[ Zlatni_bg @ 20.03.2014. 13:49 ] @
Pozdrav,

trebalo bi uskoro da nabavim jos jedan racunar, i imam dilemu oko koje mi treba pomoc. Naime, do sad sam uvek imao intel procesore, ali sad mi razlika u ceni deluje izrazenija nego ikad. Konkretno se dvoumim izmedju nekog i5 procesora i kvalitetnijeg AMDa sa 4, ili 8 jezgara ako odlucim da dodam malo vise para.

Ono sto me buni je da li je isplativo za neki najosnovniji i5 dati 15.000 dinara, kad AMD ima quad-core za cak i ispod 10.000? Koliko god sam gledao poredjenja, svi kazu da su performanse jezgara mnogo bolje na intelima, ali me zanima kako je u praksi?

Prvo pitanje neka bude poredjenje intela i5 sa ostalim AMDovima sa 4 jezgra. Drugo neka bude poredjenje i5 sa AMDovima sa 8 jezgara.

Racunar mi sluzi za prakticno sve, od igranja igrica, pravljenja android i desktop aplikacija, web programiranja, obrada u photoshopu, do virtualizacije u vmware-u.
[ dusans @ 20.03.2014. 14:06 ] @
Ja se uvek vodim po ovome:
http://www.cpubenchmark.net/

[ Zlatni_bg @ 20.03.2014. 18:47 ] @
A na sta se odnose ovi testovi? Je l' to neki njihov softver po kom su dobijeni?
[ Zlatni_bg @ 20.03.2014. 19:31 ] @
Instalirao sam njihov neki softver na komp... stvarno je vrhunski odradjeno sve, da se poredi tvoj komp sa hiljadama ostalih koji su koristili program :)

Sve u svemu... osmojezgarni AMD kida u svemu skoro duplo, sem za single-core operacije. Ovaj i5 3350p koji se nudi kod nas za 15.000 je zaista smesan, ispadne kao quad-core amd... uopste ne vredi tih para...

Inace, ovim softverom si me malo obrnuo i za graficku, razmisljao sam o 650 Ti, ali brate... kad sam video sta r9 270 radi, pa to su skoro 3x bolje performanse u svemu...

Poenta price, ovi jeftiniji i5 kod nas nisu vredni para :)
[ Binary Mind @ 20.03.2014. 22:42 ] @
To su sintetički benčmak skorovi. Nemojte se rukovoditi time. U realnosti stvari stoje obično dosta, dosta drugačije. Isto važi i za 3dMark i slične programe. Ne igrate 3DMark već igrice. Najbolji game benchmark kada se poredi jedna konfiguracija sa drugom drugačijom je da se instalira ista igrica (po mogućstvu što zahtevnija i da funkcioniše kako treba na obe platforme) na oba računara i da se radi uporedno testiranje... Ja sam na primer 3DMark koristio više za dijagnostiku, dok sam radio po servisima, nego za benchmarking. Konkretno 8 core AMD, recimo FX-8350 na primer je nešto malo bolji od Core i5-3350P po realnim performansama. Prednost i-petice je niža potrošnja i bolje single-thread performanse, dok je AMD malo brži što se tiče multi-thread performansi i jeste bolja kupovina ako se gledaju samo procesori, bez ostatka konfiguracije. AMD procesor je u proseku za nekih 10-ak evra skuplji, ali je kao pojedinačna komponenta, bolja kupovina od I5-3350P. E sad je druga stvar sa kojim će se komponentama upariti što takođe imauticaja na svekupne performanse računara jednom kad se sklopi.
[ Zlatni_bg @ 21.03.2014. 00:52 ] @
Svestan sam ja toga, ali sam dosta gledao razlicite poznate konfiguracije na ovom programu i njihova poredjenja, i otprilike je tako i u realnosti... Sto se tice 3Dmarka i igrica, pa da nije 3x bolje performanse u svemu dala r9 270, ne bih ni razmisljao o njoj jer mi se nije davalo 20.000 za graficku, ali tih 5000 razlike za tolike performanse ce se vec nekako naci :)

Sad malo oko ova 2 procesora. Da li si siguran da je "samo malo bolji"? Znam da ce u nekom normalnom radu biti tesko i primetiti razliku izmedju 2 takva procesora, ali isto tako sam mislio i za ovaj C2Duo pre 4-5 pa je sad prakticno neupotrebljiv :) Virtualizacija jednog XP sistema sa podignutom java aplikacijom ubije i CPU i 4GB RAM-a :) Ja sam mislio da uzmem 8320 a ne 8350, tu je razlika nekih 4-5 hiljada vec izmedju njega i i5 3350p, a placam tih 5 hiljada vise jedino performanse tog jaceg jezgra, a ovamo dobijam 4 dodatna :) Nisam nikad imao ni ati graficke, ni amd procesore, pa i dalje nisam siguran sta da ocekujem... ali verujem da ne bih pogresio ako bih uzeo FX-8320? Verujem da bi vise jezgara dobro doslo pri virtualizaciji, sto mi treba i pri testiranju android aplikacija, a i nekih drugih sistema. Sto se igara tice, mislim da bi i jedan i drugi radili posao. Da li se danas uopste i isplati uzimati intel? Malo sam izasao iz forme s komponentama i s onim sta je danas na trzistu :)

Ajde sad da ne bih otvarao novu temu, sta bi bio best buy za graficku karticu u tom rangu od 10 do 20 hiljada? Jeste sirok, ali ako je neka jeftinija "malo" losija od ove r9 270 a dosta jeftinija, bila bi u igri, u krajnjem slucaju i za koju godinu moze da se zameni. Do sad sam gledao ati 7770 i nvidia 650ti, slicne su po performansama, ati je malo jaca. Verujem da bi mi i slabije radile posao, ne igram igrice na high podesavanjima i uglavnom igram malo starije, ali kada kupujem nesto volim da kupim tako da mi ne bude zao kad ga donesem kuci znajuci da bi nesto drugo bolje radilo posao.

Evo nesto iz prakse:



Za tu cenu nudi mnogo vise nego ostale kartice.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 21.03.2014. u 02:02 GMT+1]
[ Binary Mind @ 21.03.2014. 20:39 ] @
Između 2 nabrojana procesora opet je prednost naravno na strani osmojezgrenog AMD-a. Naravno da nema greške sa ovim AMD-om. Što se tiče grafičkih kartica, u klasi ispod 20,000 din. po meni je trenutno Radeon R7 260X najoptimalnija kupovina.
[ Zlatni_bg @ 22.03.2014. 04:59 ] @
Hvala na premestanju, izvinjavam se sto sam pokrenuo pricu i o grafickim :)

Procesor ce definitivno da padne taj, i5 jednostavno po svemu do sad sto sam procitao ne ide u pricu... ceo zivot sam imao intele, ali mislim da je sad stvarno cena/performanse kod intela otislo predaleko...

Sto se grafickih tice, gledao sam ih dosta, ali ova r9 jednostavno pobedjuje sve ostale... konkretno, bacio sam oko cak na r9 270x, skuplja je neke 2.000 u odnosu na 270, ali mi se cini da se dobije dosta za tu "malu razliku". Sto se tice nizeg cenovnog ranga, za 5 hiljada manje, su vec dosta slabije kartice... ne kazem da su slabe, ali bih voleo da mi ovo sto uzimam istraje bar 5 godina, pa ce se posle vec menjati komponente ako treba...

Inace, nasao sam da postoji vec sklopljen racunar sa komponentama koje trazim:

http://www.winwin.rs/racunar-a...b-1tb-r9-270x-dvd-1181663.html (da ne ispadne kao reklama, ovih altos tsunamija ima kod svih ali cisto zbog specifikacija sam izbacio winwin, kod drugih je oko 500 din jeftiniji)


Šifra artikla 1181663
EAN kod 8606013994491
Model Altos Tsunami
Matična ploča MB AM3+ 970 MSI, 2xPCIe/DDR3/SATA3/USB3.0/GLAN/7.1
Procesor AM3+ AMD FX-8320, 16MB BOX Black Edition 32nm
Takt procesora 3.50GHz
Memorija DDR3 8GB
Kapacitet hard diska 1000GB
Grafička kartica AMD Radeon R9 270X 2GB GDDR5, DVI-I/DVI-D/HDMI/DP/
Optički uređaj DVD Multi Writer 22XDVD/12xDVD-RAM/2MB
Zvučna kartica Integrisana
Kućište ATX
Napajanje 600W

I na sve to bih dodao jos SSD koji trenutno imam. Znacilo bi mi misljenje ako za te pare neko misli da moze nesto bolje da se uzme, slabije pratim "scenu" u poslednje vreme pa nisam bas informisan.
[ Binary Mind @ 22.03.2014. 15:55 ] @
Zbog linka ka Win Winu tema ide na forum "Vodič za kupovinu...". Inače R9 270x kada se kupuje pojedinačno je iznad 20000 tako da je nisam uzimao u obzir kada sam gledao šta da predložim. Inače radi se potpuno grugačijoj zverci od R7 260x grafičkih koje imaju magistralu od 128 bita. R devetka ima duplo bržu magitralu i poprilično je ozbiljnija kartica, ali kao što rekoh, cene se kreću od ~21500 din pa na dalje kada se kupuju pojedinačno.
[ Zlatni_bg @ 22.03.2014. 16:54 ] @
Ima je ove nedelje u Emmi-ju na popustu za nekih 20ak hiljada... a i ova konfiguracija koju sam nasao mi deluje da izadje dosta jeftinije nego da sam sklapam, samo moram proveriti kakva je maticna, i koje komponente ugradjuju u racunare.

Da li je Powercolor manje kvalitetan od ostalih proizvodjaca grafickih kartica?
[ Binary Mind @ 22.03.2014. 17:30 ] @
Skoro sve prve serije ATI kartica od svih ostalih proizvođača, poput Asusa, Gigabyte-a, MSI-a itd su OEM Powercolor, pošto je Powercolor veliki OEM proizvođac za ATI/AMD grafičke kartice . Nije toliko loš Powercolor. Drugi poznati OEM proizvođač za ATI grafičke kartice Sapphire ima češćih problema sa škartovima, ali generalno izbacuje dobre proizvode. Powercolor-ove grafičke kartice generičkog dizajna su zato najjeftinije među ATI grafičkim karticama.
[ Sceka @ 22.03.2014. 23:40 ] @
@Zlatni_bg - Kupi i5-4440 i zavrsio si pricu sa procesorom. Najbolji odnos cene i onoga sto u realnom radu dobijes. Naravno, i odgovarajucu Haswell plocu.


Pozdrav!