[ Zlatni_bg @ 01.01.2014. 13:51 ] @
Pozdrav,

Uzeo sam pre neki dan Kingston V300 120GB za lap top. Izvadio stari hard, ubacio SSD, uradio novu instalaciju Windowsa 7, sve OK. Posle par minuta... blue screen of death. Okej, reko nije nista strasno, mozda je od sveze instalacije Windowsa. Uradim benchmark na SSDu, da proverim brzine, 170MB/s citanje, 125MB/s pisanje. Nisam nesto fasciniran bio, al' ajde, prolazi. Posle par sati koriscenja, opet blue screen of death. Vec postajem malo iznerviran, sistem se restartuje, javljam se na telefon koji je u medjuvremenu zvonio, sistem se samo podigao, i BAM, opet BSOD. Pali se sistem, pocinjem da ulazim u Chrome da googlam problem, i opet BSOD. Reinstaliram Windows. Instaliram ovaj put i drajvere za chipset, sa nForce drajverima za storage uredjaje. Testiram brzine, citanje opet 170MB/s, pisanje sada 100MB/s. Ajde, nije ni to problem ako nema BSOD-a. I najednom... buf, opet BSOD. Mislim, prolazno je, i onda se desi jos 3x za sat vremena. Instaliram Windows opet, sa starijim drajverima svih komponenata. Opet ista situacija. Instaliram drajvere iz 2009. godine za sve komponente. Plavi ekrani se opet pojavljuju posle sat vremena koriscenja.

Po 5. put instaliram Windows, pre svega instaliram drajvere za chipset, i ovaj put se ne pojavljuju plavi ekrani ali SSD zabada!!! Samo najednom prestane da radi na 45-90 sekundi, i nastavi. Kompjuter se u tom periodu gotovo skroz zamrzne. Testiram brzine ovaj put... 150MB/s citanje i 65MB/s pisanje!!!! I prilikom testiranja za 4K zabode!

Da napomenem jos, AHCI mi je podrzan, imam SATA i ne ocekujem ogromne brzine, ali ovo sto se desava nikako nije normalno jer je racunar prakticno neupotrebljiv. Probao sa ukljucenim TRIM-om, kesiranjem, svim mogucim kombinacijama, gasio i palio ih... nema efekta.

Jos mali dodatak, Windows je originalna sedmica, proban i sa najnovijim apdejtima i bez njih. Isti taj Windows imam instaliran na regularnom HDD-u i sve radi u najboljem redu.

Sta mi je ciniti?
[ Miroslav Cvejić @ 01.01.2014. 15:27 ] @
Probaj SSD na nekom drugom uređaju. Ako i tamo zabrlja, reklamiraj. Mada, više liči na problem sa laptopom. Koji laptop je u pitanju inače? odavno nema nforce čipsetova, nije neki mlad model?
[ Zlatni_bg @ 01.01.2014. 15:59 ] @
Asus k61ic je u pitanju. Nije bas nov, kupljen je 2009. godine ali ima solidne komponente za to vreme. Probacu ga na drugom uredjaju, mada sam citao da su ljudi stavljali SSDove u taj model bez problema. Vise mislim da je do samog SSDa iz razloga sto su i performanse drasticno opale a ne vidim ni razlog sa hardverske strane da ne radi. Javljam veceras kako se ponasa na HP laptopu.
[ Zlatni_bg @ 01.01.2014. 17:12 ] @
Mala dodatna informacija, proverio sam sad da ovaj cipset podrzava SATA-300, iliti SATA-2. Onda tek ne bi trebalo da bude problema. U pitanju je chipset u potpunosti kompatibilan sa nForce 730i u desktop verziji.

Moze li mi neko reci da li je uopste normalno da toliko opadnu cak i same performanse SSD-a za 3 dana? Mozda je u pitanju zastita u firmware-u da bi istrajao u garantnom roku...
[ Miroslav Cvejić @ 01.01.2014. 17:37 ] @
Taj nforce čipset je šampion po pitanju otkazivanja, tako da, sve dok ne testiraš SSD na drugoj mašini i uveriš se da li je on neispravan, ploča je glavni osumnjičeni.
[ Zlatni_bg @ 01.01.2014. 18:17 ] @
To cu i da uradim naravno, samo se nadam da nije do chipseta, jer onda stvarno dolazi do komplikacija, stari HDD od 500GB ima 600+ losih sektora i ogroman latency da je rad na solidnom lap topu pretvorio u scenu kao da se radi na pentium 3 masini, nabavio sam rack za njega i stavio ga kao neki externi da radi. To bi vise znacilo da lap top ide u kraj sluzbe :)

Reci mi, koji bi mi bio najlaksi nacin da testiram SSD na drugoj masini? Da li postoji nacin da izbegnem opet instaliranje Windowsa, drajvera sad za taj lap top? Ili jednostavno da ga zakacim na sata port na nekom drugom desktopu i testiram? Mada to onda ne bi pokazalo greske pri radu sistema...
[ Zlatni_bg @ 03.01.2014. 13:20 ] @
Probao na drugom racunaru sa SATA-3, za sad nemam restarta ni BSOD ali je brzina 150 read i 60 write... to sigurno nije ono sto se ocekuje od novog SSDa. SMART mi prikazuje da je sve u redu, ostalo 100% veka itd...

Reklamiracu ga sigurno... jer je ovo nesto sto i obican HDD moze da pruzi, a jos je i nov, mogu da zamislim posle nekog vremena sta ce da krene da se desava. Da li mi preporucujete da ga menjam za isti, ili da batalim Kingston? Intel bih takodje onda zaobisao jer je Sandforce koji bih zaobisao zbog svega ovoga... Kakav je SanDisk?
[ Zlatni_bg @ 03.01.2014. 13:24 ] @
I sandisk ima Sandforce... Sta mi onda preostaje? Seagate?
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2014. 13:29 ] @
Samsung, Seagate, Micron.

OCZ isto ne koristi Sandforce vise ali njih ne bih preporucio (otisli su u bankrot + imaju los QA).

Ako ti taj drugi komp koristi Intel-ov ICH kontroler, stavi Intelove RST drajvere (paznja! pre instalacije Windows-a u BIOS-u SATA mora biti konfigurisan kao AHCI!!!) i ponovo izmeri performanse.
[ Zlatni_bg @ 03.01.2014. 13:42 ] @
AHCI sam naravno odmah podesio, tj i bio je vec ukljucen... OCZ nisam ni video da ima kod nas, Samsung isto prilicno tesko naci. Seagate ima jedini po koji model.

Vise ne verujem da je do ostatka hardvera niti do drajvera vec do samog SSDa jer na oba racunara sa skroz razlicitim hardverom daje iste performanse, sto je nemoguce. Jos nisam reklamirao nikad nista zbog toga ali jednostavno ovaj SSD nema poentu onda a ne bih ni da rizikujem da mi opet izlase BSOD. Na ovom racunaru testirano sa obicnim HDDom 100 read/75 write.
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2014. 14:13 ] @
Koliko se secam, Windows 7 AHCI driver za Intel ICH chipset je bio sporiji od najnovijih Intel RST drajvera.

Ja bih probao to (ako ti druga masina ima Intel kontroler) - cisto da se otkloni i ta sumnja, pre nego sto menjas hw.
[ Zlatni_bg @ 08.01.2014. 19:48 ] @
Epilog price, odlucio sam da dam Kingstonu jos jednu sansu, i zamenio uredjaj za isti. Sada je druga prica, 250+ read i 150+ write. Mogu reci da sam zadovoljan sa SATA2.
[ balavi @ 08.01.2014. 22:22 ] @
da li se sada javlja BSOD?
[ Zlatni_bg @ 08.01.2014. 23:35 ] @
Da kucnem u drvo, jos uvek ne, iako je prosao tek jedan dan, ali se nadam da ce i ostati ovako.