[ milanege @ 04.04.2014. 11:40 ] @
Pozdrav svima,

Treba mi pomoc i savet oko rutera HP H3C MSR900, ima 2 WAN porta i 4 LAN porta, treba da namestim sledece na njemu:

- 3 razlicita mrezna opsega na 3 LAN porta
192.168.1.0/24 na LAN1 - koristi se za kompjutere i za internet
192.168.2.0/24 na LAN2 - koristi se za video nadzor
192.168.3.0/24 na LAN3 - koristi se za IP telefone

- LAN1 i LAN2 treba da izlaze na internet preko Telekoma na WAN1
- LAN3 treba da izlazi na internet preko SBB-a na WAN2
- na LAN3 treba da se podigne NAT za IP telefoniju

Namestio sam VLAN na tri porta ali ne mogu nikako da ga nateram da ide preko odredjenog WAN porta na net. Ako neko zna kako ili ima neki savet molim da javi mi.

Preko web interface-a se ne moze podesiti, samo preko komandne linije koja se razlikuje od svih sa kojima sam do sada radio (mikrotik, cisco...)

Hvala unapred!
[ Aleksandar Đokić @ 06.04.2014. 00:11 ] @
Mozda je to najlakse resiti VRF-om?
[ markovm @ 08.04.2014. 09:24 ] @
Zdravo,

mozes da uradis pomocu Policy Based routinga :

http://h20565.www2.hp.com/port...6945216279.876444892.492883150

Takodje, ako imas iskustva sa Cisco-om, evo dokumenta koji ti moze pomoci da lako predjes na HP (Comware)

http://www.cisco.leu.lt/wp-con...1/06/HP_CLI_Ref_Guide_2010.pdf

Poz,
Milenko.
[ niceness @ 13.04.2014. 13:48 ] @
Da, trebalo bi moći sa PBR kao što markovm kaže, iako to nisam lično probao na MSR ruterima.

Inače meni su ti h3c comware ruteri nekako neudobni za cli rad, ne znam tačno zašto... mislim imaju sve što treba, ali nekako su mi nelogični.
[ markovm @ 16.04.2014. 10:05 ] @
Citat:
niceness
Inače meni su ti h3c comware ruteri nekako neudobni za cli rad, ne znam tačno zašto... mislim imaju sve što treba, ali nekako su mi nelogični.


Hmmm...interfejs je prilicno slican Cisco-vom (koji vecina ljudi poznaje). Na dosta terminalskih aplikacija (tipa putty i sl.) ne radi po defaultu Backspace ali na svima radi Ctrl-H ili Shift-Backspace.

Ostali keyboard shortcutovi su uglavnom isti (Strelice, Ctrl-A, Ctrl-E i sl.). Ctrl-G daje trenutnu konfiguraciju, Ctrl-L Routing tabelu, Ctrl-O = undebug all.

Dobar je fora je i 'display this' u bilo kom kontekstu jer prilkazuje deo konfiguracije u kontekstu u kom se nalazis.

Poz,
Milenko.

[ niceness @ 16.04.2014. 22:24 ] @
Što se tiče samog cli editovanja, navigacije itd. to je ok i kao što kažeš više manje isto ko svugde.
Ne mogu tačno upreti prstom šta mi baš smeta... ali recimo jedno stvar koja me nervira:
alias za komande (command-alias mapping) podržava mapiranje samo komande bez parametara, dok na ios-u (kao i na unix shell-ovima) mogu se alias-ovati i pozicioni parametri... mislim sitnica, ali nervira.

A za backspace znam (namestio sam da šalje ctrl-h) i za shortcut-e, ali nisam znao za display this, dobra stvar :)