[ Jing Jang @ 31.01.2014. 20:28 ] @
Prema objasnjenju Canonicala, zbog propusta kod kernela moze doci do pada sistema ili da lokalni korisnik pokrene programe kao administrator ..
Sigurnosni propusti se mogu popraviti ako sistem nadogradite na linux-image-3.8.0-35-generic (3.8.0-35.52 ~ precise1) .

http://news.softpedia.com/news...d-in-Ubuntu-12-04-422839.shtml
[ vidonk @ 02.02.2014. 12:32 ] @
Citat:
Jing Jang: Prema objasnjenju Canonicala

Šta je ovo majko moja, Canonical zabrinut za kernel ali samo tada kada sebe mogu da promovišu kao spasioce linuxa, kuda ide ovaj svijet

Citat:
Jing Jang:
zbog propusta kod kernela moze doci do pada sistema ili da lokalni korisnik pokrene programe kao administrator ..

Imam predlog, nek dodaju opciju Run as Administrator u novom Ubuntu-u, a o tome koliki doprinos daju kernelu programeri iz kompanije Canoncial najbolje ćete čuti od Linus Torvaldsa Da ne bude da vas ja nešto mrzim
[ profiler1982 @ 14.02.2014. 18:58 ] @
kod mene je 3.13 nA 12.04 i miran
[ mihojla @ 15.02.2014. 09:16 ] @
Šta se bre jing-jang buniš kada koristiš win8.1
Čekajte malo, pa ko još koristi taj ubuntu?
[ Jing Jang @ 16.02.2014. 07:49 ] @
Koristim ja dosta linux distribucija. Na ovom laptopu sam instalirao Ubuntu 14.04 Alpha i sve mi je batalilo i Win 8.1 , particiju D i nisam mogao nikako da popravim OS. Sreca te sam imai na USB Recovery Win 8.
Na PC koristim od linuxa CentOS 6.5 i Manjaro pored Win 7. Nisam imao vremena da ovih dana na laptopu instaliram Ubuntu. Pokusao sam na laptopu da instaliram Fedoru ali mi odmah zablokira laptop i nemogu nista da uradim.
[ calexx @ 16.02.2014. 12:15 ] @
Negde si omašio, ja trenutno kao glavni linux koristim Kubuntu 14.04 alpha (tj uglavnom je daily), na hardu su i Ubuntu 14.04 alpha i Lubuntu 14.04 alpha kao i još desetak raznih linuxa i nikad nijedan nije dirnuo ostale particije.
[ Jing Jang @ 16.02.2014. 15:19 ] @
Meni je sve unistilo. Obriso sam Ubuntu 13.10 amd 64 desktop i na njegovo mjesto instalirao Ubuntu 14.04 Alpha. Sve je proteklo bez problema, imo sam internet konekciju. Nakon zavrsene instalacije, nisam imao konekciju. Cak sam dva puta instaliro ovu distru, sve je bilo isto. Za vijeme instaliranja imao sam internet konekciju a nakon toga nemam konekciju. Sto je jos tragicnije nisam mogao da pokrenem windows 8.1, pa ni sistem Recovery. Da nisam imao na USB sistem Recovery, nista nebih mogao uraditi. Dok sam reinstalirao Windows 8.1 proslo je nekih oko 13 h. Zato sam kasnije probao na napravim butabilni windows 8.1.
[ calexx @ 16.02.2014. 15:34 ] @
Internet konekcija je iz druge priče, kakva je i zašto nije radila se rešava na konkretnom primeru. To ipak ne uništava D particiju niti onesposobljava Windows. OS su uglavnom glupi i rade samo ono što im se klikne, neće oni sami da brljaju. Ili bar to rade prilično retko. ;) Na početku se ponekad desi da klikneš gde ne treba, vremenom naučiš da paziš. Tako sam i došao do trenutnih 16 linuxa na ovom hardu koje povremeno menjam i nikada nijedna druga particija nije stradala zbog toga.
[ Jing Jang @ 16.02.2014. 17:07 ] @
Znam da problem sa konekcijom nema veze sa "D" particijom. Morao sam da reinstaliram windows sa RECOVERY (morao sam da sve obrisem i "D" partciju, Ubuntu 14.04 Alpha) samo cista instalacija win 8 da ne bih imao problema kasnije.
[ vidonk @ 16.02.2014. 18:05 ] @
@Jing Jang
Nije ti ubuntu uništio voljini win i tu particiju, već tvoje neznanje

PS: Sreća pa znaš da uradiš recovery na winu inače tragedija
[ Jing Jang @ 16.02.2014. 18:32 ] @
Sta znaci kad instaliras Ubuntu 14.04 Alpha i imas konekciju za vrijeme instalacije kao i preuzimanje odredjenih paketa i ostalog a nakon instalacije je nemas. Je li to neznanje, nestrucnost ili je do Alpha verzije Ubuntua. Problema sam imao i sa Ubuntu 13.10 na PC a gospoda sa Ubuntu zajednice tvrde da nema veze sa Ubuntuom, da bi ovih dana saznali da ima velikih problema sa kernelom kao i radom na Ubuntu 13.10 i jos raznoraznih problema. Sa Ubuntuom radim vec nekoliko godina. Osim toga, do sada sam ispitivao preko tridesetak distribucija i nikada nisam imao ovakvih problema. Verovatno je to rezultat ne znanja.
[ calexx @ 16.02.2014. 19:56 ] @
Recimo može da znači da je konekcija po instalaciji neaktivna i da je potrebno da je pokreneš. Standard u Suse linuxu poslednjih par verzija (možda su sada opravili) gde konekcija postoji za vreme instalacije ali je nema posle i onda se pokrene Yast i aktivira. Nisi napisao da li si reševao problem sa konekcijom, da li je postojala ali nije bila podešena, da li je bilo nešto treće. Sam izraz "nemam konekciju" ne znači ništa, možda je u tom trenutku tvoj provajder imao kvar pa je nije bilo. Do kog nivoa si došao tražeći gde je problem? Mislim, zaboravi na instaliraj i vozi, ponekad nešto mora da se podesi.

Što sve i dalje nema veze sa Windows particijom a još manje sa D. Kako si uopšte njih doveo u priču sa Ubuntu (tj bilo kojim) linuxom? Da nisi kod instalacije izabrao da ide uz postojeći ili zajedno sa postojećim pa je on zaključio da ima pravo da radi šta hoće? Ja sam nedeljno probao po pedeset raznih linuxa i ne smatram da je to neko merilo mog linux znanja.
[ vidonk @ 16.02.2014. 21:10 ] @
Citat:
Jing Jang: Sta znaci kad instaliras Ubuntu 14.04 Alpha i imas konekciju za vrijeme instalacije kao i preuzimanje odredjenih paketa i ostalog a nakon instalacije je nemas. Je li to neznanje, nestrucnost ili je do Alpha verzije Ubuntua. Problema sam imao i sa Ubuntu 13.10 na PC a gospoda sa Ubuntu zajednice tvrde da nema veze sa Ubuntuom, da bi ovih dana saznali da ima velikih problema sa kernelom kao i radom na Ubuntu 13.10 i jos raznoraznih problema. Sa Ubuntuom radim vec nekoliko godina. Osim toga, do sada sam ispitivao preko tridesetak distribucija i nikada nisam imao ovakvih problema. Verovatno je to rezultat ne znanja.


Nema konekcije posle instalacije ... i šta si sa tim rekao ? Sve, odnosno "nemaš pojma" zbog čega, da ti nije ispao lan kabal sa umreženja ? I šta će ti Alpha kad si "lijen" da pogledaš/utvrdiš kad ti već nešto ne radi do čega je odnosno zbog čega si izgubio vezu, koji je čipset na lap-topu, koji je drajver, da li starija verzija drajvera takođe ne radi ako radi prijaviš problem u radu sa tom verzijom i POKUŠAŠ DA UTVRDIŠ zbog čega je tako na način što ćeš da NAVEDEŠ što više relevntnih informacija.

A to kako te win spasio i linux "uništio" particiju je priča za neku drugu temu :)
[ Jing Jang @ 16.02.2014. 21:31 ] @
Ne mogu da se ovde raspravljam o tome. Na Ubuntu zajednici sam o tome raspravljao: sta je moglo da dovede do toga, kako popraviti ... Vidim da neki imaju problema sa zivcima i zele na ovakav nacin da se prazne, da vode razne diskusije, rasprave i prosipaju pamet i da im neko to i ne trazi.
[ lega99 @ 27.02.2014. 23:32 ] @
Jing Jang da lisi ti svestan sta pises, ALFA verzija i ti udario drvlje i kamenje. Ne razumme sta vam smeta Ubuntu, ima ppa, mozes da ga budzis sa novim kernelima, mozes da stavljas
graficke drajvere. U sta verujete, u privatnost, kao oni su Izdajice a ostali cveckem, ma ajte molim vas, koliku ekripciju nude svi linux programi? 256, procitati da je to razvaljeno odavno.
Ni to nije bitni, mrzite se medjusobno premo vrsti distroa koji koristitete, sad Xp odlazi u penziju i treba da se maksimalno uskoci sa linuxom ali na ovaj nacin nece nikako.
Imam na masini par distro i uvek idem rucni odabir particija kad stavljam neki novi distro, 14.04 Alfa imam ih 3 komada Unity, gnome-shell i Kubuntu i svi rade ko sat iako su alfa.
Da li si primetio da je network manager promenjen, to nije uradio Canonical nego autori programa, kako sad taj program radi ko zna.
Ne vidim razlog ni tolikih distroa, svaka susa sedne i prepravi ako uopste nesto prepravi i onda sa ponosom objavljujemo da smo izadli novi distro a novi distro sve Ubuntu repozitorijumi ili Debianovi
promene ikone pozadinu, stave nesto na /usr/local/bin a ne na /usr/bin...
Ajmo malo manje pluvanja po Ubuntu, ipak je on institucija za sve ostale, delio je CD, slao bespaltno, okrenut je obicnom korisniku, ne treba nauka ili konzola pa ubi se od kucanja, to je bilo u DOS-u
ljudi to vise nece, oce klik misem, ko voli nek kucka za svoju dusu.
[ calexx @ 27.02.2014. 23:41 ] @
Već sam pominjao, koristim Kubuntu 14.04 skoro dva meseca i nijedan problem. Juče je izašla Beta1 verzija ali će verovatno sam da se prebaci. Imam i Ubuntu 14.04 alfa, ne koristim ga nešto ali se normalno instalirao i sve je normalno radilo. Ne volim gnometa pa ga i ne probam mnogo.
[ Jing Jang @ 28.02.2014. 09:13 ] @
Ne kritikujem ja Ubuntu. Ubuntu 14.04 Alpha je razvojna verzija i moguce je da ima odredjenih propusta. Pa i ovde o tome diskutujemo, sada se raspravlja o propustima u nekim ranijim verzijama Ubuntua. Glavna prica je bila zbog cega sam postovao iz Windows 8.1 kada se raspravlja o linuxu. Nasao sam da Alpha verzija Ubuntua 14.04 je brza i bolja u nekim segmentima. Hteo sam da je isprobam i uverim se u tu pricu. Na mesto Ubuntu 13.10 instalirao sam pomenutu Alpha verziju. Za vreme instalcije i update sam imao konekciju i sve je radilo dobro. Nakon restarta posle updatea, nisam imao konekciju. Dakle, ovde se ne radi o tome da li sam ja nesto zabrljao ili imam li ja blage veze o tome, kao sto neki zele da prikazu svoje neko ekstra znanje i omalovazavanje drugih a izdizanje samoga sebe. Oni su najpametniji i sve znaju a drugi su glupi i nista neznaju. Ti ljudi treba da se malo preispitaju i sebe i svoje mogucnosti.
[ calexx @ 28.02.2014. 10:30 ] @
Nisi razumeo. Postoji neka mogućnost da konekcija nestane i onda se potraži kako i zašto a ne odmah krene u temu ... 14.04 ne valja jer mi je posle instalacije nestala konekcija. Valjda sam pomenuo, Suse u Live radu i naravno instalaciji vidi mrežu i imam internet. Po restartu nema konekcije, tj network uopšte nije startovan i onda sam morao da pretražim i našao da u Yastu to može da se podesi. Tebe sam pitao kako to nema konekcije, da li je network servis pokrenut, da li radi i vidi ono odakle imaš internet ... praktično sam hteo da nađemo razlog nestanka konekcije, to sutra i drugima može da se desi. Meni nije nestala ali to na zneči da u nekoj kombinaciji neće da se desi.
[ Jing Jang @ 28.02.2014. 13:01 ] @
Calexx, ja se ne ljutim na tebe niti ti sta zamjeram. U pitanju je vidonk i njegovo prosipanje znanja i omalovazavanje. Ubuntu koristim nekoliko godina i prilicno dobro sam ovladao radom na ovoj distri. Medjutim, imao sam problema na PC posle instalacije Ubuntua 13.10. Desavalo mi se da nakon pokretanja programa na Youtube da mi zablokira rad racunara, to isto mi se desavalo kada bih hteo da instaliram Fedoru. Mislio sam da je u pitanju graficka karta. Ostala mi je integrisana karta a racunar je bio star nekoliko godina. Pred Novu godinu sam kupio laptop Toshiba i pokusao da instaliram neku linux distru. Jedino sam, tada, uspio da instaliram Ubuntu 13.10 ali mi je i ona malo pravila smetnje pri radu. Javlale su se linije na radnoj povrsini, treptanje pretrazivaca .... Kasnije sam instalirao Ubuntu 12.04 koji je mnogo bolje radio i nisam imao pomenutih problema. Neki dan sam instalirao OpenMandriva Lx 2014.0 Alpha 1, Emmabuntüs 12.04.4-1.07 i Manjaro 0.8.9 . I nemam nikakvih problema u radu na laptopu sa linuxima.
[ vidonk @ 01.03.2014. 08:56 ] @
Citat:
Jing Jang: U pitanju je vidonk i njegovo prosipanje znanja i omalovazavanje.


Pa ni meni se ne sviđa kad ti pljuješ po kernelu a isprobavaš alpha ubuntu a Canonical je spasioc u toj priči, a pri tome si prenio samo vijest i nisi naveo da znog tog nekog propusta ti konkretno imaš neki problem u radu, i zbog toga sam ti uputio oštru kritiku a stavio sam pod navodnike nemaš pojma što znači da se ne odnosi na tvoje znanje (kako si ti protumačio) nego na to da se nisi potrudio na navedeš ništa što bi nama ostalim pomoglo ako bi imali sličan problem, pa se ispostavilo da imaš problem sa lan konekcijom.

Citat:
lega99:U sta verujete, u privatnost, kao oni su Izdajice a ostali cveckem, ma ajte molim vas, koliku ekripciju nude svi linux programi? 256, procitati da je to razvaljeno odavno.
Ni to nije bitni, mrzite se medjusobno premo vrsti distroa koji koristitete, sad Xp odlazi u penziju i treba da se maksimalno uskoci sa linuxom ali na ovaj nacin nece nikako.


Ti nemoj da vjeruješ u privatnost niko te ne tjera, ali koliku i kakvu enkripciju nude "svi" programi nemoj da miješaš sa privatnošću, i ne, ne mrzi niko nikog zbog vrste distroa

Citat:
lega99:Ajmo malo manje pluvanja po Ubuntu, ipak je on institucija za sve ostale, delio je CD, slao bespaltno, okrenut je obicnom korisniku, ne treba nauka ili konzola pa ubi se od kucanja, to je bilo u DOS-u ljudi to vise nece, oce klik misem, ko voli nek kucka za svoju dusu.


Ako ti kažem da tvoj distro ne poštuje tvoju privatnost to nije pljuvanje, i nije institucija za sve ostale, i nemoj da ga hvališ kad "ne valja". Koja distribucija nije besplatno slale cd-ove, ja negdje imam fedoru 10
čiji sam cd dobio od "njih", i bilo koji distro je više okrenut korisniku od ubuntua (po meni) a konzola je najbolji način da se upoznaš sa svojim os-om i da nije nje linux ne bi bio linux
[ Jing Jang @ 01.03.2014. 10:17 ] @
Kakve veze ima distribucija ,koju sam instalirao, sa mojom privatnoscu? Objasnio sam sta mi se desilo kada sam instalirao Ubuntu 14.04 Alpha tj. da sam izbrisao Ubuntu 13.10 i umesto nje instalirao pomenutu Ubnutu 14.04. Za vrijeme instaliranja ove distre imao sam konekciju ( preuzimani su odredjeni paketi ) i sve je bilo OK. Izvrsio sam odredjene update i izvrsio restart. Desilo se da posle nemam konekciju. Pokusao sam da naknadno podesim tj. da nadjeem eth0 ili da podesim na wifi konekciju. Nisam uspeo u tome, a kada sam pokusao da se vratim na Windows 8.1 , nazalost, nisam mogao vec sam morao da reinstaliram isti. U tome je cela prica a povod su bile primedbe nekih sto se u vezi linuxa javljam iz windows OS.
[ lega99 @ 02.03.2014. 16:40 ] @
Citat:
Ako ti kažem da tvoj distro ne poštuje tvoju privatnost to nije pljuvanje, i nije institucija za sve ostale, i nemoj da ga hvališ kad "ne valja". Koja distribucija nije besplatno slale cd-ove, ja negdje imam fedoru 10
čiji sam cd dobio od "njih", i bilo koji distro je više okrenut korisniku od ubuntua (po meni) a konzola je najbolji način da se upoznaš sa svojim os-om i da nije nje linux ne bi bio linux


Nemoj da mi kazes jer je vec zilion puta dato kako se to iskljucuje, sta cemo dalje sa klonovima Ubuntu koje izbacuju i gde niko i ne zna da to sve isto postoji u njima niti ima pojma o tome.
Pusti mi konzolu, to je za clanove klubova narodne tehnike, pisao sam u kozoli sav svoj radni vek, nisam nimalo sretan zbog toga, najbolji nacin da se upoznas sa svojim OS je da informacije
o njemu budu dostupne kao sto nisu, sve sto mi je trebalo a izlazi iz amaterskog okvira nisam uspeo da nadjem podatke o tome. Cim postavim pitanje koje izlazi iz sablona jednog laika odgovor je beee.
[ plus_minus @ 02.03.2014. 17:10 ] @
Pre neki dan, Salamander, 64bit verzija, Kubuntu, fleška urađena sa dd, sve lepo u live modu se ponaša kao zmaj, podrška za GL3 je tu, efekti lepo rade... Malo se pomučio da pronađe hidden wireless konekciju, ali je uspeo. I pošto je uspeo i da razazna koji displej treba da ide na koju stranu i kako da bude rotiran, bez imalo muke, rekoh sebi, što da ne, aj' ti dam šansu. Instalalcija prošla glat i nakon prvog logina, 'ajde da vidimo i šta sve još treba da skine bez obzira što je svlačio pitaj boga šta sa neta dok se instaliralo, kad ono, 300 i kusur paketa.. toliko i mb prostora zauzima posle. Dobro, ajde da se najede još. Update. ...

Pre nego što sam odradeo update, podesio sam tastaturu, layout, zvučnu karticu.. Nakon update-a, kazalo mi dole u tray-u, narandžasto - reboot required - da mora i ja restartovao (ah taj windows xp) i nakon restarta, grub prikazuje još dve linije, novy kernel. Ok, uobičajeno za ubuntu. Učitao -default- Kubuntu unos sa liste, pa nek' bira sam. Kad ono.. numerička tastatura - ne radi. Pusleaudio mrtav, alsa 5jebana totalno.. i ko zna šta još ne. Info kaže, najsvežiji kernel. Učitam stari kernel - isto.

Opeglao sam tu celu particiju gde sam instalirao to đubre u roku od odmah - nakon što sam se uhvatio za glavu kada sam video koliko su ove nakaze iz debiluntua upropastile zavisnost paketa, dok sam probao da vidim šta i gde i zašto .. majko moja, dependecies (ne zaboravimo, user friendly .. itd.). Pa to se ne zna šta je s' čim isprepleteno.. dal' je to do KDE "backend" majstora iz debiluntu tima ili je to do majstora koji su se pobrinuli za kernel, ne znam, ali znam da od ubuntua ne vredi ništa osim - LTS. Toliko.

Meni nije problem da maknem stari kernel i da probam da vratim na staro sve kako je i bilo (jednostavno neću da gubim vreme na to više, samo da bi - radelo), ali, šta će da radi onaj koji je rešio prvi put da proba operativni sistem koji se u takvom stanju postavlja kao nešto - udarno na "download" stranici ... ? Pa, ništa, "zavoleće" linux samo tako, 99.99% u roku od momentalno.
[ lega99 @ 02.03.2014. 18:52 ] @
He,he, ja tako instalirao 14.04 Alfa i sve radi (sad je beta)
Proveri ti sta si to sakatio pa ti ne radi, ti bi izgleda da na krsu teras svasta, mozda moze, skini mu sve zivo, skini grafiku
sta ce ti to, terminal, mozes da surfujes i u terminalu.
1 Mint 3756>
Kako sad ovo? Pravljen je na osnovu utuntu, u pinovanju tutuntu a prvi na listi distrowatch, lazu debelo ili su poplaceni

Code:

Package: *
Pin: release o=linuxmint
Pin-Priority: 700

Package: *
Pin: origin packages.linuxmint.com
Pin-Priority: 700

Package: *
Pin: release o=Ubuntu
Pin-Priority: 500


Sta je ovo sunce mu kalaisano, prvi na listi a pinuje Ubuntu, zavera

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 02.03.2014. u 21:15 GMT+1]
[ plus_minus @ 02.03.2014. 21:30 ] @
Citat:
Proveri ti sta si to sakatio pa ti ne radi, ti bi izgleda da na krsu teras svasta, mozda moze, skini mu sve zivo, skini grafiku
sta ce ti to, terminal, mozes da surfujes i u terminalu.


Šta je krš? Dual Ccore Intel CPU na 2.5ghz, 1.25 tb harda, 3gb rama i ati hd4650, SB Audigy i 2 monitora .. ?
Jel' to krš?

Pazi, ja znam da danas ima mašina koje imaju po 40 i kusur gb rama, sa ali i ovo što imam, uopšte nije za bacanje, slažeš se?
Sve u svemu, nemoj mališa da lupaš na neviđeno, jer opravdavaš moju teoriju da je debiluntu zajednica, upravo to. Sve sami debili do debila.
Retko koji dođe i bude konstruktivan i ume da pomogne. A to što sam "sakatio" i šta sam sakatio opisano je gore.
Update, ja kliknuo i "osakatio", sam od sebe ponuđeni, onaj prvi, default. Eto.

Prvi na listi treba da bude #! - ili čist Debian.. ali, avaj ..
horda mladunaca se loži na nove verzije paketa i tako to,
nije zanimljivo ako nešto nosi naziv sa većim brojkama,
a kod tebe instalirano nešto "matoro".. [cry] pa to je tuuuga..
A LTS verzijama, inače, ne fali ništa. I to sam napisao,
samo kada bi imao ko da čita pre nego što citira.

Debiluntu (non LTS) više neće da kroči na moj hard,
pre će Windows 8/9/10.xx da nađu mesto na listi.
[ lega99 @ 02.03.2014. 21:45 ] @
Nedaju mi mama i tata da toliko sedim za racunarom, znaci ipak je Ubuntu LTS Rules. Long live Tututntu!
[ calexx @ 02.03.2014. 22:37 ] @
Ne znam šta si radio i kako se hardver ponaša, ja imam prastari D915 procesor i Ati x1600 pro grafiku i nisam imao nijedan problem. Sa jednom Ati 6450HD ne mogu ništa da uradim, već prvi start sa većinom linuxa donosi pidžamu a neretko ni live neće da se podigne. Naročito primetno na Susetu i nekim Debian distribucijama.

Meni je zanimljiv ovaj detalj ...
Citat:
plus_minus: Pre nego što sam odradeo update, podesio sam tastaturu, layout, zvučnu karticu.. Nakon update-a, kazalo mi dole u tray-u, narandžasto - reboot required - da mora i ja restartovao (ah taj windows xp) i nakon restarta, grub prikazuje još dve linije, novy kernel. Ok, uobičajeno za ubuntu. Učitao -default- Kubuntu unos sa liste, pa nek' bira sam. Kad ono.. numerička tastatura - ne radi. Pusleaudio mrtav, alsa 5jebana totalno.. i ko zna šta još ne. Info kaže, najsvežiji kernel. Učitam stari kernel - isto.
Da nisi prepodesio jer ne radi baš ono što si čačkao?

Instalirao sam bazbroj puta Kubuntu na par kompova koje koristim, počeo sam od 11.10 i instalirao redom i redovne verzije i alfe i bete a najbolje obožavam one daily i nikada na ovom kompu nisam imao problema. Problem je bio kada sam probao Ati 6450HD i odustao sam a i fx5200 na kršu je odbačena od linuxa ... mada sam skoro nabacio Kubuntu 14.04 i sve je prošlo. Na ovom kompu mi je mislim neka 14.04 alfa sa redovnim apdejtom, verovatno je prešla na betu (mada ću u svakom slučaju krajem aprila da odradim novu čistu redovnu instalaciju) i mislio sam da samo probam ali dva meseca radi bez ijedne greške.

Za tvoju informaciju, spremam se da opet nabacim #! i da vidim da li ću da shvatim koje prednosti ima spartansko okruženje pa se javljam. Sa čistim Debian distribucijama imam užasno loša iskustva pa bih baš voleo da jedno radi kako očekujem.
[ calexx @ 03.03.2014. 00:37 ] @
Citat:
plus_minus: Pre nego što sam odradeo update, podesio sam tastaturu, layout, zvučnu karticu.. Nakon update-a, kazalo mi dole u tray-u, narandžasto - reboot required - da mora i ja restartovao (ah taj windows xp) i nakon restarta, grub prikazuje još dve linije, novy kernel. Ok, uobičajeno za ubuntu. Učitao -default- Kubuntu unos sa liste, pa nek' bira sam.
Samo još nešto, prilikom instalacije Salamandera si izabrao da on nabaci grub i bude osnovni sistem? Zar kasnije, posle apdejta/apgrejda pokazuje nove kernele? Koliko se sećam, onda prikazuje samo trenutni a ako hoćeš u neku stariju verziju, ideš u advanced ili tako nekako pa tamo biraš prethodnike.

Inače sam upravo nabacio #! i posle prvog restarta me pitao da li hoću da odradim post install script (i ponudio sudo apt-get update) pa je onda dovukao u upgrade/dist-upgrade 149MB ali onda nastavio da nudi Javu, LibreOffice, razne pakete ... mislim da je prešao pola gige ako ne i jače. Srećom, odustao sam kada je krenuo da nudi i neke servere jer mi to baš i nije potrebno inače bi još radio apgrejd. ;)

Kada sam ga instalirao, pa posle nabacio neke programe, nema ih na desnoklik. Sada ih tu peške ubacujem ili ih pokrećem na Run application? Kako podešavam prozore otvorenih programa, on mi uvek otvori recimo terminal u nekom mini prozoru i to ga smesti gde misli da ima prazno mesto. Mogu li da podesim veličinu i mesto pa da uvek tu otvara?

Naravno, ne dozvoljava firefox jer ima iceta, nema double commander u repoima, malo brlja grafika kada koristim dgebi ... ali nije strašno, probaću ga još malo. Mada mi sve liči kao da sam u dosu/terminalu i odatle pokrećem programe. Da me samo ne povuče da otkucam dn pa enter ili nešto slično. ;)
[ plus_minus @ 03.03.2014. 16:54 ] @
@calexx

Citat:
Da nisi prepodesio jer ne radi baš ono što si čačkao?

Ma da.. :p .. mišem po KDE control centru u keyboard layout...
Moyne me zajebavati .. D;

Citat:
Samo još nešto, prilikom instalacije Salamandera si izabrao da on nabaci grub i bude osnovni sistem?


Na oba harda mi je instaliran grub. Uvek držim 2 linuxa i jedan windows. Manji hard je za windows.
Na većem hadru su mi oba linuxa i shared home i jedna shared ntfs particija za bilo koji od os-ova.
Kada maknem neki linux, to jest, isprobam novi, napucam i njegov grub i on uvek ide na taj manji, prvi hard /dev/sda u mbr,
i svaki uredno vidi i win7 i #! koji je instaliran na većem hardu kao glavi operativni sistem na /dev/sdb1.
Nakon instalacije tog nekog novog kandidata, obavezno odradim i update-grub iz Waldorfa i onda se lepo pojavi i u crunchbang-ovom grub meniju (/dev/sdb).
Tako da uvek imam 2 izbora za boot (sda il' sdb), ako nešto negde zapne pa neće da nastavi, šta ti ja znam.

E, što se tiče waldorfa.. ili crunchbanga.. Tu početnu skriptu si mogao da preskočiš kada te pita za cups, javu, lamp stack, office, itd.. pa onda ne svuče ništa dodatno, nakon instalacije.
To je koliko mi se čini cb-welcome skripta i uvek može da se pokrene kasnije. (ps: pokreni nekad cb-fortune .. :D ) ILi deo po deo .. sudo apt-get install ...

Što se tiče iceta i firefoxa, dozvoljava, trebaš da dodaš ubuntuzilla repo. I ja sam ga zamenio, trošim ff jer nema firebug-a kako treba za iceta, neće da radi a to mi je obavezna stvar.

Code:

## Ubuntuzilla
deb http://downloads.sourceforge.net/project/ubuntuzilla/mozilla/apt all main


Inače, već si primetio, zato i nosi naziv #! (bash skripting), miš u crunchbangu ima ulogu i te kako, bez obzira što nema desktop ikonice, već sam biraš šta hoćeš da ti pruži, ako ti zaista i treba. Na tom OS-u sam jedno vreme držao pored klot openboxa i KDE i Razor i LXDE i Xfce4 zajedno, sve preko slim session managera. Igrao se jedno vreme, pa rešio da poskidam sve osim openbox-a jer je definitivno - najstabilniji, najbolji takoreći. Ukusi. Ne mora da se slaže sa mnom niko.

Ako rešiš da se igraš i dalje sa #! znaj da će ti tastatura biti aktivnija nego ikada.. :) pošto si veliki KDE fan, što nije ništa bzvz .. KDE jeste univerzum naspram ostalih rešenja.

Evo ti tri lepa linka, sve lokacije koje će ti ikada biti potrebne za taj OS.

Debian Wiki - sve što paše za Debiana, tako kako piše na deb.wiki, potpuno isto se primenjuje i na #!
Crunchbang Wiki - šta zapne možda ima ovde (malo je outdated doduše, za neke stvari) ako ništa drugo, dobre smernice i podsetnik
CB ToDoList - Izuzetno zanimljiva stvar za sve #! novajlije.

Citat:
Mada mi sve liči kao da sam u dosu/terminalu i odatle pokrećem programe. Da me samo ne povuče da otkucam dn pa enter ili nešto slično. ;)


Probaj "archBang". E to je tek - konzola.
Sijamski brat blizanac crunchbanga, baziran na arch-u.

Za kraj - WIN+SPACE keyz kombinacija, kao i ALT+F3 u #! su naši najbolji drugari.
WIN+SPACE - glavni oBmenu, ALT+F3 - advanced search and execute, malo bolje od ALT+F2
[ plus_minus @ 03.03.2014. 17:12 ] @
addOn::

Citat:
calexx:Instalirao sam bazbroj puta Kubuntu na par kompova koje koristim, počeo sam od 11.10 i instalirao redom i redovne verzije i alfe i bete a najbolje obožavam one daily i nikada na ovom kompu nisam imao problema. Problem je bio kada sam probao Ati 6450HD i odustao sam a i fx5200 na kršu je odbačena od linuxa ... mada sam skoro nabacio Kubuntu 14.04 i sve je prošlo. Na ovom kompu mi je mislim neka 14.04 alfa sa redovnim apdejtom, verovatno je prešla na betu (mada ću u svakom slučaju krajem aprila da odradim novu čistu redovnu instalaciju) i mislio sam da samo probam ali dva meseca radi bez ijedne greške.


Ati i kod mene. HD4650. Jedino Debian hoće da se i dalje druži sa tom serijom. Svi ostali.. pa-paaa.. polako.
Jedini Kubuntu koji hoće lepo i fino da se druži sa tim karticama, a i svim ostalim - jesu 12.04/12.10.
E to dvoje jesu ozbiljni. Pangolin i Quantal.

Kubuntu LTS 12.04, inače, uvek instaliram nekom totalnom početniku koji je skupio hrabrost da oproba i linux na svom laptopu i kao što reče - superiška.
Ako ne taj onda Manjaro/Xfce4, a sve zavisi prvenstveno od grafulje i performansi sistema. Ako ima 512/1gb rama, intel integrušu, itd.. ... tu Manjaro - peva.
[ calexx @ 03.03.2014. 19:19 ] @
Citat:
plus_minus: Kada maknem neki linux, to jest, isprobam novi, napucam i njegov grub i on uvek ide na taj manji, prvi hard /dev/sda u mbr,
i svaki uredno vidi i win7 i #! koji je instaliran na većem hardu kao glavi operativni sistem na /dev/sdb1.
Nakon instalacije tog nekog novog kandidata, obavezno odradim i update-grub iz Waldorfa i onda se lepo pojavi i u crunchbang-ovom grub meniju (/dev/sdb).
To sam pitao, ako si posle instalacije odradio update-grub da ga dodaš pa posle apgrejdovao novi linux a nisi opet odradio update-grub na onom startnom, onda će da se zbuni. Ako jesi, onda ništa. ;) Meni se to ponekad desi, imam gomilu instaliranih, neke dugo i ne pogledam i onda odem tamo pa odradim upgrade. Ako zahteva restart, onda može da bude problem jer postojeći grub nema info o apgrejdu pa onda ide dupli posao, prvo startujem osnovni linux pa odradim update-grub da on ubaci onaj noviji i onda opet vratim. Nekada se setim pa kada hoću da apgrejdujem neki, prvo nabacim njegov grub da kod restarta zna šta da radi i kada sve završim, vratim grub onog linuxa koji obično koristim.
Citat:
plus_minus: E, što se tiče waldorfa.. ili crunchbanga.. Tu početnu skriptu si mogao da preskočiš kada te pita za cups, javu, lamp stack, office, itd.. pa onda ne svuče ništa dodatno, nakon instalacije.
Znam da sam mogao ali je on prvo ponudio sudo apt-get update i sudo apt-get upgrade a ja bih to ionako sam odradio i onda sam ga pustio. Sledeći je mislim bio cups ... a i njega hoću. Pa LibreOffice pa Java ... e kada je krenuo sa serverima, prekinuo sam ga. Ovo je samo komentar na tvoju priču da je tek instaliran Kubuntu 13.10 imao veliki upgrade.
Tu je Mint šampion, skinem verziju koja se pojavila pre pola sata, instaliram, odem na upgrade ... a on prijavi da mora da dovuče 300 MB. To se ne dešava sa ostalima, nova verzija može da ima neki minimalni upgrade ali neka koja je stara 5 meseci, kao što je 13.10 ima mnogo toga. Kernel kao prvo.
Citat:
plus_minus: Što se tiče iceta i firefoxa, dozvoljava, trebaš da dodaš ubuntuzilla repo. I ja sam ga zamenio, trošim ff jer nema firebug-a kako treba za iceta, neće da radi a to mi je obavezna stvar.
Ok, imaću ovo u vidu.
Citat:
plus_minus: Za kraj - WIN+SPACE keyz kombinacija, kao i ALT+F3 u #! su naši najbolji drugari.
WIN+SPACE - glavni oBmenu, ALT+F3 - advanced search and execute, malo bolje od ALT+F2
Teško, moja tastatura nema WIN key. ;)
[ calexx @ 03.03.2014. 19:23 ] @
Citat:
plus_minus: Ati i kod mene. HD4650. Jedino Debian hoće da se i dalje druži sa tom serijom. Svi ostali.. pa-paaa.. polako.
Jedini Kubuntu koji hoće lepo i fino da se druži sa tim karticama, a i svim ostalim - jesu 12.04/12.10.
Kao što sam napisao, dobio sam ATI 6450HD i probao. Odmah pidžama na live verziji, negde upotrebljivo pa i prođe instalacija. Posle već može da se nekim drajverom to reši. Kod nekih linuxa ne može ni da krene, jednostavno se ne vidi gde da se krene. Naročito Suse koji je totalno zabrljan. A da ostavim takvu grafičku i nadam se da neki sledeći linux neće da brlja ... najn. Evo je u kutiji, ne znam šta ću sa njom a ova ATI x1600pro možda nema neke karakteristike ali nijedan OS do sada nije pokazao trunku brljotine u bilo kom trenutku. Ne igram igre, ne bavim se nečim što zahteva ekstra grafiku i onda mi ova ostaje kao najbolja.
[ plus_minus @ 04.03.2014. 01:04 ] @
Citat:
calexx: Kao što sam napisao, dobio sam ATI 6450HD i probao...


Ti onda za nju ne juriš fglrx-legacy-driver već fglrx-driver. I za tu karticu je priča sasvim drugačija. Postoji podrška za svaki linux ja mislim...
Za ATI HD serije 2000, 3000, 4000 - jok.

A ta x1600 trči lepo zato što koristiš, najverovatnije, open-source drajvere. I nemaš full Hardversku 3D (OpenGl) podršku koju dobiješ sa AMD proprietary drajverima.
Sve kartice lepo rade sa open-source drajverima i ako je 2D sve što je potrebno, nema uzbuđavanja. Ali igranje igrica - mrk... bez prop. drajvera.

Citat:
Evo je u kutiji, ne znam šta ću sa njom


Konkretno za #! - za tvoju karticu (HD6450) -> Wheezy - AMD Catalyst 12.6 - howTo

Odmah ispod, ide howTo i za moju (fglrx-legacy).

Dodaj repo, "pretvori se" u @root korisnika i jednostavno kopi/pejst-execute dve linije (stavka broj 2) i sačekaj ga.

Stavka broj 3. koliko sam ja upućen, više nije potrebna.

Kada završi instalaciju, ako radiš iz GUI-a, odradiš i sudo aticonfig --initial ... a ako si u CLI modu (tty1, 2, etc..) bez 'guija' onda valjda instalacija to sama odradi.
U svakom slučaju posle instalacije sledi ručni restart.

Ne znam da li se sa 12.6 drajverima svuče i spakuje Catalyst Control center.. amdcccle,
ako ne, to ćeš nakon restarta .. valjda sudo apt-get install fglrx-control.

Eto, to ćeš sa njom.
[ calexx @ 04.03.2014. 08:20 ] @
Neću, ako ja ne mogu da podignem live linux nego moram da idem na dodavanje drajvera na razne načine a bez sigurnog uspeha, neću da gubim vreme sa takvom karticom. Napisao sam da nije problem ako nekako uspem da instaliram, on onda navuče drajvere koji rade posao a jednom sam i probao sa dodavanjem vlasničkih drajvera i to je urađeno tako da više nije ni mogao da se podigne taj linux.
Grafička koja ne podigne svaki live linux, a oni su uglavnom i napravljeni tako da nisu zahtevni bar u startu, nema šta da traži kod mene.
[ calexx @ 04.03.2014. 09:35 ] @
Citat:
plus_minus: A ta x1600 trči lepo zato što koristiš, najverovatnije, open-source drajvere. I nemaš full Hardversku 3D (OpenGl) podršku koju dobiješ sa AMD proprietary drajverima.
Sve kartice lepo rade sa open-source drajverima i ako je 2D sve što je potrebno, nema uzbuđavanja. Ali igranje igrica - mrk... bez prop. drajvera.


E da, slabo se zanimam za igrice pa mi ne znače te full podrške ali valjda nije toliko grdno.
[ plus_minus @ 04.03.2014. 12:27 ] @
Dobro, stvar izbora i dobre volje. Ja recimo ne mogu a da ne koristim prop.drajvere, zato što jedan monitor stoji na portret, pa kada se podigne session manager, a ono još uvek nije zarotirano, nego tek kada se upali i arandr/krandr .. znači, tek na učitavanje gui-ja dobijem različite, prave rezolucije i rotacije sa open source drajverima. To me izluđuje. KAd vidim da mi je kursor miša velik' kao pesnica a monitor sa leve strane te tera da kriviš glavu za 90 stepeni. U principu, postoji rešenje i za to, a to je učitavanje x servera ručno startx iz konzole bez s. managera. Onda nema šta da me iznervira, dobijem gui kako treba "na prvu". Sa prop. drajverima, sasvim očekivana pesma, kernel modul za atija je podignut pre session managera i sve je lepo, sistem je jedno - 3 puta brži. :)

Citat:
calexx:Napisao sam da nije problem ako nekako uspem da instaliram, on onda navuče drajvere koji rade posao a jednom sam i probao sa dodavanjem vlasničkih drajvera i to je urađeno tako da više nije ni mogao da se podigne taj linux.


Zbog toga ja i koristim isključivo debilijiana/#!. Zato što zaista daju ljudima ultimativno rešenje za instalaciju i održavanje svega, a i kada nešto proglase za stable, to je zaista tako, zaista i bude stable, ukoliko osoba koja ga koristi ume da sabere 2 i 2. Jedno od takvih howTo jeste baš ono što sam linkovao u prethodnom postu. Čitave 2 aptitude komande - odrade ceo posao, bez ikakvih problema ili sistem crash-a. Druga linija koda - proveri, raspakuje, umetne ati modul, zapakuje kernel, instalira dkms. Na tebi ostaje da odradiš 2 stavke (aticonfig i instalacija catalyst control centra). Najlakša varijanta za instalaciju koju sam do sad isprobao koja radi. A važi za sve distroe koji su bazirani i vezuju se prvenstveno za debian stable branch. Pored dakle, crunchbang-a jedino wattOS i Kubuntu 12.04 su mi omogućili da dobijem full 3D. Sa K 12.04 je bilo malo povuci/potegni sa kernelom, ali na kraju uspeh. Svi ostali ... "leleee majko mila šta napravi!!" . :S .. Dakle, možeš slobodno da probaš i ti, isto to. Mada.. znam šta je muka, ti ih imaš nekoliko na hardu.. ako ubaciš tu grafičku karticu .. i proradi na #! .. šta će biti sa ostalim "komšijama"? Jel' da..? Verovatno će da se "razbole" svi istog momenta, a to bi bio - pain posao da se dotera.. što jes' jes.

[ calexx @ 04.03.2014. 13:16 ] @
Manji posao za ostalih 15 linuxa, mogu ja sve od početka da ubacim ali je problem da to i uradim. Startujem live a on pokaže pidžamu na ekranu. E sad, možda i mogu da oborim rezoluciju, sredim neka podešavanja pa da pokaže čitljiv ekran ali ne znam kako bi se dalje ponašalo. Pošto u nekom daljem planu imam apgrejd kompa, u jedan će onda da ide ta 6450 i tu ću da eksperimentišem. Nažalost, sada imam samo jedan komp sa PCI-E a ne bih da ovaj jedan stalno tumbam tamo-vamo.
[ Homer J. Simpson @ 04.03.2014. 14:31 ] @
Ima nesto izmedju Ubuntua i cistog Debiana i zove se LMDE
[ lega99 @ 04.03.2014. 15:19 ] @
Code:
Kada završi instalaciju, ako radiš iz GUI-a, odradiš i sudo aticonfig --initial ... a ako si u CLI modu (tty1, 2, etc..) bez 'guija' onda valjda instalacija to sama odradi.
U svakom slučaju posle instalacije sledi ručni restart.

Ne znam da li se sa 12.6 drajverima svuče i spakuje Catalyst Control center.. amdcccle,
ako ne, to ćeš nakon restarta .. valjda sudo apt-get install fglrx-control.


I onda odes na Tututntu forum i vidis da je coveku 12.6 napravilo haos, dobio covek nevidljivi tty1-tty6
a trebaju mu drajveri zbog dva monitora i HDMI i TV. Pa mu taj stable javlja ada su mu fuse biblioteke zastarele,
pa ne zna stable sta da radi sa USB3 portovima, ima toga na netu, svasta se nadje.
Onda prodjes na testing i oni ti odjednom uvale 14.1 drajvere
i pola programa obara X server a kako da vratis 12.6 koji su tu radili ne pise. Plus cuveni Tvtime i error 139
koji keca kod svake instalacije bilo kog programa.
[ calexx @ 04.03.2014. 15:22 ] @
LMDE baš i nije to nego samo debian podvarijanta. Kao i bezbroj drugih sličnih. Instalirao sam ga neki dan ali ne verujem da ću mnogo da probam, čekam da jednom krenu na KDE stranu, neki su izbacivali svojeručno pravljene KDE verzije ali bih više voleo Klemovu. Ovaj ima dva detalja koji mi se ne sviđaju previše, debian osnovu ;) i cimet koji mi je još uvek nedorečen ... mada mi ovaj sada deluje simpatično. Možda ipak malo više probam. Kada izgustiram Manjaro a verovatno i Čakru. ;)
[ plus_minus @ 04.03.2014. 18:34 ] @
Citat:
lega99
I onda odes na Tututntu forum i vidis da je coveku 12.6 napravilo haos ...

Šta je taj 'čovek' zaista i 'pokušao' ... ? Koliko neprenešenih detalja ima u tom određenom postu ... ?
[ lega99 @ 05.03.2014. 22:21 ] @
Citat:
plus_minus: Šta je taj 'čovek' zaista i 'pokušao' ... ? Koliko neprenešenih detalja ima u tom određenom postu ... ?


Evo da se zanimas: http://forum.ubuntu-rs.org/Thr...eezy-ne-radi-mi-nijedan-tty1-6
https://bugs.debian.org/732607
http://blog.gmane.org/gmane.comp.video.tvtime.devel
https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=732207
http://forums.solydxk.com/viewtopic.php?f=7&t=2870
http://forum.ubuntu-rs.org/Thread-fglrx-debian
[ plus_minus @ 05.03.2014. 22:34 ] @
Ma, evo važi, samo za tebe.. "da se zanimam". Popričekaj dok ne pređem sve i ne ostavim utisak, vrlo brzo ću.
A ti do tad raspali neku igricu da ti prođe vreme.
[ lega99 @ 05.03.2014. 23:44 ] @
Citat:
plus_minus: Ma, evo važi, samo za tebe.. "da se zanimam". Popričekaj dok ne pređem sve i ne ostavim utisak, vrlo brzo ću.
A ti do tad raspali neku igricu da ti prođe vreme.


Sto se ljutis, ja sam shvatio da zelis linkove (primere) pa sam ih potrazio. Niko te ne bije po usima da to citas, ja sam procitao i da znam napisao bi, ovako ostaje mi
da igram pasijans.
[ plus_minus @ 06.03.2014. 00:11 ] @
Hmmm... ni tebe mališa niko ne bije po ušima da pišeš šta ti padne na pamet pa to radiš.
A ako si već pročitao, onda možeš i da nam prepričaš šta si to pročitao sa svih tih linkova i za šta je sve vezano.

Poenta cele priče je da se mnogi lože kao hepo kockice šta god da pročitaju.
A ovi koji pišu, tek imaju pravo da pišu istinu, ako ne žele. I to su kvake.

A tamo na deb. wiki, do sada, ja lično, sve što sam pročitao i propratio te primenio u svom okruženju - radi.
Svaka čast tim ljudima, tamo. Debian Tatama. Ruke im se pozlatile, samo to mogu da kažem.

Inače, ne ljutim se, već ima preterano mnogo smaračina danas.. ne znam odakle ti da sam se narndžio na tebe, who the F* Ru, anyway? (a i obrnuto)
Nisi mi devojka pa da se ljutim na tebe, ne poznajem te. Ljutim se kada nekoga poznajem, ako ima razloga.

Inače, ti konkretno, kada citiraš nešto što napišem, ne pro5eravaj se i ne koristi code već quote tagove,
kao sav normalan svet. ;) Ima razloga za to.

Opet, ne, ti takav ni u bunilu nisi mogao da me naljutiš, već samo primećujem neke sitnice.
I pasijans je xtra stvar. Mnogo bolje nego .. predizborni tv/šitbuk program.

Skyrim je još bolji od pasijansa.
[ lega99 @ 06.03.2014. 15:19 ] @
Evo slucajno uradio azuriranje i opet imam ovo kecanje u Debianu i Solidxk (ulepsan Debian) kao i ostali koji se zale
Citat:
E: tvtime: subprocess installed post-installation script returned error exit status 139


Ne kapiram koji je to jeres sto sam greskom otkucao "code" umesto "quote" Tagove kucam rucno.

Sto se tice opisivanja problema-situacija to bi tek bilo ludo i nezaboravno jblz. niko nista ne bi razumeo.
[ plus_minus @ 06.03.2014. 16:01 ] @
A ja ne kapiram koji je to jeres kod tebe što sam nazvao ubuntu zajednicu, debiluntu zajednicom.. :D osećaš se prozvanim? Nemoj. Eto. Šta se hvataš za jerese i lepiš sve što probaš a neće da radi.. ako lepiš ovde samo zbog toga, da bi objasnio kako neće da radi - pod debianom.

Citat:
Sto se tice opisivanja problema-situacija to bi tek bilo ludo i nezaboravno jblz. niko nista ne bi razumeo.


E vidiš, to si u pravu.
[ lega99 @ 06.03.2014. 17:29 ] @
Nisam ljubitelj lika i dela nijednog distroa, Ubuntu vuce koren od Debiana i zato se to naslo tu.
Moderator moze sve to da isecka i premesti u zasebnu temu.
Postoji tu dublji problem sto je jeres i smrtni greh napisati da nesto ne radi, iskusio sam to vec na tutuntu,
otprilike sve mora da je lepo i fino i svaki pokusaj pa i najgori paceraj mora da se pohvali.
Mislim da sa ovim treba zavrsiti, nema svrhe, problemi se ne resavaju, sve ide pod tepih ili se
pravimo da problem ne postoji.
:)
[ plus_minus @ 07.03.2014. 19:14 ] @
Iiiii .. za razliku od Salamandera, juče na tom mestu gde je bio Saucy, odlučim da probam Fedoru 20 x64, KDE. Isto uradim kao i sa salamanderom, nakon instalacije, ajde komplet update.. nakon update-a, restart, takođe novi kernel.. kad ono.. Ojsa.. Sve radi kao podmazano. Ništa nije bilo zdrljano niti pokarabašeno. Pre toga, montirao sve particije koje mi trebaju, podesio KDE i efektiće.. ubio alsa-pulse plugin, blacklistovao atijev HDMI audio port (jer to uvek hoće da bude na prvom mestu, a ne treba ni da postoji, bar u mom slučaju) ... i tako sam našao i trećeg kandidata za stalno.
Crunchbang, Fedora, Windows7.

Jedino gde je Ununtu bolji od Fedore jeste to što dolazi sa svim kodecima i tako to.
Na Fedori sve te sitnice mora ručno, yum ili apper koji je integrisan u kde control center.. ali to su 3 minuta posla.. ostalo.. nznm šta je to što Fedori fali naspram Ununtu-a ... Kde 4.12 . kernel takođe, latest.. sluša dobro. u .xsession-errors gotovo da nema ERROR-a, već uglavnom.. Notice, warning.. itd.

Znači, alal' im vera kako su opeglali i skockali ovo fino izdanje .. Fedora (Heisenbug) KDE Spin.
[ lega99 @ 07.03.2014. 19:52 ] @
@plus_minus,

Sad si me nalozio, moram da probam Fedoru da vidim kako je skockana :) Taman da zbrisem Manjaro Cinnamon koji mi je danas prolupao totalno
[ plus_minus @ 07.03.2014. 20:29 ] @
Nadam se da ćeš se prijatno iznenaditi. KDE x64 iso je 900 i kusur mb. Ako si na 5/1 mbps, za oko pola sata je tu..
Pazi samo oko grub loadera.. mene recimo nije pitao gde hoću da ga instaliram i prepeglao mi je #!-ov grub.
Pa sam morao da premestim/instaliram Fedorin grub na pravo mesto i da re-instaliram #! grub.
Ali pretpostavljam da i sam znaš.. ako ti se desi, sudo grub-install /dev/sda ili sdb ... gde već .. 3 sekunde posla .. ako imaš više linuxa i više hardova i više grub-ova.
[ Homer J. Simpson @ 07.03.2014. 23:39 ] @
Ti si jedini covek na planeti kome Fedora radi kao podmazana ...
A za kodeke i tako to imas http://easylifeproject.org/
[ plus_minus @ 08.03.2014. 01:09 ] @
^^

Ma, za kodeke i tako imaš ..



su -c 'yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org...fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm \
http://download1.rpmfusion.org...ora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm'



# confirm, yes.. yes.. yes dammit.. yes.. I don't care, yes.. Ok.

# I kada shvati da te bole ona stvar što su možda repoi rizični..



sudo yum install gstreamer-plugins-{good,bad,ugly} gstreamer1-plugins-{bad-free,good,base,ugly}



.. npr.

Nisu kodeci nikakav problem.. instaliraš recimo vlc i on "dovede" i kodeke, može i tako... ali pošto je phonon-backend-gstreamer (inače bolji od vlc-a) po default-u u KDE spin-u jel' te ..

Ja sam samo naveo da je to lošije u odnosu na ubuntu koji dolazi sa svim kodecima/adobe fleš/itd... u startu ... dok u Fedori te sitnice sve idu ručno.

E sad, oko podmazanosti... šta je to bilo sa fedorom u tvom slučaju .. ?
[ lega99 @ 08.03.2014. 18:32 ] @
Da se nasatvim u ovoj temi. Instalacija prosla i to jako brzo, problem oko gruba, ima opcija da ga ne pravi kad se definise disk na kojem ce biti particije.
Posle standardne instalacija dolazi ali ono sto mi treba, skype nekako izbauljao i uspeo da instalitam i radi, Google-earth instalirao ali ne radi. Ostali porogrami ako
imaju veze sa multimedijom moraju da dovuku kodeke, izbauljao sam neki repo i dodao. Rak rana Catalyst drajveri ne znam kako da ih instaliram, trebaju mi
zbog HDMI TV jer je to jedini nacin da sa kompa i HDMI izlaza pustim film, ako nemam drajvera slika na monitoru je ogromna i nema sanse da pustim film na TV.
Inace juce sam se nameracio da gledam neki film, e pa nece moci, ko iz inata stigo update u Ubuntu 14.04 beta, nijedan ne radi, pustim film pukne ode u restart,
Debian stigo update na 14.1 drajvere, taman se ponadao sad ce da proradi a ono sve zivo sto ima veze sa ekranom ode u restart. Jedva sam pustio sa napucanim
Netrunnerom kojemu sam stavio zadnje mainline drajvere i zadnje 14.1 AMD beta drajvere.
[ plus_minus @ 08.03.2014. 19:34 ] @
To oko gruba ja nisam ni video nego samo rekao gde i napucao ga, a posle ispravio.... pretpostavio sam da ima tako nešto. E sad, nije mi jasno šta i gde si ti sve probao.. ne znam jel' o fedori ili debianu/ununtu pričaš.. to oko filmova itd.. mene lično onaj dragon player nervira, ja sam ga odmah maknuo.. i gstreamer/mplayer/mplayer-gui kombinacija .. extra radi pod gl-om.

Skajp, za svaku distru moraš prvo da omogućiš 32bit arhitekturu i onda instalacija.. jer nema skajpa za linux za x64 .. verovatno si to zaboravio pa probao da instaliraš, pa nakon toga dodao 32bit support i instalirao uspešno.. kako god.. instalirao si ga.. Sa catalystom još ništa nisam probao, ali sudeći po kernelu.. biće mrka kapa, kernel verzije do 3.4, za moju karticu, hoće da rade amd drajveri .. xorg verzija paše.. ne znam šta ću morati da uradim sa fedorom po tom pitanju, za sad 2 monitora sa opensource drajverima lepo rade a i ne treba mi neka bog zna kakva full 3d podrška, tu su mi #! i Win7 za te stvari. Fedora za webdev i ostalo što ide uz to, sasvim ok. A google earth.. za to da se zahvalimo samo googlu i nikome više. Problema za instalaciju na skoro svakoj distri.. Kao da hoće da svi živi koriste samo i samo androide.. malo preterano bezobrazno i škrto..
[ calexx @ 08.03.2014. 19:36 ] @
Meni su Katalisti obično brljali a pošto nemam neke prohteve, ostavim da rade oni linuxovi drajveri. U pitanju je Ati x1600pro i do sada mi nije ništa bilo problematično.

Što se Fedore tiče, povremeno je probam ali mi se čini da je poslednjih par puta nešto bilo toliko čudno da sam odustao. Ajde baš da je probam ovih dana.
[ Jing Jang @ 08.03.2014. 19:58 ] @
Ja sam pokusao skoro da je instaliram na laptopu Toshiba i nisam uspio. Cim pokrenem instalaciju, odmah mi zablokira i pojavi se slika sa nekim cudnim sarama (boje su nesto u obliku tepiha ili slicno) a to mi se desavalo i kad sam pokusao da je instaliram i na PC-u. Tako da sam odustao dok na PC ne nabavim novu graficku kartu.
[ lega99 @ 08.03.2014. 20:27 ] @
Probao sam po nekom uputsvu navodno radi za Fedoru 20, nema teorije
https://rundata.wordpress.com/...ing-amd-catalyst-in-fedora-20/
Pukne kad pravi drajvere, fali mu nesto a ja nemam pojma gde to da trazim
[ plus_minus @ 08.03.2014. 20:36 ] @
Evo mene sa Fedore sada.. ne sumnjam da je tako kao što pričate, ali izgleda da moja konfa nema muka sa ovim operativnim sistemom. Instalacija je prošla normalno.. ff radi.. sve što mi treba za sad radi samo tako. KDE-ov Search and launch na jednom monitoru.. na drugom KDE FolderView desktop... pulse miran.. akonadi/nepomuk na doživotnom odmoru.. neki sitni update malpre, finished ok.. .. sve kako treba. A za koji dan ću baš da probam da instaliram AMD drajvere, pa.. možda i promenim mišljenje.. prvo da vidim šta kažu, da vidim prvo sve "grmove i zecove" i trikove.. ako ih ima..
[ calexx @ 08.03.2014. 20:49 ] @
Nisam siguran da je brljala nego mi se nešto u organizaciji nije svidelo. Mislim da je desktop bio čudno smišljen. Sad sam je dovukao pa ću uskoro da imam info iz prve ruke. :)
[ plus_minus @ 08.03.2014. 21:14 ] @
Citat:
lega99:
Probao sam po nekom uputsvu navodno radi za Fedoru 20, nema teorije
https://rundata.wordpress.com/...ing-amd-catalyst-in-fedora-20/
Pukne kad pravi drajvere, fali mu nesto a ja nemam pojma gde to da trazim


Teško da će da proradi ovo, ukoliko ti je kernel preko 3.4, što na fedori jeste slučaj ..
Sa novijim kernelima, hoće da rade amd proprietary 12.6 drajveri a to je od serija 5000 pa na više..

Ja nisam još uvek toliko sposoban da prevarim linux na tom delu i da upakujem drajvere iz 2009. (13.11) u latest kernel..
Nije ni čudo što debijanci isporučuju Wheezy-ja sa kernel verzijom 3.2 .. Najveći procenat kompatibilnosti što upwards, što backwards.
Zato meni #! i jeste primarni.

I čini mi se da je za opisanu karticu, autor tutorijala trebao da svuče 12.6 a ne 13.11 ... ako već ima hd5670.. nznm.. možda lupam.
[ lega99 @ 08.03.2014. 23:51 ] @
Ja tek tu nisam siguran ko koga keca, AMD xorg krsti jednim ciframa, linux drugim i tu mi tek nista nije jasno. Kod Fedore kaze xorg je 6.9
i kako sad na to da mu navuces nesto novo , ako pokusas staro kao sto sam pokusavao u debijanu preko skripte sgfxi on me otpusi i kaze
ne mozes na taj xorg tako matore drajvere 12.6, igra bez prestanka. Koji mi je klinac gurao beta 14.1 i ko zna sta pa mi sad sve puca.
Isto puca i Ubuntu 14.04 Unity, Kubuntu i Gnome-shell, ne znam koji im je klinac, juce nesto leglo i svi prolupali, cak sam sad pokusao u Kubuntu
da stavim najnoviji kernel i najknovije beta drajvere, nista puca, sve mi lici da neki program pravi njesra jer je prosto nemoguce, razliciti kerneli, razliciti
KDE, razliciti AMD drajveri a sve isti roka X puca ide u restart
[ plus_minus @ 09.03.2014. 01:33 ] @
12.6 su noviji, 13.11 su stari. Da te ne buni, iako jeste zbunjujuće, ali tako je, bez obzira što bi trebalo da bude obrnuto. :S I tu ja mislim da se svi češkaju po glavi, zašto su te brojke tako definisane.. Dakle, ti sa tvojom karticom ganjaš isključivo AMD/Ati 12.6. ...ukoliko se ne varam iz 5000 je serije, jel' da? A što se tiče xorg-a .. to može da se updateuje. Kao što možeš novi kernel da napucaš onda kad se pojavi, tako možeš i novi xorg.. a i da se vratiš na stari. Ali, pre toga treba biti naoružan raznoraznim "RedAlert" podsetnicima kojima možeš iz mc/nano da pristupiš.. Znaš i sam zašto. Znači, xorg je manje/više problem, zapravo manji problem od "logike" amd/ati ili logike "kernel-menađera" ili njihove unakrsne logike.. I stvarno ih treba sve išamarati od reda. U principu, treba da se uposle par ovih open-source "ati programera" iz GNu-a u amd na privremeni rad... i to dobro da ih plate.
[ lega99 @ 09.03.2014. 02:19 ] @
Citat:
plus_minus: 12.6 su noviji, 13.11 su stari. Da te ne buni, iako jeste zbunjujuće, ali tako je, bez obzira što bi trebalo da bude obrnuto. :S I tu ja mislim da se svi češkaju po glavi, zašto su te brojke tako definisane.. Dakle, ti sa tvojom karticom ganjaš isključivo AMD/Ati 12.6. ...ukoliko se ne varam iz 5000 je serije, jel' da? A što se tiče xorg-a .. to može da se updateuje. Kao što možeš novi kernel da napucaš onda kad se pojavi, tako možeš i novi xorg.. a i da se vratiš na stari. Ali, pre toga treba biti naoružan raznoraznim "RedAlert" podsetnicima kojima možeš iz mc/nano da pristupiš.. :D Znaš i sam zašto. Znači, xorg je manje/više problem, zapravo manji problem od "logike" amd/ati ili logike "kernel-menađera" ili njihove unakrsne logike.. I stvarno ih treba sve išamarati od reda. U principu, treba da se uposle par ovih open-source "ati programera" iz GNu-a u amd na privremeni rad... i to dobro da ih plate.


Ovo mi tek nije jasno kako 12.6 noviji od 13.11 kad svi pisu a i oni izasli novi drajveri i uvek je cifra veca, sad su 13.12 najnoviji, sad su beta 14.1, moja kartica je HD6790. Nista mi nije jasno, znaci ispucaju cifre i onda ukinu podrsku jer su dosli do 0. I u win kad mi turi nove drajvere uvek je to veca cifra zato mi ama sad nista nije jasno. Ustvari "gumicu" u ruke i brisanje svih distroa koji su prolupali. Bas zbog sigurnosti drzim vise distroa i sad na kraju vracaj se na win7 da gledam filmove i na neke CCCP kodeke

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 09.03.2014. u 17:51 GMT+1]
[ lega99 @ 09.03.2014. 23:49 ] @
E je*m ti uputsvo, nadjem za Debian kako da vratim xserver-xorg-core na nizu verziju jer sa ovom pravi haos.
Sve uradim kako pise i dobijem qurac, pinujem kako pise, stavim snapshoot repoe i rezultat je i dalje ostane
najnovija verzija xserver-xorg-core koja pravi haos. Isti haos imam i u 14.04 Ubuntu i tu je ubacena nova verzija
i sad roka sve zivo xserver se restartuje. Neverovatno...
[ plus_minus @ 10.03.2014. 08:48 ] @
^^
Malo da razbijemo monotoniju.. da te citiram ponovo ..
Citat:
Proveri ti sta si to sakatio pa ti ne radi, ti bi izgleda da na krsu teras svasta, mozda moze, skini mu sve zivo, skini grafiku sta ce ti to, terminal, mozes da surfujes i u terminalu.




Imaš nešto da kažeš?
---
E sad, zjbnciju na stranu ...... jučerašnja moja situacija sa jednim prijateljem..

Kupio je Acer E1-522 model sinu za rođendan.. Mašina, na izgled, onako... kancelarijska varijanta notebook-a, ima intergisanu kameru/mic.. displej 1366 * 768 .. 64bit AMD cpu dual-core na 1.4 ghz, 2gb rama (samo, da) hard disk od 320gb, čitač kartica, dvd rezač 3 usb porta hdmi/dvi port.. ono, sve što treba.. i glavno grafička AMD ati hd 8330 .... valjda.. tako nešto. Sve u svemu počinje sa 8xxx.

Gledam ja ono .. kontam.. ah, ovde će jedan manjaro da legne samo tako. Ništa, dohvatim flešku sa Manjarom, podesim u BIOS-u sve šta treba oko UEFI moda... al' ajde reko prvo da vidim, možda ima nešto na njemu, neki Linux, možda je nešto već instalirano.. i jeste. Nekakav Linpus Linux sa CLI modom i opcijom da se napravi Live Linux fleška.. ja rek'o extra, pa ovo je predviđeno za Linux... ) .. i njima odgovara, taj prijatelj na kućnom desktop PC računaru ima instaliran Kubuntu LTS i ne bi da menjaju niti da koriste windozu. Taj linpus je baziran na fedori i rek'o, ne'am sad vreme da se akam i da tražim šta treba, jedno drugo da bi pokrenuo ili dovršio instalaciju, daj ja da opeglam ovo i da nastavimo sa životom... ubacim manjaro flešku.. startujem live, kad ono .. KAA-BOOM. Čim je došao do xorg sekcije, samo se vratio nazad u cli i kaže Manjaro "imaš jedan error sa xorg-om .. bla, bla, popravi pa nastavi, ajde budi malo root" (iz plavog ekrana poruka ).. ništa lupim ja enter... pa se razmišljam, ako manjaro nije ni live mogao da podigne.. nešto tu oko ovog čipa nije baš linuxu po volji.. daj da probamo fedoru.. kontam Linpus, koji je instaliran, jeste baziran na fedori.. možda fedora zna šta i kako, ako se manjaro pogubio.. ubacim flešku sa fedorom... krene da učitava, par glitcheva i kockica na ekranu i pojavljuje se splash screen.. fedorin wallpaper.. kde init i pojavljuju se ikone.. hard.. jedno drugo... treće.. i ..... i .. MRK! ... fleška čita.. polu transparentna ikonica predzadnja ikonica.. stoji.. zakucao skroz. Ništa, ajde da ga pustim 3 minuta.. možda se "otkuca" ... ma jok. Power button, hardware shutdown. Neće tty, neće ništa. Tu sam već počeo da pizdim. Rek'o.. jel' ovaj model neispravan .. fabrički možda.. ? Neće jedna, druga distribucija.. Probam kubuntu LTS.. e, on se podigne... međutim, touchpad ... touchpad kao da ima "cerebralnu paralizu" ... totalno raštimovan i raštelovan, ne može da se koristi.. ubacim USB miša.. radi. radi normalno.. KDE je tu, sve je tu.. međutim, nema LAN-a... nema WIFI-ja.. ama, ne poznaje ih uopšte.. Ne da nisu podignuti i popaljeni, nego nema ih ni u kernelu. Čipset direktno "sa - marsa". Kernel nema pojma s' čim treba da barata... Probam i #!, podigne se kao i kubuntu, ista priča sa touchpad-om .. ista priča i sa netom. I tu već, i ja i taj prijatelj .. malo nam više nije svejedno. Počela i nervoza. On se razmišlja da ide da menja za nešto drugo..

Skoknem na acer matičnu stranicu.. pronađem dotični model i imam šta da vidim. Hardware & Drivers support.. samo 2 operativna sistema. Windows 8 i Windows 8.1. Ni Windows 7 neće da radi na tom modelu. .. :/
Ništa drugo nije ostalo nego samo to. Instalacija Win8.1 pro. I naravno, ni jedan jedini problem. Rođendanski poklon je uspešno pripremljen.

Dakle, ti sa toliko problema na toj konfi.. na tom "Kršu"... koji te ne sluša nikako, koliko je star taj krš?

Konkretno, za Acer E1-522 ne postoji ništa drugo osim hebeni Teletabis 8.1.
GNU/opensource community ... još uvek NEMAJU source za sve što treba za tu seriju kako bi mogli da upakuju sve što treba za normalan rad hardvera .. i isporučiće im sve osnovno šta treba kako bi model ili ta acer serija bila podržana od strane open-source zajednice, tek onda kad ovi,... ove korporotokrativne pošasti uspeju da navuku svoje bajne operativne sisteme na dovoljan broj prodatih modela. Znači, za 3/4/5/6 meseci .. taj će prijatejl moći da se nada promeni radnog okruženja, a do tad, osuđen je na Metrošit. I samo to.

Dakle, ako sve te muke koje dobijaš, dobijaš preko notebook računara... a notebook je malo noviji... jednostavno pogledaj list of supported operating systems na drajver sekciji na matičnom sajtu za tvoj model. I šta tamo vidiš, to ti je što ti je. Pa ako nisi haker koji ume da prešije i da zezne sve što treba da bi naterao nešto da radi (a, nisi definitivno, ni ti ni ja nismo) nemoj da se frapiraš za džabe i da gubiš vreme. Ako je dakle novijeg datuma, nema druge nego da se strpiš i da koristiš na njemu ono što je preporučeno. Ako je to situacija, kada ne bude bio više "aktuelan/nov" za tržište, moći će i linux neometano da radi i nećeš imati frustracije kao sada.
[ laikexpert @ 10.03.2014. 09:11 ] @
plus_minus
Citat:
Konkretno, za Acer E1-522 ne postoji ništa drugo osim hebeni Teletabis 8.1.

Postoji samo treba odvojiti vremena i pronaci :)

Procedura koju je vinman dobro objasnio i odradio:
Acer E1-522
http://community.acer.com/t5/Notebooks-Netbooks/Advanced-BIOS-settings-for-Aspire-E1-522/td-p/151267

acer E1-522 (prikaz procedure)
http://www.youtube.com/watch?v=fzuuE0tz6bY&feature=youtu.be


Sve najbolje
[ plus_minus @ 10.03.2014. 09:22 ] @
Dobro. Odlično. Zahvaljujem. Nekada ću se setiti ovoga, pa kad nađemo vreme, probaću ponovo.

Znači, posle ovoga, posle otključavanja, hoće i Linux da vidi mrežu, mrežni kontroler, uopšte.. jel'? Daće mi da to popalim pre nego što podignem bilo šta ? Cool.

Videću za koji dan pošto nemam mint, #! je takođe ušao u live mod (legacy boot), pa sa njim kod njih kući.

Mada, ako je tako kao što kažu, nikad se ne zna, ako nešto ode od hardvera, tako, samo od sebe (a tako samo od sebe se dešava, jako, jako često...) .. razboli se hardverski, nema ništa od besplatne garancije i servisa, taj deo odmah prestaje da važi po ugovoru.



Hoću, probaću ja to, ali ako se vlasnik slaže, samo zbog ovoga što jeste navedeno u crop-u slike. Ili onda kada mu prođe garancija.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 10.03.2014. u 10:37 GMT+1]
[ laikexpert @ 10.03.2014. 09:25 ] @
Pozdrav za plus_minus

To je resenje navedenog problema.
Samo pazljivo procitaj i kada budes imao vremena ako hoces odradi i to je to.
[ balavi @ 10.03.2014. 09:41 ] @
@plus_minus

odradi ovo pa javi sta je bilo na kraju, da li radi mreza, mada koliko vidiim, ovo je podesavanje za grafiku

inace, ovaj UEFi je s***e koliko vidim, ako ga ne iskljucim, mogu da butujem samo Windoze i Ubuntu
[ plus_minus @ 10.03.2014. 09:53 ] @
Kada na fn+F5 valjda (notebook je sada kod klinca u rukama) isključim touchpad koji takođe ne radi kako treba, on se isključi fizički. I obrnuto. Kod mreže to nije bio slučaj. fn+F2 (wireless) m-m, komplet mrežna infrastruktura. I to je 100% tu negde gde i sve ostale peripetije integrisane. Ako se njegovom sinu vrti linux, pošto već imaju jedan na desktopu, a nemaju win uopšte instaliran nigde, neka im i jedna windoza. Neka radi malo. Ako krene win da nešto jede **, itd.. naći će se vreme za postavljanje notebook-a u "free" režim rada, ako ne, onda kad mu dosadi izgled i sve ostalo.
[ lega99 @ 10.03.2014. 10:11 ] @
Code:

inxi -Fzx
System:    Host: kubuntu-MS-7693 Kernel: 3.13.0-16-generic x86_64 (64 bit, gcc: 4.8.2) 
           Desktop: KDE 4.12.3 (Qt 4.8.6) Distro: Ubuntu 14.04 trusty
Machine:   Mobo: MSI model: 970A-G46 (MS-7693) version: 2.0 Bios: American Megatrends version: V1.4 date: 12/15/2011
CPU:       Hexa core AMD FX-6100 Six-Core (-MCP-) cache: 12288 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm) bmips: 39601.7 
           Clock Speeds: 1: 1400.00 MHz 2: 1400.00 MHz 3: 2400.00 MHz 4: 1400.00 MHz 5: 1400.00 MHz 6: 1400.00 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Barts LE [Radeon HD 6790] bus-ID: 01:00.0 
           Display Server: X.Org 1.15.0 driver: fglrx Resolution: [email protected] 
           GLX Renderer: AMD Radeon HD 6700 Series GLX Version: 4.3.12795 - CPC 13.35.1005 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Barts HDMI Audio [Radeon HD 6800 Series] 
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 01:00.1 
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA) driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:14.2 
           Card-3: Logitech Portable Webcam C905 driver: USB Audio usb-ID: 001-003 
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.13.0-16-generic
Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller 
           driver: r8169 ver: 2.3LK-NAPI port: d000 bus-ID: 04:00.0 chip-ID: -1
           IF: eth0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: <filter>
           Card: Ovislink AirLive WL-1600USB 802.11g Adapter [Realtek RTL8187L] driver: rtl8187 usb-ID: 001-002 chip-ID: -2
           IF: wlan0 state: down mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 4060.8GB (0.3% used) 1: id: /dev/sda model: Patriot_Pyro size: 60.0GB temp: 28C 
           2: id: /dev/sdb model: ST1000DL002 size: 1000.2GB temp: 30C 3: id: /dev/sdc model: WDC_WD10EZEX size: 1000.2GB temp: 28C 
           4: id: /dev/sdd model: ST2000DM001 size: 2000.4GB temp: 30C 
Partition: ID: / size: 28G used: 9.2G (36%) fs: ext4 ID: /home size: 46G used: 2.1G (5%) fs: ext4 
           ID: swap-1 size: 8.80GB used: 0.00GB (0%) fs: swap 
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 39.0C mobo: 30.0C gpu: 41.00C 
           Fan Speeds (in rpm): cpu: 1594 fan-1: 3579 fan-3: 0 
Info:      Processes: 220 Uptime: 38 min Memory: 1137.8/7955.8MB Runlevel: 2 
           Gcc sys: 4.8.2 Client: Shell (bash 4.3.0) inxi: 1.9.19 


Evo moj krs sa kojim se patim, vec sam ovo kacio, 40MB/s opticka konekcija, UPS od 1.2KW, napajanje 800W, za laptotpove sam citao da ima takvih gde cak ni u Bios ne mozes da udjes, samo par opcija i nista vise.
[ plus_minus @ 10.03.2014. 12:23 ] @
^^

Citat:

[Radeon HD 6790]


Jednako sa -> Kernel (ne veći od) 3.4, xorg (max.v. 1.13), AMD Catalyst 12.6

I to bi trebalo da važi za sve debian based distribucije.
Kernel može i da se zezne malo, valjda,
pa i da potrče sa najnovijim kernelom, to sam negde čitao i primenjivao na Quantal-u,
ali ne i xorg..

Za archove, fedore i ostalo, nisam siguran.

Dole imaš koje sve GPU-e pokriva taj drajver, skroluj malo naniže.
AMD Catalyst™ Software Suite Version 12.6 Release Notes

I taj drajver, nije - beta.
Nemoj da juriš beta drajvere, već ono što (provereno) MORA da radi.
Ako je izašao KDE 4.15.x a ti imaš 4.11 ili 4.12 .. ne trči.
Toliko. Ništa nećeš da propustiš.


[ lega99 @ 10.03.2014. 13:13 ] @
Ne jurim beta sam ga je uturio na update u Jeesy, u Netrunneru sam sam stavio ali tamo to moze da se radi vracanje kako mi se prohte
Neda mi da stavim 12.6 to uporno pisem, juce uvece pokusao sam da uradim downgrade da spustim xorg na verziju koja mu odgovara.
Sve sam radio kako pise, cak nisam nalaeto na minu oko linka koji u code tagu nevalja, pinujem na >1000 sve kako pise i qurac.
Sve je to radilo sa 13.12 Catalyst drajverima iz repozitorijuma, onda turise AMD Catalyst™ 14.2 LINUX Beta Driver
(http://support.amd.com/en-us/k.../latest-linux-beta-driver.aspx) i xorg-server (2:1.15.0-2) i ode sve u p.m
Da vratim neumem, pokusao sam to sto sam opisao, uputstvo za Debian ali rezultat corak. Treba downgrade na xorg-server (2:1.12.4-6+deb7u2),
Netrunner radi sa kernelom v3.13.6-trusty AMD Catalyst™ 14.2 LINUX Beta ali zato mu nije uturen xorg-server (2:1.15.0-2), ima da zakljucam
na 2:1.12.4-6 makar nesto da radi.

Evo pise 14 beta i pise da je za moju karticu
http://support.amd.com/en-us/k.../latest-linux-beta-driver.aspx
Linux kernel 2.6 or above (up to 3.13)
#uname -r
3.12-1-amd64
Last Updates: 2/25/2014

Evo za 13.12 najnoviji stabilni za linux i tu pise da je za moju karticu
http://support.amd.com/en-us/k...alyst13-12linreleasenotes.aspx
Linux kernel 2.6 or above (up to 3.11)
Last Updates: 1/9/2014

Nije vise problem obrisacu sve ali ne mogu vise da trosim dane i dane ispravljajuci krive Drine, taman se opredelim za neki distro, sve podesim, sve nastelujem,
stavim ono sto koristim i onda kao ludak pokorno radim update, rezultat toga odjednom ustanovim ne radi mi ovo, ne radi ono. Dosadilo mi vise, stalno isto,
pola podesavanja sam pogubio, pogubio sifre, sav stel za lirc po mojem cefu pogubio. Svaki novi distro nesto izmenjaju, stalno jurim i trazim a gde je to
sad i zasto je to tako.
Samo kad pogledam da mi se win7 brze dize od bilo kog linuxa uhvati me jeza, ne vraca mi se na win7 zbog uvaljivanja kojekakvih prilepaka, bespaltnih programa ima
ali svaki puta cetvoro ociju moram da otvorim kad nesto instaliram da ne pritisnem yes i dozvolim uvaljivanje nekog njesra.
Ajd da ne kukam vise, smucio sam se sam sebi koliko se bakcem sa tim linuxom umesto da setam ili sedim i gledam filmove kroz win7 na HDMI TV.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 10.03.2014. u 14:43 GMT+1]
[ plus_minus @ 10.03.2014. 14:10 ] @
Lepo to reši tako što ćeš da izabereš neku distru koja je bazirana na stable originalu. Konkretno #!, a ima ih još.
I onda nema update xorg-a ili kernela automatski, već onda kada izađe novi stable.

Crunchbang je instaliran prošle godine, ne znam tačno koliko dugo je na hardu. Kernel i dalje 3.2, xorg taj koji je i bio.

Ni sam više ne znam šta sam sa tom instalacijom sve probao.. izmenjao SVA GUI okruženja iz repoa koja se nude.. razor, lxde, xfce, kde, gnome2/3 sve podvarijante.. bio je i kdm i gdm jedno vreme.. pa opet slim.. mislim da me #! u suštini "mrzi" zbog svega toga.. :D .. i na kraju ... svako okruženje je šljakalo - sasvim ok. Jedno vreme sam držao i KDE i Openbox i Gnome zajedno. Pa onda sve aplikacije šerovane između sebe.. ni to mu nije smetalo, to jest i sa takvim kombinacijama nisam uspeo da ga u5e*em (a pokušavao sam svašta) .. i na kraju sam odlučio da ostavim samo openbox, njegov default, bez slim-a ... jer je #! definitivno prošao sve "testove", a i ni jedan session manager mi ne leži. Startx i kraj. Dependencies su i dalje u dobrom stanju, apt-get radi kao i prvog dana. Dist-upgrade i upgrade radim jednom nedeljno, otpr.. ručno. Nikada se nije setio da mi zezne niti xorg niti kernel. Kernel se dopuni ponekad, nešto dopuni, ali to je u suštini i dalje debian stable 3.2 (Wheezy 7.4). I evo ga i dalje je tu, piskaram sa njega, uporedo piskaram i neki php. Jednostavno ne razmišljam hoće li se upaliti... i hoće li zveknuti bilo šta. login, startx, cb-fortune.

Poenta priče je da debian-stable ima najbolju podršku za AMD/ati. GeForce useri, totalno drugačiji izbor mogu da prave.
I to važi i za tvoju situaciju, budi siguran u to. #! ili nešto drugo, ono što jeste ključno to je - stable branch i onda nećeš morati da se prebacuješ na Win7 da bi gledao filmove.

edit:

Fazon kod tih drajvera jeste taj što fglrx-legacy-driver ima stari dobri CCC.
Pisan je totalno drugačije, nema amd vision (.NET),
good old feeling i stari poznati interfejs.



[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 10.03.2014. u 16:18 GMT+1]
[ lega99 @ 13.03.2014. 21:44 ] @
Code:
lega99@debian7:~$ 
lega99@debian7:~$ glxgears
301 frames in 5.0 seconds = 60.181 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.881 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.883 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.883 FPS
297 frames in 5.0 seconds = 59.260 FPS


Code:
lega99@debian7:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6700 Series  
OpenGL version string: 4.2.11762 Compatibility Profile Context


Ovo je strasno evo debian wheezy 7.4 sa AMD drajverima

A evo neki drugi distro

Code:
lega99@lega99-netrunner:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6700 Series
OpenGL version string: 4.3.12780 Compatibility Profile Context 13.35.1005



Code:
~$ glxgears
40312 frames in 5.0 seconds = 8062.232 FPS
41240 frames in 5.0 seconds = 8245.179 FPS
38380 frames in 5.0 seconds = 7673.547 FPS
41420 frames in 5.0 seconds = 8280.274 FPS
41740 frames in 5.0 seconds = 8344.173 FPS
41500 frames in 5.0 seconds = 8298.881 FPS
40260 frames in 5.0 seconds = 8049.556 FPS
41040 frames in 5.0 seconds = 8207.338 FPS
41820 frames in 5.0 seconds = 8360.737 FPS
41535 frames in 5.0 seconds = 8306.990 FPS
39785 frames in 5.0 seconds = 7953.477 FPS
41142 frames in 5.0 seconds = 8225.172 FPS
40736 frames in 5.0 seconds = 8147.197 FPS


lega99@debian7:~$ uname -r
3.2.0-4-amd64


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 13.03.2014. u 23:56 GMT+1]
[ calexx @ 13.03.2014. 22:42 ] @
Kakvi su rezultati ako prvo odradiš export vblank_mode=0 a onda glxgears. ;)
[ lega99 @ 13.03.2014. 23:02 ] @
Citat:
calexx: Kakvi su rezultati ako prvo odradiš export vblank_mode=0 a onda glxgears. ;)


Isto, ja stavrno ne znam koje su ovo gluposti, digao sam wheezy 7.4 12.6 drajveri, rezultat pokazan.
Sad sam uzeo i stavio drajvere whezy-backport, isto.
Probao i ovo sto ti kazes isto.
Ne kapiram vise, znam da je ovo test koji nije bas super merodavan, probao sam openGL 2.0 Benchmark
program, isto losi rezultati.
I sad mi nije jasno sta to ima plus-minus kontrolni centar kod mene nema bas tu opciju koju je on slkao.

Code:
gl2benchmark
BENCHMARK-REGISTRY: available benchmark scenes:
SCENE:  ARB Vertex Program
SCENE:  GLSL Fragment Shader Program
SCENE:  Galaxy (PointSprites - Test)
SCENE:  Lens (FBO -Test)
BENCHMARK-REGISTRY: 4 scenes ready.
Time to start: 0.459596 seconds.
AnimatonPath completed in 44.7069 seconds, completing 2608 frames,
             average frame rate = 58.3356


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 14.03.2014. u 00:19 GMT+1]
[ lega99 @ 14.03.2014. 00:53 ] @
U drugom linuxu jede malu decu
Code:
gl2benchmark
BENCHMARK-REGISTRY: available benchmark scenes:
SCENE:  ARB Vertex Program
SCENE:  GLSL Fragment Shader Program
SCENE:  Galaxy (PointSprites - Test)
SCENE:  Lens (FBO -Test)
BENCHMARK-REGISTRY: 4 scenes ready.
Time to start: 0.584944 seconds.
AnimatonPath completed in 44.6975 seconds, completing 50957 frames,
             average frame rate = 1140.04


Code:
~$ glxgears
40301 frames in 5.0 seconds = 8060.096 FPS
42356 frames in 5.0 seconds = 8471.166 FPS
42700 frames in 5.0 seconds = 8539.873 FPS
41950 frames in 5.0 seconds = 8389.850 FPS


Wheezy? Debian? AMD fglrx nesto im ne ide?
[ Ssld @ 14.03.2014. 01:57 ] @
lega99: ponovo tip - rezultati od oko 60FPS jaaako sugerisu da imate LCD panel sa osvezavanjem od 60Hz ;-) nema razloga za brigu - lepo to radi sigurno..
[ calexx @ 14.03.2014. 08:49 ] @
Baš tako.
Citat:
You normally use glxgears to check performance of your graphic card but you get the same as your monitor refresh rate (60Hz = 60fps). You simply need to override a variable to not run synchronized to the vertical refresh.

http://ttux.net/post/glxgears-vertical-refresh-vblank-mode/
[ lega99 @ 14.03.2014. 09:54 ] @
@Calexx
Ovo export nema nikakvog uticaja
Code:
lega99@debian7:~$ export vblank_mode=0 
lega99@debian7:~$ glxgears
301 frames in 5.0 seconds = 60.061 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.914 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.912 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.889 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.936 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.911 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.910 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 59.910 FPS
298 frames in 5.0 seconds = 59.518 FPS


Ta kartica svuda radi sa AMD fglrx drajverima i rastura, evo po savetu
debian 7.4 drjveri 12.6, druga varijanta wheezy-backport drajvera i evo rezultata.
Sta i kakao ljudi mere ali za mene je ovo merodavno iako je to parce testa,
dao sam i test sa drugim programom vidi se koja je to razlika kad kartica
radi kompleksne operacije 50 i >1000 to je drasticna razlika.
Jednostavno nisu sposobni da integrisu AMD drajvere kako treba i to je cinjenica.
Mogu ja da budem naucnik i da kopam pod haubom kad to jednostavno nije sastavljeno
kkao treba umesto fi8 stavljeno fi6.
[ vladared @ 14.03.2014. 09:57 ] @
Ko nije sposoban? AMD? Koliko je meni poznato drivere i za Windows i za Linux pravi AMD.
[ calexx @ 14.03.2014. 10:12 ] @
Citat:
lega99: @Calexx
Ovo export nema nikakvog uticaja
Kako god, ovde je u pitanju samo činjenica da se ovde tebi pokazuje refreš monitora a ne test kartice. Možda neka druga komanda to rešava ali ovo nije pokazatelj same grafičke.
Ne koristim Debian pa ni klonove i ne mogu da proverim. Mada ne koristim ni ATI drajvere jer za moju karticu ne valjaju nego samo linux drajvere.
[ vladared @ 14.03.2014. 10:30 ] @
Gledam nešto ovo što kleka kaže i čini mi se da je upravu. Nisam siguran da je glxgear generalno i validan za jednu takvu priču. Hajde probaj sa npr Phoronixom (Phoronix test suite http://www.phoronix-test-suite.com/?k=downloads ) pa uporedi te rezultate.
[ calexx @ 14.03.2014. 10:49 ] @
Ako misliš na mene ... a kad ja nisam bio u pravu? ;)
[ vladared @ 14.03.2014. 11:01 ] @
A na koga ću neg na tebe ;)
[ lega99 @ 14.03.2014. 11:44 ] @
Znam ja ko pise drajvere al da bi se oni ukacili to pisac distroa mora da nabudzi.
Dao sam dva testa obratite paznju, drugi test radi slozene graficke operacije.
Ako je sve ok onda ispada da glxgears bas samo u wheezy ne daje prave rezultate,
cudno, ista komada za sve linuxe i bas tu ne radi kako treba, i sad u sta ja da se pouzdam,
sta je merodavno.
Evo skidam pa da mu zveknem qwake 4 tu pa onda u nekom drugom i da vidm sta ce da kaze.

[ vladared @ 14.03.2014. 12:17 ] @
Da si ukucao u googletu, na netu bi dobio gomilu pričao o tome, tako da nije samo da na Debianu samo javlja grešku.

Što se tiče drivera, još jedna greška. "Pisac" distroa" ne mora ništa da "budži". Driveri ti stižu "nabudženi" od proizvođača. Distro "mora" samo da postavi grafički server, koji je xorg server, ali ne mora da bude pod obavezno. Postoje više servera koji funkcionišu pod unixolikim sistemima i xorg se najviše koristi, ali ne znači da je jedini. Da li će "vlasnički" driver biti uvučen u neki distro ili ne, samo zavisi od onih koji prave distro i oni mogu napraviti "paket" za instalaciju drivera, ali oni ništa "ne budže" na samim driverima. Najbolji primer je nvidia, koja svoje drivere daje isključivo u binarnom obliku, tako i da hoćeš nećeš moći ništa da "budžiš".
[ lega99 @ 14.03.2014. 12:46 ] @
Odustajem, nemam zivaca, probam da dovucem nesto zahtevno test igrucu npr. Quake 4,
imam 40MB/s (da bas ta brzina) opticku konekciju a ono se vuce ko puz. Izaberem nesto lakse
test br 36 ono ne moze fale neke zavisnosti i ne moze da ih razresi, e da ga j*bem, jedno sporo, drugo
fale zavisnosti i sta koju boziju mater da probam pa ce da radi, koliko kila (verzija) linux treba da imam
pa da neki ima sve sto odgovara ovom testu.
[ plus_minus @ 14.03.2014. 12:52 ] @
Citat:
Izaberem nesto lakse
test br 36 ono ne moze fale neke zavisnosti i ne moze da ih razresi, e da ga j*bem, jedno sporo, drugo
fale zavisnosti i sta koju boziju mater da probam pa ce da radi, koliko kila (verzija) linux treba da imam
pa da neki ima sve sto odgovara ovom testu.


Promeni taj "krš" od AMD CPU arhitekture i kupi lepo Quad Intela i da vidiš kad ti kontrolerska logika na matičnoj ploči uspostavi svaku vezu sa ostalim peripetijama na najbolji mogući nivo.. I onda neće da bude copy from USB 2.0 na hard disk @ 34kb/s *(all of the sudden) i tako tome slično, što hoće da se desi ili da wan miniportovi i slične p. materine štucaju s' vremena na vreme, ako u BIOS-u nije podešen "microcode" 5hit (itd.) na najistančenije i najuglađenije vrednosti koje propisuju neki tamo 'akeri i overklokeri po hack'n'wreck/geek underground forumima ....
[ plus_minus @ 14.03.2014. 13:02 ] @
Inače, ono što treba da isključiš iz CCCentra, jeste V-Sync. OFF.

I onda frame rate neće da ima limit nigde. A taj V-sync pomaže onda kada neki filmofil hoće da ne vidi - ni jednu jedinu horizontalnu liniju (promena frejma) preko ekrana, ni na mikrosekundu, onda kada su u pitanju intezivne akcione scene, gde se svaki pixel menja svakog narednog frejma.
[ lega99 @ 14.03.2014. 13:25 ] @
Evo test iz Mint je prosao

Citat:
Current Description: AMD FX-6100 Six-Core testing with a MSI 970A-G46 (MS-7693) v2.0 and HIS AMD Radeon HD 6700 1024MB on LinuxMint 16 via the Phoronix Test Suite.

New Description:


GLmark2 276:
pts/glmark2-1.0.2 [Resolution: 1680 x 1050]
Test 1 of 1
Estimated Trial Run Count: 1
Estimated Time To Completion: 6 Minutes
Started Run 1 @ 13:57:26

Test Results:
58

Average: 58 Score


Test iz wheezy se srusio

Citat:
GLmark2 276:
pts/glmark2-1.0.2 [Resolution: 1680 x 1050]
Test 1 of 1
Estimated Trial Run Count: 1
Estimated Time To Completion: 6 Minutes
Started Run 1 @ 12:08:56
The test exited with a non-zero exit status.
E: Error: Failed to set up the render target for the depth pass

Test Results:

Average: 0 Score
This test failed to run properly.


The following tests failed to properly run:

- pts/glmark2-1.0.2: Resolution: 1680 x 1050




Kad bi se masine tako lako menjale onda ne bi citao po netu kako ljudi cede suvu drenovinu iz dvojezgranih procesora. Ovo je to sto imam a za drugo nemam para.
Uvatio sam se ovoga samo zbog dva monitora HDMI TV i LCD monitora koji ide preko DVI adaptera. Ako nemam fglrx drajvere onda ne mogu da gledam filmove jer sa monitora ne mogu
nista da uradim jer je po defaultu HDMI primaran i onda sve ide u rezoluciji TV na monitor i ne moze se nista raditi. Da cupam stalno HDMI utikac iz TV mislim da je to suludo.
Pokusao sam kao sav normalan svet da gledam filmove sa kompa na TV i toliko kecanje, mogu u win7 ocas da gledam ali iz principa i inata hocu da vidim da to sve moze kako treba
da radi u linuxu. V-Sync. OFF mi je nebitan ocu samo da normalno gledam film, te nijanse juri moja cerka koja nema drugog posla, nalazi dlaku u jajetu, ona tera win7 na dvojezgranom AMD i Nvidia kartici i podesava sebi sve u sitna crevca. Znaci samo sam pokusao da nesto odradim ko covek i da dobijem neki opipljivi rezultat sa alatima koji se nude u linuxu.
Ovo izludjivanje validnan rezultat ili nije, ovaj phoronix test koji oce nece da radi na svakom linuxu, nemam zivaca za to, evo na wheezy test 36 se srusio...
[ plus_minus @ 14.03.2014. 13:35 ] @
Citat:
lega99:Kad bi se masine tako lako menjale onda ne bi citao po netu kako ljudi cede suvu drenovinu iz dvojezgranih procesora.


Imam jednog takvog. Intel E520. Dvojezgarac. Neuništiv. Brz. I dalje. Sve izbacuje na ekran bez kašnjenja. Star je 5 godina. Ne bih još da menjam.
A to oko arhitekture, to je više zajebancija - sam si je počeo. Primetio si ga, jel' tako? -> Čisto da te malo oraspoložim.

Hoće mint? Koristi mint. Kraj. Nemoj da se smaraš sa Debianom ako neće onda.. mada.. rekao bih da si nešto omašio prililkom instalacije, itd.
Jer, znam šta sve može da se izbaulja po konzoli, onda kada krene da radi "marfijev zakon".
Onda se desi da smo nešto i omašili.. pogrešno ukucali... bla, bla. I onda se javlja želja za KILL, KILL, KILL..

E onda se izluftiraš... šetanje.. skok kod prijateljice na kafu.. kod komšije na rakiju.. pa posle toga, hajd' ponovo, u klinč sa "Marfijem" .. u neko dogledno vreme.
[ vladared @ 14.03.2014. 13:38 ] @
Hoće na Ubuntu-u, Mintu i Debianu, koje si ovde pominjao.

Usput baci pogled ovde - https://wiki.debian.org/ATIProprietary
Nekako mi se čini da nisi odradio ovaj deo sa konfiguracijom, koji se usput pominje ovde.
[ calexx @ 14.03.2014. 14:48 ] @
Citat:
lega99:imam 40MB/s (da bas ta brzina)
Nevezano za temu, pošto plaćaš tih 320Mb/s i ko to nudi? ;)
[ lega99 @ 14.03.2014. 16:26 ] @
Citat:
calexx: Nevezano za temu, pošto plaćaš tih 320Mb/s i ko to nudi? ;)

TargoTelekom, zvanicno placam 20MB/s a povecano mi je zbog kvarova na 30MB/s a stvarno imam 40MB/s.
Imas na Benchmarku na diskusiji o provajderu okacen moj speedtest. Ka vozim torrente ako su dobri seedovi imam
i do 100MB/s download skinem nesto za 1-2 min max.
Odradio sam bas po protokolu kako @Vladared daje primer. E sad sam mu doako i preko sgfxi nabacio 13.12 drajvere i sad
radi i phoronix i radi kako treba barem po ciframa
Citat:
GLmark2 276:
pts/glmark2-1.0.2 [Resolution: 1680 x 1050]
Test 1 of 1
Estimated Trial Run Count: 1
Estimated Time To Completion: 6 Minutes
Started Run 1 @ 15:53:32

Test Results:
1073

Average: 1073 Score


Citat:
~$ glxgears
53679 frames in 5.0 seconds = 10735.634 FPS
55678 frames in 5.0 seconds = 11135.537 FPS
55305 frames in 5.0 seconds = 11060.889 FPS
50944 frames in 5.0 seconds = 10188.653 FPS
44500 frames in 5.0 seconds = 8899.892 FPS


Citat:
~$ fglrxinfo
display: :0 screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6700 Series
OpenGL version string: 4.3.12618 Compatibility Profile Context 13.251



Citat:
~$ lsb_release -a
LSB Version: core-2.0-amd64:core-2.0-noarch:core-3.0-amd64:core-3.0-noarch:core-3.1-amd64:core-3.1-noarch:core-3.2-amd64:core-3.2-noarch:core-4.0-amd64:core-4.0-noarch:core-4.1-amd64:core-4.1-noarch:security-4.0-amd64:security-4.0-noarch:security-4.1-amd64:security-4.1-noarch
Distributor ID: Debian
Description: Debian GNU/Linux 7.4 (wheezy)
Release: 7.4
Codename: wheezy


Po ovome sad radi kako treba, sad cu jedan katanac na update, kartica nije uopste s*hit jer sam radi probe i iz cefa u 6
ekrana terao 6 filmova uporedo bez ikakvog seckanja, samo treba dobre AMD drajvere.

Ja sam mozda davez al kad nesto zapnem ja to moram da isteram, ne moze hardwer sa kojim npr. Ubuntu 12.04
nije znao sta da radi da bude zastareo a kupljen je nov, UEFI mu je iskljucen u BIOS-u. Sto rece moj drugar za
jedno godinu-dve docice tvoj hardwer na red. Lepo se vidi po conky za sta prave za dvojezgrane procesore,
kad ce 6jezgra ili 8 da dodju na red, to pokazuje dokle se stiglo, znam da moze da se prepravi al sto ne naprave odmah.
Moja web kamera pocela je dobro da radi kad sam ju spremio za djubre,
sad imam Logitech C905 i prosto sam iznenadjen da dobro radi ali vec pocelo kecanje u KDE multimedija podesavanje ne vidi kameru, vidi njen
audio deo ali ne i kameru, sreca i bez toga radi. Jedino sto nisam uspeo da upristojim gogole-earth koji u drugim distroima uspevam da nateram
da radi.
[ calexx @ 14.03.2014. 19:12 ] @
Citat:
lega99: TargoTelekom, zvanicno placam 20MB/s a povecano mi je zbog kvarova na 30MB/s a stvarno imam 40MB/s.
Imas na Benchmarku na diskusiji o provajderu okacen moj speedtest. Ka vozim torrente ako su dobri seedovi imam
i do 100MB/s download skinem nesto za 1-2 min max.
Blago tebi, tom brzinom skineš 12 giga za 2 minuta. Gde sve smestiš??
[ plus_minus @ 14.03.2014. 20:27 ] @
Citat:
lega99:  znam da moze da se prepravi al sto ne naprave odmah.


Ne mogu odmah, jer procesore štancaju drugi procesori u kojekakvim gabaritnim mašinerijama.. A drajvere i "prepravljanje" pišu i dopisuju ljudi. Pa sad, ko je tu brži.. ?
To govori po sebi koliko i kad je koja arhitektura totalno sažvakana, samim tim - stabilna. Koliko vremenski treba da prođe. Za jedno 4 do 5 godina, ovu karticu što sada imam, verovatno ni jedan os neće hteti da posluša. Dok će cpu-i, mnogo-više jezgarci, da budu sasvim lepo podržani.
[ lega99 @ 14.03.2014. 21:38 ] @
Citat:
calexx: Blago tebi, tom brzinom skineš 12 giga za 2 minuta. Gde sve smestiš??


4TB prostor na diskovima, e sad nije svaki dan praznik obicno torrent pici oko 30-40MB/s ali kad ima mnogo seedova ide ludacki.
Imam citavu kolekciju linux distroa, cak sam jedno vreme i seedovo, imam oko 9000 pesama nesto flac nesto MP3.
AMD CPU dosao do 8 jezgra a sad mu nabili i fekvenciju, ja svoj ladim sa vodenim hladjenjem iako nije neki samo FX-6100 ali
ga przim sa Boinc projektom non-stop.
[ plus_minus @ 15.03.2014. 16:06 ] @
Citat:
AMD CPU dosao do 8 jezgra a sad mu nabili i fekvenciju, ja svoj ladim sa vodenim hladjenjem iako nije neki samo FX-6100 ali
ga przim sa Boinc projektom non-stop.


Bilo bi šteta da je drugačije. :) Kod mene bi se taj CPU užasno smarao, npr.
Za ono što radim (kuckanje po textualnim editorima i mučenje pretraživača i lokalnog apache servera) i jedno jezgro hoće sasvim lepo da obavlja svaki posao.