[ Jing Jang @ 21.04.2014. 13:37 ] @
Evo kako mozete nadograditi vas Ubuntu 13.10 na Ubuntu 14.04
http://www.tecmint.com/upgrade-ubuntu-to-14-04/
[ calexx @ 21.04.2014. 14:46 ] @
Zar neće da se pojavi info o novoj verziji i prozorče gde se samo klikne za apgrejd? Jedino ako je zbog toga što je u pitanju LTS pa da ih ne mešaju. Ja sam još pre tri meseca krenuo sa 14.04 ali ako nađem negde da je pretekao 13.10, baš ću da probam.
[ plus_minus @ 21.04.2014. 15:05 ] @
Ako imaš brzi net i home dir na posebnoj particiji.. koja je svrha upgradeta? :D Malo šaljivo pitanje, ali zaista.. lindža se instalira u roku od.. 3 minuta komplet, nov... Dakle, dojadio ti je stari, izašao novi, daj da probam.. insert live medium, test live.. good... :) .. format root drive, start installation.. (skuvaj kafu) ... install complete. Upgrade complete. Potroši još par minuta da sinhronizuješ .config-ove i sve ostalo.. i to je to.
[ Jing Jang @ 21.04.2014. 15:28 ] @
Brzina downloada je 430 kb/s i proces nadogradnje je trajao oko 2.5 h.
http://s18.postimg.org/vxbj7ca...t_from_2014_04_21_13_48_27.png
http://s29.postimg.org/6udp9p3...t_from_2014_04_21_13_56_11.png
http://s30.postimg.org/7n134cy...t_from_2014_04_21_15_13_24.png
http://s13.postimg.org/z929b2p...t_from_2014_04_21_15_15_44.png
[ jablan @ 21.04.2014. 18:53 ] @
Citat:
calexx: Zar neće da se pojavi info o novoj verziji i prozorče gde se samo klikne za apgrejd?

Hoće. Meni se pojavilo danas. Ipak ću odložiti upgrade još neko vreme.

Citat:
plus_minus: Ako imaš brzi net i home dir na posebnoj particiji.. koja je svrha upgradeta? :D Malo šaljivo pitanje, ali zaista.. lindža se instalira u roku od.. 3 minuta komplet, nov... Dakle, dojadio ti je stari, izašao novi, daj da probam.. insert live medium, test live.. good... :) .. format root drive, start installation.. (skuvaj kafu) ... install complete. Upgrade complete. Potroši još par minuta da sinhronizuješ .config-ove i sve ostalo.. i to je to.

Možda ako furaš plain vanilla instalaciju. Ja sam nakon osnovne instalacije instalirao i deinstalirao masu paketa, što iz zvaničnog repoa, što iz drugih. Takođe, ne pišu svi programi samo u /home, npr. PostgreSQL drži baze negde u /var.
[ lega99 @ 21.04.2014. 18:55 ] @
Citat:
plus_minus:
Ako imaš brzi net i home dir na posebnoj particiji.. koja je svrha upgradeta? :D Malo šaljivo pitanje, ali zaista.. lindža se instalira u roku od.. 3 minuta komplet, nov... Dakle, dojadio ti je stari, izašao novi, daj da probam.. insert live medium, test live.. good... :) .. format root drive, start installation.. (skuvaj kafu) ... install complete. Upgrade complete. Potroši još par minuta da sinhronizuješ .config-ove i sve ostalo.. i to je to.


Kakve to masine imate kad se linux instalira za 3 min? Mislim ne preterujte; imam brzu konekciju, jaku masinu i linuxu treba 20-30 minuta da se instalira.
Bolje je neki RR, kao sto pise @calex za Manjaro, ovo sa upgrade je bezveze npr. za Ubuntu, izmedju LTS verzija izlaze nedovrsene verzije a i kad izadje
LTS krpe ga jos godinu dana. Znaci ili RR distro ili LTS pa cekas sledeci LTS.
[ calexx @ 21.04.2014. 19:28 ] @
Zavisi i od linuxa ali je 3 minuta uglavnom preterano. Jedini koji mi je tako brzo legao je PCLinuxOS minime iliti minimalna verzija, on se stvarno instalira za <5 minuta (sad ću da nabacim jedan da proverim) dok ostali idu oko 10-20 minuta.

Ja ne koristim zajednički /home folder jer nisam siguran kako će da se sve ponaša posle instalacije a pre instalacije programa čije su konfiguracije ostale. Idem na sličan ali malo drugačiji način, na (ntfs) zajedničkoj data particiji sam napravio takoreći strukturu /home foldera i tu sve ide a pred neku (re)instalaciju tu iskopiram config fajlove i slično programa koje koristim, fontove, .conky fajlove i šta je bitno i onda instaliram sve od početka. Posle nabacim programe koje koristim, iskoristim config fajlove i sve je tu. Jeste lakša varijanta apgrejd ali to ponekad traje satima a možda bude i problema.

Meni nije problem da li je u pitanju RR ili obična varijanta, retko kada mi linux izdrži više od 6 meseci a da ne eksperimentišem pa malo i zabrljam. ;) A i kada se to desi, par sati je dovoljno da sve bude komplet vraćeno i napakovano. Tako sam i preksinoć uradio totalno tumbanje i obrisao skoro sve linuxe, ostao je samo jedan dobar Manjaro, pa posle instalirao samo Kubuntu, Arch, još jedan Manjaro za eksperimente, NetRunner za probanje ... i ostale su 3-4 particije za sledeća testiranja. Umesto 16, sada će da ih bude najviše 6-8 jer sam otprilike snimio sve i izabrao. Možda je Manjaro bio na korak do prvog mesta ali mi je brljanje sa satom izbacilo Arch u prvi plan, svejedno što se malo teže instalira. Kod njega sam sredio ono što mi je smetalo dok se Manjaro opire i ne mogu da ga opravim.

E da, to što između LTS idu podverzije za mene nije nešto loše. Pa u RR to ide još gore, Arch odmah nabacuje nešto što izaberu, Manjaro malo sačeka ... ali je to mnogo opasnije nego 3 međuverzije. A nikako ne bih ostavljao LTS do sledećeg, da je u pitanju neki bitan server pa da ostavim ... inače bi mi još radio windows NT 3.51 da je to bitan detalj. ;)
[ plus_minus @ 21.04.2014. 19:45 ] @
Citat:
lega99:
Kakve to masine imate kad se linux instalira za 3 min? Mislim ne preterujte; imam brzu konekciju, jaku masinu i linuxu treba 20-30 minuta da se instalira.
Bolje je neki RR, kao sto pise @calex za Manjaro, ovo sa upgrade je bezveze npr. za Ubuntu, izmedju LTS verzija izlaze nedovrsene verzije a i kad izadje
LTS krpe ga jos godinu dana. Znaci ili RR distro ili LTS pa cekas sledeci LTS.


Naravno da preterujemo, nije baš bukvalno 3 minuta, ali nisam daleko ni od istine.. na kraju krajeva, svi kukaju kako vreme brzo leti danas.. D: Eto, sve se slaže.
[ lega99 @ 21.04.2014. 20:17 ] @
Ja skoro nikad ne diram /home jedino kad bas formatizujem /home i stavljam drugi distro.
Konfiguracije distroa su mi skoro ideticne, isti programi.
Posle instalacije ostatak programa mora fizicki da se instalira iz repozitorijuma ili
iz dira gde su skinuti (npr. Opera), to potroseno vreme ne racunam u instalaciju.
Volim da imam par kilograma programa :D
Ima tu jedna mana svaki program mora da se instalira jedan po jedan, pa cuvene zavisnosti.
Nekad davno kad sam pomagao nekim ortacima kod pakovanja XP masina instalacija programa
je isla sa eksternog diska, startujemo po 10x instalacija koje rade uporedo.
Sto se tice LTS i servera ne vidim sta se tu epohalno menja a da LTS ne isprati, propuste
krpe svi ako se sazna za njih, ako je veliki blam onda se krpi neprimetno, zavera cutanja
dok neko neposlusni ne objavi.
Najbrze mi je skidanje samog distroa preko torrenta 5 min i gotovo, ponekad pici i do 100MB/s
iako imam 40MB/s konekciju
[ calexx @ 21.04.2014. 20:30 ] @
Ja imam jedan folder sa nekoliko programa kojih nema u *ubuntu riznicama (zato mi se sada baš sviđa AUR gde je sve prisutno i ništa ne moram da imam) ... mada nisam siguran da ne može više programa. Pa ja u Synapticu ili Octopiju izaberem 5-6 pa pustim da se ređaju, slično radim i sa apt-get install ili sa yaourt u cli ... neka instalacija vodi računa o zavisnostima. ;)

A za brzinu ... nisam probao ali instalacija sa USB 3.0 na SSD može da bude baš brza. :)

Sa 100MB/s za 5 minuta skineš 30GB. Koje su to distribucije? ;)
[ lega99 @ 21.04.2014. 21:23 ] @
Citat:
calexx: Ja imam jedan folder sa nekoliko programa kojih nema u *ubuntu riznicama (zato mi se sada baš sviđa AUR gde je sve prisutno i ništa ne moram da imam) ... mada nisam siguran da ne može više programa. Pa ja u Synapticu ili Octopiju izaberem 5-6 pa pustim da se ređaju, slično radim i sa apt-get install ili sa yaourt u cli ... neka instalacija vodi računa o zavisnostima. ;)

A za brzinu ... nisam probao ali instalacija sa USB 3.0 na SSD može da bude baš brza. :)

Sa 100MB/s za 5 minuta skineš 30GB. Koje su to distribucije? ;)


Imam i ja te programe u jednom diru, normalno nisam lud da ih ponovo skidam.
Nesto mi Synaptic u ovom novom *Ubuntu 14.04 mnogo laguje, gusi se,
njihov instaler ide normalno ali synaptic ne.
Nema u AUR-u yet another netspeed monitor :)))) Morao sam da
stavljam neki slican

Nisam jos probao USB 3.0 i da filujem SSD, imam dva USB 3.0 porta na MB,
najverovatnije leti, moji USB 2 su spori pogotovo Sandisk od 16GB

Ne kapiran sta pitas, nigde nisam napisao da skidam neki distro od 30GB,
samo sam napisao da mi ponekad torrenti lete kao da imam konekciju od
100GB/s a imam 40GB/s konekciju. Nisam ja kriv sto provajder ne ume da
ogranci torrent a i ljudi seeduju svi 100% fajlovi. Manjaro ili Netrunner kad
se skida seeduju svi ko ludi, nema zabusavanja. Kod ostalih neces to videti,
seeduju ali nesto bedno pa kad se skupi njih vise dobije se neka uslovno
podnosljiva brzina. Kod Gusara kad skidam isto imaju dobre brzine.
[ calexx @ 21.04.2014. 21:53 ] @
Brlja i meni Synaptic, kada izaberem nešto, u sledećem trenutku opet pokaže ful spisak ponuđenih programa a kada pređem kursorom, vrati ono što sam izabrao.

Ako programa nema u AUR-u, onda valjda i ne postoji za Arch familiju. Ja sam navikao na dvadesetak programa, od toga se 5-6 teško rešavaju na ne-ubuntu linuxima pa mi je i to jedan od uslova za neki linux. AUR ima sve a nema one koji su vezani za *ubuntu tipa Synaptic, USB startup creator pa mora zamena što nije neki problem. Octopi a i yaourt/pacman su sasvim upotrebljivi.

Napisao si da ti distro siđe za 5 minuta a da je brzina i 100MB/s ... mada sada pišeš i 100GB/s. Čudne neke brzine. ;) Linuxe 99% ne skidam preko torenta nego direkt skidanjem tj dta odradi posao.
[ lega99 @ 21.04.2014. 23:11 ] @
Citat:
calexx
Napisao si da ti distro siđe za 5 minuta a da je brzina i 100MB/s ... mada sada pišeš i 100GB/s. Čudne neke brzine. ;) Linuxe 99% ne skidam preko torenta nego direkt skidanjem tj dta odradi posao.


Sad vidim prolupo sam nacisto, konekcija mi je 40Mb/s a ponekad bude 100Mb/s, tada torrenti polude i skidam sve ocas.
[ Jing Jang @ 22.04.2014. 08:22 ] @
Sa nadogradnjom Ubuntu 14.04 radi mnogo bolje nego Ubuntu 13.10. Nema trzanja, podrhtavanja pri pokretanju odredjenih aplikacija. Sad za sad sam veoma zadovoljan. Nemam ni problema pri instalaciji odredjenih softvera iz Ubuntu Software Centra.
[ Srđan Pavlović @ 22.04.2014. 12:11 ] @
Instalacija sa USB-a ide ocas posla cak i na sporije masine tipa
netbukova, a LTS Ubuntu distroima po mom nekom iskustvu treba od par
meseci do godinu dana da se najveci broj bagova ispegla i onda rade skroz OK.

[ Jing Jang @ 22.04.2014. 14:37 ] @
Negde sam procitao da LTS verzija izlazi svake dvije godine u aprilu mjesecu.
[ lega99 @ 22.04.2014. 15:47 ] @
Citat:
calexx:
Brlja i meni Synaptic, kada izaberem nešto, u sledećem trenutku opet pokaže ful spisak ponuđenih programa a kada pređem kursorom, vrati ono što sam izabrao.


Da li je neko provalio sta se to desava sa Synapticom, zasto laguje? Meni se identicno ponasa, da li su odustali od bilo kakvog odrzavanja synaptica jer forsiraju druge
installere ili je neki bug. Ok novi instaleri su lepi pregledni al moras sve jedno po jedno, ne moze se oznaciti vise programa kao u synapticu i pustiti ga da radi.
[ jablan @ 22.04.2014. 16:20 ] @
Jel taj problem sa synapticom samo u 14.04 pošto ja nisam primetio ništa slično u 13.10?
[ HeYoo @ 22.04.2014. 16:34 ] @
Primetio sam takođe brljavljenje u synaptic-u ali mi se čini da su rešili problem nekim od skorijih apdejtova (staviti main server za update).
[ calexx @ 22.04.2014. 17:30 ] @
Sad sam probao neki 13.10 klon i kod njega postoji ali jedva primetno. Kada izaberem nešto i on ispiše nekoliko programa pa izaberem neki, u sledećem trenutku se i kod starog prikaže nekoliko programa koji su inače na početku glavnog spiska i posle pola sekunde se vrati ono što bi trebalo. Kod nove verzije ostanu ti sa glavnog spiska sve dok ne pređem kursorom preko njih. Nije ispravljeno, isto se ponaša i kod taze instalacije i kod jedne koja je krenula još od zimus i redovnim apgrejdom prešla u regularnu verziju. Nije nešto strašno ali deluje da nisu bili pažljivi. Možda stvarno Synaptic nije u planu za dalje ... mada ga neki još forsiraju.

A možda nisam ni obratio pažnju, Synaptic koristim samo kod instalacije samog linuxa pa nešto instaliram odatle, posle ga retko i probam.
[ lega99 @ 22.04.2014. 20:25 ] @
Sad sam popizdeo, gadi mi se linux, update Debiana odradim i on prolupa opet zajebavanje sa dva ekrana a radilo sve ok do tog update.
Juce namestim Kubuntu 14.04 sve radi, danas nigde drugog ekrana, ne prikazuje ga, juce sam sve probao, palio gasio, restart itd.
Jedva sam pustio film kroz Manjaro KDE, stvarno muka mi je od linuxa. Win 7 to sam za minut namestio al zbog glupog inata ja pokusavam
da gledam kroz linux.
[ calexx @ 22.04.2014. 21:07 ] @
Možda je vreme da uradiš kao ja, obrišeš razne test linuxe i na jednom ili par njih sve podesiš. Meni jeste bilo korisno što sam probao pa ih lakše poredim, sada otprilike znam šta je gde i više mi nije potrebno. Inače Debian nije kod mene odavno, do pre par dana je čučao Kanotix od prošlog proleća, nisam ga ni dirao ni probao i sada je i on odleteo. Samo Kubuntu, Arch i za rezervu Manjaro i NetRunner. Ako rešim kako da isključim njihovo brljanje sa časovnicima, ostaće, ako ne onda je tu Arch koji to ne brlja. Kubuntu za svaki slučaj. I jedan Windows.
[ agvozden @ 23.04.2014. 09:48 ] @
ja radim update još od verzije 7 (uz zamenu komponenti i kloniranje diskova).
uvek sačekam mesec dana sa prelaskom na novu verziju, uglavnom instaliram LTS, međuverzije izbegavam.
Malo sam poranio sa verzijom 10, pa sam jedva sredio komp... zato, bez žurbe, ako vam komp služi za posao.
imam previše dignutih servisa da bih se igrao, treba mi nedelju dana da sve podesim. kada hoću da testiram ili idem na posebnu particiju ili na virtuelnu mašinu.
[ calexx @ 23.04.2014. 10:02 ] @
Ja zato takoreći ravnopravno koristim 3-4 distribucije pa se onda ne dešava da se baš u isto vreme ažuriraju. ;) Mada to ipak nije za posao pa nije ni bitno da uvek bude OK. A ako nešto ne bude, tu su drugi, na kraju i windows je u funkciji.
[ lega99 @ 23.04.2014. 14:27 ] @
Linux je cudo sa glupostima, upravo sam otkrio sta se zbiva, neki update i sad
odjednom bulajzni sa prepoznavanjem video hardwera. Sad imam CRT1 i DFP9,
HDMI-0 pojela maca. CRT1 nikad nisam imao nego DFP9 koji je LCD monitor
prikljucen preko DVI adaptera. Najcrnje je sto se sad to shebalo u svim linuxima
koji su bazirani na KDE i Debianu. Ne kapiram jos 2002 na nekom simpozijumu
XP i izlaz na projektor i to radilo bez problema, sad 2014 i stalno problemi.
Probao sam update za LTS, Kubuntu nista nema, Ubuntu-gnome shell nista,
Unity ima. Nijedan ne moze da radi sa vlasnickim drajverima...
[ calexx @ 23.04.2014. 14:59 ] @
Zato ja uvek imam jednu proverenu verziju pa onda instaliram noviju a staru čuvam sve dok ne budem 100% siguran da je OK. Nemam neke mlatimudijalne prohteve, nemam dva monitora, nemam teve, nemam 5.1 ili 7.1 pa onda možda kod mene i radi. Inače sam često pominjao da je velika greška što linux olako napušta stariji hardver pa za fx5200 u kršu moram da se tvrdo snalazim a mislim da i ova x1600pro neće još dugo da bude u priči.

Zato sam i hteo da imam potpuno drugu distribuciju u slučaju da jedna zabrlja. Nije ni Arch najsjajniji i ponegde se ne snalazi (tj verovatno se ja ne snalazim jer je za sitnicu potrebno da se danima čita) ali u paru su OK. :)
[ lega99 @ 23.04.2014. 15:23 ] @
Hebe me pa me rastura, cas je HDMI cas je u drugom DPF, CRT koji uopste nemam, vise sam prolupo nacisto. Evo sad sam mu metuo neki xorg.conf.
Pa i ja bi drzao proverenu verziju da ima, sad se Manjaro pokazo OK , sad je pitanje dokle.
[ lega99 @ 23.04.2014. 18:27 ] @
Citat:
calexx:  Inače sam često pominjao da je velika greška što linux olako napušta stariji hardver pa za fx5200 u kršu moram da se tvrdo snalazim a mislim da i ova x1600pro neće još dugo da bude u priči.



To ti je linux kernel Monolitni kernel, kad ga nebi kasapili udebljao bi se ko trudnica, sve je natrpano u kernel,
nemas kao win kernel jedno parcence koda a sve ostalo drajveri koje stavljas ili sam stavlja ali su fizicki odvojeni od kernela.
Ima negde i win je poceo sa monolitnim kernelom ali do neke verzija a posle su presli na hibridni.
[ Jing Jang @ 23.04.2014. 18:52 ] @
Evo i ja imam problem sa update na Pardusu Community 2.0 koji sam instalirao na PC. Radio je sasvim dobro dok nisam pokrenuo
Code:
sudo pat-get update && sudo apt-get upgrade

i sve je proslo OK! Medjutim, nakon restarta nemogu da udjem u sistem i ako je bio podesen da se automatski ulogujem. Tako ti je sa linuxom.
[ calexx @ 23.04.2014. 19:34 ] @
Citat:
lega99: To ti je linux kernel Monolitni kernel, kad ga nebi kasapili udebljao bi se ko trudnica, sve je natrpano u kernel,
nemas kao win kernel jedno parcence koda a sve ostalo drajveri koje stavljas ili sam stavlja ali su fizicki odvojeni od kernela.
Pa neka se deblja, možda je bio problem dok su pazili da ne pređe veličinu CD-a a sada su mnogi reda 1-2GB ... mogu da razvlače do 4,3GB. Inače postoji brdo distribucija koje imaju milion programa, često preglupe šminke i razne dodatke pa idu da veličine DVD-a. Ako je nekada bio CD pa se nešto menjalo, neka ostave stare drajvere jer je to ipak omanje.

Ako ništa drugo, neka ponude dodatne diskove sa podrškom za razne hardvere pa kome šta fali ... ovako sada na tu fx5200 može da se instalira PCLinuxOS, mogao je i *ubuntu do 11.10 ... ali sada lando legne i 14.04 bez ikakvog problema. Vratili? Kako mogu neki od onih da zadrže podršku?


Inače je sinoć i ceo dan postojao neki tupavi apdejt za Manjara koji je samo pucao, prijavljivao konflikte, probleme, loše potpise ... trebalo je da se malo čačne da bi prošao. Mislim da sam tek malopre to uspeo pa je možda to neki globalni problem. Baš u vezi za nekim xorg paketom. Arch radi bez tih problema.
[ agvozden @ 24.04.2014. 14:43 ] @
Citat:
Jing Jang:
... Tako ti je sa linuxom.


ne generalizujte Ubuntu i Linux!

ako hoces pouzdan linux plati Red Hat licencu, pa ih onda pljuj ako mnesto ne radi.
[ Jing Jang @ 24.04.2014. 16:52 ] @
Ne pljujem po linuxu, samo sam naveo jedan moj primer sta se desilo. Tek su izdali Ubuntu 14.04 a vec nagovestavaju noviju verziju 14.10. Ni ovu nisu ispitali kako treba a izdaju nove i nove verzije svakih nekoliko meseci.
[ Djetvan @ 24.04.2014. 17:02 ] @
Citat:
Jing Jang:
i sve je proslo OK! Medjutim, nakon restarta nemogu da udjem u sistem i ako je bio podesen da se automatski ulogujem. Tako ti je sa linuxom.


Problemi sa logovanjem u sistem i nastaju zbog automatskog logina i zbog toga ga ne treba koristiti !!!
[ agvozden @ 24.04.2014. 17:09 ] @
Ubuntu je veoma pouzdan sistem, posebno LTS. Mislim da ga koristim od 5-ce ili 6-ce, pre toga sam koristio fedoru, a jos ranije red hat.

i meni smeta sto, kada se pojavi nova verzija, ne bude sve kako treba. Zato i sacekam mesec ili dva pre nego sto predjem na novu verziju, a medjuverzije izbegavam ili prelazim mesecima kasnije.
Koristim ga u poslovne svrhe, za programiranje i razvoj aplikacija, tako da ne smem da dozvolim luksiz da nesto ne radi ili da instaliram danima i nocima razne servise.

Zato je moj savet, za testiranje koristite novu verziju, a za stabilnost sacekajte malo...
[ jablan @ 24.04.2014. 18:03 ] @
Citat:
Jing Jang:
Tek su izdali Ubuntu 14.04 a vec nagovestavaju noviju verziju 14.10. Ni ovu nisu ispitali kako treba a izdaju nove i nove verzije svakih nekoliko meseci.

Aman, Ubuntu već godinama izbacuje verzije na svakih 6 meseci, to je politika Ubuntu distribucije, nema šta da je nagoveštavaju, zna se da će postojati 14.10, samo se ne zna tačno šta će u nju ući od novih featuresa.
[ Jing Jang @ 24.04.2014. 19:10 ] @
Ja imam lose iskustvo sa Ubuntu 13.10 koji sam bio instalirao na PC a potom i na novom laptopu ( zbog toga sam i nabavio laptop). Stalno mi je pravio probleme pri radu kao sto je podrhtavanje, sevanje strelica, pojava mrlja duz ekrana, raznorazne zezancije. Kad bih koristio Ubuntu 12.04 nisam imao nikakvih problema. Cim bih izvrsio azuriranja, problemi su se poceli javljati iznova. Sad kod Ubuntu 14.04 nemam tih problema.
[ lega99 @ 25.04.2014. 18:52 ] @
Evo precizni rezultati Unity 14.04 24 minute traje instalacija. Particije unapred napravljene ext4 (/ i /home) , disk SATA-3 2TB,
radjena puna instalacija sa dovlacenjem par fajlova sa neta (zanemarljivo jer mi je brzina 40Mb/s). Koliko vidim
instaler gubi vreme na trazenje ostalih distroa po diskovima (4 diska), tu izgubi jedno 3 minute.
Memorije imam sasvim dovoljno 16GB Kingston, procesor AMD FX-6100, graficka AMD HD6790, vodeno hladjenje itd, MB
MSI 8xUSB2 + 2XUSB3.
[ calexx @ 25.04.2014. 19:20 ] @
Ja nisam merio Ubuntu ali jesam pomenuti PCLinuxOS minime. :) Instalacija sa DVD RW traje tačno 3:53 dok instalacija sa fleške (USB 2.0) traje minut kraće tj 2:53. Mereno posle izbora particije jer to ne može da se računa kad ima korisničke intervencije pa sve dok nije pitao koji grub i slično. E sad, ovaj ima "prednost" što ionako ne instalira grub jer i ne može ali ipak, koji god drugi linux da sam probao, nije bilo ispod desetak minuta dok ne prijavi da radi sa grubom.

Nije to mnogo, meni je sporije učitavanje gruba počelo od kako sam nabacio ove Arčolike linuxe ali mi nije strašno, ionako ne čekam da instalacija prođe, radim nešto drugo.

Sve je to sitnica u odnosu na Arch instalaciju koja mi obično uzme ceo sat. Ali tada bar instaliram većinu programa koje bih kasnije pa nije strašno.

Sve u svemu, meni je lakša reinstalacija nove verzije nego apgrejd jer on ume da potraje satima.
[ lega99 @ 26.04.2014. 00:51 ] @
Ja sam radio instalaciju sa USB, podigao ziv sistem i startovao instalaciju. Ja vreme instalacije racunam od momenta
kad sam uradio dvoklik na ikonu za instalaciju. Sve sto me pita i odgovor je deo instalacionog procesa jer bez toga ne bi
instalacija nastavila dalje, znaci to sve spada u vreme instalacije nekog distroa, kraj je kad kaze da li zelis dalje
da probas ziv sistem ili da uradis restart.
[ calexx @ 26.04.2014. 05:40 ] @
Kako god, ali onda moraš da meriš vreme instalacije na čist hard koji eventualno ima jedan windows ali ne i više linuxa jer svaka provera, particionisanje, instalacija gruba, apdejt gruba ... traje mnogo više kada ima više particija a naročito više linuxa. Meni je jedna od komandi koja je najduže trajala update-grub jer ima mnogo da radi. ;) Slično i na početku same instalacije, kada izaberem ona prva 2-3 detalja i onda prelazi na particionisanje, na početku to traje nekoliko sekundi a sa 16 linuxa potraje i po par minuta. A i ne računam ceo taj početak jer nekad malo razmišljam na koju particiju ću da instaliram, da li da pravim novu, da li da brišem neki linux ...
[ lega99 @ 26.04.2014. 12:24 ] @
Particije sam napravio, uvek ih pravim ranije bas zbog toga. Update gruba uzima vreme a i to nije duze od 4 minuta tako da suma sumarum bez 20 minuta
ne moze ako odbijem to vreme. Kad bi pravio particije u procesu instalacije to bi onda jos produzilo instalaciju pa ne bi bilo 24 minute nego vise.
Poenta price je nema instalacije od 5 minuta, a jos najcrnje je sto se win7 dize brze od svakog linuxa.
[ jablan @ 28.04.2014. 13:55 ] @
Zašto je to relevantno uopšte? Instalacija se radi u proseku jednom godišnje, butovanje meni traje 10-ak sekundi i dešava jednom u par dana.
[ calexx @ 28.04.2014. 14:39 ] @
Verovatno zbog poruke sa početka teme da se linux instalira za 3 minuta. ;) Meni ne smeta, najčešće ne čekam nego radim nešto drugo pa nije problem. Što se gašenja tiče, jedino restartujem zbog neke probe inače redovno uveče ili preko dana uspavljujem linux pa se posle probudi za par sekundi.
[ HeYoo @ 28.04.2014. 17:26 ] @
Citat:
Poenta price je nema instalacije od 5 minuta, a jos najcrnje je sto se win7 dize brze od svakog linuxa.


Ne znam da li je bas 5min ali obicno ne stignem da smislim dovoljno "mudro" ime za novog user-a, a on je vec iskopirao sve potrebne fajlove.
Nakon toga ostaj jos 1-2min i instalacija je gotova.
Pri tome, imam dosta staru masinu i konstantno instalirana bar 2-3 linux distroa + win7.

Ni ova druga tvrdnju ne mogu da potvrdim iz licnog iskustva (bar ne u vecini slucajeva).

[ lega99 @ 28.04.2014. 23:27 ] @
Citat:
jablan:
Zašto je to relevantno uopšte? Instalacija se radi u proseku jednom godišnje, butovanje meni traje 10-ak sekundi i dešava jednom u par dana.

Da li ti uopste shvatas sta si napisao? Pa to je upravo bio jedan od jacis argumenata protiv windowsa, mora da se reinstalira barem jednom godisnje.
Za sve moje visegodisnje bakcanje sa windowsom reinslirao sam ga samo 3 puta a linux ne znam ni broj.
Ali vec je to izlizana tema win vs. linux.
Ostale ne bih ni da kometarisem, suvise bi bilo, nisam klinac pa sad se qurcim, seo sam i izmerio, zna se koju masinu imam, niti sam
obozavaoc windowsa ali ni linuxa, sluze mi da odradim ono sto hocu u datom trenutku. Masinu ne gasim, nikad, nakacena je na UPS od 1.2KW,
samo prelazim iz jednog distroa u drugi kad me prethodni zahebe ili kad odradim azuriranje pa trazi restart (da, da linux trazi restart).
Pokusavao sam i sa varijantama distroa da ne trazi restart, probao varijantu na Debijanu ali to je go qurac, to ne radi, jedini Solaris to moze.


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 29.04.2014. u 00:39 GMT+1]
[ agvozden @ 28.04.2014. 23:42 ] @
instalirao sam Ubuntu jednom pre par godina u verziji 7
posle toga sam apdejtovao masinu, klonirao hard disk kada sam ubacivao veci i samo sam radio apdejt sistema.

nijednom nisam morao da idem na clean install, za razliku od vindouza koji je posle 2 godine zabrljao.

nedavno sam se apdejtovao na ubutnu 14.04, jedino sam morao da preinstaliram eclipse i da apdejtujem kernerl za virtualbox.

voleo bih da vidim slican primer u M$ svetu, da je neko presao sa xp na 7, 8, 9 ili mozda sa win2000 i nijedan clean install...

a da baguje, ubuntu desktop, baguje i te kako, ne tvrdim da je idealan, psujem ga cesto, ali se utesim kada 1 nedeljno pokrenem win da bih otisao na ebanking. obavezno me doceka polucasnovni apdejt...
[ HeYoo @ 29.04.2014. 00:26 ] @
@lega99

O cemu ti pricas? Kakav jaci argument?
Fino je sto na primer Ubuntu mozes vrlo brzo instalirati i sto pre instalacije mozes imati preview u live modu. Samo to ne znaci da mu je to killer feature.
Sve da instalacija traje i 2h, to nije tolika trauma koja bi potencijalnog korisnika bacila na ovu ili onu stranu.
Onaj ko koristi Linux, dobro zna zbog cega ga koristi. Ako je pak neko entuzijasta, opet mu ne znaci vreme koje se utrosi na eventualnu reinstalaciju koja se desava jednom godisnje.

Citat:
(da, da linux trazi restart)

So what? Kako drukcije da se primeni upgrade kernela?

Citat:
nisam klinac pa sad se qurcim, seo sam i izmerio

[ calexx @ 29.04.2014. 07:30 ] @
Fora je u tome što bi neki "normalni" korisnici mogli da instaliraju linux i da ga reinstaliraju godišnje, polugodišnje ili ređe. Oni koji vole da se igraju, kao lega99 i ja, to rade drugačije, nekad u toku dana instaliram i 2-3 ako naiđe nešto interesantno, nekad probam dnevnu verziju koja je daleko pre alfe ili bete pa zato češće reinstaliram i onda smeta duža instalacija.

Ja inače nemam ništa protiv windowsa i ne pričam kako mnogo brlja. Obično bih odradio instalaciju jednom i tako je ostajalo do sledećeg ili do promene hardvera. Linux instaliram mnogo često ali ne zbog nesigurnosti nego zbog učenja ... mada mi se čini da sam ipak malo napredovao. Možda bih i windows tako ... da mogu da instaliram 16 na jedan hard i da ne smetaju jedan drugom. ;) Mada taj ekstremizam ne bi trebalo da se računa kao pravilo.
[ lega99 @ 29.04.2014. 14:34 ] @
Citat:
HeYoo:
@lega99

O cemu ti pricas? Kakav jaci argument?
Fino je sto na primer Ubuntu mozes vrlo brzo instalirati i sto pre instalacije mozes imati preview u live modu. Samo to ne znaci da mu je to killer feature.
Sve da instalacija traje i 2h, to nije tolika trauma koja bi potencijalnog korisnika bacila na ovu ili onu stranu.
Onaj ko koristi Linux, dobro zna zbog cega ga koristi. Ako je pak neko entuzijasta, opet mu ne znaci vreme koje se utrosi na eventualnu reinstalaciju koja se desava jednom godisnje.

Citat:
(da, da linux trazi restart)

So what? Kako drukcije da se primeni upgrade kernela?

Citat:
nisam klinac pa sad se qurcim, seo sam i izmerio

:)


Sta ti uopste hoces? Beskonacnu diskusiju? Ako ti nije jasno uzmi pa procitaj argumente linux korisnika protiv windowsa,
To sto nisi citao tvoj problem jer ovako samo ukopavas linux u ocima onih koji bi da predju na linux.
Ne volim kad ljudi lazu ili odvale neistinu kao to instalacija od 5 minuta, to je poenta zasto sam merio vreme.
Boli me qurac da li je 20min li 1h ali ne volim da me neko laze, ako sam seo da instaliram instaliracu.
Realnim iznosenjem cinjenica ljudi ce preci na linux a ne bajkama pa kad krenu ono haos, plus nipodastavanje
svakog ko koristi windows, pa kako da onda predju na linux.

Vidis i to ne znas da linux i za druge stvari trazi restart a ne samo za zamenu kernela.
I to je jedan od argumenata protiv windowsa u toj vecnoj prepisci-prepirci linux vs. windows

http://www.netmarketshare.com/....aspx?qprid=10&qpcustomd=0

Mislim da je ovo otislo suvise daleko od osnovne teme nadogradnja 13.10 na 14.00
[ HeYoo @ 29.04.2014. 17:05 ] @
Citat:
Sta ti uopste hoces? Beskonacnu diskusiju? Ako ti nije jasno uzmi pa procitaj argumente linux korisnika protiv windowsa,
To sto nisi citao tvoj problem jer ovako samo ukopavas linux u ocima onih koji bi da predju na linux


Ne! Ti si dosao ovde da se macujes sam sa sobom. Kakve zamerke linux korisnika?
Ti diskutujes sa nekim imaginarnim ljudima ruseci njihove argumente. To sto si negde nesto procitao neki stav ne daje ti za pravo da taj stav prisijes svim korisnicima Linuxa.
Na internetu se mogu procitati svakakve gluposti na svaku temu. Uzaludno je rusiti ili braniti stavove neke mase sa nekog foruma, drustvene mreze ili cega vec.

Citat:
Ne volim kad ljudi lazu ili odvale neistinu kao to instalacija od 5 minuta, to je poenta zasto sam merio vreme.


Vreme potrebno za instalaciju u mnogome zavisi od konfiguracije.
Sasvim je moguce da Peri ciji kompjuter ima SSD instalacija traje 3min, Djuri 15min, a Simi 25min jer nije ocistio "tepih" s kulera pa mu procesor radi duplo sporije.
Kod mene na primer instalacija traje sigurno krace od 25min ali ni to nema veze niti je relevantno.

Citat:
Vidis i to ne znas da linux i za druge stvari trazi restart a ne samo za zamenu kernela.
I to je jedan od argumenata protiv windowsa u toj vecnoj prepisci-prepirci linux vs. windows


Pa idi i macuj se tamo gde traje ta vecna prepirka.
[ lega99 @ 29.04.2014. 20:14 ] @
http://netmgt.blogspot.com/201...nal-update-without-reboot.html
Ksplice: Kernal Update Without Reboot
Citat:

Ksplice is a feature of Oracle Linux which installs kernel updates on live systems without reboot, it is free with Oracle Premier Linux Support, and is available today. Even IBM an developer network has some nice things to say about Ksplice, owned by Oracle, and provides a detailed description of how it works.

[ maksvel @ 30.04.2014. 09:43 ] @
Citat:
Mislim da je ovo otislo suvise daleko od osnovne teme nadogradnja 13.10 na 14.00

Slažem se i bilo bi dobro da ostanete makar labavo na temi, verujem da može biti i konstruktivnih postova, da ne zaključavamo bezveze.
Znači: za dalji flejm i sl. ide lock.
[ lega99 @ 30.04.2014. 20:37 ] @
Konacno *Ubuntu 14.04 moze da radi sa AMD vlasnickim drajverima 14.4. Procedura na wiki ne
postoji ali sve je isto kaoi u verziji 13.10. Isprobao sam Kubuntu, Unity i Gnome-shell kao nezavisne distroe.

Imam prooblem da u gnome-shell ne mogu da nastimam datum u formatu kao ja zelim:
Dan (pun naziv), dan u mesecu numerik. Mesec (pun naziv) godina razmak vreme sat, minute sekunde.
Trazio sam po internetu i po ubuntu forumu ali nigde barem neke naznake gde se to podesava.
Prosto mi neverovatno da u svim ostalim to moze da se podesi a ovde ne, Unity koristi dconf-editor
ali u gnome-shellu dconf editor nema te opcije.

Google earth 6.x neka verzija koju sam rucno pravio odjednom sad radi ko svajcarac u svim zivim distribuciama,
prikazuj slike i 360 stepeni slike, ne puca nista, radi na cirilici, mora da se odradi mala intervecija u xorg.conf
[ calexx @ 30.04.2014. 23:12 ] @
Možda kod tebe, ja i ne smem da probam vlasničke na ovom kršu. Mada mi se čini da se 14.04 bolje snalazi sa starim grafičkim ali sam ga probao i sada instalirao sa njegovim.

Za štimanje možda pomogne neka gnomeshell extenzija, mislim da baš takve postoje. Slabo trošim gnometa ali mi opet deluje da mu je namena da ljudi troše vreme nalazeći način da reše neku banalnu sitnicu kao što je ovo tvoje. Zato ponekad ali ponekad instaliram neki gnome derivat i malo probam. Sada imam Pinguy pa i Ubuntu.

GE 6 radi sve, sedmica nešto brlja sa vezama prema Panoramio slikama ali nemam pojma zašto. Jedini linux kod koga su mi proradile slike je PCLinuxOS64. On u startu prijavi da mi je grafička loša i da neće da radi sa takvim kršem pa prikaže globus sa konturama država ali kad zumBiram i kliknem na sliku, on je normalno prikaža. Pošto imaš pristojnu grafičku, instaliraj PCLinuxOS64 pa proveri.
[ jablan @ 06.05.2014. 09:24 ] @
Nadogradnja prošla bez ikakvih problema, trajalo oko pola sata. Ne primećujem nikakve razlike u radu, bukvalno kao da sam samo uradio apt-get upgrade.
[ lega99 @ 13.06.2014. 20:21 ] @
Konacno sam i ja uspeo da nesto instaliram za par minuta, LinuxMint 17 KDE RC, / formatizovao, /home ostavio.
Instalacija isla sa USB, na moje veliko iznenadjenje sve odradilo ko ludo, ovo mi se nije dosad desilo, oko 5 minuta
komplet instal na SATA 3 disk 1TB i to na kraj diska.