[ maya04 @ 17.04.2014. 08:53 ] @
Pozdrav svima na forumu!
Imam jedno pitanje za vas ljudi, savjetujete...
NA Hp Proliant ML350 server racunaru je crkao jedan HDD a ima ih 6, sada je 5 komada trenutno nakaceno. rade u mirror-modu, po dva diska. Broj 5 je crkao. posto sam stavio novi HDD u hdd u kuciste ne prepoznaje mi ga windows. valjda treba da se uradi neki array diska ali nisam upoznat sa time i ne znam kako da ga nakacim da pocne raditi kao ostali diskovi? ujedno crklo i napajanje jedno, imaju dva pozadi, sada radi na jednom napajanju. Ali imam novo napajanje koje se ubaca rukom u jednom potezu i prikljuci kabal za napajanje ali kada i to uradim ne prepoznaje ni napajanje da sam stavio, nego prilikom podizanja sistema javlja da je unpluged ili da ga uopste nema???
Ne znam savjetujte nesto, hvala puno.
[ Aleksandar Đokić @ 17.04.2014. 15:59 ] @
U bios-u (tj onom raid kontroleru) dodas disk u array, on ce odraditi svoje i onda ce ga videti.
[ maya04 @ 04.05.2014. 16:56 ] @
Ima 6 diskova po dva u mirror modu, hoce li posle dodavanja diska u biosu u raid i nakon podizanja sistema ovaj disk uraditi kopiju svoga mirrora od drugog diska(automatski) ili moram ja da uradim to i kako? Hvala puno.
[ Joja82 @ 06.05.2014. 13:51 ] @
Pozdrav,
kao prvo nisi nam rekao koji RAID level koristis? Po opisu pretpostavljam da je RAID 10 ili (RAID 1+0)?

Pa kad ga zamenis i dodas u arrey u biosu, nema sta ti vise da radis, on ce sam da se REBILD-uje i sredi stvari.
[ Beli Mag @ 08.05.2014. 13:29 ] @
HO Proliant 350 dolazi sa HP softwerom koji moze da podesava raid kroz windows ali mozes sve uraditi i kroz bios. disk koji si stavio treba da "pridodas" raidu. kroz aplikaciju mu kazes da si ga dodao i on ce da se rebilduje.
[ maya04 @ 10.05.2014. 16:51 ] @
Pls, pomagajte.
Kada sam restartovao racunar nakon dodavanja u raid 1+0 disk broj 5 sve je stalo. Racunar ne moze da se upali tj radi boot PXE boot valjda ga radi preko LAN-a. Meni treba boot sa diska 6 direktno ali ga racunar ne vidi a prepoznaje ga, kao da je nestao iz raida. Samo se restartuje iznova racunar i daje mi PXE boot , media test failure. A kaze mi u biosu da koristim array configuration utility ali ovaj software imam samo kada se podigne windows. ne znam kako da vratim boot sa ovoga diska. A u ovom biosu nemam da se igram tj podesavam raid ili array. znate li sta da se radi?
Hvala.
[ maya04 @ 10.05.2014. 17:02 ] @
Mogu samo da koristim u biosu ROM-Based Setup Utility i samo mi daje da gledam sta imam od diskova a ne da ih podesavam ili nesto slicno.
[ maya04 @ 10.05.2014. 17:50 ] @
Ima opcija delete logical drive u Rom-based setup utility-ju. ako izbrisem logical drive da li brisem i sadrzaj sa diska ili ne? Da li onda da kreiram novi logical drive i mozda mi da opciju za raid??? ima li ko ideju kako da vraim boot sa diska, na 6 poziciji se nalazi i direktno je zakacen na kabal, jedino disk br 6 ali ne ide mi boot sa njega a na njemu je windows 2000?
[ maya04 @ 10.05.2014. 21:07 ] @
Nasao sam boot cd sa Array configuration utility programom i kada se pokrene moze da se podesava Raid i Array. Ali ranije mi je bilo po dva hdd u grupu (3 puta po 2) a sada nema vise takvog stanja. sada samo jedan array, da li je sav sadrzaj izgubljen sa diskova koji je prethodno bio na njima i da li se ako se opet podesi raid i array stavke moze normalno podici sistem sa svim starim podacima ili ce morati da se instalira na novo sve?
Hvala.
[ Sleepless_mind @ 11.05.2014. 10:58 ] @
Auh.. Ako si imao 3x2 diska, 3 array-a, onda je najverovatnije bio RAID 1, tj. samo mirror.
Ako si dodao disk i napravio 1+0 i sada imas samo jedan array, onda je najveca verovatnoca da si izgubio podatke.
[ maya04 @ 11.05.2014. 12:04 ] @
postoji li sansa da se uradi povracaj podataka sa diskova i da se uradi neki restore kasnije?
Hvala na odgovoru.
[ Sleepless_mind @ 11.05.2014. 12:15 ] @
U velikoj vecini slucajeva postoji mogucnost da se povrate podaci.
Trebalo bi da se obratis nekoj firmi koja to radi. U Bg postoji Datasolutions, verovatno i u Podgorici postoji neka firma, nesto poput Montinzenjering...