[ Flareon @ 07.03.2014. 14:11 ] @
poceo sam istrazivati linux server , krenuo sa ucenjem i podesavanjem vp i dedicated servera..i nabasao na pojmove koji su me totalno zbunili

sta je u sustini razlika izmjedu virutualizacije i control panela(u koju svhru sluzi virtualizacija) ?

Pronasao sam na forumu da neko spominje
Citat:
Preporuka svakako ide na XEN ili KVM platformu,izbegavaj OpenVZ u sirokom luku.

Ova izjava me totalno zbunila.. platforma - virtualizacija - control panel :/

Virtualizacije :VMware,Citrix ,Oracle, Virtual Bridges, Parallels, OpenVZ, Xen, VirtualBox
Control panel: cPanel, Plesk, ISPConfig, Ajneti, Kloxo, Zpanel, EHCP, SolusVM

Da li neko moze objasniti:
1) Sta je virtualizacija, koja je njena svrha i zasto je koristimo?
2) Da li je ona potrebna na serveru i koju virtualizaciju izabrati?
3) Sta onda predstavlja control panel (kontroliranje resursa i opcija na vp-u ili na dedicated serveru ili nesto drugo..) ? Koji panel izabati (free)
[ kunc @ 08.03.2014. 13:47 ] @
Citat:
1) Sta je virtualizacija, koja je njena svrha i zasto je koristimo?

Virtualiziraju se računalne mreže, programi i operacijski sustavi. Virtualizacijom se postiže bolja
iskorištenost računalnih infrastruktura jer se omogućuje njihovo istovremeno korištenje u
različitim sustavima. Moguće je postići i druge korisne učinke kao što je sigurnost ili pouzdanost.
Pod pojmom „virtualizacija“ u računarstvu podrazumijeva se apstraktno predstavljanje pojedinih
funkcionalnosti i resursa. Odnosno, izvana za korisnika (čovjek ili program) nema razlike između
stvarnog i virtualnog ostvarenja funkcionalnost, ali stvarne vrijednosti i aktivnosti u virtualnoj izvedbi
razlikuju se od onih prikazanih korisniku. Primjerice, stvarni operacijski sustav komunicira izravno sa
sklopovljem računala, dok virtualni operacijski sustav ima za korisnika sva obilježja stvarnog sustava,
ali se pokreće u drugom stvarnom sustavu. Dakle, komunikacija se ne obavlja sa sklopovljem već sa
drugim sustavom. Pritom taj drugi sustav oponaša sklopovlje u komunikaciji s virtualnim sustavom.
Rad sklopovlja se u ovom slučaju simulira programski pa je riječ o virtualnom sklopovlju. Virtualizacija
može značiti da korisnik preko virtualnog sučelja skup računala koristi kao jedino računalo, a može i
značiti da se na jednom računalu simulira rad nekoliko sustava.
Citat:
Da li je ona potrebna na serveru i koju virtualizaciju izabrati?

Da li je potrebna virtualizacija na tvom serveru ovisi cisto iz tvoje volje. Ako mislis server koristiti
sam, samo za svoje potrebe, ssh pristup je dovoljan, i neki od control panela ako vise volis vizuelni pregled.
Dok recimo, ako mislis od dedicated servera napraviti 4-5 vps-ova (zavisno od jačine hardvera), tu ti je
potrebna virtualizacija.
nekoliko programskih rješenja koja primjenjuju ovu tehnologiju. Među njima su:
VirtualBox – Sunov proizvod za x86 virtualizaciju,
Hyper-V – Mycrosoftov sustav za virtualizaciju poslužitelja koji se temelji na hypervisor
sučelju,
VMware – uključuje čitav niz virtualizacijskih rješenja,
AMD-V i Intel VT – procesorske arhitekture za potpunu virtualizaciju,
Kernel-based Virtual Machine (KVM) – infrastruktura jezgre operacijskog sustava Linux koja
podržava virtualizaciju operacijskog sustava i
Xen – VMM sustav koji omogućuje izvođenje više operacijskih sustava na istom sklopovlju.
U nastavku dokumenta dan je kratak pregled VMware, Virtualbox i Xen rješenja.

Moja preporuka za VMware i Xen.
Citat:
Šta onda predstavlja control panel (kontroliranje resursa i opcija na vp-u ili na dedicated serveru ili nesto drugo..) ? Koji panel izabati (free)

Sam si odgovorio na pitanje. Čisto da se ne mučiš sa CLI-om , vec podesiš opcije kroz 2-3 klika u vizuelnom interfejsu.
Sto se tiče panela..koristim Vebmin, ISPConfig mislim da cu najjači alati u svojoj klasi (free)