[ PasaZadek @ 15.02.2014. 17:07 ] @
Bavim se obradom video klipova u Adobe Premiere CS2, pa sam proširio memoriju na 7 GB. Prethodno sam instalirao Windows 7 i to 64-bitnu verziju, jer znam da 32- bitna ima svoj limit.
U Control Panelu vidim da je instalirano tih 7 GB, ali da je upotrebljivo samo 3,37 GB. Zašto?
[ okram_ca @ 15.02.2014. 19:15 ] @
Nabroj koje module imas i koja je maticna ploca upitanju.
Jednostavno zvuci kad da si instalirao 32bita mada buduci da znas razliku mozda je ograniceno u biosu ili ti ram nije lepo legao. :-)
[ Branimir Maksimovic @ 15.02.2014. 21:02 ] @
Da li si enablovao memory remap feature u BIOS-u?
Probaj i msconfig -> boot -> advanced options -> maximum memory
[ okram_ca @ 16.02.2014. 09:37 ] @
Da moze i to.
Imalo je i u biosu memory remaping da se ukljuci tako nesto ispravime ako znas tacno.
[ Binary Mind @ 16.02.2014. 10:44 ] @
U BIOSu postoje par opcija za remapovanje memorije u zavsinosti od proizvođača matične ploče. Negde je memory remap, negde je memory hole, a negde memory hole remap (ima još opcija sličnih već navedenim). Šta god da je od toga treba da se uključi u BIOSu ako 64 bit OS-evi imaju problema sa prepoznavanjem količine instaliranog RAM-a.
[ p0peye @ 25.02.2014. 18:02 ] @
Ja sam pre par dana na teži način naučio da su neke ploče (namerno) ograničene - moja Gigabajt GA 945GCM-S2L ima 2 slota, i ako stavim 2x2GB rama, prijavljuje instalirano 4gb, ali raspoloživo 3gb. Na raznim forumima sam pročitao da je fizički ograničena, ne može se ni bios flešnuti...
Proveri karakteristike ploče.
[ Binary Mind @ 25.02.2014. 18:33 ] @
@p0peye

I o tome bilo reči u nekim starijim temama koje su se pojavile baš kad su se pojavile integruše slične tvojoj. Postoje i takve matične ploče sa hardverskim ograničenjima gde memory remap ne pomaže čak i ako postoji u BIOSu takva opcija...