[ asus1 @ 17.01.2014. 09:45 ] @
Voleo bih da mi neko detaljnije objasni ili da neki Tips & Triks kako obezbediti legalan boravak u USA. Mi smo porodica koja ima turističke vize na 10 godina i imamo gde da odemo a jedino nas muči kako da legalno ostanemo tamo?
[ pailhead @ 23.01.2014. 05:14 ] @
Mislim da je to skoro pa nemoguce. Jedini nacin je preko posla, a to u zavisnosti od prilike moze biti h1b viza, ili zelena karta.
[ Braksi @ 23.01.2014. 08:45 ] @
znas kako asus1 to je gledano iz Srbije mission impossible.

Ali.

Ono sto ja predlazemu takvim slucajevima je sledece. Ako vec imas da odes kod nekoga, ja bih ti preporucio da odes sam. Prvo ipak kad covek ode na lice mesta onda pocinje sasvim druga matematika. Pogotovo sto ti imas nekoga, znaci taj neko je najverovtanije tamo vec dugo i moze da ti pomogne ne samo oko smestaja vec i oko pravljenja papira. Mozda ima i firmu pa te on sponzorise sto bi bilo naj naj bolje. A trece moci ces da vidis USA uzivo i mozda ti se i ne dopadne kako sve to tamo funkcionise.

S obzirom da si u braku viza preko braka nije opcija pa ti ostaje samo da nadjes nekoga da te sponzorise za H1B vizu. To je jako jako tezak put jer ce ti zena biti na H4 vizi, a to se zove i devil visa jer sa njom NEMA PRAVO DA RADI.

Evo ti malo vise

http://en.wikipedia.org/wiki/H-1B_visa

Drugi stos koji je moguc je eventualno F1 visa. Znaci da upises neki faks tamo (sto nije bas automatski). To ti omogucuje nesmetan boravak od par godina, a posle i neke olaksice oko trazenja posla.

Inace, da odete ovako i ostanete posle isteka dozvoljenog boravka kao turisti to je nesto sto vam ne bih preporucio. Mislim tacno da je USA puna ilegalaca, ali to je zivot na dnu dna namenjen najgorem basibozuku iz centralne Amerike i ponekom solo avanturisti iz bele Evrope...
[ Braksi @ 23.01.2014. 08:48 ] @
i jos samo nesto, ako vec odlucis da ides gledaj da se dobro pripremis teoretski jer nasi koji dugo zive tamo obicno su vec i zaboravili sva pravila oko imigracije ili su se pravila jako izmenila:

http://travel.state.gov/conten...lish/employment/temporary.html to ti je zvanican sajt americke vlade.

a preporucujem i dva foruma

britishexpats (engleski) i
zelenalutrija (srpski).
[ asus1 @ 23.01.2014. 13:12 ] @
Braksi hvala puno na odgovoru!

Moje pitanje je bilo dosta uopsteno, jer npr. nisam naveo da sam vec bio sa porodicom tamo(turisticki), a i pre toga sam bio turisticki sam. Da ne objasnjavam koliko nam se dopalo sve tamo. Sagledali smo sve moguce aspekte i nikako da dodjemo do nekog konacnog resenja. Naravno da mi je tu i tamo poznato sve, tipa zenidba,studije, green card lutrija koju vec duze vreme igramo....
E sad jedino sto nisam znao za H1B vizu je to da suprznik ili u mom slucaju supruga nece moci da koristi benefite ako na neki nacin dodjem do takve vize.
Da li si 100% siguran u to jer sam skoro negde procitao ipak malo drugacije?

Puna mi je glava guglanja i razno raznih informacija da mi se sve pomesalo ali se iskreno nadam da tu nisi u pravu?

U svakom slucaju havala puno na odgovorima i na linkovima.

Ako se setis jos necega podeli molim te ovde jer sam siguran da ovakvi odgovori svima koji razmisljaju kao ja znace dosta.


Veliki pozdrav
[ asus1 @ 23.01.2014. 13:17 ] @
I još jedno pitanje?

Da li neko ima iskustva sa imigracionim advokatima tamo?
Da li oni znaju neku rupu u tamosnjem zakonu?
[ Burgos @ 23.01.2014. 13:27 ] @
Citat:
asus1:
E sad jedino sto nisam znao za H1B vizu je to da suprznik ili u mom slucaju supruga nece moci da koristi benefite ako na neki nacin dodjem do takve vize.
Da li si 100% siguran u to jer sam skoro negde procitao ipak malo drugacije?


Ako se dobro sećam, mislim da je ovo tačno, nažalost.
[ Braksi @ 23.01.2014. 13:36 ] @
H4 NE MOZE DA RADI !

Niti da uzme SSN. Moze da studira i polaze vozacki.

Znaci ako sad odete na H1B zene nece moci da ti radi sve dok ne izguras GC, a za to imas cini mi se (proveri) 6 godina max koliko mozes biti na H vizi. Naravno, zena moze u Americi da trazi svoj H1B vizu niko joj ne brani.

Takodje, ne mozes menjati poslodavca dok si na H1B visi vec moras novog naci i opet jovo nanovo. Sex.

Mislim da ako tamo u Americi nisi uspeo da procackas nesto sa onim tvojima, onda nemoj da bacas pare na advokata. Advokat ce ti trebati ako eventualno nabodes neku vizu pa onda kod produzenja, ubrzanja, promene. Sad posto nisi rekao sve ja ne znam, ali mozda ti mozes da probas i sa nekom E visom. Tipa da si izuzetan strucnjak novi Tesla npr, ili ulozis $$$, otvoris radna mesta i dr.. ili si od znacaja za US pa mozes probati sa N vizom...

Bio je ovde jedan nas na forumu koji zivi ilegalno u USA vec godinama. Ali znas, on je solo, moze uvek da se ozeni, legalizuje, a i ako ga proteraju nije greda... Medjutim sa porodicom na crno... well...
[ Braksi @ 24.01.2014. 08:05 ] @
[ Braksi @ 24.01.2014. 08:24 ] @
[ asus1 @ 24.01.2014. 08:39 ] @
Odlican link Braksi hvala jos jednom. Mit broj 5 recimo da H1B mogu da sponzorisu i male firme ako sam lepo cuo. Pogledacu i ovaj drugi vezano za H4 (kasnije jer sam na poslu :) ) ali pretpostavljam da je to bas ono sto si mi objasnjavo.
Generalno dosta je za....o i ja to znam ali ipak neku slamku spasa moram da uhvatim jer u ovoj zemlji za decu nema buducnosti ali to je sad druga tema.
[ asus1 @ 24.01.2014. 08:45 ] @
A da li neko upucen mozda u ono sto obamina politika hoce da legalizuje iliegalce? Da li je tu mozda neka sansa?
[ Braksi @ 24.01.2014. 19:13 ] @
huh, znas kako, imigracija ilegalna za mene nikad nije bila opcija pa ne znam puno o tome. Moras pronaci negde na internetu gde se skupljaju ilegalci i razmenjuju iskustva.

[ asus1 @ 27.01.2014. 09:24 ] @
Ja bih sve ako nekako moze da bude sto manje ilegalno :) pa se nadam da postoji neka zakonska rupica kroz koju se moze proci.
[ asus1 @ 27.01.2014. 09:26 ] @
Zbog toga zaparvao i postavih ovu temu, tipa brainstorming, pa se neko dobro resenje mozda i zakaci.