[ S A J A @ 22.02.2014. 09:52 ] @
Juče mi je zatrebalo da napravim neku mini-aplikaciju koja će imati internu bazu, ništa zahtevno (bukvalno grid i par dugmića).

Pogledam u VS 2013 (imam Express verziju) i vidim da je izbačena podrška za SQL Compact (?!).

Pogledam malo po forumima i svi pričaju kako MS odustaje od SQL Compacta i da njegovo mesto treba da zauzme LocalDB (koji je deo SQL Servera 2012).
I onda tu prestaje svaka logika.

Ako je neko hoće da napravi programčić sa internom bazom (embedded), to ubuduće neće biti moguće uraditi zbog napuštanja SQL Compacta, već se korisnici usmeravaju na SQL Server 2012 Express ili na LocalDB! U oba slučaja se zahteva poveća instalacija kod korisnika na računaru, STIM što ni jedan ni drugi ne rade na Win XP operativnim sistemima koji su još uvek rasprostranjeni. Znači kad bi uradio neki programčić, ja bi korisniku morao da kažem da ne može više da koristi XP i da mora da se instalira na kompjuter LocalDB dodatak od 33mb da bi radio programčić od pola mb?! Pa da li ovo ima veze sa mozgom.

Onda sam tražio način da SQL Compact ipak proradi u VS 2013, ima neki Toolbox ali se on instalira kao ekstenzja na VS a to nije moguće na Express verzijama. Dakle ne može! Zapravo možda i može nekim budženjem ali ja sam hteo da konektujem Entity Framework na Compact bazu (tj. .sdf fajl) i to neće pa neće.

Na kraju sam uporedo sa VS 2013 Express instalirao i VS 2012 Express i to naravno tamo sve ima i lepo radi. Očigledno je da se verzije VS moraju skupljati jer je MS počeo da izbacuje neke opcije umesto da se bavi samo dodavanjem.

Verujem da osim SQL Compacta postoje i druge "embedd" baze ali ja nisam nešto preterano vičan eksperimentisanju sa nepoznatim stvarima, posle treba da instaliram kojekakve provajdere a i golema mi je muka ako mi ne radi Entity Framework sa bazom jer sam tako navikao da radim i mrzelo bi me da se vraćam u vremena kad sam sve radio pečice.
[ dejanet @ 22.02.2014. 11:35 ] @
Ne znam da li mozes da se instaliras Nuget extension u express verziji vs-a.

Ako moze, onda si na konju, jer preko njega imas pristup reository-iju u kojem se sigurno nalazi i SQL Compact.

EDIT:
http://www.nuget.org/packages/SqlServerCompact
[ S A J A @ 22.02.2014. 12:31 ] @
To sam odradio ali nije pomoglo. Naime, SQL Compact je svakako već instaliran na sistem. Sa NuGetom može i da se dadaju referencije u projekat, sve to lepo odradi. Samo je problem što Entity Framework ne može da se konektuje na Compact bazu. Nudi samo opcije SQL Server i SQL Server File, ovo drugo je MDF fajl, na njega možeš da se povežeš ako imaš instaliran LocalDB dodatak iz SQL Servera 2012.

Znači iz VS 2013 Express ne možeš nikako da se povežeš na SDF fajl (baza od SQL Compacta), ni preko EF-a ni preko Database Explorera. Probao sam da budžim Connection String ali se nisam baš snašao. Da bi EF generisao model, moraš prvo da se povežeš da bazu a tu nigde nema mogućnosti da budžiš connection string. Čak i da sam to uspeo, ako VS ne podržava Compact baze, kako bi dizajnirao tabele, morao bi ko u srednjem veku da šaljem SQL komande.

Dijalog za konekciju na bazu iz VS 2013 Express:



Dijalog za konekciju na bazu iz VS 2012 Express:
[ dejanet @ 22.02.2014. 13:22 ] @
Probaj pored sqlserver compact 4.0 da instaliras i ovaj package preko nuget-a:
https://www.nuget.org/packages...amework.SqlServerCompact/6.0.2

Citat:
Allows SQL Server Compact 4.0 to be used with Entity Framework.


Nisam probao kod sebe, ali mi je logicno da je MS bacio sve na nuget repo.
[att_img]
[ S A J A @ 22.02.2014. 14:13 ] @
Odradio sam sve to, rekoh u prethodnom postu. Podrška za SQL Server Compact je sistemski izbačena iz VS 2013. Pogledaj i druge forume, ljudi se žale (i ja sam se pridružio) ali izgled nikoga nije briga.

Primer:
http://stackoverflow.com/quest...tinued-from-visual-studio-2013
[ Nymeria @ 23.02.2014. 13:17 ] @
Probaj neki od postojecih pa promeni connection string (nadji na netu kako izgleda za sql compact).