[ miljanic_b @ 17.03.2014. 08:30 ] @
Potrebna mi je pomoc oko toga kako da napravim funkciju clanicu klase u C++ koja ce da mijenja neki od podataka clanova za sve objekte datog tipa klase. Na prmjer ako imam klasu pravougaonik koja posleduje podatke o duzini i sirini, odgovarajuce konstruktore, mutatore i inspektore i jos treba funkcija koja ce npr. promijeniti sirinu svih pravougaonika u programu za proslijedjeni cijeli broj.
Unaprijed hvala.
[ itf @ 17.03.2014. 09:31 ] @
Jesi pokušao iskoristiti statičke članove klase?
[ miljanic_b @ 17.03.2014. 10:32 ] @
Ne znam kako da izvedem to posto ( konkretno za klasu pravougaonik ) prvo treba da postavim razlicite dimenzije za duzinu i sirinu za vise pravougaonika putem konstruktora i onda pomocu jedne funkcije da postavim sirinu svih pravougaonika na istu cjelobrojnu vrijednost
[ Rapaic Rajko @ 17.03.2014. 13:24 ] @
Ovo ne moze magicnim prstom .

Evo kako ja vidim resenje:

1) U klasi deklarisati i kreirati STATIC list/array ciji ce (buduci) elementi biti instance klase.
2) Prepraviti konstruktor i destructor klase tako da se svaka nova instanca upise i ispise u listu iz 1) prilikom kreiranja odnosno unistavanja iste.
3) Zatim napisati static funkciju klase koja ce svim instancama u listi napucati/odraditi promenu atributa (sirine, duzine, sta god).

Pozz