[ 1OXB @ 13.02.2014. 19:57 ] @
Dugo sam koristio 10.04 i odolevao da uradim upgrade na 12.04 cak i kad je 10-ka izgubila podrsku. Pre neki dan ipak kliknem na upgrade, program to odradi "online" (ali je potrajalo bolno dugo!) i pojavi se 12-tica sa Unity desktopom. Bas sam se trudio ovih nekoliko dana ali brate ovo nema veze sa zivotom. To je nekih 3-5 PUTA sporije u svakom pogledu od 10.04 (barem kod mene!) , ne mogu da se uopste naviknem na Unity desktop, jurim gde su mi prozori koji su minimizirani, "menu" je za mene u neprirodnom vertikalnom polozaju i uz levu ivicu ekrana.... brate meni nista zivo ne odgovara.
Pokusao sam sa mojim traljavim znanjem da makar vratim Gnome umesto Unity ali mi nije uspelo, a veceras sam pokusao da sa USB flesa instaliram ponovo 10.04 ali ni to ne ide!?!?

'Ajd sad pomagajte ko ima vremena i volje a da ne moram da formatiram i sve pogubim - samo da nestane 12-tica i vrati se 10.04 kakav je i bio. GRUB mi daje na startu u multiboot listi i stavku "Prethodna verzija Linuxa" ali i kad to kliknem butuje se 12-tica kao da nista drugo nije odabrano!
[ jablan @ 13.02.2014. 20:41 ] @
Ako nemaš bitnih stvari na toj particiji jednostavno reinstaliraj 10.04 - to ne traje duže od pola sata. Imaj samo u vidu da je to ipak 4 godine star rilis i da možda ipak treba da se potrudiš da se prilagodiš... :)

Ovo su ti alternative:

1) Ubuntu+Unity. Nije Unity baš tako loš kad se navikneš. U početku je bio bagovit i spor ali su ga uglavnom ispeglali.
2) Ubuntu+Gnome3. Po mom mišljenju ubedljivo najgore i najneudobnije okruženje.
3) Ubuntu+LXDE ili XFCE na Ubuntu. Oni dosta podsećaju na stari Gnome, plus su dosta brzi.
4) Linux Mint i njegov MATE fork starog Gnoma, to nisam probao ali se neki kunu
5... KDE i ostala bratija sa kojom nemam iskustva.
[ maksvel @ 14.02.2014. 08:17 ] @
Doco, nemoj na živo da ništa eksperimentišeš pre nego iskopiraš podatke na sigurno.
[ Djetvan @ 15.02.2014. 19:17 ] @
Dodaj novo okruženje koje liči na Ubuntu 10.04, pojaviće se kao opcija na ulaznom ekranu.

Code:
sudo apt-get install gnome-session-fallback


Postoji programčić koji na Ubuntu 12.04 omogućava pregled programa i aplikacija kao što je bio na Ubuntu 10.04 a zove se ClassicMenu Indicator a može se preuzeti sa interneta.
[ 1OXB @ 15.02.2014. 20:53 ] @
Nista to ljudi meni ne uspeva! :(

Sta god da uradim (a svasta sam probao) uvek se vraca na isto i NE NUDI nikakve opcije!

Instalirao sam ja i stari 10.04LTS ali kad rebutujem, on jednostavno nigde ne postoji - nema ga u pocetnom meniju gde biram operativni sistem koji ce da startuje. Uradio sam i ovo sto Djetvan savetuje... isto! Ponovo se butuje samo 12.04

[ calexx @ 15.02.2014. 20:57 ] @
Sad da me neko pita zašto imam instalirano mnogo linuxa, znao bih da odgovorim. ;) Mogao si prosto da instaliraš i 12.04 (pa čak i alfa verziju 14.04 koja se dobro pokazuje i ovako prerano) pored postojećeg pa probaš, ako ti se ne sviđa, lako obrišeš ostale verzije. Sada si prejahao pa je najlakše da iskopiraš važne podatke i ponoviš instalaciju 10.04 ... mada se ja ne bih vraćao toliko unazad.

Meni je instalacija novog i prebacivanje podataka lak deo posla, ionako ima nešto malo u /home folderu i još neke sitnice. Od kako si postavio temu, mogao si deset puta da reinstaliraš 10.04.
[ calexx @ 15.02.2014. 20:59 ] @
Citat:
1OXB:  Instalirao sam ja i stari 10.04LTS ali kad rebutujem, on jednostavno nigde ne postoji - nema ga u pocetnom meniju gde biram operativni sistem koji ce da startuje.
Ovo može da se reši, gde i kako si instalirao 10.04? Da li preko postojećeg, pored postojećeg ili kako? Čiji se grub pojavljuje?
[ 1OXB @ 15.02.2014. 21:34 ] @
Ma bre svima vama WIZARD-ima je sve lako resivo.
Imao sam od ranije XP i pre koju godinu instalirao lepo i LAKO 10.04LTS (iako sam "tantuz" za ovo). Lepo sam sa tim radio i ziveo i pre koji dan mi djavo neda mira i ja prilikom Update-ovanja kliknem na ponudjenu noviju verziju 12.04LTS. To se sve obavilo ONLINE bez flash-a ili CD-a i pojavio se Unity desktop. Pretpostavljam da je nova instalacija obrisala ili "apsorbovala i izmenila" prethodnu. Boot-loader sada daje opcije: 12.04 , 12.04 recovery mode, Previous version of Linux, memory check i Windows XP. Verujem da taj GRUB potice od 12-tice. Ako kliknem na "Previous version" ipak se uvek podigne 12.04. Kad odem na poslednju opciju, XP startuje normalno. Onda sam udenuo USB stik sa butabilnim 10.04LTS koji sam koristio i za prvo instaliranje Linuxa. Odradila se cela instalacija i trazio je na kraju da se rebutuje ali posle rebuta se opet pojavio ISTI GRUB na kome nije postojala opcija da startuje 10.04
10.04 je sad "negde" zasebno instaliran ali je ZA MENE nevidljiv jer se ne pojavljuje ni u jednom boot meniju!
[ HeYoo @ 15.02.2014. 21:51 ] @
Mozes probati da instaliras MATE na tu noviju verziju Ubuntu-a.
Mate je u principu Gnome 2.x za one koji cene stari Gnome a opet zele novije verzije Ubuntu-a ili nekog drugog linuxa. http://mate-desktop.org/gallery/1.6/

Mozes videti ovde kompletno uputstvo kako da ga instaliras:
http://wiki.mate-desktop.org/download

U principu:
Code:

sudo add-apt-repository "deb http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu precise main"


pa nakon toga copy-paste ispratiti korake od 2. do 4. (5. je asocijacija filetajpova sa aplikacijama).
http://wiki.mate-desktop.org/replace_unity_by_mate
[ calexx @ 15.02.2014. 22:04 ] @
Citat:
1OXB: Onda sam udenuo USB stik sa butabilnim 10.04LTS koji sam koristio i za prvo instaliranje Linuxa. Odradila se cela instalacija i trazio je na kraju da se rebutuje ali posle rebuta se opet pojavio ISTI GRUB na kome nije postojala opcija da startuje 10.04
10.04 je sad "negde" zasebno instaliran ali je ZA MENE nevidljiv jer se ne pojavljuje ni u jednom boot meniju!
Ovakve opise najvolem. Udenuo USB stik i odradila se cela instalacija? Ništa nisi birao, nigde nisi selektovao particije za ovo ili ono, tip instalacije, podatke? Teško da to tako ide.

Daj da vidimo šta pokazuje gparted, koliko i kakvih particija imaš na hardu. Gde su ti uopšte ti važni podaci?
[ 1OXB @ 15.02.2014. 22:49 ] @
Pa jeste takva instalacija. Samo na nekoliko mesta pita da izaberem.... jezik, zonu, blablabla i pita da li da instalira Linux uz Windows. Svuda sam prihvatio njegove opcije i kliknuo samo DALJE.... nista nisam birao particije ili nesto drugo.

Evo slike gparted ekrana

[ 1OXB @ 15.02.2014. 23:18 ] @
Neda meni djavo mira. Nasao sam i skinuo neki "Linux-Secure-Remix" koji (ako sam dobro razumeo) je standardan kompletan Ubuntu + neki OS-Uninstaller + Boor-Repair a bas ta dva dodatka mi se cini da bi mogla da pomognu.

Ako me nema koji dan.... zaj#b'o sam stvar i moram sve ponovo da instaliram. :D
[ calexx @ 15.02.2014. 23:28 ] @
Taj princip ... Svuda sam prihvatio njegove opcije i kliknuo samo DALJE.... nista nisam birao particije ili nesto drugo ... vodi u pravcu ... odjednom mi je ceo hard nestao, nema particija, nema podataka, nema ničega. Vidim da se linuxu ne sviđa prva particija na kojoj je verovatno XP, moguće da je tu nešto smuvao i nabacio. Linux kod instalacije nudi 3-4 mogućnosti vezane za particije a mislim da bar 2 vode totalnom gubitku podataka sa harda. Ja uvek koristim poslednju, negde se zove Manual, negde Something else, pa sam izaberem particiju za linux i na taj način ne dozvoljavam da on to uradi a da ne znam šta će da se desi.
Samo 5,39GiB za linux a od toga iskorišćeno 2,29?? Nešto mi se čini da je toliko tesno da je čudno da radi. Možda stvarno 10.04 može na toliko malo.

Ajde ovako, ako nemaš ništa važno na toj linux particiji, pokreni ponovo instalaciju 10.04 ali idi na Something else pa izaberi da sda6 bude / i da je formatira u ext4. Da ponovim, ako nemaš ništa važno a ako imaš, prebaci to negde. Ostalo je nebitno i posle toga bi trebalo da se 10.04 vrati i da 12.04 više ne bude na hardu.

edit: izbegavaj te repair dodatke, mogu samo da zakukulje pa da se još teže iskopaš.
[ 1OXB @ 15.02.2014. 23:47 ] @
E pa uz to taj "Linux-Secure-Remix" nece ni da startuje. Pokaze neki ekran sa tekstom Ubuntu 13.04 na njemu, nesto trepce i mulja i ostane crni ekran sa malim "minus" znakom gore levo (kao DOS) i nista dalje.

Sad cu da vidim sta mogu da obavim ali moram prvo da ponovo napravim butabilni USB sa 10.04 na njemu (jer sam obrisao da bi stavio taj "Linux-Secure-Remix"). Mozda ne stignem veceras....

Ej, hvala puno sto pomazes!!!
[ 1OXB @ 16.02.2014. 00:39 ] @
Na zalost, SVE JE OSTALO ISTO! Uradio sam tokom instalacije sta si mi sugerisao ali nema ni traga bilo kakvoj instalaciji 10.04, GRUB daje samo 12.04, 12.04 recovery, memory test, Previous Linux i Win XP.

Jbte, pa ovaj 12.04 ne moze da se ukloni nikako sem da formatiram ceo HDD i izgubim sve!?
[ HeYoo @ 16.02.2014. 01:49 ] @
Nemoj da panicis.
- Da li imas vise hard diskova, prikacenih eksternih usb diskova ili sl?
- Da li si siguran da slucajno na taj usb stick ne stavljas 12.04 ISO?

Ako ti je izgled particija kao sto je na slici gparted-a, ne vidim kako je mogla instalacija (10.04) da prodje bez greske, a da nakon toga imas staru (12.04) instalaciju netaknutu.
[ Djetvan @ 16.02.2014. 06:53 ] @
Da bi se Linux pojavio u grubu mora se prilikom instalacije za smeštanje gruba odabrati sda a nikako sda1 !!!!!!!!!

Prihvati @calexx-ove savete i nikad nemoj da ideš na opciju da se instalira pored Windowsa već idi na poslednju opciju na spisku a to je ručno pravljenje particije na koju će se os instalirati !!!

Particija za Linux ti je suviše mala, dodaj u računar još jedan hard disk ili postojeći zameni sa većim ukoliko se radi o laptopu !

Ubuntu 10.04 može da radi i dalje ali moraju da se ubace "soucers" liste iz arhive što je malo komplikovano pa ako ti je do takve opcije veoma stalo onda se obrati za pomoć Ubuntu-RS forumu !
[ Sava @ 16.02.2014. 07:57 ] @
Citat:
1OXB:
Dugo sam koristio 10.04 i odolevao da uradim upgrade na 12.04 cak i kad je 10-ka izgubila podrsku.
Pokusao sam sa mojim traljavim znanjem da makar vratim Gnome umesto Unity ali mi nije uspelo, a veceras sam pokusao da sa USB flesa instaliram ponovo 10.04 ali ni to ne ide!?!?

Imao sam sličnih problema. Verziju 10.04 sam upgredovao prvo na 11.04 pa 12.04. Stalno sam imao nekih problema. Pokušaj vraćanja na nižu verziju mi nije uspeo. Taj računar mi je star sa 1Gb DDR1 memorijom, dva IDE hdd-a sa Win XP na jednom, Ubuntu na drugom. Najviše problema u Linuxu mi stvara nVidia grafička koja nema baš idealnu podršku. Za divno čudo meni je Unity radio malo bolje i brže od Gnome okruženja.

E onda mi je pukao film i uradio sve ispočetka, formatirao disk i instalirao čistu 12.04 verziju. Odmah sam dodao Gnome Shell (iz software centra) tako da sam odabrao Classic View i praktično došao do istog funkcionisanja kao i u 10.04. Dobro, nije baš sto posto isto, ali toliko se brzo navikneš da sam već zaboravio šta mi se u 10.04 više dopadalo od ovoga. Radi odlično.

Podatke lako sačuvaš jer koliko sam shvatio imaš dualboot tako da je dobro to da uradiš iz Linuxa dok radi dovoljno ispravno. Ja imam umrežena dva računara tako da mi je lako da sačuvam podatke. Ma sve varijante su moguće.

Za vraćanje gruba koristim Boot Repair Disk koji možeš da skineš u 32 ili 64 bitnoj verziji, narežeš na jedan disk i imaš kada ti zatreba. Na taj način sam izbegao dosta dugu "pešačku" varijantu. U Suse je vraćanje Gruba bilo fantastično jednostavno, ovde baš i nije pa taj disk bitno olakšava posao.
[ 1OXB @ 16.02.2014. 12:07 ] @
Citat:
HeYoo:
Nemoj da panicis.
- Da li imas vise hard diskova, prikacenih eksternih usb diskova ili sl?
- Da li si siguran da slucajno na taj usb stick ne stavljas 12.04 ISO?

Ako ti je izgled particija kao sto je na slici gparted-a, ne vidim kako je mogla instalacija (10.04) da prodje bez greske, a da nakon toga imas staru (12.04) instalaciju netaknutu.


Imam dva HDD, jedan od 80GB ( ima dve particije - jedna na kojoj je XP i druga kao "deponija" za svakojake podatke), i drugi HDD od 20GB na kome sad vise i ne znam sta je ali verovatno neki Linux ili Linuxi...
Razmisljao sam cak da potpuno izbrisem sve sa tog drugog HDD ali se plasim ako je na njemu 12.04 da posle ne mogu da startujem ni jedan sistem (da se nesto ne zezne sa njegovim GRUB-om?!).

Siguran sam da je na flesu 10.04LTS.
[ calexx @ 16.02.2014. 12:35 ] @
Citat:
Sava: Za vraćanje gruba koristim Boot Repair Disk koji možeš da skineš u 32 ili 64 bitnoj verziji, narežeš na jedan disk i imaš kada ti zatreba. Na taj način sam izbegao dosta dugu "pešačku" varijantu.
Nema potrebe za dugom pešačkom varijantom. Savršen način je da se napravi i pokrene supergrub2 disk/fleška, izabere željeni linux sa spiska koji će da ponudi pa startuje taj linux. Onda ostaju samo dve pešačke komande, jedna je vraćanje gruba (sudo grub-install /dev/sda ... tj koja je već particija) i druga refreš gruba (sudo update-grub).
Citat:
1OXB: Na zalost, SVE JE OSTALO ISTO! Uradio sam tokom instalacije sta si mi sugerisao ali nema ni traga bilo kakvoj instalaciji 10.04, GRUB daje samo 12.04, 12.04 recovery, memory test, Previous Linux i Win XP.
Ajde od početka.

Napraviš 10.04 butabilnu flešku i startuješ sa nje. Možeš odmah da ideš na Install Ubuntu i onda krećemo sa teškim poslom. ;)

Prvo će da potrvrdi da ima dovoljno mesta, da je povezan na internet i da ponudi da apdejtuje tokom instalacije i instalira neke dodatne pakete. To je u redu? Nešto nije?

Posle toga i malo premišljanja prelazi na particionisanje. Izabereš poslednju stavku (mada mislim da te starije imaju samo dve) ali u svakom slučaju onu koja se zove Manual ili Something Else pa opet malo sačekaš. Onda dobiješ sličan prikaz kao što daje gparted i tu klikneš na ovu sda6 particiju (za svaki slučaj, postojeća ext4 od 5,39GiB) pa na change pa izaberi da je formatira kao ext4 i da bude / iliti root. Proveri da li je ispod toga obeleženo da grub ide na /dev/sda ako je u pitanju prvi hard. Kada to bude prihvaćeno, biće štiklirano polje format, obeleženo / i onda ideš dalje. Sada je samo forma, biraš lokaciju i tastaturu, upisuješ podatke o sebi i sačekaš da završi.

Ako su povezana dva harda, nije nemoguće da grub ode na drugi i onda nema ništa od toga.

Ajde sada ponovo za tastaturu, uradi sve po spisku pa ako ne prođe, eto mene kasnije sa virtuelnim pravljenjem 10.04 ... nemoj samo da nešto od ovoga previđaš, da puštaš da on sam bira umesto kako ti ovde predlažemo ... a mi se mučimo. ;)
[ 1OXB @ 16.02.2014. 13:18 ] @
Citat:
calexx:Prvo će da potrvrdi da ima dovoljno mesta, da je povezan na internet i da ponudi da apdejtuje tokom instalacije i instalira neke dodatne pakete. To je u redu? Nešto nije?

Ne mogu to ovog momenta ali cu u toku dana ponovo da probam. Mislim da ce da se buni da nema mesta jer je svaka instalacija zauzimala po malo nekog novog mesta za sebe i sad mi se dogadja da se 12.04 buni da imam kriticno malo mesta (75MB) na HDD!
Kako da ja prvo pobrisem SVE te instalacije Linuxa a da ne zeznem nista sa XP-om, kako bih ocistio prostor za dobru cistu instalaciju posle toga?

Citat:
calexx:Onda dobiješ sličan prikaz kao što daje gparted i tu klikneš na ovu sda6 particiju (za svaki slučaj, postojeća ext4 od 5,39GiB) pa na change pa izaberi da je formatira kao ext4 i da bude / iliti root. Proveri da li je ispod toga obeleženo da grub ide na /dev/sda ako je u pitanju prvi hard. Kada to bude prihvaćeno, biće štiklirano polje format, obeleženo / i onda ideš dalje. Sada je samo forma, biraš lokaciju i tastaturu, upisuješ podatke o sebi i sačekaš da završi.

Pa ja sam to vec uradio sa tom SDA6 particijom kako si mi rekao. Ona je i bila ext4 ali sam ja komandovao da se napravi kao / i da je formatira u ext4. Jedino se ne secam kako je bilo obelezeno gde ide GRUB.
[ calexx @ 16.02.2014. 13:42 ] @
Kada formatiraš sda6, particija je prazna i ništa od prethodnih ne ostaje. Meni je samo čudno da je 12.04 instalirana na 5,39GiB particiju i da je zauzela samo 2,29GiB. Baš ću posle ručka da probam i 10.04 i 12.04 pa da vidim koliki im je minimum zahteva. Tebi je i particija sa podacima knap, ona prva sa (verovatno) XP je nepoznata jer ima nekih problema ... pa baš i ne znam kako da napraviš prostor. Mada ... taj drugi 20GB hard je kao izmišljen da na njega čučne jedan Linux. Njemu ne smeta ni gde je ni kako ja pa će lako da preuzme grub. Daj da vidimo na šta liči i taj hard (gparted).

Te promene gnome u gnome3 ili u unity bi i mene nervirale ... da nisam na vreme izabrao KDE pa sada samo bude još bolje. ;)
[ 1OXB @ 16.02.2014. 14:38 ] @
Evo kako izgledaju SDA i SDB u Gparted

---------------------------------------------

[ calexx @ 16.02.2014. 14:54 ] @
Ako si ovo napravio iz postojećeg 12.04, onda je malo jasnije. Kada si ga instalirao i pustio da on sam bira, on je sredio drugi hard i tu nabacio linux. Ko i zašto je pravio dve ext4 i dve swap particije ... to verovatno niko ne zna, šta je na ext4 na sda6 još manje ... pretpostavljam da je na sda6 10.04 ali sistem i dalje ide sa 12.04. Nije nemoguće da je 12.04 instaliran na sdb1 a grub na sda.

Ajde ovako, startuj 12.04, otvori terminal i kucaj sudo update-grub pa da vidimo šta će da nađe.

Inače, konačno rešenje (kada odustaneš od sadržaja drugog harda) je da na njega nabaciš koji god linux pa i grub i posle podesiš da se sistem prvo sa njega startuje. On će da ubaci XP sa prvog harda pa ćeš normalno da biraš.
[ 1OXB @ 16.02.2014. 15:07 ] @
Dok si ti ovo pisao, meni pade na pamet da restartujem i odem u BIOS setup i tu vidim da mi je disable veliki HDD tj. nema ga u opcijama za redosled butovanja. Ja to lepo omogucim i kazem da se iz njega butuje i restartujem.

Da vidis cuda sad se sve pojavilo!!! GRUB ispise sledece:

Ubuntu, with Linux 2.6.32-38-generic
Ubuntu, with Linux 2.6.32-38-generic (recovery mode)
Memory test
Microsoft Windows XP (on /dev/sda1)
Ubuntu, with Linux 3.2.0-58-generic (on /dev/sdb1)
Ubuntu, with Linux 3.2.0-58-generic (recovery mode) (on /dev/sdb1)
Ubuntu, with Linux 2.6.32-55-generic (on /dev/sdb1)
Ubuntu, with Linux 2.6.32-55-generic (recovery mode) (on /dev/sdb1)
Ubuntu, with Linux 2.6.32-38-generic (on /dev/sdb6)
Ubuntu, with Linux 2.6.32-38-generic (recovery mode) (on /dev/sdb6)


Odaberem prvu opciju i lepo butujem u 10.04 (NMS = PRC)

E JESAM GENIJE.... ljubi ga majka!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ubuntu 2.6.32 je 10.04
Ubuntu 3.2.0 je 12.04 koliko sam ja ukapirao.

Da li ovo znaci da mogu bezbedno da formatiram ceo mali HDD jer su na njemu samo LINUX-i ?


[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 16.02.2014. u 16:17 GMT+1]
[ calexx @ 16.02.2014. 15:24 ] @
Ajde prosta varijanta, otkači mali hard pa probaj da li sve radi, ako je tu i XP i 10.04 i podaci ... onda briši mali hard. Mada je bolje da posle na njega nabaciš ljudski linux jer to na 3-4 giga neće baš da se naradi.

Koliko vidim, na malom hardu je nekada bio 10.04 i to u par varijanti pa je novija prejahana sa 12.04. Sada si nabacio 10.04 prema prvoj priči na sda6 ali je to malo mesta i vrlo brzo će da zakuka. Lepo pokreni novi instalaciju, na početku obriši particije sa malog harda, kreiraj jednu swap (recimo 1-2GiB) i ostatak neka bude ext4 kao / i tu nabaci 10.04. Neka i grub ide na sdb da ti veliki hard ostane nezavistan i da mogu oba da rade bez onog drugog. Posle ćeš da imaš veliki hard u sadašnjem stanju i mali sa 10.04. Oba će da imaju u grubu sve OS na oba harda.
[ mdax @ 16.02.2014. 15:43 ] @
Pre nego što reinstaliraš komp probaj da skineš Ubuntu tweak i preko njega instaliraj Cairo Dock i Compiz. Ja to koristim kod mene i prezadovoljan sam. Nađi na YouTube i pogledaj kako to izgleda.
[ 1OXB @ 16.02.2014. 16:11 ] @
Stavio sam Cairo Dock (HVALA mdax!) - da vidis... nije to ruzno, ali mi se Compiz nije dopao. Podsetio me na jedan stari vizuelno komplikovani sistem "BeOS".
[ HeYoo @ 16.02.2014. 17:51 ] @
Ako linux koristis za desktop upotrebu verovatno ces pre ili kasnije morati da predjes na nesto novije od 10.04. Problem sa Linuxom je to sto aplikacije obicno zavise od biblioteka koje su deo distribucije. Kada budes hteo da instaliras neku noviju aplikaciju desice se da su biblioteke iz tvoje distribucije prastare i da je instalacija skoro pa nemoguca.
Ono sto mozes probati i ne boli (kad se vec svakako igras sa instalacijama) je:
- MATE projekat koji sam spomenuo - Tada bi imao graficko okruzenje iz 10.04 na svezoj distribuciji.
- Linux Mint - sasvim pristojno "tradicionalno" okruzenje

Citat:
ali mi se Compiz nije dopao

A osim toga je i mrtav projekat.
[ 1OXB @ 16.02.2014. 18:10 ] @
@calexx
Sve sam polako uradio kako si rekao, sa butabilnog flesa izabrao 20GB HDD, potpuno ga formatirao 19GB kao "/"i ext4, a 1,4GB kao SWAP a GRUB sam stavio na /dev/sdb. Sve se lepo instaliralo i sad je jos ostalo da ponovo odem u BIOS da mu kazem da se butuje sa malog HDD-a jer njegov GRUB vidi i XP i 10.04 na velikom HDD ali i svoj 10.04 na malom HDD.

Ljudi, hvala vam mnogo za vreme, volju i svu pomoc. Jako je lep osecaj kad radis nesto tako da uspesno kontrolises stvari a to sad mogu zahvaljujuci vama svima a narocito tebi calexx!

Ajd' me jos nesto naucite... koristim na poslu laptop Fujitsu-Siemens ESPRIMO MOBILE V5535 i instalirao sam i tamo 10.04. Problem je da ne mogu nista da menjam u rezoluciji ekrana jer nudi jedino 800x600 i 60Hz. Desktop je gigantski k'o za slabovide! Cunjao sam po NET-u i na vise mesta nadjem da treba da se instaliraju neku SiS drajveri (valjda za video) i nadjem ja njih i skinem ali taj fajl se zavrsava sa "****.tar.gz" To je valjda neki komprimovan fajl kao nekada ZIP. Kako se sada instaliraju ti drajveri.... ali nemojte ono vase majstorsko: ma samo ukucas to i to onda blablabla.... treba mi DETALJNO proces: sta kucam, gde kucam, sta kad pritisnem na tastaturi, sta treba da se dogodi posle toga.... SVE!
[ 1OXB @ 16.02.2014. 18:16 ] @
Citat:
HeYoo:
Ako linux koristis za desktop upotrebu verovatno ces pre ili kasnije morati da predjes na nesto novije od 10.04. Problem sa Linuxom je to sto aplikacije obicno zavise od biblioteka koje su deo distribucije. Kada budes hteo da instaliras neku noviju aplikaciju desice se da su biblioteke iz tvoje distribucije prastare i da je instalacija skoro pa nemoguca.
Ono sto mozes probati i ne boli (kad se vec svakako igras sa instalacijama) je:
- MATE projekat koji sam spomenuo - Tada bi imao graficko okruzenje iz 10.04 na svezoj distribuciji.
- Linux Mint - sasvim pristojno "tradicionalno" okruzenje

Citat:
ali mi se Compiz nije dopao

A osim toga je i mrtav projekat.


Takve sugestije sam nalazio na vise mesta i svi puno hvale i taj MINT a i MATE desktop. Sve bi ja to probao ali od sada imam zadrsku jer ne znam kako da vratim na staro ako mi se ne svidi, a evo vidis kakve sam igranke imao sa 12.04 da vratim na 10-ku. U stvari, mozda je to sve i vrlo jednostavno za calexx-a, tebe i mnoge, ALI NE I ZA MENE! A mozda iz neznanja ja zeznem mnogo vise stvari koje i nije trebalo pa posle ni majstori ne mogu da se snadju!
[ calexx @ 16.02.2014. 20:51 ] @
Pa sad znaš, neka mali hard bude igračka pa eksperimentiši, nemaš šta da izgubiš. Osim ako ne promašiš slovo. ;)
[ 1OXB @ 16.02.2014. 21:11 ] @
Ima li sanse da mi pomognes i sa drugim delom pitanja - u vezi tar.gz fajla?
[ HeYoo @ 16.02.2014. 23:36 ] @
Prema uputstvu sa: http://hellbunker.blogspot.com/2010/11/sis-m671-on-linux.html (koliko vidim uputstvo je za 10.10 ali trebalo bi da pase)

1. Skines fajl sa: http://db.tt/vH7GMYP

2.otpakujes negde arhivu.

3.U terminal ukucas: sudo nautilus
(predpostavka je da koristis nautilus kao file menager. Sudo je tu zato sto treba da petljas po sistemskim folderima)

4.Iskopiras sisimedia_drv.so u /usr/lib/xorg/modules/drivers/ koristeci malopre otvoren nautilus.

5.Iskopiras xorg.conf u /etc/X11/ takodje koristeci nautilus sa sudo privilegijama.

7. Ako je ta visa rezolucija 1280x800 iz prekopiranog /etc/X11/xorg.conf fajla treba izbrisati liniju: Option "UseTiming1366" "yes"
Ako je ta veca rezolucija 1366x768 ostavi tako kako jeste.
Koja je zapravo rezolucija zavisi od modela tako da ces morati proveriti u windowsu ili jednostavno probati. Ako promasis verovatno ces dobiti razmrljanu sliku pa ces naknadnu izmenu xorg.conf morati da radis kroz terminal.
[ Sava @ 17.02.2014. 08:21 ] @
@1OXB
Imao sam sličnih problema kao i ti svojevremeno. Dugo sam bio zadovoljan sa 10.04, onda update i upgrade na 11.04 pa na 12.04. Ne sećam se šta, ali nešto sam zeznuo pa podigao čistu instalaciju 12.04. Za divno čudo meni je Unity radio brže od Gnomea, ali nisam na to navikao. Instaliram Gnome Shell iz software centra pa onda ulazak u Classic View i dobiješ ekran gotovo isti kao u 10.04. Toliko sam navikao na to da se i ne sećam koja je razlika bila u 10.04. Ipak za 12.04 imaš podršku pri čemu ne mislim samo na update već i na prateći software.

@calexx
“Nema potrebe za dugom pešačkom varijantom. Savršen način je da se napravi i pokrene supergrub2 disk/fleška, izabere željeni linux sa spiska koji će da ponudi pa startuje taj linux. Onda ostaju samo dve pešačke komande, jedna je vraćanje gruba (sudo grub-install /dev/sda ... tj koja je već particija) i druga refreš gruba (sudo update-grub).”

U čemu je razlika u odnosu na Boot Repair Disk osim u veličini? Nisam probao Supergrub, ali vidim da kod njega moraš da kucaš par komandi, kod Boot Repair Disk sve je u slikama gde potvrdiš par pitanja i to je to. Čini mi se da je Windows korisnicima to daleko lakše i razumljivije.

Pod pešačkom varijantom mislio sam na korišćenje live cd pa onda CTRL+ALT+F2 za ulazak u konzolu, $ sudo su, $grub, $find /boot/grub/stage1, $root (hd1,1), $setup (hd1), $quit.

[ 1OXB @ 17.02.2014. 09:06 ] @
HeYoo, nemam taj Nautilus!
[ Djetvan @ 17.02.2014. 10:57 ] @
Nautilus je fajl menadžer , ne vidiš ga al radi !
Ukucaj u terminal nautilus i klikni Enter a on će otvoriti arhivu.

Pošto sam dokon a ne verujem da će instalacija drajvera uspeti po uputstvu kolege @HeYoo iz razloga jer je suviše uopšteno, pokušaću da objasnim malo detaljnije.
Polazim od pretpostavke da je drajver onaj koji je okačio @HeYoo jer ako nije taj onda ovo uputstvo ne važi !!!
Pretpostavka je da se preuzeti paket nalazi u folderu Downloads.
Desni klik na paket i odabrati opciju Extract Here.
Posle exktrakcije dobija se novi folder sa nazivom sisimedia_drv.so
U tom folderu nalaze se dva fajla ; drajver koji se zove sisimedia_drv.so i xorg.conf fajl koji podešava rezoluciju ekrana.
Oba ta fajla treba da e prebace (kopiraju) na različita mesta gde će postati izvršna !
Pošto za instalaciju drajvera trebaju administratorska ovlašćenja otvaramo terminal i kucamo:

sudo su
i kliknemo Enter.

Posle toga se prebacimo u folder gde se nalaze dotični fajlovi i kucamo u terminalu :
cd /home/djetvan/Downloads/sisimedia_drv.so
i kliknemo Enter posle čega se nalazimo u folderu sisimedia_drv.so
Upozorenje! Umesto „djetvan“ ubaciti dotičnog korisnika računara

Iz navedenog foldera prebacujemo fajlove kamandom „cp“ na mesta za njih određena :

cp sisimedia_drv.so /usr/lib/xorg/modules/drivers/
i kliknemo Enter, pa ako ne izbaci nikakvu grešku (error) znači da je prebacivanje uspelo

cp xorg.conf /etc/X11
I kliknemo Enter pa ako nema greške znači da je kopiranje uspelo. Upozorenje! X je veliko!


Upozorenje za korisnike rezolucije ekrana 1280x800
Potrebno je urediti xorg.conf nasledeći način; u terminal kucati komandu :
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

U fajlu obrisati liniju :
Option "UseTiming1366" "yes"
Posle toga sačuvati izmene klikom na Save (opcija Save se nalazi u gornjem delu fajla).
Zatvoriti terminal sa CTRL+C
Restartovati računar

Ograđujem se od svakeogovornosti pošto nemam mogućnost da ovo uputstvo proverim !!!

Ako instalacija ovog drajvera nije donela neka poboljšanja ili je dovela do neželjenih efekata drajver treba izbrisati kroz root terminal (sudo su) :

rm /usr/lib/xorg/modules/drivers/sisimedia_drv.so

rm /etc/X11/xorg.conf


[ calexx @ 17.02.2014. 11:16 ] @
Citat:
Sava:  U čemu je razlika u odnosu na Boot Repair Disk osim u veličini? Nisam probao Supergrub, ali vidim da kod njega moraš da kucaš par komandi, kod Boot Repair Disk sve je u slikama gde potvrdiš par pitanja i to je to. Čini mi se da je Windows korisnicima to daleko lakše i razumljivije.
Razlika je u tome što baš i ne volim repair programe, meni nije potrebna popravka gruba nego prosto nabacivanje sa jednog od linuxa. Ne znam šta radi Boot Repair disk, verovatno isto što i ja uradim ali bar znam šta kucam. ;) Ako taj disk ponudi da izabereš sa kog linuxa sa harda će da se nabaci grub u boot, onda je to isto.
Ne kucaju se komande u supergrub disku. On služi samo da se startuje neki od linuxa sa harda a onda se oporavak radi u prirodnom okruženju. Mislim da supergrub ima i neke opcije da opravlja grub, boot ili slično ali se meni više sviđa da to odradi konkretan linux. Naročito ako ih imam 16 pa baš i nisam siguran da će automatizovan program tačno da odradi.
Nisam mislio da ovo predlažem windows korisnicima, samo sam pomenuo kao način koji ja koristim. Verovatno sam imao loša iskustva sa raznim repair programima pa više volim da znam šta radim.
[ 1OXB @ 17.02.2014. 11:57 ] @
@Djetvan
To ne funkcionise tj. verujem da drajveri nisu ti koji trebaju. Ceo proces sam odradio kako si rekao, nigde nije bilo ERROR poruke ali kad sam restartovao, buni se da nema ???? ne znam sta i daje da biram staru default konfiguraciju sto sam i uradio i opet sam evo na pocetku.
[ Djetvan @ 17.02.2014. 13:10 ] @
Sorry, baš ti nešto ne ide !
Ono upozorenje za menjanje xorg.conf fajla važi samo za neke korisnike, možda ne važi za tebe, pa me interesuje jesi li šta menjao u tom fajlu ili ne ?
[ 1OXB @ 17.02.2014. 13:19 ] @
Jesam menjao, obrisao sam Option "UseTiming1366" "yes"
[ 1OXB @ 17.02.2014. 13:28 ] @
Nastavicu sutra da se igram jer to je laptop na poslu, a za danas sam zavrsio i vec dosao kuci pa laptop nije pod rukom.
[ HeYoo @ 17.02.2014. 14:21 ] @
Citat:
1OXB: Jesam menjao, obrisao sam Option "UseTiming1366" "yes"

Treba da obrises ako je rezolucija 1280x800, a ako je 1366x768 ne treba da obrises. To zavisi od verzije/modela laptopa. Ako nemas kako drukcije da proveris, probaj sa i bez.

Citat:
To ne funkcionise tj. verujem da drajveri nisu ti koji trebaju. Ceo proces sam odradio kako si rekao, nigde nije bilo ERROR poruke ali kad sam restartovao, buni se da nema ???? ne znam sta i daje da biram staru default konfiguraciju sto sam i uradio i opet sam evo na pocetku.

Tesko je pomoci na slepo pogotovo sto niko od nas nema taj laptop pa da moze da proba. Zato bi bilo dobro uhvatis screenshoot gde mozes ili bar otprilike zapises na sta se buni pri podizanju sistema.

Citat:
1OXB: HeYoo, nemam taj Nautilus!


Sanse su 99% da je instaliran ako koristis cist ubuntu samo nisi primetio sta se desilo. Nautilus je file menager - prozor koji se otvori kad kliknes na home folder s desktopa.

Zasto je u uputstvu napisano da se pokrece iz terminala sa sudo?
Kada bi pokusao da nautilusom bez root(administrator na linux-u) privilegija kopiras u sistemske foldere dobio bi gresku tipa: "Permission denied bla bla"
Ako hocemo da fajl menadzer pokrenemo sa dozvolama za izmene/kopiranja po zasticenim sistemskim folderima, nautilus se mora pokrenuti sa sudo prednaredbom. Nakon sto se pritisne enter sistem ce pitati za administratorsku sifru i otvoriti prozor s kojim bi mogao da kopiras to sto treba u zasticene sistemske foldere.

Drugi nacin da isto ovo gore uradis je da koristis terminal komande (kao nekad sto se radilo u DOS-u) kao sto je objasnio Djetvan.

Cisto da ne bude zabune - nema nikakve sustinske razlike izmedju ova dva nacina, Jedino je pitanje da li volis da kucas ili klikces.

[ 1OXB @ 18.02.2014. 11:37 ] @
Sav sam ponosan na sebe jer sam sam uspeo da se izborim sa rezolucijom ekrana. Problem sa prethodnim pokusajem je bio pogresan drajver. Sada mi je rezolucija 1280x800 i upravo je onako kako treba da bude za ovaj laptop. Sad je sve "prave velicine"!

HVALA SVIMA na volji da pomognete!


(Jedino sto me sad jos muci a nije ga bilo na prethodnoj instalaciji je da mi svuda svaki cas trazi da ukucavam password pa sizim... posebno kad ode u standby pa kad se vratim i mrdnem misa ono iskoci prozorce da kucam password... grrrrrr!)
[ Djetvan @ 18.02.2014. 13:15 ] @
Potraži opciju za podešavanje dotične funkcije.
Na Ubuntu 12.04 je kao na ovoj slici, pa možda ti pomogne da se orijentišeš šta da tražiš .