[ dbalazevic @ 18.05.2014. 08:25 ] @
Pozdrav ljudi. Imam mali problem sa podesavanjem 2 VLAN-a. Situacija je sledeca: port 1 je router, portovi 2-23 su racunari, a port 24 je IP telefon. Port 24 treba da ima komunikaciju samo sa portom 1, a port 1 sa svim ostalima naravno. Pokusao sam da napravim VLAN 10 (1 untagged, 2-24 tagged) i VLAN 20 (1 i 24 tagged) ali ne ide. IP telefon na portu 24 treba da dobije IP adresu preko porta 1, posto je na routeru podesen i DHCP server.

Hvala i pozdrav
[ freelancer @ 18.05.2014. 08:52 ] @
Pozdrav, iz opisa problema nije najjasnije kako je konfigurisana veza izmedju rutera i switcha. Da li je port 1 na switchu trunk, odnosno da li na ruteru isto imas konfigurisan vlan 10 i vlan 20? Da li se radne stanice i voip telefon nalaze u istom adresnom opsegu (subnet)?
[ dbalazevic @ 18.05.2014. 09:25 ] @
Radne stanice i VOIP telefon jesu na istom opsegu i tako bi i trebalo da ostane. Na ruteru nista nije podesavano detalnije. Uz podesavanje koje sam naveo, sve na VLAN 1 dobije IP adresu, ali na VLAN 2 telefon ne dobije. Ruter je Untangle Linux.
[ dbalazevic @ 18.05.2014. 09:28 ] @
U skorijoj buducnosti, na portu 24 ce biti druga mreza na kojoj ce biti svi VOIP telefoni. Ali situacija se nece menjati, i tada ce mi trebati da svi uredjaji preko porta 24 komuniciraju SAMO sa portom 1 na switchu, a port 1 da komunicira sa svima.
[ PaStvarno @ 18.05.2014. 19:01 ] @
Citat:
dbalazevic:
port 1 je router, portovi 2-23 su racunari, a port 24 je IP telefon. Port 24 treba da ima komunikaciju samo sa portom 1, a port 1 sa svim ostalima naravno. Pokusao sam da napravim VLAN 10 (1 untagged, 2-24 tagged) i VLAN 20 (1 i 24 tagged) ali ne ide. IP telefon na portu 24 treba da dobije IP adresu preko porta 1,


Portovi u koje idu računari treba da su untagged, a ne tagged - 2-23 treba da su untagged, a 1 i 24 da su tagged :) za VLAN 10.

Nisam se sretao sa Untangle Linux-om, ali da li je on dobro podešen i koje su njegove mogućnosti?

Tagged je ono što cisco zove trunk - više mreža, ka end devices uglavnom ide untagged (osim servera i telefona koji podržavaju tagove)
da nisi možda telefonom proveravao gde dobija adresu..

U tom slučaju dobija adresu na ostalim portovoma, jer ti je port 1 untagged, pa kada staviš na tagged portove 2-23 dobije tel adresu jer su u istom VLAN-u telefon i router :) (pretpostavljam da je ovo u pitanju).

Telefon da li ima ima jedan ili dva LAN porta? (da iz njega vučeš link ka računaru)



[Ovu poruku je menjao PaStvarno dana 18.05.2014. u 20:13 GMT+1]