[ Prescott @ 03.03.2014. 01:02 ] @
Hard je Western Digital 640 GB, WDC WD6400AAKS-00A7B2. Kada sam montirao kulere na kućištu kad god bih dodirnuo ploču hdd-a, on kao da restartuje, čuje se zvuk gašenja motora, i ponovnog ubrzavanja. Inače, nameštao sam 12-icu napred, ispred hdd-a, pa sam dodirnuo prilikom provlačenja moleksa od kulera ispod kaveza hdd-a. Računar sve vreme normalno radi, iako se hdd očigledno restartuje, (čuje se ono "cak", pa ponovno ubrzavanje, sa pomalo oštrijim zvukom) a za 1 se poveća total start/stop count u Hard disk sentinelu. Inače, ne dešava se prilikom dodira bilo gde na ploči, već blizu dela gde je elektronika spojena kablom sa samim hdd-om. Evo slika, obeleženo crvenom bojom gde se to dešava.Inače hdd je nov, dobijen u zameni.

[ gilopile @ 03.03.2014. 01:18 ] @

Pa odvrni ta 4 srafa, pa lepo ocisti te zabice koje nalezu na flat od motora, ili ih malo srafcigerom podigni da imaju bolji kontakt.
[ Prescott @ 03.03.2014. 01:27 ] @
Ma ok, nije problem. Dobro da nije napravio los sektor, jer desilo se 3-4 puta, prvo nisam ni primetio jer komp normalno radi, i ne cujem od kulera (ima ih podosta), ali sam osetio po vibraciji hdd-a, i onda se primakao i cuo i zvuk. Da nije menjana elektronika na njemu pa je to rasklimano... Hvala na odgovoru, Gile.

[Ovu poruku je menjao Prescott dana 03.03.2014. u 16:20 GMT+1]
[ gilopile @ 03.03.2014. 01:39 ] @
Ne verujem da je menjana elektronika, jer mora i eprom da se prebacim, a i vidi se da je HDD nov, sudeci po SMART-u...Moguce je da je jednostavno iz fabrike takav izasao. Nije komplikovano skinuti PCB i malo procistiti te kontakte i vratiti. Samo nadji odgovarajuci torx srafciger...0

Proveri i power option da nije mozda stavljeno da se HDD gasi na 3min, pa ti se cini da se ugasi kad pipkas:)
Nego, da li si ti siguran da kad malo pipnes tu da se motor zaustavi? Nemoj da pipas prstima, jer je to sve jako osetljivo. Ako pipnes komadom plastike i on se ugasi, onda 100% nije dobar kontakt.



Ajd pa javi da li si ga opravio :)

Pozz!
[ Prescott @ 03.03.2014. 02:06 ] @
Power options je Always On, :) i monitor i hdd, i system stand by - never. Znaci nije do toga. Ma kad god tu dodirnem, on cakne, i kao kad ukljucis kompjuter po prvi put, cuje se ono ubrzavanje hdd-a, original zvuk. I testirao sam, sreca pa nije zakacio neki bed s. dodirnem namerno, ali vrlo blago, i to je to, ista prica. Onda mi je palo na pamet da pratim Total start/stop count u Hard disk sentinelu, i svaki put poveca za 1, kad se to desi, dakle on se restartuje...
[ Prescott @ 04.03.2014. 00:45 ] @
Epilog : hajde pre nego sto uzmem srafciger u ruke, da probam ovo... Zalepim komad selotejpa na kaziprst, i dodirnem hdd, i nista. Celom povrsinom njegove ploce, i to uz pritisak dosta jaci nego prvog puta. Dakle, pravio sam kratak spoj juce, golim prstima. Neverovatno, ocekivao sam da ploca hard diska bude prelakirana i da je tako nesto nemoguce, pogotovu sto su svi integralci, smd i ostalo sa druge strane, i nema se sta ni dodirnuti (ploca je "gola", kao gore na slici) ali eto. Dakle, hdd je odlican, nije mu nista. Doduse, nervira me pomalo njegov zvuk, cesto radi nesto, ali vrlo tiho. Smanjio sam Acoustic performance na minimum, i sada je dosta tih.

[Ovu poruku je menjao Prescott dana 04.03.2014. u 12:38 GMT+1]