[ pelle07 @ 05.05.2014. 11:19 ] @
Pozdrav,prijatelji...

Imam jedno pitanje za iskusne programere :) Zanima me da li je moguce napraviti ozbiljan program ukoliko se uci iz knjiga dostupnih na internetu,ili je za to ipak potrebno ulaganje u neke specijalne dodatne kodove,programe,knjige itd...Imam veeeooma veliku kolekciju knjiga,video tutorijala i svega sto ima veze sa programiranjem,ali iz svega sto sam do sad video,uglavnom su to iste stvari,samo na svoj nacin objasnjene,i to je ono osnovno...Mada,priznajem nisam detaljno pregledavao sve,jer sam od osnova i krenuo da ucim...Dakle,jel moguce napraviti ozbiljan,stabilan program,samo iz knjiga dostupnih sa interneta? :)
[ Shadowed @ 05.05.2014. 12:06 ] @
Programi se ne prave iz knjiga. Odgovor na tvoje pitanje, takvo kakvo je, je "ne".
Programi se prave na osnovu znanja, razmisljanja i iskustva. Znanje mozes steci na razne nacine, ukljucujuci i knjige dostupne na internetu. A da li ces, to je vec individualno.
[ pelle07 @ 05.05.2014. 14:43 ] @
Razumem ja to,ali me zanima da li su u tim knjigama uvek opisane sve mogucnosti koje programski jezik poseduje,kako bi moglo to znanje da se iskoristi u izradi programa,ili se ipak odredjene stvari zadrzavaju samo za profesionalno,tj komercijalno programiranje? Dakle,ne mislim da u jednoj knjizi stoji kod za ceo program pa da se samo prekuca,vec da li uopsteno u tim knjigama mogu da se nadju sve stvari koje sam programski jezik sadrzi...jer obicno su knjige dosta sturo odradjene(vecina) i kao po nekom sablonu,20 knjiga iste informacije,razliciti stilovi pisanja...
[ Shadowed @ 05.05.2014. 15:35 ] @
Uglavnom ce ti knjige pruziti dovoljno znanje o jeziku. Uostalom imas na MS sajtu kompletne reference jezika (posto je tema u .NET forumu, pretpostavljam da pricamo o nekom od .NET jezika).
Jedino sto znanje jezika nije samo po sebi dovoljno, to ti je osnova.
Znanje srpskog jezika ne cini coveka govornikom :)
[ S A J A @ 06.05.2014. 10:59 ] @
Citat:
pelle07:
Imam jedno pitanje za iskusne programere :) Zanima me da li je moguce napraviti ozbiljan program ukoliko se uci iz knjiga dostupnih na internetu,ili je za to ipak potrebno ulaganje u neke specijalne dodatne kodove,programe,knjige itd...Imam veeeooma veliku kolekciju knjiga,video tutorijala i svega sto ima veze sa programiranjem,ali iz svega sto sam do sad video,uglavnom su to iste stvari,samo na svoj nacin objasnjene,i to je ono osnovno...Mada,priznajem nisam detaljno pregledavao sve,jer sam od osnova i krenuo da ucim...Dakle,jel moguce napraviti ozbiljan,stabilan program,samo iz knjiga dostupnih sa interneta? :)


Na internetu imaš dovoljno informacija da naučiš programiranje do bilo kog nivoa koji želiš. Jedini je problem što te informacije nisu na jednom mestu već moraš da ih pronalaziš. Imaš kompletne reference svih jezika, video uputstva, knjige, primere koda, forume... može da se nađe šta god želiš. Samo je bitno da imaš dovoljno volje i vremena da se posvetiš učenju.
[ Dejan Carić @ 12.05.2014. 12:34 ] @
Citat:
pelle07:
Zanima me da li je moguce napraviti ozbiljan program ukoliko se uci iz knjiga dostupnih na internetu,ili je za to ipak potrebno ulaganje u neke specijalne dodatne kodove,programe,knjige itd...

Moguce je

Citat:
pelle07:
Imam veeeooma veliku kolekciju knjiga,video tutorijala i svega sto ima veze sa programiranjem,ali iz svega sto sam do sad video,uglavnom su to iste stvari,samo na svoj nacin objasnjene,i to je ono osnovno

Upravo tako. Knjige uglavnom sadrze osnovne stvari, ali one dobre knjige ti daju i hint sta dalje da izucavas. Ili su to design pattern-i, alati za verzioniranje koda, upravljanje projektima, itd. ili neki specificni enterprise servisi / bilioteke.

Citat:
pelle07:
Dakle,jel moguce napraviti ozbiljan,stabilan program,samo iz knjiga dostupnih sa interneta? :)


Ako ozbiljan znaci da ti neko da dosta para za taj program, odgovor je da. Program treba da resi neki problem (koji se ne nalazi u programerskoj literaturi). Graficki interfejs je potpuno nebitan ukoliko je algoritam dobar. A algoritam je ono sto zelis da sakrijes od drugih jer u suprotnom tvoj program vise nece vredeti mnogo :) Video sam aplikacije koje izgledaju kao da se sklepane za 2 dana, a kompanija koja je razvijala softver je prodata za par miliona. Program (a i firmu) nije prodao graficki interfejs, vec ono sto taj program moze da uradi.

Za stabilan program, koji se lako odrzava i nadogradjuje, potrebno je iskustva... i vecina knjiga novijeg datuma ce ti dati veoma dobru osnovu za tvoj novi program.