[ zsn @ 21.01.2014. 19:33 ] @
Pozdrav.
Imam Raspberry pi ( model b,raspbian OS) od kojeg trebam napraviti ruter s jednim NIC-om ( koji bi trebao da dodijeljuje 2 ip adrese na ethernet) koji bi se dalje kačio na switch i zaseban vanjski ruter.Interesuje me šta i kako da radim pošto tutoriali koje sam gledao po netu mi nisu bili od prevelike pomoći pošto ih većina uključuje usb-to-ethernet donglove ili wifi donglove kojima ne raspolažem..

Unaprijed hvala.
[ valjan @ 21.01.2014. 20:34 ] @
Postoji dobar razlog zašto većina tutorijala uključuje donglove jer RaspberryPi ima samo jedan NIC, a ruteru su potrebna barem dva. Teoretski ti možeš da kreiraš još jedan virtuelni adapter sa svojom IP adresom, ali te to onda u praksi mnogo ograničava šta i gde možeš da rutiraš, tako da će se sve na kraju svesti na pitanje "čemu sve to". E sad, s obzirom da WiFi donglovi koštaju 1.000-2.000 i da za manje od 2.000 možeš dobiti jefitn TP-Link ruter sa ugrađenim 4-portnim svičom, opet se postavlja pitanje čemu sve to, osim osećaja da si sam to napravio i naučio kako to funkcioniše...
[ zsn @ 21.01.2014. 21:43 ] @
Takav mi radni zadatak :/ znam za ograničenja koja dolaze sa riješenjem ali trenutno mi je bitno samo da on odrađiva rutiranje a dalje će uređaj da preuzme druga osoba i dorađuje šta treba...
Znam da trebam postaviti 2 virtualne adrese,ip forwarding i dalje sam stao.. po nekim forumima mi piše da upalim dhpc i NAT...valjda proradi...