[ Brkic @ 27.02.2014. 08:46 ] @
Može li preporuka za neki router koji ima funkciju da prima wifi signal i da ga dalje odašilje(mislim da se to zove Repeater mode) ali da može signal koji primi preko wifi da ga i routira na lan portove(kao Client mode).
Može i neki router koji bi dobio te funkcije ubacivanjem novog firmvare-a, kao što su DD-WRT..., ali da radi stabilno.

hvala.
[ abyss @ 27.02.2014. 09:22 ] @
tp-link 1043, instaliras gargoyle i imas klijent + ap mod. Primas preko wireless-a kao klijent, saljes kao ap + lan.
[ zivanicd @ 27.02.2014. 19:24 ] @
743 tplink ali je uvek bolje resenje da jedan prima a da drugi shalje. Ovakva resenja sa jednim uredjajem nisu sjajna...

[ abyss @ 28.02.2014. 06:20 ] @
Najbolja su dva odvojena uredjaja. Recimo, 2x741.
[ Mile-Lile @ 28.02.2014. 07:58 ] @
Ni 741 ni 743 mu ne bih preporučio... slab tx power na čipovima... 1043 može da da gura do 27dBm... ako će da ih koristi za wireless bolji je 1043...
Takođe, Client+VAP (Atheros Repeater) može sasvim dobro da radi ako nije potrebna neka velika propusna moć. Ako će se koristiti u kući radiće dobro (ako neće da ga koristi za preprodaju interneta ili slično)...

[ Brkic @ 02.03.2014. 09:44 ] @
Hvala na predlozima,

treba mi za običnu kućnu varijantu,
1043 mi je skup

da li 740 ima tu mogućnost sa promenom firmvare-a ?
[ Mile-Lile @ 02.03.2014. 10:15 ] @
ddwrt podržava verzije v1, v2, v3, v4... za gargoyle i openwrt ne znam moraćeš da potražiš po netu...
obavezno pogledaj odozdo koja je verzija piše na nalepnici...
[ Brkic @ 02.03.2014. 10:21 ] @
evo uputstvo za 740

http://www.elitesecurity.org/t...SSID-WISP-Repeater-WDS-Station
[ Brkic @ 03.03.2014. 06:11 ] @
šta znači da 1043 može da da gura do 27dBm, tj. koja je razlika u odnosu na 740/741/743 i šta mu znači tih 27dBm ??
[ Mile-Lile @ 03.03.2014. 08:00 ] @
Imaš nekoliko proizvođača wireless čipova...
Broadcom, Atheros (sada se valjda zove Qualcomm), Ralink, Realtek i još neki... ja sam za ove čuo...
Proizvođači bežične opreme (UBNT, Mikrotik, Cisco, Allnet (D-link) itd..) kupuju čipove od raznih proizvođača i sklapaju ruter.
Prilikom izrade softwera drajverom ograniče izlaznu snagu uređaja (ili kod Atherosa WiSoC - Wireless System-On-A-Chip sam proizvođač čipa ograniči)...
Zakoni propisuju kolika je maksimalna Tx snaga bežičnog čipa... Da bi proizvod prodali u npr. EU moraju se pridržavati tih zakona.
EIRP (tx power+antenna gain) za evropu je 20dBm... ako je dobit omni antene na ruteru 5dBi onda je tx power ograničen na 15dBm max!
Broj kanala 1-13 za evropu. Za US i Canadu 1-11. Za JAPAN 1-14...
Korišćenjem drugih drajvera a ne proizvođača čipova, prilikom kompajliranja kernela moguće je zaobići ta ograničenja...
Ako na primer na taj ruter ubaciš DDWRT firmware i izabereš zemlju Bolivia i postaviš antenna gain na 3 dBi možeš tx power da postaviš na 27dBm što je oko 500mW... Ruter se neće pregrevati i neće crći...
OVO JE NARAVNO PROTIVZAKONITO... Razlika između 15 dBm i 27 dBm je ogromna. Mobilni telefoni rade npr. na 2W tj. 2000mW da ne misliš da je 500mW nešto strašno... nećeš nikoga spržiti...
Citat:
šta mu znači tih 27dBm

Ti čipovi nisu ništa drugo nego radio prijemnici-predajnici...
Što jača snaga dalje se čuje. Za linkove preko kilometar ovo je jako bitno pored dobre antene naravno...
Citat:
740/741/743

Ne bih mogao da ti elaboriram pošto nisam imao sve ove uređaje ali mogao bi sigurno na netu da nađeš više informacija...
[ Brkic @ 03.03.2014. 21:50 ] @
Hvala na pojašljenju, sve je jasno.

Ima li još nekih modela/proizvođača kojima se može pojačati tx power ??
[ Mile-Lile @ 04.03.2014. 08:13 ] @
Na svakom se može povećati/smanjiti...
Nekad je bitno smanjiti. Npr. imaš Yagi od 14dBi... gubitak na kablu (zbog otpora u provodniku) od 4dBm... onda je potrebno da tx power podesiš na 10dBm da ne bi izašao iz okvira EIRP.
tx power - loss + antenna gain = 20dBm... Povećanjem snage povećavaš i šum (jer ruter bolje "čuje" sve signale pa i šumove) pa se menja i SNR (Signal to noise ratio)... jače nije uvek bolje.
Moja iskustva su da u gradu mnogo znači pojačati malo tx power... Nikako ne koristiti N standard...
Ne mogu ti reći koji su još ruteri/proizvođači zgodni za takvu rabotu jer od istog modela imaš više verzija. Ko će ih sve znati. Generalno govoreći Atheros ima bolju pokrivnu moć što se tiče wirelessa... Broadcom ima dužu tradiciju pa je "stabilniji"...
Skoro sam kupio Netgear preko Limunda. On ima u sebi Broadcom. Tx power je izražen u mW... Dozvolio je jako malo da podignem tx. Koliko god da sam kasnije podizao nije se menjala vrednost. Verovatno ima zaštitu da se čip ne bi pregrejao. Zaključio sam da su Atheros zgodniji za pojačavanje snage. Dok su Broadcom majke po pitanju VLAN-ova, kod netgeara je to proradilo iz prve prateći uputstva sa wiki.
E, sad... Atheros čipove imaš u skoro svim ruterima... TP LINK u svoje rutere stavlja samo Atheros.
Imam 841ndv3... Komšiji sam stavio ddwrt na TL-WDR3500v1 ali on je papren. On se naložio jer je dual band... U mikroticima su takođe Atheros...
Na svakom ruteru odozdo na nalepnici imaš FCC broj... Ukucaš ga u http://transition.fcc.gov/oet/ea/fccid/ i izbaciće ti sve podatke o njemu koje ne možeš da nađeš na sajtu proizvođača...
i koji čip ima i koje snage itd...
[ Brkic @ 05.03.2014. 20:50 ] @
Hvala na objašnjenju...

onda ispada da je stari WRT54G odlično rešenje ??
ima ih po 30e

http://www.elitesecurity.org/t...tender-mod-repeater-mod-ostalo
[ abyss @ 05.03.2014. 21:39 ] @
Za te pare imas 2 tp-linka i ima da radi 10x bolje. Nisi rekao gde (daljina, prepreke) ti je ap na koji mislis da se zakacis kao klijent?
[ Brkic @ 05.03.2014. 21:44 ] @
koja 2 tp-linka i da rade 10x bolje ?
razdaljina oko 100-150 metara sa spoljnom antenom, prepreka 1 zid.
[ Mile-Lile @ 06.03.2014. 08:03 ] @
čini mi se da ovaj ima odličan odnos cena-kvalitet http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wr841nd-300mb-s-wireless-ruter atu je negde oko 30evra
on ti je po hw-u u rangu onog Mikrotika što su ga jedno vreme svi hvalili čak i bolji http://www.elitesecurity.org/t453199-Konacno-stigao-RB-Srbiju
ako na njega staviš Openwrt, Gargoyle ili DDWRT dobićeš jako dobar ruter...
Sad vidim da ide spoljna antena... u tom slučaju bolje da nije MIMO... bolje da ima jednu antenu... ne znam...
[ abyss @ 06.03.2014. 08:22 ] @
Za daljinu od 100-150m sa jednim zidom ne treba preterivati sa snagom.
Ako mislis da stavis WRT54G da radi kao repeater onda ce bilo koja kombinacija 2 rutera da radi 10x bolje.

Ako bacis pogled na kupujemprodajem imas 741 (a i 740) za 20e i 340g za 10e i time zavrsavas posao.
[ calexx @ 06.03.2014. 09:20 ] @
Hm, 740 na KP košta 20€ a nov u prodavnici je 15€?
[ Mile-Lile @ 06.03.2014. 11:08 ] @
samo ne taj 340g... mislim da nema goreg rutera od 340g...
i naravno, novo je novo...
[ Brkic @ 06.03.2014. 11:09 ] @

ako WR841ND, ili bilo koji drugi model, ne može da se na jednu antenu montira spoljna a da druga širi signal po stanu, onda je bolje kombinacija sa 2 uređaja, jedan sa spoljnom prima signal a drugi da širi po stanu.

Hteo bih neki model koji ima mogućnost pojačanja signala (sa Openwrt, Gargoyle ili DDWRT)...
[ abyss @ 06.03.2014. 11:44 ] @
@calexx
greska, hteo sam da kazem 741 za 20ak e.

@Mile-Lile
sta tacno fali 340g za indoor upotrebu? imam jedan kod sebe, radi vec 5 godina. A postavio sam i nekoliko u komsiluku, takodje rade korektno.

@Brkic
Nisam siguran da li dobro razumes problematiku (bez uvrede). 841, 941, 1043 nemaju vise wifi chip-ova pa da jedan prima drugi salje itd. Kod njih su sve antene vezane za jedan chip,
sve primas i sve saljes na sve antene. I tako, u repeater modu smaras i glavni ap jer mora i tebe da slusa dok saljes svojim klijentima.

Zato je uvek bolje resenje klijent + ap (dva uredjaja), jer rade u isto vreme na razlicitim kanalima.
Nema potrebe da pojacavas signal.

Moja preporuka stoji i za 543g kao klijent ako ga nadjes negde, odlican je.
[ Mile-Lile @ 06.03.2014. 13:31 ] @
Nije da njemu nešto fali... radiće...
on ima 2MB flash i 8MB RAM i stari atheros čip iz serije ar2xxx (ne znam tačno model)... sad se ne prave bez 4MB flash i 32MB RAM-a...
koliki može da bude "hash table" na 8MB RAM? Nekoliko torenta će da napuni hash table za 30-ak sekundi...
Ne znam ni da li se više proizvode ruteri sa 8MB RAM-a... AP-ovi da, ali oni ne rade rutiranje...
Te 340g je valjao nekad kbcnet svojim korisnicima i imao sam ga i ja nekih mesec dana. Znam da kad sam kupio drugi ruter osetio sam ogromnu razliku... Ok, možda ti nemaš takva iskustva. Ne koriste ni internet svi na isti način.
Pošto čovek ima spoljnu antenu, treba da vidi da li će taj ruter koristiti kao AP ili klijent... pošto me mrzi da tražim a nisam siguran da ima klijent mod ili neki wds bridge (što je opet kao ripiter)...
meni je svejedno šta će kupiti... onako diskutujemo i razmenjujemo iskustva... veruj mi da sam mislio da te 340g više i ne proizvode...
[ Brkic @ 14.03.2014. 20:18 ] @
uzeo sam 741N i radi kao sat, uzeo ga za 1500 din.

E, sada me interesuje preporuka za neki router koji može da radi dual WAN sa DD-WRT ili openWRT, naravno da nije jedini WRT54G ?
[ Mile-Lile @ 14.03.2014. 21:59 ] @
To je već ozbiljnija rabota... nećeš moći baš neku igračku...
za dual wan ti treba neki ruter na kome možeš da praviš vlan-ove... treba ti dva WAN porta.
Lično nisam nikada ovo radio ali iz onoga što sam pročitao ruteri koji imaju Broadcom čipove su pogodniji za ovako nešto.
Dakle, ASUS, Netgear, neki D-Link... kad baciš na papir, taki ruteri su po 100-150 evra... možda bolje da pitaš na Mikrotik podforumu pa da uzmeš neki Mikrotik Ruterboard?
[ Brkic @ 14.03.2014. 22:03 ] @
koliko sam našao WRT54G to radi bez problema.
[ Aleksandar Đokić @ 14.03.2014. 22:20 ] @
Fail over ili load balancing?
[ Brkic @ 14.03.2014. 22:31 ] @
load balancing (da 2 provajdera(2 adsl-a) spoji u 1) -- to mi treba(da se udupla brzina) --

Fail over (da prati ako nestane 1. da prebaci na 2. provajder)
[ Aleksandar Đokić @ 16.03.2014. 13:28 ] @
RB750.
[ Brkic @ 20.03.2014. 17:01 ] @
Našao sam da taj router može svašta,

al ih nema kod nas,

kakav je RB951-2n ili RB951Ui-2HnD ?? Njih ima u oglasima ali ne mogu da pronađem da li mogu dual wan...

Može li pojašnjenje oko load balancing ako nije isti protok na oba probajdera, npr. 1. je 5mbit i 2. 10mbit kako onda funkcioniše, svuda sam našao da su isti protoci.
[ D3dBl4cK @ 10.07.2014. 19:44 ] @
Ljudi. Treba mi pomoc. Ne razumem se nikako u ove stvari. Nabavio sam neke rutere ili sta su vec i hteo bih da znam da li sa njima mogu da konektujem nekako pc na internet. Dakle imam neki Netgear cg3100 i ne znam cemu sluzi . Imam i neka dva adsl rutera, izgledaju skoro isto samo sto jedan ima izlaZ za koaksijalni kabl i wlan lampicu napred. Zanima me da li uz pomoc njih mogu da uhvatim wifi signal od komsije koji mi to dozvoljava? Molim vas za brz odgovor
[ Drivee @ 11.07.2014. 02:11 ] @
To sto ti mislis da je ruter nije, to je AP ili acess point. Ukoliko stavis kantenu neku mogao bi da uhvatis taj signal ali ako si blizu, tipa 20-30 ak metara, sve zavisi sta komsija ima.
Prvo skopcaj to sa racunarom preko LAN kabla, pristupi setapu, (oo srpski engleski), i pogledas sta je ponudjeno od mreza, tj koje mreze vidis. Kada uneses pass i to sve dobices net automatski na racunaru. Ili ides AP pa u Switch..pa dalje, sta zelis./.wifi ili sta vec.
[ D3dBl4cK @ 13.07.2014. 10:52 ] @
Znaci mogao bih sa tim netgear da hvatam wifi i da ga preko lan kabla prikljucim na komp? A antena ? to ide ona mala ili ona na
krovu? A ova dva sto imam su adsl dlink. Cemu to sluzi? Komsija ima adsl hg530c
[ D3dBl4cK @ 16.07.2014. 21:05 ] @
Imam Netgear3100., 2x adsl dlink rutera, linksys wusb11 sa otkinutom antenicom. Nemam internet u kuci. Dakle, zeleo bih da vratim(zalemim) antenicu na njega pa se pitam da li to moze sa obicnom zicom i da li ce duza zica poremetiti signal? Drugo pitanje; sta bi bilo najbolje da uradim sa svim tim sto imam? Molim vas za brz odgovor. Hvala
[ joki80 @ 02.02.2016. 23:21 ] @
Da se nadovezem...
Kupio sam danas ruter TP LINK TL-WR941ND a imam i TP Link WN721N na usb-u.
Cilj mi je bio da primi signal preko grid antene 18db sa daljine 50ak metara i da ga zatim salje ovde u stanu za telefon i lap top. E sad, kada sam povezao ovaj ruter TL-WR941ND nisam uspeo da zavrsim instalaciju drajvera jer nije mogao da nadje internet konekciju.
Moze li ovo da se odradi? Citao sam ovde na forumu o ubacivanju novog firmvare-a npr. Gargoyle ali kako kada ne mogu drajvere da ubacim?
[ joki80 @ 04.02.2016. 01:45 ] @
Nije bas prosto...
Hardware verzija WR941ND V5
Firmware bio 3.13 ja sam ubacio najnoviji 3.16
Hteo sam da ga postavim na REPEATER mod ali ovaj njegov firmware nema tu opciju. Onda sam probao da ubacim neki malo bolji firmware tipa Gargoyle ili DD-WRT ali ni jedan ne podrzava verziju V5.
Citao sam da su WR941ND i WR841ND prakticno isti, tj. imaju isti cip(AR9341) pa bi onda mogo da ubacim najpre WR841ND V8 firmware a zatim i DD-WRT.
Da li jos neko kupio ovaj ruter WR941ND V5 ili sam samo ja k.... srece? :)
[ Mile-Lile @ 04.02.2016. 07:14 ] @
možeš da se bakćeš da stripuješ header sa ddwrt-a itd... ili da tražiš po forumu stripovanu verziju... ima na ddwrt forumu...
ja se ne bih time bavio nego bih metnuo OpenWRT https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr941nd
[ joki80 @ 04.02.2016. 19:34 ] @
Sad sam prelistao malo forum OpenWRT...
Naso sam stripovanu verziju - tl-wr941nd_v5.0.bin MD5 is: db062f1699c760775c5046cc303cba91
Sad malo da razjasnimo, ovo je ustvari firmware za WR841ND V8, samo je ubacen logo WR941 i jos par sitnica da "zavaraju" ruter.
Citao sam po forumu da ova stripovana verzija ume da napravi i dosta problema... ali sam procitao i da je za verziju rutera TE7WR941NXV5 - Sreca pa i ja imam tu verziju rutera. Trebalo bi da radi.
Ja onda kad ubacim ovaj bin mogu da ubacim DD-WRT firmware, procitao sam da radi i na njemu. Da li gresim? I jel radio neko ovako nesto?
[ Mile-Lile @ 05.02.2016. 08:14 ] @
nemaš još uvek podršku za tvoju ddwrt verziju i model... to su sve klonovi (drugi model i kućište a unutra sve isto)... zeznuto je samo što nekad memorije nisu istu u svakoj seriji...
ali taj čip jeste isti kao na 841nd V8... ja pošto volim ddwrt uvek prvo pogledam na kojim ruterima je podržan pa tek onda kupujem ruter... ovde imaš podržane verzije http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices
lično nisam te klonove flešovao jer je meni to rizično... ne volim da otvaram rutere...

ako još uvek nisi flashovao ruter, ako si ga kupio kod nas i imaš fiskalni moj ti je savet da ga zameniš... ti jeftini tp-linkovi baš lepo rade sa ddwrt/openwrt... dugo je bilo problema sa wifi drajverima
ali sada mogu da ti kažem da su stabilni kao stena na 2,4... 5 je na nekim modelima sa starijim čipovima nestabilan...
[ joki80 @ 05.02.2016. 13:58 ] @
Probao sam da zamenim ruter cim sam vido o cemu se radi ali nisu hteli... jbg

Ovako sam juce odradio,
- promenio sam IP adresu 192.168.1.254
- DHCP server - Disable
- i preko Bridg moda se konektovao na mrezu

Jedna antena (grid) prima signal a ova druga ga salje po stanu. Sve je juce funkcionisalo odlicno, lap top i dva telefona... bas brza veza. Kad jutros uzmem telefon - nema konekciju. Ukljucim komp i i uopste ne mogu da pristupim ruteru, zabagovao nacisto. Idem network connection i tamo vidim sasvim neka leva IP 192.168.131.141 a ispod neke gluposti i znaci ?!:!?>.
Resetujem ruter i ponovo sve odradim - IP, DHCP, Bridg... i od jutros komp radi bez problema.

Zbog cega tako baguje? Verovatno ce i sutra isto...


[ Mile-Lile @ 05.02.2016. 14:16 ] @
ne poznajem te "stock" firmvere... znam samo da postoje dve vrste ripitera sa NAT-om i bez NAT-a...
kada nema NAT-a onda uglavnom neki udaljeni ruter dodeljuje DHCP lease, DNS itd. Ako se sa nekim gridom kačiš na neki drugi ruter a nema NAT-a onda svi tvoji uređaji
zauzimaju po jednu IP adresu... ne znam pojedinosti te pristupne tačke ne koju se kačiš ali možda je to problem... stvarno ne znam...
ne mora da znači da ruter "baguje"... ti nemaš internet ili ti nisu dodeljene IP adrese i to vidiš kao bagovanje a problem je na nekom možda drugom mestu...
za otkrivanje krivca nije loše znati par onih komandi tipa

tracert do googla
ping lokalne adrese, rutera, pa onda neke intrenet adrese tipa 8.8.8.8 itd...
[ Trta90 @ 02.12.2016. 18:56 ] @
Pozdrav
Trebala bi mi mala pomoc ☺
Situacija je sledeca..treba da se uselim u kucu preko puta jako dobrog prijatelja-on ima Blicnet internet paket od 10 mb i standardni ruter koji oni daju..Udaljenost izmedju kuca je 50 metara..Postoji li nacin da hvatam njegov signal na racunaru(imam tp linkovu usb antenicu) i na mobilnom ali da to bude funkcionalno,bez pucanja i gubljenja signala...tj sta bih trebao uzeti od opreme(ruter,acces point i sl.) I na koji nacin da se to uveze..Jako mi je bitno da to bude stabilno i funkcionalno,ako se moze izvesti-jer bi u suprotnom uzeo i ja paket u blicu...hvala unaprijed ☺