[ TheDepp @ 05.02.2014. 13:00 ] @
Zdravo za sve.
Situacija je slijedeca:

Laptop je HP Pavilion DV5 1250us,
AMD Turion X2 ultra zm-80 2.1GHz,
Ram DDR2 4GB,
HDD 400GB, sata (ne znam proizvodjaca)
Grafika, ATI Mobility Radeon 3450 512MB

Odnedavno je poceo da zamrzava. Tacnije, od zadnjeg ciscenja, koje sam radio ja licno, ali radio sam to jos dosta puta ranije bez problema, tako da ne mogu reci da sam nesto zeznuo iako nije iskljucena ni ta opcija.
Zamrzavanje se desava u Windowsima, nekad prilikom pokretanja gdje zakoci na Windows logo-u, a nekad u radu. Problem nije softverski jer se nekad pojave neke neartikulisane boje preko cijelog ekrana, nekad su to bijelo sive linije, nekad nesto deseto, ali najcesce samo zakoci sve, ni kursos se ne moze pomjeriti. U ovakvim situacijama jedini restart je prisilnom metodom. Takodjer, par puta je zakocio u bios. U biosu posjeduje nekakve alate za testiranje hard diska i ram-a, ali ih nisam uspio izvrsiti do kraja, jer na svaku zahtjevniju operaciju zakoci, probao sam prvo hard disk test, a onda drugom prilikom memory test, i svaki puta isto.
Ovo se desava vec nekih 20-ak dana. Cijelo vrijeme sam sumnjao da je u pitanju graficka, ali mi se to misljenje poljuljalo ovim kocenjem u Biosu. Da li je graficka aktivna u prikazu slike u biosu ili kako to vec ide?

Molio bih ako neko ima neki savjet da pomogne. Ako nista barem da odgonetnem sta je u pitanju, da li kvar graficke ili procesora?

Unaprijed, hvala puno svima.
[ yolja624 @ 05.02.2014. 14:55 ] @
Hardver 100%, vrlo vjerovatno graficka. Ne znam kako si cistio pa sumnjam da si nesto tom prilikom zeznuo. Naravno da graficki cip radi i u BIOS, generise sliku....
Nego, jesi li vadio memoriju iz lezista kad si cistio? Dal si prije ciscenja skinuo bateriju?
[ TheDepp @ 05.02.2014. 17:35 ] @
Memoriju sam vadio, ali bateriju nisam. Jesam li pogrijesio tim potezom?
[ yolja624 @ 05.02.2014. 18:28 ] @
Vrlo vjerovatno da si zeznuo stvar bas tim potezom. Dok je baterija na svom mjestu, laptop je "pod naponom", i vadjenje ram te vracanje istog moze da dovede do kvara koji se kod tebe manifestuje.

Zao mi je.
[ TheDepp @ 06.02.2014. 15:01 ] @
Ja se izvinjavam zbog pogresnog razumijevanja prethodnog posta. Bateriju laptopa JESAM skinuo naravno. Baterija koju nisam dirao je CMOS baterija. Kada sam procitao prethodni post, prva asocijacija mi je bila upravo za CMOS bateriju, jer mi se podrazumijevalo da se standardna baterija laptopa skine prije ciscenja.
[ yolja624 @ 06.02.2014. 16:07 ] @
Nagledao sam se svakakvih servisera, zato sam i postavio takvo pitanje. Nista ne podrazumijevam ;)
A CMOS baterija ne moze da napravi problem. \
Sljedeci pik je graficka. Ne vjerujem da mozes to da sredis "samostalno"...
[ TheDepp @ 06.02.2014. 19:30 ] @
I meni licno je glavni pik na graficku, ali posto nisam dovoljno iskusan, sumnjam da je mozda nesto do procesora. Radi se o tome da bih volio da znam tacno o cemu je rijec, jer ako je procesor onda se tu moze nesto mijenjati, a ako je graficka onda nema spasa bez nove ploce.
[ yolja624 @ 07.02.2014. 05:37 ] @
Ako sam u nesto siguran - siguran sam da nije do procesora.
[ TheDepp @ 07.02.2014. 09:18 ] @
Laptop sam ponovo otvorio, sa najvecom paznjom sve ocistio, promijenio pastu i nakon toga dva dana testirao, pokrenuo Skype, Youtube, uTorent, sve istovremeno cisto da vidim sta ce se desit. Medjutim, nije se desilo nista, laptop je normalno radio. Ja se pravo pozitivno iznenadio.
No ipak, jutros samo sto sam ga upalio i pokrenuo ovaj forum, pisuci poruku sve je zablokiralo. Znaci laptop nije radio ni 5 postenih minuta, tako da su male sanse za nekakvo pregrijavanje i sl. Nikakav strasan proces nije bio pokrenuti da bi ga opteretio. Moram sa ga gasit na dugme, nakon cega se nije htio upaliti odmah, tj. upali, pojavi se HP logo pa stane, drugi pokusaj, pojavi se mala crtica koja slijedi nakon HP logo-a pa stane i tako iz cetvrtog ili petog pokusaja je progulio do Windowsa.

Volio bih, ako ti nije tesko, samo da mi ukratko objasis zbog cega si tako siguran da nije do procesora, cisto da znam, a posto vec nije do procesora, da li tu RAM memorija moze igrati neku ulogu u opisanim situacijama?
Hvala.
[ yolja624 @ 07.02.2014. 13:20 ] @
Iz veoma prostog razloga sto CPU rikava IZUZETNO RIJETKO. A i kad se pojavi neispravan CPU on uglavnom iz fabrike dodje takav i masina je od samog starta neispravna i pokazuje nestabilnosti u radu. Negdje sam cuo da kad je CPU neispravan, uglavnom masina ne moze da se upali... mrtva skroz. U produkciji CPU ne stradava, mogu da kazem sa sigurnoscu, nikad. Mozda neki strujni udar koji ubije komplet masinu, ali samo cpu? Tesko.
Zadnjih 6-7 godina koliko radim skoro iskljucivo samo servisiranje, nisam imao ni jedan jedini slucaj neispravnog procesora, a kroz ruke mi je proslo... uh... ma pojma nemam koliko racunara, servera, laptopova...

Istine radi, cuo sam prije par mjeseci, da je kod jednog mog poznanika na serveru stradao procesor. Ali sam tad (a i sad) veoma sumnjicav na tu "dijagnozu", sto ce vrijeme pokazati. Nadam se da mu taj buduci kvar nece napraviti velike probleme

I na kraju! Da, neispravna memorija moze biti uzrok problema, ali isto tako i neispravna ploca, tj graficki kontroler na njoj.

A sad ti meni reci zasto sumnjas u CPU?
[ TheDepp @ 07.02.2014. 14:02 ] @
Moja sumnja je vise onako "laicka" dijagnoza, ali eto...uglavnom zato sto se desi da laptop zablokira i kada nije nicim graficki zahtjevnim opterecen, npr torent, neki forumi i sl....eh sad, da li ta moja sumnja ima opravdanje ili ne, ne bih znao rec.
[ yolja624 @ 07.02.2014. 14:28 ] @
Ne mora graficka da zeza samo kad je opterecena... cak i u BIOS, jer i tad "generise" sliku. Ipak ti to u neki servis odnesi da ljudi naprave konacnu procjenu.
[ TheDepp @ 07.02.2014. 18:10 ] @
Moracu tako i uradit. Hvala puno u svakom slucaju.
[ TheDepp @ 09.03.2014. 20:35 ] @
Evo, nakon malo duzeg vremena da prijavim razvoj situacije. Nosio sam laptop na servis i oni su odradili reflow graficke, nakon cega laptop radi manje vise normalno. Kazem manje vise, jer sam pokusao konverziju videa i tu je ponovo zaglavio, ali ipak ostalo sve radi, youtube, filmovizija itd.
[ Binary Mind @ 10.03.2014. 19:41 ] @
Reflow je krpljenje. Nakon toga tek nastaju problemi.