[ mario.po @ 21.02.2014. 11:56 ] @
Ovako, zaposlen sam u građevinskoj firmi i skoro sam promenio radno mesto, odnosno zamenio kolegu... Njegov posao pored ostalih stvari je bio, a sada je moj, da skenira sve ugovore i dokumentaciju za iste i da vodi X nekakvih tabela... Jednu osnovnu u kojoj se nalazi sve od Naziva ugovora do pojedinačnih troškova ( tabela u prilogu) sa hiperlinkovima, zatim tabelu gde za svaki ugovor upoređuje ugovorene količine, naplaćene i količine za taj ugovor koje su zadužene u magacinu, poređenje ugovora gde ima podizvođača ( naše količine sa njihovim, kao i cene...), vođenje evidencije za svakog investitora kolika je ukupna ugovorena vrednost i koliko je do sada naplaćeno... Sva ta skenirana dokumentacija i ova osnovna tabela koja je u prilogu, nalaze se na LAN mreži gde svako ko ima dozvolu može da pristupa i koristi podatke...
To sve funkcioniše OK, ali je dosta komplikovana i potrebno je dosta vremena za popunu podataka jer za svaku tabelu ponavljaju podaci koje moram iznova i iznova da unosim ( naziv ugovora, broj, vrednost...). Hteo bih to malo da unapredim i ubrzam ali ne znam kao...
Kako sam se počeo da radim na ovom poslu, tako mi se javilo interesovanje da počnem sa učenjem izrade baze padotaka, ali ne znam odakle da počne, pa ako neko ima savete za ova dva "problema" voleo bih da ih podeli samnom i posavetuje me u kom pravcu da krenem...
[ Zidar @ 21.02.2014. 13:24 ] @
Ono sto trebi treba, nije ni sitno ni jednostavno i ne moze se objasniti u par postova na forumu. Na forumu Access imas temu 'Berza poslova' pa je to mozda bolje resenje, da potrazis nekoga ko to ume da uradi. Zadatk je slozen i za nekoga sa pristojnim iskustvom. Bez uvrede, ali pocetnici o ovakvim stvarima ne treba ni da razmisljaju.
[ mario.po @ 06.03.2014. 15:50 ] @
OK... Hvala na odgovoru...
Razmišljajući na ovu temu odlučio sam da počnem sa učenjem programiranja, odnosno zainteresovao sam se za baze podataka. Međutim, ne znam odakle uopšte da počnem, za koji programski jezik da se odličim... U potpunoj sam konfuziji... Da li je najbolje da ucim MySQL?? Oracle??? Voleo bih da me neko iskusan uputi u to odakle da pocnem, sta prvo da savladam itd... Jako mi zanimljivo deluje mysql ali ne znam da li odatle da počnem...
[ captPicard @ 07.03.2014. 23:19 ] @
MySQL nije jezik, SQL je jezik a MySQL je RDBMS ilitiga database management sistem ilitiga po seljački baza podataka.
Prvo možeš krenuti sa učenjem osnova o relacijskim bazama podataka, normalizacije itd. Za početak ti je Access i više nego dovoljan.
Nakon šta savladaš osnovne pojmove i naučiš kreirati neke osnovne tablice i relacije među njima, onda je na redu SQL (structured query language). Bez njega je danas nemoguće danas zamisliti rad sa bazama podataka. Kada naučiš SQL onda se možeš opredjeliti za neku određenu bazu podataka (MySQL, MSSQL, Firebird, Postgree itd.)
[ captPicard @ 07.03.2014. 23:22 ] @
Ovo sam prvo izguglao i bacio oko, ne izgleda loše, prouči si to malo za početak, mislim da če ti biti puno jasnije kako i odakle početi.
[ mario.po @ 10.03.2014. 17:49 ] @
Hvala na odgovorima...
[ Getsbi @ 11.03.2014. 05:31 ] @
A ovo ti je jedan tutorial za Access http://www.znanje.org/abc/tutorials/accessMMX/accessMMX_abc.htm