[ Azra @ 06.02.2014. 10:38 ] @
Podaci:

CPU
AMD Phenom X4 9550 24 °C
Agena 65nm Technology
RAM
6.0GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz 5-5-5-15
Motherboard
FUJITSU SIEMENS MS-7304VP-A13 (CPU 1)
Graphics int.
Generic Non-PnP Monitor on ATI Radeon HD 3200 Graphics (Microsoft Corporation WDDM 1.1)
ATI video (MSI)
Graphics PCI-E
ATI Radeon HD 4870
Hard Drives
160GB Seagate ST3160023AS ATA Device (Unknown Interface) 19 °C
Audio
High Definition Audio Device
Napajanje
Chieftec Model GPS-400AA-101 A

Problem:
Dešava se da se sistem ne može startovati, nema P.O.S.T.-a , nema zvuka iz beeper-a, pa ni podizanja Windows-a (cooler na procesoru radi)
Ponekad upali (startuje i podigne se sistem) i kompjuter radi bez greške satima i pokrećem najzahtevnije igrice,multimediju,internet..
Nakon gašenja kompjutera opet nekad upali nekad ne. Primetio sam da nekad pokrene cooler na procesoru čim postavim prekidač na napajanju u položaj “1” a nisam pokrenuo uobićajeno tasterom Power, a nekad startuje normalno na taster power SW.
Nekad se dešava da startuje tek kad izvučem pa vratim 20-to pinski konektor na matičnoj.
Proverio sam sledeće komponetne:
- memorije 3x2gb programom Memtest svaku posebno po 3 pass-a , bez greške
- Hard disk , programom HD Sentinel, 100 % healt,100% performance, bez bad sektora
- Grafičku karticu, programom Furmark, 20 minuta u fullscreen-u, max temp 80C
- Napajanje provereno u obližnjem servisu testerom i merio sam napone 3,3 V , 5 V i 12 V , ispravno
- Vizuelno sam proverio sve kondenzatore, nema “naduvenih” ( mrzim taj izraz ..)
- Prikljucio sam i jos 2 dva druga napajanja, jedno je isto Chieftec GPS 550AB-A, isto je problem u pokretanju startovanju sistema.(nekad hoće nekad neće)
- Izvadio sam matičnu, stavio na sto,bez ijednog priključka , sa integrisanom grafikom,samo memorija i procesor ,opet isto nema P.O.S.T.-a nema beep-a ali ... nakon nekoliko paljenja, gašenja pokrene se, startuje, nema pravila ..

Nakon što sam utvrdio da su sve gore navedene komponente ispravne, došao sam do zaključka da je problem u Matičnoj ploči, možda u chip-setu, lošim kontaktima, hladan lem...

Molim za neki komentar, pomoc, savet ..


[ bojanmrak @ 14.02.2014. 19:23 ] @
Ja bi uradio sledece sa tom maticnom ...

poskidao bi sve kondezatore sa nje i naravno zabiljezio gde je koji bio sa kojim karakteristikama ...
onda bi skino hladnjake sve sa nje naravno i procesor...
poskido bi i sve nalepnice da se nebi skupile od temperature ....

onda bi upalio rernu na 200c saceko 10min i ubacio maticnu plocu u tepsiji u rernu nekih 4 do 5 min
po nekoj sopstvenoj proceni mozda nekad i do 6 -7 min sve zavisi od mirisa koji dolazi iz rerne ...
onda bi ugasio rernu otvorio vrata i saceko da se oladi .
vratio bi sve nazad na plocu samo kondenzatore druge recimo nove ...
i obavezno bi zamenio sve kondenzatore u napajanju i stavi sa vise mikrofarada ...
staviti na cipset od maticne bolji ladnjak za svaki slucaj !

[ KrkaCiC @ 15.02.2014. 01:32 ] @
Citat:
bojanmrak: Ja bi uradio sledece sa tom maticnom ...

poskidao bi sve kondezatore sa nje i naravno zabiljezio gde je koji bio sa kojim karakteristikama ...
onda bi skino hladnjake sve sa nje naravno i procesor...
poskido bi i sve nalepnice da se nebi skupile od temperature ....

onda bi upalio rernu na 200c saceko 10min i ubacio maticnu plocu u tepsiji u rernu nekih 4 do 5 min
po nekoj sopstvenoj proceni mozda nekad i do 6 -7 min sve zavisi od mirisa koji dolazi iz rerne ...
onda bi ugasio rernu otvorio vrata i saceko da se oladi .
vratio bi sve nazad na plocu samo kondenzatore druge recimo nove ...
i obavezno bi zamenio sve kondenzatore u napajanju i stavi sa vise mikrofarada ...
staviti na cipset od maticne bolji ladnjak za svaki slucaj !


A ja bi uradio sledece a to je da ovo citirano ni neprijatelju ne bih preporucio

Mozes odneti komp u neki kvalitetniji i bolje opremljeni servis da oni to ispitaju,i tako mozda mogu da ti uzmu dosta novca,a mozes i da kupis drugu plocu i kosta te manje vremena i zivaca,a mozda malo vise para.
Nisi pomenuo koje je kuciste,tj da li je brend masina,jer ako nije i moze bilo koja ploca da upadne onda kupi neku sa slicnim karakteristikama,a ovu uvek mozes prodati za neki novac
[ bojanmrak @ 15.02.2014. 21:51 ] @
Ja bi naravno preporucio musteriji da joj ugradim novu ili polovnu plocu pod uslovom da mi svoju besplatno ostavi ...
Onda bi uradio gore navedeni tretman plocu sredio za 50min i ponovo ju nekom prodo pod uslovom da dobijem njegovu za dzabe ...
i tako se vrti u krug (svakom dam garanciju 6meseci i uvek izgura moja popravka garanciju ali ako se odradi bolje hladjenje cipseta onda se vise i ne pokvari) ...
[ calexx @ 15.02.2014. 22:02 ] @
Sve ovo verovatno rešava zamena elektrolita i tu bi bio kraj a u rernu bih ubacio svinjeći but i rešio još jedan problem. ;)
[ KrkaCiC @ 17.02.2014. 01:28 ] @
Citat:
bojanmrak:
Ja bi naravno preporucio musteriji da joj ugradim novu ili polovnu plocu pod uslovom da mi svoju besplatno ostavi ...
Onda bi uradio gore navedeni tretman plocu sredio za 50min i ponovo ju nekom prodo pod uslovom da dobijem njegovu za dzabe ...
i tako se vrti u krug (svakom dam garanciju 6meseci i uvek izgura moja popravka garanciju ali ako se odradi bolje hladjenje cipseta onda se vise i ne pokvari) ...


Gore navedenim tretmanom se ploca priprema za reciklazu,i onda od nekoliko sakupljenih i prodatih ploca
Citat:
calexx: u rernu bih ubacio svinjeći but i rešio još jedan problem.


[ bojanmrak @ 18.02.2014. 08:54 ] @
Bilo kako bilo ... ako ploca ne proradi zamenom kondenzatora meni u 90% slucajeva proradi u rerni ...
nego ako zamenim kondenzatore i ne proradi onda moram nanovo da ih skidam dabi plocu ubacio u rernu ...ovako ja odma kad skinem stare kondenzatore ubacim u rernu...

Ploce sa nvidia cipovima od nf4 pa svi noviji cipovi ako zamenom kondenzatora ne prorade u rernu prorade ...
intel cipset 775 takodze ...

Jos jedna stvar sve ploce koje imaju kuler na ploci koji stane i ploce otkazu te 99% u rerni ozive i ako im se dobar kuler sredi rade jos dugi niz godina ...

(zagrijavanje duvaljkom obicno ozivi ali na kratko ali sa rernom dugorocno)