[ pisac @ 15.03.2014. 19:46 ] @
Nokia je krajem 2012 godine ukinula sadržaje za symbian sa svog foruma, a početkom ove godine je i ukinula davanje sertifikata za nove simbian aplikacije, odnosno na ovi-prodavnici više neće moći da se postave nove aplikacije. Verovatno će u nekom bliskom vremenu slediti i ukidanje svih symbian sadržaja

Simbian telefona ima i dalje prilično, čak i novih (valjda neprodatih zaliha) u prodaji, ali ih se Nokia u potpunosti odrekla i čak štaviše direktno hoće da ih ubije odnosno aktivno radi na tome da spreči razvoj softvera za njih.

Zašto?

Nije samo simbian u pitanju... pre par godina sam na Nokijinom sajtu mogao da nađem detaljne informacije o svim bivišim prastarim telefonima: sliku, specifikacije, kataloške brojeve dodatne opreme, softver. Sada, po Nokia sajtu možete zaključiti da su se pre par godina stvorili, da imaju nekolicinu ovih "aša" i "vinduz" telefona i da nemaju baš nikakvu prošlost iza sebe.

Meni to ne izgleda normalno.
[ KrkaCiC @ 15.03.2014. 19:52 ] @
Jel ih bese kupio M$?
[ SlobaBgd @ 15.03.2014. 21:14 ] @
Ni meni nije jasna logika. Pustili su niz vodu još uvek upotrebljivu tehnologiju, i uklonili sve tragove sa svojih sajtova, još pre dogovora sa MS. Igrom slučaja primoran sam da ponovo koristim staru Nokiu n73, mogu da se slikam sa instalacijom programa, ni jedan ne prolazi proveru sertifikata. A svi koje želim da instaliram radili su sasvim dobro pre nekoliko godina. Isti programi, ista verzija Symbiana, isti telefon, ali sad ne može. Dok, recimo, još starije Java aplikacije rade sasvim normalno.

Edit: typo

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 16.03.2014. u 01:03 GMT+1]
[ Odin D. @ 15.03.2014. 23:28 ] @
Citat:
pisac: Meni to ne izgleda normalno.

U skorije vreme citav svijet je mogao da gleda kako Nokia od svjetskog proizvodjaca telefona br. 1 postaje marginalna kompanija kojoj preti propast, a vijesti u kojoj ta kompanija "sledeceg mjeseca otpusta toliko stotina ili toliko hiljada ljudi" su se mogle citati svakih par mjeseci.

Meni ne bi izgledalo normalno da su nastavili tim putem.
[ joojant200 @ 16.03.2014. 05:56 ] @
Kupili su su pre par godina uslugu odrzavanja simbian telefona od neke softwerske firmi (accenture) za dosta novca - posto su u zakonskoj obavezi da vrse podrsku odredjeni vremenski period a nisu hteli da se backu sa simbianom i u delu kalendara desavanja je sve ovo, verovatno vise nisu u zakonskoj obavezi.

Meni su svi telefoni hakovani (rompatcher) i ne insistiraju na sertifikatima 0:-), na ovi store nije bilo nista novo pametno godinaam i niko odavno ne pravi aplikacije za simbian (ne racunajuci whatsup), a jos manje ih kupuje, tako da nije strasno :)
Lako se moze skinuti programi sa ovi store na pc (iza broja aplikacije dodas /download) i ima program da ih otpakujes u sis/sisx format i sacuvas za ubuduce.

Meni nije jasno zasto i dalje moraju da imaju xxx modela gde svakom nesto fali, umesto da se skoncentrisu i naprave par komada ali da ubijaju. Kao apple kad je poceo, ili kad je bio izbor oces 3210 ili 3310.
Recimo da hocu da kupim lumiu 520 nema blic, 620 ima blic i sklj kameru, mogli su da im pocetni model bude 720 po ceni od 520 (meni bi odgovarala velicina ekrana od 520). Ne nego segmentiraju telefone (koje niko ne kupuje) do besvesti i sad jos u istom novcanom rangu nude NokiaX.



[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 16.03.2014. u 07:22 GMT+1]
[ Java Beograd @ 16.03.2014. 07:41 ] @
Symbian je u odnosu na Android i iOS kao onomad DOS u odnosu na Win 98. Znamo da je bilo DOS proizvoda i za vreme Win 98, ali takođe znamo koliko su trajali.
[ joojant200 @ 16.03.2014. 08:41 ] @
Nije ti dobro poredjenje:
dos-win3.1.-win95-win98 je (r)evolucija prozivoda istog proizvodjaca.
Tacnije bi bilo da si uporedio recimo os/2 i win98.
[ calexx @ 16.03.2014. 08:52 ] @
Meni se čini da je os/2 kao mnogo bolji propao zbog konkurencije, ovde je android ipak preuzeo tržište kao kompletniji os.
[ bakara @ 16.03.2014. 12:17 ] @
Symbian je bio odlican, ali u ono vreme...sada ga je jednostavno pregazilo vreme, cak i da imas svu podrsku to je neupotrebljivo u odnosu na moderne telefone.

Pre 10tak dana sam na jedan dan koristio nokiu E71, i covece...to je bilo toliko neprijatno iskustvo da ne mogu da opisem.
Telefon je uzasno spor, dugmici su presitni, ekran mali, pa su i slova sitna, rezolucija ocajna, da ne pominjem kameru koja jednostavno nije ni blizu danasnjih losih kamera.
Pa dok nabodem broj iz imenika traje vecnost... i to me najvise nerviralo.
Jedini benefit je baterija.

Ja sam godinama koristio nokie i symbian, ali mi sa danasnje pozicije to deluje jako zastarelo, i jedva upotrebljivo, prosto je neobicno da je to do skoro bio "smart" phone.
[ bachi @ 16.03.2014. 13:46 ] @
Ja koji god ADroid da uzmem u ruke, a da nije dual core sa 1GB RAMa je spor i bagovit...
[ Zoran Milovanovic @ 16.03.2014. 14:09 ] @
@bachi, kako su povezani dual core i 1GB RAMa sa bagovanjem? Mislim ok za brzinu. Ali sta kao, baguje na 1x 1200MHz ali na 4x 1400MHz radi toliko brzo da ne stigne da "baguje"? Ili?
[ joojant200 @ 16.03.2014. 14:12 ] @
Citat:
bakara:
Symbian je bio odlican, ali u ono vreme...sada ga je jednostavno pregazilo vreme, cak i da imas svu podrsku to je neupotrebljivo u odnosu na moderne telefone.

Pre 10tak dana sam na jedan dan koristio nokiu E71, i covece...to je bilo toliko neprijatno iskustvo da ne mogu da opisem.
Telefon je uzasno spor, dugmici su presitni, ekran mali, pa su i slova sitna, rezolucija ocajna, da ne pominjem kameru koja jednostavno nije ni blizu danasnjih losih kamera.
Pa dok nabodem broj iz imenika traje vecnost... i to me najvise nerviralo.
Jedini benefit je baterija.

Ja sam godinama koristio nokie i symbian, ali mi sa danasnje pozicije to deluje jako zastarelo, i jedva upotrebljivo, prosto je neobicno da je to do skoro bio "smart" phone.


Pricas o 3-4 generacije starijem simbianu od poslednjeg, tad jos i nije postojao android i uporedjues isto toliko star telefon sa pretpostavljam nekim ovogodisnjim telefonom i os-om? ;P
Ako vec uporedjujemo trebali bi da uporedjujemo simban belle sa android v2 - to je bilo otpirilike stanje kada ukinut simbian.

A i da je losiji mogli su simbian da ostave na Ashe umesto jave.

Ja bi kupio jednu 808icu za kolekciju propalih os-ova, samo da nije tako skupa ;)
[ Mister Big Time @ 16.03.2014. 14:58 ] @
Nokija je propala bas kao i Compaq, Digital, SCO.... kljucna rec: prilagodjavanje i dinamika.

Prosto, android kao platforma ih je zgazio. Otvorenost sta to bese - Nokija je pokusala da nauci sa najgorim od svih - M$
[ bachi @ 16.03.2014. 14:58 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:
@bachi, kako su povezani dual core i 1GB RAMa sa bagovanjem? Mislim ok za brzinu. Ali sta kao, baguje na 1x 1200MHz ali na 4x 1400MHz radi toliko brzo da ne stigne da "baguje"? Ili?

Zato što je ADroid toliko retardiran da jednostavno ne ume da rukuje sa memorijom, u većini slučajeva dolazi sa preinstaliranim bloatwareom i pokretanje par aplikacija u pozadini je noćna mora za korisnika, jer iskusno ubija jednu po jednu čim mu zafali memorije i onda aplikacije koje nisu agresive (agresivne poput Vibera) umiru, zakucaju i ne mogu da se pokrenu same od sebe.

Imam ADroid 2.3.6 koji je prodisao tek kada sam ga rootovao i pobrisao bloatware, ali bilo koji 4.x da sam uzeo u ruke (a da nije neka ultra mega giga nafurana mašina tipa Galaxy S4) se jednostavno raspada kako loše radi. Prosto mi je neverovatno da Windows XP radi 6 puta bolje sa 512MB RAMa, dok ADroidu treba 1GB minimum.

Ističe mi za par meseci ugovor i prosto me jeza vata kada pomislim na još jedan ADroid i iskreno se nadam da će Windows da uvede hebeni VPN servis do tada.

Što se Symbiana tiče, glupo je brisati sve aplikacije sa sajta i pljuvati po sopstvenoj prošlosti, samim tim i po svojim korisnicima, jer šta garantuje da ubuduće ako se Windows pokaže fail to isto neće desiti Windows korisnicima?
[ niceness @ 16.03.2014. 20:43 ] @
Ma trebali su nastaviti sa linux baziranim MeeGo OS (Nokia N9), to bi bilo nešto. Android i meni ide na živce, iako ga koristim trenutno.
[ KrkaCiC @ 16.03.2014. 22:54 ] @
Koliko sam ja ukapirao trziste telefona,najveci broj kupaca android telefona su klinci i slicna ekipa
Ne znam za sta vecina vas na forumu koristi mobilni,ali ja ga uglavnom koristim za razgovor,i poneki sms i po potrebi skype,i slicno vezano za koriscenje interneta.
Imam android LG,i staru dobru n70,koju koristim vise od 5 gofina i bar toliko cu jos sigurno

Slazem se da simbian ne moze po funkcionalnosti da pridje androidu,ali isto tako smatram da je android jedno djubre koje baguje,i sluzi za gomilu bloat aplikacija da se klinci i zaludjenici poigravaju. (marketing je cudo )

Stvarno me zanima i molio bih nekog da mi napise kakav se to posao zavrsava preko mobilnog telefona sa android sistemom? Za bilo sta ozbiljnije se koristi kompjuter a ne mobilni jel tako?

[ Nebojsa Milanovic @ 16.03.2014. 23:06 ] @
Tako je, pod uslovom da u datom trenutku imaš kompjuter pri sebi.

Ali ako ga nemaš, što je vrlo često (tačnije van kuće ga nemaš nikada osim ako ga ne poneseš, ako uopšte imaš prenosivi kompjuter...) - u svim tim situacijama android telefon može da obavi veliki deo posla.

Ni ja isprva nisam pretpostavljao koliko je to, ali od kada sam se uverio i počeo sve masovnije da ga koristim, sasvim sam siguran da se neću vraćati nazad.

Btw, upravo merkam jedan S4 za koji smatram da je sasvim fin kompromis veličine/cene/mogućnosti, itd..
[ KrkaCiC @ 16.03.2014. 23:20 ] @
Npr sta je to konkretno sto moze da se uradi poslovno na telefonu? A da nije slanje e-maila?
[ Nebojsa Milanovic @ 16.03.2014. 23:39 ] @
Teško je to nabrojati, a i to su potpuno individualne potrebe i ocene, koje za nekog drugog ne moraju da važe.

Meni je recimo sasvim dovoljno što sa dobrim telefonom pojam čekanje napolju na nešto više ne postoji, jer u nekom intermecu uvek mogu da završim neki poslić (u krajnjem slučaju i prosurfam netom...), što dovodi do toga da imam više vremena kada dođem kući...

Već samo to je neprocenjivo
[ pisac @ 17.03.2014. 01:22 ] @
Hmmm, ja recimo mogu da surfujem i na symbian Nokiji, koristim VoIP (tj. imam kućni broj preko wifija dok sam u Grčkoj na plaži recimo), čitam i šaljem mailove, spajam se na kućni ili poslovni kompjuter/server i obavljam hitne posliće, igram igrice, spajam blutut tastaturu ako hoću brže da kucam, itd...

Šta mi to nedostaje a da nisam primetio?

Nego, mogu ja da razumem da oni hoće da prave nešto novo i "bolje" sa većim profitom, ali me živo zanima koja logika opravdava da se symbian forsirano ubija a svi svoji bivši proizvodi (uključujući i glupe ali odlične telefone kao npr. legendarni 6310i) kriju? Da li misle da će prevremenim ubijanjem symbian Nokie naterati korisnike da kupe neki novi baš Nokia telefon? Zato bi uzeli baš Nokiju, kada upravo ona sama prekida svaku vezu sa sopstvenom prošlošću?
[ Marko_L @ 17.03.2014. 02:13 ] @
Citat:
Stvarno me zanima i molio bih nekog da mi napise kakav se to posao zavrsava preko mobilnog telefona sa android sistemom? Za bilo sta ozbiljnije se koristi kompjuter a ne mobilni jel tako?

Pa nije poenta u tome. Naravno da ćeš koristiti računar za bilo kakve ozbiljnije poslove, pa i manje ozbiljne poput slanja mejlova, ako ni zbog čega drugog onda zato što je tako lakše i udobnije jer imaš tastaturu, miša, veliki ekran... Međutim, to važi za situacije kada ti je računar pri ruci, ali postoje situacije kada to nije slučaj, a treba nešto hitno da se odradi. Tada činjenica da imaš uređaj koji staje u džep, a može skoro sve što i desktop ili laptop računar, pa ako treba i da pristupi daljinski nekom "ozbiljnom" računaru, dobija na značaju. To me je milion puta spasilo.

Recimo, knjigovođi ustreba neki dokument koji imam samo na svom računaru, treba nešto na brzinu da se iskonfiguriše na nekom ruteru, treba otvoriti neku ekstenziju na nekoj centrali ili prepodesiti neku rutu, treba restartovati neki uređaj, treba prepraviti nešto u nekom dokumentu, treba izvući neki izveštaj, treba da proverim da li je legla neka uplata ili da izvršim neku uplatu... a ja sam u tom trenutku recimo negde u gradu, na putu, na svadbi... i nisam poneo laptop sa sobom. Nije udobno, ali završi posao. A pored toga tu su Skype i Gtalk koje najviše koristim za komunikaciju sa stranim klijentima, zatim navigacija kad mi ustreba da pronađem neku manje poznatu ulicu, aplikacija koja pretvara blic u baterijsku lampu (spasilo me da ne izginem jednom prilikom u manje poznatom prostoru), SIP softphone... gomila korisnih stvarčica.

Dakle, ne može telefon da zameni računar u potpunosti, niti mu je to poenta. Sigurno neću recimo programirati na njemu. Ali za prvu pomoć u nekim situacijama, može da bude life-saver.
[ bachi @ 17.03.2014. 07:46 ] @
Citat:
KrkaCiC:Stvarno me zanima i molio bih nekog da mi napise kakav se to posao zavrsava preko mobilnog telefona sa android sistemom? Za bilo sta ozbiljnije se koristi kompjuter a ne mobilni jel tako?


Završavam tako da ako nisam pri normalnom računaru, a treba nešto da obavim u nekoj mreži, upalim OpenVPN, zatim VNC i odradim to.

E sad moram da iščačkam da li na Windows phone može da se stavi OpenVPN i VNC i ako može, zbogom BloatDroidu.
[ anon325 @ 17.03.2014. 09:03 ] @
Igrao sam se nedelju dana sa HTC 8s... VNC ima provereno a za VPN ne mogu da garantujem... Čini mi se da ima L2TP ali nisam 100% siguran. Inače, taj krš od telefona radi brže od bilo kojeg novijeg Androida. Neverovatno je ali je tako...
Glupi google
[ kvaju @ 17.03.2014. 09:33 ] @
Nokija je čudna firma, sjećam se lumia 800/900 izašla, telefon tek izišao, i odmah objavili da wp7 uređaji neće imati update na wp8, ako
imalo pratiš mobitele, to bi bio šamar samo takav za kupca toga telefona za koji si u to vrjeme kad je izišao bio sigurno preko 400E.
Dok za ove obične korisnike, njemu je svejedno...valjda.
[ Zoran Milovanovic @ 17.03.2014. 10:22 ] @
Citat:
bachi: E sad moram da iščačkam da li na Windows phone može da se stavi OpenVPN i VNC i ako može, zbogom BloatDroidu.


Citat:
Zato što je ADroid toliko retardiran da jednostavno ne ume da rukuje sa memorijom, u većini slučajeva dolazi sa preinstaliranim bloatwareom i pokretanje par aplikacija u pozadini je noćna mora za korisnika, jer iskusno ubija jednu po jednu čim mu zafali memorije i onda aplikacije koje nisu agresive (agresivne poput Vibera) umiru, zakucaju i ne mogu da se pokrenu same od sebe.

Imam ADroid 2.3.6 koji je prodisao tek kada sam ga rootovao i pobrisao bloatware


Ili ukoliko te izneveri WinPhone, kupi sebi Android telefon koji nije BloatDroidovan do maksimuma na ultra low end hardwareu. Jer Android nije isto sto i BloatDroid. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2014. 10:36 ] @
Nokia je vec mnogo pre Elop-ovog angazmana bila u slobodnom padu.

Sticajem okolnosti, 2005-2008 sam bio u mobilnoj industriji (softver) i secam se jako dobro Nokia-inih bahanalija po nekadasnjem 3GSM-u a kasnije MWC-u, suludoj kolicini love bacenoj u marketinske gluposti i ogroman ne-core kadar u UK (pretezno marketinska ekipa koja je znala samo da ulupava pare).

Symbian je bio PITA za programiranje od samog starta. Nekoliko godina nisu imali ni CRT biblioteku, pa je komplet softver morao da se pise od nule. HC Symbian-ovci su tvrdili da je to odlicno, zato sto se tako pise softver optimizovan za mobilni ali... who f*ckin cares, ako nemas app developere ti si jadan, a app developeri nece preko noci postati uber-experti za optimizovan sw. To je apsolutno nerealno i rezultat je da je Symbian ostao invalid sto se dev. ekosistema tice.

Takodje, njihovi telefoni su postali bloat-ovani nepotrebnim feature-ima a UI je bio nazadan i pre pojave iPhone-a (secam se da su postojala 2 GUI-ja za Symbian: Nokia-in i Ericsson-ov UIQ, koji je bar bio malo touch friendly ali su oba vrlo brzo postali zaostali).

Kada se pojavio iPhone, "nazadno" je postalo arhaicno. Kako su u toj fazi u Nokia-i svaki produkt dizajnirale desetine a mozda i stotine product managera, marketing managera i sl. svaki novi proizvod je bio nabudzena gomila feature-a sa matorim UI-jem. Tipicni "designed by a committee" proizvodi. Nedostatke u GUI-ju je Nokia pokusavala da nadomesti trpanjem hw. feature-a, pa su izbacivali niz polu-telefona polu-foto aparata koji nit su bili dobri telefoni nit dobri foto aparati...

Poslednja kap je bila Android - Android je omogucio drugim OEM-ima da prave atraktivne telefone koji su po GUI-ju bili daleko ispred Nokia-inih.

Nokia je tada ostala samo u najjeftinijem segmentu ne-smart telefona. Taj segment jeste dugo bio najbrojniji, ali sa zaradama velicine zileta. Ta zarada nije mogla da fnansira >masovnu< nepotrebnu radnu snagu i Nokia je krenula u rapidno propadanje.

Tada su investitori zaposlili Elop-a koji je, prakticno, uradio ono sto bi uradio svako drugi u tom momentu: otpustio sta se otpustiti moze. Pravo je cudo da je Nokia i dalje nekako opstala posle toliko bacanja novca i losih proizvoda.

Steta, zato sto su u proslosti bili sinonim za mobilni telefon.

Android jeste sw. bloat-ovan sa losim API-jima ali su i ti losi API-ji >eonima< ispred Symbian-a po lakoci koriscenja. Koliko god voleo optimizovani softver znam da opskurnost i insistiranje na specijalnim konstruktima nece doneti svetski uspeh.
[ superbaka @ 17.03.2014. 18:04 ] @
vi niste normalni!
[ Shadowed @ 17.03.2014. 18:30 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: tačnije van kuće ga nemaš nikada osim ako ga ne poneseš, ako uopšte imaš prenosivi kompjuter...)


Sasvim tacno. Isto vazi i za telefon.
[ bachi @ 17.03.2014. 19:02 ] @
Citat:
superbaka:
vi niste normalni!

?
[ superbaka @ 17.03.2014. 19:13 ] @
kako samo uspete da sjebete svoj zivot tehnologijom... mail iz grada, voip sa plaze, GTalk i ostale pi*ke materine... jedina stvar zbog koje mi treba telefon je GPS i aplikacija za blokiranje poziva, i to su dve stvari zbog kojih ne mogu da se odreknem smartphone-a... dok Milanovic surfuje u redu, ja gledam zenske, jbg-a...
[ keepgoing @ 17.03.2014. 19:15 ] @
Udario market share u glavu
Gomila pogresnih odluka management-a.
Jos kad je Elop priskocio, k'o da si na davljenika prikacio gewicht od 20kg: "Kaze covek, necemo Android. Mi hocemo da budemo 'posebni'".
Ja kazem da je nastelovan i instruisan od strane M$-a/fondova (nekih sumnjivih ) da sprca i to sto je ostalo, da se Nokia kupi za male pare pa da predje na Android.
Naprave neki solidan fon (malo Qualcomm-i, Arm-ovi, malo Nokia Engineer-i), tutnu neki Android 5 i eto ga. Jos ako ga izbace 1. ili 2. na trziste (Fon sa Android 5) akcije ima da se uduplaju. Zaposle 200, 300 radnika - kao radimo, ubismo se od posla - eto Nokie opet na nogama ( u ocima potrosaca - te je, u sustini, i bitno ) i odredjenim grupicama jedinica mnogo nula $.
Dislaimer: Sprca = umanji vrednost kompanije

Posle toga su tek interesantni potencijalni scenariji
[ bachi @ 17.03.2014. 19:21 ] @
Citat:
superbaka:
kako samo uspete da sjebete svoj zivot tehnologijom... mail iz grada, voip sa plaze, GTalk i ostale pi*ke materine... jedina stvar zbog koje mi treba telefon je GPS i aplikacija za blokiranje poziva, i to su dve stvari zbog kojih ne mogu da se odreknem smartphone-a... dok Milanovic surfuje u redu, ja gledam zenske, jbg-a...

Od gledanja ženski se ne živi, od održavanja sistema da.
[ SlobaBgd @ 17.03.2014. 19:30 ] @

Ali se ne živi za održavanje sistema, dok je za ženske situacija drugačija!
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2014. 20:38 ] @
Citat:
keepgoing
Ja kazem da je nastelovan i instruisan od strane M$-a/fondova (nekih sumnjivih ) da sprca i to sto je ostalo, da se Nokia kupi za male pare pa da predje na Android.


Zaboravio si samo jednu stvar: Elop nije pao sa marsa vec ga je zaposlio bord pod kontrolom investitora Nokia-e.

Drugim recima: vlasnicima firme je Elop i njegova strategija bila najbolja opcija. Osim ako neko ne misli da vlasnici firme nisu znali u sta se upustaju, u sta sumnjam posto inace ne bi bili... vlasnici, je li.
[ keepgoing @ 17.03.2014. 22:20 ] @
U toj recenici je bilo malo sale na racun teoreticara zavere. :)
Sto se tice izbora operativnih sistema Nokia-e, Elopovo prethodno zaposlenje je sigurno imalo uticaja. Moje licno misljenje je da je to glavni razlog Windows-a na Nokia-ma ali ne i glavni razlog neprelaska na Android.

Citat:
Drugim recima: vlasnicima firme je Elop i njegova strategija bila najbolja opcija.

To je nesporno bi tada njihov stav. Ali da li su bili u pravu?

Citat:
Osim ako neko ne misli da vlasnici firme nisu znali u sta se upustaju, u sta sumnjam posto inace ne bi bili... vlasnici, je li.


Fakticno stanje nam kazuje: Pogresili su.
Rezultat njihove odluke je, posredno, stanje Nokia-e danas. - osecam potrebu da dodam: Ne tvrdim da je samo Elop kriv. Veliki broj faktora je doprineo danasnjem stanju Nokia-e i Elop je jedan od njih, mada ne i najznacajniji.


[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2014. 22:33 ] @
Vidi, Microsoft ce platiti Nokia-i 3.79 milijarde EUR za mobilnu diviziju.

Nokia-ine performanse su bile jadne, sa negativnom profitnom marginom: https://www.google.com/finance?q=NYSE:NOK&fstype=ii

Sad ce dobiti bar neku kintu. Sve u svemu, za investitore to nije lose.

Sumnjam da bi Nokia bila ista bolja sa Androidom - jednostavno, Nokia vise nije bitna. Nikog nije briga sta proizvode zato sto vise nisu globalno bitan brend. To su danas Samsung i Apple.

Nokia je prestala da biva bitna pre 2010-te. Samo je bilo potrebno par godina da se to pokaze prakticnim odumiranjem ne-smartphone segmenta kao bilo kakvog generatora profita. Njih ne bi spasao Android vec samo neko cudo, neki launch poput iPhone-a - ali za to jednostavno oni nemaju ljude.
[ keepgoing @ 17.03.2014. 23:49 ] @
Citat:
Vidi, Microsoft ce platiti Nokia-i 3.79 milijarde EUR za mobilnu diviziju.

Nokia-ine performanse su bile jadne, sa negativnom profitnom marginom: https://www.google.com/finance?q=NYSE:NOK&fstype=ii

Sad ce dobiti bar neku kintu. Sve u svemu, za investitore to nije lose.

Ne vidim sta je tu sporno kao i u tome da je posle 2006 krenulo nizbrdo, znaci negde 2007.
Posle N73 i N95 (oba 2006) nije bilo nista u dovoljnoj meri prepoznatljivo trzistu. Novi modeli su se svodili na promenu oblika maske.

Osnivanjem "Open Handset Alliance" smo dobili svi ostali (uvezani oko Android-a) vs Nokia vs Blackberry vs Apple vs HP vs Microsoft...
Is toga je logicno da ce Nokia (tj. ostali van alijanse) da bude nokautirana. Kad ne ostane konkurencije, onda ce clanice da se bore medju sobom na trzistu.
Tako je i bilo.
Slozicemo se da su ostali manje-vise pop***li. Cak i Macrosoft. I Samsung-ov ekvivalent Symbian-a.
Clanicama je islo sasvim dobro....
Kada je postalo jasno gde ciji brod plovi (ovi vs svako sam) recimo 2009/2010, vec 2010./11. Sony, HTC, Motorola...upadaju u probleme i ostaje Samsung i Apple.

Apple je svakako posebna prica.

Ivan Dimkovic:
Citat:
ali za to jednostavno oni nemaju ljude.

Mislis na menadzment ili inzenjere?
[ madmax-wifi @ 18.03.2014. 03:05 ] @
Citat:
bakara:
Symbian je bio odlican, ali u ono vreme...sada ga je jednostavno pregazilo vreme, cak i da imas svu podrsku to je neupotrebljivo u odnosu na moderne telefone.

Pre 10tak dana sam na jedan dan koristio nokiu E71, i covece...to je bilo toliko neprijatno iskustvo da ne mogu da opisem.
Telefon je uzasno spor, dugmici su presitni, ekran mali, pa su i slova sitna, rezolucija ocajna, da ne pominjem kameru koja jednostavno nije ni blizu danasnjih losih kamera.
Pa dok nabodem broj iz imenika traje vecnost... i to me najvise nerviralo.
Jedini benefit je baterija.

Ja sam godinama koristio nokie i symbian, ali mi sa danasnje pozicije to deluje jako zastarelo, i jedva upotrebljivo, prosto je neobicno da je to do skoro bio "smart" phone.

Jeste da je odavno prevazidjena ali mene i dan danas fino sluzi jedna e66...
Tera Garmin (istina ne sa 3d mapama ali sluzi), googlemaps, hotspot, voip (kaci se na kucni asterisk), endomondo (sport tracker).... meni sasvim dovoljno.
Problem sa sertifikatima se resava vracanjem datuma u nazad pre instalacije.
Kamera jeste prevazidjena, ali generalno tel je neunistiv.
Realno za cenu od 1-2 crvene kolko kosta polovna... to je smesno...
[ Nedeljko @ 19.03.2014. 03:03 ] @
Ivane,

Elop je zasnovao strategiju na Vindouz fonu, da bi se razlikovao od konkurencije, pri čemu glavni android proizvođači takođe prave i VF telefone. Da, nokija je imala kod MS-a neke privilegije, ali koliko one vrede u poređenju sa time što nemaš proizvod sa sistemom koji ima mnogo veću prođu?

Zamisli da sada HP odluči da pravi laptopove isključivo sa ubuntu sistemima i da pritom ima nek privilegije kod kanonikala i da pritom i ostali glavni proizvođači laptopova imaju i ubuntu laptopove u ponudi srazmerno potražnji.
[ chikanikola @ 20.03.2014. 13:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
Symbian je u odnosu na Android i iOS kao onomad DOS u odnosu na Win 98. Znamo da je bilo DOS proizvoda i za vreme Win 98, ali takođe znamo koliko su trajali.

baš tako... pitanje je slično kao da pitaš, zašto su mnoge društvene mreže nalik fejsbuka propale
[ Ivan Dimkovic @ 20.03.2014. 15:33 ] @
Citat:
keepgoing
Mislis na menadzment ili inzenjere?


Pre svega na visoki menadzment i nekoga ko bi mogao da napravi ostar zaokret i da se fokusira 100% na proizvod.

Nemam pojma kako je Nokia organizovana, ali njeni stari proizvodi su ukazivali na javasluk tj. vladavinu komiteta i potpun nedostatak bilo kakve vizije.

Drugo, Nokia je dugo bila deo "stare garde" OEM-a koji su bukvalno titrali svemu sta su mobilni operateri hteli. Zbog toga smo imali operatorske ROM-ove pune s*anja i restrikcija, nemogucnost pokretanja 3rd-party programa i sl.

Apple je tu napravio revoluciju, a to je mogla verovatno i Nokia da uradi da su imali pameti, posto moc (market share) jesu imali.

Jbt, Steve Jobs je dosao i pokazao onu stvar CEO-ima Verizon-a i AT&T-a i rekao "my way or the highway", i to mu je proslo (Verizon CEO se malo zeznuo u koracima pa su posle to i te kako zazalili). A u tom momentu Apple je bio niko i nista na mobilnoj sceni. Nokia je to mogla da uradi 10x pre, pa nisu.

Nisu zato sto nisu imali nikakvu viziju niti zelju da vode, vec ih je samo zanimalo kako da prodaju sto vise prosecnih proizvoda. Jbg, tako su i prosli na kraju.
[ pisac @ 20.03.2014. 22:18 ] @
Citat:
chikanikola: baš tako... pitanje je slično kao da pitaš, zašto su mnoge društvene mreže nalik fejsbuka propale


Nešto nisam primetio da je iko u ovoj temi pitao zašto je Nokia propala. Pitanje je bilo zašto se odrekla celokupne svoje (u dobrom delu uspešne) prošlosti, i zašto namerno zatire sve tragove simbiana umesto da ga pusti da umre sam od sebe.
[ Odin D. @ 21.03.2014. 01:41 ] @
Hm.. da.. zasto je Zemlja cetvrtasta?
[ hotchimney @ 24.03.2014. 02:04 ] @
Zadovoljan sam da je Symbian propao. To sam mu poželeo još pre 8 godina jer je obično smeće. Što se tiče Nokie - neko mora biti kolateralna šteta.
[ Java Beograd @ 24.03.2014. 07:21 ] @
Citat:
pisac:Pitanje je bilo zašto se odrekla celokupne svoje (u dobrom delu uspešne) prošlosti, i zašto namerno zatire sve tragove simbiana umesto da ga pusti da umre sam od sebe.
Nokia nije osoba, Nokia nije narod, nije država. Nokia je internacionalna frima tj. brend sa razvojem odeljenjima u nekoliko zemalja, i sa proizvodnim kapacitetima u još više zemalja.
Nokia je akcionarsko društvo, a akcije Nokie se kotiraju na svim većim svetskim berzama. Akcije se obrću, kupoprodaju, danas moje, sutra tvoje, prekosutra moje babe. Sadašnji vlasnik akcija mari za Symbian koliko i za lanjski sneg. Sadašnji vlasnik akcija vodi računa o svom ličnom profitu za koji se nada da će mu njegove akcije doneti i radi sve da se profit i pojavi.

U vreme iPhone-a i Androida lamentovati nad Simbianom može samo loš investitor (vlasnik akcija)
[ bojan_bozovic @ 24.03.2014. 13:17 ] @
Da dodam, to je najmanji problem koji Nokia, odnosno sada, Microsoft na mobilnom tržištu, ima...
[ pisac @ 24.03.2014. 21:22 ] @
Citat:
Java Beograd: Sadašnji vlasnik akcija mari za Symbian koliko i za lanjski sneg. Sadašnji vlasnik akcija vodi računa o svom ličnom profitu za koji se nada da će mu njegove akcije doneti i radi sve da se profit i pojavi.


Jasno, jasno, znači Nokia u stvari i jeste firma koja je tek juče nastala. Ona Nokia koja je postojala nekad u stvari više i ne postoji, samo je ime isto.

Zašto onda taj pametnjaković koji upravlja novom Nokijom misli da će dovući sebi kupce tako što će namerno da ubije sistem koji koristi i dalje veliki broj ljudi? Ta logika mi deluje kao da dotični nekog namagarči i onda očekuje da će namagarčeni opet da mu dođu u prodavnicu? Meni se pre čini da će svi namagarčeni da odu na Samsung.

Citat:
hotchimney: Zadovoljan sam da je Symbian propao. To sam mu poželeo još pre 8 godina jer je obično smeće. Što se tiče Nokie - neko mora biti kolateralna šteta.


Programersku tačku gledišta oko loših osobina simbiana sam čuo, ali me živo zanima šta fali simbianu sa korisničke strane?

Ja moram da kažem da nikada nisam probao nikakav android i verovatno neću u skorije vreme, isključivo zato što ne trpim telefone bez numeričke tastature a android je nešto alergičan na tastature, tako da nemam baš nikakvu predstavu šta to tako ključno fali simbianu a što ima na androidu?

S druge strane, savršeno mi je jasno šta ključno fali androidu a postoji na (starim) simbianima: tastatura
[ Sceka @ 24.03.2014. 22:48 ] @
Citat:
pisac: ...
Ja moram da kažem da nikada nisam probao nikakav android i verovatno neću u skorije vreme, isključivo zato što ne trpim telefone bez numeričke tastature a android je nešto alergičan na tastature, tako da nemam baš nikakvu predstavu šta to tako ključno fali simbianu a što ima na androidu?
...

Tako sam i ja razmisljao dok mi nije crkao flet kabl na N95 pa nakon nedelju dana i ekran. Dok sam cekao ekran iskoci ponuda za C7, strahovito povoljno, i pazarim taj model Nokia-e sa tač skrinom i bez dugmica. Naviknem se koliko od prvog dana, sto nikako nisam mogao da predvidim ni da poverujem kad se desilo. Nakon samo tri dana jave da je promenjen ekran, ja odem po telefon i jos u servisu ukapiram da je kuckati po dugmicima besmisleno. Opet prodje nekoliko dana kad ukapiram da je kucanje na qwerty varijanti neuporedivo brze i lakse i logicnije i sve ostalo! Da ne spominjem o organizaciji svega na ekranu, ne moras da ulazis beskonacnim pritiskanjem po par dugmica da bi dobio nesto...

Sledeci korak je bio prelazak na Android, najvise zbog velicine ekrana - potpuno je besmisleno da čkiljim u one male Nokia ekrane i da se mucim nagadjajuci sta pise u poruci kad ovako mogu jenostavnim pokretom dva prsta da uvecam slova po potrebi. :) I dalje mobilni telefon koristim kao i Nokia varijantu, uglavnom za razgovor, poruke, WhatsAPP, redje Skype, svakodnevno placam parking, pogledam neku ulicu gde se nalazi (BTW, Nokia mape Beograda su bile najbolje ikada koje sam imao!), WiFi koristim redovno a samim tim imam D3 GO i HBO GO pa mogu da pogledam tenis gde god se nalazim i to je to uglavnom. Da, i sinhronizacija sa Gmail-om je odlicna fora kako za imenik tako i za sve ostalo. A sve radi neuporedivo brze nego na C7 i Bell varijanti SYmbian-a, bilo koji model da je u pitanju. Do leta cu da koristim ovaj sa 4,7" ekranom a vec se pokazuje zelja i pomalo potreba za ekranom koji je veci.

Tako da, sta reci i kako dokazati nekome ko nije probao najosnovnije stvari tipa "izbaciti iz glave potrebu za dugmicima i alfanumerickom tastaturom sa besomucnim pritiskanjem dugmica da bi se otkucala recenica"?! Pa i tastaturu za kompjuter biram sa sto manjim hodom dugmica... :)


Pozdrav!
[ pisac @ 25.03.2014. 01:07 ] @
To što si pomenuo nisu prednost androida već pretežno bržeg procesora i očigledno velikog ekrana (mada se ja sa ekranom uopšte ne slažem jer je meni čak bolji 2'' ekran na Nokiji E51 od 2,4'' ekrana na Nokiji E52 samo zato što je telefon uži pa time bolje leži u ruci, a potpuno istu količinu podataka prikazuju).

Da sinhronizujem bio šta sa NSA-GOOGLEtom mi ne pada napamet, nego naprotiv imam nameru uskoro da batalim i ovaj e-mail nalog što ga koristim za posao i pređem potpuno na moj privatni mail server.

Inače, telefon uvek držim samo jednom rukom i brojeve uvek kucam tako što ne gledam u tastaturu (bacim pogled na ekran na početku i na kraju) tako da bilo kakvo kucanje brojeva po tačskrinu (ili uveličavanje fontova sa dva prsta) mene ne ushićuje već mi nagoveštava smaranje. Dnevno bar 10x više brojeva otkucam nego što iskoristim neke funkcije za koje bi mi tačskrin bio od koristi, tako da je prednost tastature u mom slučaju sasvim očigledna i neprikosnovena.

Nego, to opet nema veze sa time koje su to famozne mane simbiana?
[ Java Beograd @ 25.03.2014. 07:15 ] @
Citat:
pisac:Zašto onda taj pametnjaković koji upravlja novom Nokijom misli da će dovući sebi kupce tako što će namerno da ubije sistem koji koristi i dalje veliki broj ljudi?
Koliko je veliki, taj "veliki" broj ljudi ? Svakako, ti + koliko ? To što je nekad karburator bio OK, a " i dalje ga koristi veliki broj ljudi" ne znači da je danas pametno praviti automobile sa karburatorima, kad je sistem direktnog ubrizgavanja već odavno dominantan.


Citat:
pisac:Ja moram da kažem da nikada nisam probao nikakav android i verovatno neću u skorije vreme ...
Bravo! Čestiotam ! Ali, nisi jedini. Amiši u Americi nisu probali telefon, a kamoli mobilni. A da ne pričamo o Androidu. Ali, mislim, glupo je da Nokija i dalje fura tehnologiju od pre oko 15 godina zbog Amiša, zar ne ?
[ bachi @ 25.03.2014. 07:26 ] @
Pisac, ja ne volim Android iako ga koristim, naveo sam više puta zašto, ali što se tiče prelaska sa fizičke tastature na touch, isto sam i ja razmišljao kao ti... dok nisam prešao na touch. :)

Sad nema te sile koja bi me naterala da se vrnem nazad.

Em imam naša slova, em mogu da stavim tastaturu koju ja hoću (Cootek rulZ btw), em mogu da menjam pisma, veličinu slova i tip tastature.

Ekran od 4' je po meni ok i njega možeš da držiš i koristiš u jednoj ruci, 4,5 je neki max, sve preko toga je po meni teška lopata i kontraproduktivno i koristi se sa obe ruke, osim ako si klavijaturista ili imaš košarkaške prste. :D
[ bojan_bozovic @ 25.03.2014. 08:05 ] @
Pisac, zašto ne pređeš na neki Blackberry Q10? Symbian je već, de facto, prošlost, čak se ni aplikacije ne mogu više instalirati, i sad nije ništa bolji od "feature phonea" sa fabričkim softverom.

Meni je drago da u ovom trenutku ne koristim nikakav Symbian telefon. Prihvati stvari takvim kakve jesu, jer ništa ne možemo promeniti.
[ hotchimney @ 25.03.2014. 10:04 ] @
Citat:
pisac

ali me živo zanima šta fali simbianu sa korisničke strane?

Programska podrška za S9 praktično ne postoji a to je posledica i loših osobina sa "programerske tačke gledišta".


Citat:
pisac

S druge strane, savršeno mi je jasno šta ključno fali androidu a postoji na (starim) simbianima: tastatura

Priključi tastaturu preko USB porta kao što ja radim.
[ bakara @ 25.03.2014. 15:02 ] @
Citat:
pisac:
To što si pomenuo nisu
Inače, telefon uvek držim samo jednom rukom i brojeve uvek kucam tako što ne gledam u tastaturu (bacim pogled na ekran na početku i na kraju) tako da bilo kakvo kucanje brojeva po tačskrinu (ili uveličavanje fontova sa dva prsta) mene ne ushićuje već mi nagoveštava smaranje. Dnevno bar 10x više brojeva otkucam nego što iskoristim neke funkcije za koje bi mi tačskrin bio od koristi, tako da je prednost tastature u mom slučaju sasvim očigledna i neprikosnovena.

Vidi, i ja telefon najvise volim da koristim jednom rukom i smatram da je jedino tako upotrebljivo, a telefon uglavnom koristim bas za telefoniranje.
Sto se tastature tice ja sam ovde negde postavljao i temu pitajuci zasto androida nema sa tastaturom...i saznao da ima i takvih, a danas mi je to apsolutno nebitno jer na tac skrinu mnogo bolje mozes namestiti tastaturu koja tebi odgovara.

Recimo, dva, tri primera koja koristim svakodnevno:
- pozivanje nekog broja iz imenika preko android dialera i na nokijin nacin....neuporedivo brze!
- calculator...ogromni tasteri, jako brzo se kuca
- viber...najzgodniji nacin komunikacije...opet ekstremno brzo mozes kucati.
[ joojant200 @ 25.03.2014. 15:12 ] @
Citat:
hotchimney: Programska podrška za S9 praktično ne postoji ...


Ja ima n97mini:
Ima fizicku qwerty tastaturu, ima full qwerty tastaturu na ekranu gde se moze menjati kode page: eng, sr cirilica, sr latinica i ima numericku tasturu na ekranu.
Ima fizicko dugme za "podizanje slusalice"!
Ima fizicki slider za otklucavanje telefona.
Ima sasvim solidnu kameru, sa fizickim dugmetom za okidanje.
Ima odlican push email.
Ima integrisan Ovi Maps sa mapama Srbije.
Ima solidan radio.
Prihvatljiv web browser.
Ima Sms konverzaciju.

3rd party programi:
Baterijska lampa
stoperica (priznajem glupa Nokia)
tunewiki za karakoe
AccuWeather - prognoza.
Whatsup
Skype
Gravity - odlican twitter klient
Resconews - rss reader
you tube (nije nesto ali radi)
Sport tracker - za merenje vezbanja.
smart office za otvaranje pdf i docx fajlova.

Koristim jedan java program, ono sto mi fali u simbianu: pay my parking.

I jednog momenta Nokia odluci, symbian cemo baciti,a u Ashe cemo javu, to je mnogo bolje :/
[ bakara @ 25.03.2014. 15:21 ] @
Pazi, sve to sto si nabrojao nisu opste karakteristike simbiana nego bas tog modela telefona a i sve to je nekako copavo, znaci radi i moze da posluzi ali ne onako kako bi trebalo da radi.
[ Sceka @ 25.03.2014. 15:35 ] @
Citat:
joojant200: ...
..., ono sto mi fali u simbianu: pay my parking.
...

Ima placanje parkinga za Nokia varijantu, ja sam koristio svakodnevno do prelaska na Android. Ne mogu da se setim kako se zove ali je slicna kao "Parking Manijak" za Android samo sa manje opcija. Mozes da nadjes na Ovi Store, proguglaj malo...


Pozdrav!
[ joojant200 @ 25.03.2014. 16:12 ] @
@Sceka
To je upravo taj program koji sam naveo: Pay may parking, hteo sam reci, nije symbian program, vec java.

Citat:
bakara:
Pazi, sve to sto si nabrojao nisu opste karakteristike simbiana nego bas tog modela telefona a i sve to je nekako copavo, znaci radi i moze da posluzi ali ne onako kako bi trebalo da radi.

Ne znam kako tebi rade ti programi, ali meni odlicno rade ako ih usporedim sa nekoliko godina novijim supruginim java telefonom.

Kameru sam namerno naveo jer si pre nekoliko dana bas u ovoj temi naveo da si jedan dan koristio sybian E71 telefon, koji ima losu kameru :)
[ Odin D. @ 25.03.2014. 20:29 ] @
Citat:
pisac: Meni se pre čini da će svi namagarčeni da odu na Samsung.


Citat:
"Tako se, recimo, bila pojavila folija koja je od obicnog, crno-bijelog televizora mogla uciniti nesto sto je barem slicilo televizoru u boji. Radilo se o obicnom zelenom najlonu koji bi se nalijepio na ekran i koji su, navodno, preporucivali ocni doktori jer, kao, ponistava stetne utjecaje televizora na vid. Naravno, taj zeleni najlon radnicka klasa nije kupovala radi zdravlja, nego zato sto se zeleni svijet cinio nekako prihvatljivijim i sarenijim od crno-bijelog. Tu foliju zvali su "filter". Posjedali bi oko televizora s filterom, evo vec vidimo jednu takvu porodicu iz rudarske kolonije u Kaknju (godina 1975.), pa su zapoceli s cjelovecernjim uvjeravanjima samih sebe kako kolor televizor i nema nekog smisla jer se za hiljadarku - sto je vrijedilo dvije kutije cigareta - dobije carobni "filter" s kojim vidis bas sve u koloru. Zajebali su tako garavi rudari medjunarodni kapitalizam i lose socijalisticke place. I neka im je vjecno hvala na tome."
[ pisac @ 26.03.2014. 00:00 ] @
Citat:
bakara: to je nekako copavo, znaci radi i moze da posluzi ali ne onako kako bi trebalo da radi.


Meni VoIP, Putty, prognoza, i nimbuzz rade onako kako bi trebalo. Browser na E51 smatram odličnim (savršenim) za tu veličinu ekrana (daleko boljim od opere mini) iako ima nekih manjih zezeva (a šta danas nema bagove). Pdf, zip, i slično otvara bez problema. Snimanje razgovora i mail rade prilično dobro. I tu negde prestajem da dobijam ideje šta mi još treba na mobilnom telefonu za svakodnevnu upotrebu.

Meni u stvari symbian s60v3 radi daleko daleko bolje nego upropašteni KDE 4.x.x na linuxu,a pri tome je ovo prvo mobilni za u džep a ovo drugo pravi veliki desktop kompjuter, tako da ja i dalje ne uspevam da ukapiram šta to toliko fali symbianu


Citat:
Odin D.: Zajebali su tako garavi rudari medjunarodni kapitalizam i lose socijalisticke place 
Nijansu lošije ako ih uporediš sa zapadnim zemljama, prilično bolje ako ih uporediš sa ostatkom (90%) sveta. Ali i pored ogromnog truda nisam uspeo da shvatim kakve to veze sa symbianom ima?



[ pisac @ 26.03.2014. 00:28 ] @
Ljigavo, ljigavo...

Citat:
Changes to supported content types in the Nokia Store

With the growing business opportunities available on the Asha and Windows Phone platforms, we have been reviewing our developer content programs to see how we can maximize our support to you, our developers. As a result of this review, we have decided to focus our support and investment in new content toward Asha and Windows Phone. Over the next few months we will be transitioning our active developer support away from Symbian and MeeGo

....

The Symbian Signed program will also close on January 1, 2014. If you have any unused paid technical support tickets, you may use them for Windows Phone or Asha developer support.

...

Best regards,

The Nokia Developer Team


Posle ove ljigavštine u kojoj se najbrutalnijim i najljigavijim eufemizmom govori developerima da ga malo popuše, oni očekuju da im se neko vrati na njihove aše i vindoze?
[ Odin D. @ 26.03.2014. 02:08 ] @
Citat:
pisac: oni očekuju da im se neko vrati na njihove aše i vindoze?

Ne vjerujem ja da oni ocekuju nesto od nostalgicnih "povratnika", vec mislim da uglavnom ciljaju na privlacenje musterija necim drugim osim nostalgijom.

Takvi kao ti, koji kupe jedan telefon i nastoje da ga koriste 10 godina, su za Nokiu ili bilo koju drugu firmu koja pravi mobilne telefone apsolutno neinteresantni, i sto je ta vasa "vjernost" duza to ste za tu firmu nebitniji i bezvezniji, jer danas proizvodjaci mobilnih aparate ne zive od onih koji kupe jedan telefon jednom u 10 godina, nego od onih sto ih kupuju na svakih pola godine.
Dok ti za 10 godina kupis jedan telefon od €200 koji tebi "vrsi pos'o", to tinejdzer koji igra Angry Birds za isti period potrosi €5000 na telefone.
Znaci, ti kao "stara i vjerna musterija" za Nokiu imas vrednost od 1/25 bubuljicavog tinejdzera, tj. bubuljicavi tinejdzer vredi ko 25 takvih kao ti.
Prema tome, za Nokiu si ti, spram nekog bubuljicavog tinejdzera, apsolutno nebitnan, zadnja rupa na svirali, 13. prase... itd.
I sto duze budes "ostajao vjeran" starim Nokia aparatima i OS-ovima to ce se i tvoja bitnost za Nokiu smanjivati, pa je uopste besmisleno pozivati se na tu "vjernost".





[ pisac @ 26.03.2014. 02:58 ] @
@Odini
Vidiš, ono gore što sam citirao je pisano developerima a ne kupcima, pa ne znam zašto tu pominješ mene i bubuljice?

Nego, od onoga što redovno pišeš više me čudi ko je taj koji ti munjevito skalno klikće pluseve na svako zajedljivo prosipanje koje otreseš na forumu .

Citat:
bakara: Recimo, dva, tri primera koja koristim svakodnevno:
- pozivanje nekog broja iz imenika preko android dialera i na nokijin nacin....neuporedivo brze!
- calculator...ogromni tasteri, jako brzo se kuca
- viber...najzgodniji nacin komunikacije...opet ekstremno brzo mozes kucati.


- Viber ima i za simbian, ali me nije zanimalo takvo nešto jer ne koristim Internet preko 3G.
- Kalkulator... su si u pravu, verovatno je brže kucanje na velikom tačskrinu kada telefon držiš u drugoj ruci ili na stolu. Ali opet to nije stvar simbiana nego tačskrina, odnosno može taj kalkulator (ili šta god slično) da se napravi i za simbian (ako već nije). U stvari sada više ne može jer je Nokia odlučila da to spreči tako što će developere da poubija.
- A kako funkcioniše taj famozni android dialer?
[ jablan @ 26.03.2014. 05:45 ] @
Ni meni se ne dopada što su proizvođači ubili fizičku tastaturu na telefonima. Mislim da jedino Blackberry pravi flagship modele sa tastaturom (ako nije već umro). Jbg tako je kako je, tržišna demokratija...

Ja mogu da ti preporučim http://mobilnisvet.com/mobilni...y-Ericsson/Xperia-pro-MK16i/1/ koji ja koristim, kao neko prelazno rešenje, ili neki sličan model od Motorole ili HTC. Jbg.
[ joojant200 @ 26.03.2014. 06:45 ] @
Citat:
Odin D.:
... Dok ti za 10 godina kupis jedan telefon od €200 koji tebi "vrsi pos'o", to tinejdzer koji igra Angry Birds za isti period potrosi €5000 na telefone.

Niko nije lud pa da misli da je simbian bolji, ali sa moje strane uopste nije besmisleno trositi 200e umesto 5000e ako ti radi posao :)


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 26.03.2014. u 09:38 GMT+1]
[ Java Beograd @ 26.03.2014. 07:25 ] @
Citat:
jablan:Ni meni se ne dopada što su proizvođači ubili fizičku tastaturu na telefonima.
I ja se ovde slažem. Ali, problem se manifastuje samo i jedino na jakom suncu - a baš tada treba da otkucaš broj koji nemaš u imeniku i ne možš da ga aktiviraš glasom. Ipak, ako bi zadržali tastaturu, ekran bi morao biti mnogo manji. Ili slajder varijanta, koja sama po sebi nosi gomilu drugih problema, i naravno fizički deblji i teži telefon.
[ Marko_L @ 26.03.2014. 09:44 ] @
Citat:
@Odini
Vidiš, ono gore što sam citirao je pisano developerima a ne kupcima, pa ne znam zašto tu pominješ mene i bubuljice?

Nego, od onoga što redovno pišeš više me čudi ko je taj koji ti munjevito skalno klikće pluseve na svako zajedljivo prosipanje koje otreseš na forumu .

Ne znam za ostale pluseve, ali ponosni vlasnik tog plusa koji te toliko žulja sam ja. Eto, čisto da možeš mirno da spavaš :)

A razlog tom plusu je taj što je Odin kao po običaju vrlo efektno i u par rečenica ubo suštinu. To što je rekao za consumere, važi i za developere, jer je to uzajamno povezano. Consumeri su rekli svoje što se tiče toga kakve uređaje žele da koriste. Nekome se to možda dopada, nekome ne, ali je činjenica da je touch + touch aware OS postao standard na tržištu i da je to ono na šta consumeri žele da troše novac. I to je jedino bitno za kompaniju koja se bavi proizvodnjom mobilnih telefona. Tako da, nema nikakvog ekonomskog smisla pružati support developerima koji bi radili za platformu koja se više jednostavno ne prodaje ili čini mizeran proces tržišta, jer znaš, taj support ipak košta dosta para. Jednostavno, i developeri kao i svi ostali, moraju da se prilagode tržištu. Možda bih i ja voleo da i dalje programiram za C-64, ali se ne bih leba najeo kada bih to radio. Mada, niko mi ne brani da to radim, ali da ja sad očekujem podršku za tako nešto bi bilo potpuno idiotski.
Citat:
Niko nije lud pa da misli da je simbian bolji, ali sa moje strane uopste nije besmisleno trositi 200e umesto 5000e ako ti radi posao :)

Naravno, kao ni gledano iz ugla bilo kog consumera kome jedan telefon od 200 evra radi posao godinama. Međutim, gledano iz ugla kompanije koja te proizvode prodaje, mnogo su im smisleniji consumeri koji za to vreme potroše 5.000 evra.
Citat:
I ja se ovde slažem. Ali, problem se manifastuje samo i jedino na jakom suncu - a baš tada treba da otkucaš broj koji nemaš u imeniku i ne možš da ga aktiviraš glasom. Ipak, ako bi zadržali tastaturu, ekran bi morao biti mnogo manji. Ili slajder varijanta, koja sama po sebi nosi gomilu drugih problema, i naravno fizički deblji i teži telefon.

Imaju da se kupe one reflektujuće folije koje taj problem ublažavaju, tako da ako je samo to razlog za fizičku tastaturu, i nije neki. A uostalom, uvek je moguće, a pritom se ne zezam kad ovo kažem, naručiti da se napravi custom made uređaj u Kini, koji bi imao i tastaturu i touch screen, pa ako nekome baš treba. Za 300$ ima tenk da naprave, a ne telefon :)
[ adzo_ @ 26.03.2014. 10:51 ] @
Ako je problem samo nedostatak fizicke tastature ja sam na jednoj drugoj temi predlozio ovo: link

Mada bih predlozio @piscu da proba neki telefon sa touch ekranom jer nema sanse da brze kuca sa mehanickom tastaturom, tako sam i ja bezao od ekrana dok nisam probao
(predikcija teksta je odlicna, imas sopstveni recnik upotrebljavanih reci,...)

U mom slucaju je duplo ubrzanje jer sad kucam sa oba palca a ranije sam samo sa jednim :)
[ pisac @ 26.03.2014. 11:58 ] @
Citat:
Marko_L: A razlog tom plusu je taj što je Odin kao po običaju vrlo efektno i u par rečenica ubo suštinu.


Nije on ubo suštinu već kao po običaju vrlo efektno prosipa zajedljive postove i priča svoju priču.

Evo ja ću da ti ubodem tu suštinu iz citiranog teksta:
Citat:
Changes to supported content types in the Nokia Store
how we can maximize our support to you, our developers


Dakle, kako ćemo da maksimizujemo podršku za vas symbian developere? Tako što ćete da ga pušite, mi smo sada aša/vindoz firma i namerno ćemo da vam podmećemo sve moguće klipove da ne biste slučajno ikada više bilo šta napravili za simbian. To je naša maksimalna podrška vama developerima

E to je suština. Sada će uskočiti tu Odin a evo i ti i još poneki koji će to opravdavati tržištem, zaradom, kapitalizmom, etc... ali meni se nešto čini da ćemo onda skrenuti u neke druge rasprave o tome da li je moral potpuno suvišan i nepoželjan u današnjem svetu, a novac je jedini bog kome se klanja. Ako jeste, onda nemamo šta dalje da raspravljamo ja (sa jedne strane) i vi (sa druge strane) jer nemamo istu životnu filozofiiju.

Citat:
Nekome se to možda dopada, nekome ne, ali je činjenica da je touch + touch aware OS postao standard na tržištu


Pa i simbian je postao "tač avare" kako kažeš, ali na kraju ga i pored toga ubiše ko zeca.
[ Shadowed @ 26.03.2014. 12:25 ] @
Citat:
pisac: E to je suština. Sada će uskočiti tu Odin a evo i ti i još poneki koji će to opravdavati tržištem, zaradom, kapitalizmom, etc... ali meni se nešto čini da ćemo onda skrenuti u neke druge rasprave o tome da li je moral potpuno suvišan i nepoželjan u današnjem svetu, a novac je jedini bog kome se klanja. Ako jeste, onda nemamo šta dalje da raspravljamo ja (sa jedne strane) i vi (sa druge strane) jer nemamo istu životnu filozofiiju.

Stvar je u tome sto se ne radi o zivotnim filozofijama. U tome je tvoja greska. U poslovanju firme se radi o poslovnoj filozofiji i u njoj novac jeste "bog".
[ Java Beograd @ 26.03.2014. 12:40 ] @
Citat:
pisac:... da li je moral potpuno suvišan i nepoželjan u današnjem svetu, a novac je jedini bog kome se klanja...
Pitaj vlasnike akcija da li hoće veću ili manju dividendu za svoj novac. Ne priča se ovde o moralu pojedinca, društvene zajednice ... Ovde se govori o upravljanju kompanijom.
[ Odin D. @ 26.03.2014. 12:53 ] @
Pisac, od kad je na ovom forumu, nikad nicim nije pokazao da je sposoban da razdvoji posao od rekreativnog planinarenja.

[ KrkaCiC @ 26.03.2014. 13:21 ] @
Citat:
pisac:

Dakle, kako ćemo da maksimizujemo podršku za vas symbian developere? Tako što ćete da ga pušite, mi smo sada aša/vindoz firma i namerno ćemo da vam podmećemo sve moguće klipove da ne biste slučajno ikada više bilo šta napravili za simbian. To je naša maksimalna podrška vama developerima


Sta tebi u stvari smeta? Ako imas telefon sa simbianomi sve ti na njemu radi koristi to tako i dalje i tacka.
Ja imam i nokiu n70,i na njoj bar par godina nisam nista instalirao,jednostavno telefon mi sluzi za razgovor i poneki sms,i placanje parkinga
I mene ne tangira mnogo to oko odnosa nokia-simbian uopste.
Cinjenica je da se na simbianu moze zavrsiti skoro isti posao kao na androidu,samo mnogo komplikovanije i sporije.
Sto se kucanja tice,ja jos uvek saljem poruke sa n70,jer android telefon koji imam nije s2 ili slican,pa kucanje poruka zna da ide na zivce zbog povremenog "preskakanja".
[ pisac @ 26.03.2014. 13:56 ] @
Citat:
Shadowed: Stvar je u tome sto se ne radi o zivotnim filozofijama. U tome je tvoja greska. U poslovanju firme se radi o poslovnoj filozofiji i u njoj novac jeste "bog".


Gde je novac bog ljudi su robovi.

Citat:
Java Beograd: Pitaj vlasnike akcija da li hoće veću ili manju dividendu za svoj novac. Ne priča se ovde o moralu pojedinca, društvene zajednice ... Ovde se govori o upravljanju kompanijom.


Ma hajte, budalaštine. Neće oni dobiti ovim ljigavim postupkom skoro ništa već će pre izgubiti, i to je u stvari suština ove teme. Ako i dobiju nekim čudom nešto (recimo da neki developeri zaista progutaju gore citiranu bljuvotinu), to će biti pišljivih par procenata veće zarade. Ako će neko da prodaje dušu za par procenata... taj me ne zanima ni kao čovek ni kao komunista


A inače, nokia je trenutno u fazi aktivnog sakrivanja svoje prošlosti. Nasuprot tvrdnji da support zahteva novac pa se zato ukida, oni sada novac aktivno troše kako bi što efikasnije prekinuli vezu sa prošlošču i zatrli tragove. Ali se još ponegde mogu naći neki tragovi prošlosti u nekom ambivalentnom statusu, verovatno greškom:

http://www.nokia.com/ie-en/support/product/6310i/



[ newtesla @ 26.03.2014. 15:33 ] @
pisac je pitao za Android Dialer: pazi sad - u 3-4-5 tastera pozovem čoveka na broj iz imenika, u kome imam preko 1700 imena (nije šala):

primer: Đoka Pajković

3 - def
5 - jkl
6 - mno
5 - jkl

...eventualno 2 - abc - i fon je našao ime Djoka: no, novi Android Dialer slova d i đ, s i š, c ć i č - ošiša u pretrazi, tako da kada kucaš D on pretraži i D i Đ: shodno tome, ako je neko upisan kao Đoka, poziv je:

3
6
5
2

...i iskoči ti svaki Đoka koga imaš u imeniku, u padajućem meniju: još je lakše juriti kada čovek ima karakteristično prezime, a veoma lako se pamti da li nekoga koga zoveš iole češće fon lakše prepozna po imenu ili prezimenu.

Tako da pazi, Đoka Pajković se poziva ovako:
7
2
5
5
zeleno.
=======

Nema greške. (osim što ja nemam Đoku Pajkovića u imeniku, pa je meni iskočila jedna Jelena, čiji dalji unos u imeniku odgovara slovima na 7255 )


A što se tiče tastature: eh, ja sam nekada na 6250 kucao slepo, bez i da gledam u displej; onda sam prešao na HTC S200, pa na TyTN, kec i dvojka, pa onda SEX1 (xperia x1), sve sa fizičkom tastaturom... i kljucao sam mozak da li ću se ikada navići na tastaturu koja MORA da se gleda dok se kuca.

Epilog? Navikao sam se do popodne, LG Optimus 2X p990. Dok sam ga imao (sad imam 3D Cosmo, a i na njemu isto) - kucao sam sa dva palca, jer sam tako video od klinki iz sportskog kluba - i mogu ti reći da mogu da ODEREM u kucanju sve osim ovih koji na kompu kucaju naslepo, sa svih deset: vidiš, fon je multitouch, oseti DESET prstiju ODJEDNOM na ekranu: dva prsta u rasporedu brzine: prvi-oba-drugi - on stvarno prepozna kao dva otkucana tastera, a ne kao tačpedovi na lapu koji sevnu miša kilometar levo kad mu ga daš po pipanju s dva prsta.

I to sve BEZ custom-izacije; mislim, instalirao sam MultiLing tastaturu - ali samo zbog ČĆŽŠĐ. Ne zato što sam morao.

Fon većinu uči sam: evo upravo je naučio da ću da ga zviznem ako pocepa bateriju za jedno prepodne - pa imam još 40%, od 7 jutros

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 26.03.2014. u 16:43 GMT+1]
[ joojant200 @ 26.03.2014. 20:08 ] @
I ja imam na simbianu ... N97mini... samo sto sam iskljucio jer mi je glupo.



[ pisac @ 26.03.2014. 21:52 ] @
@newtesla @bakara

Čekaj, polako, pa taj "android dialer" je isto ovo što ima i na symbianu s60v3fp2 odnosno konkretno E52 i slični... Dakle, ništa epohalno, već prilično staro i uobičajeno. Upravo sam probao tako što sam ubacio Đoku u telefon , i već sa 3 otkucana tastera mi se Đoka nalazi na listi a sa četri je jedini izbor. A imam ~1070 imena u imeniku.

Ja inače taj način biranja vrlo retko koristim.

Dakle, jedna od epohalnih android prednosti (android dialer) se pokazala kao običan mit. Hajmo dalje...

[ Marko_L @ 26.03.2014. 21:59 ] @
A ti tražiš prednosti Androida? Pa što ne kažeš. Evo ti jedna očigledna... Android ima podršku :)
[ bakara @ 26.03.2014. 22:33 ] @
Citat:
pisac:
@newtesla @bakara

Čekaj, polako, pa taj "android dialer" je isto ovo što ima i na symbianu s60v3fp2 odnosno konkretno E52 i slični... Dakle, ništa epohalno, već prilično staro i uobičajeno. Upravo sam probao tako što sam ubacio Đoku u telefon , i već sa 3 otkucana

Da, ima slicno...al` "djoku" ces ti to brze da otkucas brze na nokiji nego neko na androidu
A inace je prica pocela sa kucanjem shell komandi...
Ni jednu funkciju ne mozes da obavis brze, jednostavno to je prevazidjeno po pitanju brzine i upotrebljivosti.

Mucis sebe.
[ pisac @ 26.03.2014. 22:59 ] @
Neznam da li ću brže da pozovem đoku nego vi, ali uopšte ne moram ni jedne jedine sekunde da pogledam u ekran. Sve napamet: levi selekt, desni selekt, đ, o, k, a, gore (ili dole), dial. A ako želim spikerfon pritisnem odmah i levi selekt.

Za to vreme mogu da vozim, gledam cice, čitam novine...



Inače, kako se to šel komande kucaju brže na androidu nego na simbianu? To ima veze sa tačskrihnom ili sa nečim drugim? Ako spojim blutut tastaturu na moj prastari E51, da li ću i onda da kucam brže na androidu?

Da kariki... pardon rezimiramo: suština ukidanja i ubijanja simbiana i njegovih developera od strane Nokie je u tome što dialer i još ponešto radi za mikrosekundi brže na tačskrin androidu na 1GHz nego keypad simbianu na 300-600MHz?



[Ovu poruku je menjao pisac dana 27.03.2014. u 00:26 GMT+1]
[ KrkaCiC @ 26.03.2014. 23:05 ] @
Jedina prednost telefona sa tastaturom je koriscenje u toku voznje,ako se moze uopste reci prednost jer ne treba drndati telefon i voziti. Kad vozim bicikl tastatura je bogom dana u odnosu na Tac

Nego,kakve veze ima brzina kucanja i slicno u ovoj temi,radi se o simbianu koji je stvarno prevazidjen po pitanju brzine i funkcionalnosti prvenstveno
Ima i simbiana i na dodir i sa tastaturom,ali ima i androida sa tastaturom
[ Odin D. @ 26.03.2014. 23:31 ] @
Citat:
pisac:Nego, opet skrećemo sa teme. Da rezimiramo: suština ukidanja i ubijanja simbiana i developera od strane Nokie je u tome što dialer radi za mikrosekundi brže na androidu?

Ne, sustina je u tome da vec danas i android i onaj drugi (iOS) mozes upravljati glasom, bez ikakvog kuckanja.
To je 100% tacno za sve osnovne slucajeve upotrebe telefona (ukljucujuci ne samo dial, nego i sms, email, navigaciju,...) i dobrim dijelom tacno za ostale scenarije upotrebe.

Sustina je da HID napreduje u intelektualnom smislu, a ne da se pojednostavljuje u mehanickom.
Telefon koji se prije 100 godina pokretao na kurblu, pa ti se javi operater, pa ti onda njemu kazes skim oces da te spoji, je u tom "tvom pogledu napretka tehnike" savrseniji i od tog tvog simbiana, jer jel'te imas samo jednu jednostavnu operaciju - zavrtis kurblu.

Medjutim, svakom ko nije lud jasno je da je danasnja tehnika (uprkos tome sto pozivanje na danasnjim telefonima zahtjeva vise intelektualnog napora od okretanja kurble) daleko naprednija od tadasnje.
Ovim drugima ne vredi objasnjavati.
[ pisac @ 26.03.2014. 23:32 ] @
@KrkaCic
Nema androida sa tastaturom! U stvari, ima, ali to je querty tastatura, a meni lično treba prvenstveno numerička.

Doduše, skoro sam negde naleteo na sliku nekog kineskog androida sa numerčkom tastaturom...

Ma nije pitanje u tastaturi, nego je pitanje zašto Nokija namerno ubija simbian i skraćuje mu život umesto da ga pusti da umre sam. To je suština. Do odgovora smo u stvari već došli: zbog par % većeg profita. Mada ja mislim da će im se to upravo razbiti o glavu, i da će biti suprotno.

@Odin
Ja se izvinjavam ako ti kvarim post, ali ja na s60v3fp2 glasom biram pesmu koju će da mi pusti, a glasom mogu i da pozovem nekog iz imenika. Doduše, za razliku od onog prvog ovo drugo (s obzirom da imam 1070 imena koja su sva slična) radi ko u qurcu, ali to je opet stvar primenjenih algoritama a ne operativnog sistema. Drugim rečima: to može da se unapredi, kada bi neko to hteo.
[ Odin D. @ 26.03.2014. 23:44 ] @
Citat:
pisac: Drugim rečima: to može da se unapredi, kada bi neko to hteo.

Pa eto, ako tebi treba - unapredi ti ili plati ti nekog developera da tebi (ili svima) unapredi.
[ pisac @ 27.03.2014. 00:18 ] @
Evo ga, ljubi ga tata, android sa tastaturom, pa još dualsim, i to (skoro) savršenih dimenzija (da je uži za 3-4mm bio bi stvarno savršen):



http://www.gladeal.com/hero-h6...reen-with-keyboard-p-3053.html

Malo ga hebe zadnja kamera, nešto mi 0.3 Mpix ne obećava mnogo dobre fotke (to što piše na slici je netačno, a verovatno i mnogo toga drugog).

Ali, kada bi ovako nešto napravio samsung ili neki normalan proizvođač, eto mene na androidu... mada opet ne bi poubijao simbian developere kao što radi nokia

[Ovu poruku je menjao pisac dana 27.03.2014. u 01:35 GMT+1]
[ Nemanja_666 @ 27.03.2014. 00:28 ] @
Citat:
pisac:
Ma nije pitanje u tastaturi, nego je pitanje zašto Nokija namerno ubija simbian i skraćuje mu život umesto da ga pusti da umre sam. To je suština. Do odgovora smo u stvari već došli: zbog par % većeg profita. Mada ja mislim da će im se to upravo razbiti o glavu, i da će biti suprotno.


Bila je tema na ES-u prije par godina kad smo naglabali o tome. Zar nije bio zakljucak da najveci problem bio zato sto je nokia imala za svaki telefon poseban fork symbiana i na kraju ih ubilo odrzavanja par stotina sistema i hiljada i hiljada programera?
[ pisac @ 27.03.2014. 00:37 ] @
Možda je tačno, ali to ne znači da sada treba silom da skidaju sve informacije o simbianu sa sajta i da zabijaju nož u leđa developerima, pod izgovorom da tako tim devloperima "maksimizuju podršku"

Treba da kažu lepo: simbian je prošlost, evo vam na sajtu arhivirane postojeće informacije i rudimentalna podrška za simbian (tj. ovi-store i potpisivanje novih aplikacija) ali ako vam je do veće zarade pređite na aša/vindoz gde ćemo vam pružiti ovo, ono, kule, gradove, itd...
[ Marko_L @ 27.03.2014. 02:33 ] @
To ne bi imalo nikakve ekonomske logike, a privatne kompanije se upravo time vode. Zašto bi očigledno mrtvu tehnologiju, koja im još generiše gubitak, veštački održavali u životu? To bi imalo smisla da mora da se održi neki backward compatibility, kao što je slučaj kod MS-a na primer, pa se najavi unapred nekoliko godina kada će za neku tehnologiju prestati puna podrška. Tako je recimo VS6 do relativno skoro bio podržan od MS-a, iako se radi o 15 godina staroj tehnologiji. Sa Symbian-om to naprosto nema smisla i najbolji potez je upravo da što pre raskrste sa tim i krenu dalje. Većina developera će se povinovati promenama i preći na neku novu platformu, da li Android ili Asha/Win Mobile, nebitno, jer treba i oni neki 'leba da jedu i rešen problem. A to što će možda par developera i neki pisac da se dure, neće imati ama baš nikakvog impakta na Nokiju, a ni tržište u globalu. Otprilike kao kad bih ja i još par ljudi krenuli da bojkotujemo MS zato što više ne pruža podršku za VS6, kada je više od 95% developera odavno već zbrisalo sa te platforme. Mogao bi samo neko da nam se smeje.
[ strela75 @ 27.03.2014. 10:49 ] @
Mene duze vreme muci jedna stavka, koju niko ne razmatra. Svi smatraju da se razvoj necega bazira na zeljama potrosaca. U stvarnosti, razvija se ono sto "tamo nekome" treba, a taj ravoj placamo mi - potrosaci. Zato danas kupujemo nove automobile sa (priznatim i nepriznatim) fabrickim greskama, mobilne telefone (koje hoces ili neces - ne pitaju te), ...

E zato se zatiru sve stvari (koje se proglase nevaznim), dobri izumi i patenti se kupuju i stavljaju u fioku, a razvija samo ono sto "nekome treba"...

Pozdrav.

PS. Koristim i symbian i Android, ali za ozbiljniju mobilnost (kome to jos treba) mi treba telefon sa autonomijom baterije od 5-7 dana (kod zestoke upotrebe 3-4 dana), a ne da gledam da li mi je pored telefona i punjac u dzepu. Zato sam pre za manji ekran i fizicku tastaturu, nego na fancy-glancy koju god ciglu. (fizicku tastauru, jer sam polomio ekran na telefonu i koristio ga bez ekrana nekoliko dana, dok nisam nasao servis koji je to odmah mogao da zameni).
[ Java Beograd @ 27.03.2014. 10:54 ] @
U stvarnosti želje i potrebe potrošača se kreiraju.

Mislim, da je tebe i mene neko pre pet godina šta 'oćemo, sigurno ne bismo rekli da 'oćemo ovo šta se sada nudi.
[ newtesla @ 27.03.2014. 12:24 ] @
Citat:
strela75:ali za ozbiljniju mobilnost (kome to jos treba) mi treba telefon sa autonomijom baterije od 5-7 dana (kod zestoke upotrebe 3-4 dana), a ne da gledam da li mi je pored telefona i punjac u dzepu.


Mene je spasilo ovako nešto:


5Ah, što znači da bateriju od 1500mAh napuni skoro 3 puta, uz gubitke. To su 4 baterije u džepu, sve skupa. Jbg, ne mogu da tražim i funkcionalnost laptopa i telefona, a da troši kao Doxa

Ova kombinacija mislim da može da izdrži 3G + WiFi AP + iGO barem 6 sati
[ strela75 @ 27.03.2014. 15:37 ] @
@novitesla
Ta kombinacija ipak znaci dve cigle u dzepu?

Ja sa mojim tupavim Symbianom i proverim mail (na tri naloga - jedan licni, dva sluzbena) i pricam i kucam poruke. Ako je hica, sa Operom mini surfujem (nije pregledno, ali daleko od toga da nemam zoom). Ne vidim sta ne mogu da zavrsim sa samo jednom ciglicom u dzepu.

Pozdrav.
[ newtesla @ 27.03.2014. 16:25 ] @
...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

(ovo je samo ono striktno vezano za posao: računam da torenti i virtual girlfriend ne spadaju u poslovni domen :P :P )

edit: izvini, sad gledam: GLONASS mi je ipak na Note 3: ali, evo da dodam šta može LG Cosmo, sa Androidom, a ne može NIJEDAN Symbian na svetu: 3D hsbs filmovi )
[ SlobaBgd @ 27.03.2014. 16:55 ] @
Citat:
newtesla: ...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

Ima i Quick Office na mojoj n97 (quickword, quicksheet, quickpoint), Adobe PDF Viewer, Measure converter, Notes... Ima i Instant Messaging, Flash Player, Real Player, mape... Ja ubacio i englesko - hrvatski i nemačko - hrvatski (i vice versa) rečnik.
[ Odin D. @ 27.03.2014. 17:28 ] @
Citat:
SlobaBgd: Ima ...

A sta tacno to "ima" govori o svemu tome?

Eto npr. ima i Ford model T cetiri tocka, upravljac, mijenjac, benzinski motor, sjedista, prozore, kabinu, kocnicu, prtljazni prostor... ukratko "ima" sve sto i neki moderan automobil.

Isto tako npr. i Windows 3.1 ima Explorer, Office, AutoCAD, playere za audio i video,...

I Ei Nis televizor od prije 30 godina ima kolor ekran i daljinski upravljac i mozes ga gledati iz svih uglova.
[ pisac @ 27.03.2014. 17:47 ] @
Možda bi tebi trebalo nešto to da govori. Recimo... da ljudi nikada nisu zadovoljni i uvek hoće hleba preko pogače . Ili možda da se stalno iznova izmišlja rupa na saksiji samo da bi se tržište talasalo i ubirao kajmak, a gomila stvari je u stvari i sa davnom tehnologijom radila dobro svoj posao i još uvek radi dobro svoj posao (kao recimo spomenuti televizor).

Citat:
Marko_L: Zašto bi očigledno mrtvu tehnologiju, koja im još generiše gubitak, veštački održavali u životu?


Nije u pitanju veštačko održavanje u životu već upravo veštačko ubijanje tehnologije koja je i dalje živa.

Aj' da ti nacrtam:
Ide slepac Simbian ulicom i kreće se prema otvorenoj šahti. Njegov bivši prijatelj Nokia gleda to sa strane i ima izbor:
1) Povući će ga za ruku i skrenuće ga na pravi put.
2) Mirno će posmatrati kako ovaj ide polako i upada u šahtu

Međutim, šta radi Nokija? Ona bira treću opciju:
3) Uzme buzdovan i s leđa mu razlupa glavu.

[ Odin D. @ 27.03.2014. 18:04 ] @
Citat:
pisac: Možda bi tebi trebalo nešto to da govori. Recimo... da ljudi nikada nisu zadovoljni i uvek hoće hleba preko pogače

To je prirodno usadjenjo u ljudski rod: na tom principu su ljudi od majmuna evoluirali u danasnje ljude.
Naravno da i u tome, kao i u svemu, uvijek postoji neka reakcija i teznja nekih da se vrate u majmune.
Medjutim, opsti tok ipak ide u drugom pravcu.

Citat:
pisac: Njegov bivši prijatelj Nokia gleda to sa strane i ima izbor:

Mozda njegov bivsi prijtelj nema luksuz da moze povazdan da stoji na ulici i gleda ko prolazi.
Vecina ljudi mora da radi i zaradi za svoju egzistenciju i nema mogucnosti da zivi od strazarenja pored sahta, a bez da ga iko za to placa.
[ joojant200 @ 27.03.2014. 21:12 ] @
Citat:
pisac:
3) Uzme buzdovan i s leđa mu razlupa glavu. :D


3a) kupi drugog slepca - Smatherphone :)
[ strela75 @ 28.03.2014. 12:25 ] @
Citat:
newtesla: ...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

(ovo je samo ono striktno vezano za posao: računam da torenti i virtual girlfriend ne spadaju u poslovni domen :P :D :P )

edit: izvini, sad gledam: GLONASS mi je ipak na Note 3: ali, evo da dodam šta može LG Cosmo, sa Androidom, a ne može NIJEDAN Symbian na svetu: 3D hsbs filmovi :D )
zivi od strazarenja pored sahta, a bez da ga iko za to placa.[/quote]


Izvinjavam se na nejasnoci u mom tekstu. Pod proverom maila sam mislio i pregled/edit office dokumenata i pregled pdfova (sto se obicno salje mailovima). Nista novo. Makar ne za mene.


Citat:
Odin D.:To je prirodno usadjenjo u ljudski rod: na tom principu su ljudi od majmuna evoluirali u danasnje ljude.
Naravno da i u tome, kao i u svemu, uvijek postoji neka reakcija i teznja nekih da se vrate u majmune.
Medjutim, opsti tok ipak ide u drugom pravcu.


Teorija nije isto sto i zakon. Tako da voleo bih da pokazes svog pretka majmuna na porodicnom stablu, pre nego sto druge okrivis da su nastali od majmuna.
[ newtesla @ 28.03.2014. 13:13 ] @
Citat:
newtesla: ...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

(ovo je samo ono striktno vezano za posao: računam da torenti i virtual girlfriend ne spadaju u poslovni domen :P :P )

edit: izvini, sad gledam: GLONASS mi je ipak na Note 3: ali, evo da dodam šta može LG Cosmo, sa Androidom, a ne može NIJEDAN Symbian na svetu: 3D hsbs filmovi )


Od ovoga, vi ste svi naveli da na Symbianu postoji (donekle) podrška za:

-pdf
-word
-excel
-openoffice

No, i dalje fale:

-docx
-xlsx
-screenshot
-glonass
-teamviewer
-vnc
-mikrotik winbox
-piwik app
============

Ja i dalje ne vidim kako vaš EI Niš može da se uopšte poredi sa ovim? (Ford T, Iskrin telefon sa vrteškom, musketa, pisaća mašina...)
[ bojan_bozovic @ 28.03.2014. 13:16 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_human_evolution
[ joojant200 @ 28.03.2014. 15:13 ] @
@novitesla
Screen shot:
Kada je ukljucen i pritisne se dugme kamere on snimi ekran, a moze da se stavi i da automatski slika u odredjenim razmacima; docx; xlsx:



Ostalo sto si naveo mi ne treba pa nisam koristio.

btw: Punio sam telefon u utorak ;P

edit: stavio slike jedna pored druge da manje zauzima mesta.


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 28.03.2014. u 20:41 GMT+1]
[ newtesla @ 28.03.2014. 16:13 ] @
Ok, ovo se već zove podrška: samo, sećam se da sam, dok sam bio korisnik Nokije - za svaki ebeni novi model morao ponovo i iznova da nabavljam softver - jer, gle penisa, svaki model ima svoj instalacioni fajl???

Shodno tome - na koliko tačno Symbian modela radi ova podrška za .xlsx i .docx?

Ali, ok, barem radi.

A onaj ostatak (TV, VNC, WB, piwik, ajd eto GLONASS ima dostojnu zamenu) - ja koristim svakodnevno, u poslovne svrhe.
=====

...u privatne i dalje ubrajam 3D ekran, i plejer koji prepoznaje 3D HSBS klipove: eve ga neka pornjawa s kojom oduševljavam i ortake i klijente

edit: zaboravio sam na još jednu privatnu stavku: podrška za kindle i ostale e-book formate?
[ joojant200 @ 28.03.2014. 16:45 ] @
Citat:
newtesla: edit: zaboravio sam na još jednu privatnu stavku: podrška za kindle i ostale e-book formate?

Pazi sad :)
Imam Psion5MX, 36MHz, OS:Epoc 32 (preteca Simbiana), Ekran: 16nijansi sive, velicine 5.6" sa backlikte, 640x240, touch screen naravno, a ima i tastaturu naravno.

Imam biblioteku knjiga u Calibre na PC u pdf i ebook formatu i sta god (od knjiga) pozelim: exportujem u tcr format i prebacim na Psion i radi vrlo dobro, cak bih rekao odlicno.
Skoro sam procitao 2 knjige i poceo 10tak koje me nisu zadrzale.

OK je za citanje unutra i po danu i noci. 2punjive aa baterije izdrze preko 12 sati sa upaljenim backlite-om.
Za napolje na suncu nije.
Nasa slova prikaze bez kvacica - meni je prihvatljivo. Imam i psionpro negde, samo me mrzi da mu popravljam ekran, on moze da prikaze i nasa slova.
[ newtesla @ 28.03.2014. 18:48 ] @
^^Vidi: imam i ja neki softver koji će "Rat i mir" da mi pretvori u SMS poruke - pa ću ga čitati i na Ericsson 628 cigli : i isto neće biti kvačica za naša slova :P

(to, druže, nije ni EI Niš - to tvoje je Rudi Čajavec :P )
[ joojant200 @ 28.03.2014. 19:24 ] @
Ako Rudi Cajevcom poredis sa Sharp lcd panelom , a Ericson 628 poredis sa 640x240 ekranom od 14cm x 5,5cm, grdno se varas.
[ Andrej013 @ 29.03.2014. 02:10 ] @
Ne mogu da verujem da i dalje nasedate na nonsense ovog trola.
Sest strana mu objasnjavate da je bolje ziveti ceo zivot kao miliner nego jedan dan u bedi.
Od prve poruke je jasno koja je poenta teme: novtarije su za debile a stare i jeftine stvari mogu sve sto i nove i skupe, ali ste vi svi ovce a pisac je pametan jer je prokljuvio sustinu prevare i sada se podrugljivo svima smeje uzivajuci u svojoj pobedi. Ukratko, boles'
[ pisac @ 29.03.2014. 15:41 ] @
@Andrej, nešto si pobrkao, i ličnosti i događaje, pročitaj opet temu.

Inače, ako zanemarimo raspravu o tome da li simbian može sve što može i android i da li recimo meni koji ni na pravom kompjuteru nikada nisam koristio teamviewer niti otvorio docx treba to na mobilnom telefonu , suština teme je u stvari krajnje amoralno (i po meni kontraproduktivno) ponašanje nokie koja gazi i preko svojih developera i preko korisnika samo da bi pre vremena ubila simbian koji jeste na samrti ali i dalje živi svoj život, i time (ako uspe) dobila mizernih par procenata veću zaradu na onima koji će tako naterani prevremeno (godinu-dve ranije) sa simbiana preći na ašu/vindoz umesto na android.

Ja znam da ti i Odin ne možete ukapirati o čemu se radi tu u toj temi, znam da je vama nekakav moral i obzir zadnja rupa na svirali i da je vama tih (mogućih) par procenata novca sve što vidite pred očima (isto kao i sadašnji menadžeri Nokie), ali postoje još neke stvari u životu zbog kojih ovakav postupak može samo da se nazove bljuvotinom.
[ Odin D. @ 29.03.2014. 16:36 ] @
Postoje mnoge stvari u zivotu koje nemaju mnogo veze sa novcem, ali poslovi koji zahtjevaju ulaganje novca i trosenje novca nisu jedne od tih stvari koje nemaju veze sa novcem.
[ pisac @ 29.03.2014. 16:53 ] @
Ne, nisi ti to sada dobro rekao. Ti u stvari hoćeš (sve vreme, i u drugim temama) da kažeš da je u biznisu moral besmislen.

Izvinjavam se što moja malenkost nema nameru da se složi sa takvim razmišljanjem, ni u ovoj ni u bilo kojoj temi. Za + par % $ prodavati dušu može samo nemoralno stvorenje, a u ovom slučaju je to Nokia tj. bolje reći aktuelni menadžeri. Kojekakvi "menadžeri" i druge napucane face misle da je u biznisu sve dozvoljeno i da su prepametni kada bezobrazlukom uspeju da ućare neku sitnu kintu više nego što bi uspeli obzirnim postupcima. To je ponašanje na nivou uličnih prevaranata.
[ Odin D. @ 29.03.2014. 17:15 ] @
Nokia je firma koje se ne bavi prodajom duša nego telefona.
Takodjer se ne bavi proizvodnjom, distribucijom i servisiranjem morala, nego proizvodnjom, distribucijom i servisiranjem telefona.

To sta tebi treba eventualno mozes dobiti u nekoj crkvi, sekti ili jos prije u nekoj instituciji za saniranje mentalnih problema.
Komercijalne kompanije nemaju veze sa takvom vrstom "proizvoda" i usluga.
[ strela75 @ 29.03.2014. 18:25 ] @
@newtesla

Imas ogranicenje da razumes da drugi (npr. ja) moze da zavrsi svoj posao sa onim sa cime prvi (ti) ne moze? I ja ti tu ne mogu pomoci.

Pozdrav.
[ pisac @ 29.03.2014. 19:17 ] @
Citat:
Odin D.: Komercijalne kompanije nemaju veze sa takvom vrstom "proizvoda" i usluga.

Kompanije kao nekakva samostalna svesna bića (sem u poremećenom američkom zakonodavstvu) ne postoje, one se sastoje od ljudi koji njima upravljaju. Po postupcima kompanije u stvari znaš kakvi su ljudi koji se nalaze u toj kompaniji.

A sada opet pročitaj moj prehthodni post, a onda i onaj pre njega:
Citat:
pisac: Ja znam da ti i Odin ne možete ukapirati o čemu se radi tu u toj temi, znam da je vama nekakav moral i obzir zadnja rupa na svirali i da je vama tih (mogućih) par procenata novca sve što vidite pred očima


I šta god budeš rekao dalje, samo se vrati na ta dva posta, jer je u njima sadržano sve što ti i Andrej i slični ne možete da shvatite.
[ Marko_L @ 29.03.2014. 21:05 ] @
Postoji nekoliko problema sa tim moralom. Prvo, moral ne zarađuje novac, a svrha firme je upravo da zaradi novac. Prema tome, bavljenje moralom od strane neke kompanije bi bio kao pokušaj da proizvodiš struju tako što ćeš da staviš solarne panele u podrum. Druga stvar, moral nije univerzalna već subjektivna kategorija, isto kao pravda, i kao takva zavisi od konteksta, situacije, ugla gledanja. Prema tome, možda je tebi nemoralno to što Nokija radi, ali nije nemoralno zaposlenima, akcionarima i vlasnicima te kompanije i svima onima koji od nje nešto zarađuju. Sve su to neki ljudi koji imaju svoje porodice i kojima treba hleb na stolu. A ti sad predlažeš da se oni ostave bez hleba zato što ti hoćeš podršku za nešto što je zastarelo krajem prošlog veka, ali tebi lično radi pos'o. I ti još to nazivaš moralom. Zapravo je obrnuto.

No, to nije prvi put da od drveta ne vidiš šumu. To je isto kao kad si se hvalio da ti često uradiš posao nekome besplatno, smatrajući da je to moralni čin. A to što je neko zbog tvog besplatnog rada ostao bez hleba, o tome ni ne razmišljaš. To je zato što u životu ne možeš ispasti moralan prema svakome. Šta god da uradiš, nekome će to biti moralno, a nekome ne. U ovom slučaju, ovaj kome si radio posao za dž., sasvim sigurno smatra da si moralan do jaja (pored toga što te smatra za budalu), ali taj koji je mogao da zaradi sa tim poslom hleb za svoju decu, smatraće da si teško đubre. Što pre naučiš da svet tako funkcioniše, to bolje za tebe.

Ako hoćeš da budeš moralan, ali zaista moralan u smislu koji ti ovde predstavljaš, onda lepo otvori firmu koja će da pruža podršku sirotim Symbian korisnicima i developerima, pa sponzoriši tu moralnost iz svog džepa. Naravno da nećeš to uraditi, jer spadaš u grupu ljudi koji su moralisti samo po forumima, a nikada u životu nisu uradili neku moralnu stvar. A nisu zato što su svesni da moral košta, pa se onda isključivo bave moralom kada neko drugi treba to da plati.
[ joojant200 @ 29.03.2014. 23:32 ] @
Ala su zaradili novac sa Winphones i Ashom ubilo se, a tek je Nokiax pravi potez.

Sta fali donaciji symbian developeru putem paypal-a, odnosno eventualnom placanju aplikacije?
Zasto bi pisac morao da mu obezbedi zadovoljenje svih njegovih potreba (ukljucujucu naravno i najnoviji andorid/ios telefon) ?
[ Andrej013 @ 30.03.2014. 15:28 ] @
Prva vrlo bitna stvar koju povrsni ne shvataju je da je tih "mizernih par procenata" najcesce margina na osnovu koje kompanija posluje. Dakle, to da li ces da zaradis 100 miliona ili 103 miliona je vrlo cesto razlika izmedju prosperiteta i bankrota.

Sledece, firme se vrlo cesto ponasaju izuzetno moralno i to nije nikakava retkost, sta vise!
Naravno, to je slucaj samo i jedino kada je firma u stanju da izreklamira svoj moral i naplati ga jer se ovce loze na to. To je podmukla vrsta marketinga na koje pisac i razni hipsteri i ovce po americi padaju samo tako. Samo se treba prosetati delovima bruklina gde zive deca milionera kojima roditelji placaju sve sto pozele. Takvi su uvek prvi da moralisu i rasipaju pare koje nisu zaradili. Odlican primer je moj prvi komsija od 35 godina koji insistira da kupuje mleko od amisha i meso od indijanaca. Dobro organsko melko kosta dolar i po, a on kupuje svoje za 5$ zato sto dolazi iz ruke "neiskvarenog" coveka a tata mu placa stan i dzeparac i omogucava mu da bude slobodni umetnik bez posla koga novac ne interesuje jer novac kvari ljude.
Zbog takvih imas cele kompanije koje na tetrapake i ambalaze svojih proizvoda redovno stavljaju natpise "ovaj proizvod je napravljen neuobicajenom postupkom X koji je skuplji od uobicajenog postupka Y i mi to radimo uprkos tome sto nam se ne isplati, ali time cuvamo sume/bizone/glecere/nezenje/sove/majku prirodu/decu u sirotistima/bla bla". I ovce to kupuju iako je proizvod "pisljivih par procenata" skuplji ili manje kvalitetan od konkurentskog.

Jedina je razlika sto Nokia nije u situaciji da naplati svoje moralisanje i ne moze na svom proizvodu da napise "dragi pisce, nama se ne isplati da pruzamo podrsku za symbian i njome gubimo pare, ali je pruzamo jer smo ciste duse i visokog morala, stoga, plati sledece djubre od telefona koje izbacimo vise para od iphone-a ili galaxija".
Tj moze, ali tada bi se pisac dosetio da ga zabole za moral i kupio bi bolji telefon koji je jeftiniji, sto je licemerje. Ili bi mozda i kupio taj telefon sto je onda teski idiotizam. Trece ne postoji ;)

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 30.03.2014. u 17:39 GMT+1]
[ Odin D. @ 30.03.2014. 15:43 ] @
Citat:
Andrej013: Tj moze, ali tada bi se pisac dosetio da ga zabole za moral i kupio bi bolji telefon koji je jeftiniji, sto je licemerje. Ili bi mozda i kupio taj telefon sto je onda teski idiotizam. Trece ne postoji ;)

Ne sumnjam da bi pisac nasao trece rjesenje kojim bi objedinio ta dva.
[ pisac @ 30.03.2014. 19:38 ] @
Citat:
Marko_L: To je isto kao kad si se hvalio da ti često uradiš posao nekome besplatno, smatrajući da je to moralni čin. A to što je neko zbog tvog besplatnog rada ostao bez hleba, o tome ni ne razmišljaš

Tvoj gore ponovljeni komentar na moju davnašnju izjavu spada u neka najuvrnutija razmišljanja koja sam u životu čuo, i po mom mišljenju graniči se sa razmišljanjima koja predstavljaju realnu opasnost za normalno društvo i normalne ljude.

Citat:
Marko_L: onda lepo otvori firmu koja će da pruža podršku sirotim Symbian korisnicima i developerima, pa sponzoriši tu moralnost iz svog džepa.

I ti i tvoja ekipa (podsvesno) uporno izvrćete činjenice tvrdnjom da podrška simbianu strašno košta nokiju. U realnosti (u kojoj vi ne živite) uopšte nije u pitanju Nokijina pasivna podrška simbianu već Nokijino aktivno sprečavanje da podrška ili informacija od bilo koga dođe do simbian korisnika.

Vaša tvrdnja dakle nema veze sa realnošću, izvrćete činjenice da bi opravdali svoje nemoralne stavove.

Ja sada odem na archive.org i tamo nalazim sve informacije o simbian telefonima (uključujući i ključne informacije za rešavanje nekih bagova i problema) koje su nekada bile na Nokijinom sajtu. Da neće neko da mi kaže da Nokiju strašno košta internet pa je skinula to sa svog sajta radi štednje?

Pošto nisi baš ukapirao moju prethodnu metaforu, evo ti još jedna:
Baba je danima teško bolesna u krevetu i sve joj je gore. Imaš 2 opcije: 1) Pokušavaš da je spaseš i gubiš svoje vreme umesto da radiš nešto drugo, 2) Potpuno je ignorišeš i pustiš je da umre dok ti radiš neke svoje poslove.
Međutim, ti i tvoja ekipa birate treću opciju: 3) Uzmeš jastuk i ugušiš babu, jer "moral ne zarađuje novac" a ti hoćeš što pre da prodaš krevet na kome je baba ležala.

Citat:
Marko_L: Postoji nekoliko problema sa tim moralom. Prvo, moral ne zarađuje novac, a svrha firme je upravo da zaradi novac.

Ko ne ume svoj posao da radi moralno, neka promeni posao.

Tvoja definicija firme se naravno poklapa sa Odinovom idejom ba u biznisu nema mesta moralu. U tu definiciju firme bez problema mogu da se uklope i dileri droge, ulični prevaranti, džeparoši, lopovi, i sličan talog društva, jer kao što ti reče "moral ne zarađuje novac", a njima je naravno cilj da zarade novac jer i oni imaju decu koju treba da prehrane. Verovao ili ne.

Ja vam od sveg srca, najiskrenije, želim da u svom životu imate što više i što češće susrete sa takvom vrstom poslovanja u kome nema mesta moralu. Zaista, jako bi mi bilo drago da živite svoj život na način na koji verujete da je ispravan, prilikom svake kupovine bilo čega i bilo kada, prilikom svake pretplate za bilo šta, prilikom svakog poslovnog pregovora, ja vam želim da sarađujete sa ljudima nalik vama

[Ovu poruku je menjao pisac dana 30.03.2014. u 21:26 GMT+1]
[ KrkaCiC @ 30.03.2014. 19:48 ] @
@ pisac jel ti nikako da shvatis da tamo u exNokia menadzment mnogo zabole uvo za neki tamo symbian koji jos uvek koristi promil ljudi na svetu. I od takvih nece imati nikakvu zaradu. i onda ih zabole
Iskreno,da li si cuo da neki brend auto industrije i dalje proizvodi rezervne delove za neki model od pre 20 godina? Ne?

Da li bi dosao po mene kolima u centralnu Srbiju svojim automobilom ako ti kazem da cu ti mozda platiti da me odvezes do marketa da kupim sebi grickalice? Ne? E ako odgovaras sa NE onda nemas morala uopste
[ pisac @ 30.03.2014. 20:33 ] @
Kad već pominješ kola, šta misliš da li bih ti izbušio gume (koje sam ti ja prodao) na kolima kako bi morao da kupiš nove gume, jer eto ja držim neku prodavnicu guma u tvom kraju pa ćeš možda opet baš kod mene u radnju da dođeš.

Jeste da ćeš malo da se maltretiraš i pljuneš pare ranije nego što si planirao, i jeste da možda uopšte nećeš u moju radnju da dođeš već kod konkurencije, ali "moral ne zarađuje novac" a ja gle čuda treba da prehranim svoju decu , tako da ćeš razumeti da je sve to OK i da tako treba jer se tako vodi uspešan biznis.
[ Marko_L @ 30.03.2014. 21:21 ] @
Citat:
Tvoj gore ponovljeni komentar na moju davnašnju izjavu spada u neka najuvrnutija razmišljanja koja sam u životu čuo, i po mom mišljenju graniči se sa razmišljanjima koja predstavljaju realnu opasnost za normalno društvo i normalne ljude.

Ne, nego je tvoj pogled prilično sužen. Ti u celoj priči vidiš samo sebe i tog kome si učinio uslugu, a ne vidiš štetu koju si napravio nekom trećem. Ne kažem da to treba da te zanima, većinu ljudi ne zanima, ali ako ćeš da trubiš o moralu, razmisli prvo o svojim postupcima, pa onda kritikuj druge. Šta god da uradiš u životu, nekome će ići na korist, a nekome na štetu. To je fakat.
Citat:
I ti i tvoja ekipa (podsvesno) uporno izvrćete činjenice tvrdnjom da podrška simbianu strašno košta nokiju. U realnosti (u kojoj vi ne živite) uopšte nije u pitanju Nokijina pasivna podrška simbianu već Nokijino aktivno sprečavanje da podrška ili informacija od bilo koga dođe do simbian korisnika.

Vaša tvrdnja dakle nema veze sa realnošću, izvrćete činjenice da bi opravdali svoje nemoralne stavove.

Ja sada odem na archive.org i tamo nalazim sve informacije o simbian telefonima (uključujući i ključne informacije za rešavanje nekih bagova i problema) koje su nekada bile na Nokijinom sajtu. Da neće neko da mi kaže da Nokiju strašno košta internet pa je skinula to sa svog sajta radi štednje?

A kako to Nokija sprečava da informacije dođu do korisnika? Imaš milion sajtova po netu koji se bave Symbian-om. Evo ti na primer jedan od njih
http://www.allaboutsymbian.com/
Kako to da ga Nokija do sada nije ugasila ako se bavi aktivnim zatiranjem semena Symbian-u?

Nokija je jednostavno odlučila da napusti tu platformu, i samim tim joj nije u cilju da na bilo koji način promoviše korišćenje istog, već naprotiv da obeshrabri ljude da koristi taj sistem i da umesto toga pređu na nešto novo. Ti ćeš kao korisnik Symbian-a i dalje moći da ga koristiš, niko ti ne brani, i na internetu ćeš uvek imati gomilu informacija, trikova, fixeva, tutorijala kako nešto da uradiš na tom sistemu. Ali ti očekuješ zvaničnu podršku od nekoga ko želi da makne ljude od te platforme. To je već teška psihodelija.

I naravno da podrška Symbian-u košta, ali ne tako što ih košta samo hosting sajta za pružanje podrške. To je možda tako u tvom ograničenom svetu. Košta utoliko što neko treba te informacije da održava, neko treba da se javi korisnicima na telefon ili odgovori na mejl, ima tu mnogo toga što ti ne razumeš, a da ne pričamo o indirektnom trošku koji će imati odlaganjem privlačenja korisnika na novu platformu.

Uostalom, ne mora da znači da je njihova odluka ispravna, ali ako nije, njima će se obiti o glavu, a ne tebi.
Citat:
Ko ne ume svoj posao da radi moralno, neka promeni posao.

Tvoja definicija firme se naravno poklapa sa Odinovom idejom ba u biznisu nema mesta moralu. U tu definiciju firme bez problema mogu da se uklope i dileri droge, ulični prevaranti, džeparoši, lopovi, i sličan talog društva, jer kao što ti reče "moral ne zarađuje novac", a njima je naravno cilj da zarade novac jer i oni imaju decu koju treba da prehrane. Verovao ili ne.

Ja vam od sveg srca, najiskrenije, želim da u svom životu imate što više i što češće susrete sa takvom vrstom poslovanja u kome nema mesta moralu. Zaista, jako bi mi bilo drago da živite svoj život na način na koji verujete da je ispravan, prilikom svake kupovine bilo čega i bilo kada, prilikom svake pretplate za bilo šta, prilikom svakog poslovnog pregovora, ja vam želim da sarađujete sa ljudima nalik vama

A zašto misliš da je drugačije. Ja poslujem na ovom tržištu preko 15 godina i nikada nisam uzeo ni jedan jedini dinar na osnovu morala, niti mi je ikada tako nešto nuđeno. Uvek je bio u pitanju interes, možda maskiran u moralni čin, ali i dalje interes. Kad god je neko kupio neki proizvod ili uslugu od mene, bilo je zato što im to treba, a ne zato što je neko silno želeo da ja imam hleb na stolu. Kad god mi je neko dao kredit, taj kredit je morao biti vraćen na ovaj ili onaj način. Kad god sam nešto uradio besplatno, uradio sam da bi taj moj gest rezultovao daljim poslom sa tim klijentom. A sve to važi i u obrnutom smeru. Ja ne znam u kom si ti crtanom filmu video da stvari funkcionišu drugačije. Čak i ovi što se razbacuju donacijama, društvenom odgovornošću, spašavanjem drveća... rade to iz marketinških, a ne moralnih razloga, a i zbog poreskih olakšica. Da nije tako, radili bi to anonimno.
[ newtesla @ 30.03.2014. 23:45 ] @
Pisac ne kapira da, koliko god među ljudima i nad ljudima bio zabranjen: korporativno, LAPIS je dozvoljen, a često i krajnje opravdan.

...leba jedeš, ne privređuješ, leb na glavu, šikira u sred leba.

Firme ne žive od morala.
Firme ne prodaju moral.
One koje žive od morala i prodaju moral, barem imaju dovoljno morala pa se nazovu pravim imenom: religijska zajednica.

(p.s. ja i dalje na vašem symbianu ne mogu da radim svoj posao: to je ono što neki ne kapiraju)
[ Nymeria @ 31.03.2014. 00:43 ] @
@pisac, metafora ti ne valja. Operativni sistem nije ljudsko bice.
[ mr. ako @ 31.03.2014. 03:16 ] @
Nema veze direktno sa temom, ali ima sa pominjanim moralom kod kompanija...

Pisac, moras da se slozis da zaista kompanija nema moral kao parametar, vec iskljucivo profit. Sto rekose, kompanija gleda samo profit i nista je drugo ne interesuje - sto nam govori da je dobro sto je EU uvela recimo obaveznu garanciju na prozivod 2 godine. :) Jer zamisli, da nije tako, sta bi kompanije uradile... :D ...Posto u tom slucaju moral nije parametar, vrlo brzo dosao trenutak kada bi mogao da kupis telefon koji ima garanicu 22.4m od mesta kupovine (m je oznaka za metar) :D ...Ti kupis telefon, i tek sto odmaknes iz radnje, on se dezintegrise na negde oko 30 metara od radnje zbog losih materijala, vratis se da reklamiras telefon, radnja kaze "E pa druze, garancija ti pokriva 22.4m od mesta kupovine, a ti si presao daleko vise"! :D Tako da, sva sreca da je uvedena obabvezna garancija za proizvod od 2 godine, jer ultraliberalni kapitalizam bi ih ubedio da je najbolji sistem, iako to nije naravno. Stoga, zakonom treba zabraniti sve "nemoralne" radnje i poteze koje kompanije mogu pociniti prema svojim korisnicima (trenutnim i buducim).

Jeste, sa' ce se jave ovi pa kazu, "slobodno trziste hur dur", "korisnici nisu ovce hur dur", "kupovali bi od proizvodjaca koji nudi dobru garanciju hur dur" - Pa... nije tako. Jer da jeste, ne bi EU morala da propise zakonom toliku garanciju. A propisala je jer su kompanije pocele da prave lepo zapakovano djubre koje se bez problema kvari za manje od godinu dana! Ej, proizvod koji traje manje od 12 meseci!! Opet ce se neko javi i kaze "slobodno trziste", "korisnici nisu ovce", "bla bla" - da, slobodno trziste, ali i karteli, dogovori proizvodjaca, a konkurencija moze da ponudi tek nesto malo bolje (45 metara garancija) a da i dalje ostane konkurentna. Opet ce neko reci, "korisnici nisu ovce" - :) - da li ovo vredi kometarisati - korisnici jesu ovce i skakavo djubre i gluposti im se uvaljuju, svakodnevno - kompanije ne retko posezu za agresivnim marketingom, igraju na kartu neinformisanosti, igraju na kartu zatucanosti kupaca - zato i postoje zakoni - da brane prosecne i ispodprosecne ljude od onih koji nemaju moral kao parametar!

Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit.
[ Ivan Dimkovic @ 31.03.2014. 03:50 ] @
Citat:
mr.ako
Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit.


Sto da ne. Tamo gde je takvo misljenje vecina, ljudi slobodno mogu da glasaju i da uvedu sta god hoce od obaveza firmama.

Prakticno, to znaci da ce firme uracunati to u troskove poslovanja na tom trzistu, bas kao sto je trosak duzih EU garancija uracunat u cene proizvoda u EU.

Citat:

zabranu ubijanja proizvoda "na silu".


Ista prica. Kada bi se pojavila neka zemlja koja bi uvela takvu idiotariju to bi, jednostavno, bilo uracunato u cenu zivotnog ciklusa proizvoda i onda dodato u cenu koju bi placali svi kupci na tom trzistu, ukljucujuci i one koji ne zele da placaju podrsku za 15 godina star telefon.
[ Marko_L @ 31.03.2014. 04:34 ] @
Citat:
Sto rekose, kompanija gleda samo profit i nista je drugo ne interesuje - sto nam govori da je dobro sto je EU uvela recimo obaveznu garanciju na prozivod 2 godine. :)

Koji si ti (sad moram da se suzdržim) nepoznavalac tržišta :) Šta je tu konkretno dobro? Ništa. To samo može da natera proizvođače smeća da povećaju cenu svom smeću, kako bi kompenzovali potencijalne gubitke, a ljudi će to i dalje kupovati, jer je najjeftinije. Neće svaki uređaj crći čim mu istekne garancija. Zapravo većina neće, tako da im je dovoljno da podignu cenu za recimo 20-30% i oni su na istom, a ti kao potrošač istu stvar plaćaš 30% skuplje. Sjajan plan Boldriče.

A ko hoće i može da priušti kvalitet, uvek je mogao da kupi skuplji proizvod za koji se daje i duža garancija.

Mislim da je generalno vaš problem u tome što mislite da veliki svetski proizvođači imaju marže od 150%, pa imaju prostora i za smanjenje cena, i za stogodišnju podršku, i za dvestagodišnju garanciju... kad kupiš telefon, da mogu i tvoji čukun unuci da ga koriste bre... ali to nije tako. Marže u nekom iole legalnom poslu se kreću od 1-5% maksimalno i svako nametanje dodatnih obaveza proizvođačima, mora da poveća cenu, inače se proizvođaču ne isplati da radi. Mislite da sve može da se reši zakonima. Pa ne može, ne možeš zakonom da stvoriš pare, pa sad odjednom propišeš zakonom da veš mašina može da košta najviše 300 dinara i sad odjednom svi uspevaju da proizvedu veš mašinu za manje od toga. Znaš kad, nikad. Sve što bi se desilo je da veš mašine prestanu da se proizvode, a ti potrošač izvoli peri veš u kadi.
[ Andrej013 @ 31.03.2014. 04:41 ] @
Citat:
mr. ako:
Nema veze direktno sa temom, ali ima sa pominjanim moralom kod kompanija...

Pisac, moras da se slozis da zaista kompanija nema moral kao parametar, vec iskljucivo profit. Sto rekose, kompanija gleda samo profit i nista je drugo ne interesuje - sto nam govori da je dobro sto je EU uvela recimo obaveznu garanciju na prozivod 2 godine. :) Jer zamisli, da nije tako, sta bi kompanije uradile... :D ...Posto u tom slucaju moral nije parametar, vrlo brzo dosao trenutak kada bi mogao da kupis telefon koji ima garanicu 22.4m od mesta kupovine (m je oznaka za metar) :D ...Ti kupis telefon, i tek sto odmaknes iz radnje, on se dezintegrise na negde oko 30 metara od radnje zbog losih materijala, vratis se da reklamiras telefon, radnja kaze "E pa druze, garancija ti pokriva 22.4m od mesta kupovine, a ti si presao daleko vise"! :D Tako da, sva sreca da je uvedena obabvezna garancija za proizvod od 2 godine, jer ultraliberalni kapitalizam bi ih ubedio da je najbolji sistem, iako to nije naravno. Stoga, zakonom treba zabraniti sve "nemoralne" radnje i poteze koje kompanije mogu pociniti prema svojim korisnicima (trenutnim i buducim).

Jeste, sa' ce se jave ovi pa kazu, "slobodno trziste hur dur", "korisnici nisu ovce hur dur", "kupovali bi od proizvodjaca koji nudi dobru garanciju hur dur" - Pa... nije tako. Jer da jeste, ne bi EU morala da propise zakonom toliku garanciju. A propisala je jer su kompanije pocele da prave lepo zapakovano djubre koje se bez problema kvari za manje od godinu dana! Ej, proizvod koji traje manje od 12 meseci!! Opet ce se neko javi i kaze "slobodno trziste", "korisnici nisu ovce", "bla bla" - da, slobodno trziste, ali i karteli, dogovori proizvodjaca, a konkurencija moze da ponudi tek nesto malo bolje (45 metara garancija) a da i dalje ostane konkurentna. Opet ce neko reci, "korisnici nisu ovce" - :) - da li ovo vredi kometarisati - korisnici jesu ovce i skakavo djubre i gluposti im se uvaljuju, svakodnevno - kompanije ne retko posezu za agresivnim marketingom, igraju na kartu neinformisanosti, igraju na kartu zatucanosti kupaca - zato i postoje zakoni - da brane prosecne i ispodprosecne ljude od onih koji nemaju moral kao parametar!

Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit.

Ovo je odlican recept za ubijanje konkurencije i garancija da ce cene proizvoda rasti.
Uostalom, sam sebe demantujes-cinjenica da ne postoji firma koja prodaje mobilne telefone koji mogu da se koriste samo na 22.4m od radnje govori da je trziste to regulisalo i da su firme vrlo moralne po tom pitanju: ne prodaju takve telefone iako bi po zakonu mogle.

Pokazujes nerazumevanje vrlina koje slobode privredjivanja i trzista pruzaju. Ako je ispunjen preduslov da su kupci obavesteni (sto ide pod ruku sa vladavinom prava), svaki proizvod koji moze da se proda nekome zasluzuje da bude na trzistu. Mozda marica ne zeli da ima proizvod koji ce da traje 3 godine a da ga plati 500 eura nego joj je mnogo bolje da ima proizvod koji ce mozda trajati godinu dana, mozda 6 meseci a mozda i 4 godine ako moze da ga plati 100 eura. Bogatiji kupac uvek ima mogucnost da kupi dodatnu garanciju za narednih npr 3 godine. Na slobodnim trzistima firme se cak utrkuju da prodaju garancije tog tipa pojedincima, ali nema mnogo smisla primoravati svakog kupca da takvo osiguranje/garanciju kupi, a to je bas efekat zakona o dvogodisnjoj garanciji.

Trziste na kojem postoje firme koje mogu da prodaju krsh, druge koje mogu da prodaju robu srednjeg kvaliteta ali i one sa vrhunskim proizvodima ce uvek biti jeftinije, konkurentnije, produktivnije, uspesnije od trzista koje nema te slobode. Vise ucesnika u trzisnoj utakmici garantuje vecu borbu za deo kolaca, vise entiteta koji se nadmecu cenom, kvalitetom, dizajnom i sl. Na takvom trzistu cak i najveci uvek strepe od konkurencije, ako su pametni.
[ mr. ako @ 01.04.2014. 05:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Prakticno, to znaci da ce firme uracunati to u troskove poslovanja na tom trzistu, bas kao sto je trosak duzih EU garancija uracunat u cene proizvoda u EU.


Ista prica. Kada bi se pojavila neka zemlja koja bi uvela takvu idiotariju to bi, jednostavno, bilo uracunato u cenu zivotnog ciklusa proizvoda i onda dodato u cenu koju bi placali svi kupci na tom trzistu, ukljucujuci i one koji ne zele da placaju podrsku za 15 godina star telefon.
Naravno, takva promena moze podici cenu proizvoda, ali je mnogo skuplje kupovati djubre koje ce se pokvariti posle 22.4metra - a kupaca koji ce takvo djubre kupiti je gomila danas, sutra jos vise. Ljudi koji nisu dovoljno bogati da kupuju djubre, zapravo pomazu svim ostalim braneci ih od bofl robe, jer in the long run, kupujuci proizvod koji ce trajati vise od 22.4metra zapravo stede.
Stoga je i uveden zakon u EU, stoga treba uvesti i ostale slicne zakone koji sprecavaju kompanije da rade "nemoralne" radnje; stoga se takvi zakoni i uvode.

Dodatno bih te molio da procitas ceo post, jer delovi odgovora upuceni drugima mogu biti upuceni i tebi ili preduprediti neke eventualne tvrdnje sa tvoje strane. Ukratko (posto recenica mozda zvuci prepotentno), mrzi me da kucam. :D






Citat:
Marko_L:
Koji si ti (sad moram da se suzdržim) nepoznavalac tržišta :) Šta je tu konkretno dobro? Ništa. To samo može da natera proizvođače smeća da povećaju cenu svom smeću, kako bi kompenzovali potencijalne gubitke, a ljudi će to i dalje kupovati, jer je najjeftinije. Neće svaki uređaj crći čim mu istekne garancija. Zapravo većina neće, tako da im je dovoljno da podignu cenu za recimo 20-30% i oni su na istom, a ti kao potrošač istu stvar plaćaš 30% skuplje. Sjajan plan Boldriče.
Suzdrzavao se ili ne, rekao sam zasto je to dobro, a svakom normalnom je jasno koje mogu biti negativne posledice toga, ali daleko vaznije su pozitivne - imamo kompanije koje imaju samo jedan cilj - profit, imamo kupce - koji su vecinom ovce, i sva sreca zakone koji brane te kupce od "nemoralnih" radnji kompanija. A proizvodjaci smeca ce proizvoditi sada, ne smece kako si ti rekao, vec prozivod koji traje 2 godine - sto je i bila poenta. :D
(benefit je visetruk, sto finansijski, sto ekoloski)

Citat:
Marko_L: A ko hoće i može da priušti kvalitet, uvek je mogao da kupi skuplji proizvod za koji se daje i duža garancija.
Pa eto i pisac je kupio i mogao da priusti kvalitetan prozivod, al' ga zajeba kompanija koja nema moral - stoga treba joj ga uvesti na silu, kao i mnoge druge osobine koje su joj uvedene tokom godina razvoja civilizovanog drustva. Da se kompanija pitala, radnici bi i dalje radili pola svog zivota u najgorim mogucim uslovima i ginuli pritom k'o mravi kad prelaze reku.


Citat:
Marko_L: Mislim da je generalno vaš problem u tome što mislite da veliki svetski proizvođači imaju marže od 150%, pa imaju prostora i za smanjenje cena, i za stogodišnju podršku, i za dvestagodišnju garanciju... kad kupiš telefon, da mogu i tvoji čukun unuci da ga koriste bre... ali to nije tako. Marže u nekom iole legalnom poslu se kreću od 1-5% maksimalno i svako nametanje dodatnih obaveza proizvođačima, mora da poveća cenu, inače se proizvođaču ne isplati da radi. Mislite da sve može da se reši zakonima. Pa ne može, ne možeš zakonom da stvoriš pare, pa sad odjednom propišeš zakonom da veš mašina može da košta najviše 300 dinara i sad odjednom svi uspevaju da proizvedu veš mašinu za manje od toga. Znaš kad, nikad. Sve što bi se desilo je da veš mašine prestanu da se proizvode, a ti potrošač izvoli peri veš u kadi.
Ne znam ko smo to "mi", niti znam odakle ti moc da "nam" citas misli, niti kako si dosao do podatka od 150%, ali ja mislim da je tvoj problem sto imas trecu ruku, koja ti raste na celu i duga je 150cm, a pritom si i slep pa ti ona ne smeta u svakodnevnom zivotu vizuelno, i da ti ta treca ruka svaki dan vadi stogramski deo mozga, i da ces pritom ziveti dvestogodisnjim zivotom tvrdeci isto ovo sto i sada tvrdis... wuz wiz puf, you get the point.
Ne znam koliko se krecu marze svetskih kompanija, ali znam za par kompanija koje imaju daleko vecu marzu od tih 1-5%... znam i za investitore kojima ne pada na pamet da ulazu u proizvod koji ima takvu.
Takodje mi se javlja da Apple ima vecu marzu od tih 1-5%. :)

Dodatno bih te molio da procitas ceo post, jer delovi odgovora upuceni drugima mogu biti upuceni i tebi ili preduprediti neke eventualne tvrdnje sa tvoje strane. Ukratko (posto recenica mozda zvuci prepotentno), mrzi me da kucam. :D






Citat:
Andrej013:
Ovo je odlican recept za ubijanje konkurencije i garancija da ce cene proizvoda rasti.
Uostalom, sam sebe demantujes-cinjenica da ne postoji firma koja prodaje mobilne telefone koji mogu da se koriste samo na 22.4m od radnje govori da je trziste to regulisalo i da su firme vrlo moralne po tom pitanju: ne prodaju takve telefone iako bi po zakonu mogle.
Konkurencija na nekim trzistima radi samo na papiru, a nekad radi i pored uvedenih (na prvi pogled) ristriktivnih zakona.
Cinjenica je da postoje kompanije koje su prodavale uredjaje koji su se ranije kupovali u dvo- ili tro-decenijskom ciklusu, a koji danas ne izdrzavaju ni 5 godina - ili jos i gore - ni godinu dana (12 meseci, MESECI).


Citat:
Andrej013: Pokazujes nerazumevanje vrlina koje slobode privredjivanja i trzista pruzaju. Ako je ispunjen preduslov da su kupci obavesteni (sto ide pod ruku sa vladavinom prava), svaki proizvod koji moze da se proda nekome zasluzuje da bude na trzistu. Mozda marica ne zeli da ima proizvod koji ce da traje 3 godine a da ga plati 500 eura nego joj je mnogo bolje da ima proizvod koji ce mozda trajati godinu dana, mozda 6 meseci a mozda i 4 godine ako moze da ga plati 100 eura. Bogatiji kupac uvek ima mogucnost da kupi dodatnu garanciju za narednih npr 3 godine. Na slobodnim trzistima firme se cak utrkuju da prodaju garancije tog tipa pojedincima, ali nema mnogo smisla primoravati svakog kupca da takvo osiguranje/garanciju kupi, a to je bas efekat zakona o dvogodisnjoj garanciji.
Razumem ja vrline liberalnog kapitalizma, ali ti ne razuemes probleme koji proizilaze iz toga. AKO je ispunjen uslov da su kupci obavesteni - ali to najcesce nije slucaj i tu CINJENICU kompanije najcesce i koriste (video si reklame na TV recimo) - a to sam vec obrazlozio u svom postu da si citao - "Opet ce neko reci, "korisnici nisu ovce" - :) - da li ovo vredi kometarisati - korisnici jesu ovce i skakavo djubre i gluposti im se uvaljuju, svakodnevno - kompanije ne retko posezu za agresivnim marketingom, igraju na kartu neinformisanosti, igraju na kartu zatucanosti kupaca - zato i postoje zakoni - da brane prosecne i ispodprosecne ljude od onih koji nemaju moral kao parametar!"
Konacno, tako nesto treba uvesti za sve tipove prozivoda - ves masina min. garancija ovoliko, mobilni onoliko,... (mada i to vec rekoh: "Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit."), ali ne samo u cilju zastite potrosaca ili ovaca, vec i resursa za koje liberalni kapitalizam nikako da skapira da NISU neograniceni, kao i zbog ekologije. Benefiti i efekti takvih poteza bi bili visestruki.

Citat:
Andrej013: Trziste na kojem postoje firme koje mogu da prodaju krsh, druge koje mogu da prodaju robu srednjeg kvaliteta ali i one sa vrhunskim proizvodima ce uvek biti jeftinije, konkurentnije, produktivnije, uspesnije od trzista koje nema te slobode. Vise ucesnika u trzisnoj utakmici garantuje vecu borbu za deo kolaca, vise entiteta koji se nadmecu cenom, kvalitetom, dizajnom i sl. Na takvom trzistu cak i najveci uvek strepe od konkurencije, ako su pametni.
U teoriji da, u praksi, kao sto vidimo - to ne fercera.
Treba da postoji mogucnost izbora raznog kvaliteta, ali treba postaviti neki minimum. Treba da postoji vise ucesnika, ali to ne garantuje uvek veci kvalitet, bolji dizajn, nizu cenu. A najveci strepe od slicnih vecih, mali tesko probijaju barijeru ulaska na takvo trziste. <-- No, ovo su sve SBBKBB situacije i ima primera koji prevagu prave i na jednu i na drugu stranu.

Konacno, konkurenciju ne treba ubijati, vec je podsticati, to niko ne spori, ali svakako u odredjenim okvirima koji bi stitili ljudski ili bilo koji visi zajednicki interes. Jer dzaba tebi sto mozes da kupis iPhone10 za $10 dolara, ako si mrtav zbog globalnog zagrevanja, ili ako ti je okean poplavio sve bazne stanice. :D

Dodatno bih te molio da procitas ceo post, jer delovi odgovora upuceni drugima mogu biti upuceni i tebi ili preduprediti neke eventualne tvrdnje sa tvoje strane. Ukratko (posto recenica mozda zvuci prepotentno), mrzi me da kucam. :D






[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 01.04.2014. u 06:17 GMT+1]
[ Andrej013 @ 01.04.2014. 05:29 ] @
Citat:
Citat:
Andrej013: Trziste na kojem postoje firme koje mogu da prodaju krsh, druge koje mogu da prodaju robu srednjeg kvaliteta ali i one sa vrhunskim proizvodima ce uvek biti jeftinije, konkurentnije, produktivnije, uspesnije od trzista koje nema te slobode. Vise ucesnika u trzisnoj utakmici garantuje vecu borbu za deo kolaca, vise entiteta koji se nadmecu cenom, kvalitetom, dizajnom i sl. Na takvom trzistu cak i najveci uvek strepe od konkurencije, ako su pametni.

U teoriji da, u praksi, kao sto vidimo - to ne fercera.
Treba da postoji mogucnost izbora raznog kvaliteta, ali treba postaviti neki minimum.

Zapravo, u praksi se bas i vidi da to funkcionise, ali ne u Srbiji. Srbija nikako nije tipican primer liberalnog trzista u kojem zakoni onemogucavaju obmanu. U Srbiji konkurencija ne funkcionise i to nije novost.
I odakle sad pa to da minimum treba da bude dve godine garancije? Aj da razumem 3 meseca ili tako nesto, to je minimum, ali ako je dve godine minimum, sta bi onda trebalo da bude maximum? Ja sam pre par godina bas zeleo da kupim najjeftiniji smartfon za stotinak eura racunajuci da cu da ga koristim bar mesec dana a sve preko toga sam smatrao premijom. Ja zelim da imam taj izbor i da sam u stanju da takav proizvod kupim znatno jeftinije od proizvoda koji traje 2 godine.

Citat:
...
ali ne samo u cilju zastite potrosaca ili ovaca, vec i resursa za koje liberalni kapitalizam nikako da skapira da NISU neograniceni, kao i zbog ekologije. Benefiti i efekti takvih poteza bi bili visestruki.

Ono sto ti promice je to da je otvoreno trziste najefikasnije i najmanje resurasa trosi da bi proizvelo najbolji proizvod, dok se tebi cini da je suprotno, sto ni teorijski ni prakticno ne moze biti.


Citat:
kompanije ne retko posezu za agresivnim marketingom, igraju na kartu neinformisanosti, igraju na kartu zatucanosti kupaca - zato i postoje zakoni - da brane prosecne i ispodprosecne ljude od onih koji nemaju moral kao parametar!

Pa to i jeste problem, sto mene neko obavezuje da placam osiguranje i garanciju(u vidu skupljeg proizvoda) samo zato sto je nekim debilima ono neophodno. To je bas ono o cemu pricamo-zatiranje sloboda i unistavanje konkurencije i gradjenje drustva po meri debila a ne pametnih. Kao sto vec rekoh, razumem da se donese zakon koji kaze da prodavac proizvoda MORA da ponudi osiguranje/garanciju po ceni xyz, pa onda ko voli nek izvoli(a iz iskustva mozemo videti da se za to opredeljuje mizeran % ljudi). Znaci empirijski je dokazano, bas na primeru mobilnih telefona da ljudi to ne zele a da ih drzava primorava. Dakle u USA mozes da kupis to osiguranje za 60-70$ i niko ga ne kupuje iako imaju izbor, dok u EU svi zivi placaju proizvod skuplje zato sto moraju.


Na kraju, vidim da ste se uhvatili "nemoralnih" komanija koje zele da opstanu sa sto manje izdataka, prodaju sto kvalitetniji proizvod sa sto manje ulozenih resursa.
Primeti paralelu-pojedinac zeli da izdvoji sto manje para za sto kvalitetniji proizvod kako bi mu zivot bio lagodniji.
Obe strane su apsolutno podjednako "nemoralne".
[ Shadowed @ 01.04.2014. 08:28 ] @
@mr. ako, ako stvaras sistem u kojem se ovce neguju na stetu onih koji to nisu, dobices sistem u kojem je broj ovaca (procentualno) u porastu a to ne vodi na dobro.
[ pisac @ 01.04.2014. 16:16 ] @
A ako radiš suprotno, dobićeš ono što se u istoriji već mnogo puta dešavalo. Baš zbog takvog razmišljanja u kome neko sebi daje za pravo da kaže "ovce su za šišanje" misleći na ljude, dešavaće se i nadalje kroz istoriju.
[ bojan_bozovic @ 01.04.2014. 17:13 ] @
O kakvim ti ovcama govoriš? Ponuđena ti je roba, kupi ako ti odgovara, ako ne, samo nastaviš dalje! Je li vlasnik Poršea ovca zato što je za auto dao dvesta hiljada evra? I ko si ti da sudiš o tome? Eto, većini odgovara da tržište radi po onome "koliko para toliko muzike", i tu ne možeš ništa.

Zar je problem što ljudi kupuju stvari ne samo zbog tehničkih karakteristika, već i iz drugih razloga? Kao što možemo da uporedimo neki Lambordžini sa Ford Mustang GT500 (takođe brz, mnogo jeftiniji) isto možemo da uporedimo HTC One sa Lenovo K900. Nisu namenjeni istim kupcima.


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 01.04.2014. u 18:28 GMT+1]
[ pisac @ 02.04.2014. 01:21 ] @
O ovcama koje je pomenuo shadowed.
[ mr. ako @ 02.04.2014. 04:27 ] @
Citat:
Andrej013:
I odakle sad pa to da minimum treba da bude dve godine garancije? Aj da razumem 3 meseca ili tako nesto, to je minimum, ali ako je dve godine minimum, sta bi onda trebalo da bude maximum? Ja sam pre par godina bas zeleo da kupim najjeftiniji smartfon za stotinak eura racunajuci da cu da ga koristim bar mesec dana a sve preko toga sam smatrao premijom. Ja zelim da imam taj izbor i da sam u stanju da takav proizvod kupim znatno jeftinije od proizvoda koji traje 2 godine.
Ne treba da je za sve 2 godine, ali trenutno, sa ovakvim legislativnim aparatom to je premija. Naravno da to treba menjati i uvesti nesto slicno sto vec rekoh u prethonim porukama: "Konacno, tako nesto treba uvesti za sve tipove prozivoda - ves masina min. garancija ovoliko, mobilni onoliko,... (mada i to vec rekoh: "Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit."), ali ne samo u cilju zastite potrosaca ili ovaca, vec i resursa za koje liberalni kapitalizam nikako da skapira da NISU neograniceni, kao i zbog ekologije. Benefiti i efekti takvih poteza bi bili visestruki."


Citat:
Andrej013:Ono sto ti promice je to da je otvoreno trziste najefikasnije i najmanje resurasa trosi da bi proizvelo najbolji proizvod, dok se tebi cini da je suprotno, sto ni teorijski ni prakticno ne moze biti.
Najefikasnije u cemu? U stvaranju profita. I nista ga drugo ne interesuje. Jeste, naci ce nacin kako da napravi fon za najmanje resura, ali i kako da ga najbrze proda po najvisoj ceni, ALI i kako da istom kupcu uvali sledeci fon koji je isto najefikasnije proizveo i potrosio najmanje resursa. Kada gledas jedan prozivod, logicno je da ce gledati da kupi sirovine jeftino, a proda proizvod skupo, ali sirovine NISU neoranicene. Hiper-kozumerizam nije odrziv. Kada gledas jedan proizvod, verovatno je najpovoljnije moguce napravljen, ali kada gledas koliko je takvih prozivoda prosecan konzument promenio, koliko je takvih slicnih proizvoda kompanija proizvela, kol


Citat:
Andrej013:Pa to i jeste problem, sto mene neko obavezuje da placam osiguranje i garanciju(u vidu skupljeg proizvoda) samo zato sto je nekim debilima ono neophodno. To je bas ono o cemu pricamo-zatiranje sloboda i unistavanje konkurencije i gradjenje drustva po meri debila a ne pametnih. Kao sto vec rekoh, razumem da se donese zakon koji kaze da prodavac proizvoda MORA da ponudi osiguranje/garanciju po ceni xyz, pa onda ko voli nek izvoli(a iz iskustva mozemo videti da se za to opredeljuje mizeran % ljudi). Znaci empirijski je dokazano, bas na primeru mobilnih telefona da ljudi to ne zele a da ih drzava primorava. Dakle u USA mozes da kupis to osiguranje za 60-70$ i niko ga ne kupuje iako imaju izbor, dok u EU svi zivi placaju proizvod skuplje zato sto moraju.
Zato sto debil kupac to gleda kao - "telefon je $100 dolara, a sa osiguranjem je $160, hmm, uzecu ovo sto sada treba manje da platim". Ne razmisljaju svi dalje od 7 dana u buducnost, neki i nemaju taj kapacitet uopste. E sad, kada kazes, "zatiranje sloboda i unistavanje konkurencije i gradjenje drustva po meri debila a ne pametnih", tom logikom mozes onda i da odstranis sav ostali teret i troskove koji nam se namecu zbog bolesnih, starih, retardiranih, invalida, slepih,... a to vec i sam, nadam se, uvidjas kuda vodi...


Citat:
Andrej013:Na kraju, vidim da ste se uhvatili "nemoralnih" komanija koje zele da opstanu sa sto manje izdataka, prodaju sto kvalitetniji proizvod sa sto manje ulozenih resursa.
Primeti paralelu-pojedinac zeli da izdvoji sto manje para za sto kvalitetniji proizvod kako bi mu zivot bio lagodniji.
Obe strane su apsolutno podjednako "nemoralne".
Kompanija, kao sto kazes to zeli, i to je prirodno u okruzenju i okvirima pod kojim kompanija posluje, ali moras da posmatras bigger picture. Ne moze ti jedina vodilja biti profit. Ne mozes prenebregavati cinjenicu da je prozivod ultra jeftin, ali da recimo postaje obsolete posle par nedelja.
Kupac, kao sto kazes to zeli, i to je potpuno prirodno u okruzenju i pravilima pod kojim je odrastao (oblikovan), ali ne moze konfor pojedinca, biti iznad konfora citave Planete i/ili svih ljudi na njoj... pa cak i iznad konfora tog pojedinca. :D Jer ako svoj privremeni konfor stavi iznad dugorocnog, onda mu dzaba taj jeftin i najkvalitetniji mobilni, ako su sve bazne stanice pod vodom. :) (karikiram)



[ mr. ako @ 02.04.2014. 04:29 ] @
Citat:
Shadowed:
@mr. ako, ako stvaras sistem u kojem se ovce neguju na stetu onih koji to nisu, dobices sistem u kojem je broj ovaca (procentualno) u porastu a to ne vodi na dobro.

Jbg, ako stvaramo sistem u kojem omogucavamo ljudima da nose naocare, pomazemo im da se razmnozavaju, i procentualno se njihov broj povecava.
[ Shadowed @ 02.04.2014. 08:24 ] @
Citat:
pisac:
O ovcama koje je pomenuo shadowed.

Shadowed je pricao o ovcama koje je pominjao mr. ako :)

Citat:
pisac:
A ako radiš suprotno, dobićeš ono što se u istoriji već mnogo puta dešavalo. Baš zbog takvog razmišljanja u kome neko sebi daje za pravo da kaže "ovce su za šišanje" misleći na ljude, dešavaće se i nadalje kroz istoriju.

Ne znam na sta mislis, ali ako mislis na to da ce se "ovce" pobuniti, to ne menja znacajno stvar. Kada se ovce pobune, one samo dovedu drugog stocara.
A i ne kazem da treba raditi suprotno. Zasto mislis da se iz jedne krajnosti mora obavezno ici u drugu.
[ Marko_L @ 02.04.2014. 11:24 ] @
Citat:
Ne treba da je za sve 2 godine, ali trenutno, sa ovakvim legislativnim aparatom to je premija. Naravno da to treba menjati i uvesti nesto slicno sto vec rekoh u prethonim porukama: "Konacno, tako nesto treba uvesti za sve tipove prozivoda - ves masina min. garancija ovoliko, mobilni onoliko,... (mada i to vec rekoh: "Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit."), ali ne samo u cilju zastite potrosaca ili ovaca, vec i resursa za koje liberalni kapitalizam nikako da skapira da NISU neograniceni, kao i zbog ekologije. Benefiti i efekti takvih poteza bi bili visestruki."

Ja se potpuno slažem sa tobom, ali pod jednim uslovom, da se odrede i minimumi za potrošače. Pa se tako odredi da potrošač mora da potroši minimum 100.000 dinara godišnje na mobilni telefon (aparat + potrošnja), minimum 5.000 din godišnje na frizerske usluge, minimum 50.000 din godišnje na hleb, minimum 200.000 din godišnje za garderobu. Mislim, ako je neko toliko nemoralan da pušta kosu dok neki tamo frizer skapava od gladi ili kupi pola vekne hleba koji je neki pekar celu noć mesio i pekao, treba mu na silu taj moral uterati zakonom.
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2014. 12:49 ] @
Citat:
mr.ako
Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit."),


Ima tu samo jedan mali zez, o "profitu" razmislja i potrosac pa nije puno ljudi spremno da plate svoje muzicke zelje, pa zato i nema drzava u kojoj proizvodjaci ne smeju da "ubijaju" proizvode i sl.

Moze neko da sanja i da se "regulise" da svakom kupcu osim dozivotne garancije na mobilni od 50 EUR sleduje i sekretarica i blowjob svaki dan i tura piva ili zestine svako vece u lokalnoj kafani, ali kada neko to treba da iskesira, tu obicno stvari stanu.

Ta faza je negde obicno posle drugog ili treceg piva petkom uvece, obicno ne stize do skupstine ili vlade.

Za sve stvari vazi ona stara: koliko para toliko i muzike, pa tako i za "odrzavanje" proizvoda. Ako su u pitanju tudje pare, lako ih je rasporedjivati i davati dozivotne podrske, ali obicno tudjih para nema puno posto nema puno onih koji su spremni da ih poklanjaju onima sto bi da im neko odrzava 20 godina star telefon.

Sve na ovom svetu kosta. I u najbogatijim drustvima je granica koliko je drustvo spremno da plati garancije za potrosacku elektroniku par godina. O nekoj zabrani gasenja proizvoda i da ne pricamo - zemlja koja bi uvela tako nesto bi momentalno dozivela poskupljenje proizvoda i smanjivanje izbora posto bi postali drasticno skuplji za poslovanje.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.04.2014. u 14:00 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2014. 13:15 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
O kakvim ti ovcama govoriš? Ponuđena ti je roba, kupi ako ti odgovara, ako ne, samo nastaviš dalje! Je li vlasnik Poršea ovca zato što je za auto dao dvesta hiljada evra? I ko si ti da sudiš o tome? Eto, većini odgovara da tržište radi po onome "koliko para toliko muzike", i tu ne možeš ništa.


A pa moze, mogu da se organizuju on i druzina koji imaju isti nacin razmisljanja o biznisu i da ponude takve "fer" potrosacke proizvode slicnima koji hoce moralni biznis, sve sa dozivotnom podrskom i sl.

Ali ne, takvih bas i nema, ali postoji neki broj onih koji bi voleli da im neko drugi plati muzicke zelje.

Eto, bilo bi lepo da ja platim 50-100 EUR neki telefon i da ga posle celog mog zivota proizvodjac podrzava.

Lepo, drzava d'uradi nesto tu(TM), neko drugi ("svi mi solidarno") ce da plati resurse da sve nove generacije radnika u Nokia-i budu upuceni u Nokia 1234 iz 1995-te, tako da i u 2040-toj mogu k'o iz topa da rese problem, zamene komponentu, podrzavaju OS sa 1059-tim apdejtom (naravno, i sve stare verzije moraju i dalje da budu podrzane, sta ako ja necu apdejt? Ko su oni da mi silom namecu nekakav apdejt?).

Sta bre, nista ih ne kosta da i dalje imaju svu dokumentaciju, downloade, API-je itd. na serverima, ne kostaju nista ti megabajti, testiranje i odrzavanje i sve to, imaju radnike i ovako i onako, ako treba 2040-te da se testira telefon iz 1995-te, sta je to problem?

Naravno, to sve mora da bude dzabe - ako ima neki problem, drzava to da regulise tako da su svi moralni i uvek spremni da mi pomognu, bas onako kako ja mislim da treba da budu.

A, uostalom, sto stati 2040-te? Sta ako taj telefon ja u testamentu ostavim nasledstvu? Potpuno je nemoralno da moja deca i unuci budu uskraceni za posteno placen telefon. Ja sam taj telefon posteno platio, ko su oni da mojoj deci i unucima silom uskrate pravo na njega?

Treba propisati zakon da proizvod ne sme biti ugasen "na silu" sve dok ne umre poslednji korisnik istog i taj korisnik nema naslednika.

A i tada, drzava onda treba da osnuje komitet da se proceni da li firma sme da "ubije" taj proizvod ili ga mozda treba proglasiti za nacionalno blago sa beskonacnom podrskom. Mozda jednog dana dodju vanzemaljci i sta bi oni rekli da se neko drzne da uskrati podrsku za komad plastik.
[ pisac @ 02.04.2014. 14:33 ] @
Toliko karikiraš da karikiraš sam sebe.

Nokia E55, telefon na kome nikada nisu ispravljeni bagovi odnosno telefon koji je "discontinued" pre nego što su rešeni problemi zbog kojih je ovaj telefon na granici upotrebljivosti. Sve što je trebala Nokia da uradi jeste da ukloni bagove kao što je to uspešno uradila na E52 (isti telefon samo drugačija tastatura), ali eto oni su rešili da se ne bakću sa time i da tako nateraju korisnike koji su taj telefon kupili da pređu na neki drugi (npr. E52). Naravno da im nije palo na pamet da vrate pare za neispravan (polu)proizvod

Samo jedan primer u moru primera, ne samo kod Nokije nego kod gomile firmi - jer im zakon to prećutno dozvoljava (tako se uzima više novca od ovaca, pa ima i više poreza za političarske glavonje). Uostalom i ceo uspon Microsofta i drugih firmi je upravo rezulat prodaje nedovršenih poluproizvoda celog života.

Ovo sa skidanjem svih informacija o symbian telefonima iako se oni i dalje mogu naći novi u prodavnicama i ne mora biti protivzakonito, jednostavno je samo nemoralno. Obična bljuvotina, i to verovatno čak i kontraproduktivna za samu firmu.

Ako ti imaš nešto protiv toga da neko to nazove pravim imenom, možda i ti živiš od prodaje/uvaljivanja poluproizvoda?
[ joojant200 @ 02.04.2014. 14:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Eto, bilo bi lepo da ja platim 50-100 EUR neki telefon i da ga posle celog mog zivota proizvodjac podrzava.


Kad se kaze dozivotna garancija, obicno se misli na zivotni vek tog proizvoda, ne kupca.

Nije telefon, ali princip je slican: xbox360
Proizveden 2005, za tadasnje vreme ogromnih 3.2 GHz PowerPC Tri-Core Xenon, po niskoj ceni.
I danas je podrzan:
Ako hoces igrice - kupi
Ako hoces xbox live - plati pretplatu
Ako hoces da gledas youtube - plati pretplatu
Ako hoces da ides na internet - plati pretplatu.
Mogu beskonacno da ga podrzavaju po tim uslovima.
Ili neka kola sa 7g garancije, ali zato cene ovlascenog servisa... mogu da daju i dozivotnu garanciju na njih.
[ Odin D. @ 02.04.2014. 15:01 ] @
Citat:
pisac: Ako ti imaš nešto protiv toga da neko to nazove pravim imenom

Nema niko nista protiv da ti nazivas sta god hoces kako god hoces.
Cak ako hoces to i da istetoviras na celu (o svom trosku, naravno) - niko nece imati nista protiv.
Ljudi bi cak najvise voljeli kad bi se ti u znak protesta zapalio ispred skupstine ili mozda Nokia-inog predstavnistva.

Medjutim, ljudi su protiv toga da se donose neki zakoni o tome koje onda oni moraju da placaju, jer svaki zakon se placa i njegovo sprovodjenje nekog kosta.
Ako je vise onih koji za taj zakon samo placaju nego onih koji uzivaju koristi od tog zakona onda to uglavnom nece proci.
[ Marko_L @ 02.04.2014. 15:21 ] @
Citat:
Samo jedan primer u moru primera, ne samo kod Nokije nego kod gomile firmi - jer im zakon to prećutno dozvoljava (tako se uzima više novca od ovaca, pa ima i više poreza za političarske glavonje). Uostalom i ceo uspon Microsofta i drugih firmi je upravo rezulat prodaje nedovršenih poluproizvoda celog života.

Pa to onda samo znači da su njihovi poluproizvodi kvalitetniji od konkurentskih alternativnih "punih" proizvoda.
[ bakara @ 02.04.2014. 15:29 ] @
@pisac

zasto je tebi toliko stalo do symbiana kada nikom drugom vise nije?
Mislim, i ja sam voleo taj symbian, ali on je danas u svakom pogledu smesan i prevazidjen.
[ pisac @ 02.04.2014. 19:09 ] @
Nije da ja patim za simbianom, i mene nerviraju mnoge osobine dotičnog. Ali ne vidim ništa bolje na tržištu trenutno jer su uslovi meni potrebnog smart telefona da bude uži od 50mm i da ima tastaturu, a to jedino simbian ispunjava.

Rešio sam inače da nabavim svoj prvi android, neki sonierikson od 53mm širine (najuži koji sam iskopao da postoji), pa da vidim da li ću ga svariti. Zapanjio sam se kada sam shvatio da android uopšte nema ni posvećene tastere za gašenje poziva, već treba i to juriti i bockati po ekranu... Ispade da je i ovaj ženin samsung "feature phone" sa tačskrinom napredniji od androida, jer tamo ima bar dugmića za pozivanje i prekidanje poziva, pa ne moraš i to da juriš po ekranu.

Ali šta god ja voleo, to nema veze sa time da li je Nokia napravila bljuvotinu svojim postupcima. Jeste, napravila je. Razlog više da ne kupim više ni slučajno ništa od njih, a zadnjih oko 14 godina nisam imao nijedan drugi telefon sem Nokije.
[ KrkaCiC @ 02.04.2014. 19:34 ] @
Nisu svi android telefoni bez tastera,recimo Lg gt540 ima tastere za zvanje i prekid,a nije jedini
[ Sceka @ 02.04.2014. 21:53 ] @
Mozda ce ovo za @pisac-a biti radovanje? :)



Vise o tome ima ovde.


Pozdrav!
[ mr. ako @ 02.04.2014. 23:34 ] @
^ LOL, Sceka, cim sam danas video clanak, setio sam se pisca. :D
[ mr. ako @ 02.04.2014. 23:35 ] @
Citat:
Marko_L:
Citat:
Ne treba da je za sve 2 godine, ali trenutno, sa ovakvim legislativnim aparatom to je premija. Naravno da to treba menjati i uvesti nesto slicno sto vec rekoh u prethonim porukama: "Konacno, tako nesto treba uvesti za sve tipove prozivoda - ves masina min. garancija ovoliko, mobilni onoliko,... (mada i to vec rekoh: "Zakonom kompanije treba naterati da imaju "moral", tj. okvire u kojima moraju da posluju i u kojima moraju da postuju svoje korisnike - u ovom Nokia slucaju, podrsku za OS min. X godina, podrsku za fon min Y godina, zabranu ubijanja proizvoda "na silu". Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit."), ali ne samo u cilju zastite potrosaca ili ovaca, vec i resursa za koje liberalni kapitalizam nikako da skapira da NISU neograniceni, kao i zbog ekologije. Benefiti i efekti takvih poteza bi bili visestruki."

Ja se potpuno slažem sa tobom, ali pod jednim uslovom, da se odrede i minimumi za potrošače. Pa se tako odredi da potrošač mora da potroši minimum 100.000 dinara godišnje na mobilni telefon (aparat + potrošnja), minimum 5.000 din godišnje na frizerske usluge, minimum 50.000 din godišnje na hleb, minimum 200.000 din godišnje za garderobu. Mislim, ako je neko toliko nemoralan da pušta kosu dok neki tamo frizer skapava od gladi ili kupi pola vekne hleba koji je neki pekar celu noć mesio i pekao, treba mu na silu taj moral uterati zakonom.


Sorry, masis poentu.


ILI je ovo najvece trolovanje koje sam dosad video... :)

[ mr. ako @ 02.04.2014. 23:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
mr.ako
Over-regulated? Mozda. Ali sta drugo, kad moral nije parametar, a jedina vodilja je profit."),


Ima tu samo jedan mali zez, o "profitu" razmislja i potrosac pa nije puno ljudi spremno da plate svoje muzicke zelje, pa zato i nema drzava u kojoj proizvodjaci ne smeju da "ubijaju" proizvode i sl.

Moze neko da sanja i da se "regulise" da svakom kupcu osim dozivotne garancije na mobilni od 50 EUR sleduje i sekretarica i blowjob svaki dan i tura piva ili zestine svako vece u lokalnoj kafani, ali kada neko to treba da iskesira, tu obicno stvari stanu.

Ta faza je negde obicno posle drugog ili treceg piva petkom uvece, obicno ne stize do skupstine ili vlade.

Za sve stvari vazi ona stara: koliko para toliko i muzike, pa tako i za "odrzavanje" proizvoda. Ako su u pitanju tudje pare, lako ih je rasporedjivati i davati dozivotne podrske, ali obicno tudjih para nema puno posto nema puno onih koji su spremni da ih poklanjaju onima sto bi da im neko odrzava 20 godina star telefon.

Sve na ovom svetu kosta. I u najbogatijim drustvima je granica koliko je drustvo spremno da plati garancije za potrosacku elektroniku par godina. O nekoj zabrani gasenja proizvoda i da ne pricamo - zemlja koja bi uvela tako nesto bi momentalno dozivela poskupljenje proizvoda i smanjivanje izbora posto bi postali drasticno skuplji za poslovanje.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.04.2014. u 14:00 GMT+1]

Ne radi se o dozivotnoj podrsci, vec zabrana ubijanja proizvoda "na silu" u cilju izbacivanja sledeceg djubreta. Korisnik ciji je proizvod ubijen iako nije bilo "potrebe" za tim bi bio bio kompenzovan, isto kao sto bi bio u slucaju da aktivira pravo na garanciju. -Kako se odredjuje ta "potreba"? -Pa, kako se doslo do 2 godine garancije na proizvode? -Komisija, hur dur... -Jbg, trenutno ne postoji bolji nacin. Drugo resenje je da ukinemo i tu garanciju od 2 god, da ukinemo i prava potrosaca, jer sve to dize cenu finalnog proizvoda koju svi placamo!!! Da ukinemo pravila u advertajzingu, da ukinemo i prava radnika cak, jer kompanije daju enormne pare na to - a to sve podize cenu finalnog proizvoda!!! Omoguciti kompanijama da rade sta zele, pa ce biti i onih koje prave kvalitet i onih koje prave bofl, i onih koje daju garanciju i onih koje daju 22.4metra garanciju... zasto ogranicavati slobode tih divnih bica - kompanija?! Jer one, znate, donose profit. Profit! ...Moral? Give me a break. Resursi? Yawn. Ekologija? Meh. Profit uber ales!
[ Nymeria @ 03.04.2014. 00:01 ] @
Citat:
mr. ako: Sorry, masis poentu.


ILI je ovo najvece trolovanje koje sam dosad video...

Zasto trolovanje? Jednostrani moral je nemoralan
[ mr. ako @ 03.04.2014. 00:06 ] @
Citat:
Nymeria:
Zasto trolovanje? Jednostrani moral je nemoralan :)


Da su te dve strane jednake, da.
ALI moras da primetis da je s jedne strane u pitanju kompanija, a s druge ljudsko bice.

Samo izopacen um tu stavlja znak jednakosti.
[ pisac @ 03.04.2014. 00:14 ] @
A, ne, ne, ne... sad će odmah da uskoče pričom o izgladneloj deci koja čekaju da im se tata akcionar/vlasnik/menadžer/radnik nemoralne kompanije vrati sa parčetom hleba...
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2014. 00:37 ] @
Nope, ne radi se tu o te dve strane, vec o ove dve strane:

- One koji bi da dobiju nesto za nista
- One koji nesto proizvode i od kojih bi ovi prvi da se malo ocesu

Kako drustvo ne moze funkcionisati ako je ovih prvih vise od ovih drugih, ne postoji zemlja u kojoj se dobija svakodnevni free BJ za kupovinu telefona.

Ili, ukratko:



Citat:
pisac
Ako ti imaš nešto protiv toga da neko to nazove pravim imenom, možda i ti živiš od prodaje/uvaljivanja poluproizvoda?


Bas je dobro sto si to pomenuo, industrija u kojoj sam ja trenutno je fokusirana na kvalitet softvera i poluproizvodi se ne prodaju posto ne bi bilo kupaca za takvu vrstu proizvoda.

Ali, vidis, u toj industriji su kupci taj kvalitet spremni da plate i ne ocekuju "podrsku" bez ugovora o istoj u kojem stoji tacna cena i duzina te podrske.

Kada bi dosli i trazili podrsku za dzabe, dobili bi bas toliko podrske koliko su platili.

Bas kao sto i ti za telefon iz prosle decenije dobijas taman onoliko podrske koliko je placeno.

Koliko para, toliko muzike pisac. Uvek bilo i uvek bice.
[ crnilabrador @ 03.04.2014. 03:37 ] @
Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?


Zato sto je nokia fuk. Stupid fuk. Mega-turd. To je jedan gigant i monstrum od nekoliko stotina kurika.

Kad su pravili one obicne telefone, bili su kao da ih je pravio neki fini Finac iz Finske. Lepi telefoni, imaju dobar signal, i dugo traje baterija. Javis se na telefon, kucas poruku, uzivancija. Zato sto je to tad bio telefon.

Pa je onda telefon postao pametan. Pa je postao i kamera. I fini Finci su stavili Carl zeiss optiku na kameru zato sto su fini. Pa su onda integrisali i gps u n95.

Ali trebalo im je dugo vremena da stave na jedan klik da mozes da se konektujes na wi-fi. A ne iz deset klikova. Ili da pojacas ili smanjis svetlo. Tako je nastao najgluplji "settings meni" u istoriji podesavanja. Koji se zadrzao i danas. Za razliku od androida, na kome samo prevuces ekran na dole i sve ti je pod rukom.

E zato je nokia namerno unistila symbian, zbog blama. Zatvoreni, autisticni sistem, bez poboljsanja i napretka. Zatvoreni kod, koji je poceo da smrdi kad su otvorili poklopac od tegle. Usmrdelo se.

I cime to da isprave? Ne mozes od mega-turda da napravis pljeskavicu.

I pazi sad ovo. Onda su stavili Windows 8 u svoje telefone.

Neko je pitao da li ima podrska za vpn i napredna podesavanja dns-a i ip adrese, u novoj windows 8 Lumiji.

Pa nema! Ahahahaha nemaaa! Hahahahah. O jbt kakvo gvono.

https://windowsphone.uservoice...283435-manual-ip-configuration

Pogledajte kad je covek postavio zahtev developerima za manuelno podesavanje ip adrese. Septembar 28, 2011.

U 2014. ne mozes da stavis staticku adresu u mobilni telefon. O jbt kakvi pavijani. Menadzment retardiranih majmuna i bolida.

Nastavimo dalje. Ne znam da li je neko probao viber na Lumiji. Pa to je strasno. Na youtube i fejsbuk zaboravite. Ne zato sto su to servisi konkurentskih firmi, nego zato sto su dijabole.

Pazi sad dalje. Ne mozes "brightness" da podesis na dva klika. Ceo settings je na gomili, bez ikakvog reda i logike. Preko 20 nabacanih stavki. I ok, sad bi neko napravio aplikaciju da sam doda na pocetni ekran podesavanje svetla na jedan klik, ali api je restricted!

Ma ko da im pravi dobru aplikaciju za gomilu djubreta sa bezbroj mana. Jednu lepo upakovanu tecnu stvar, su pretvorili u neupotrebljivu "betu", koja nikad nece izaci iz te faze. Ma to je "alfa" retard koji je osudjen na propast.

Kako da brljam po meniju i da pojacam svetlo, kad ne vidim nista. Podneo bih krivicnu prijavu protiv njihove uprave, i sve bi ih strpao u zatvor.

Ali bitno da je bing lep! Ajooj kako je saren i lep! Stalno menja slike! Sam!

Nema veze sto imas kompletan office u telefonu, koji ne mozes da sinhronizujes u firmi, u kojoj trebas da podesis fiksnu ip adresu i dns!

Ne zna Finac iz Finske da napravi pametan telefon. Ni majkrosoftac. Iz majkrosoftije. Glupi su za to. Simbijan je imao 1000 mana koje su trebali da isprave u hodu, i da naprave upotrebljivi OS, sa odavno otvorenim kodom. Ali 'teli su pare. E eto im sad. I njima i onim drugima.

Nema rucno podesavanje ip adrese, j€bo ih telefon blentavi. Igracka za decu, neupotrebljiva.






[ bachi @ 03.04.2014. 07:34 ] @
Citat:
Sceka:
Mozda ce ovo za @pisac-a biti radovanje? :)



Vise o tome ima ovde.


Pozdrav!

Sudeći po komentarima na portalima, Pisac nije usamljen.
[ Sava @ 03.04.2014. 08:22 ] @
Mene ovo podseća na staru priču o BMW automobilima.

Mlađi možda ne znaju, ali stari modeli BMW-a su imali ručicu migavaca sa desne strane volana i uporno su ostali poslednji na tržištu sa takvim položajem. Kada su konačno prebacili na levu stranu novinari su ih pitali zašto su to uradili, a oni odgovorili: "kada već svi greše onda ćemo i mi"!
[ pisac @ 03.04.2014. 14:21 ] @
E, ne znam kad je BMW to prebacio, ali Reno(4) je to prebacio tek sa modelom GTL koji je valjda počeo da se pravi 1983. godine.

Inače, na levoj strani je mnogo bolje zato što se može okretati volan, davati migavac, i menjati brzina u isto vreme. To se ne može kada ti je migavac sa desne strane, sem ako ne voziš auto sa volanom na "pogrešnoj" strani.

Citat:
crnilabrador:Zato sto je nokia fuk. Stupid fuk. Mega-turd. To je jedan gigant i monstrum od nekoliko stotina kurika.
...
Nema rucno podesavanje ip adrese, j€bo ih telefon blentavi. Igracka za decu, neupotrebljiva.


Sa mnogim stvarima koje si rekao mogu da se složim, međutim, ne znam za ove nove Nokijine krševe ali ja na simbianu mogu da podesim statički adresu na wifi-ju.

Citat:
Ivan Dimkovic: Bas kao sto i ti za telefon iz prosle decenije dobijas taman onoliko podrske koliko je placeno.


Namerno izvrćete činjenice samo da ne bi bili ni blizu da priznate da postoji zrno istine u onome što sam rekao.
Simbian telefoni čak i sada mogu da se nađu novi, sve zajedno sa 2 godine garancije Niko nije rekao (sem vas koji karikirate) da je potrebna 10godišnja podrška, međutim sadržaj sa sajta (i to sadržaj koji su pravili i korisnici i developeri) o telefonima koji su se prodavali do skoro ili se još prodaju nisu nikakva "podrška" već neki valjda normalan odnos firme prema svojim klijentima koji su pre samo godinu-dve-tri kupili neki tada hvaljen i promovisan telefon.
[ joojant200 @ 03.04.2014. 19:19 ] @
Citat:
crnilabrador:
Neko je pitao da li ima podrska za vpn i napredna podesavanja dns-a i ip adrese, u novoj windows 8 Lumiji.
Pa nema! Ahahahaha nemaaa! Hahahahah. O jbt kakvo gvono.

Posto je ovo drugi ili treci put u temi da se istice znacaj vpn-a.
Za Simbian IMA.
http://www.telexy.com/Products/ProductInfo.aspx?ProductId=18
http://www.telexy.com/Products/ProductInfo.aspx?ProductId=22
Evo ga i remote desktop, posto je i to jako bitno:
http://www.telexy.com/Products/ProductInfo.aspx?ProductId=21

ja licno nisam koristio pa nemam iskustva sa njima jer mi nije trebalo, ali sam uspesno koristio symsmb, da se sa telefonom konektujem na lokalni windows share i kopiram serije i muziku... kao iz windows racunara... to je bila velika stvar kad je Samsung uveo u S3...sa par godina zakasnjenja u odnosu na N97mini.
[ KrkaCiC @ 03.04.2014. 19:42 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
Sceka:
Mozda ce ovo za @pisac-a biti radovanje?



Vise o tome ima ovde.


Pozdrav!

Sudeći po komentarima na portalima, Pisac nije usamljen.


Meni ovo lici na pricu sa ficom,odnosno fiatom 500
Kad se ga redizajnirali,dobijen je auto slican prvom fici,samo naravno u koraku sa vremenom,i setite se koliko kosta novi fiat 500-ali opet se dobro prodavao,verovatno zbog trenda,i tako ce mozda i biti sa novom 3310
[ Nedeljko @ 03.04.2014. 20:00 ] @
Ja bih samo da dopunim Ivana da to isto važi i u FOSS svetu. Čak je i RMS toga bio oduvek svestan i pronalazio poslovne modele preko kojih bi ta ideja bila održiva.
[ joojant200 @ 03.04.2014. 21:13 ] @
Citat:
KrkaCiC: ...


+ bespotreban citat full verzije slike
Drugi put se u temi citira slika prvoaprilske sale, sledeci put molim raw verziju 3d slike velicine barem 1gb, specijalno optimizovanu za pametne telefone, sto ce biti i dokaz da symbian nije pametan telefon, posto na njemu ne moze da se otvori.
[ crnilabrador @ 03.04.2014. 22:07 ] @
Citat:
pisac:Sa mnogim stvarima koje si rekao mogu da se složim, međutim, ne znam za ove nove Nokijine krševe ali ja na simbianu mogu da podesim statički adresu na wifi-ju. 


Pa to ti kazem. Dekadencija. Retardiraju polako ali sigurno.

Evo vidi odgovor IT suporta na to pitanje:

Trevor J Lawrence replied on February 16, 2013See post history
Close
I wonder why you need a static IP address. It seems problematic to me. You might want a particular IP address when your phone is connected to your WiFi network, but what happens when you carry your phone to Starbucks or any other WiFi hotspot you might wish to utilise. Your static IP address will likely be invalid.

Zvanicna politika firme je, da "od naprednog symbiana kome nismo na vreme otvorili kod, zato sto smo stoka, od sad pravimo telefone za Starbucks-maloumne osobe." Sa 42 MP kamerom koja brlja boje.


Pisac je za mnogo stvari u pravu. Najlakse je tako odjebati ljude od kojih si nekad imao ogromnu korist.

U mnogim stvarima su doneli napredak i revoluciju, a najveci globalni brendovi kao sto su samsung, motorola, LG, ericsson, su bili korisnici njihovih usluga.

On 22 June 2011 Nokia made an agreement with Accenture for an outsourcing program. Accenture will provide Symbian-based software development and support services to Nokia through 2016; about 2,800 Nokia employees became Accenture employees as of October 2011.[11] The transfer was completed on 30 September 2011.

Nokia je i tad imala "no brainer features", ali su sad prevrsili meru. To je zato sto imaju taj nagli diskontinuitet, ljudi koji i jesu prava vrednost su raskurcani, a ne uprava koja ima deficit mozga.

Tacno mogu da zamislim kad neko pametan kaze direktoru razvoja - "trebalo bi da damo mogucnost rucnog postavljanja ip adrese, i podesavanja svetlosti sa pocetnog ekrana."

A neki debeli buljas koji se vec stabilno uvukao, provaljuje nesuvisle sale: "ma sta ce im hahaha, ko da ce neko to sam da radi. Ajde molim te ne lupaj, pa valjda ce covek da stavi i svetlo i adrese na automatski. Sta ce im to rucno ili bilo sta."

I onda se obojica iscepaju od smeha kad se zatvore vrata, sa komentarima kako je ovaj glup.

Nek se raspadnu debilcine, tako im i treba.

[ mr. ako @ 03.04.2014. 23:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nope, ne radi se tu o te dve strane, vec o ove dve strane:

- One koji bi da dobiju nesto za nista
- One koji nesto proizvode i od kojih bi ovi prvi da se malo ocesu
Ono sto je pricao Marko_L je bas ta izopacenost i izjednacavanje kompanije i ljudskog bica. (Ili je omasio poentu. Ili je trolovao.)
Ovo sto ti predstavljas neke dve strane je prvi put ovde pomenuto - i to s tvoje strane - niko nije pomenuo da zeli da dobije nesto za nista, niti da zeli da se ocese! Trolujes ili pokusavas da spinujes?



Citat:
Ivan Dimkovic: Kako drustvo ne moze funkcionisati ako je ovih prvih vise od ovih drugih, ne postoji zemlja u kojoj se dobija svakodnevni free BJ za kupovinu telefona.
Ovo niko i ne pominje osim tebe u svakom drugom postu.
Ako je 2 godine garancija podigla cenu proizvoda, onda ce je isto tako i duza podrska podici, pa ce tako i mera da se proizvod ne ubija "na silu" (iako to cak i ne mora da podigne cenu znacajno, pa cak ni uopste, no nebitno), ali svakako da to sledi... to smo vec apsolvirali, ako si citao:

"Naravno, takva promena moze podici cenu proizvoda, ali je mnogo skuplje kupovati djubre koje ce se pokvariti posle 22.4metra - a kupaca koji ce takvo djubre kupiti je gomila danas, sutra jos vise. Ljudi koji nisu dovoljno bogati da kupuju djubre, zapravo pomazu svim ostalim braneci ih od bofl robe, jer in the long run, kupujuci proizvod koji ce trajati vise od 22.4metra zapravo stede.
Stoga je i uveden zakon u EU, stoga treba uvesti i ostale slicne zakone koji sprecavaju kompanije da rade "nemoralne" radnje; stoga se takvi zakoni i uvode.
"

"A proizvodjaci smeca ce proizvoditi sada, ne smece kako si ti rekao, vec prozivod koji traje 2 godine - sto je i bila poenta.
(benefit je visetruk, sto finansijski, sto ekoloski)
"

"stoga treba joj ga uvesti na silu, kao i mnoge druge osobine koje su joj uvedene tokom godina razvoja civilizovanog drustva. Da se kompanija pitala, radnici bi i dalje radili pola svog zivota u najgorim mogucim uslovima i ginuli pritom k'o mravi kad prelaze reku."




Ono sto je interesantno: Podrzavas 2 godine garancije, ali ovo ostalo skoro pa nazivas komunizmom? Na osnovu cega ti je OK 2 godine garancije, a bilo kakva druga regulacija nije? Koji kriterijum koristis?
[ Odin D. @ 04.04.2014. 01:03 ] @
Citat:
mr. ako: Ako je 2 godine garancija podigla cenu proizvoda, onda ce je isto tako i duza podrska podici, pa ce tako i mera da se proizvod ne ubija "na silu"

Tu filozofiju 'ebe samo jedna "sitnica", a to je da ovce nece masovno kupovati telefone ako cijena predje neku granicu.
Tako npr. ako je deset miliona ljudi spremno da kupi neku Nokiu od €300 evra koja ima dvije godine podrske ne znaci da ce 10 miliona ljudi biti spremno da kupi isti taj model za €1200 evra i 12 godina podrske. Tu se ne radi vise ni o hiljadama; pitanje je da li ce takvih ovaca biti makar dvocifren broj.

Eto npr., poznajuci piscevu filozofiju o nepotrebno kapitalistickom rasipanju para na razne nepotrebstine, za osnovano je pretpostaviti da je svoj aparat pazario na haubi nekog crvenog stojadina, na nekoj ad-hoc pijaci lociranoj na nekoj livadi u blizini nekog prigradskog naselja do kojeg voze oni autobusi sa trocifrenim brojevima. Naravno, za njega je placen neki dvocifren broj evra, a i te pare nisu otisle u Nokiu nego nekom Travolti iz Borca Grede.
To je bilo prije npr. 6-7 godina.
I sad on trazi neku podrsku.

Sutra ce otvoriti temu na kojoj ce se zaliti zasto na ovome ispod (a sto je platio 6 DM prije 14 godina) ne moze da igra Angry Birds i to pripisati pohlepnom kapitalizmu:

[ Marko_L @ 04.04.2014. 01:05 ] @
Citat:
Ono sto je pricao Marko_L je bas ta izopacenost i izjednacavanje kompanije i ljudskog bica. (Ili je omasio poentu. Ili je trolovao.)

A ko čini kompaniju nego ljudska bića? Ne misliš valjda da se gomila kamenja okupila i rešila da osnuju kompaniju?
[ mr. ako @ 04.04.2014. 01:55 ] @
Citat:
Marko_L:
Citat:
Ono sto je pricao Marko_L je bas ta izopacenost i izjednacavanje kompanije i ljudskog bica. (Ili je omasio poentu. Ili je trolovao.)

A ko čini kompaniju nego ljudska bića? Ne misliš valjda da se gomila kamenja okupila i rešila da osnuju kompaniju?

LOL, aj' nemoj vise, molim te. :D
(ili opet trolujes ili se ne razumemo negde...)

Ko je pricao o tome sta cini kompaniju, ko je sagradio, ko pokupio kamenje, a ko osnovao?! Ti stavljas znak jednakosti izmedju onoga sto kompanija kao nezavisan entitet cini i njene ciljeve (profit) sa jedne strane i ono sto ljudsko bice cini i njegove ciljeve (potrebe) s druge... a o stavljanju znaka jednakosti izmedju te dve strane sam vec rekao sta mislim...
[ mr. ako @ 04.04.2014. 02:12 ] @
Citat:
Odin D.:
Tu filozofiju 'ebe samo jedna "sitnica", a to je da ovce nece masovno kupovati telefone ako cijena predje neku granicu.

Da, verovatno preko neke granice nece, stoga je pitanje koliki period propisati kompaniji da mora da "ne ubije proizvod na silu", bas kao sto je propisana garancija od 2 godine koju kompanije moraju da ispostuju... i vecina to, cak i ovde u leglu liberalnog kapitalizma :) , podrzava.
Ipak ukoliko bi isli u neke "ekstremne" slucajeve, postoje proizvodi koje potrosac "mora" da kupi, IAKO je uvedena obavezna garancija od 2 godine - recimo frizider, ves masina. Koliko god da je propisana obavezna garancija duza od 2 godine, potrosac bi morao da kupi, kao sto mora i sada - a verujem da ima takvih, koji su "liberalniji" od Dimkovica i kojima je mnogo 2 godine garancije i placali bi maksimalno mesec dana da im izdrzi ves masina - i sta sad oni ljudi da rade kad ih takvi kao Dimkovic teraju da placaju 2 godine ni krivi ni duzni?!

joke/ Mada, ako bi isli jos dalje u ekstrem, liberalno trziste ce se samo regulisati, ili smanjiti cene ili podici plate, pa ce imati ko da kupi - a masine za ves, kao nekad, rade 20 godina u garanciji, bez korozije. :) /joke
[ bojan_bozovic @ 04.04.2014. 03:14 ] @
Citat:
mr. ako: LOL, aj' nemoj vise, molim te. :D
(ili opet trolujes ili se ne razumemo negde...)

Ko je pricao o tome sta cini kompaniju, ko je sagradio, ko pokupio kamenje, a ko osnovao?! Ti stavljas znak jednakosti izmedju onoga sto kompanija kao nezavisan entitet cini i njene ciljeve (profit) sa jedne strane i ono sto ljudsko bice cini i njegove ciljeve (potrebe) s druge... a o stavljanju znaka jednakosti izmedju te dve strane sam vec rekao sta mislim...


Problem je što znak jednakosti postoji - u biznisu si zbog profita, čak iako je u pitanju one man show. Sve ostalo je sekundarno, mislim, dugove moraš da platiš od nečega, zar ne?
[ bojan_bozovic @ 04.04.2014. 03:16 ] @
Citat:
crnilabrador:
Citat:
pisac:Sa mnogim stvarima koje si rekao mogu da se složim, međutim, ne znam za ove nove Nokijine krševe ali ja na simbianu mogu da podesim statički adresu na wifi-ju. 


Pa to ti kazem. Dekadencija. Retardiraju polako ali sigurno.

Evo vidi odgovor IT suporta na to pitanje:

Trevor J Lawrence replied on February 16, 2013See post history
Close
I wonder why you need a static IP address. It seems problematic to me. You might want a particular IP address when your phone is connected to your WiFi network, but what happens when you carry your phone to Starbucks or any other WiFi hotspot you might wish to utilise. Your static IP address will likely be invalid.

Zvanicna politika firme je, da "od naprednog symbiana kome nismo na vreme otvorili kod, zato sto smo stoka, od sad pravimo telefone za Starbucks-maloumne osobe." Sa 42 MP kamerom koja brlja boje.


Pisac je za mnogo stvari u pravu. Najlakse je tako odjebati ljude od kojih si nekad imao ogromnu korist.

U mnogim stvarima su doneli napredak i revoluciju, a najveci globalni brendovi kao sto su samsung, motorola, LG, ericsson, su bili korisnici njihovih usluga.

On 22 June 2011 Nokia made an agreement with Accenture for an outsourcing program. Accenture will provide Symbian-based software development and support services to Nokia through 2016; about 2,800 Nokia employees became Accenture employees as of October 2011.[11] The transfer was completed on 30 September 2011.

Nokia je i tad imala "no brainer features", ali su sad prevrsili meru. To je zato sto imaju taj nagli diskontinuitet, ljudi koji i jesu prava vrednost su raskurcani, a ne uprava koja ima deficit mozga.

Tacno mogu da zamislim kad neko pametan kaze direktoru razvoja - "trebalo bi da damo mogucnost rucnog postavljanja ip adrese, i podesavanja svetlosti sa pocetnog ekrana."

A neki debeli buljas koji se vec stabilno uvukao, provaljuje nesuvisle sale: "ma sta ce im hahaha, ko da ce neko to sam da radi. Ajde molim te ne lupaj, pa valjda ce covek da stavi i svetlo i adrese na automatski. Sta ce im to rucno ili bilo sta."

I onda se obojica iscepaju od smeha kad se zatvore vrata, sa komentarima kako je ovaj glup.

Nek se raspadnu debilcine, tako im i treba.



Tržište je već reklo šta misli o Windows Phone i Nokiji.
[ crnilabrador @ 04.04.2014. 03:39 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Tržište je već reklo šta misli o Windows Phone i Nokiji.



Pa moram malo da dodam, da pridjem i da ih sutiram dok su na podu. Malo da im ja skacem po lobanji. I symbian me malo nervirao, kad sam kupovao n95 dok je bio na 500 eura. Pa eto reko malo da ih cizmujem.

Podesavanje telefona je imbecilno bilo i na symbianu, i sad na wp. Hvala im za dane, hvala im za noci. Ali morao sam malo da ih pljucnem. Uzeo sam i lumiu da imam od svake vrste po jedan telefon, a i zbog stare ljubavi prema nokiji. Svidja mi se polikarbonat na dupetu. Ugradjuju stare baterije iz c- serije, vade se reciklazom. Tako da ima backup baterije za dzabe pare. I onda se sokiras kad vidis da su retardirali u odnosu na symbian u nekim segmentima. Eto im kad se odricu svoje proslosti. Ko da je symbian pisan na kineskom a ne u c. Wp klizi lepo, android je smesan kako radi, ali umesto napretka u odnosu na symbian, dolaze sa 'no-brain' resenjima. Odrekli su se mozga, a ne symbiana.

Bar mi telefon zvoni kao nekada. Posto sam pas, imam uslovni refleks, hranili su me tom melodijom godinama. Ti-du-dam-dam, ti-du-dam-dam, ti du dam dam-dam. Bar to nisu izbacili.
[ Shadowed @ 04.04.2014. 08:15 ] @
Citat:
mr. ako: Ko je pricao o tome sta cini kompaniju, ko je sagradio, ko pokupio kamenje, a ko osnovao?! Ti stavljas znak jednakosti izmedju onoga sto kompanija kao nezavisan entitet cini i njene ciljeve (profit) sa jedne strane i ono sto ljudsko bice cini i njegove ciljeve (potrebe) s druge... a o stavljanju znaka jednakosti izmedju te dve strane sam vec rekao sta mislim...

Taj znak jednakosti je stavio pisac par strana ranije.
[ pisac @ 15.04.2014. 18:26 ] @
Hahaha, kupih 2 android telefona totalno različita (nijedan nije Samsung). Rekoh, da sagledam situaciju iz raznih uglova.

Ljudi, pa tek sam sad saznao da Android uopšte ne podržava 3G video pozive! Nisam mogao da verujem dok nisam, tražeći na internetu uputstvo kako da napravim video poziv na androidu, pročitao tu nebulozu na više mesta. Hej, 21.vek, taj famozni supernapredni sistem ne podržava video preko 3G, jer je gugl (ili NSA) tako odlučio?

U međuvremenu, još pre ovog tragikomičnog saznanja da ne mogu da nazovem android telefon i imam video poziv, a i uz malu sugestiju nekih detalja koje je pomenuo crnilabrador, sam počeo da dobijam jasniju predstavu zašto je Nokia uništila symbian, i još važnije kako je to krenulo (a krenulo je odavno potajno i iznutra, industrijskom špijunažom i još važnije sabotažom od strane nekolicine potplaćenih ključnih ljudi unutar Nokije).

[Ovu poruku je menjao pisac dana 15.04.2014. u 19:59 GMT+1]
[ bachi @ 15.04.2014. 18:52 ] @
Je l' istina da Android nema 3g video poziv? Mislim, pokraj Skype-a nije da mi treba, ali ja zapravo Telekonju plaćam ~100 dinara za 3g usluge zato što imam 3g telefon...
[ pisac @ 15.04.2014. 18:58 ] @
Pa, ako je tačno ono što piše na Internetu, samo Samsung android podržava 3G video pozive jer to ubacuju preko svojih pečeva na vanila sistem.
[ Drivee @ 16.05.2014. 02:50 ] @
Citat:
bachi:
Je l' istina da Android nema 3g video poziv? Mislim, pokraj Skype-a nije da mi treba, ali ja zapravo Telekonju plaćam ~100 dinara za 3g usluge zato što imam 3g telefon...

Telekom placas 100 dianra jer si kupio ili dobio tel od njih sa 3g. Da nisi, nebi ni placao.
[ crnilabrador @ 16.05.2014. 05:50 ] @
Sve je tacno sta pise na internetu pisac, osim da marsovci rade u mekdonaldsu. Jos malo pa ce i internet da oglupi kao i sve.

Poredjam sva tri telefona ispred sebe, WP, android i jabuku, i gledam koji bih pre izlupao cekicem. Ne znam koji telefon me pravi vecim majmunom. Polako ce nestati svaki jailbreak, rootovanje, custom firewall. Ne znam kako ce to da izvedu na androidu koji je linux, ali ide u tom pravcu sa najnovijim modelima, ima da ode i iptables. Za Wp se ne plasim, kod njih ne postoji vpn.

U stvari bice kao i fiksni. Bices samo korisnik telefona a ne i njegov vlasnik. Zato je i propao symbian i nije na vreme pusten na slobodu. The dresura masa.

Svakom 3 vrste uniforme, 3 vrste frizura da biras, 4 razlicite vrste muzike od 2 ista producenta, zivela sloboda i globalna Severna Koreja.