[ rmarija @ 11.01.2014. 00:16 ] @
Trenutno radim na bazi podataka (MS Access 2010) koja ima za cilj da objedini i prati sva ispitivanja uzoraka jedne sarze i evo nekoliko problema.

1. Ukoliko postoje zahtevi za odredjenim ispitivanjima, sarza se nakon pranja uzorkuje, vrsi se unos zapisa u bazu podataka gde se obavezno unosi broj sarze, broj pranja i u Subformi - sve vrste ispitivanja za koje je sarza uzorkovana. Za svaki unos, po defaultu, polje [Status sarze po radnom nalogu] dobija status - "U postupku".

Nakon toga, uzorci se dostavljaju laboratorijama (hemijskoj i/ili mikrobioloskoj). Broj zahtevanih ispitivanja varira u zavisnosti od artikla, zahteva kupca i sl. Operater u laboratoriji, na osnovu dobijenih rezultata unosi status ispitivanja po vrsti testa "Odobreno" ili "Odbijeno".

Htela sam da napravim izvestaj koji ce davati pregled samo onih sarzi koja su po radnom nalogu aktivna tj. "U postupku" a kod kojih su sva ispitivanja zavrsena tj. gde je [Status ispitivanja] po testu "Odobreno" ili "Odbijeno". I ovde je " U postupku" po defaultu.
Na osnovu toga, operater sa pakovanja, menja status samoj sarzi u polju [Status sarze po radnom nalogu] u "Odobrena" ili "Odbijena" tj. zatvara je ili salje na ponovno pranje - ukoliko je neki test odbijen.

2.U slucaju kada se sarza ponovo pere imamo ponovni unos iste sarze.
Htela sam da u polju [Broj sarze] napravim proveru koja nece dozvoliti unos iste sarze ako je u prethodnom zapisu iste sarze [Status sarze po radnom nalogu] = "U postupku".

3. Takodje sam naisla na problem kada sam htela da napravim dijagram koji bi prikazivao rezultate ispitivanja po odredjenim testovima i odredjeni period a koji bi ukljucio i definisani limit - gornji i donji. Primetila sam i da prilikom kreiranja izvestaja i koristeci Report Wizard nemam mogucnost da menjam dizajn izvestaja. Da napomenem, od pre mesec dana pocela sam da koristim ovu verziju Accessa.

Zahvaljujem se na svakom predlogu i sugestiji.
[ Getsbi @ 11.01.2014. 06:45 ] @
Možda ti ova tema da ideju i pomogne. Negde od druge strane počinje da liči na tvoj zadatak.
http://www.elitesecurity.org/t340196-4#2119541
[ rmarija @ 11.01.2014. 17:56 ] @
Pogledala sam ovu temu i procitala sve poruke vise puta ali nazalost, mislim da nisam nasla resenje za moje probleme.
U mojoj bazi podataka dosta toga je vec zavrseno, tabele su kreirane, upiti, forme, dijagrami i veci deo izvestaja.
I za sada sve radi bez greske.
Trudila sam se da operaterima pojednostavim rad na ovoj aplikaciji pa iz tog razloga je ostalo da resim i probleme koje sam u prvoj poruci navela.

Znaci, imam problem u formi gde sam zamislila da se prilikom unosa podataka u polju [Broj sarze] vrsi provera postojanja zapisa sa istom sarzom pri cemu mora biti ispunjen uslov da je, na tom istom zapisu, polje [Status sarze po nalogu] = "Odbijeno".
Ukoliko ovaj uslov nije ispunjen, operater je duzan da proveri prethodni zapis ove sarze i podesi - promeni status ukoliko je to neophodno. Mnogo puta smo se susretali sa problemom da je sarza vracena na ponovno pranje, uzorkovana a onda se ceka na ispitivanje a da pri tom nije bilo razloga za to. A onda nailazimo i na problem sa kasnjenjem sa isporukom odredjenog artikla.

S obzirom na to da operateri na pakovanju svakodnevno prate rezultate ispitivanja svih testova i na osnovu njih zatvaraju sarze i salju ih u magacin ili na ponovno pranje, ukoliko je pao bilo koji test, htela sam da im tu pretragu olaksam i napravim jedan izvestaj koji bi samo prikazivao sarze kod kojih su sva ispitivanja zavrsena. Izvestaj bi trebao da prikazuje broj sarze, broj lota, vrstu uzorka, vrstu testa i rezultat ispitivanja. Za sada, izvestaj prikazuje sve uzorkovane sarze koje nisu zatvorene od strane operatera na pakovanju ali nisam time zadovoljna. Nisam sigurna kako da resim problem sa brojem testova koji je promenjiv.

I na kraju, dijagram. Znam da u excelu ovo ne predstavlja problem ali mi Access 2010 ne daje trazeni dijagram cim ubacim [Donji limit] i [Gornji limit].
Predvidjeno je da dijagram bude za zahtevani period i za samo odredjene vrste testova. Bez limita - dijagram je OK ali to nije ono sto se trazilo.

Da napomenem da smo skoro presli na MS paket 2010 sto mi je dodatno zakomplikovalo rad na ovoj bazi podataka jer sam pre toga radila u Accessu 2003.



[ Zidar @ 13.01.2014. 14:59 ] @
Ako zakacis bazu, mozda neko moze da pomogne. Ja ne mogu, nemam verziju ali neko ce vec moci to da uradi. Ako mozes da zakacis back end u MDB formatu, koliko da vidimo akko si resila pracnje promene statusa.

Ovo je dosta zahtevno i za operatora i za programera:
Citat:
Znaci, imam problem u formi gde sam zamislila da se prilikom unosa podataka u polju [Broj sarze] vrsi provera postojanja zapisa sa istom sarzom pri cemu mora biti ispunjen uslov da je, na tom istom zapisu, polje [Status sarze po nalogu] = "Odbijeno".
Ukoliko ovaj uslov nije ispunjen, operater je duzan da proveri prethodni zapis ove sarze i podesi - promeni status ukoliko je to neophodno. Mnogo puta smo se susretali sa problemom da je sarza vracena na ponovno pranje, uzorkovana a onda se ceka na ispitivanje a da pri tom nije bilo razloga za to. A onda nailazimo i na problem sa kasnjenjem sa isporukom odredjenog artikla.