[ Mister Big Time @ 16.03.2014. 15:04 ] @
Banke će se naći u problemima nakon što Microsoft realizuje svoju odluku i ukine podršku za operativni sistem Windows XP, jer većina bankomata širom sveta koriste upravo ovaj operativni sistem.

Prema podacima Rojtersa, oko 95 posto automata širom sveta koriste XP, što znači da će banke morati da plate milione za novi operativni sistem.

Podsećanja radi, podrška XP-u prestaje 8. aprila ove godine.

Do toga je ostalo manje od mesec dana, a mnoge nepripremljene banke će biti prisiljene da plate Microsoftu za produženje ugovora dok ne kupe novi operativni sistem.

Primera radi, banke u Velikoj Britaniji će Windows 7 platiti između 60 i 70 miliona evra.

Najnoviji podaci pokazuju da Windows XP još uvek koristi više od četvrtine personalnih kompjutera i da je korišćenje čak poraslo u periodu od januara do februara.

Izvor: http://www.b92.net/tehnopolis/...14&mm=03&nav_id=824384



Pokusavam da nadjem neko logicno objasnjenje kako je moguce, da su banke sto domace sto strane toliko bile vezane za XP na bankomatima? Da li je to lobi proizvodjaca bankomata?
Sa druge strane ona cuvena - XP je desktop OS, niko ozbiljan ga nece koristiti za ENTERPRISE primenu.... ispada netacno?!

Who is to blame - M$, vendori bankomata, banke, IT osoblje na menadzerskim pozicijama?!

[ ventura @ 16.03.2014. 15:22 ] @
Novinarska želja za senzacijom...

Ništa se spektakularno neće desiti. Bankomati koji rade pod XP-om (BTW, u pitanju je XP Embedded a ne običan XP) će nastaviti da rade pod XP-om do kraja svog životnog veka, a u međuvremenu će se za bankomate koristiti WES7 ili šta je već trenutno aktuelno. Ja mogu da se kladim da postoji masa bankomata koja još uvek radi na NT4.0 kome je podrška istekla još pre 10 godina.
[ Dexic @ 16.03.2014. 16:54 ] @
Za ne poverovati... skroz se slazem sa venturom :)
[ KrkaCiC @ 16.03.2014. 16:56 ] @
Citat:
ventura:
Novinarska želja za senzacijom...

Ništa se spektakularno neće desiti. Bankomati koji rade pod XP-om (BTW, u pitanju je XP Embedded a ne običan XP) će nastaviti da rade pod XP-om do kraja svog životnog veka, a u međuvremenu će se za bankomate koristiti WES7 ili šta je već trenutno aktuelno. Ja mogu da se kladim da postoji masa bankomata koja još uvek radi na NT4.0 kome je podrška istekla još pre 10 godina.

Mislim da Intesa bankomati rade pod Nt-om
[ bachi @ 16.03.2014. 17:40 ] @
Jednostavno, ako nije pokvareno, ne popravljaj. :)
[ valjan @ 16.03.2014. 17:44 ] @
Pa da, običan novinarski senzacionalizam, jer podrška prestaje u smislu da se neće objavljivati nova ažuriranja, a bankomate ionako ne ažuriraju svakog drugog utorka u mesecu, nego sve to najpre prođe rigorozne testove pa tek ako bančin softver radi kako treba sa tim zakrpama, onda se nekad jednom potera update, i to ako baš postoji jaka potreba za njim. Dakle, bankomati će raditi potpuno isto kako su radili i godinama unazad, a tako će raditi još mnogo godina...
[ Nedeljko @ 16.03.2014. 20:25 ] @
Svako ko bude u problemu zbog isticanja podrške za sistem koji je proizveden pre 13 godina i koji se ne prodaje već 7 godina i posle koga su izašle 3-4 verzije do sada i treba da bude u problemu.
[ anon115774 @ 16.03.2014. 21:04 ] @
Citat:
Mister Big Time:Pokusavam da nadjem neko logicno objasnjenje kako je moguce, da su banke sto domace sto strane toliko bile vezane za XP na bankomatima? Da li je to lobi proizvodjaca bankomata?
Sa druge strane ona cuvena - XP je desktop OS, niko ozbiljan ga nece koristiti za ENTERPRISE primenu.... ispada netacno?!

Who is to blame - M$, vendori bankomata, banke, IT osoblje na menadzerskim pozicijama?!



A da li bi ti, da je tvoja banka, trosio pare na kupovinu nove verzije opreativnog sistema ako ti sa postojecom sve radi kako treba?
[ calexx @ 16.03.2014. 21:50 ] @
Da li banke kupe nove automobile kada postojeći otkažu ili ih menjaju kada postane očekivano da će uskoro da otkažu ili da nema opravke? A verovatno jedan kupljen auto može da pokrije sve bankomate.
Mada mi za banke nije žao, jedini posao im je zelenašenje pa nekad mogu i oni da se otroše.
[ Ivan Dimkovic @ 16.03.2014. 22:21 ] @
Ako PC u bankomatu nema ni jedan otvoren hw. port osim porta za dijagnozu koji je zakljucan + nije vezan na Internet, ne vidim sta ce im upgrade.

Mislim da sam skoro video NT4 bankomat, ne secam se tacno gde ali je pukao i iskocila konzola pa se vidi verzija Windows-a.

Citat:
calexx
Da li banke kupe nove automobile kada postojeći otkažu ili ih menjaju kada postane očekivano da će uskoro da otkažu ili da nema opravke? A verovatno jedan kupljen auto može da pokrije sve bankomate.


Mislim da je analogija losa.

Auto koji je presao 150-200K km ima visoku sansu da otkaze uz skup kvar i odrzavanje se vise prakticno ne isplati (pricamo za vlasnika koji mora da radi sve servise itd... tj. banku).

Windows XP moze da radi do sudnjeg dana ako bankomat nije povezan na Internet i nema lak pristup hardveru. Pre ce hardver da crkne nego OS. Pricamo o masini kojia prakticno tera jedan user-proces i ne menja se nista od podesavanja posle starta upotrebe.
[ bakara @ 16.03.2014. 22:33 ] @
Bankomat svakako mora biti vezan za neki intra-internet da bi radio svoj posao.
[ dragancesu @ 17.03.2014. 06:49 ] @
Ma koji problemi? Da li ste videli bankomat iznutra? Vecina koja pise jeste, ali to je jedan PC koji je napravio proizvodjac bankomata i koji kontrolise periferije, a to je mnogo mnogo mehanike. Sto se tice veza bankomat nije vezan za M$ server pa da mu M$ ukine podrsku nego za bancin server i to je na neki nacin interno, nema veze sa M$. Video sam mnogo bankomata koji rade pod NT-om i sta im fali, radice i dalje. Sad su proizvodjaci na potezu, treba da naprave novi hadver i softver koji ce da radi na nekom novijem widowsu, pa to treba da odobri VISA, MASTER i ostali sistemi sto ce da kosta, pa kad to prodje onda banke kupuju... Nekad su bankomati kostali 30-50K eur, sad su mozda pojeftinili ali ne mnogo
[ bachi @ 17.03.2014. 07:42 ] @
Čak i da naprave hardver koji će da radi sa Windows 8 i Visa to odobri, zašto bi banke i dalje menjale nešto što savršeno radi sa nečim što će možda savršeno da radi?
[ Zlatni_bg @ 17.03.2014. 09:11 ] @
Ne mogu da poverujem da komentarisete tekst nekoga ko je zavrsio verovatno privatnu zurnalistiku i da mu je palo na pamet da XP koriste bankomati i malo se igrao sa brojkama. Kad su novine i imale kvalitetne IT tekstove a da nisu neke IT novine, osim onih prekopiranih od drugih IT izvora?
[ bakara @ 17.03.2014. 10:49 ] @
Citat:
bachi: ... zašto bi banke i dalje menjale nešto što savršeno radi sa nečim što će možda savršeno da radi?

Zato sto vise nece moci da implementiraju winxp jer ga MS vise nece nuditi, morace da implementiraju drugo resenje.
[ ventura @ 17.03.2014. 11:11 ] @
Citat:
bakara: Zato sto vise nece moci da implementiraju winxp jer ga MS vise nece nuditi, morace da implementiraju drugo resenje.

Što ne bi mogli?

Prvo imaš gomilu retailera koji će da stockpileuju licence za XPe... A čak i da nije tako verujem da ćeš moći da instaliraš XPe pod uslovom da kupiš licencu za WES7 (ili šta bude aktuelno). Verovatno danas možeš i NT4.0 da kupiš po ceni WES7.
[ bakara @ 17.03.2014. 11:22 ] @
Ok, moze i tako, ali cemu sve to?
[ newtesla @ 17.03.2014. 11:52 ] @
A čemu W7 na bankomatu: da štedi bateriju ili zbog HPET-a? :P
[ bachi @ 17.03.2014. 11:52 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
bachi: ... zašto bi banke i dalje menjale nešto što savršeno radi sa nečim što će možda savršeno da radi?

Zato sto vise nece moci da implementiraju winxp jer ga MS vise nece nuditi, morace da implementiraju drugo resenje.

Downgrade licence? :D

Ta mašina radi onu stvar za koju je namenjena i OS tu služi samo da pokrene taj jedan program.

Ko ovi po farbarama što imaju računar za mešanje boja. :) Taj računar meša boje i... taj računar meša boje... I sve dok ne rikne a da ne može da se popravi ili da popravka ne bude ekon. isplativa, taj računar će da meša boje na Windows XPu. :D
[ bakara @ 17.03.2014. 11:59 ] @
I znaci potreban je bas winxp da bi mesao boje?
Nista pre i posle njega ne moze da radi isti posao?
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2014. 12:28 ] @
Citat:
bakara:
Ok, moze i tako, ali cemu sve to?


Zato sto:

a) Radi
b) Testirano je i sertifikovano

Sasvim je razumljivo da novi bankomati koriste novi OS, ali upgrade-ovati stare bankomate nema nikakvog smisla zbog vise stvari:

1. Cene -> zasto bi neko placao upgrade za nesto sto radi?

2. Rizika -> u pitanju je hw. verovatno star 10 godina, uopste nije garantovano da ce novi OS raditi na tom hw-u bez problema

3. Dodatnih troskova -> sve to treba ponovo testirati i sertifikovati i, naravno, platiti ljude koji ce raditi upgrade + downtime zato sto bankomat nece biti dostupan bar par sati dok radi upgrade i testiranje

Drugim recima, banka bi imala samo troskove (i to vrlo verovatno ne tako male troskove) a prednosti nikakve ako su postojeci sistem uradili kako treba.

Ako je sistem u bankomatu pod firewall-om, nema mogucnost izvrsavanja programa sa USB-a i sl.. cak i NT4 radi posao.
[ bakara @ 17.03.2014. 12:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zato sto:

a) Radi
b) Testirano je i sertifikovano

Sasvim je razumljivo da novi bankomati koriste novi OS, ali upgrade-ovati stare bankomate nema nikakvog smisla zbog vise stvari:

Ja i pricam o novim bankomatima, zasto bi neko apgrejdovao stare koji rade bez problema...
Ali isto tako zasto bi sad gurali po svaku cenu stari XP na nove masine.
[ Aleksandar Đokić @ 17.03.2014. 15:40 ] @
Pre neki dan dižem novac na bankomatu Komercijalne banke i levom donjem uglu stoji "Telenor is now connected"... toliko o leased linijama.
[ bachi @ 17.03.2014. 16:21 ] @
Da, ali da li misliš da to nije privatni APN samo za tu banku?
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2014. 16:25 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Ivan Dimkovic: Zato sto:

a) Radi
b) Testirano je i sertifikovano

Sasvim je razumljivo da novi bankomati koriste novi OS, ali upgrade-ovati stare bankomate nema nikakvog smisla zbog vise stvari:

Ja i pricam o novim bankomatima, zasto bi neko apgrejdovao stare koji rade bez problema...
Ali isto tako zasto bi sad gurali po svaku cenu stari XP na nove masine.


Pa zavisi, ako vec imaju gotov image i licence, zasto bi se cimali i radili novo testiranje ako sve vec radi.

OS je tu najmanje bitna stvar, tako da osim ako nema konkretnih razloga za upgrade ne vidim zasto bi menjali stvari koje rade.

@Aleksandar Đokić,

Sve i da je javni internet, ako imaju firewall gde je sve zatvoreno osim IP adrese servera (+ koriste VPN do istog) i portova u upotrebi , nemaju bas neki specijalan razlog da menjaju OS.
[ Shadowed @ 17.03.2014. 18:45 ] @
Citat:
bakara:Ja i pricam o novim bankomatima, zasto bi neko apgrejdovao stare koji rade bez problema...
Ali isto tako zasto bi sad gurali po svaku cenu stari XP na nove masine.

Najjednostavniji razlog je ako nemaju uradjen detaljan QA za software na novijoj verziji Windows-a.
Jasno je da ce pre ili kasnije prelaziti. Jednom nece vise imati hardware na kojem moze raditi xp, ali ce trebati dosta vremena za to. Ili ce iz nekog sasvim drugog razloga menjati software koji provereno radi na novijem Windows-u. I sl. Ali ako je u pitanju samo novi hardware, razlozi za nov Windows i nisu tako veliki.
[ Mister Big Time @ 17.03.2014. 22:53 ] @
Ono sto je meni frapantno jeste sto je XP general purpose consumer OS.
Jest da kazete ovde da je to onaj CE XP, ali cini mi se da videh par puta
kada je pukao bankomat klasican XP look + dole u footeru je stajalo build
od tada mog desktopa build 2600 ako se dobro secam.
Za posao kakav radi bankomat danas je logicnije ici na neko usko
specijaliozavno embedded resenje.
Ali avaj, dominacija M$ ovde pokazuje pravo lice, svaka cast tadasnjim
sales menadjerima...

Ono sto me ovde cudi u diskusiji jeste princip - ako radi ne diraj ga?! Da
li to znaci da su sve skorupaske price o podrsci vendora samo sarena laza
(ofc they are!) i da je na kraju end user prepusten sam sebi i svom umecu?
Jerbo upravo to ce se desiti i zvanicno od nekog aprila... Bas danas sam
bio u banci, svi vrte XP na radnim stanicama... I naravno IE6 :biggrin:
Dodatno, po toj logici staro nam radi posao - i dalje bi svet obucavao novi
kadar za Clipper, Cobol, IBM mainframe, DOS... Dovoljan nam je i obican
HTML4... ali to bas i nije tako...
Perrsonalni primer iz prakse: cim je izasao Debian 7 uradjen je dist
upgrade sa Squeeze-ja v6. Zasto kad je mogla 6ica da radi jos 10 godina? Ok
to je GNU/DŽ, ali principijelno banka verovatno moze jednom u 15 godina da
se otvori cak i za nove prozore..
M$ je inace vrlo glasan po ovom pitanju gasenja podrske, cak i kod nas
pricaju tu mantru...
[ Ivan Dimkovic @ 17.03.2014. 23:02 ] @
Citat:
Mister Big Time
Ono sto me ovde cudi u diskusiji jeste princip - ako radi ne diraj ga?! Da
li to znaci da su sve skorupaske price o podrsci vendora samo sarena laza
(ofc they are!) i da je na kraju end user prepusten sam sebi i svom umecu?


A sta te tacno cudi?

Zasto bi neko dirao uredjaj kome je OS samo minorna stvar ako radi? Bankomat je, prakticno, specijalizovan uredjaj kome je primarna funkcija nesto sto sa IT-om direktne veze nema (tj. IT je samo sekundarna stvar koja omogucava glavnu funkciju: isplatu love). OS je tu samo "enabler" za glavnu funkciju.

Za ono sto bankomat trazi, cak bi i DOS radio posao (sa drajverima) a kamo li Windows XP.

NT4 i XP su verovatno izabrani zbog dostupne sertifikacije kripto algoritama i siroke dostupnosti hardvera i drajvera koji su podrzani. Posao bi sigurno radio i QNX ili neki enterprise Linux, a onda je banci tu svejedno posto sva 3 kostaju na ovaj ili onaj nacin.

Konacno, sto se podrske tice, Microsoft i dalje nudi podrsku za XP Embedded a nudice i podrsku za XP onome ko plati.

Ne vidim sta je cudno da podrska kosta posle 13 godina postojanja nekog proizvoda.

Btw, princip "ako radi ne diraj ga" je zlatni princip u enterprise biznisu.

U bankovnom sektoru i dan danas tu i tamo mozes da naletis na mainframe koji tera COBOL i koji bi se oznojio u benchmark-u protiv modernog smartphone-a... ali to jednostavno nije bitno zato sto: radi.
[ ventura @ 18.03.2014. 18:47 ] @
Citat:
Mister Big Time:
Ono sto je meni frapantno jeste sto je XP general purpose consumer OS.

Pa?

Citat:
Mister Big Time:
Jest da kazete ovde da je to onaj CE XP, ali cini mi se da videh par puta
kada je pukao bankomat klasican XP look + dole u footeru je stajalo build
od tada mog desktopa build 2600 ako se dobro secam.

Baš zbog toga što je u donjem desnom uglu pisala verzija/build je znak da je u pitanju XPe.

Inače XPe je ništa drugo neko komponentizovan Windows XP Pro, gde ti za određen target ubacuješ tačno one komponente koje ti trebaju... Sećam se da je najminimalniji build bio oko 80mb, a u praksi da se vrteo oko 150-180mb kad uključiš i neke drajvere koji su ti potrebni (a koje ubacuješ kao komponente kroz Component Designer).

Citat:
Mister Big Time:
Za posao kakav radi bankomat danas je logicnije ici na neko usko
specijaliozavno embedded resenje.

Zbog čega je logičnije?
[ newtesla @ 18.03.2014. 19:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Btw, princip "ako radi ne diraj ga" je zlatni princip u enterprise biznisu.


Ovu rečenicu da stavite svi lepo u potpis
[ Nedeljko @ 19.03.2014. 02:02 ] @
Samo da pojasnim svoj komentar.

Nisam tvrdio da banke/kogoddrugi imaju problem sa isticanjm podrške, već da ako neko ima problem (svejeno je ko i da li ima ikekve veze sa prozvanim) zbog toga, i treba d aje ima. Nije mu MS kriv zbog nepodržaanja nečega toliko matorog.

U svakom slučaju, članak je novinarso smeće.
[ optimizator @ 19.03.2014. 06:24 ] @
Citat:
Nedeljko

U svakom slučaju, članak je novinarso smeće.


mislim da su odavde preuzeli,i to samo deo teksta...

http://www.informacija.rs/Vest...rske-za-XP-na-bankomatima.html
[ kkedacic @ 23.03.2014. 11:42 ] @
Recimo ovo se nebi desilo ili bi se tesko desilo da je u pitanju neki drugi OS ili upgradeani Windows:
Code:
http://www.extremetech.com/extreme/173701-atms-running-windows-xp-robbed-with-infected-usb-sticks-yes-most-atms-still-run-windows


Za koristenje matorih i nesigurnih stvari nema opravdanja, u svim krizama banke su uvjek u plusu, em ih drzave vuku iz minusa ako nekako u minus i ulete tako da novaca uvjek imaju i mogli bi baciti koju kintu na tehnolosko unaprijedjenje umjesto na kojekakve lobiste, marketing i modele na portama. Ako je virus nasao put do ISS-a koji se nalazi 400km u nizoj zemljinoj orbiti naci ce i put do banke na cosku, treba samo volje i maste, i mozda pokoji neoprezan/glup serviser.
[ jablan @ 23.03.2014. 12:00 ] @
ATM operators eye Linux as alternative to Windows XP
[ ventura @ 23.03.2014. 12:27 ] @

Moje saučešće :)
[ Odin D. @ 23.03.2014. 21:23 ] @
ATM masine na linuxu vec postoje u Indiji i Brazilu.
[ Dexic @ 23.03.2014. 21:26 ] @
Naravno da postoje, ali je pitanje koliko ih je, i koliko mogu da urade (ne znam nista konkretno na tu temu, vec postavljam pitanje u sustini)?
[ ventura @ 23.03.2014. 21:47 ] @
Citat:
Odin D.:
ATM masine na linuxu vec postoje u Indiji i Brazilu.

Verovatno. Problem nije u tome da li ATM softver može da radi na Linuxu ili ne može (naravno da može), već je glavna stvar ko će to i kako održavati kasnije.

Čak i najveći i najrespektabilniji svetski proizvođači hardvera ne podržavaju linux u potpunosti, tj. bolje rečeno, linux ne podržava njih. Npr. napravio si bankomat sa ELO touchscreen ekranom, i posle 4 godine ti poručuješ novi ekran, isti model, ali zbog neke interne stvari unutar kontrolera tvoj linux kernel neće da prepozna taj novi monitor (iako je isti model u pitanju). I onda banka mora da fizički povuče taj ATM na servis, ili da još dodatno plati ionako skupog inženjera koji će da se maltretira sa prebudživanjem kernela i isprobavanjem raznoraznih varijanti na licu mesta.

Ili ti prodavac galantno ponudi support tako što na početku životnog ciklusa bankomata on natovari jedno par hiljada displeja na lager, par hiljada štampača, par hiljada ovoga onoga... Pa kad ti crkne monitor ti onda lepo pozoveš proizvođača kupiš ga kao rezervni deo, zameniš i gotova stvar. Samo što ćeš onda taj monitor nećeš platiti 400 evra već 1400 evra (jer mora i proizvođač da naplati svoju investiciju), a onda staviš prst na čelo i sebi čestitaš kako si napravio odličan potez jer si uštedeo 50 evra na OS-u.
[ Odin D. @ 24.03.2014. 00:31 ] @
To je sad vec nivo o kojem ne vredi mnogo diskutovati ako se ne znaju detalji.

Recimo, dok sam radio za jednu znamenitu firmu koja pravi escalatore i elevatore imao sam prilike da vidim kako rade te stvari sa kontrolorima za te sprave.
Oni, naime, rade samo softver. Hardver su narucivali po specifikacijama od Siemensa, otprilike ovako: treba nam ploca sa xx digitalnih ulaza, yy digitalnih izlaza, magistralom tom i tom, 2MB memorije za nas interni firmware, xx hiljada primjeraka godisnje, podrska sledecih (npr.) 10 godina.
Njih otprilike nimalo ne interesuje koji ce dijelovi biti 'uskoro' obsolete i sl.: to je odgovornost Siemensa kao isporucica zahtjevanog hardvera.
A cijena svega toga se dogovora sada, kad se potpisuje ugovor, a nije ostavljeno Siemensu da za par godina proizvoljno lupa po usima kako mu se prohtije.

Tako se npr. poslednja generacija kontrolnih sistema za eskalatore te firme izbacuje sa odredjenim mikrokontrolerima firme Freescale koji su vec u vreme izlaska tog kontrolnog sistema bili obsolete, tj. Freescale ih nije vise proizvodio, ali Siemens je ocigledno obezbedio dovoljno komada da bez problema podrzi zahtjeve narucioca za trazeni broj primjeraka i godina u buducnosti.
Cijena jednog takvog hardvera je bila bas sitnica (nekih 40-50 evra, u zavisnosti od verzije) u odnosu na escalator (koji kosta od 40,000 pa navise do vise stotina hiljada), i toliko ce to njih od Siemensa da kosta i za 10 godina, bez obzira sto se cip sa kojim se to pravi ne proizvodi.

Medjutim, to je ipak 100% custom sistem, dok je ovdje vise rijec o nekom rijesenju baziranom na nekim 'generalnim' komponentama.
Tzv. industrijski PC je danas sasvim uobicajena pojava, srece se u automatizaciji na svakom koraku, pogotovo kao HID gdje je maltene standard.
U skladu sa tim, postoji i citav spektar 'standardnih' protokola i displeja koji ih podrzavaju, pa ako se za implementaciju izabere neki standardni protokol i standardni displej "ne bi trebalo" da bude nekih vecih problema sa zamjenom displeja ili bilo cega drugog sto je u sistem ugradjeno preko nekog industrijskog standarda.

E sad, ako neko iskopa neke lijeve 'General Tso' displeje koji nisu ni sa cim kompatibilni osim sami sa sobom, iz neke kineske provincije koju niko ne moze naci na mapi i napise neki svoj custom driver za taj displej za neku lijevu verziju linuxa, pa onda za par godina mora na kamili, putem svile, da ide da trazi rezervni displej... to je onda "bankarska je tuga pregolema".
Ali ne vjerujem da su bas toliko naivni.
[ ventura @ 24.03.2014. 00:40 ] @
Ja ne pričam o "Guang Xi Wong" displejima, već o verovatno najboljem svetskom proizvođaču - ELO Touch. Kad sa njihovim uređajima imaš problem sa supportom za linux, onda znaj da je sa tim "Ding Dong Wong" uređajima tek pakao..

Ali ovo su sve neka moja hipotetisanja, odgovor je vrlo prost i jednostavan - nećeš koristiti linux za uređaje gde ti treba dugogodišnji support, već ćeš se 'istresti' neverovatnih 30-40-50 evra i kupiti licencu za XPe kojom si rešio te probleme.

A da se generalno moje mišljenje poklapa sa mišljenjem industrije pokazuje praksa i broj ATM-ova na linuxu.
[ Odin D. @ 24.03.2014. 01:34 ] @
Pa ne sporim ja 'generalno' nista od toga sto si rekao, niti da to uopsteno ne vazi, vec samo da za konkretan slucaj to ne mora da vazi.
Sve zavisi od toga sta je konkretno u pitanju.

Ocekivano trajanje roka sluzbe ATM masina je 5-10 godina. Mozda su oni procjenili da u tom periodu nece biti nekakvih softversko-hardverskih promjena uslovljenih bilo cime (obicno zakonima o bankarstvu i bankarskim uslugama (mozda su dobili garancije od ministarstva finansija svoje zemlje)) niti nekih masovnih kvarova (procjenjeno na osnovu hardverskih testova i dosadasnje statistike kvarova i otkaza upotrebljenih komponenti) i na osnovu toga nabavilli npr. 5-10% vise ekrana (ili bilo cega drugog) nego sto im sad treba, tako da eventualna zamjena ekrana (ili bilo cega drugog) nekim sasvim trecim tipom nije ni u planu. Mozda su nagurali interno neki svoj drajver za taj neki ekran na tu neku verziju linuxa koju sigurno nece mijenjati sledecih 5-10 godina itd.
I to im se sve uklopilo u neku njihovu finansijsku konstrukciju i to je to.

Citat:
ventura: A da se generalno moje mišljenje poklapa sa mišljenjem industrije pokazuje praksa i broj ATM-ova na linuxu.

Pa, ja bih prije rekao da trenutna raspodjela OS-ova na ATM masinama ne oslikava samo trenutnu ponudu mogucnosti i buducnosti, nego je i posljedica dosadasnjih (istorijskih) prilika na tom trzistu. Prije 5-10-15-20-25... godina, linux nije ni postaojao kao opcija u tom poslu, pa se ne moze bas tako direktno iz sadasnjeg trenutka izvuci neka statistika i nju direktno predstaviti kao poredjenje po kvalitetu kad je ta raspodjela uslovljena i mnogim drugim faktorima.
Npr. mogao bih ja tako tvrditi da je automobil Lada bolji od automobila Tesle i reci: "da se generalno moje misljenje poklapa sa misljenjem industrije pokazuje broj proizvedenih Lada i broj proizvedenih Tesla".

Kad se u industriji u necem 'utaba' i 'zapati' neki put i neki principi, onda se cisto po principu manjeg otpora tim utabanim putevima krece vise ljudi i tehnike nego nekim drugim, a mnogi drugi - cak i bolji - mogu zamreti naprosto jer su zakasnili. Ne bi bilo prvi put, a nije ni poslednji. Inercija je tu velika i kad ti treba neko rjesenje veca je vjerovatnoca da ces odabrati ono za koje mozes naci radnu snagu i alat na svakom cosku, nego neko drugo za koje stvari nisu tako lake i pravolinijske.

Mislim, ne nastojim reci ni tvrditi da je linux uopsteno bolji od win, vec samo da za nekog, u nekim odredjenim okolnostima - mozda moze biti, te da je, bez poznavanja konkretnih prilika i okolnosti tog nekog, tesko dati konacan sud.

Takodje, sumnjam da se radi o ustedi od $50 po automatu za OS. Ne sumnjam u cijenu (ne znam koliko kostaju te licence i alati), nego sumnjam da je tolika cifra bila neki prelomni faktor kod odluke o izboru OS-a. To je naprosto zanemarljiva stavka (i jos jednokratna) u cijeni ATM masine, kao i u odnosu na mjesecno odrzavanje.
Mislim ipak da su u pitanju neke druge projektne odluke.
[ Marko_L @ 24.03.2014. 03:03 ] @
A zašto bi banke imale bilo kakav problem, barem kada su u pitanju bankomati, kakve god oscilacije da se dešavaju na tržištu softvera, preciznije OS-eva. Nije da banke same prave svoje bankomate, pa da ih interesuje podrška od MS-a ili bilo kog drugog vendora OS-a. Bankomat je, bez obzira što se sastoji od običnog hardvera i softvera koji se nalaze slobodni u prodaji, zaseban proizvod koji ima svog proizvođača. Prema tome, banka će kupiti određen broj bakomata od onog čiji proizvod ispunjava tražene standarde, potpisati ugovor o održavanju sa tim proizvođačem na onoliko godina koliki je planirani life-cycle tog uređaja, dobiti garancije i dalje je ne zanima. Na proizvođaču je da, kako zna i ume, obezbedi tu podršku koja najverovatnije uključuje i zamenske aparate u slučaju većeg kvara kojih treba da ima dovoljno u rezervi. Ne mislite valjda da neko iz IT-a banke prčka po bankomatima kada se nešto zaglavi ili zakuca? :)
[ ventura @ 24.03.2014. 09:29 ] @
Ali na kraju banka sve to mora da plati. A ako proizvođač bankomata ne mora da ima ogroman lager kako bi obezbedio kompatibilnost, to značajno pojeftinjuje troškove održavanja i garancije.

[ HeYoo @ 24.03.2014. 11:38 ] @
To je što pričaš je verovatno već duboko hipotetisanje. Ono što je sigurno je da Linux ima svoje mesto na embedded tržištu bez obzira na probleme koje si naveo.
[ jablan @ 24.03.2014. 11:51 ] @
[quote]ventura:
Citat:
Odin D.:
Čak i najveći i najrespektabilniji svetski proizvođači hardvera ne podržavaju linux u potpunosti, tj. bolje rečeno, linux ne podržava njih.

Šta hoćeš da kažeš time "linux ne podržava njih"? Da li impliciraš da u slučaju XP-a, "MS podržava taj hardver"? Naravno da ne, drajvere ne piše MS, već sam proizvođač hardvera. Ako je u pitanju iole ozbiljan proizvođač, ne vidim zašto bi bio problem da obezbedi drajvere i za Linux. Drajvere je mnogo lakše portovati nego klijentske aplikacije.
[ ventura @ 24.03.2014. 12:31 ] @
Citat:
HeYoo: To je što pričaš je verovatno već duboko hipotetisanje. Ono što je sigurno je da Linux ima svoje mesto na embedded tržištu bez obzira na probleme koje si naveo.

Linux svakako ima mesta na embedded tržištu, ali ne na uređajima tipa bankomata i sl. Štaviše, ja na gomili embeded uređaja koje proizvodim stavljam linux, ali ja tu imam prostu računicu - moj uređaj ima rok trajanja, i dok mu crkne nešto, ja mogu da ga bacim, a ostale ispravne delove evenutalno da recikliram.. To kod bankomata nije slučaj. Od bankomata se očekuje da funkcioniše besprekorno narednih 10+ godina, jer to je uređaj koji košta 10-15-20 hiljada evra i ne možeš da ga baciš tek tako ako crkne neka komponenta.

Citat:
jablan: Šta hoćeš da kažeš time "linux ne podržava njih"? Da li impliciraš da u slučaju XP-a, "MS podržava taj hardver"? Naravno da ne, drajvere ne piše MS, već sam proizvođač hardvera. Ako je u pitanju iole ozbiljan proizvođač, ne vidim zašto bi bio problem da obezbedi drajvere i za Linux. Drajvere je mnogo lakše portovati nego klijentske aplikacije.

Nemam pojma šta je problem ali činjenica je da danas uzmeš ELO 1939L i zameniš ga na linux mašini koja takođe na sebi ima 1939L od pre 5 godina, i šansa je da to neće funkcionisati sve na plug&play u nekim slučajevima. Da li je to do firmwarea, drajvera, linux kernela, ili čega god da je, ali to je tako.

A opet, evo baš danas uštekao neki 8" guang-dong-ching-ming displej na linux i proradio touch iz prve...

Pa onda situacija kad si proizvođač. Stigne ti serija uređaja koji nisu podržani u trenutnoj verziji kernela, pa moraš da upgradeuješ. A onda može da ti se desi da na novom kernelu neki stari uređaji ti više ne funkcionišu zbog nekih tamo kernel modula ili libova ili čega god... Uglavnom to je sa linuxom sve igrarija bez granica.

Naravno, kod uređaja gde je bitno da li je krajnja cena 50 ili 250 evra, tu licenca za XPe svakako igra ulogu, ali na uređaju od 15.000 evra, cena licence od 30 ili 50 evra je nebitna.
[ HeYoo @ 24.03.2014. 14:43 ] @
Nisam zaista upucen u bankomate ali ne verujem da proizvodjaci bankomata u slucaju kvara istog narucuju random komponentu iz Kine i plug and play metodom je menjaju na licu mesta bez ikakvog testiranja. Takodje, niko ne garantuje da ce plug and play zamena uopste postojati za 10 godina ako prethodno nije napravljena zaliha te komponente.

Citat:
Štaviše, ja na gomili embeded uređaja koje proizvodim stavljam linux, ali ja tu imam prostu računicu - moj uređaj ima rok trajanja, i dok mu crkne nešto, ja mogu da ga bacim, a ostale ispravne delove evenutalno da recikliram..


Koji su to proizvodi koje proizvodis ako nije tajna?
[ valjan @ 24.03.2014. 15:43 ] @
Pošto sam igrom slučaja imao priliku da budem levo smetalo u jednom projektu izrade TTS engine-a za ATM-ove za nekoliko banaka u inostranstvu, moram da kažem da sa softverske strane tu ima mnogo više od nečega što će prikazati GUI na ekranu i pokupiti ono što korisnik unese preko tastera. Ako ste malo obratili pažnju, većina bankomata ima 3,5" ulaz za slušalice i tastere obeležene Brajevom azbukom. Kada slepa ili slabovida osoba pristupi ATM-u i ubode slušalice, tu je API koji će taj event poslati aplikaciji i ona će nakon toga startovati TTS engine (bilo bi bezveze da se sintetizovani glas prodere preko ugrađenih zvučnika "uneli ste PIN kod 1234" ili "imate još 99.999,99din na Vašem računu", to bi bio debeli bezbednosni propust), TTS engine sintetizuje text koji mu pošalje glavna aplikacija i vraća sintetizovani zvučni zapis koji se reprodukuje itd. Ovo je samo jedna sporedna stvar bez koje bankomat može da funkcioniše, ali se prema važećim propisima u velikom broju zemalja mora implementirati, i ako uzmemo u obzir da pod Linuxom nema dovoljno kvalitetnih TTS engine-a (nije da ih nema, ali ne zvuče ni približno dobro kao ozbiljna komercijalna rešenja pod Windowsom), i da je većina tih API-ja za komunikaciju sa HW-om kreirana i testirana na Win platformi, eto jednog od razloga zašto ima malo bankomata na Linuxu.
[ jablan @ 24.03.2014. 16:07 ] @
Izvini, zašto bi ATM trebalo da ima sofisticirani TTS engine, odnosno išta bolji od engine-a koji imaju npr. GPS uređaji, sa snimljenim frazama?
[ knez06 @ 24.03.2014. 19:36 ] @
Da i ja koje slovo turim...

Citat:
Marko_L:
Ne mislite valjda da neko iz IT-a banke prčka po bankomatima kada se nešto zaglavi ili zakuca?

Mislim! Postoji služba u banci (ili outsourcing firma) koja održava te mašine. Kvar se otklanja što hitnije je to moguće.
Bankarsko poslovanje počiva na pisanim procedurama i tajnama. Za sve što ti padne na pamet postoji jednostavno rješenje i nekoliko napisanih procedura u kojima je sve detaljno objašnjeno i raščlanjeno.
Istina je da se kod ATM-a skoro nikada ne dešava sw problem. Jedini razlog za sw problem može da bude posledica lošeg napajanja, tj. štete na elektronici (najčešće HDD). Kad već pričam o kvarovima, najčešći kvarovi na ATM su kvarovi uzrokovani prljavštinom - od prašine na papiru (novcu i slip-u), i to samo na tim mehanizmima (npr. kad podigneš novac, a ne radi izdavanje potvrde jer ne radi štampač).
Ovo sa isticanjem podrške XP-a je apsolutna budalaština. - i oko toga smo se, čini mi se svi složili.
Na bilo kojem OS jednom podešen ATM može da radi sve do hw kvara, ili do izmjene softvera pod kojim radi aplikacija za bankarstvo. U slučaju izmjene sw-a radi se tzv. plan migracije, koji se radi po nekoliko mjeseci intezivno, u kom učestvuju inženjeri banke (iz raznih sektora) koji se međusobno dopunjuju i tim inženjera ekipe koja je prije to radila, tj. prodavca nove aplikacije (ili upgrade-a sistema). Nakon planiranja, slijedi testiranje.
Banke (ili kuće koje rade procesing za njih) uvijek na lageru imaju 2-3 kompletna ATM-a u rezervi, tj. sve djelove koji im ikada mogu zatrebati. Djelove koji im prifale u rezervi naručuju i dobijaju u roku od 5 radnih dana (čak i kod nas). Prije implementacije sistem se testira i analizira (opet oni inženjeri) i sve što mu se novo doda mora da radi, kako bi se krenulo u proces implementacije.
Implementacija nekada podrazumijeva i hw update (dodavanje RAM, zamjena HDD-a isl.). Nakon određenog broja godina (kada zastari) čitav računar se vadi iz bankomata i drugi, hardverski kompatibilan se postavjla umjesto njega. Je li višak da napomenem da se i ovo prethodno detaljno planira? Vendor ATM-a sve to planira i priprema u skladu sa promjenama na tržištu sw-a, tj. evolucijom, a kompanija koja radi sw se prilagođava radnoj sredini.
Kada se radi update ili migracija hw-a ATM se isključuje (ako već nije bio sasvim izvan funkcije) na najkraće moguće vrijeme, tj. do fizičke promjene hw-a. Npr crkne mu štampač, vadi se, stavlja ispravan... Ili, npr. crkne mu računar, računar se izvadi, drugi, prethodno pripremljen se ubaci, uključuje i zaključava ATM, mrežni admin odradi izmjene i ATM nastavlja sa radom. Nakon toga hw se servisira. Isto tako i kod migracije - pripremi se sve, izvadi, očisti prljavština, ubaci, uključi, zatvori..!

U onom slučaju,
Linija preko koje radi taj ATM je iznajmljeni link kod Telenor-a. Ako se radi ozbiljno, a u bankarstvu se radi samo tako, ATM mora da ima više linkova (glavni i backup linkove), i kod različitih provider-a zbog sigurnosti.
Linkovi se prate 24/7/365(366). Na isti način se prate i stanja ATM-ova - ispravnost, količina novca, transakcije itd. Sve je učinjeno da onaj ko dođe da ostavi pare (najmerno nisam napisao uzme, pošto ATM tu stoji da bi za banku uzimao, a ne davao pare) dobije brzu uslugu i osjećaj sigurnosti iako je sve pare u ATM banka osigurala kod osiguravajućih kuća.

Raspisah se ja, ali valjda je nešto i malo jasnije onome ko je imao živaca čitat'.

Zaboravio sam da dodam da je za ATM (posebno onaj koji nije postavljen u okviru nekog objekta koji je pod video nadzorom) veoma važno da ima i aplikaciju za snimanje sa kamere koja se ugrađuje u njega. Može da postoji potreba za malo više resursa nego što neki to očekuju...
[ valjan @ 24.03.2014. 21:26 ] @
Citat:
jablan:
Izvini, zašto bi ATM trebalo da ima sofisticirani TTS engine, odnosno išta bolji od engine-a koji imaju npr. GPS uređaji, sa snimljenim frazama?


Pa sasvim logično - na ATM-u se može javiti mnogo više situacija i treba pročitati mnogo više toga nego na uređaju za navigaciju. Malo pre sam bacio pogled, ženski srpski glas za iGo ima 192 zvučna prompta, ali se većina svodi na "posle 50/100/150/200/x00.. metara skrenite (pod oštrim uglom) levo/desno", "pratite put ispred sebe", "prekoračili ste brzinu", "stigli ste na odredište", "na kružnom toku izađite na prvom/drugom/trećem/... izlazu desno/levo", "izgubljen GPS signal", "izračunaj ponovo" i sl. Realno, tu nema više od pedesetak različitih promptova, većina se može dobiti kombinovanjem onih elementarnih. Ne izgovaraju se ni imena država, ni gradova, niti prilikom unosa adrese postoji zvučna potvrda onoga što si uneo.

Kod podrške za slepe i slabovide potrebno je glasom "pročitati" baš sve ono što se nalazi na ekranu, a tu je već mnogo širi opseg onoga što treba izgovoriti, i u jednom trenutku TTS postaje daleko povoljniji izbor od angažovanja spikera i zakupa studija za nasnimavanje svega potrebnog. Da ne pričamo o tome da je onda baš za svaku i najsitniju izmenu potrebno nasnimiti novi prompt, i distribuirati zvučni fajl na sve bankomate i zameniti njime tačno odgovarajući, ili u softveru prelinkovati veze tako da sad povlače tačno odgovarajući fajl, što uopšte nije tako jednostavan posao. A većina bankomata podržava više jezika, dakle ceo posao treba odraditi bar 3-4 puta. Daleko je lakše izmeniti neku sistemsku poruku u nekom config fajlu koji ionako čitaju svi ATM-ovi i pustiti TTS da odradi svoje kad na red dođe izgovor baš te poruke. Ako malo pogledaš istoriju, od kad se pojavio Windows XP, promenile su se dve države kod nas, uvedena je i Dina kartica, na zapadu je Switch kartica postala Maestro a Laser kartica je prestala da postoji, 13 zemalja su postale članice EU a 7 je ušlo u Eurozonu i zamenilo svoju valutu za €, i poizmenjivalo se još dosta toga, i to se sve odražava na to šta će se pojaviti na ekranu i šta treba da bude pročitano korisniku.

Što se GPS uređaja tiče, skretanje je još uvek skretanje kao i pre 15 godina, leva strana je još uvek leva a desna je i dalje desna, 100m nije ni kraće ni duže nego što je bilo, a na odredište se stizalo i pre par decenija i sada. Tako da je za GPS uređaje daleko isplativije jednom nasnimiti sve promptove i miran si za sve naredne edicije u budućih nekoliko decenija, dok kod ATM-ova teško da ćeš izgurati i par meseci a da ne mora da se sintetizuje neki novi text...
[ valjan @ 25.03.2014. 08:44 ] @
E sad da mi je znati ko još ostavlja otvorene USB portove na ovakvim spravama: http://news.drweb.com/show/?c=5&i=4259&lng=en - takvima ni extended podrška neće puno pomoći...
[ anon115774 @ 25.03.2014. 09:22 ] @
Citat:
Marko_L:
A zašto bi banke imale bilo kakav problem, barem kada su u pitanju bankomati, kakve god oscilacije da se dešavaju na tržištu softvera, preciznije OS-eva.


Zato sto banka placa osiguranje za novac koji se nalazi u bankomatu. Ako koristis softver za koji nema podrske odnoso zastareo cena osiguranja se povecava eksponencijalno :)

A neko je pomenuo redudantne linkove ka bankomatima. Tako nesto ne postoji nigde (ili u promilima) jer je cost to benefit ratio za tako nesto izuzetno velik. Na udaljenim lokacijama gde nema fizicke veze se koriste gprs veze jer je to izuzetno jeftino a i siroko rasprostanjeno.


[ Mister Big Time @ 27.03.2014. 09:14 ] @
Citat:
valjan:
E sad da mi je znati ko još ostavlja otvorene USB portove na ovakvim spravama: http://news.drweb.com/show/?c=5&i=4259&lng=en - takvima ni extended podrška neće puno pomoći...



LOL! Takvoj ekipi mi dakle poveravamo svoj novac, guraju USB-ove u bankomat koji radi pod Windows XP.... smesno zaista. Lepo kazes takvima nema pomoci!
[ jablan @ 27.03.2014. 10:01 ] @
Citat:
valjan:
Tako da je za GPS uređaje daleko isplativije jednom nasnimiti sve promptove i miran si za sve naredne edicije u budućih nekoliko decenija, dok kod ATM-ova teško da ćeš izgurati i par meseci a da ne mora da se sintetizuje neki novi text...

Kao što treba platiti i programere da te nove fraze ubace u kod/konfiguraciju i prevodioce da ih prevedu na n jezika. Ne vidim veliki dodatni trošak da se te fraze i snime. Mislim ok, lepo je kad može automatski, ali čisto sumnjam da je TTS bitna stavka u odlučivanju za konkretan OS. Što se windowsa tiče, razlog zašto je dominantan na ATM-ovima je jedan jedini: legacy. U doba kad je osvajao to tržište (doba NT4), windows tad praktično i nije imao konkurenciju.
[ bojan_bozovic @ 27.03.2014. 15:55 ] @
Tad, u doba Win 9x i NT 4.0 većina ATM-ova je koristila OS/2.
[ jablan @ 27.03.2014. 16:44 ] @
Tako je, a kad je OS/2 ugašen, NT je bio jedini logičan izbor.
[ lega99 @ 27.03.2014. 22:05 ] @
Bull-9000 1999god konzola radila pod windowsom, sta se cudite za bankomate.
Bila je davno neka prica lika iz USA, presao je sa win98 na w2k, ubrzo pojavio se
XP, lik debelo razmislja koliko ce to da kosta firmu ako predje sa w2k na XP.
Sad mobilni rade pod linuxom, zna se mobilni 3-4 crkava i bacas ga ili prodajes
nekom ko nema pojma, banke ne obnavljaju tek tako opremu to su velike investicije.
[ dzigilibonglica @ 27.03.2014. 22:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

...A sta te tacno cudi?
Zasto bi neko dirao uredjaj kome je OS samo minorna stvar ako radi? ...


Prvo, nije problem softvera(aplikacija pisana za XP bez problema ce da radi i na novijem windowsu, ili uz minimalne izmene), softver ce retko otkazati,
Ali hardver riknjava samo tako.

Dosta novog hardvera nema drajvere za Xp, a bankomat je samo racunar sa udovima...
E sad, riknjavaju recimo Hard diskovi, a sta se tada koristilo, sad ga vise mozda i nema u proizvodnji, pa se menja i Maticna ploca,
Mozda su i memorije neke ECC starije generacije ili bilo koje starije, pa ih vise nema, i opet se menja ploca,
ili sama maticna ploca vrisne, pa se menja.

E tu je problem podrske, sta cemo sa drajverima?
I ne samo za plocu, vec i za ostale komponenete (citace kartica, mrezne kartice razne, usb gprs modemi,....itd i ko zna sta sve jos)
Mislis da nekoga briga da pise drajvere za WinXP, bez ucesca MS-a...

Nije to vise ni lako odrzavati, tada kad je to napravljeno da bude na XP-u, sve sto se ubada u komp je moglo da se kupi, i radilo je sigurno na XP-u.

Softver nije problem,
za nove bankomate, ubace lepo WIN7, (ili WIN8, ko zna mozda bude trend pipkanja umesto kuckanja),
ali zbog prestanka podrske, nece vise biti popravke, vec ce se menjati neispravni racunari u bankomatima komplet.
E tu je trosak ne samo OS-a, vec i komplet hardvera, jer vise nece biti lako promeniti pokvareni deo obicnog racunara u bankomatu jer nema drajvera za matori sistem.




[Ovu poruku je menjao dzigilibonglica dana 28.03.2014. u 00:12 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2014. 23:45 ] @
Citat:
banke ne obnavljaju tek tako opremu to su velike investicije.

Mreznu opremu menjaju na 2 godine i ono sto je gore u funkciji,duplikat u podrumu.
Posle se i taj duplikat koji nije ni upotrebljen,prodaje kao rashodovano.
[ bachi @ 28.03.2014. 07:32 ] @
Citat:
dzigilibonglica:za nove bankomate, ubace lepo WIN7, (ili WIN8, ko zna mozda bude trend pipkanja umesto kuckanja),

Na Windowsu 7 pipkanje isto sasvim lepo radi.
[ knez06 @ 28.03.2014. 09:08 ] @
Citat:
dzigilibonglica:
Dosta novog hardvera nema drajvere za Xp, a bankomat je samo racunar sa udovima...
E sad, riknjavaju recimo Hard diskovi, a sta se tada koristilo, sad ga vise mozda i nema u proizvodnji, pa se menja i Maticna ploca,
Mozda su i memorije neke ECC starije generacije ili bilo koje starije, pa ih vise nema, i opet se menja ploca,
ili sama maticna ploca vrisne, pa se menja.

Kada dođe do toga da komponenata više nema na tržištu, ATM je već sebe nekoliko puta otplatio i vrijeme je za reparaciju ili rashod (u zavisnosti od stanja u kome je).
Parafraziraću rečenicu iz svog prethodnog izlaganja: "Izvadiš računar iz ATM, ubaciš novi koji ti vendor preporuči (spremljen da preuzme ulogu prethodnog)". Vendor, tj. onaj ko prodaje ATM razbija glavu sa OS i driverima.

Citat:
Informer:
A neko je pomenuo redudantne linkove ka bankomatima. Tako nesto ne postoji nigde (ili u promilima) jer je cost to benefit ratio za tako nesto izuzetno velik. Na udaljenim lokacijama gde nema fizicke veze se koriste gprs veze jer je to izuzetno jeftino a i siroko rasprostanjeno.

Da li ti stvarno vjeruješ da banke sebi ne mogu da priušte iznajmljene linije? A banka na tome zarađuje, prodajući sigurnost krajnjim korisnicima.
GPRS se koristi kao backup varijanta, to stoji.

Ono što sam napisao, nisam napisao napamet. Radio sam u IT sektoru u jednoj od banaka i poznajem dosta ljudi iz IT-eva drugih banaka. Pripremao sam računare ATM-ova za rad na sistemu banke i mrežne konekcije. Možda neke banke (ili procesing kuće) to rade samo preko GPRS jer je jeftinije, ali im je onda i cijena osiguranja viša, pa mu to dođe skoro na isto, a sa neuporedivom razlikom u sigurnosti.
U tom sektoru za ATM sve je jednostavno i fercera. Imaju testno okruženje u kome su se testirali postojeći ATM-ovi, neki prethodne generacije i jedan koji se planira za budućnost i spojen je na testno okruženje. Pare su užasno osjetljiva stvar, a krađa para iz ATM-a se smatra udarom na sistem, gore je od orobljavanja živog šalteriste.

Ono što postoji na ATM-u je sve prilagodljivo drugim OS. Ali zbog sigurnosti i daleko lakšoj upravljivosti (domen) se danas tu najviše koriste Windows-i.

Ono što je našem narodu nejasno, pošto generalno živi bijedno, krpeći kraj sa krajem i kradući tuđe proizvode (pogotovo SW), banke nemaju problem da plate OS, pošto razvoj košta, a u svakoj trgovini neko je krajnji potrošač. Tako banka dobija na kvalitetu usluge i naplaćuje to od svojih klijenata. To je jedan strašan cirkularni sistem... I to FUNKCIONIŠE.
[ Mister Big Time @ 28.03.2014. 17:00 ] @
>>Ono što postoji na ATM-u je sve prilagodljivo drugim OS. Ali zbog
sigurnosti i daleko lakšoj upravljivosti (domen) se danas tu najviše
koriste Windows-i. <<

Znaci moze neki Linux da vrti ATM? ;-)
Upravljivost preko domena... Ako se napravi aplikacija koja je "kontrolabilna" i koja glumi interfejs izmedju back-end sistema i adminostratora-ovlascenog lica, ne treba nam domen... Ali to je neka druga, sira tema.

[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 29.03.2014. u 00:01 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 30.03.2014. 23:39 ] @
mozda zanimljiv info, glasacke masine (dakle slicno kao atm, mozda i malo bitnije no dosta manje hardwerski zahtevno) koje su na linuxu su morale da koriste 3M touchscreen panele zato sto su to bili jedini paneli koji garantuju podrsku za linux, svi ostali su, kao sto ventura rece, mozda radi a mozda su u bunaru

slicna prica sa nekim aparatima za kockanje, linux i 3m touch paneli, isti razlog
[ ventura @ 31.03.2014. 01:05 ] @
Citat:
bogdan.kecman
...da koriste 3M touchscreen panele...

Koji su BTW smeće neopevano...
[ bogdan.kecman @ 31.03.2014. 20:12 ] @
Citat:
ventura: Koji su BTW smeće neopevano...


slazem se 100%, ali imaju podrsku

[ jablan @ 01.04.2014. 05:24 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
mozda zanimljiv info, glasacke masine (dakle slicno kao atm, mozda i malo bitnije no dosta manje hardwerski zahtevno) koje su na linuxu su morale da koriste 3M touchscreen panele zato sto su to bili jedini paneli koji garantuju podrsku za linux, svi ostali su, kao sto ventura rece, mozda radi a mozda su u bunaru

FTR, otkad je ta informacija?
[ bogdan.kecman @ 01.04.2014. 09:10 ] @
za glasacke masine na linuxu sa 3m panelima znam od 2009, za kockarske masine na linuxu sa 3m panelima od 2003. za glasacke masine da li se nesto menjalo u medjuvremenu ne znam, za masine za kockanje znam da su i dalje na linuxu (nisu sve). inace kad kazem masine za glasanje ne mislim na usa!!! kanadska firma koja pravi usa masine za glasanje je tu u srbistanu i mada sam cuo sta koriste zaboravio sam :D no prilicno sam siguran da nije ni linux ni 3m :)

inace sto se ATM-a tice za banku je to externi device kao sto je i printer, monitor, tastatura .. mora da ima cagu da je "certified" (certifikacija od strane konzorcijuma viza/master/amex.. nije jeftina) i to je to, niti ga banka servisira, niti ga banka postavlja .. banka samo odabere najbolju ponudu i to je to .. a da bi imao najbolju ponudu proizvodjac ATM-a mora da gleda koliko ga kosta da napravi i odrzava tu masinu i tu onda ide sve ovo sto je ventura rekao (dobavljivost rezervnih delova kroz zivotni vek masine, podrska za te iste delove etc etc)

ja licno da treba da pravim ATM 90% ne bi koristio linux

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 01.04.2014. u 10:21 GMT+1]
[ jablan @ 01.04.2014. 09:21 ] @
Nisam mislio na to kad se Linux ugrađivao na glasačke mašine, već kad je samo 3M radio linux drivere za touch panele, jer me interesuje da li je tu nešto krenulo da se menja...
[ bogdan.kecman @ 01.04.2014. 09:29 ] @
pa od 2003 do 2009 sam imao dodir sa tim i tada je samo 3m imao full
podrsku za linux (pateticnu ali ipak trudili su se da svi touch paneli
rade sa svim linuxima), sa druge strane brdo industriskih monitor panela
sa ugradjenim touch screen nisu radili na linux-u (tj u nekom kernelu se
pojavi podrska, pa to onda ne radi, pa radi, pa sa istim drajverom drugi
panel sa istom oznakom ne radi pa.. ) ... e sad, dal se nesto promenilo
od 2009 na ovamo ne znam nisam pratio ali ventura jeste posto on jos
uvek radi proizvodnju tako da ne vidim razlog zasto da mu ne verujem

ono sto je razlicito je da su se i redhat i canonical primili ko mladi
majmuni na touch screen tako da postoji sansa da se to uskoro promeni
mada oni se usmeravaju na consumer proizvode popu ove nove lapove sa
touch screen-om a ne na industriske panele koji su potrebni za ovu pricu
[ valjan @ 08.04.2014. 09:11 ] @
Frišak izveštaj o ovoj problematici:

http://www.zdnet.com/few-europ...raded-to-windows-7-7000028173/
[ zero.cool.84 @ 30.04.2014. 20:46 ] @
Podrska !!! oni nisu napravili nista konkretno za xp vec dugi niz godina i sad kao prekidaju podrsku ...
samo je pitanje kad su to tacno ucinili !!!

a stose tice banaka ko jos zeli da bude rob u sistemu !!!
[ t3st3r @ 16.06.2014. 16:54 ] @
Realno XP je odavno bio mrtav...
[ mr. ako @ 16.06.2014. 20:50 ] @
Realno bila je i ova tema...
[ srbijaspace @ 25.06.2014. 10:39 ] @
Realno, kod mene jos dosta radnih stanica gura na XP, a para za novo nema... Majstori su ti u XP, pravi za uzeti novac.