[ bogdan.kecman @ 14.03.2014. 14:32 ] @
ja sam malo ispao iz stosa, ne stizem da pratim hw a citao sam ovde teme i moram da priznam da mi vise nista nije jasno ...

koliko sam skontao SLC je bolji od MLC ali je skup (slc ima i vecu trajnost i vecu brzinu)

meni je mnogo vise od brzine bitna stabilnost/trajnost .. trenutno imam u ponudi, (cena mi ne igra skoro nikakvu ulogu obzirom da uzimam samo jedan disk koji ce biti desktop windoza sistemski disk )

IntelĀ® SSD DC S3500 Series (240GB, 2.5in SATA 6Gb/s, 20nm, MLC) 7mm, Generic Single Pack {20nm MLC NAND}
KINGSTON HyperX 3K Solid State Drive 2.5" SATA III-600 240 GB MLC, Retail {MLC NAND (3k P/E Cycles)}
INTEL 180GB 2.5" SATA III 9.5mm SSD 335 Series Reseller Pack SC2CT180A4K5 {ovaj ne postoji na Intel sajtu?!}
Crucial M500 SSD SATA3 240GB 500/250MB/s, CT240M500SSD1 {20nm Micron MLC NND}

e sad, koliko ja vidim, ovo je sve MLC, kingston je jedno 50eur jeftiniji od S3500, pitanje jel taj intel bolji ili je samo skuplji bez razloga ?

cekam da dobijem i ponudu za samsunge ..
[ Ivan Dimkovic @ 15.03.2014. 16:07 ] @
Intel je odavno izgubio "krunu" sto se kontrolera tice i njihovi trenutni diskovi su samo skupi, ali ne i brzi.

Jedino sto se isplati uzimati od Intela, ako ti je potreban maksimalni radni vek su MLC-HET modeli: DC3700.

DC3500 i consumer verzija SSD 730 (http://www.anandtech.com/show/7803/intel-ssd-730-480gb-review) koriste obican MLC. DC3500 ima enterprise feature set, dok je SSD 730 samo skup i predstavlja kastrirani 3500 sa overclock-ovanim kontrolerom.

Za te pare mozes da kupis Samsung-ove 840 Pro, da ih stavis u RAID array i oni ce brisati pod sa performansama Intel-a.

Ako ti je najvaznija stvar endurance, onda se samo postavlja pitanje da li si spreman da platis SLC.

Ako nisi, uzmi MLC-HET disk ili neki od MLC diskova sa velikim over-provisioningom.

Intel SSD3700 od 400 GB je 770 EUR (MLC-HET, 7.3 PB endurance)
Samsung SM843 od 480 GB ti je 420 EUR (MLC sa vecim overprovisioning-om, 1 PB endurance)
Samsung PM841 od 512 GB ti je 495 EUR (MLC sa vecim overprovisioning-om)
Seagate ST480FN0021 od 480 GB je 450 EUR (MLC sa vecim overprovisioning-om)

Evo ti jos endurance informacija: http://www.tomshardware.com/re...600-pro-ssd-review,3498-4.html
http://www.tomshardware.com/re...s3500-review-6gbps,3529-4.html

Kao sto vidis, razlika izmedju Intel DC3700 (27532 P/E ciklusa) i S3500 (3024) ili Seagate 600 Pro (4879) je solidana.

Intel DC3700 je duplo skuplji po GB-u ali ima endurance koji moze da se poredi sa SLC diskovima.

--

Obrati paznju da je Samsung 840 Pro (consumer verzija) izdrzao 24000 P/E ciklusa (http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2350930).

Naravno, to nije garantovano, ali se postavlja pitanje da li ti se isplati da kupis enterprise drajv poput S3700 ili da za te pare kupis par komada 840 Pro.

To ti moras da vidis.

SLC je astronomski skup. SLC enterprise diskovi su cetvorocifreni i za 256 GB.

Ako vec ides SLC rutom, najbolje je da onda kupis PCIe SLC disk poput Micron P320:

http://geizhals.at/eu/micron-p...fdgar700sah-1n1ab-a894130.html

P320h od 700 GB ima endurance od 50 PB, ali kosta skoro 5000 EUR.

Mada, opet, ako bi uzeo 8 komada 840 Pro diskova od 256 GB, i vezao ih u RAID preko novijeg LSI kontrolera (kao moj mali kucni projekat: http://www.elitesecurity.org/t471707-1#3421185) dobices endurance koji se verovatno meri par desetina PB, performanse koje su slicne tom PCIe Micron-u a cena bi bila opet manja ukupno (8 840 pro diskova od 256 GB su 1280 EUR, dodaj jos 700 EUR za PCIe 3.0 8x LSI kontroler sa 1 GB kesa, i opet si na 2000 EUR, sto je pola cena P320h, a dobio si 2 TB umesto 700 GB).

Ja bih pre isao na tu varijantu, zato sto sa brzim PCIe SATA/SAS 6g kontrolerom mozes posle lako i da upgrade-ujes storage.
[ bogdan.kecman @ 15.03.2014. 17:42 ] @
hvala puno za info, elem, ne treba mi toliko prostora ... stoji mi od decembra nova masina bez diskova i uzeh neki dan da turim na nju sedmicu i turih to na neki moj stari ssd (64G) i onda vidim da ce to ipak da bude malo za sistem, 180-240G je ipak potrebno ... dakle nesto veci kapacitet od 240G nije neophodan... disk ce biti sistemski, dakle nece biti previse akan, kapiram da swap drzim na ovom od 64G koji je sad u masini (masina ima 32G rama tako da nece svap preterano da se pipa posto 99% posla sa te masine je firefox + putty, sve sto se "radi" desava se na serveru..), takodje u masinu ce da idu 4x3T diskovi za datu i vecina instalacija ce isto da ide na njih ... tako da ne trazim neki veliki kapacitet .. kontam sad je trenutak kada treba da instaliram masinu, da turim sistemski ssd posto ce me posle mega mrzeti, a 180-240G je vise nego dovoljno za sistemski win7 disk ... imam dobar kontroler sa dosta rama ali njega sam upravo izvadio iz trenutne win7 masine i prebacio u linux server posto mi tamo vise treba :D

elem nadam se da sam pojasnio "sta ce mi" ssd disk. generalno mislim da bi mi "svaki" 180G ssd radio posao (i oni najgori) al reko kad vec kupujem i kad mi nije stani pani za svaki dinar da uzmem nesto bolje, mozda "sutra" zatreba za jos nesto :D ... endurance mi je bitan ali ne toliko krucijalan, posto cu svakako praviti image tog diska povremeno (ne znam dal ovaj win7 integrisani bekap radi posao stvarno ili da to radim kao i do sada sa DD :D )

dakle, ti intel realno ne savetujes, dakle da preskocimo iste, osim ako necu da dam some e za DC3700 ... ja bih ako mogu da prodjem sa 180-250G za do 250eur ako moze

nemam pojma sta je "enterprise feature set" a overprovisioning pretpostavljan da ima par giga nanda viska na disku pa kad vali da mu neki crkava on reasigneuje na one "rezervne" ?

[ Ivan Dimkovic @ 15.03.2014. 20:10 ] @
Enterprise features su mahom: a) enkripcija i b) veliki kondenzator za obezbedjivanje konzistentnih upisa pri nestanku struje

Ako ti te 2 stvari nisu bitne, razlika izmedju enterprise diskova i obicnih se svodi na kolicinu rezervisanog NAND prostora za buduce realokacije blokova ako pricamo o MLC diskovima.

Intel ne preporucujem iz prostog razloga sto, osim DC3700 koji nudi skoro SLC kolicinu upisa, ostatak Intel-ove ponude nit je brzi niti po necemu drugaciji od boljih SSD-ova drugih vendora a prilicno su skuplji.

Za kucni "workstation" SSD koji sluzi kao boot device je danas najbolji izbor: Samsung SSD 840 Pro.

256 GB je 160-170 EUR u DE, a disk je prakticno i dalje najbrzi SSD u poredjenju sa svim osim najskupljih enterprise diskova.

Ne mozes pogresiti sa njim.

Posle samsunga, SanDisk Extreme II je isto dobar izbor.

Intel SSD 730 (prakticno to je DC3500 sa overclock-ovanim kontrolerom) je OK SSD, u gornjem delu je sto se performansi tice, ali je 30% skuplji od Samsung 840 Pro, bez nekog specijalnog opravdanja.

Evo ti performanse ovde:

http://www.anandtech.com/show/7803/intel-ssd-730-480gb-review/4

U principu, nije to los SSD - daleko od toga. Ali ne nudi apsolutno nista sto opravdava cenu. Ako ga kupis, neces pogresiti tj. nece biti spor i vrlo verovatno je kontroler odlican (posto dolazi iz enterprise sveta), ali je Samsung brzi... i u praksi se pokazao kao izuzetno izdrzljiv SSD.
[ bogdan.kecman @ 15.03.2014. 21:56 ] @
hvala puno, ne stizem vise da pratim sta se desava, razvoj je na suvise frontova ... do sada nisam imao izbora (provajder bira koje ce da stavi u masinu) pa se nisam previse cimao oko toga koji su kako dobri :D ... a nisu bas dobri ..

Citat:
Ivan Dimkovic:Ā Enterprise features su mahom: a) enkripcija i b) veliki kondenzator za obezbedjivanje konzistentnih upisa pri nestanku struje


cool, potpuno beskorisno :D desktop, ups... a imam i battery backed up kotnroler ako je potrebno (doduse nemam bateriju za njega al ..) znaci nema potrebe da bacam pare na enterprise ..

Citat:
Ivan Dimkovic:
Za kucni "workstation" SSD koji sluzi kao boot device je danas najbolji izbor: Samsung SSD 840 Pro.

256 GB je 160-170 EUR u DE, a disk je prakticno i dalje najbrzi SSD u poredjenju sa svim osim najskupljih enterprise diskova.


hvalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

sve jasno :D

[ bogdan.kecman @ 15.03.2014. 22:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
256 GB je 160-170 EUR u DE, a disk je prakticno i dalje najbrzi SSD u poredjenju sa svim osim najskupljih enterprise diskova.


226eur najjeftinije sto sam nasao kod nas (pa do 250eur) .. videcemo dal moze da se iskopa i jeftinije od toga .. 32% skuplje nego u .de .. nije strasno za jedan komad ne pravi mi razliku ali ... bananizacija :(
[ Ivan Dimkovic @ 15.03.2014. 22:10 ] @
Pretpostavljam da se uvozi malo 840 Pro modela, koliko se secam kada je mmix hteo da kupi doticni prosle godine nije ih bilo uopste.

Pa su i marze vece... jbg :(
[ bogdan.kecman @ 15.03.2014. 22:44 ] @
jbg bananizacija, sad mi rece moj dobavljac da su 840evo dosta jeftiniji no uzecu 840pro, kao sto rekoh, uzimam samo jedan disk, to je dovoljno jeftino da ne pravi razliku .. a isplatice se ..


btw ti si trosio vreme malo sa tim, dal mi se uopste isplati da turim ovaj stari ssd kao swap space? ili koji mi je najbolji nacin da iskoristim na win7 dekstop masini jedan bajati (stoji mi godinama ne radi nista) 64g kingston ssdNOW V+ ?
[ Ivan Dimkovic @ 15.03.2014. 22:51 ] @
Hm, kao swap space ti se isplati ako i samo ako imas situacije gde ti je potrosnja memorije visoka i koristi se swap.

Alternativno mozes da ga koristis kao temp. storage za browser i sl. (recimo programi za obradu slika/zvuka imaju opciju da im se zada radni drajv).

Ako ne koristis nista tako, onda strpaj biblioteke/include fajlove i sl. na taj SSD pa ce se brze ucitavati nego sa harda.

Ako nemas ni to, onda virtuelne masine.

Ja koristim matore SSD-ove mahom za VM-ove.
[ bogdan.kecman @ 15.03.2014. 23:01 ] @
uh, sad mi nisi pomogao :D to sam i mislio ali reko ima neka pametnija
fora? jel se isplati da onaj windozin ssd cache stavim na njega? (nemam
pojma kako to uopste radi) ... VM-ovi nece sedeti na desktopu, vm-ovi mi
sede na dedicated proxmox masini koja tera brdo tih vm-ova... za
biblioteke i include .. to mi sedi sve u svn-u i bice na data diskovima
... bojim se da mi je 64G malo za to .. swap .. bem li ga, za 32G u
masini za desktop tesko da ce nesto mnogo da se koristi (ne montiram
filmove, ne pravim plakate) ... mozda da ga drzim za steam za games :D
al se bojim dal mi je 64G tu dovoljno
[ Ivan Dimkovic @ 16.03.2014. 21:32 ] @
Hm, probaj te SSD caching programe.

U principu oni bi trebalo da drze na SSD-u podatke koji se cesto citaju, ali ne znam koliko su dobri u tome.
[ bogdan.kecman @ 19.03.2014. 00:17 ] @
pazi taj ssd caching je ono kad windoza pita "oces da koristim ovaj device za kesiranje" i ti kazes "ocu" :D nemam pojma sta to radi :D osim sto napravi veliki fajl na uredjaju

elem, uzeo sam 840 pro i ocena je skocila sa 6.6 za kingstona na 7.9 :D (nije da ta ocena nesto znaci ali ocigledno je ovaj samsung brzi) ... zanimljivo

sad da vidim oko toga kako da prebacim default ovo ono na ove sto se vrte i jos cu da imam upotrebljivu novu masinu :D hvala puno za savete (inace cena za 256G je 29,000din sto je koji dinar preko 250eur, nema ga skoro niko, ovi sto ga kao imaju za 220-230eur ga naravno imaju na sajtu ali ga nemaju na lageru mesecima)