[ BosniaCNC @ 30.03.2014. 21:30 ] @
Počeo sam raditi lokalizaciju EMC2 ali bez "gettext" pa ćemo videti šta će od toga ispasti i koliko će biti funkcionalno.


https://drive.google.com/file/...RSZW01NUNVM3M/edit?usp=sharing

https://drive.google.com/file/...ZPSWlpVXNWU2s/edit?usp=sharing

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 31.03.2014. u 18:25 GMT+1]

http://youtu.be/Gbc6YmQ-wDM

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 31.03.2014. u 19:30 GMT+1]
[ cirko @ 31.03.2014. 22:14 ] @
Super
Samo napred prijatelju
[ BosniaCNC @ 01.04.2014. 22:36 ] @
Lokalizacija napreduje:
[ ZAS011 @ 03.04.2014. 17:35 ] @
Pošto za LinuxCNC postoji izvorni kod, imaćeš poprilično posla da ga lokalizuješ i da ga rekompajliraš.
Osim ukoliko to nije "nasušna potreba" (a softver je free), bolje je da vreme trošiš na pametnije stvari.
Ne kažem da je loše imati potpuno lokalizovanu verziju programa ali ... (i Linux bi onda trebalo potpuno lokalizovati, BTW)

U svakom slučaju sretno
[ BosniaCNC @ 03.04.2014. 21:23 ] @
Pozdrav Zoka!
Nisam se odlučio da lokalizujem EMC2 zato što nemam pametnija posla već iz potrebe. Vidiš i sam ko sve ima nekakvu cnc ili nc skalameriju. Dogadjalo mi se da osposobim ili preradim nekome nekakvu starudiju i kad sve završim spotaknem se o jedan problem: vlasnik ili mašinista ne znaju engleski i tada nastaje hod po mukama pa su ponekad padale i teške reči. Čudan je naš narod i imao sam svakakvih iskustava po tom pitanju pa da više ne bi bilo nesporazuma serviram "na tanjiru" lokalizovan interfejs, pakujem kofer sa alatom i put pod noge.
Vidiš i sam na forumu kako i ko sve traži lokalizovan interfejs, za Mach3 bilo je preko 13000 pregleda a da ti ne pišem koliko ih je zatražilo da pošaljem - bilo je i nekih koji žive na engleskom govornom području a tražili su prevod.
Drugo, imam u planu formirati mini-konzolu po sistemu "uključi i radi" koja bi se bazirala na EMC2 i eksternom zatvorenom servo-sistemu pa će tu za naše (ograničeno) područje lokalizacija dobro doći. Sad kako će se u CAD/CAM-u snalaziti to ne znam jer nemam nameru tu zalaziti u nekakvu lokalizaciju.
Prošle godine sam objavio i snimke postavio na forum za jednostavan sistem kojim se izbacuje upotreba računara i bilo kojeg interfejsa ali vole ljudi komplikovano jer ako je jednostavno misle da ne valja.Zatim svi hoće da imaju lep ekran pun šarenih "dugmića" pa još da se u 3D vidi putanja alata i time fasciniraju okolinu pa im je "ispod časti" da nekakvu kutijicu sa LCD16x2 okače na cnc koji su tako lepo napravili od mediapan-ploča i navojnih šipki. Veruješ li da su me samo DVA ČLANA FORUMA upitali kako to radi? Ta kutijica je ugradjena na jedan mini-strug u jednoj školi u Splitu pa se nastavno osoblje razočaralo jer su očekivali moćan komp sa monitorom od 22" a ni malo ih nije fasciniralo što se protok podataka i signala odvijao u realnom vremenu da realnije nije moglo biti!!! Robujemo predrasudama Zoka! Eto svi trče za Mach3 koji će im uskoro okrenuti ledja ali niko se za LinuxCNC ne okrete osim našeg uvaženog prijatelja Ćirkovića koji je shvatio da je na njegovoj cnc-mašini Bil Gejts gazda i da se zato Mach3 "mušičavo" ponaša kada mu uvaženi Windows ne oslobodi LPT.
Ubrzo će prestati podrška za Mach3 na zvaničnom sajtu pa će mnogi potražiti EMC2.
Pozdrav!
[ cirko @ 09.04.2014. 19:53 ] @
Pozdrav za mog uvazenog prijatelja ,, Buregdziju,,
koji neumorno radi.
Prijatelju samo napred i ne obaziri se na komentare
Objasnio si nameru.Ja sam je shvatio i u tome te
svesrdno podrzavam i ocekujem rezultate
Znas sto ljudi stojedno misljenje
Samo napred
Veliki poz tebi i svim forumasima
[ BosniaCNC @ 27.04.2014. 00:05 ] @
Dodatak:
dijalog za očitanje brzine radnog vretena.



[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 28.04.2014. u 01:44 GMT+1]
[ BosniaCNC @ 28.04.2014. 00:45 ] @






[ cirko @ 29.04.2014. 20:43 ] @
Bravo MAJSTORE
Poz
[ BosniaCNC @ 30.04.2014. 11:53 ] @
Linux Ubuntu ver.12.04 se nije pokazao pogodan za EMC2 pa ko planira da koristi linux platformu za cnc preporučujem Ubuntu ver.10.04.
Pozdrav
[ cirko @ 30.04.2014. 13:43 ] @
Prijatelju
Ja koristim 8.04
Koje su razlike izmedju 8.04 i 10.04
poz
[ BosniaCNC @ 30.04.2014. 16:23 ] @
Ćirko,
razlika ima i one su evidentne i uočiš ih kad izvršiš nadogradnju a ja ih ovde citirati ne mogu.
Skini sa neta Ubuntu 10.04 Live CD i možeš ga instalirati pored Windows-a kao svaku drugu aplikaciju bez pravljenja posebnih particija.Zauzme oko 15Gb na HDD. EMC2 je posebna priča jer je tu verzija 2.5.3 koju kasnije nadogradiš na 2.5.4 sa RTAI Kernelom.
Opšti utisak je da verzija 10.04 pruža komforniji rad pa ostalo je do tebe.
Pozdrav!

P.S.eto na slici jedan deo korisničkog sučelja

[ Ivan 89 @ 03.05.2014. 00:26 ] @
Samo napred BosniaCNC svaka vam cast na ulozenom trudu i dragocenom vremenu sto zelite pomoci nama pocetnicima pa i ostalima.
Postoji google translate i recnik krstarica i na kraju od babe ispadne zaba odnosno nesto sasvim deseto nerazumljivo koje jos vise zbuni pocetnika.
A literatura na srpskom gotovo i da nema, jednu jedinu knjigu nadjoh i to je sve ( inzinjerski prirucnik za rucno programiranje NC i CNC masina i alatki) a ostali sto imaju po nesto cute i kriju ko zmija noge.
Zato za vas sve pohvale i samo napred u ime svih nas koji seprtljamo po malo i oni koji to rade profi.


[ BosniaCNC @ 04.06.2014. 00:09 ] @
Stigao je dugo najavljivani Mach4!
Ovako su mogli da urade Mach3 bez suvišnih dugmadi i prozora.

[ cirko @ 04.06.2014. 14:21 ] @
Pozdrav za Buregdziju
Da li ima mach4 za struganje
Probao sam da pronadjem ali nisam uspeo
[ BosniaCNC @ 04.06.2014. 14:36 ] @
Ćirko,
na priloženim slikama vidiš demo verziju Mach4 sa kojom možeš samo da zamišljaš kako mašina radi ako ti je dobra mašta.
Mislim da si na sajtu video kako su klasirali Mach4 a sve zahvaljujući podršci koju si imali sa svih strana planete i sad će to sve ponovo da prodaju za veću lovu.
Ovo što vidiš je demo hobi verzije u kojoj ne možeš birati modul.
Da li će u industrijskoj verziji to biti moguće ne bih ti znao reći ali lično više nisam zainteresovan za Mach bez obzira na njegovu reviziju jer postupak Arta sa ovim liči na neku vrstu podvale jer nije ostavio mogućnost svima koji su regularno platili licencu za Mach3 da uz neku eventualnu doplatu izvrše samo nadogradnju na verziju 4 i to bi bilo pošteno. Ne može se reći da nisu uzeli dobre pare jer ih uzimaju od kada je Mach1 i godine su prošle a čitava planeta se uključila u taj projekt i šta sad? Koristeći tudje iskustvo skupljeni materijal su prepakovali i opet ga prodaju za mnogo veće pare. Od mene više ni prebijene banke neće dobiti.
Moj savet: okreni se Linux-u jer perfektno radi i služi svrsi pa zaboravi igračku zvanu Mach3 ili 4.
Pozdrav!
[ cirko @ 05.06.2014. 20:34 ] @
Hvala na preporuci
Vec sam na Linuxu sa glodanjem
ali me muci struganje ali cu i to
resiti naravno uz pomoc prijatelja
Poslacu ti slike moje konfiguracije
za struganje.Ujedno da te pitam
sa kojim postprocesorom i CAMom radis struganje
Poz
[ BosniaCNC @ 05.06.2014. 22:43 ] @
Može li ti ovaj pomoći za struganje?

[ BosniaCNC @ 14.06.2014. 23:34 ] @
Konfiguracija za Charmilles Roboform 400 EDM (cnc erozimat sa elektrodom, 4 ose)

X = linearno
Y = linearno
Z = linearno
C = rotaciono po Z osi

[ BosniaCNC @ 15.06.2014. 11:22 ] @
Citat:
cirko:
Hvala na preporuci
Vec sam na Linuxu sa glodanjem
ali me muci struganje ali cu i to
resiti naravno uz pomoc prijatelja
Poslacu ti slike moje konfiguracije
za struganje.Ujedno da te pitam
sa kojim postprocesorom i CAMom radis struganje
Poz


Ćirko,
imaš dobar LazyCam kod Mach3 sa LazyTurn:
http://www.machsupport.com/software/downloads-updates/#tabs-3
[ BosniaCNC @ 20.06.2014. 00:24 ] @
LinuxCNC opravdao očekivanje: pogoniće ovaj erozimat koji je do sada stajao preko 10 godina pokvaren. Ugradjuje se nov sistem servo-upravljanja sa EMC2 za 4 ose (X,Y,Z i C)
[ BosniaCNC @ 04.09.2014. 22:12 ] @
CimcoEdit verzija 7 na Ubuntu:

[ cirko @ 07.09.2014. 17:36 ] @
Buregdzijo
Jel nije puko i da li daje i simulaciju
[ BosniaCNC @ 07.09.2014. 22:08 ] @
Cirko,
editovanje G-koda obavlja bez problema ali kad se pokrene simulacija (BackPlot) dolazi do rushenja
i ako prepravke nisu snimljene bice izgubljene. Ne mogu zbog noge da sedim dugo pored racunara
pa cu kasnije da pokusham da se taj problem prevazidje. Kad reshim (ako reshim) objavicu ovde rezultat.
Pozdrav
[ ZAS011 @ 08.09.2014. 02:32 ] @
Problem se rešava izuzetno lako, u virtuelnoj mašini instaliraš CIMCO i sve radi.

Virtual Box na Ubintu 14.04 LTS

[ BosniaCNC @ 08.09.2014. 09:06 ] @
Zoka,
ovde se radi o aplikacijama koje su vec instalirane pod Windows na particiji. Pomocu WINE
treba samo odrediti njihovu putanju gde se nalazi njihov EXE i tada je moguce njihovo pokretanje
na linuxu. Nisam bas "zaljubljenik" u virtualne masine - radije se priklonim realnim.
[ ZAS011 @ 08.09.2014. 20:15 ] @
Paaaa... Pošto Wine nije 100% zamena za Window$, onda neke stvari i ne rade.
Kod mene na Laponcu, Ubuntu 14.04 LTS, sve Ext formatirani, 2 WinXP virtuelne mašine (različite potrebe, neki moji servisni programi su pisani samo za Win i neće u Wine), šerovani folderi radi razmene Ubuntu <-> Win, ...
U VM gde je CIMCO je i Aspire 4.5 i još svaštanešto.
[ BosniaCNC @ 09.09.2014. 12:37 ] @
Zoka,
možda taj metod sa virtuelnim mašinama jeste dobar ali sam ja lično skeptičan i zbog samog naziva "virtuelno". Evo sinoć sam na debianu instalirao VM pa onda WinXP i nisam zadovoljan jer sam video da takav način rada traži moćnu mašinu. Kako ja ovaj lap koristim u radionici/ma kao komp za testiranja i "za ne daj bože" bolji mi je "dual boot" jer restartovanje i nije neka dugotrajna i velika procedura. Što se tiče WINE to sam negde na netu pronašao da se nekakav tip hvali da je tom procedurom instalirao MeshCAM pa ga pokreće pod linuxom i ako je win-aplikacija pa sam samo isprobao metod da vidim mogu li se već instaliranje win aplikacije na taj način pokretati bez virtuelnih zahvata.
Cimco radi na taj način samo kao editor. Verovatno da ima "caka" i za simulaciju samo nemam volje da to "čačkam".
Pozdrav!
[ BosniaCNC @ 09.09.2014. 19:07 ] @
Evo, Zoka, rad na linuxu sa emulatorom za win bez VM.
Pokrenut Galaad i NCPlot:







Sledi nastavak....



[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 09.09.2014. u 21:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 09.09.2014. u 21:06 GMT+1]
[ BosniaCNC @ 09.09.2014. 20:07 ] @
Mach3 na Ubuntu-Linux (nije na virtuelnoj mašini) :





[ ZAS011 @ 10.09.2014. 19:37 ] @
Eeee, a sada pitanje "za sve pare": Radi li Mach preko PPorta iz Wine

BTW bilo bi bolje poterati LinuxCNC iz Win-a (samo još da neko napiše emulator )
[ BosniaCNC @ 11.09.2014. 11:42 ] @
Zoka,
znaš dobro da je EMC2 napravljen da se izbegne Win i njegove mušice na LPT pa bi bilo nezgodno preko emulatora vraćati se tome. Poenta je da se neki dobri programi radjeni za Win pokrenu pod Linuxom a da to ne bude VM.
Sve je ovo eksperiment pa sad ne treba očekivati neke spektakularne rezultate. Mach3 radi na Linuxu ali ima nekih prepreka da bi to bilo kvalitetno. Test drajvera se ne može odraditi pa time su postavke motora nemoguće.
Sve ovo je po onoj narodnoj: besposlen pop jariće krsti! Zbog povrede noge neaktivan sam preko mesec i po dana pa sam ovim razbijao dosadu i ako od toga ispadne nešto korisno - dobro jest' a ako ne - ništa zato, bar mi nije bilo monotono.
Pozdrav!
[ ZAS011 @ 12.09.2014. 22:58 ] @
Nego, dokle si stigao sa Begle, ili nekom drugom minijaturom?
Nađoh na jednom ruskom forumu: https://www.youtube.com/watch?v=5unnjh0idlw
http://www.cnczone.ru/forums/index.php?showtopic=3334&st=0
[ BosniaCNC @ 12.09.2014. 23:49 ] @
"Nego, dokle si stigao sa Begle, ili nekom drugom minijaturom?
Nađoh na jednom ruskom forumu: https://www.youtube.com/watch?v=5unnjh0idlw
http://www.cnczone.ru/forums/index.php?showtopic=3334&st=0"
..............................................................................................................
Zoka,
taj STM32F se nije pokazao baš nešto "naj..". Kao prvo problem je nabaviti ga jer unapred plaćaš nekome tamo u Kini sa paprenom poštarinom i čekaš mesec dana i ako stigne -super a ako ne stigne piši propalo i naučiš se pameti. E, sad kad stigne to je hod po trnju sa namrgodjenim carinikom od čije volje sve zavisi dalje. Ja sam uspeo nabaviti jedan nakon čekanja od dva meseca a šta uraditi kad imaš "vruću mušteriju" kome je to trebalo "juče"?
Nadalje, menjanje parametara je problematično jer je fiksirano u izvornom kodu za koji je običnom smrtniku bez poznavanja C++ i posedovanja programske podrške nemoguće izmeniti. Da ne govorim o još nekim "poslasticama" koje život čine komplikovanim jer ako je tendencija da se upravljanje maksimalno pojednostavi onda ovaj STM je promašaj a to pokazuje i da je taj deo foruma jednostavno zamro.
Evo ti primer mog eksperimenta na donjoj slici.
Što se tiče Beagle ovako:
tresla se gora rodio se miš!
Kad naručiš jednu verziju i dok ti stigne proizvodjač već izbaci novu tako da uvek kaskaš za nekoliko stepenika. Zatim HDMI izlaz komplikuje priključenje na monitor jer nije HDMI za radionice. Fino je to videti u nekoj sobi ili kancelariji ali za prašnjave i masne radionice nije HDMI već je zakon VGA a da bi to postigao trebaju ti adapteri koje je teško naći. USB mu je problematičan ako na isti priključak preko nekog huba instaliraš istovremeno tastaturu i miš...i da ne nabrajam dalje. Mislim da je za potrebe cnc-a najbolja varijanta neki osrednji PC sa linux platformom i EMC2.
Što se tiče nezavisnog kontrolera do izvesnog stepena upotrebljivosti mogao bi da posluži ovaj na slici sa 16x2 LCD ali ako se pojavi potreba za editovanjem g-koda on to ne može i nekome to može u odredjenom trenutku zasmetati.
Trenutno radim na upotrebi nekakvog gela kojim intenzivno mažem povredjenu nogu jer mi cnc ne pomaže u ovoj terapiji !
Pozdrav!

STM32F main:


STM32F simulacija:


Nezavisni kontroler sa 16x2 LCD:
[ Pukovnik_TNT @ 17.08.2016. 21:38 ] @
Dali neko moze da mi pomogne potreban mi je galaad ili isycam za isleovu cnc masinu. Hvala


[email protected]