[ Panta_ @ 02.02.2014. 19:11 ] @
Kao sto i sam naslov teme kaze, radi se o uputstvu za pocetnike tako da cu opisati instalaciju Arch Linuxa preko AUI (Archlinux Ultimate Install) skripti.

Preuzmite instalacionu iso datoteku sa https://www.archlinux.org/download/ web stranice.

Pokrenite instalaciju.



Instalirajte git:

pacman -S git



Preuzmite aui instalacioni skript:

git clone git://github.com/helmuthdu/aui



Nakon preuzimanja, ako pokrenete komandu ls videcete aui direktorijum, prebacite se u isti:

cd aui



Pokrenite ais skript:

./ais



Unesite broj 1 i pritisnite Enter da izaberete keymap.





Zatim, unesite broj 2 pa Enter da izaberete Editor. Preporuka za nano, sem ako nemate iskustva sa vi ili emacs.



Unesite 4 da kreirate particije.

Unesite 1 da izaberete cfdisk.



Izaberite disk /dev/sdX.



Izaberite New da kreirate novu particiju.





Unesite velicinu nove particije u MB.







Kada zavrsite sa kreiranjem particije idite na Write da upisete izmene.





Da izadjete iz cfdisk-a idite na Quit.

Unesite 5 da formatirate particije.



Izaberite root particiju.







Izaberite fajlsistem za swap particiju. Unesite 1 za particiju.







Nakon formatiranja particija, unesite 6 da instalirate sistem.

Kada se insalacija zavrsi, unesite 7 da konfigurisete fstab datoteku (iz nano editora izlazite sa Ctrl+x)







Unesite 8 da konfigurisete hostname.



9 da konfigurisete vremensku zonu.







10 da konfigurisete vreme.



11 da konfigurisete locale.





12 da konfigurisete mkinitcpio.

13 da instalirate bootloader.





14 da postavite lozinku za root korisnika.



I na kraju unesite d da restartujete sistem.








Nakon osnovne instalacije, da instalirate graficko okruzenje koristite sledece komande:

Gnome:
Code:
pacman -S xorg-server gnome gdm
systemctl start gdm

https://wiki.archlinux.org/index.php/Gnome

KDE:
Code:
pacman -S xorg-server kde kdebase-workspace
systemctl start kdm

https://wiki.archlinux.org/index.php/Kde

Ili jednostavno nakon sto se ulogujete, prebacite se u aui direktorijum i pokrenite aui skript:
Code:
 cd aui
./aui


Skript vam omogucava da na jednostavan nacin dodate novog korisnika, instalirate graficko okruzenje po zelji, omogucite AUR riznicu, instalirate softver i jos puno toga. Dakle sve ono sto je potrebno odraditi nakon osnovne instalacije.

Upotreba skripta je prilicno jednostavna i uglavnom se svodi se na odgovore yes i no tako da mislim da ga nema potrebe objasnjavati.
[ calexx @ 02.02.2014. 20:19 ] @
Zahvaljujem, malo kasnije ću da otvorim uputstvo na drugom kompu i krećem. Samo da proučim koji korak da preskočim pošto je disk particionisan, ali snaći ću se nekako.
[ Panta_ @ 02.02.2014. 22:41 ] @
Citat:
malo kasnije ću da otvorim uputstvo na drugom kompu i krećem

Mozes sa njega da obavis i instalaciju remote preko ssh kako bi ti bilo lakse da pratis uputstvo. Kada startujes Arch install, pokreni sledece komande:
Code:
pacman -Syu
systemctl start sshd
passwd

Ovo zadnje passwd postavlja root lozinku. Zatim se samo ulogujes sa drugog racunara sa ssh root@lokalna-ip-adresa-na-kojoj-se-nalazi-arch.

Sto se tice particionisanja, zaboravio sam da navedem da ko nije iskusan u radu sa cfdisk-om i drugim slicnim partition editor-ima da je bolje da particionisanje diska obavi iz neke live distribucije (npr. Ubuntu) gde se to moze obaviti kroz GUI. Ako su prethodno kreirane particije, opcija 4 iz uputstva moze da se peskoci i da se predje na formatiranje i obelezavanje particija.

Takodje sam zaboravio da napomenem da prilikom konfigurisanja fstab datoteke mozete u istu da dodate i ostale particije koje imate na disku/diskovima. Da ih prikazete koristite komandu:
Code:
lsblk -f

NAME   FSTYPE LABEL UUID                                 MOUNTPOINT
sda                                                      
├─sda1 ext3         e5b609c4-2486-47dd-93b6-5902f58d759f /boot
├─sda2 ext4         3486244c-a940-4275-a9ca-e12a672f253d /
├─sda3 swap         5c9b4e07-d2cf-4595-a0b1-7aad6d44e8fa [SWAP]
├─sda4                                                   
├─sda5 ext4         1ec4a563-97f3-458c-800a-acfad55f43e8 /home
└─sda6 ext4         7c428814-fcbf-40bc-a820-80c7603afc80 /data
sdb                                                      
├─sdb1 ext4         51514fae-24a6-4c67-96c0-af90a35794b7 /data1
├─sdb3 ext4         8264b97a-799b-4a6e-b5bc-81e50f7ffc2f /data2
├─sdb4                                                   
└─sdb5 ext4         fc07b8be-30c5-4e04-b915-daa99d8f20d5 /data3
sr0

I zatim u fstab unesete:
Code:
UUID=uuid-particije  /particija extX defaults 0 1
[ Jing Jang @ 03.02.2014. 14:18 ] @
Svaka cast za ovaj tutorijal. Odavno se spremam za Arch linux. Tutorijal ti je fenomenalan.
[ calexx @ 03.02.2014. 22:13 ] @
Odradio sam do kraja i malo je zapelo ali je red i da se sam potrudim da nađem rešenje. ;)

Kada dođem do kraja, mislim da ne ide instalacija DE tj KDE koje volim da koristim komandom pacman -S xorg-server kde kdebase-workspace jer tada još nije konfigurisan internet. Mislim da ipak mora da se odradi cd aui pa onda ./aui i tako konfiguriše još nešto. Ili grešim? Kada pokrenem aui, onda se pojavi svašta i nisam siguran (a nisam baš ni pogledao, radio jutros na brzaka i usput) kako da tu biram šta bih. Radio je nešto i to malo poduže i ne sećam se jesam li prekinuo ili ne, tek nekako se podigao gnome ... ali nisam mnogo probao dalje.

Konkretno pitanje, završim sve one instalacije i onda šta? Mora ipak ./aui ili mogu samo da instaliram KDE? Ako mora i prvo, kako se onda bira šta hoću jer mi sve deluje kao editor a ne kao meni sa biranjem. Mislim, kad pošaljem ovu poruku, idem opet da prođem turu, imam rezervni hard kod koga ne bi bila šteta i da negde omašim, pa da krenem od početka. Danas je bila samo proba da li je sve ovako kako si napisao, sad idem da pogledam od početka ali i da čitam usput.


E da, dodavanje particija ... da li mora ovako? Kod mene sada u fstab i nema ništa osim root i swap a particije montiram iz Krusadera ili neke i preko automount u KDE. Da li radi komanda update-grub?
[ Homer J. Simpson @ 03.02.2014. 23:58 ] @
Kuku majko instalacije , pa Slack je pre 10 godina imao jednostavniji installer ...
[ plus_minus @ 04.02.2014. 00:06 ] @
Da, s' tim što ovde u arch-u danas, sve radi nakon instalacije, a u slacku si onomad, nakon instalacije, maltene morao da dopišeš drajver ručno, što za grafičku karticu, što za 56k modem.
[ Panta_ @ 04.02.2014. 06:22 ] @
Citat:
Kada dođem do kraja, mislim da ne ide instalacija DE tj KDE koje volim da koristim komandom pacman -S xorg-server kde kdebase-workspace jer tada još nije konfigurisan internet.

Koja vrsta konekcije je u pitanju? Da vidis da li je dostupan internet, pinguj google, ping www.google.com.

Ukratko, pokreni ip link komandu da vidis dostupne interfejse. Aktiviras ga komandom ip link set enp0s3 up i konfigurises ga sa dhcpcd enp0s3.

Evo par korisnih linkova za konfigurisanje internet konekcije:

https://wiki.archlinux.org/ind...tablish_an_internet_connection

https://wiki.archlinux.org/index.php/Network_Configuration

https://wiki.archlinux.org/index.php/Wireless_Setup

Konekciju je moguce konfigurisati i preko aui skripta, tj. sam ce da ponudi konfigurisanje ako ista nije dostupna.



Citat:
Konkretno pitanje, završim sve one instalacije i onda šta? Mora ipak ./aui ili mogu samo da instaliram KDE? Ako mora i prvo, kako se onda bira šta hoću jer mi sve deluje kao editor a ne kao meni sa biranjem. Mislim, kad pošaljem ovu poruku, idem opet da prođem turu, imam rezervni hard kod koga ne bi bila šteta i da negde omašim, pa da krenem od početka.

Mozes samo da instaliras kde. Ti ne moras aui da koristis ni za osnovnu instalaciju jer to nije podrazumevani nacin instalacije Arch Linux-a, ali je po meni dosta jednostavniji.
Dakle, kada zavrsis osnovnu instalaciju, ako ne zelis da koristis aui, da instaliras kde pokreni:
Code:
pacman -S xorg-server kde kdebase-workspace

Da se ne bi logovao kao root dodaj novog korisnika:
Code:
useradd -m -g users -G wheel -s /bin/bash calexx
passwd calexx

Staruj KDE:
Code:
systemctl start kdm

Da omogucis da kdm servis automatski startuje sa podizanjem sistema:
Code:
sytemctl enable kdm


Evo nadjoh i video na Youtube-u kakdo da instalirate Arch pomocu aui skripti.



[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 04.02.2014. u 08:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 04.02.2014. u 08:27 GMT+1]
[ Panta_ @ 04.02.2014. 07:38 ] @
Citat:
E da, dodavanje particija ... da li mora ovako? Kod mene sada u fstab i nema ništa osim root i swap a particije montiram iz Krusadera ili neke i preko automount u KDE.

Ostale particije dodas rucno u fstab da bi se automatski mount-ovale sa podizanjem sistema.
Code:
ls -l /dev/disk/by-uuid


Citat:
Da li radi komanda update-grub?

Umesto update-grub koristi komandu:
Code:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
[ Jing Jang @ 04.02.2014. 11:20 ] @
http://s14.postimg.org/3vnw6fwc1/Capture_PNG_A.png
Koju verziju skinuti Archa za instalaciju. Ja sam skinuo ovu od 539 MB. Kakav je postupak instalacije Archa poerd windows 7?
[ Panta_ @ 04.02.2014. 12:24 ] @
Tu gde pise dual.iso (539 mb). Postupak je isti, samo za instalaciju izaberes particiju koju si kreirao za Arch da ne instaliras na onoj gde ti je Win7.
[ Morpheus NS @ 04.02.2014. 19:07 ] @
Vau, svaka čast za temu! Baš se ovih dana psihički pripremam za pokušaj instalacije i našao sam onaj video na Youtube, a sad i lepo tekstualno i grafički predstavljeno ovde, mislim da sam spreman. Ovo u top teme, ako već nije.
[ dany12 @ 05.02.2014. 09:35 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
Kuku majko instalacije , pa Slack je pre 10 godina imao jednostavniji installer ...


Ovo je jos i pojednostavljena instalacija pomocu skripti.
[ calexx @ 05.02.2014. 12:06 ] @
Probao sam ovih par dana i opet mislim da ću da odustanem. ;) Prvi put nešto nije prošlo kako bi trebalo, drugi put jeste i na kraju je kao prošla instalacija a KDE bio sasvim OK ... osim što nisu bili dobri drajveri za grafičku. Imam neku prastaru ati x1600pro i nema baš vlasničkih drajvera mada mi deluje da je Arch instalirao nešto. Nema OpenGL (znam, znam, može da se instalira komandom ..... i tako to) i sve se vuče i secka. Koristio sam skriptu i onda se sve svodi na to da dobijem spisak ponude a ja otkucam broj(eve) onoga što hoću pa on instalira. Ne znam koja je prednost tog načina u odnosu na to isto u nekom GUI. A da ne pričam o tome da svaki čas nešto ne prođe pa nudi neko editovanje nečega jer to što sam izabrao i ne može pa moram da nešto doradim. A da i ne pominjem varijantu bez skripti gde bih za sve ali sve što hoću morao da kucam detaljno.

Nekada sam instalirao Suse (dolazio mislim na 4-5 CDa) tako što sam pokrenuo prvi pa onda išao na custom pa onda ceo dan birao šta me zanima (a znam o čemu se radi) ili mi deluje obećavajuće ako ne znam. Onda sam ukapirao da mi je lakše da na početku izaberem jednu od 2-3 ponuđene instalacije a kada sve bude gotovo, onda biram šta još. Sada se većina linuxa instalira na sličan način, prvo prođe neka osnovna instalacija a posle svako dodaje šta hoće. Mislim, možda nekome znači da mu se ne instalira taj i taj grafički viewer ili taj i taj default editor ali ne bih da gubim ceo da birajući, neka instalacija nabaci šta misli a ja ću posle nešto i da promenim.

A onda se vraćam na početak priče ...

Citat:
Panta_: Za pocetak dobio bi dosta sveziji softver. Na primer, na Ubuntu Gnome 3.10 ce tek da bude dostupan od sledece verzije 14.04, dok je na Arch-u dostupan vec odavno, noviji kernel, na Arch-u je 3.12.9 verzija.
Ovo je u suprotnosti sa Debian filozofijom. Kod njega su u stabilnoj verziji Gnome 3.4.2 dok najnoviji troši 3.8.4 a kernel je na stabilnoj 3.2.41 ... ja obično koristim poslednji zvaničan Kubuntu, sada probam 14.04 alfa koji ima novije od pomenutih ... mogu i tako da biram.
Citat:
Panta_: Bolji menadzer paketa, apt-get update apt-get upgrade vs pacman -Syu kao i apt-get --purge remove vs pacman -Rns, apt-get, aptitude dpkg vs pacman. Takodje pored binarnih, moguce instalirati pakete iz port-ova kompajliranjem. A tu je i Arch User Repository (AUR) koji sam vec pomenuo, yaourt -S ime-paketa vs add-apt-repository ppa:ime-riznice, apt-get update, apt-get install ime-paketa.
Kod mene je apt-get update i ostalo jednom otkucano i sada vraćam strelicom pa mi nije komplikovanije. Riznice se dodaju ako nešto ne postoji u važećoj, nije valjda da je AUR apsolutno kompletan i ne dodaje se ništa? Inače koristim desetak programa koji ne dolaze redovnim putem pa mi je samo važno da li ih ima ili ne. Pošto mi Arch ostaje za sada, kada budem imao vremena ću da proverim da li su tu svi. Ako nema jednog, doviđenja.
Citat:
Panta_: Minimalan sistem koji je moguce prilagoditi svojim potrebama, Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Gnome Ubuntu vs Arch pacman -S DE po zelji.
Ovo mi je manje bitno, ja pre početka instalacije znam koji me DE zanima i to instaliram. Postoji varijanta da dodam još neki ili da promenim osnovu pa i da instaliram neki sa više DE i biram. Već sam izabrao.
Citat:
Panta_: Rolling release vs upgrade svakih sest meseci.
Mogu i ja da odradim apgrejd na noviju verziju a mogu i da nabacim i novu pored stare, sve traje dvadesetak minuta i ne uzima mi ceo dan kao Arch. ;)

To i jeste jedan od razloga, više puta sam čitao kako su neki pakovali i sređivali Arch i onda samo pukne pa mora sve od početka. Ne bi mi to bio problem jer je svaki put sve lakše ali ... sačekaću ja ipak da Arch dobije user friendly instalaciju što će sigurno da se desi. Ne smatram da je prednost nekog linuxa ako nešto nema a drugi imaju.
[ Panta_ @ 06.02.2014. 15:55 ] @
Citat:
Riznice se dodaju ako nešto ne postoji u važećoj, nije valjda da je AUR apsolutno kompletan i ne dodaje se ništa?


Ne dodaje se nista, sve je u AUR.

Citat:
Inače koristim desetak programa koji ne dolaze redovnim putem pa mi je samo važno da li ih ima ili ne. Pošto mi Arch ostaje za sada, kada budem imao vremena ću da proverim da li su tu svi.


Ako postoji verzija programa za Linux, sigurno je u AUR riznici.

Citat:
Mogu i ja da odradim apgrejd na noviju verziju a mogu i da nabacim i novu pored stare, sve traje dvadesetak minuta i ne uzima mi ceo dan kao Arch.


Dvadasetak minuta za instalaciju, pa jos bar toliko za instalaciju dodatnih programa ako se radi o novoj instalaciji, pa post instalaciona podesavanja, zna to da potraje znatno vise od 20-ak minuta. S druge strane, Arch instaliras jednom, pa sledeci put tek kada menjas hard disk.

Citat:
sačekaću ja ipak da Arch dobije user friendly instalaciju što će sigurno da se desi


Arch je ranije imao tekstualni instaler slican kao Slackware ili FreeBSD, ali su i to izbacili. Tako da ne verejum da ce ikada imati nesto slicno Ubuntu-ovom ili drugim slicnim instalerima.

Ko bas hoce instaler slican Ubuntu-ovom (isti), moze da instalira Manjaro Linux koji je zasnovan na Arch-u. Glavna razlika izmedju Manjaro i Arch Linux-a, osim toga sto je prvi vise "user friendly", je i u paketima, ono sto je u Arch-u stable to je u Manjaro u unstable riznici. Tu se krcka par nedelja pa prelazi u testing i tu provodi par nedelja dok ne predje u stable. Dakle nekih mesec dana razlike nakon sto paketi stignu u Arch Linux.

http://forum.manjaro.org/index.php?topic=1278.msg8600#msg8600

A evo i zasto ta razlika nije dobra, pa sami odlucite.
[ Morpheus NS @ 06.02.2014. 22:49 ] @
Moj prvi pokušaj za sad ide solidno, došao sam do dela sa instalacijom DE (KDE u ovom pokušaju). Hteo sam obaviti sve koristeći aur, ali mi svaki put zastane već na prvoj opciji ( prva stvar posle opcije za dodavanje custom repository, checking packages ili nešto slično, izlapeo sam sad). Tu stoji desetak minuta dok meni ne dosadi i prekinem operaciju. Da li jednostavno trebam imati više strpljenja, ili je zaista nešto zapelo? Prosto stoji to checking packages uz liniju koja se "okreće"...
[ calexx @ 06.02.2014. 23:53 ] @
Meni je instalacija prolazila, mada svaki put nešto drugačije. Ipak, više puta se desilo da posle izbora nekog programa on prijavi da nešto ne valja (i još piše da je sramno za njega što je tako ... tako nekako) ;) ali na kraju malo brlja sa grafikom. Možda budem bolje sreće neki sledeći put.

Što se ostalog tiče, proveriću neki dan ovo da AUR ima sve što postoji jer je meni osnovni problem sa različitim linuxima što nema programa na koje sam navikao. Ako budem našao 5-6 onih kojih obično nema, veliki plus za AUR.

Instalacija traje do 20 minuta, posle još ~20 za dodatne programe i još ~20 za prebacivanja baza i ostalog sa prethodne ili neke druge instalacije. Arch instaliram već nekoliko dana i još ne radi kako bih hteo. ;) A da je tačno ovo da se Arch samo jednom instalira ... ne bi bilo ni ovog citiranog teksta iz linka:
Citat:
I used Arch for two years and it was perfectly fine until one day when I updated and it broke my system. Now I have been using Manjaro for a month and it is completely stable.

Imam ja i Manjaro na hardu ali se ne sećam zašto ga više ne probam. Možda nema programa koji su mi bitni?

A onda se vratim osnovnom pitanju, ako uspem sve da instaliram i sve radi, šta je prednost u odnosu na ovaj koji sada koristim ili na bilo koji drugi? Pacman -Syu komanda? Ne znači mi da li je lakša ili je lakši apdejt/apgrejd ili ću kod instalacije sam da biram šta hoću i šta neću ili što je rolling varijanta jer uvek mogu i ovo da apgrejdujem ili odvojim pomenutih sat vremena za malo igranja.
[ Morpheus NS @ 07.02.2014. 12:16 ] @
A pre par dana sam mislio da nikad neću znati kako da instaliram Arch... još jednom hvala za odlično uputstvo!



Bilo je malo frke sa rezolucijom na početku (pogrešni, tj. nedostajući drajveri za ATI), ali čim sam to sredio radi bez ikakvih problema.
[ plus_minus @ 25.02.2014. 16:19 ] @
Citat:
calexx
Imam ja i Manjaro na hardu ali se ne sećam zašto ga više ne probam. Možda nema programa koji su mi bitni?

A onda se vratim osnovnom pitanju, ako uspem sve da instaliram i sve radi, šta je prednost u odnosu na ovaj koji sada koristim ili na bilo koji drugi? Pacman -Syu komanda? Ne znači mi da li je lakša ili je lakši apdejt/apgrejd ili ću kod instalacije sam da biram šta hoću i šta neću ili što je rolling varijanta jer uvek mogu i ovo da apgrejdujem ili odvojim pomenutih sat vremena za malo igranja.


Manjaro je odličan, xfce4 varijanta, pogotovo. Napucao sam ga kod keve na notebook-u. Notebook (koji je mator poprilično) je poleteo.
Ali,... :/ ... Taj isti manjaro na mojoj konfi, desktop pc, ati hd4650.. neće da peva tako dobro kao Wheezy (#! crunchbang) samo zbog drajvera i xorg verzije... sa dva ekrana.. bar neće kod mene.

Situacija je vrlo prosta.. ko ima intelovu integrušu ili "djifors" kartice, taj može da proba bilo koju distribuciju. Arch, slack, debian, nebitno... neće da troši vreme na zafrkancije oko varijante servera ili fglrx-legacy drajvera. Ko ima Ati karticu (stariji model kartice) ako želi stabilnost i bilo koje grafičko okruženje sa amd prop. drajverima (catalyst control center) izbor je umnogome sužen, ukoliko nije dovoljno trošiti open-source drajvere sa više monitora, itd. Ati open-source drajveri sa arandr, randr, xrandr itd.. na jednom monitoru, na svojoj native rezoluciji uz bilo koju verziju xorg servera, na bilo kojem linuxu, rade fino. Nema full GL-a, ali, surferima, filmofilima... oni koji ne koriste intezivnije 3D zjbncije to ne predstavlja problem.

Manjaro konkretno, Arch branša zapravo, nema toliko dobar pristup tom idiotskom problemu oko tih Ati prop. drajvera kao što je to u slučaju Debian-a (ubuntu) .
Npr. svaka debian distribucija, u mom slučaju,

Citat:


AMD Catalyst Legacy 13.1

For support of Radeon HD 4000, Radeon HD 3000 and Radeon HD 2000 series GPUs.

Add Debian Backports sources to /etc/apt/sources.list, also including the "contrib" and "non-free" components. For example:

Code:

    # Backported packages for Debian 7 "Wheezy"
    deb http://http.debian.net/debian/ wheezy-backports main contrib non-free


Update the list of available packages. Install the appropriate linux-headers and fglrx-legacy-driver packages:

Code:
    
    # aptitude update
    # aptitude install linux-headers-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,')
    # aptitude -r -t wheezy-backports install fglrx-legacy-driver


This will also install the recommended fglrx-legacy-modules-dkms package. DKMS will build the fglrx module for your system.

Create an Xorg server configuration file.
Restart your system to enable the radeon blacklist.




.. posle ovoga ide aticonfig --initial=dual-head i gotovo!!!

Ostaje samo sudo apt-get install fglrx-legacy-control i amdcccle je tu.

Sa manjarom nisam uspeo da uradim ništa, a da ne u5erem xorg totalno i ostanem samo sa cli .. Ima ati drajvera, ali ja nisam uspeo da ga nateram da mi rotira jedan screen na portrait i da ubode prave rezolucije, nakon restarta..

Manjaro/arch je prelep, zaista funkcionalan, ali nije za bilo šta, već ima svoju ciljanu grupu hardvera.
Zato mi calexx i treba da se držimo Debiana. Najkompletnija distribucija gde zaista postoji dobar workout za svaku situaciju.
[ mihojla @ 25.02.2014. 17:18 ] @
Nažalost koristim još uvek dial-up win modem, videću da li će biti s njim problema.
[ paparazzo @ 27.02.2014. 20:48 ] @
Citat:
dany12:
Citat:
Homer J. Simpson:
Kuku majko instalacije , pa Slack je pre 10 godina imao jednostavniji installer ...


Ovo je jos i pojednostavljena instalacija pomocu skripti.


i ja sam nekoliko puta probao na laptopu msi sa ati grafikom da "dignem"Arch..ali je uvek negde bio neki gremlin...a sve druge istalacije...cak i gentoo prolazile...digao sam ruke od Arch-a..
[ calexx @ 11.04.2014. 14:54 ] @
Da se malo vratim a i oživim temu ... navikao sam da u KDE podesim da se par particija montira automatski. Koristim KDE System Settings koji ima tu mogućnost i uglavnom radi na većini linuxa ali Arch odbija da to prihvati. Kako da ubedim Arčija da to uradi?

U međuvremenu sam se prebacio na Manjara iliti Mandžara koji ima laku instalaciju i koristi KDE što meni i odgovara. Skoro da nemam zamerke ... ali bih voleo i da Arch bude tu i da ga malo više trošim. Čekam da i NetRunner izbaci svoju x64 RR verziju zasnovanu na Manjaru pa da i njega malo isprobam, ona x86 sasvim pristojno radi ali neću da se mnogo upuštam dok ne stigne i x64.
[ Panta_ @ 12.04.2014. 07:17 ] @
Dodaj te particije u /etc/fstab datoteku. Izlistas particije sledecom komandom:

Code:
ls -l /dev/disk/by-uuid

ili nesto citkije:
Code:
lsblk -f


I uneses u fstab datoteku, na primer:

Code:
# /dev/sda1
UUID=e5b609c4-2486-47dd-93b6-5902f58d759f    /podaci         ext3      defaults   0 2


I kreiras direktorijum gde montiras particiju:

Code:
sudo mkdir /podaci
[ calexx @ 12.04.2014. 11:17 ] @
Probaću večeras ali da se to ne sudari sa nekim drugim montiranjem? Krusader ima svoj mount man i odatle se montiraju particije ali ako je podešeno u (KDE) System Settings, one ostaju trajno montirane tamo gde je rečeno. Sad gledam, nekada je u *ubuntu bilo montirano u /media/ pa posle prebačeno u /media/user/ dok Manjaro to baca u /run/media/user/ ... Arch nema ništa od ovoga.

Šta će da se desi ako podesim prema ovome što si napisao a posle montiram iz Krusejdera? Da li će da zadrži postojeće ili će da napravi drugo ili će da se sudare? Sada nemam vremena da probam pa ostavljam za večeras.

E da, na drugi hard sam sinoć nabacivao Arch, čisto onako da ga ima, pa sam se setio nečega. Od skoro ne nudi instalaciju gruba nego samo syslinux i skip. Nekada je na prvom mestu bio grub pa syslinux a sada nema gruba. Mislim da je počelo sa 01.04.2014. verzijom ali mi se čini da je posle i sa 01.03.2014. bilo isto. Da nije u pitanju to što je instalacija na /dev/sdb ... mada ne bi trebalo da ga to zanima?
[ Panta_ @ 12.04.2014. 11:44 ] @
Bice montirane tamo gde si naveo u fstab datoteci. Ako je to u /media bice /media/particija1, /media/particija2, itd. Ne koristim Krusader, ali zbog cega bi ih ponovo montirao kada su vec montirane tamo gde si naveo u fstab-u.
[ calexx @ 12.04.2014. 14:13 ] @
Neću ponovo da ih montiram ali će da se desi da montiram neku treću pa možda usput kliknem i na onu koja je upisana. Kada montiram Krusejderom (i to kod većine linuxa jednom a onda se to pamti) ništa se ne upisuje u fstab fajl i nem pojma gde je zapisano.

Sad razgledam, kada je startovan neki drugi linux, /run u Arčiju je prazan dok u Manjaru ima ponešto ali nema montiranih. Za to vreme u Kubuntu se uvek vide sve montirane particije u /media folderu. Verovatno Arch kod gašenja obriše info pa ih sledeći put nema dok ostali to ne rade.
[ Panta_ @ 13.04.2014. 07:09 ] @
Ne mozes istu particiju da montiras dva puta na istu lokaciju, ako pokusas, prikazace ti poruku da je ta particija vec montirana na toj lokaciji.

Citat:
Sad razgledam, kada je startovan neki drugi linux, /run u Arčiju je prazan dok u Manjaru ima ponešto ali nema montiranih. Za to vreme u Kubuntu se uvek vide sve montirane particije u /media folderu. Verovatno Arch kod gašenja obriše info pa ih sledeći put nema dok ostali to ne rade.

Arch koristi udisks2 koji podrazumevano montira u /run/media/korisnik.

https://wiki.archlinux.org/ind...v#Automounting_udisks_wrappers
[ Panta_ @ 13.04.2014. 09:03 ] @
Citat:
E da, na drugi hard sam sinoć nabacivao Arch, čisto onako da ga ima, pa sam se setio nečega. Od skoro ne nudi instalaciju gruba nego samo syslinux i skip. Nekada je na prvom mestu bio grub pa syslinux a sada nema gruba. Mislim da je počelo sa 01.04.2014. verzijom ali mi se čini da je posle i sa 01.03.2014. bilo isto. Da nije u pitanju to što je instalacija na /dev/sdb ... mada ne bi trebalo da ga to zanima?


Sad sam pogledao ovaj ais skript, izbacili su Grub2 -> https://github.com/helmuthdu/a...65329c90310ca53a8391509febL591

Koga ne mrzi moze sam da iskopira skript i doda tih par linija za Grub -> https://github.com/helmuthdu/aui/blob/master/ais#L592

Ili jednostavno preskoci instalaciju bootloader-a, izdje iz skripta i instalira grub2 sledecim komandama:
Code:
mount /dev/sda /mnt
arch-chroot /mnt
pacman -S grub
grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg


Ako ima i drugih operativnih sistema na disku, instalirati os-prober pre pokretanja grub-mkconfig komande:
Code:
pacman -S os-prober


[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 13.04.2014. u 11:29 GMT+1]
[ calexx @ 13.04.2014. 09:29 ] @
Dobro je, mislio sam da je nešto kod mene brljalo pa ne radi sve. Nije mi toliko bitno da bude instaliran grub pošto već postoji, svejedno je koji će da radi a i mogu posle da ga nabacim.
[ Jing Jang @ 18.04.2014. 16:37 ] @
Nadjoh ovaj video tutorijal u vezi instalacije Archa http://www.youtube.com/watch?v=q__doPx22uE . Ako je moguce instalirati ovu dustru prema uputama sa Youtubea, koji arch skinuti da bi se to valjano uradilo?
[ calexx @ 18.04.2014. 18:43 ] @
Koliko mogu da vidim, ovde je već ubačen Arch sa nekim ponuđenim varijantama. Deluje mi da nije u priči i KDE pa me ne zanima. Nikakav problem da se instalira prema uputstvu sa početka ove teme, jedino da se napravi neki kompletniji instaler.
[ Jing Jang @ 18.04.2014. 19:16 ] @
Cini mi se da nisi detaljnije pogledao ovaj video tutorijal. Radi se o Lutio Installeru koji podseca na klasicnu instalaciju linuxa a kasnije koristi Terminal za instalaciju paketa, aplikacija i dr. Tako da se meni cini puno jednostavnijim i mnogo laksim nacinom. Mozda gresim.
[ calexx @ 18.04.2014. 19:36 ] @
Nisam detaljnije gledao, možda ću kasnije a možda i neću jer nema nekog razloga da ne ostanem na Mandžaru koji radi kako bi trebalo. Ili ti probaj pa napiši kako se koristi i šta sve može, kako ide instalacija, kako se koristi posle, šta su prednosti a šta mane u odnosu na običnu instalaciju.
Ne znam šta znači pitanje koji Arch skinuti, postoji jedan Arch a postoje i razni linuxi koji su bazirani na njemu ali njima i nije potreban ovaj instaler.
[ Panta_ @ 18.04.2014. 20:04 ] @
Citat:
Ako je moguce instalirati ovu dustru prema uputama sa Youtubea, koji arch skinuti da bi se to valjano uradilo?


Ovo je neki custom Arch Live plus dodat Cnchi installer da instaliras Arch.

Citat:
Radi se o Lutio Installeru koji podseca na klasicnu instalaciju linuxa a kasnije koristi Terminal za instalaciju paketa


Da, prvo instaliras Arch, a posle u pacman.conf datoteku dodas AUR riznicu. Evo ako hoces da ga isprobas mozes ovde da ga skines.

Inace, ko hoce da isproba Arch, a mrzi ga da se cima sa instalacijom, moze da preuzme Live iso datoteku koju sam kreirao. Na iso sam nabacio Gnome Shell, kodeke, flash plugin, Java i neke osnovne desktop aaplikacije za multimediju, internet, office itd. Da ga nabacite na USB disk koristite dd komandu ili jednostavno cat ime-datoeke.iso > /dev/sdc; sync, a mozete i da ga instalirate.

Korisnik i lozinka su archie.
[ Jing Jang @ 19.04.2014. 15:49 ] @
Da, prvo instaliras Arch, a posle u pacman.conf datoteku dodas AUR riznicu. Evo ako hoces da ga isprobas mozes ovde da ga skines.
Skinuo i probao. Nije to ono sto je prikazano na Youtubeu. Ne mogu da instaliram na PC.
[ calexx @ 20.04.2014. 08:23 ] @
Citat:
calexx:
Da se malo vratim a i oživim temu ... navikao sam da u KDE podesim da se par particija montira automatski. Koristim KDE System Settings koji ima tu mogućnost i uglavnom radi na većini linuxa ali Arch odbija da to prihvati. Kako da ubedim Arčija da to uradi?
Ubedio sam ga bez dopisivanja u fstab. :) Sinoć sam malo pretumbao hard, obrisao većinu linuxa pa ću sada da ostavim 7-8 i njih ozbiljnije probam, video sam šta me zanimalo, više ne moram da probam sve i svašta.
[ Jing Jang @ 23.04.2014. 19:57 ] @
Jos jedna “laka” verzija Arch - Bridge

U osnovi to je nesto malo vise od ciste instalacije Arch-a. Postoje verzije od 32 i 64 bita sa radnim okruzenjem: Xfce, GNOME, KDE i LXDE.
Instalacija izgleda da je dosta jednostavna i brza. Dakle, nije u pitanju instalacija Archa od nule.
Evo linka za preuzimanje: Miller Technologies
http://millertechnologies.net/downloads
[ calexx @ 23.04.2014. 21:47 ] @
Probao KDE verziju neki dan i odmah obrisao. Prvo instaler koji je malo površno urađen, gde se nekad pomeri prozor, nekad čeka a mora da se lupi enter ... sve u svemu, ipak nekako prođe. Posle toga se dobija standardna instalacija ali ne radi baš dobro. Ne sećam se svega ali recimo nije bilo indikatora tastature niti se menjala na uobičajen način što je meni bilo dovoljno. Čini mi se da je bilo poblema i sa apdejtom ... nije mi potreban četvrti Arch, dosta je jedan a eventualne rezerve Manjaro i NetRunner. E da, ni grub nije dobro napravio pa je UUID root particije bilo nešto skraćeno i nije mogao da se podigne. Srećom, imam druge linuxe i drugi grub pa sam ga nekako startovao a onda i tu naišao na brljotine.
Deluje kao distribucija rađena na brzaka bez nekog testiranja.

Otvori novu temu za novi linux, nema potrebe da ova priča ide u temi o instalaciji Arch linuxa.
[ Jing Jang @ 23.04.2014. 22:37 ] @
Cekaj, Netrunner je Kubuntu baza nije Arch. Ja sam neki dan instalirao ga ali nije bilo na bazi Arch-a. Maloprije sam instalirao Arch na Bridge. Jeste jednostavnije, ali je gnjavaza kod pravljenja particija i apdejta. Sto bi rekli "dobijes na mostu ali izgubis na cupriji".
[ calexx @ 23.04.2014. 23:12 ] @
NetRunner od ovog meseca ima i Arch varijantu baziranu na Manjaro linuxu. Ubačeni su neki detalji koji su ga razlikovali od Kubuntu ali mi se čini da mi to i nije potrebno.
Bridge nekako prođe instalaciju ali posle mnogo brlja pa otpada dok to ne reše.

Arch je za mene sada postao glavni linux, mada mi je Kubuntu zlatna rezerva.
[ Jing Jang @ 24.04.2014. 12:20 ] @
Evo dobar video tutorijal za instaliranje Arch Bridge
http://www.youtube.com/watch?v=Mc-N1dW6cFE
[ Jing Jang @ 09.05.2014. 07:42 ] @
Postupak instalacije Archa sam radio prema uputstvu koje je dato i imam problem tj. nemam grub. Kako resiti pomenuti problem?
[ calexx @ 09.05.2014. 08:18 ] @
Piše ti u obaveštenju na ovom prozoru, možeš da odeš u drugi terminal i instaliraš ga a možeš da pogledaš ovu temu nekoliko poruka ranije http://www.elitesecurity.org/p3433189 gde je objašnjeno.
Pošto ja ionako imam neki grub instaliran, samo startujem Arch pa instaliram grub i posle razmišljam da li će on da bude glavni. Ipak, sledeći put ću da probam ovu pešak instalaciju.
[ Jing Jang @ 09.05.2014. 11:47 ] @
@calexx Kako da udjem u Terminal kad nemogu da podignem sistem?
[ calexx @ 09.05.2014. 12:08 ] @
Čitaš li ti šta piše u prozoru? Kada instaliraš Arch, ti si praktično u prvom terminalu (u koji se ide sa alt-ctrl-F1) i možeš da odeš u drugi ili bilo koji do 6 pa uradiš ono što sam naveo u prethodnoj poruci, tj da pogledaš tu poruku u kojoj je objašnjeno. Ako si već instalirao, onda podigneš drugi OS ili bi možda pomogao i supergrub i instaliraš grub.

E sad, ne znam kako se to ponaša u virtuelnoj makini i da li tamo može sve ovo. Možda zato i izbegavam virtuelne linuxe, ako već može regularna instalacija, zašto bih sebi komplikovao? Možda predveče probam i to pa ću da znam malo bolje.
[ Jing Jang @ 10.05.2014. 07:22 ] @
Arch Linux 2014.05.01 Released – Installation and Configuration Guide with Screenshots
http://www.tecmint.com/arch-linux-installation-guide/
[ calexx @ 10.05.2014. 07:50 ] @
Malo sam pogledao uputstvo, liči na ono zvanično samo što ima i slike. E sad, koliko god neki Arčijevci vole taj način, meni se ipak ona Helmutova skripta više sviđa a na prvi pogled mi deluje da odradi sve što je potrebno plus posle ima i dodatnih instalacija pa skoro da ne moram posle da instaliram mnogo toga.

Ako se neko dobro razume, možda bi mogao da nađe i napiše razlog za i protiv skripte.
[ Jing Jang @ 08.06.2014. 07:10 ] @
Instalacija Archa u 14 koraka
http://www.wikihow.com/Install-Arch-Linux
[ calexx @ 08.06.2014. 07:13 ] @
Jesi li isprobao ovo? Ako se ne varam, instalacija je važila za neke stare verzije i više ne može tako.
[ Jing Jang @ 08.06.2014. 08:56 ] @
Jesam ali na staroj verziji Arch distribucije a nisam na novoj od 01.05.2014. Nova verzija pri instalaciji izbacuje dosta bagova i iz tih razloga je nisam ni probao. Nadjoh da je izasla i novija verzija Arch-a od 01.06.2014.

[Ovu poruku je menjao Jing Jang dana 08.06.2014. u 10:32 GMT+1]
[ calexx @ 08.06.2014. 09:47 ] @
Mislim da je ovo uputstvo za verzije od pre par godina mada tada nisam probao. Arch izlazi svakog prvog u mesecu, koliko da neko ko hoće tek da instalira ima svežu instalaciju dok stari korisnici samo apdejtuju.

Kakve bagove pri instalaciji ima majska verzija? Skoro sam je instalirao na drugi hard i sve je prošlo normalno.
[ Panta_ @ 08.06.2014. 13:21 ] @
To je stari installer koji je napusten od verzije 2012.07.15.
[ Jing Jang @ 08.06.2014. 18:32 ] @
Danas sam skinuo novu verziju Arch-a i instalirao je u VirtualBox-u preko AUI (Archlinux Ultimate Install) skripte. Sada mi daje i opciju za instaliranje Grub-a.Instalacija je protekla OK.
[ calexx @ 08.06.2014. 20:59 ] @
Ja sam već napisao da nova skripta opet nudi instaliranje gruba, samo što je ponekad potrebno da se odradi ručno* a ne automatski. Nema veze sa Arch verzijom nego kako Helmut odluči.

*Ako se izabere automatska instalacija gruba, on to odmah odradi na /dev/sda a ako je nekome, kao što je bilo meni, potrebno da ide na /dev/sdb, onda mora ručno. Ništa strašno, jedna komanda.
[ Panta_ @ 19.11.2014. 08:38 ] @
Da malo ozivim temu ;).

Za one koji bi da isprobaju instalaciju Arch-a na malo tezi nacin, casopis Linux Voice je svoje prvo izdanje omogucio za besplatno preuzimanje, iako je vecina clanaka zastarela, deo sa uputstvima je jos uvek upotrebljiv. Izmedju ostalih, tu je i uputstvo za instalaciju Arch Linux-a dostupo u nekoliko formata.

http://www.linuxvoice.com/arch-linux/
[ Jing Jang @ 19.11.2014. 09:07 ] @
Ima dosta izmena kod instalacije Archa. Vise nije moguce instalirati Arch Linux preko AUI (Archlinux Ultimate Install) skripte.
[ calexx @ 19.11.2014. 09:46 ] @
Kad je to ukinuto?? Nisam ga instalirao bar mesec dana (eksperimentišem na praktično 4 mesta i ponekad isprobavam razne varijante, jednom i sa KDE5) i baš sam planirao ovih dana da na jednom kompu obnovim većinu linuxa. Sklonio bih neke, instalirao novije verzije kod drugih a odradio novu instalaciju Arčija, možda opet sa KDE5 da vidim da li se malo odmaklo.
Ne radi skripta??

Što se instalacije i skripte tiče, nisam uspeo da sve odradim kada idem samo preko wireless konekcije, prvu turu nekako prođem (uz gomilu komandi kojima nešto ukidam, nešto ubijam, nešto dodajem) ali posle restarta nešto od toga ne ide i tu stanem. Srećom, nije mi problem da ubodem kabl sa kojim sve normalno radi.

Ne planiram teži način instalacije, čak bi mi se svidelo da se uvede standardni dami način kao kod Manjara i ostalih derivata. Možda može da se malo proširi izbor pri instalaciji, čak i da se skripta malo gui sredi, meni nije bitno da li će da mi instalira neki program koji baš neću ili neće neki koji hoću.
[ Panta_ @ 19.11.2014. 12:44 ] @
Koliko vidim promenili su se samo nazivi ovih skripti, umesto ais i aui sadu su fifo i lilo. Tako da nakon preuzimanja treba prvo pokrenuti fifo da se instalira osnovni sistem a zatim lilo za ostala konfigurisanja.

Citat:
Možda može da se malo proširi izbor pri instalaciji, čak i da se skripta malo gui sredi

Sada koliko vidim ovaj lilo skript nudi dosta vise opcija za instalaciju? Sad za gui bi morao da se izmeni iso, tj. da se ubaci X i ostale alatke koje bi omogucile gui. Moze to da se odradi sa Archiso da se kreira Arch Live sa svim tim funkcijama. Mada bi mislim lakse bilo da se ubaci instaler od Manjara i da se izmeni da instalira Arch nego da se prpravljaju ove skripte, a za bash bas i nemaju neke ekstra funkcionalne biblioteke za gui.
[ calexx @ 19.11.2014. 13:46 ] @
Znam za fifo i lilo, mislio sam da ni to više ne radi. Njih koristim par meseci ali nisam ovog meseca ;) instalirao pa nisam bio siguran. Poslednji put nije bilo nešto previše razlike kod instalacije a možda je sada dodato. Ajde da se zanimam večeras.

Što se instalera tiče, mislio sam da se doradi ova skripta pošto ide nekim osnovnim putem, ponudi skoro sve pojedinačno pa ko voli onovnu i spartansku instalaciju, može da izabere šta neće. Manjaro instaler radi kao i većina standardnih, nabaci neke programe za koje misli da su OK a uglavnom se svodi na upis osnovnih korisničkih podataka.