[ Deep|Blue @ 31.01.2014. 15:16 ] @
I posle duže agonije
Univerzal banka je ugašena
[ Trick Fix @ 31.01.2014. 16:44 ] @
U ebt,!

I sad kad oni propadoše,možda i ne moram da vratim skoro 30 KE na 20 godina?! ( šalim se ).

Jel to treba da me raduje ili da se zamislim ?

[ JankoNIS @ 31.01.2014. 17:06 ] @
Iz iskustva je poznato da je bolje da se zamislis, za svaki slucaj.
[ deki111 @ 31.01.2014. 18:42 ] @
@Trick Fix
Nije valjda studentski kredit.
[ Burgos @ 31.01.2014. 19:13 ] @
Najjače je što sam ja svojevremno čuo od kolege sa faksa (jer smo primali kredit preko njih - sad me podseti) kome je poznanica bila bliska sa bankom (ili je možda radila u njoj, nemam pojma) da ih zovu UbijBožeBanka
[ Mislilac68 @ 02.02.2014. 13:12 ] @
Evo informacija na sajtu Agencije za osiguranje depozita:


Pare dobijaju nazad svi građani i mala i srednja preduzeća, u skladu sa zakonom o osiguranim depozitima, tj. do 50.000 evra. Isplate počinje u utorak, 4. februara u Poštanskoj štedionici.


Obaveštenje o datumu početka isplate deponentima Univerzal banke
http://www.aod.rs/pdf/obavestenje_univerzal_banka.pdf


[ Deep|Blue @ 03.02.2014. 11:44 ] @
AOD će isplatiti depozite, štaviše već su odredili dodatni reket ostalim bankama da bi mogli da pokriiju ovo.
Mislim da je, po građane problematičnije vraćanje kredita
ukoliko vlada opet ne prekši zakon i ustav pa prebaci kredite poštoanskoj štedionici
[ ZaMpA @ 05.02.2014. 08:03 ] @
Jesu li i ovi davali subprime kredite ?
[ Java Beograd @ 05.02.2014. 09:56 ] @
Gde su oni koji su se žalili kako nije dobro da strani kapital drži banke u Srbiji ?

Koliko vidim, jedna za drugom, banke sa domaćim kapitalom zapadaju u dubioze. Valjda imaju govornu manu, pa ne mogu da kažu "ne" kad biznismeni i "konrtaverzni bizmismeni" traže kredite.
[ Braksi @ 05.02.2014. 11:44 ] @
Horor u NBS:

http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html
[ Java Beograd @ 05.02.2014. 12:42 ] @
^ Klip je dugačak sat i pet minuta. Jel ima neki konkretniji podatak, šta treba slušati ?
[ Java Beograd @ 05.02.2014. 13:04 ] @
Odslušao sam dobar deo. Horor. Sve moj do mojega, krimos do krimosa, ali u odelu i sa kravatom. Jedinica mere nije "dinar" nego "milion evra".

Čekamo dakle sledeću aferu: Jubmes banka.
[ Braksi @ 05.02.2014. 13:37 ] @
nije ni cudo sto je svaka strana banka postavila svog coveka na celo i dala mu milionski bonus. Mada, kad nasi tajkunopoliticari ocerupaju sve domace, vrlo brzo ce naci nacina da isisaju novac i iz vecinski stranih banaka.

Just wait and see.
[ Darko Nedeljković @ 05.02.2014. 14:07 ] @
Citat:
Java Beograd: ^ Klip je dugačak sat i pet minuta. Jel ima neki konkretniji podatak, šta treba slušati ?

Vredi videti, civek objasnjava sve hronoloski sta se desavalo i kako je doslo do toga da Univerzal banka od najbolje male banke u 2008. godini dodje do minusnog kapitala u 2014. godini. Naveo je imenom i prezimenom kod koga su zavrsile pare.
[ pctel @ 05.02.2014. 19:14 ] @
[ Java Beograd @ 06.02.2014. 07:19 ] @
Sve moj do mojega. Politički zaštićeni lopovi i krimosi.
[ pctel @ 06.02.2014. 07:59 ] @
Sa druge strane kad razmislim - glupo je uopste stavljati njih na naslovnu stranu. Mozes i ti da se pojavis i podneses zahtev za kredit od milion EUR, to te ne cini lopovom i kriminalcem, banka treba da ti odbije zahtev jer nisi toliko kreditno sposoban.
Zakon propisuje limit do kog banka moze odobriti kredit jednoj grupi povezanih lica ili firmi, to je ako se dobro secam 5% od njenog kapitala. Ako je kapital banke, po podacima sa belexa, prosle godine bio 3 miliona EUR, onda ja ne znam po kojoj logici oni koji su odobrili ovolike kredite nisu sada u zatvoru. Takodje, postoji izjava coveka koji je pre godinu dana upozorio drzavu na to i izjava guvernerke koja potvrdjuje da je upozorenje primljeno ali da po njemu nije nista ucinjeno, vec po sistemu "mi smo njih vec upozorili da to vise ne rade i da to sto su uradili isprave za 6 meseci ili cemo poceti da razmisljamo da li da im oduzmemo dozvolu za rad". I onda - lopovi ako treba opljackaju banku za 6 minuta a ne za 6 meseci.

I tako, opljackani su deponenti za ko zna koliko miliona, medju njima su i privatna i drzavna preduzeca. Opljackani su poreski obveznici iz cijeg ce dzepa biti isplaceni iznosi ispod zagarantovanog. Opljackana je sam banka koja je pre ove kriminalne akcije imala neki poslovni kapital, a sada ga nema. Opljackani su i radnici Univerzal banke koji su prvi u istoriji Srbije kojima je drzava nametnula stecaj kao biznis plan, a da im nije ponudjen nikakav socijalni program. Radnici prethodne 3 banke su uredno dobili otpremnine, jer im je stecaj bio najavljen pa su stigli da se proglase tehnoloskim viskom.

Nista, niko ni prstom nije mrdnuo. Nema ovde nista od vladavine prava. Treba nam Prljavi Hari i metak u celo, ko je kriv super, ko nije - jbg kolateralna steta.
[ pctel @ 07.02.2014. 15:08 ] @


Evo ipak najave prvog hapsenja. Mada meni deluje da je izabran jedan da bude "zrtveni jarac", u fazonu "evo, vidite da radimo i stitimo zakon, uhapsicemo cak i svoga coveka". Ako je on kriminalac, onda je Jorgovanka barem saucesnik. Primala je debelu platu od drzave da kontrolise i sprecava ovakve stvari, sama je javno rekla da jeste kontrolisala a nije sprecavala.

Moja nepismena baba bi bolje znala sta treba da uradi pre godinu dana. Znaci, nije u pitanju neznanje, vec cista namera da se osteti drzava dok istovremeno sedio na jednoj od najbolje placenih drzavnih funkcija. Mada, ja i dalje ostajem pri stavu da je metak u celo bolje resenje, pre svega zbog preventive buducih desavanja. Soskic je smenjen zbog iste stvari, sada cemo da smenimo nju i teraj tako dok se svi ne izredaju?
[ pctel @ 08.02.2014. 00:08 ] @
Jos ce se zemlja tresti oko ovoga - nije jedna vec cak 26 banaka!

Ima tu onih kojima je par miliona EUR kao kad slona ujede komarac, ali ce jos bar 2-3 da se zatvore zbog ove ekipe.

[ ZaMpA @ 08.02.2014. 21:24 ] @
@pctel je u pravu.

Novine su napele da svale krivicu na te koji nisu vratili kredite, nonšalantno zaobilazeći činjenicu da je ekipa koja je davala kredite pravi krivac. Njima naravno neće ništa da se desi jer su svi visokorangirani funkcioneri. Da ne pominjemo guvernerku i njeno upozorenje od 9 meseci :)

Žao mi je tog Divljana, čovek je delovao pristojno na konferenciji za štampu. Izgubio je tolike para mada s'kim se vatao u kolo još je dobro i prošao...
[ cika dacha @ 10.02.2014. 10:28 ] @
sta mene bas briga ko je davao kredit i ko ga je uzeo pa nije vratio!!!!!! to mene ne zanima!!!

mene samo zanima zasto se nasim narodnim parama te stvari saniraju?!?!?!

mene licno zabole ona stvar za tu banku, kao i ostale koje su propale!!!

tajkuni su ispali pametni, em imaju pare em ne moraju da vrate

ovi sto su dali kredit ce sad neposredno ili posredno clanovi njihove familije dobiti posao u tim firmama

a mi gradjani ko telad...
[ test1234 @ 10.02.2014. 10:42 ] @
Prazne kasu/kase pred izbore, za svaki slučaj. Uvek ista priča.
[ Darko Nedeljković @ 10.02.2014. 15:21 ] @
@cika dacha
Pa vidis kako to ide, drzava je donela zakon, osnovala je agenciju za osiguranje depozita, utoj agenciji su i Univerzal i sve druge placale odredjeni % na ime osiguranja. Drzava je preuzela obavezu da sve funkcionise po zakonu i na celo ekipe koja kontrolise postavila Jorgovanku. Svi oni su primali plate da se ovo ne dogodi... i dogodilo se.

[ Darko Nedeljković @ 10.02.2014. 15:23 ] @
Takodje u inspekciji rada sede kojekakvi lelemudi i ne rade svoj posao. Imas danas u svim novinama o tome:

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...l-banke-u-stecaju-rade-na-crno
http://www.rtv.rs/sr_ci/drustv...ecaju-rade-na-crno_460708.html
http://www.tanjug.rs/novosti1/...nke-u-stecaju-rade-na-crno.htm
http://www.b92.net/mobilni/biz/810455

[ test1234 @ 10.02.2014. 18:47 ] @
Citat:

U pismu se ukazuje Inspekciji rada da je u ovom slučaju prekršen i Zakon o radu, prema kojem je poslodavac u obavezi da sa zaposlenim zaključi ugovor o radu pre stupanja na rad, a ukoliko to ne učini, smatra se da je zaposleni zasnovao radni odnos na neodređeno vreme.

Komentar:

I sada su najzaslužniji zaposleni na neodredjeno sa malo uvećanim primanjima zbog povecanog obima posla.
[ Java Beograd @ 11.02.2014. 11:54 ] @
Novi, zanimljivi podaci na sajtu B92

U "Ubi Bože Banci" račune su imali
- Službeni glasnik
- Zavod za udžbenike
- SDPR Jugoimport
- Zastava oružje
- Dunav osiguranje
- TENT

i još ne mali broj državnih firmi. Pitanje je zašto, kad je svaki iole ozbiljniji biznismen mogao znati o siutaci u tom brlogu.

I najzanimljivije: Agencija za osiguranje depozita je pare držala u UBB ?! Ako je tako (a verovatno jeste) opet gomila novih pitanja
- Zašto tamo u toj privatnoj banci, zašto ne u Poštanskoj Štadionici (koja je, zna se, "najdržavnija")
- Koje i čije pare sada isplaćuje Agencija za osiguranje depozita, kad su njene pare propale (potpuno ilii delimično) ili bar svakako zarobljene u UBB ?!
[ Nebojsa Milanovic @ 11.02.2014. 12:23 ] @
Najskandaloznije je ovo poslednje, što je Agencija za održavanje depozita, koji bi trebala da garantuje građanima njihove uloge u bankama - svoj kapital držala u Univerzal banci...

Agencija za osuguranje deopizat držala svoj novac u Univerzal banci

Ima li kraja groteskama u ovoj banana državi...
[ ZaMpA @ 11.02.2014. 19:05 ] @
Državne firme drže novac u banci gde je upravni odbor sastavljen od poslanika vladajuće partije. Hm, zanimljivo....

Citat:
Jorgovanka Tabaković: Nismo krali, a stvarnoooo...
[ Darko Nedeljković @ 12.02.2014. 13:32 ] @
Evo, bice para za stedise i radnike univerzal banke:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...veznice-za-99-milijardi-dinara
a unuci nek placaju...
[ ZaMpA @ 12.02.2014. 21:30 ] @
@Darko
Samo 1.5 odsto kamate, pa to zvuči sjajno. Šta sam propustio?

@ontopic

Ispravite me ako grešim ali ova "univerzal afera" postaje sve veća i veća kako vreme ide.

Prvo je bilo da samo da su dati "nepokriveni" krediti
Onda je isplivalo da je jedan član upravnog odbora tražio intervenciju NBS, a guvernerka mu odgovorila da "se ne meša u njen pos'o"
Onda saznajemo da je ostatak upravnog odbora blizak SNS (jedan je čak poslanik)
A onda šlag na tortu: u toj banci su sasvim slučajno gomila državnih preduzeća držala pare, između ostalog i agencija za osiguranje depozita

Možda sam ja glup ali ovo deluje kao udruživanje velikog broja ljudi da se maznu "državne" pare tj. pare državnih firmi.

Ako je opozicija tražila srebrni metak ovi idioti su im stavili pištolj sa punim šaržerom u ruku, ali kol'ko su nesposobni neće ni to umeti da iskoriste.
[ mr. ako @ 12.02.2014. 21:49 ] @
Da nismo znali da su ovi trenutni kompletni idioti, evo sad smo saznali... Ali da se vrate oni prethodni ne bi bilo dobro, jer smo se vec uverili da su, ako ne isti, onda sigurno jos veci idioti. :D

Svejedno, prilicno neocekivana afera... kao porucena? :)
[ pctel @ 12.02.2014. 22:17 ] @
Citat:
ZaMpA: Možda sam ja glup ali ovo deluje kao udruživanje velikog broja ljudi da se maznu "državne" pare tj. pare državnih firmi.

Uz 100% podrsku tvom nacinu razmisljanja, imao bih da dodam malo svog zapazanja - ovo je prvi put da je ekipa resila da "zavrne" i radnike za otpremnine. U slucaju prethodne tri banke, oni su socijalno zbrinuti i zato otuda veoma malo informacija. Medjutim ovde imamo gomilu podataka o raznim kriminogenim aktivnostima jer radnici ne da nemaju interesa da bilo sta kriju, vec verovatno iz osvete kopaju po podacima i objavljuju sve sto je nelegalno. Imajuci u vidu da radnici jos uvek kucaju na sva vrata i ne gube nadu za otpremnine, postavlja se pitanje sta ce sve jos da objave ako se ispostavi da od toga nema nista.

Naprimer, ono sto sam danas nacuo:
- Mladi stecajni upravnik Protic koji je vlasnik 3 firme je angazovao kao svog prvog pomocnika Mirka Borovcanina, poznatog grobara srpske privrede. Mirko Borovcanin je stecajni upravnik u dvocifrenom broju firmi, a plata koju dobija od svake po informacijama sa foruma iznosi 3.000 EUR mesecno. Po forumima je opisan kao neko ko je veoma vest u tome da stecajnu masu "istopi" i prelije u svoje dzepove. E, sad, poslastica - stecajne mase firmi u kojima je stecajni upravnik su deponovane u Univerzal banci. Ima i onih koje su se merile stotinama miliona dinara. Sta to znaci?

Znaci, angazuju te kao stecajnog upravnika u ogromnoj firmi, nekadasnjem gigantu, ti rasprodas imovinu i sve sto mozes prebacis u svoj dzep, a ono sto ne mozes prebacis u Univerzal banku, gde to neko prebaci u svoj dzep? Hmmmmm.... vidim ja, tek ce da se trese zemlja oko Univerzal banke kad se sve ovo rasplete!

Nego, pretragom sam pronaso da je Protic angazovao jos jednog pomocnika, nekog Sorajica, cije ime pored Univerzal banke google vezuje za Privrednu banku i jos jednu banku. Privredna i Univerzal su opljackane i zatvorene verovatno od iste ekipe, a ta jos nije, ili samo jos ne znamo da jeste??? Daljim kopanjem moze se videti da na celu te banke sede ljudi cija proslost ima veze sa Privrednom i Univerzal... ima li negde kladionica koja ce banka sledeca da bude zatvorena, ulozio bih barem pola para koje imam :-)

Nego da se vratimo na obicne ljude... 450 radnika univerzal banke u stecaju prijavilo je Inspekciji rada stecajnog upravnika jer im nije ponudio ugovore o radu pre nego sto im je podelio radne zadatke, pa oni rade na crno. Inspekcija rada nije reagovala niti izdala bilo kakvo saopstenje. Po zakonu, ako poslodavac sa zaposlenim ne zakljuci ugovor o radu a zaposleni stupi na rad, smatra se da je zakljucen ugovor na neodredjeno vreme, a stecajni upravnik sada retroaktivno priprema ugovore na odredjeno (mesec-dva) sto je u suprotnosti sa zakonom. Koliko cujem, sutra istice zakonski rok da stecajni upravnik zapocne popis imovine univerzal banke, ne bi me cudilo da se i tu prekrsi zakon. Jednostavno, neki ljudi su toliko jaki da ih postojanje nekakvih zakona uopste ne tangira.

I sve ovo gore sam ja kao nikakav faktor uspeo da iskopam, ko zna cega tu sve ima, da jos postoji "Insajder" na B92, slucaj univerzal banke bi bio verovatno najzanimljiviji do sada.


[ pctel @ 12.02.2014. 22:34 ] @
Nego, ne volim da pricam o politici, vise me zanima sudbina obicnog coveka, radnika koji vredno radi na svojim radnim zadacima, dok mu rukovodstvo tokom proteklih godinu dana vise puta umanjuje platu pod izgovorom svetske ekonomske krize, dok tajkunima vredno gura novac u dzepove, ili bolje reci dzakove, jer nema tog dzepa u koji mogu stati toliki milioni. Sve to pod budnik okom narodne banke srbije, koju poreski obveznici finansiraju da takve pojave sprecava. Da li je neko uhapsen - nije. Da li je NBS smanjila sebi zarade zbog totalne nesposobnosti (da ne kazem planiranog kriminala)? Nije, kod njih nema krize. Da li ce radnici Univerzal banke zavrsiti na ulici po prvi put u ovakvim situacijama bez otpremnina? Hoce. Da li ce i njihovi unuci placati ceh za ovu drzavno-tajkunsku pljacku? Hoce.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.02.2014. 23:08 ] @
pctel, vrlo zanimljivo, podržavam te u istraživačkom radu
[ Java Beograd @ 13.02.2014. 06:38 ] @
Brate kakva smo mi Država Majmunija !
[ Darko Nedeljković @ 13.02.2014. 10:18 ] @
Citat:
ZaMpA:
@Darko
Samo 1.5 odsto kamate, pa to zvuči sjajno. Šta sam propustio?

Moje tumacenje je da je neko, namerno ili slucajno, progutao jednu nulu. Kamata na dinarske obveznice se u principu krece oko 10.5% godisnje.

Citat:
Daljim kopanjem moze se videti da na celu te banke sede ljudi cija proslost ima veze sa Privrednom i Univerzal... ima li negde kladionica koja ce banka sledeca da bude zatvorena, ulozio bih barem pola para koje imam :-)

Jorgovanka je upravo izjavila u "Kaziprstu" da pri kontroli Univerzal banke nisu napravljeni nikakvi propusti, i da je kontrola te banke bila podjednako pazljiav i kvalitetna kao i kontrola bilo koje druge banke. Ako procitamo jednakost sa duge strane, to zanimljivo zvuci - kontrola svake druge banke je podjednako kvalitetna kao sto je bila kontrola Univerzal banke. Opa...
[ kalimero 011 @ 13.02.2014. 11:53 ] @
Citat:
ZaMpA: @Darko
Samo 1.5 odsto kamate, pa to zvuči sjajno. Šta sam propustio?

Citat:
Darko Nedeljković:Moje tumacenje je da je neko, namerno ili slucajno, progutao jednu nulu. Kamata na dinarske obveznice se u principu krece oko 10.5% godisnje.

Ključna reč kod ovih obveznica je "amortizacione". To znači, ukratko, da je margina koja je navedena (1,49% na godišnjem nivou) data u odnosu na referentnu kamatnu stopu NBS koja je u ovom trenutku 9,50%. Bilo bi lepo da država Srbija može da se zaduži po 1,49% godišnje kamate, pa još u dinarima... ;) Koristan link: http://www.javnidug.gov.rs
[ Darko Nedeljković @ 13.02.2014. 12:12 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Takodje u inspekciji rada sede kojekakvi lelemudi i ne rade svoj posao. Imas danas u svim novinama o tome:

Idemo dalje - u trgovinskoj inspekciji takodje sede lelemudi koji ne rade svoj posao, i evo sta ce da se desi...
Svima nama je poznato da je u Srbiji omiljeni nacin placanja - čekovima na odloženo. Sa druge strane, ovaj način plaćanja je potpuno ilegalan i zaprećene su drakonske novčane kazne, a u nekim slučajevima čini mi se i zatvorske. Ček po zakonu možeš da koristiš kada nemaš kod sebe gotovine, napišeš iznos i datum koji može biti isključivo DANAŠNJI. Na čeku je čak izričito ispod linije za datum piše "datum i mesto izdavanja čeka". Sva javna glasila su puna oglasa o prodaji na odloženo putem čekova i gore navedeni lelemudi sede i primaju platu praveći se da to ne primećuju.

I šta ćemo sada imati:
1) Univerzal banka je klijentima podelila ogroman broj čekova
2) Te čekove su gradjani prethodnih meseci koristili za odloženo plaćanje, ispisujući na čekovima adtume iz februara, marta, aprila, maja, juna i redom drugih meseci 2014 godine.
3) Prvog februara su čekovi univeryal banke prestali da važe
4) Trgovinski lanci sada zovu klijente telefonom i pokušavaju da sami naplate dug, što je po zakonu ilegalno
5) Većina klijenata odbija da donese gotovinu i isplati dug
6) Trgovac razmatra mogućnost da ih tuži, ali pri tom ima dve mogućnosti
6a) da kaže da je ček primio sa datumom u budućnosti, i time prizna sopstveno kršenje zakona
6b) da kaže da je nevažeće sredstvo plaćanja primio na datum naveden na čeku, uprkos tome što je u službenom glasniku bilo objavljeno da to nije važeće sredstvo plaćanja
7) Trgovac odustaje od legalnih kanala naplate i angazuje uterivace, sto je opet ilegalno
8) Zivi bili pa videli - bice kriminala do guse!
[ kalimero 011 @ 13.02.2014. 12:29 ] @
^
Citat:
Svima nama je poznato da je u Srbiji omiljeni nacin placanja - čekovima na odloženo. Sa druge strane, ovaj način plaćanja je potpuno ilegalan i zaprećene su drakonske novčane kazne, a u nekim slučajevima čini mi se i zatvorske.

Ne ulazeći u probleme naplate čekova UBB, ovo napisano nije tačno. "Ček na poček" nije kršenje već zaobilaženje propisa, nema predviđenih zatvorskih, a eventualne novčane kazne za primaoce čekova bez datuma ili sa neistinitim datumom izdavanja su simbolične.
[ ventura @ 13.02.2014. 12:45 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
I šta ćemo sada imati:
1) Univerzal banka je klijentima podelila ogroman broj čekova
2) Te čekove su gradjani prethodnih meseci koristili za odloženo plaćanje, ispisujući na čekovima adtume iz februara, marta, aprila, maja, juna i redom drugih meseci 2014 godine.
3) Prvog februara su čekovi univeryal banke prestali da važe
4) Trgovinski lanci sada zovu klijente telefonom i pokušavaju da sami naplate dug, što je po zakonu ilegalno
5) Većina klijenata odbija da donese gotovinu i isplati dug
6) Trgovac razmatra mogućnost da ih tuži, ali pri tom ima dve mogućnosti
6a) da kaže da je ček primio sa datumom u budućnosti, i time prizna sopstveno kršenje zakona
6b) da kaže da je nevažeće sredstvo plaćanja primio na datum naveden na čeku, uprkos tome što je u službenom glasniku bilo objavljeno da to nije važeće sredstvo plaćanja
7) Trgovac odustaje od legalnih kanala naplate i angazuje uterivace, sto je opet ilegalno
8) Zivi bili pa videli - bice kriminala do guse!

Sam pao, sam se ubio. Kako kaže naš narod.
[ ZaMpA @ 13.02.2014. 13:42 ] @
Opa evo javljaju novine Dragan Tomić iz UO UBBa "pao" i odma se pozvo' na poslanički imunitet :)

"Pustili ga niz vodu" što kažu, botovi mu već otpevali liturgiju.
[ Branko Santo @ 13.02.2014. 20:13 ] @
Citat:
ventura: Sam pao, sam se ubio. Kako kaže naš narod.


E svaka ti dala :)
[ Nymeria @ 13.02.2014. 20:22 ] @
Ih, sad svaka. Mnogo je to
[ Ivan Dimkovic @ 13.02.2014. 20:22 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
I šta ćemo sada imati:
1) Univerzal banka je klijentima podelila ogroman broj čekova
2) Te čekove su gradjani prethodnih meseci koristili za odloženo plaćanje, ispisujući na čekovima adtume iz februara, marta, aprila, maja, juna i redom drugih meseci 2014 godine.
3) Prvog februara su čekovi univeryal banke prestali da važe
4) Trgovinski lanci sada zovu klijente telefonom i pokušavaju da sami naplate dug, što je po zakonu ilegalno
5) Većina klijenata odbija da donese gotovinu i isplati dug
6) Trgovac razmatra mogućnost da ih tuži, ali pri tom ima dve mogućnosti
6a) da kaže da je ček primio sa datumom u budućnosti, i time prizna sopstveno kršenje zakona
6b) da kaže da je nevažeće sredstvo plaćanja primio na datum naveden na čeku, uprkos tome što je u službenom glasniku bilo objavljeno da to nije važeće sredstvo plaćanja
7) Trgovac odustaje od legalnih kanala naplate i angazuje uterivace, sto je opet ilegalno
8) Zivi bili pa videli - bice kriminala do guse!


Postoji jos jedna varijanta: ako su trgovci u Srbiji pod trzisnim pritiskom da primaju cekove zbog toga sto se isti masovno koriste, jednostavno ce uzidati rizik u cene svoje robe.

Kao i svaki drugi rizik, rizik bankrota kupaca ili njihove banke se moze kvantifikovati i, kao protiv mera, uzidati u cene robe. Ako prodavci gube poverenje u bankarski sistem jednostavno ce taj rizik da ukalkulisu u svoj biznis ako se kao sredstvo placanja koristi cek.

Ako je nelegalno povecati cenu ako se placa nekom specificnom metodom placanja, bice podignuta cena za sve metode placanja.

Na kraju ce tu cenu rizika platiti svi kupci.

Citat:

4) Trgovinski lanci sada zovu klijente telefonom i pokušavaju da sami naplate dug, što je po zakonu ilegalno
7) Trgovac odustaje od legalnih kanala naplate i angazuje uterivace, sto je opet ilegalno


Od ovoga nema nista. Iz prostog razloga sto je kupac, prakticno, vec platio. To sto pare nisu legle na racun prodavca zbog trange-frange ekonomije je samo problem prodavca i nikoga drugog. Cekovima na "odlozeno" je prodavac, prakticno, nelegalno i bez ikakvih ugovora kreditirao kupca. To je samo za milimetar bolje od "dodjem ti" ili "crte" zato sto prodavac sada u rukama ima bezvredni papir sa finim sarama umesto svoje sveske sa crtama.

Ista prica i za tuzenje kupca, od toga nema nista zato sto kupac nije prekrsio nikakav zakon.
[ joojant200 @ 14.02.2014. 06:36 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
I šta ćemo sada imati:
1) Univerzal banka je klijentima podelila ogroman broj čekova
2) Te čekove su gradjani prethodnih meseci koristili za odloženo plaćanje, ispisujući na čekovima adtume iz februara, marta, aprila, maja, juna i redom drugih meseci 2014 godine.

Bio je slican slucaj sa prethodnim propalim bankama, pa je bilo reseno tako sto je postanska stedionica preuzela tekuce racune gradjana, a cekove je dalje unovcavala po datumima dospeca.
Ko nece moze da bira drugu banku preko koje ce primati platu, ali ne moze ugasiti racun u Postanskoj stedionici dok ne svede stanje na 0.

[ Java Beograd @ 14.02.2014. 07:43 ] @
To ima logike zato što je PŠ preuzela CELU banku, i aktivu, i pasivu, i deponente. Sada je drugačije.
[ Darko Nedeljković @ 14.02.2014. 08:15 ] @
Tako je, sada Postanska samo vrsi uslugu isplate, fizickim licima kes, a pravnim prebacivanje na racun tamo gde otvore ili se izjasne da imaju. Nikom nece biti otvoren racun u PS automatski, vec samo ukoliko to neko bas izricito zahteva. A svi sa kojima sam pricao su otvorili racun u AIK banci, zato sto tamo nema naknade za vodjenje racuna i ebanking, tako da u postanskoj definitivno nemaju nikakav racun vezan sa Univerzal bankom, a taj koji su otvorili u AIK takodje nema nikakve veze sa Univerzal bankom.
[ pctel @ 15.02.2014. 09:34 ] @
Stecajni upravnik Univerzal banke i dalje krši sve zakone. Prvo, još nije započeo popis imovine, a bio je u obavezi još u četvrtak, a drugo, na društvenim mrežama se pojavio tekst ugovora koji je ponudio radnicima, u kome izmedju ostalog piše "zaposleni se odriče prava koja mu po Zakonu o radu pripadaju". Ja takvo nešto u životu nisam video niti sam verovao da je moguće u Srbiji.
[ kalimero 011 @ 15.02.2014. 09:58 ] @
^
Citat:
...na društvenim mrežama se pojavio tekst ugovora koji je ponudio radnicima, u kome izmedju ostalog piše "zaposleni se odriče prava koja mu po Zakonu o radu pripadaju".

Pod pretpostavkom da su informacije sa društvenih mreža tačne, zaposleni može slobodno da potpiše ovako nešto pošto je navedena odredba u suprotnosti sa Ustavom i zakonom i ne proizvodi pravno dejstvo.
[ Braksi @ 15.02.2014. 11:31 ] @
PS meni vise lici na onu ribu sto jede vnago i leseve drugih riba u akvarijumu i tako ga drzi cistim dok i sama ne crkne.

Gde su sad proponenti nezavisnosti NB ? Voleo bih da ih cujem posto ce za ovakve propuste i brljotinu NBS u kontroli ceh da plati drzava !
[ mihojla @ 15.02.2014. 14:40 ] @
Citat:
...su otvorili racun u AIK banci, zato sto tamo nema naknade za vodjenje racuna i ebanking
a dokle će to da može da nema takvih naknada samo u toj banci?
[ kalimero 011 @ 15.02.2014. 15:25 ] @
Citat:
mihojla: a dokle će to da može da nema takvih naknada samo u toj banci?

Dokle god u AIK-u poslovnu politiku kreiraju pametni ljudi sa smislom za biznis.
[ pctel @ 15.02.2014. 17:27 ] @
Citat:
kalimero 011: Pod pretpostavkom da su informacije sa društvenih mreža tačne, zaposleni može slobodno da potpiše ovako nešto pošto je navedena odredba u suprotnosti sa Ustavom i zakonom i ne proizvodi pravno dejstvo.

Hmmm... nisam pravnik, pa da pitam kako bi to izgledalo na sledecem primeru:
Recimo ja i ti potpisemo ugovor da ja tebe redovno snadbevam marihuanom, a ti meni dajes 1000 EUR mesecno. Medjutim, snadbevanje marihuanom je u suprotnosti sa Ustavom i zakonom, pa ta moja obaveza otpada, ali da li si ti i dalje u obavezi da mi dajes 1000 EUR?
[ pctel @ 15.02.2014. 17:31 ] @
Citat:
Braksi: Gde su sad proponenti nezavisnosti NB ? Voleo bih da ih cujem posto ce za ovakve propuste i brljotinu NBS u kontroli ceh da plati drzava !

Ja nemam neki stav da li treba ili ne treba da bude nezavisnosti. Ali znam da li nezavisnosti sada ima ili neme - potrebno je odslusati bilo koji intervju Jorgovanke Tabakovic i prebrojati koliko puta se pominje rec "Vucic". Pominje se vise puta nego sto svestenik tokom liturgije pomene Boga.

Dragan Tomic je na celo Univerzal banke dosao iskljucivo zbog toga sto je njegov CV sadrzao jeddan nesvakidasnji kvalitet u odnosu na druge kandidate - taj da je licni i partijski drug Jorgovanke Tabakovic. Univerzal banka ne zadovoljava uslove propisane zakonom o bankama najmanje godinu dana i NBS je pre tacno godinu dana bila sklona ideji da je zatvori, ali je dolaskom Jorgovankinog drugara na celo banke ta ideja gurnuta pod tepih. Ja ne vidim po kojoj logici je on sada u zatvoru, a ona ne da nije u zatvoru, nego nije cak ni smenjena.

Za neupucene, izvestaj o plasmanima svaka banka dostavlja narodnoj banci na dnevnom nivou. Znaci, ne postoji nikakva mogucnost da je 1 dinar otisao iz Univerzal banke a da NBS to nije znala nakon nekoliko sati.
[ kalimero 011 @ 15.02.2014. 17:57 ] @
Citat:
pctel: Hmmm... nisam pravnik, pa da pitam kako bi to izgledalo na sledecem primeru:...

Da li ti ovo ozbiljno pitaš?
[ pctel @ 15.02.2014. 23:37 ] @
Citat:
kalimero 011: Da li ti ovo ozbiljno pitaš?

Ne, ne planiram da te snadbevam marihuanom
Ali, izvoli, kazi mi kako na hipotetickom primeru tvojih obaveza prema meni napisanih u ugovoru, tako i na primeru obaveza poslodavca koje pisu u ugovoru.
[ kalimero 011 @ 16.02.2014. 08:44 ] @
Citat:
pctel: Ne, ne planiram da te snadbevam marihuanom

Nisam na to mislio... Prosto mi je neverovatno da ti možeš da postaviš jednu ovako nategnutu paralelu bez ikakvog smisla, ali OK, verovaću ti na reč da ozbiljno pitaš, a ako me troluješ neka ti je na čast... Elem:

1) ugovor o prodaji marihuane bi hipotetički potpadao pod Zakon o obligacionim odnosima gde u članu 10 piše (bold moj):
Citat:
Strane u obligacionim odnosima su slobodne, u granicama prinudnih propisa, javnog poretka i dobrih običaja, da svoje odnose urede po svojoj volji.

a u članu 47:
Citat:
Ništavost ugovora zbog predmeta
Član 47
Kad je predmet obaveze nemoguć, nedopušten, neodređen ili neodrediv, ugovor je ništav.

Krivičnim zakonikom su proizvodnja, promet i držanje opojnih droga kvalifikovani kao krivična dela (članovi 246-247 KZ).

2) Stupanjem u radni odnos poslodavac i zaposleni automatski potpadaju pod odredbe Zakona o radu, gde su definisana prava i obaveze jednog i drugog. Odredbe ugovora o radu ne smeju biti u suprotnosti sa zakonom:
Citat:
Član 4
Opšti i poseban kolektivni ugovor moraju biti u saglasnosti sa zakonom.
Kolektivni ugovor kod poslodavca, pravilnik o radu i ugovor o radu moraju biti u saglasnosti sa zakonom, a kod poslodavca iz čl. 256. i 257. ovog zakona - i sa opštim i posebnim kolektivnim ugovorom.

kao i (obrati pažnju na član 9 ZOR):
Citat:
3. Međusobni odnos zakona, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu
Član 8
Kolektivni ugovor i pravilnik o radu (u daljem tekstu: opšti akt) i ugovor o radu ne mogu da sadrže odredbe kojima se zaposlenom daju manja prava ili utvrđuju nepovoljniji uslovi rada od prava i uslova koji su utvrđeni zakonom.
Opštim aktom i ugovorom o radu mogu da se utvrde veća prava i povoljniji uslovi rada od prava i uslova utvrđenih zakonom, kao i druga prava koja nisu utvrđena zakonom, osim ako zakonom nije drukčije određeno.
Član 9
Ako opšti akt i pojedine njegove odredbe utvrđuju nepovoljnije uslove rada od uslova utvrđenih zakonom, primenjuju se odredbe zakona.
Pojedine odredbe ugovora o radu kojima su utvrđeni nepovoljniji uslovi rada od uslova utvrđenih zakonom i opštim aktom, odnosno koje se zasnivaju na netačnom obaveštenju od strane poslodavca o pojedinim pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenog - ništave su.


Postojali su pokušaji da se ospore neka prava radnika, konkretno na otpremnine, u slučaju kada radnik "dobrovoljno" potpiše da ih se odriče, ali je takvu odredbu oborio Apelacioni sud, čini mi se 2012. godine, pozivajući se na član Ustava RS (bold moj):
Citat:
Pravo na rad
Član 60
Jemči se pravo na rad, u skladu sa zakonom.
Svako ima pravo na slobodan izbor rada.
Svima su, pod jednakim uslovima, dostupna sva radna mesta.
Svako ima pravo na poštovanje dostojanstva svoje ličnosti na radu, bezbedne i zdrave uslove rada, potrebnu zaštitu na radu, ograničeno radno vreme, dnevni i nedeljni odmor, plaćeni godišnji odmor, pravičnu naknadu za rad i na pravnu zaštitu za slučaj prestanka radnog odnosa. Niko se tih prava ne može odreći.
Ženama, omladini i invalidima omogućuju se posebna zaštita na radu i posebni uslovi rada, u skladu sa zakonom.


P.S. Snabdevanje marihuanom nije u suprotnosti sa Ustavom, samo sa zakonom ;)

[ ZaMpA @ 16.02.2014. 12:40 ] @
Citat:
Braksi: Gde su sad proponenti nezavisnosti NB ? Voleo bih da ih cujem posto ce za ovakve propuste i brljotinu NBS u kontroli ceh da plati drzava !


Cela brljotina je i nastala jer NB nije bila nezavisna. Da je guverner bio nezavistan od vlasti, nikad ne bi mogli da dogovore operaciju ovog obima - zato su i doveli Jorgovanku :)
[ pctel @ 17.02.2014. 20:44 ] @
Citat:
kalimero 011: Prosto mi je neverovatno da ti možeš da postaviš jednu ovako nategnutu paralelu bez ikakvog smisla, ali OK, verovaću ti na reč da ozbiljno pitaš, a ako me troluješ neka ti je na čast...

Pa, na neki nacin je kompliment za mene sto pored toga sto sam napisao da nisam pravnik prema nekim mojim ranijim pisanjima podrazumevas da bih ja morao znati Ustav i ta dva zakona. Hvala i na tome i na objasnjenju.

Citat:
ZaMpA: Cela brljotina je i nastala jer NB nije bila nezavisna. Da je guverner bio nezavistan od vlasti, nikad ne bi mogli da dogovore operaciju ovog obima - zato su i doveli Jorgovanku :)

Da sumiramo pricu pa da vidimo da li je normalno da sve to bude tako:
Banku, koju vodi poslanik SNS i nadzire guverner istaknuti clan SNS opljackaju ljudi koji su pod zastitom SNS (bar prema onom sto je Radulovic sinoc izjavio na B92). Potom, mesec dana pred izbore SNS organizuje zatvaranje banke tako da radnici prvi put u istoriji Srbije ne dobiju otpremnine, a onda tim istim radnicima taj isti SNS protivzakonito i protivustavno ukida prava? Da li je to sve tako planirano sa vrha, ili su svojevremeno kadrovi skupljani sa koca i konopca pa se to sad ovima na vrhu lupa o glavu?

Nadam se da ovim nisam uveo politiku u ovu vaznu temu, ja sam politicki neutralan i necu glasati, ali mi ceo sklop dogadjaja predstavlja nesvakidasnji fenomen o kome bih zeleo da znam vise.
[ kalimero 011 @ 17.02.2014. 21:06 ] @
^
Citat:
Pa, na neki nacin je kompliment za mene sto pored toga sto sam napisao da nisam pravnik prema nekim mojim ranijim pisanjima podrazumevas da bih ja morao znati Ustav i ta dva zakona. Hvala i na tome i na objasnjenju.

Nema na čemu. Moje čuđenje je izazvano navikom da ti (u obe svoje inkarnacije ;) ovde uglavnom pišeš racionalno i razumno, pa mi je bilo neverovatno onakvo poređenje... Ne zameri.
[ ZaMpA @ 17.02.2014. 22:54 ] @
@pctel možda su "zbrljali" operaciju na kraju jer je onaj Divljan (oštećeni akcionar) krenuo da iznosi prljav veš ili je pretio da će to da uradi.

Iako je politički kontekst neizbežan zbog toga što su tolk'i SNSovci uključeni, stvarno ne mislim da su oni to uradili jer su iz SNS-a već da su u SNSu da bi mogli to da urade, to jest: da je bilo ko drugi na vlasti dotični bi bili i tu "istaknuti članovi".
[ joojant200 @ 18.02.2014. 12:51 ] @
Citat:
Java beograd:
To ima logike zato što je PŠ preuzela CELU banku, i aktivu, i pasivu, i deponente. Sada je drugačije.

U pravu si, ima i u najcescim pitanjima i odgovorima na njihovom sajtu:
"17. Sta se desava sa čekovima koje klijenti pravna lica trebaju da naplate sa tekućih računa fizičkih lica UBB?
Moracete da podnesete prijavu potrazivanja u stecajnom postupku"
"26. Šta rade klijenti koji su primili čekove Univerzal banke na naplatu da li ih dostavljaju i kome?
Svi cekovi koji nisu dospeli do 31.01 ulaze u stecajnu masu."
[ pctel @ 18.02.2014. 23:02 ] @
Interesantno je sta se desava sa ljudima. Pljacka ove 4 banke je po obimu oko 2x veca nego sto su bile zajedno one od Jezde i Dafine zajedno. Ipak, ljudi su nekako ravnodusni, cak ni toliko ljuti kao kad im neko na pijaci proda 1800 grama krompira umesto dva kila.
[ Nebojsa Milanovic @ 18.02.2014. 23:18 ] @
Često o tome razmišljam, i u sebi, a i javno pitam ljude koje poznajem, i nisam dobio suvisli odgovor, a on leži negde u psihologiji ovog naroda.

Pri tome, treba reći da je pljačka Jezde i Dafine, osim što je bila manja, bila i manje drska (naročito u slučaju Jezde, za koga smatram da je planirao da radi neki biznis, ali da ne širimo ovde priču), dok se ovde radi o najdrskijoj mogućoj pljački naroda, za koju niko ni na koji način neće odgovarati.

Neverovatno...

Ako u ovoj banana državi još uopšte postoji nešto za šta se može reći da je neverovatno...



edit: ispuštena reč


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 19.02.2014. u 10:08 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 19.02.2014. 08:11 ] @
Mislim da je značajna razlika u tome što ovakve slučajeve "narod" ne vidi kao nešto gde je direktno oštećen. Svi mali depoziti su osigurani, to što se ogromna šteta na kraju nadoknadi iz budžeta i što to platimo svi mi na ovaj ili onaj način, to do mozga prosečnog Srbina ne dopire...
[ Darko Nedeljković @ 21.02.2014. 11:01 ] @
Citat:
ZaMpA: da je bilo ko drugi na vlasti dotični bi bili i tu "istaknuti članovi".


Citat:
Nebojsa Milanovic: Pri tome, treba reći da je pljačka Jezde i Dafine, osim što je bila manja, bila i manje drska...


Citat:
kalimero 011: što to platimo svi mi na ovaj ili onaj način, to do mozga prosečnog Srbina ne dopire...


To je otprilike to, ova tri posta objasnjavaju situaciju. Cak i ako je neko na vrhu skroz resen da se izbori sa kriminalom, ne ide mu na ruku da hapsi Jorgovanku, barem ne u ovom trenutku. To se sa druge strane vraca kao bumerang - bandu koja je opljackala milijardu EUR ne hapsis (izuzev par nebitnih piona), a zaposlenima zakidas njihove otpremnine koje su reda velicine jedan promil opljackane sume. Njih je oko 500, svako ce objasniti situaciju u proseku desetorici biraca, izgubice 5.000 glasova - to nije neka bitna kolicina. Jasno mi je da siroke narodne mase ne shvataju zavlacenje ruke u budzet jednakim zavlacenju ruke u njihov dzep, ali imam utisak da je izostala reakcija inteligencije, nezavisnih novinara, pa cak i tzv. opozicionih lidera. Da li za to imate neko objasnjenje?
[ kalimero 011 @ 21.02.2014. 11:28 ] @
^
Citat:
Jasno mi je da siroke narodne mase ne shvataju zavlacenje ruke u budzet jednakim zavlacenju ruke u njihov dzep, ali imam utisak da je izostala reakcija inteligencije, nezavisnih novinara, pa cak i tzv. opozicionih lidera. Da li za to imate neko objasnjenje?

Dođe vreme kada pametni zaćute, budale progovore, a fukara se obogati
[ Java Beograd @ 21.02.2014. 12:00 ] @
Ima li gore fukare koja se krije iza floskule "opozicioni lider" ? Čuj, "lider" !? Meni je to sve Šojić do Šojića (u onom najgorem kontekstu)

Svaki od njih okusio vlast i pare u jednom momentu vlasti nad ovom našom jadnom državom Majmunijom (čitaj: silovanje države i iživljavanje nad narodom), pa nikako da ga mine želja da opet ne pokuša. Jednom se usladilo, pa će doveka da pokušava.
[ joojant200 @ 25.02.2014. 16:46 ] @
Citat:
kalimero 011:
Citat:
pctel: Ne, ne planiram da te snadbevam marihuanom

Nisam na to mislio... Prosto mi je neverovatno da ti možeš da postaviš jednu ovako nategnutu paralelu bez ikakvog smisla, ali OK, verovaću ti na reč da ozbiljno pitaš, a ako me troluješ neka ti je na čast... Elem:
1) ugovor o prodaji marihuane bi hipotetički potpadao pod Zakon o obligacionim odnosima ...


Nisi racunao na gospodju ministarsku :D
http://www.021.rs/Zivot/Zdravl...-znaci-legalizaciju-droge.html