[ drmilun9 @ 03.01.2014. 13:01 ] @
Pozdrav narode....



Kao što i naslov kaže, ne znam za šta da se opredjelim da učim....Codelgniter ili wordpress....

U Codelgniter- u imam jedan sajt urađen a i u wordpress- u sam samostalno izradio jednu temu...

E sad interesuje me sa aspekta budućnosti šta će se više tražiti wordpress ili Codelgniter tj. kakva je perspektiva i jednog i drugog, a isto tako bih volio da se okušam u freelance vodama.

Trebam takođe reći i da sam više "leži" programiranje nego dizajn.

Osjećam da sam se u priličnoj mjeri "rasuo" jer sam učio i jedno i drugo...Nekako mi wordpress izgleda jednostavniji za upotrebu...

Da li je bolje biti wordpress expert ili znati i Codelgniter pa onda površno poznavati i wordpress.

I da li wordpress expert takođe mora da se smara i sa fotošopom....

Samo još da kažem sam zadnji dodir sa Codelgniter- om imao prije pola godine...



VELIKO HVALA za sve jedan prijedlog ili savjet
[ deZio @ 03.01.2014. 13:16 ] @
Wordpress je definitivno traženiji. Ako znaš WP, imaćeš više mogućnosti da te neko angažuje. Pogledaj oglase za posao ovde na ES i videćeš šta se više traži.. WP je jednostavno najpopularniji CMS i zato će biti posla ako njega znaš..

A što se tiče programiranja/dizajna, tu nema pravila.. Neko traži da znaš i programiranje i dizajn.. Ako ti neko bude tražio samo programiranje, onda moraš da znaš odlično da programiraš jer se drugačije ne isplati da te neko angažuje samo za programiranje a da ni to ne znaš u potpunosti. Znači ako se opredeljuješ samo za WP i programiranje, moraš da poznaješ WP u dušu..

Eto nadam se da sam ti malo pomogao..
[ dakipro @ 03.01.2014. 14:16 ] @
Wordpress je CMS, Codeigniter je Framework.
Ako zelis da brzo pravis sajtove onda je izbor za CMS, ako zelis da se bavis programiranjem onda je tvoj izbor Framework (mozda neki od savremenijih fremworka kao symfony, zend, laravel, fuel, mada je codeigniter trazen pa nije lose znati)
[ Nikola Poša @ 03.01.2014. 14:26 ] @
Kada sam video naslov ove teme, prvo što mi je palo napamet je da je u pitanju još jedna "babe vs žabe" tema, ali ipak nije tako. Doduše, jesu to dva dosta različita pojma, ali kako svaki CMS u sebi praktično ima i svoj framework, a tebe pretpostavljam interesuje taj aspekt, onda je tvoja dilema opravdana.

Mada me pomalo zbunila ova tvoja konstatacija:
Citat:
drmilun9: ...Nekako mi wordpress izgleda jednostavniji za upotrebu...

... za upotrebu ili za razvoj?

Druga stvar, ne znam zašto Wordpress posmatraš isključivo u kontekstu dizajna i temiranja, a izostavljaš njegov sistem plugin-ova, koji predstavlja osnovni način za proširivanje i custom-izaciju mogućnosti tog CMS-a. Kao što pomenuh na početku, Wordpress poseduje svoj interni framework na kojem se i zasniva cela ta priča oko plugin-ova. Taj "expert" kojeg pominješ će pre biti neko ko u sitna crevca poznaje tu stranu Wordpress-a.

Što se izbora framework-a tiče, pri stavu sam da CodeIgniter, a i slični tipovi radnih okvira, jednostavno nisu nešto što promoviše tu "dobru praksu" PHP programiranja.

I nemoj se vezivati za jedan framework, CMS, ili bilo šta drugo, jer nikad ne znaš šta će da ti zapadne za posao. Šta više, poželjno je da poznaješ nekoliko različitih. A i bitno je da naučiš principe programiranja, stekneš iskustvo, rutinu, a to možeš i kroz bilo koji framework ili CMS.
[ drmilun9 @ 03.01.2014. 16:19 ] @
Hvala puno svima na odgovorima...

Ipak ću se opredjeliti za wordpress...nadajući se uspjehu i u freelance vodama, jer je ipak mnogo jednostavnije kad ti neko kaže konvertuj mi sliku u HTML i CSS ili HTML i CSS u wordpress sajt, nego li sad tamo neki "goropadni" codelgniter sajt...

Još jednom pozdrav svima
[ Nemanja Avramović @ 17.01.2014. 11:27 ] @
Nemoj se ograničavati, koristi i jedno i drugo. Ja npr. koristim oba i nikad ne bih pravio nekome blog (ili jednostavan sajt) u CI, ali zato isto tako ne bih pravio nešto custom (što ne postoji CMS za to ) u WP-u...