[ milos 2 @ 22.02.2014. 19:50 ] @
pozdrav, podigao sam na masini mail server, i ne mogu na adresu da primim mejl. radi se o microsoft serveru i smartermail-u. posto sam probao i sa linux-a i sa windows-a pretpostavljam da su u pitanju MX zapisi na domenu. Da li neko moze da mi pomogne oko njihovog podesavanja? internet provajder mi je SBB.

u napred hvala
[ Jbyn4e @ 22.02.2014. 20:41 ] @
Nedovoljno podataka.

Opiši malo šta si to sve uradio i kako si testirao, da bismo ti pomogli.
[ milos 2 @ 22.02.2014. 21:13 ] @
U sustini od podrazumevanog podesavanja dns-a nisam jista menjao osim A zapsa da bi stavio svoju IP adresu, u sustini ni ne znam mnogo vise.
Na serveru nista nisam radio, a na ruteru sam otvorio sve potrebne portove, mogu da udjem na webmail, i mogu da se logujem, i mogu da posaljem mejl, ali kada sa nekoe druge adrese posaljem na tu dobijem odgovor da korisnik ne postoji.

Code:

The original message was received at Sat, 22 Feb 2014 17:25:17 +0100
from webmail.sbb.rs [82.117.194.19]

   ----- The following addresses had permanent fatal errors -----
<[email protected]>
    (reason: 550 5.1.1 <[email protected]> recipient rejected)

   ----- Transcript of session follows -----
... while talking to smtp.secureserver.net.:
>>> RCPT To:<[email protected]>
<<< 550 5.1.1 <[email protected]> recipient rejected
550 5.1.1 <[email protected]>... User unknown
[ Jbyn4e @ 23.02.2014. 08:06 ] @
To znači da nemaš problem sa MX zapisima, već da ti ne postoji korisnik napravljen na tom domenu. Napravi korisnika i mail će stići.
Gde ti se pravi korisnik ne bih znao, to već moraš ti da vidiš gde i kod koga podešavaš svoj domen.

MX zapisi su u redu, ako ti je ovo provajder mail usluga:
Citat:

ljatkovic.net. 3600 IN MX 10 mailstore1.secureserver.net.
ljatkovic.net. 3600 IN MX 0 smtp.secureserver.net.

Mada se obično stavljaju veće vrednosti od 10 i 0... npr blic.rs:
Citat:

blic.rs. 86400 IN MX 20 blic.rs.s201a2.psmtp.com.
blic.rs. 86400 IN MX 30 blic.rs.s201b1.psmtp.com.
blic.rs. 86400 IN MX 40 blic.rs.s201b2.psmtp.com.
blic.rs. 86400 IN MX 50 mail.ringier.rs.
blic.rs. 86400 IN MX 10 blic.rs.s201a1.psmtp.com.


[ milos 2 @ 23.02.2014. 10:02 ] @
Pa fazon je u tome sto korisnk postoji, sa njega mogu da saljem mejl, i da se logujem na webmail sa tim korisnikom.

Kako da znam ko mi je provajder mejl usluga?
[ milos 2 @ 23.02.2014. 11:07 ] @
Domen sam kupio direktno na sajtu godady.com, a za mailserver koristim smartermail na windows serveru.
[ Jbyn4e @ 23.02.2014. 14:31 ] @
Ako ja dobro shvatam, ti nemaš hosting? Koristiš SVOJ windows na kome si instalirao taj smartermail na dinamičkoj adresi od sbb-a?
Tvoj MX zapis pokazuje na secureserver.net, a tebi je mail server na nečemu desetom. Moraš ili da podesiš MX zapis da pokazuje na tvoj server (što pogotovu nije dobro ako ti se IP adresa menja plus nisi vlasnik IP adrese i ne možeš da postaviš PTR zapis u DNS pa će te mnogi mail serveri odbijati) , ili da imaš zakupljen hosting negde sa mail uslugom, pa da MX zapis pokazuje na njega.

[ milos 2 @ 23.02.2014. 15:15 ] @
Nemam zakupljen hosting, ali sam podigao windows server, da na dinamickoj IP adresi. IP adresa mi se nije promenila bar dve godine, ali da nisam ja njen vlasnik, i na nekim serverima jeste na blacklist-ama. ono zbog cega ne zelim da zakupim neki hosting koji ima mejl uslugu, a ima ih za male pare, jeste to sto hocu da naucim kako se server podesava, ali za to cu izgleda morati da platim staticku adresu. hvala mnogo.
[ whitie2004 @ 23.02.2014. 21:11 ] @
Dati 610 din za fiksnu adresu kod SBB ...? KOd Ocean-a za 5$ dobijes mnogo vise od fiksne adrese! Ako oces da ucis imaju bas natenane razgazene savete kako se sta radi ... moja preporuka!
[ djricky @ 23.02.2014. 21:21 ] @
# host ljatkovic.net
ljatkovic.net has address 188.2.34.225
ljatkovic.net mail is handled by 10 mailstore1.secureserver.net.
ljatkovic.net mail is handled by 0 ljatkovic.net.

# telnet ljatkovic.net 25
Trying 188.2.34.225...
^C


MX recordi su podeseni tako da se prvo pita server sa A recordom "ljatkovic.net" (prioritet 0), pa onda "mailstore1.secureserver.net" prio 10

posto se na upite po portu 25 na hostu "ljatkovic.net" (bar meni) ne javlja nijedan servis, mail server koji pokusava slanje ce pokusati da isporuci mail na "mailstore1.secureserver.net", u ovom slucaju uspeva, ali ne nalazi aktivnog korisnika "milos", jer verovatno nije ni kreiran na "mailstore1.secureserver.net"


resenje problema: obrisi MX record "mailstore1.secureserver.net", i sredi port forward, posto ovo sada ne radi...
[ milos 2 @ 23.02.2014. 21:39 ] @
ovako, telnet ne radi, jer sam ugasio masinu na kojoj je bio server jer je problem resentako sto je MX zapis sa najmanjim prioritetom brojcano, a najveci logikom postavljen na ljatkovic.net zato sam se i zahvalio prethodnom odgovoru, a sada se zahvaljujem i tebi na objasnjenju. do duse ne mogu da posaljem na gmail, ali zato na moju adresu na sbb-u ide savrseno i slanje i primanje poste.

whitie2004:

ajde da ne bude da reklamiras, ajde mi na PP posalji adresu ocean-a.

e sada jedno pitanje:

zasto kada zakupim hosting, i posebno negde drugde domen ja dobijem slicna podrazumevana podesavanja kao i ovde, i onda promenim samo NS zapise, i odjednom radi i sajt, zna koji host da pozove, zna koji je mail server, zna sve po 2-4 NS zapisa. da li neko moze da mi pojasni kako to u stvari radi?
[ newtesla @ 24.02.2014. 14:23 ] @
^^Zato što ga je neko namestio da bude jednostavan
[ whitie2004 @ 24.02.2014. 20:02 ] @
Citat:
ajde da ne bude da reklamiras, ajde mi na PP posalji adresu ocean-a.


Njega sam spomenuo jer se stalno spoticem na njihovu reklamu ovde na forumu. Evo bas cuci u zaglavlju dok ovo kucam. Crni baner, oranz slova - DigitalOcean.

Ima jos jedna globalna firma koja startuje od 256MB rama, ali ti preporucujem DigitalOcean zbog sadrzajnog helpa. Vredi ga pogledati i ako ne zakupis nista kod njih ...
[ milos 2 @ 24.02.2014. 20:49 ] @
Ok, hvala.