[ bolepks @ 29.12.2013. 11:31 ] @
Da li u C# može da se napravi neki Operativni sistem?
[ AMD guy @ 29.12.2013. 12:49 ] @
Ne, ne bih ni probao. Za operativne sisteme je potreban neki low level jezik kao C.
[ Nymeria @ 29.12.2013. 16:33 ] @
Postoje OS-evi koji su najvecim delom uradjeni u C#-u.

http://en.wikipedia.org/wiki/Singularity_%28operating_system%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_%28operating_system%29
[ mmix @ 30.12.2013. 14:05 ] @
C# ne moze da bootstrapuje sistem. To bi zahtevalo neku vrstu unmanaged C#-a nalik na Cosmosov IL2CPU koji bi se pokrenuo direktno sa metala i inicijalizovao ceo OS (protected mode, v-mem, kernel load, thread scheduler, itd). Pored toga jezik bi morao da bude "obogacen" sa novim instrukcijama i operacijama, narocito onim koji bi hendlovali detekciju arhitekture i manipulaciju CRx i EFER registrima, i koji bi sluzili samo u prvim milisekundama rada tog OSa, pored toga morao bi da ima podrsku za neke low-level operacije kao sto su in-mem paging i task-switching. Zato su svi C# "OS" ovi uglavnom uradjeni u micro-kernel arhitekturi sa kernelom koji nije managed ali koji izmedju ostalog sadrzi i neki AOT ili JIT kompajler koji dize ostale komponente uradjene u managed kodu.

Singularity je u principu bio veoma obecavajuci ali je pusten niz wc zajedno sa .NETom, courtesy of Synofsky.


[Ovu poruku je menjao mmix dana 30.12.2013. u 15:21 GMT+1]
[ Mikelly @ 02.01.2014. 18:33 ] @
Zašto je Sinofsky kriv za downfall C#-a? Jesu li ga zato šutnuli, ili im je C# prosto na margini?

Mada, ja i dalje uživam u C#, ništa mi ne leži bolje :)

A opet, ne vidim da je flushed kao što ti kažeš. Ako ti nije muka, reci mi zašto to misliš.
[ mmix @ 02.01.2014. 19:25 ] @
Synofski je bio head Windows ekipe u MSu. .NET je bio toliko uspesan proizvod MSa da je poceo da creepuje u Windows, do te mere da je Singularity poceo da biva ozbiljan pretendent na preuzimanje Windowsa od neke verzije 9 (to je bar bila prica), narocito ako se uzme u obzir da bi to resilo velike probleme u portovanju Windowsa na druge arhitekture/platforme ukljucujuci mobile. I tu je .NET ekipa napravila prvu ali katastrofalnu gresku, JIT kompajler za x86/x64 je bio savrsenstvo ali je JIT za ARM bio golo go*no, kod je bio bloated i spor i managed aplikacije na ARMu su bile uzasno spore i trosile puno CPU ciklusa, Singularity core+maaged Windows Phone je bio prakticno nemoguc zbog toga. Moja pretpostavka je da je Synofsky to iskoristio da zakopa .NET i isfura u prvi plan MetroUI (koji je nista drugo nego pokradeni XAML subset kombinovan sa COM objektima) a kojim je njegova (uglavnom C++) ekipa ponovo bila na konju.

Nece oni izbaciti .NET iz Windowsa, tu je da ostane bar jos neko vreme (dok nas ne oteraju sve na Metro, ako im to uopste podje za rukom). Ali ni MFC nije izbacen iz Windowsa a koliko se investira u njega? Vrlo malo, toliko se investira i u .NET. Inkrementalni updat-i su mrsavi, spljni razvoj biblioteka je manje vise prepusten komuni, svuda na dev okupljanjima forsira se Metro, WPF ako se i spomene ukratko, itd. .NET ekipa je ranije imala gomilu jakih evnadjelista, oni su sad ili po drugim ekipama ili su potpuno povuceni ili su kao satro jos uvek .NET ali propovedaju druge tehnologije (kao Scott koji je manje vise skroz presao u Azure ekipu). jednostavno vidis da svi koji nesto znace u toj firmi beze iz toga, a oni sigurno znaju vise nego mi. Ti kako hoces, ali ja bih na tvom mestu naucio jos po koji programski jezik i postao malo familijarniji sa Linuxom.
[ Mikelly @ 02.01.2014. 19:59 ] @
E svaka ti cast, ne znam dje vadis sve te inside informacije iz Microsoft-a. Ja bas danas procitah da u toku prava cistka Sinofsky-jevih pulena u Microsoft-u, neki Terry Myerson (ili nesto tako) ih polako sve mice jednog po jednog. Ima li u toj cinjenici neke "nade" za .NET?

Dalje, nisam u toku, jesam li te dobro shvatio, možeš li u .NET-u da pišeš Win8 aplikacije?

A šta je sa server-side .NET-om? Tu sam ja najviše investirao. U sred sam kreiranja jedne ozbiljne enterprise aplikacije, ne znam smijem li je nazvat ERP (godina i po +) pa ne stižem da detaljno pogledam Win8. Cak sam te htio zamolit da bacis pogled ovih dana, ako si voljan :)

Sto se tice ostalih jezika, Javu znam dosta dobro, ali nijesam u njoj nijedan projekat od nule zavrsio, sve sam nesto pomagao kolegama. A vala, i nije me volja poslije C#. Znam Oracle Forms-PL/SQL - to se dobro placa, mada je to praistorijska i kretenska tehnologija (pocevsi od same izvedbe do jezika, mada je pouzdana, to se valjda cijeni). Za linux se trudim, na poslu imaju Ubuntu, stavio sam sebi Mint, ali nadam se da necu morat batalit C#, i malo sam veci optimista nego ti :)



[ Nymeria @ 02.01.2014. 20:27 ] @
@Mmix, da li postoje neke, bar teorijske, mogucnosti da se Singularity nastavi razvijati nezavisno od Microsofta?
[ mmix @ 05.01.2014. 20:09 ] @
@Nymeria, ne verujem, slabe su sanse, osim ako MS ne ode pod led, a to nece bas biti tako brzo. Bez podrske MSa, ceo taj koncept nije stigao daleko, nema razloga da se veruje da bi Singularity uspeo tu jer on i nije odmakao dalje od micro-kernela, tu ima jos dosta posla da se ostatak masivnog Windowsovom monolitnog kernel portuje u managed code.

@mikelly

nemam ja nikakve informacije koje i ti nemas, samo vise obracam paznju na te stvari a i krecem se u krugovima IT menadzmenta koje je potpuno sludjenmo i zbunjeno potezima MSa. Postoji jedan set nepisanih pravila kad razmatras javnu fasadu tehnoloskih kompanija:

1. Ne veruj nicemu sto izadje iz marketinga tih kompanija, ako u nesto moras da verujes veruj u potpuno suprotno od onoga u sta pokusavaju da te ubede.
2. Ne veruj inzenjeru ako njegovi javni istupi moraju da budu vetovani u marketingu. Ta marketinska fora "inzenjeri za inzenjere" je provaljena. Inzenjeru veruj tek kad da otkaz pa ima neizdrzivu potrebu da opera sebe od svog zla koje je cinio
3. Ako sales upravlja kompanijom, pomnozi prva dva sa faktorom 2
4. Ako je u pitanju velika multi-nacionalna kompanija (citaj leglo birokratije i backstabbinga), pomnozi prethodna tri sa faktorom 5

Ne moras biti prisutan na sastancima MS borda da bi skapirao da sve sto se desava u toj firmi a sto ne mogu da sakriju jednostavno vodi ka nekim neminovnim realizacijama, od kojih dobar deo itekako utice na tvoju buducnost, bilo da si MS dev, MS shop ili jednostavno kupac MS proizvoda.

MS je, imho, prso nacisto, i cinjenica da lik kao sto je Teri Mejerson u poziciji da sprovodi cistke je veoma problematicna za sve nas ostale. Ako nisi upoznat, on je lik koji stoji iza ideje o tome da svi form faktori imaju identican OS, poimence WinRT, dakle da se on pita, a mislim da ce se uskoro pitati (ako se vec ne pita), Windows 9 za desktop ce biti WinRT only a od korporativnih musterija ce se ocekivati da se upgraduju i da sve svoje line-of-business i frontend aplikacije portuju u Metro. Takvu ludost ni Jobs nije pokusavao da proda ni u retail-u a kamoli u korporativnom svetu. Mozes li ti da zamislis Mac zver masinu koja ganja iskljucivo iOS? E pa to ovaj lik pokusava da proda poprilicno tehnoloski pismenim IT ljudima u korporacijama. Rezultat je da se mnogi pitaju, ne bas tim recima, na kojim tacno drogama su MS execi.
Po mnogo osnova danas moze da se povuce paralela izmedju onoga sto MS radi i kako se ponasa sa poslednjim trzajima slavnog DECa. Bolesna kultura u vrhu firme, otudjenost kompanije od svojih musterija (mi znamo bolje nego vi sta vama treba), nerealan osecaj nedodirljivosti, itd. A svi znamo kako se prica sa DECom zavrsila.

Sto se tice tvojih ostalih pitanja, da i ne, Win8 ima managed layer ali je API limitiran i krajnji proizvod radi preko COM runtime wrappera. Ne mozes pokrenuti npr WPF app u Metro okruzenju, po default ga baca u desktop.
Sto se tice server platform, ocekujem realno da ce i tamo ukinuti desktop, mada ce ti servisi raditi u pozadini kao i do sada. Mozda ces samo morati da prepises front end configuration alatke i slicno. I naravno da nadjes nekog kome ces sve to prodati a da je bio toliko lud da se portuje na WinRT
[ Mikelly @ 09.01.2014. 18:12 ] @
Ipak ti imaš pokoju informaciju više od mene :)

Pazi, jasno mi je sto ti pričaš, ali opet ne mogu da vjerujem da će to da izguraju do kraja (naći će se valjda neka hladna glava tamo).

Milsim Win8 je fino parče softvera (sad, samo sa korisničke strane kažem), ali mu je mjesto paralelno sa Win7 ne kao zamjena za njega, imho (ili da to bude opcioni "skin" za Win7). Onda, ja sam neđe pročitao, čini mi se bar, da je WinRT praktično već dead, zbog fijaska sa Sufrace. Sad ne znam je li Surface2 zasnovan na RT ili na Win8? I kakva mu tu dođe razlika između Sinofskog i Myersona, onda?

Prosto ne mogu da vjerujem da će sve da podrede consumerism-u, kojeg, btw, uopšte toliko ne kapiram. Mislim, ne sporim sve prednosti smartphone-a (ajde tako da kategorišem), dosta valja, ali su i limiti su vrlo očigledni. (digresija: MS je skoro napravio RemoteDesktop app za Android, i ja sjedim u kafiću, zovne me neko, ajd reko da probam. Skinem app i muka prava. Nemoguće je. HTC One, velik ekran i sve, ali desni klik, copy-paste, treba ti šest ruku a ne dvije, i prsti od manekenke da bi završio posao. Pola sata izgubljenih, kosu da počupaš. Izvadim laptop, sa sve boot-om gotovo za 5 min).

Poenta je, prave pare u Enterprise-u, PC možda stagnira, ali neće niđe, jesu li toliko ludi da će sve to da rizikuju zbog consumerism-a. No, vrijeme će pokazati...

Što se tiče server-side .NET-a, open-source-ovali su MVC Framework (koji je zaista fantastičan, imho, vjerovatno i dijelom zbog community inputa), EF je takođe open-source, tako da tu vidim dosta pozitivnih stvari. U tom slučaju front end je OS nezavisan: HTML+JavaScript (daj šansu javascript-u, ima on svoje mjesto u svijetu. Overuse ga nagrđuje).

Regarding topic:

Čitah skoro o Midori OS, pisan u M# (superset C#-a), koji vuče korjene iz Singularity-ja, i možda da open-source-uju.
[ mmix @ 09.01.2014. 20:43 ] @
Hehe, sto ti je moc licne precepcije. MS nije rekao koji OS je visak, samo da je jedan visak. Sta ako je to desktop? WinPhone i WinRT, oba rade na svim platformama I oba obezbedjuju apsolutni priamt Windows ekipe unutar MSa, bar dok brod ne potone. ;)


Sto se tice tih pozitivnih stvari koje ti vidis, probaj da sve to ubacis u perspektivu onoga sto je MS u osnovi. For-profit korporacija. Ako MS nesto open-sourcuje to znaci da ne zeli vise da investira brdo para u to jer u tome ne vidi nista profitabilno, eventualno ce kapljati neka kinta u to cisto kao podrska nekom drugom proizvodu od kojeg planiraju da uzimaju pare (Azure npr) ili kao strategija sprecavanja konkurencije da uspostavi profitablni proizvod u istoj kategoriji (strategija koju inace fosseri sprovode protiv MSa vec podobar broj godina). Zasto nije open-sourcovao WinRT, ili Office? Nemoj da se pecas na marketing, cut through the bulls*it, sve je to indikacija da u MSu .NET ekipa vise nema skoro nikakav uticaj.
[ Shadowed @ 10.01.2014. 07:45 ] @
Sto je najgore i taj WinRT je u stvari desktop verzija samo osakacena. Citao sam skoro da je neko uspeo da ga uhakuje i da dodje do desktop okruzenja samo je hack nepraktican jer moras da ga primenjujes pri svakom boot-ovanju.
[ jablan @ 10.01.2014. 15:44 ] @
Citat:
mmix:
Hehe, sto ti je moc licne precepcije. MS nije rekao koji OS je visak, samo da je jedan visak. Sta ako je to desktop?

Nema teorije da to bude desktop. Verovatno će integrisati RT i WP na neki način.

BTW koja bi tačno bila prednost OS-a koji je napisan u C#?
[ mmix @ 10.01.2014. 16:26 ] @
Tja, moot point, tako sam i ja mislio da nema sanse da se rodi WinRT a kamoli da postane default UI za desktop PCeve, pa se eto desilo. Ne da stoji WinRT desktopu, nego mu stoji ko pilety syse, al to ih ocigledno ne zabrinjava mnogo. Klasicni Windows desktoip je za njih veliki maintenance trosak bez dodatnog izvora prihoda, WinRT je uniofmrni lightweight interfejs kojim eliminsu sve ostale i pride imaju revenue liniju iz Marketplace-a. Hmm, cek da razmislim jos jednom koji ce da skrljaju uzimajuci u obzir kratkovidost i bahatost koju trenutno pokazuju.

Sto se tice prednosti C# OSa, imho glavni bi bio konacno raskrscavanje sa monolitnim ring0 mega kernelom. 95% stvari koje u windowsu rade pod ring0 nemaju potrebe da uopste budu tamo. Linux je to od starta prihavtio ali Windows ima veliki legacy problem. Naravno, taj isti poduhvat moze da uradi i c/c++ ekipa za trenutni Windows i nesto je uradjeno po tom pitanju (poimence izbaceni su untested unsigned 3rd party drajveri u user mode), ali mnogo je lakse to uraditi kad pocinjes iz pocetka. Osim toga, ni ja bas ne vidim neku veliku prednost.