[ calexx @ 10.05.2014. 10:35 ] @
Već par godina me mama ploča pomalo nervira jer povremeno pravi razne brljotine. Možda je povezano za priču kada je neki klinac upadao u moju sobu pa je kod bežanja oborio komp (i posle desetak dana jedan hard otkazao) a možda je malo više počelo pre 2-3 godine kada je napajanje ispustilo beli dim.

Elem, prvo brljanje je sa hardovima. Trenutno su u njemu jedan zelenko 2T i jedan stari 200GB i to relativno normalno radi. Povremeno, čak skoro vidim i pravilo, se kod startovanja zelenko prijavi kao BzBzBzBzBzBzBz ... i onda moram da gasim komp, upalim i sve je u redu, normalno radi. Ako koristim windows koji je instaliran na zelenka, onda više koči nego što radi. Radi minut-dva pa stane minut pa stalno tako. Ako startujem windows koji je na 200GB, onda radi čisto ali uglavnom ume da zastane kada malo više pristupam 2T hardu. A ako koristim linux, nema ni trenutka zastoja, čak i kada koristim 2T hard.

Dalje, skoro sam doneo još jedan T hard i dva velika nikako neće da rade zajedno. Drugi uopšte ne prepoznaje. Kad stavim samo njega, nema problema.

Dalje 2, otprilike od tada mi i TV kartica pravi probleme, linux obavezno pukne posle nekoliko minuta sa BSOD (black).

Dalje, mrežna je pre nekoliko meseci totalno otkazala pa sam par nedelja korstio dodatnu a onda je odjednom proradila. Ipak, ako je povežem sa novim Cisco ruterom (a i pre toga sa novim Cisco modemom), bilo koji OS trenutno pukne i padne. Ako mrežnu povežem na stari ruter ili na ADSL Huawei ruter, nema problema.

Sve ovo mi smrdi na ploču pa sam trenutno u pripremi za kupovinu nove (i onoga što ide uz nju) ali mi je palo na pamet da možda ova može da se opravi. Prvo sam pomislio na elektrolite, nisam ih uopšte proveravao, možda bi oni mogli da prave ovakva sr... pa bi popravka bila relativno jednostavna. Inače je ploča stara više od 6-7 godina, u pitanju je Gigabyte 965P sa D915 ... meni je dovoljno i da nema brljanja, ne bi bilo potrebe da menjam.

Da li je moguće da elektroliti prave ovo? Nešto drugo? Ili kanta kad malo više zabrlja?
[ Sceka @ 10.05.2014. 19:09 ] @
Kanta sad odmah iako je subota a pre nego sto nesto zabrlja - a zabrljace sigurno.

Eventualno pre kante kupis plocu, procesor, memoriju (mozda kuciste i napajanje, cak verovatno) pa onda kantu pored novog kompjutera a u nju redom kako sta proveris i cim ima nagovestaj/mogucnost/sumnja... da nesto (bilo sta, ali bukvalno!) nije kako treba ili je u najavi bilo kakva mogucnost da ne valja. Pre kante i bekapovanje svega licnog nije na odmet. Sve ostalo moze da se nadje na Net-u tako da cuvanje bilo cega osim licnih stvari nema apsolutno nikakvog smisla, ni potrebe.

Par godina, po tvojim recima, problema znaci da je vreme, krajnje vreme da se postavi varijanta - ukljucis kmpjuter i radis. Tacka.

Iako volis da opravljas/regulises/pronalazis nacin... nije vredno vremena provedenog na tome jer rezultat svega toga rezultira opet istom (zastarelom) tehnologijom.


Pozdrav!
[ gilopile @ 10.05.2014. 20:18 ] @
Sve mi ukazuje na chipst/sata kontroler, jer brljavi kod prijave, a u win-u imas problem sa kockanjem i pristupom fajlova na HDD-u. Koci najverovatnije jer sata kontroler brlja, isto bi bilo da iskljucis HDD na sekund i ponovo ukljucic...Pogledaj da li je S.M.A.R.T zabelezio koji CRC error. Pokusaj i sa zamenom Sata kablica na tom zelenku, a nije lose i da skines elektroniku pa malo ocistis kontakte za motorce i za I/O. Oce da oksidiraju i da HDD pravi problem...

Ako te ne mrzi, zameni sve kondenzatore u blizini chipseta, pa vidi kako se ponasa, ako je isto, onda kanta.
[ calexx @ 10.05.2014. 21:10 ] @
Pa ja sam godinama mislio da je SATA kontroler svirnuo ali ... sad povezujem da brlja mrežna a i da teve kartica ubije sistem. Možda jeste otišao neki čip ali ... jeftin pokušaj je da pogledam i zamenim elektrolite, čipovi su malo teži slučaj ... pa ako proradi dobro, ako se ne opravi nije strašno, sa linuxima ili sa M$ OS dignutim sa malog harda to radi bez problema. Ako pomenuto bude rešeno, možda malo prikočim i uštedim 15 kila para. Da se nije dešavalo ovo sa mrežnom i teve karticom, ostao bih kod SATA, ovako možda ali možda brlja i nešto sa strane. A elektrolite jedino mogu da proverim.
Citat:
Sceka: Eventualno pre kante kupis plocu, procesor, memoriju (mozda kuciste i napajanje, cak verovatno) pa onda kantu pored novog kompjutera a u nju redom kako sta proveris i cim ima nagovestaj/mogucnost/sumnja... da nesto (bilo sta, ali bukvalno!) nije kako treba ili je u najavi bilo kakva mogucnost da ne valja. Pozdrav!
Znam ja da to rešim na ovaj način, već sam razgledao i izabrao jeftino rešenje ... ali znaš da neko bez posla i bez prihoda ne može lako da odvoji 15 kila para pa moram da izvagam. Mada ... što bi pa tebe bilo briga za to? ;) Kao da možeš nešto da uradiš po tom pitanju. :)

Kao što sam napisao, takoreći sam izabrao zamenu i sada ostaje da vidim kako ću. Upravo kopiram neke sitnice na krš pa da mogu nekoliko dana da radim na njemu a u ponedeljak rasturam ploču, nosim kod drugara u servis da vidim može li na brzaka da zameni elektrolite. Ako to prođe, vraćam kako je bilo. Ako ne, onda pazarim to što sam smislio i odmah pakujem u glavno kučište a ovu ploču prebacujem u krš.
[ Sceka @ 11.05.2014. 00:15 ] @
Citat:
calexx: ...
Znam ja da to rešim na ovaj način, već sam razgledao i izabrao jeftino rešenje ... ali znaš da neko bez posla i bez prihoda ne može lako da odvoji 15 kila para pa moram da izvagam. Mada ... što bi pa tebe bilo briga za to? ;) Kao da možeš nešto da uradiš po tom pitanju. :)
...

Pa sad, dal' me je briga ko zna. Dal' mogu nesto da uradim, pa mozda malo sporo ali ce moci... :) Ali ako ne mozes da cekas (a znam da mozes), menjaj elektrolite... :)


Pozdrav!