenjali pelet. Svaku vece sam morala cistiti casicu kako bi ujutru mogla krenuti potpala. Serviser mi nije nesto bio od koristi pa sam nasla sifru na internetu i provela 2 dana uz kamin dok ga nisam dovela u red. Postavke su:
P1 1 1450
P2 1.2. 1580
P3 1.4. 1630
P4 1.6. 1760
P5. 1.8. 1960
Doziranje peleta na 02.
Radi od 05 30 do 23 00 radnim danima, vikendom vecinom od 07 do 23.00. Temperatura u najhladnijoj sobi 22 tako da je u dnevnom 24. Radi pomocu termostata. Potrosnja je sada 2 vrece dnevno. Ukupno od 25 septembra potroseno 110 vreca. S obzirom da objekat nema neku izolaciju nije toliko ni strasno. A i grijemo 16 sati dnevno, sa troje djece u kuci nismo u prilici da sparamo na grijanju.😄

Molio bih za pomoć Croodsica !! isti problem imam posle svakog loženja moram očistiti pepeljaru od šljake a kada je dan hladan moram zaustaviti peć radi čišćenja (jer se napravi šljake do gornje ivice šolje) pa ponovo krenuti !! Hvala i pozdrav
[ matusijevic @ 08.03.2018. 17:36 ] @
Citat:
Mirzasut:
Citat:
matusijevic: Mirzasut !!
Potrebna mi je jedna informacija, pa bih te zamolio za pomoć !
Kada peć ode sa 5-ice na 1-icu, zadana temperatura kotla je 60°C jer trokraki mešni propušta 40°C i u modulaciji ode na 78°C jer se pod ugrejao dali peć treba da se ugasi ili ne ?

Tek sada sam vidio post.
U uputstvu piše da bi se peć trebala ugasiti kada temperatura dostigne 80°C, bez obzira na zadanu vrijednost.

Ni ja nisam brži !! Ali u svakom slučaju hvala ti !! zamolio bih te za još jedno pojašnjenje !
Kada bi primer snaga 2 postavio 1,5

i snaga 5 postavio 1,5 dali treba da bude isti rad peći ili ne, jer mi se čini da neradi isto i dali je za to razlog donji ventilator ??
Pitam zato što sam prije promena parametara za snagu, na 1 bilo 1.3" i pelet je odlično sagorevao da nakon gašenja u šolji samo prašine malo ostane i kreće sledeće paljenje bez problema, pa sam nakon toga uključio moduliranje i promenio poešavanje snage pa mi je sada snaga 4 - 1,3" a ispod su niže vrednosti radi mogućnosti moduliranja ali sada nakon sagorevanja javlja mi se šljaka u šolji !!!
[ Croodsica @ 19.03.2018. 22:53 ] @
Citat:
matusijevic:
Citat:
Croodsica:
Cao svima. Od jesenas sam vlasnik interia 20. Grijemo 75 kvadrata neizolovanog sprata,drvena stolarija. Instalirano je 6 radijatora, susac i kombi bojler 80l. Bilo je pocetnih problema zbog vibracija ventilatora koje smo rijesili na nacin da su nam cike iz fabrike u Jajcu poslali cijev koja produzi usisnu cijev vazduha na kotlu. Navodno je prejak cug dimnjaka stvarao problem. Nakon toga se stvaralo jako puno tvrde sljake iako nismo mijenjali pelet. Svaku vece sam morala cistiti casicu kako bi ujutru mogla krenuti potpala. Serviser mi nije nesto bio od koristi pa sam nasla sifru na internetu i provela 2 dana uz kamin dok ga nisam dovela u red. Postavke su:
P1 1 1450
P2 1.2. 1580
P3 1.4. 1630
P4 1.6. 1760
P5. 1.8. 1960
Doziranje peleta na 02.
Radi od 05 30 do 23 00 radnim danima, vikendom vecinom od 07 do 23.00. Temperatura u najhladnijoj sobi 22 tako da je u dnevnom 24. Radi pomocu termostata. Potrosnja je sada 2 vrece dnevno. Ukupno od 25 septembra potroseno 110 vreca. S obzirom da objekat nema neku izolaciju nije toliko ni strasno. A i grijemo 16 sati dnevno, sa troje djece u kuci nismo u prilici da sparamo na grijanju.😄

Molio bih za pomoć Croodsica !! isti problem imam posle svakog loženja moram očistiti pepeljaru od šljake a kada je dan hladan moram zaustaviti peć radi čišćenja (jer se napravi šljake do gornje ivice šolje) pa ponovo krenuti !! Hvala i pozdrav

Ja sam taj problem rijesila tako sto sam stavila interval ciscenja na 10 minuta, povecavala brzinu ventilatora na svim jacinama pomalo dok nisam dosla do odgovarajuce. Isto tako brzinu ventilatora prilikom ciscenja sam povecala na 2300 obrtaja. Primjetila sam da kada se kamin zaprlja, odnosno kada mi treba cistiti izmjenjivace malo vise ostaje sljake u casici. Lijep pozdrav!


[ skoja4 @ 28.03.2018. 21:45 ] @
Citat:
Heatinggg:
Zaboravih napisat, da optimalne postavke su one koje svaki svaki serviser ima i koje samo on dobija od proizvodjaca.
Ta igra sa parametrima je potrebna po na osob za svaki kotao, tj zavisi od kvaliteta peleta prvenstveno, pa dalje od kvaliteta dimnjaka, prostorije u kojoj se kotao nalazi jer jer je razlicit usis zraka...
Sama igra sa parametra je krajnjim korisnicima dozvoljena jedino na kovan ekoline kotlovima koliko ja znam... Moj interio 22 je dosad najbolji kotao koji sam mogao izabrati...
Kada se podesi i ako je to zahtjevalo dosta "igre" serviser mi se skoro doselio :)
Ali sad radi kao....
Ja kao instalater postavljam svakakve peletare, ali interio 22 pogotovo ova nova generacija u odnosu cijena kvalitet top proizvod....
Jedino abd ako covijek mogne dokuciti onaj smart ekologic... Na sajmu sam gledao kako funkcionise...


pozzdrav Heatingg.
vidim da hvalis taj svoj kotao interio 22kw, i ja imam isti ali mi ne radi dobro.
pa ako bi mogao te svoje parametre poslati ''???????
unapred HVALA,..
[ belča-belac @ 30.03.2018. 21:25 ] @
Za Skoju4

I ja imam termo flux INTERIO 22..........
ne znam kako da počnem...ako si čitao forum od početka...onda bi trebalo da znaš da nemam dimnjak,,i ostale prateće elmente
Ako ti nešto znači moji parametri su sledeći :
P1 1,4 1470
P2 2,3 1580
P3 3,3 1680
P4 4,2 1780
P5 5,2 2000 Ostalo ništa nisam diraoo!!!! Napominjem da nemam dimnjak.......samo cev kroz zid,i 1m u visinu ista cev kao što ide od kotla f 80mm ...obložena sa staklenom vunom!!!

Ja sam za sada zadovoljan sa radom kotla.......Bilo je situacija kad je duvao vetar...tada sam povećavao obrtaje ventilatora... I naravno ako ti je loš pelet...Doziranje peleta nisam dirao
Izduvni gasovi se kreću od 75c....do 100c....Čim počne da prelazi 100c u 5 brzini.....sutra -dan...joj sledi generalno čišćenje..a to opet zavisi dali ti radi dvokratno dnevno ili po ceo dan...( duži rad dnevno pre se zaguši sa pepelom....) I ako hoćeš da lepo radi mora se čistiti na 4-5 dana...
Neznam koliko sam ti ovim pomogao..Probaj ,pa javi utiske.......
[ 1951.g @ 31.03.2018. 08:50 ] @
Pozdrav svima.

Ovo je treća sezona od kad imam Termoflux Interio 14. Do sada peć mi je radila zadovoljavajuće ali, evo sada na samom kraju sezone pojavio mi se slijedeći problem: Prilikom potpale peleti, nakon sto primi doziranu količinu, a dok još potpala nije dovršena počinje učestalo primati pelet tako da prepuni posudu, a kad potpala i uspije plane odjednom i plamen bude ogroman. Kasnije kad pređe u režim rada, radi normalno.

Odmah da kažem, ovo se događa i nakon što je peć detaljno očišćena.

Molim ako neko ima kompletne tvorničke postavke , ili makar, parametre u podmeniju za servisere (A9) koje sam prema porebi mijenjao ali, nažalost, nisam zabilježio početne. Naviše mi trebaju tvorničke postavke za potpalu, stabilizaciju plamena čišćenje plamenika.

Unaprijed hvala.
[ HalfLife @ 31.05.2018. 10:04 ] @
Pozdrav svim korisnicima malih interio peci.
Zanima me je li ko čistio interio 14 sa strane onaj dio izmedju dimnjace i dna turbulatora. Namjeravam to uraditi jer jedino tu nisam čistio nikad. Navodno je tu i neki ventilator. Ima li ko nekih savjeta ili slika za ciscenje tog dijela? Kako skinuti bočni lim, ima li tu neke zafrkancije? Pošto se radi o 14kw, imam turbulatore samo na jednoj strani - lijevoj. Da li to znači da skidam lijevi bočni lim?

Interio 14, kotao, kupljen 2015
[ dzevadsk @ 30.10.2018. 21:40 ] @
Imam Interio 20 kW. Zbog problema sa paljenjem promijenio sam stand by mod u off i modulacija radi na zadanu temperaturu. Međutim, opet imam problema sa paljenjem peći, grijač 2 puta ne radi, tj. slabo radi, pa tek treći put upali pelet za cca 20 minuta. Mijenjao sam pelet ali nije pomoglo. Neki dan sam slučajno stao na napojni kabl, 220 V, i signalna sijalica mi se kratkotrajno ugasila. Otvorio sam zadnji poklopac i vidio da kontakti napojnog kabla nisu čvrsti pa sam stegnu stopice. Od tada peć pali za 10 minuta, 2 puta testirao. Skidao sam grijač i vido malo oksida na vrhu grojača, dio koji potpaljuje. Peć je montirana u septembru 2016.godine. Da li grijač može da slabije grije ako stopice napojnog kabla nisu čvrste? Da li je možda grijač zbog skidanja počeo ponovo da radi ispravno? Unaprijed hvala za komentar. Poz.
[ zoran.mika @ 30.10.2018. 21:57 ] @
Sam si rekao, slab kontakt, stega si i rešio si stvar, to je to, iz mog iskustva grejač i može da oslabi ali u 99% ili je pregoreo ili je ispravan, kod tebe samo slabiji kontakt.
[ joca019 @ 05.11.2018. 23:29 ] @
Ja sam kupio Interio 20, plavi display i posle nekoliko dana cackanja i stelovanj, trazenje po forumima razne savete dosao sam do sledecih parametara. Da napomenem da grejem oko 70m neizolovane prizemne kuce koja je uz komsiju tako da imam samo jedan zid spoljni i drvene prozoro samo sa trakama. Planiram da stavim i dve termo glave u dnevnu i spavacu sobu i to je to. Potrosnja mi je za ovo vreme bila od 1-3kg, s tim da vreme i nije bilo bas hladno. Videcemo kad zagudi.
coclea power 1 0.7 1.41 6.08
coclea power 2 1.0 2.02 8.69
coclea power 3 1.3 2.62 11.30
coclea power 4 1.6 3.23 13.91
coclea power 5 2.0 4.04 17.38

[ aris 8 @ 06.11.2018. 22:22 ] @
Citat:
HalfLife:
Pozdrav svim korisnicima malih interio peci.
Zanima me je li ko čistio interio 14 sa strane onaj dio izmedju dimnjace i dna turbulatora. Namjeravam to uraditi jer jedino tu nisam čistio nikad. Navodno je tu i neki ventilator. Ima li ko nekih savjeta ili slika za ciscenje tog dijela? Kako skinuti bočni lim, ima li tu neke zafrkancije? Pošto se radi o 14kw, imam turbulatore samo na jednoj strani - lijevoj. Da li to znači da skidam lijevi bočni lim?

Interio 14, kotao, kupljen 2015

Drug,ako nam je isti kotao pokušati ću ti pomoći, izvučeš lim prema gore malo je težak i pazi da ne zakačiš ili poremetiš crijevo od ekspanzione posude, ploču metalnu u dnu kotla skineš tako što izviješ vijke. I prilaziš tom dijelu peći puno lakše nego sa unutrašnje strane...
[ NaCe @ 24.01.2019. 16:29 ] @
Pozdrav,

Vidim da je zastarila tema i pokusala sam naci neke odgovore, ali iskreno, ne razumijem mnogo. Nadam se da ce neko ipak odgovoriti. Naime, imam Thermoflux Interio pec i imam problem sa dizanjem temperature u stanu. Pelet je dobar, provjerili smo. U posljednjih nekoliko dana se desava da se plamenik puni i da moramo ugasiti pec kako bismo ga ocistili i ponovo upalili. Temperatura vode nikada ne ide preko 56 stepeni. Pec je nedavno ociscena.

Da li znate sta bi moglo biti uzrok?

Hvala!
[ damjan3 @ 21.11.2020. 11:01 ] @
Pozdrav,
nov sam ovde i nisam uspeo naći ono što mi treba pa eto ovde ću pitati. Od prošle godine sam vlasnik thermoflux pelling 25 kotla i trebali bi mi tvorničke postavke za isti. Dobro bi došla i iskustva sa tim kotlom jer čini mi se da ima malo komentara za taj kotao.

Hvala.
[ amker80 @ 27.01.2021. 22:46 ] @
Pozdrav,
Molim vas citao sam da ste imali problem sa ovom peci Termoflux Interio 22 i ja imam isti problem ali sam poremetio tvornicke postavke...Ako bi ste bili ljubazni i poslali ove tvornicke postavke da probam osposobiti pec...problem je kvalitet peleta i pec je pretrpavala posudu i gasila vatru...Bio bi vam zahvalan za ove informacije...

lp
[ Alleb @ 05.01.2022. 14:35 ] @
Pozdrav svima. Imam peć na pelet Termoflux Interio 20. Bio bih zahvalan nekome ukoliko ima da postavi parametre svoje ili tvornicke za ovaj model. Kod mene je pec instalirana 2014.godine, znači stariji model. Kada pisem "parametri" mislim na one oznake M-8-6-04 ili M-8-6-22 itd. Ali molio bih sve parametre, jer je kod mene prosle godine serviser nesto povecavao snagu ventilatora zbog loseg kvaliteta peleta, a ove godine pelet mi je dobrog kvaliteta, pa se desava da kada je plamenik cist dolazi do gasenja plamena, a ukoliko je neočišćen onda bez problema radi. Hvala svima unapred na pomoci. Servisera ne mogu doecekati, stalno neki izgovori.
[ Alleb @ 06.01.2022. 11:30 ] @
Evo trenutnu parametri kod moje peći:

M-8-6-01 22׳
M-8-6-02 0.5׳
M-8-6-03 30׳
M-8-6-04 0.6׳
M-8-6-05 0.6׳
M-8-6-06 1.9״
M-8-6-07 2.4״
M-8-6-08 3.1״
M-8-6-09 3.6״
M-8-6-10 4.3״
M-8-6-15 50 stepeni DONJ. VENT. POTPALA
M-8-6-16 1950 USIS.VENT. POTPALA
M-8-6-17 2000 USIS.VENT. STABILIZACIJA
M-8-6-18 1700 USIS.VENT. SNAGA 1
M-8-6-19 1850 USIS.VENT. SNAGA 2
M-8-6-20 1950 USIS.VENT. SNAGA 3
M-8-6-21 2100 USIS.VENT. SNAGA 4
M-8-6-22 2200 USIS.VENT. SNAGA 5
M-8-6-23 1600 DONJ. VENT. SNAGA 1
M-8-6-24 2000 DONJ. VENT. SNAGA 2
M-8-6-25 2100 DONJ. VENT. SNAGA 3
M-8-6-26 2150 DONJ. VENT. SNAGA 4
M-8-6-27 1800 DONJ. VENT. SNAGA 5