[ miki-nbgd @ 21.05.2014. 22:46 ] @
Nova tema je otvorena radi bolje vidljivosti.

Problem koji imam je isti/slican problemu korisnika Laza ZR koji ga je izneo ovde : http://www.elitesecurity.org/t...a-zaposlenog-ogroman-racun-VIP

U mom slucaju ukupan iznos je daleko veci - 342,698 din!
Broj je registrovan na firmu!

25 April. 2014. Internet sam koristio ukupno 7 sati - od 16h do 23h. Oko 8 narednog dana mi je stigla poruka da je broj iskljucen zbog netipicnog saobracaja. Po pozivu call centra dobio sam odgovor da je racun 342,698 din zbog utrosenih 6GB internet saobracaja. LOKALNOG saobracaja. Saobracaja koji internet operatere kosta manje od 100 din.
Istog dana sam pozvao 'menadzera' sa kojim smo potpisali ugovor i koji mi je usmeno obecao da ce retroaktivno uneti paket od 5GB i da ce morati da se doplati iznos od 78,000 din. Pristao sam i smatrao problem resenim.

21. Maja mi stize racun na pun iznos, 342,698 din. Menadzer sa kojim sam dogovorio umanjenje mi odbija pozive. Ne uspevam da ga kontaktiram ni direktno preko VIP direkcije. Call centar nije upoznat sa dogovorom o umanjenju.
U ugovoru se tarifira saobracaj u KB, tako da 'ne bode oci'. To bi bilo kao da se normalan saobracaj tarifira u milisekundama a ne minutima. Na moje pitanje koliko KB ima u jednom GB dva operatera iz call centra su odgovorila pogresno. Pozive sam snimio.

Molim preporuku advokata koji ima iskustva u ovakvim slucajevima i koji donekle poznaje internet tehnologije. Takodje molim kontakt novinara koji pise o IT tehnologijama i razume da je u pitanju
prevara.

Hvala unapred.

EDIT : 22.05.2014 01:41 Poruke relevantne za novinare/drzavne organe ce biti unete direktno u prvi post :

Dozvolu za upotrebu broja i internet saobracaja van radnog vremena naravno imam. Radno vreme mi je 0-24. Racun ce biti izmiren na vreme ali ce epilog dobiti na sudu. Ovde je u pitanju 'legalna' prevara koja se zasniva na nepoznavanju mernih jedinica protoka internet saobracaja lica koje potpisuje ugovor. Kao sto sam napisao ranije, dva vip mobile operatera nisu znala koliko kilobajta sadrzi jedan gigabajt. Da li se u 2014 godini koristi milisekunda za tarifiranje telefonskog razgovora ?

Da sam kojim slucajem ostavio aktiviran tethering u toku noci bio bi zaduzen 3,000,000 din ? Ili mozda 30,000,000 ? 300,000,000 ? Da li postoji neki mehanizam zastite u ovoj drzavi koji u ovom slucaju treba da reaguje ?
Naplacivati uslugu 3400 puta skuplje od trzisne vrednosti (100din vs 340,000 din) je u mom recniku PREVARA. Nadam se da ce se udruzenje za zastitu potrosaca pri ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, sloziti.





[Ovu poruku je menjao miki-nbgd dana 22.05.2014. u 01:51 GMT+1]
[ KrkaCiC @ 22.05.2014. 00:01 ] @
U ovom slucaju je nebitno koliko to kosta tvog operatera. Cena interneta ide u Kb,i to je tako. Otprilike je toliko,kao sto su ti rekli iznos.
Zar nisi procitao x puta da se internet saobracaj preko mobilnih mreza ne koristi za svaki dan i svaku priliku.
A to sto se broj vodi na firmu je velika zajebancija,i firma ce sigurno morati da plati,ili ce ici na sud.

Ako mozes proveri malo o samom broju,da li treba da ima limit ili ne? Uglavnom poslovne brojeve operateri limitiraju,a i same firme stave odredjeni limit,da ne bi dosli u situaciju poput tvoje. Ako treba da postoji limit,recimo 20 000 to ti j mozda olaksavajuca okolnost,jer se time VIP nije pridrzavao limita.

U svakom slucaju bice to mnogo zeznuto.

Ako nista drugo naucices da se sa brojem koji se vodi na firmu ne treba igrati
[ 3way @ 22.05.2014. 00:04 ] @
Citat:
miki-nbgd:
Broj je registrovan na firmu....
...pa sam kucnu mrezu....


Znaci, teo si da zajabes nekoga, pa neko zajabo tebe i sad se zalis?
Eeeee, ne moze to tako...
[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 00:30 ] @
Citat:
KrkaCiC:
U ovom slucaju je nebitno koliko to kosta tvog operatera. Cena interneta ide u Kb,i to je tako. Otprilike je toliko,kao sto su ti rekli iznos.
Zar nisi procitao x puta da se internet saobracaj preko mobilnih mreza ne koristi za svaki dan i svaku priliku.
A to sto se broj vodi na firmu je velika zajebancija,i firma ce sigurno morati da plati,ili ce ici na sud.

Ako mozes proveri malo o samom broju,da li treba da ima limit ili ne? Uglavnom poslovne brojeve operateri limitiraju,a i same firme stave odredjeni limit,da ne bi dosli u situaciju poput tvoje. Ako treba da postoji limit,recimo 20 000 to ti j mozda olaksavajuca okolnost,jer se time VIP nije pridrzavao limita.

U svakom slucaju bice to mnogo zeznuto.

Ako nista drugo naucices da se sa brojem koji se vodi na firmu ne treba igrati :)


Dozvolu za upotrebu broja i internet saobracaja van radnog vremena naravno imam. Radno vreme mi je 0-24. Racun ce biti izmiren na vreme ali ce epilog dobiti na sudu. Ovde je u pitanju 'legalna' prevara koja se zasniva na nepoznavanju mernih jedinica protoka internet saobracaja lica koje potpisuje ugovor. Kao sto sam napisao ranije, dva vip mobile operatera nisu znala koliko kilobajta sadrzi jedan gigabajt. Da li se u 2014 godini koristi milisekunda za tarifiranje telefonskog razgovora ?

Da sam kojim slucajem ustavio aktiviran tethering u toku noci bio bi zaduzen 3,000,000 din ? Ili mozda 30,000,000 ? 300,000,000 ? Da li postoji neki mehanizam zastite u ovoj drzavi koji u ovom slucaju treba da reaguje ?
Naplacivati uslugu 3400 puta skuplje od trzisne vrednosti (100din vs 340,000 din) je u mom recniku PREVARA. Nadam se da ce se udruzenje za zastitu potrosaca pri ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, sloziti.
[ KrkaCiC @ 22.05.2014. 01:44 ] @
Ne kapiras.

Citat:
miki-nbgd:
Ovde je u pitanju 'legalna' prevara koja se zasniva na nepoznavanju mernih jedinica protoka internet saobracaja lica koje potpisuje ugovor. Kao sto sam napisao ranije, dva vip mobile operatera nisu znala koliko kilobajta sadrzi jedan gigabajt. Da li se u 2014 godini koristi milisekunda za tarifiranje telefonskog razgovora ?


Ako lice ne poznaje merne jedinice saobracaja to je problem tog lica,zar ne? Na sajtu (ugovoru) lepo pise cenovnik i verovatno je 5 din za 100 Kb.

Ne mozes uporedjivati sa milisekundama,ne valja ti paralela

Dok proveris postu skine ti se mozda 100 kb protoka. Zamisli da se zaokruzuje na gigabajt kakav bi to haos bio. Kilobajt je sasvim ok merna jedinica. Ja u mom paketu imam zaokruzivanje na 1 kilobajt,sto je extra

Ti nikako nisi prevaren,sem ako postoji limit od recimo 30 000,i onda si prevaren jel te nisu blokirali odmah.

Citat:
Naplacivati uslugu 3400 puta skuplje od trzisne vrednosti (100din vs 340,000 din) je u mom recniku PREVARA. Nadam se da ce se udruzenje za zastitu potrosaca pri ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, sloziti.

Nemoj dzaba da im pises,ni stvarne situacije nisu razresili,a ovu tek nece.
Inace,koliko ce VIP naplacivati to je njihova stvar,i ti,odnosno u tvom slucaju firma,se slozila da to kosta toliko.

Ako radis za OK firmu,sa ok platom onda plati i zadrzi posao

[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 02:56 ] @
Citat:
KrkaCiC: Ne mozes uporedjivati sa milisekundama,ne valja ti paralela


U pravu si :
60,000 milisekundi = 1 minut
1048576 kilobajta = 1 gigabajt

Da bi paralela bila ispravna morao bi da koristim MIKROSEKUNDE!

Citat:
KrkaCiC: Ja u mom paketu imam zaokruzivanje na 1 kilobajt,sto je extra


Ne znam da li je internet zaziveo u Nisu i okolini (vidim da koristis usluge exe-neta) ali se u Beogradu gigabajt koristi kao merna jedinica za ostvareni protoka kod vecine provajdera. Neki provajderi tarifiraju protok u megabajtima ali oni obsluzuju samo prigradska naselja i profitiraju na losoj infrastrukturi u drzavi.

Da je kojim slucajem u ugovoru naznacena cena 1GB/50,000 din ugovor sigurno ne bi bio potpisan vec je naznacena cena po jednom kilobajtu. 1KB/0.05din

Paralele radi, 1 slika visoke rezolucije je velika izmedju 2,000 u 10,000 kilobajta.
Naslovna stranica Blica je velika nekoliko hiljada kilobajta.

U taj jedan kilobajt jedva staje i ovaj moj odgovor (1KB = 1000 karaktera/slova).

Citat:
KrkaCiC: Nemoj dzaba da im pises,ni stvarne situacije nisu razresili,a ovu tek nece. Inace,koliko ce VIP naplacivati to je njihova stvar,i ti,odnosno u tvom slucaju firma,se slozila da to kosta toliko.

Pasivan stav poput ovoga nas je doveo tu gde jesmo.

Iskreno se nadam da zajednica ne deli tvoje misljenje, svrha ovog obracanja je da se javnost informise i ogranici saradnju sa operaterima koji se bave lukavim prevarama poput ove.


[Ovu poruku je menjao miki-nbgd dana 22.05.2014. u 04:16 GMT+1]
[ 3way @ 22.05.2014. 06:48 ] @
Citat:
miki-nbgd:Ne znam da li je internet zaziveo u Nisu i okolini (vidim da koristis usluge exe-neta) ali se u Beogradu gigabajt koristi kao merna jedinica za ostvareni protoka kod vecine provajdera.


Niko ne tarifira internet po gigabajtu. To sto ti mozes da platis x gb znaci da mozes toliko da ih potrosis (ili da ne potrosis ni 2 bajta), a ne da se protok obracunava po potrosenom gb...to je potpuno sumanuto...

Elem, glavno pitanje je kakvu tarifu imas i koliko u toj tarifi kosta Internet? Ako broj potrosenog ne odgovara broju naplacaneog imas osnova za zalbu. U suprotnom imas skolu....Koliko to kosta provajdera, milisekunde i mikrosekunde su potpuno nebitne stvari...
[ calexx @ 22.05.2014. 08:15 ] @
Ne smeta ti što je osnovna cena prikazana u dinarima a ne u hiljadama dinara? Znao si da 1 kilobajt košta 0,05 dinara a po ovim porukama se vidi da si dobro upoznat sa mernim jedinicama i sada pokušavaš da kažeš da nisi imao pojma da je 1GB=1000MB=1000000KB? Informacije radi, 1GB=1000MB dok je 1GiB=1024MiB.

Misliš da bi bilo problema da neko objavi cenu razgovorima u milisekundama? Pa posle kažeš ... otkud ja znam šta je milisekunda, ja sam mislio da je to oko pola sata. Kilobajti jesu dobra mera i mnogi koriste nekoliko kilobajta ili nekoliko desetina kilobajta. Kome je potrebno da na mobilnom ima veći saobraćaj, on će da uzme paket sa više megabajta ili sa neograničenim internetom, makar i sa sporijom brzinom. Ako si znao da je cena 1KB=0,05 dinara i ako si znao koliko kilobajta ide u gigabajt ... gde je problem? Pomešao si KB i GB? Iznajmiš nešto i kažu ti ... cena toliko dinara za sat vremena pa se vratiš posle tri godine i kažeš ... ja sam mislio da je ona cena bila za godinu dana.

Da u cenovniku piše nešto tipa ... cena 0,05 dinara po mernoj jedinici pa ne znaš koja je, onda bi mogao da pokušaš nešto. A ako si čitao pomenutu temu, mogao si da vidiš da tim agentima ne smeš da veruješ i da oni neće da urade ono što obećaju, naročito ako će time da smanje zaradu firme. Pa oni verovatno rade na procenat i zamisli da se vidi da njegov ugovor donosi stotine hiljada dinara firmi ... ala će da napreduje.

Na kraju svega, ako si za firmu skinuo tih 6GB, onda neće da bude problem da to i plate.
[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 09:49 ] @
Citat:
Ne smeta ti što je osnovna cena prikazana u dinarima a ne u hiljadama dinara? Znao si da 1 kilobajt košta 0,05 dinara a po ovim porukama se vidi da si dobro upoznat sa mernim jedinicama i sada pokušavaš da kažeš da nisi imao pojma da je 1GB=1000MB=1000000KB? Informacije radi, 1GB=1000MB dok je 1GiB=1024MiB.


Potpisnik ugovora nisam bio ja vec direktor firme. Direktorovo nepoznavanje materije sam uporedio sa prodajnim agentima u call centru.

Citat:
Ako si znao da je cena 1KB=0,05 dinara i ako si znao koliko kilobajta ide u gigabajt ... gde je problem? Pomešao si KB i GB? Iznajmiš nešto i kažu ti ... cena toliko dinara za sat vremena pa se vratiš posle tri godine i kažeš ... ja sam mislio da je ona cena bila za godinu dana.


Nisam znao da je cena 1KB/0.05 ili 1GB/50.000 din, ocekivao sam, kao i kod drugih operatera, aktivaciju paketa sa ogranicenom brzinom ili deaktivaciju internet saobracaj u slucaju potrosnje saobracaja u osnovnom paketu. Napominjen da se ovde radi o koriscenju interneta u trajanju od 7 sati.

Citat:
Na kraju svega, ako si za firmu skinuo tih 6GB, onda neće da bude problem da to i plate.

Ovaj stav necu komentarisati. Uveren sam da ni jedan moj kolega ne deli tvoje misljenje i zato smo jako uspesni u svom poslu. Ne vidim razliku izmedju 'dzepa' firme i svog licnog.
[ 3way @ 22.05.2014. 10:09 ] @
Direktor potpisao, nije znao cenu, a ti koristio i takodje nisi znao koliko to kosta?
I ti bi sad da tuzis VIP?

Eee...
[ KrkaCiC @ 22.05.2014. 14:05 ] @
Citat:
miki-nbgd:

Ne znam da li je internet zaziveo u Nisu i okolini (vidim da koristis usluge exe-neta) ali se u Beogradu gigabajt koristi kao merna jedinica za ostvareni protoka kod vecine provajdera. Neki provajderi tarifiraju protok u megabajtima ali oni obsluzuju samo prigradska naselja i profitiraju na losoj infrastrukturi u drzavi.


Ti opet ne kapiras. Ti pricas o flat internetu provajdera koji prodaju internet,ja placam 1300 din za 7/1 bez ogranicenja. Ti si koristio usluge mobilnog interneta,i to nije isto,normalno je da je skuplji.
Dakle koristio si internet za bilo gde gde ima signal VIP mreze,i to moras da platis,po njihovom vazecem cenovniku.

Citat:
miki-nbgd:
Da je kojim slucajem u ugovoru naznacena cena 1GB/50,000 din ugovor sigurno ne bi bio potpisan vec je naznacena cena po jednom kilobajtu. 1KB/0.05din

Paralele radi, 1 slika visoke rezolucije je velika izmedju 2,000 u 10,000 kilobajta.
Naslovna stranica Blica je velika nekoliko hiljada kilobajta.

U taj jedan kilobajt jedva staje i ovaj moj odgovor (1KB = 1000 karaktera/slova).



Struju placas po utrosenom kilovatu (KW) a ne po utrosenom megavatu jel tako?
Ne moras da objasnjavas kilobajtove,rezolucije,ovo je IT forum,razumemo

Citat:
miki-nbgd:
Citat:
KrkaCiC: Nemoj dzaba da im pises,ni stvarne situacije nisu razresili,a ovu tek nece. Inace,koliko ce VIP naplacivati to je njihova stvar,i ti,odnosno u tvom slucaju firma,se slozila da to kosta toliko.

Pasivan stav poput ovoga nas je doveo tu gde jesmo.


Nije to pasivan stav,nego si napravio racun i racun je legalan i morace da se plati.

Citat:
miki-nbgd:
Potpisnik ugovora nisam bio ja vec direktor firme. Direktorovo nepoznavanje materije sam uporedio sa prodajnim agentima u call centru.


Nije to nepoznavanje materije od strane direktora,vec tvoja tvrdoglavost da prihvatis realnost.

Citat:
miki-nbgd:
Nisam znao da je cena 1KB/0.05 ili 1GB/50.000 din, ocekivao sam, kao i kod drugih operatera, aktivaciju paketa sa ogranicenom brzinom ili deaktivaciju internet saobracaj u slucaju potrosnje saobracaja u osnovnom paketu. Napominjen da se ovde radi o koriscenju interneta u trajanju od 7 sati.


Kad vec pises ovako,otvori strane MTS-a i Telenor-a i videces da je cena ista.
Ljudi nikako da nauce da internet preko mobilne mreze nije isto sto i klasican kucni internet.
Pa kad zoves ortaka na fixni broj sa fixnog cena je nesto smesno,ali kad ga pozoves na mobilni cena je 15 din minut jel da?

Citat:
miki-nbgd:
Iskreno se nadam da zajednica ne deli tvoje misljenje, svrha ovog obracanja je da se javnost informise i ogranici saradnju sa operaterima koji se bave lukavim prevarama poput ove.


Vidis da ES zajednica deli moje misljenje,da ti nisi u pravu i da moras da platis racun. Prevara ne postoji,sem ukoliko te nisu iskljucili kad si prekoracio limit,ukoliko postoji. Dakle zovi direktora i pitaj da li su ugovorili neki limt!

Razumi,niko nije protiv tebe ovde,samo ti skrecemo paznju da si napravio racun legalno i to je to.
Voleo bih da cujem da je VIP oprostio to,ali to se nece desiti sigurno.
[ spasa @ 22.05.2014. 14:38 ] @
Prevara je sam taj njihov prevarantski cenovnik.
[ calexx @ 22.05.2014. 14:44 ] @
Citat:
miki-nbgd: Nisam znao da je cena 1KB/0.05 ili 1GB/50.000 din, ocekivao sam, kao i kod drugih operatera, aktivaciju paketa sa ogranicenom brzinom ili deaktivaciju internet saobracaj u slucaju potrosnje saobracaja u osnovnom paketu.
Ovo je jedina varijanta gde možeš da potražiš spas. Pogledaj koji paket je direktor potpisao i kako se tu računa internet saobraćaj. Možda u paketu uopšte nema interneta i odmah je počelo da se broji. Ja sam prvi Android telefon kupio uz Telenor paket koji nije imao internet i napravio račun od nekoliko kila iako skoro da ništa nisam povukao ali sam brzo ukapirao pa uplatio dodatak a posle prešao na paket sa internetom.
Ovo ili u citatu je bitno. Neko po potrošenim megabajtima prebacuje na malu brzinu, neko gasi internet a neko pusti korisnike da sebi prave račun. Ako je paket bez uračunatog internet saobraćaja, skoro sigurno će svaki od operatera da naplati po punoj ceni uz punu brzinu.

Koji paket je potpisao direktor? Mada ... moglo je da bude i gore, moglo je da se desi da napraviš 6GB u romingu.
[ bakara @ 22.05.2014. 15:11 ] @
Citat:
calexx:Mada ... moglo je da bude i gore, moglo je da se desi da napraviš 6GB u romingu.

E...onda bi to jos veca prevara bila
[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 15:37 ] @
Citat:
Kad vec pises ovako,otvori strane MTS-a i Telenor-a i videces da je cena ista.
Ljudi nikako da nauce da internet preko mobilne mreze nije isto sto i klasican kucni internet.
Pa kad zoves ortaka na fixni broj sa fixnog cena je nesto smesno,ali kad ga pozoves na mobilni cena je 15 din minut jel da?


Upravo sam dobio informaciju od Telenorovog agenta prodaje da svi paketi/ugovori po potrosenom internet saobracaju imaju deatkivaciju internet saobracaja ili aktivaciju ogranicene brzine.

Cekam odgovor agenta prodaje MTS-a.
[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 15:40 ] @
[quote]calexx:
Citat:
miki-nbgd:
Koji paket je potpisao direktor? Mada ... moglo je da bude i gore, moglo je da se desi da napraviš 6GB u romingu.


Da sam kojim slucajem za 7 sati surfovanja ostvario saobracaj od 'cak 6GB' u roamingu, po tvom misljenju korektno bi bilo da racun sadrzi .. 9 nula ?
[ Slobodan Milivojevic @ 22.05.2014. 15:56 ] @
Ne baš devet nula, ali bi bilo nešto reda veličine 5.000.000 dinara.
[ KrkaCiC @ 22.05.2014. 16:01 ] @
Citat:
miki-nbgd: Da sam kojim slucajem za 7 sati surfovanja ostvario saobracaj od 'cak 6GB' u roamingu, po tvom misljenju korektno bi bilo da racun sadrzi .. 9 nula ?


Tacnije 4879334 dinara za zemlje koje su deo TAG grupe i ove blize zemlje

Da se vise ne smaramo prepisivanjem ovde,lepo ti pozovi svog direktora i pitaj da li ima limita na tom broju,ili da li postoji neki internet ukljucen u mesecni paket,i da li bi po potrosnji tog protoka trebalo da net ide po manjoj brzini?
[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 16:27 ] @
Iskreno se nadam da je vecina korisnika koji su komentarisali temu, zapravo manjina. Zao mi je sto je od 670 pregleda samo jedan procenat izneo svoje misljenje/komentar.
U sredini gde je prosecna plata manja od 30.000 din dozvoliti bilo kome da tarifira i naplati sedmocasovno koriscenje interneta kao godisnju prosecnu zaradu je po mom misljenju prevara.
Nije mi jasno odakle percepcija da svaki ugovor koji se potpise mora biti i uvazen, po svaku cenu. Ugovori se ponistavaju i raskidaju i zbog lose interpunkcije a kamo li zbog ocigledne obmane koja je po mom misljenju ovde prisutna.

U toku dana je menadzer stupio u kontakt sa direktorom i potvrdio obecanje da ce racun biti umanjen. Nov racun bi trebao biti procesuiran do ponedeljka. U svakom slucaju cu azurirati stranicu ukoliko dodje do rezolucije.

[ KrkaCiC @ 22.05.2014. 16:57 ] @
Citat:
miki-nbgd
U sredini gde je prosecna plata manja od 30.000 din dozvoliti bilo kome da tarifira i naplati sedmocasovno koriscenje interneta kao godisnju prosecnu zaradu je po mom misljenju prevara.


Bez uvrede,ali jel si ti ogranicen ili sta? Ubismo se pisuci a ti ne kapiras?
Tvoj problem je sto si napravio racun velicine prosecne godisnje zarade.

Citat:
miki-nbgd:
Nije mi jasno odakle percepcija da svaki ugovor koji se potpise mora biti i uvazen, po svaku cenu. Ugovori se ponistavaju i raskidaju i zbog lose interpunkcije a kamo li zbog ocigledne obmane koja je po mom misljenju ovde prisutna.


Zato da bi bio regularan se i zove ugovor,tj potpisati ugovor. U suprotnom bi se zvalo potpisivanje toalet papira
Razumi to ovako: Cena je x dinara,tvoj direktor se slozio sa tom cenom,i onda dodjes ti kao radnik i potrosis ogromnu kolicinu proizvoda x,i onda je logicno da se to mora platiti. x je mogao da vredi i 100e,tvom direktoru je to odgovaralo kad je potpisao ugovor i KRAJ.

Zamisli da ne primis platu sledeceg meseca i gazda ti kaze da taj ugovor o radu sto ste ti i on potpisali ne vredi nista. Sta bi uradio? Jel bi na sud odmah ili bi rekao,ma okej je nema veze,ugovori se raskidaju svakog dana

Citat:
miki-nbgd:
U toku dana je menadzer stupio u kontakt sa direktorom i potvrdio obecanje da ce racun biti umanjen. Nov racun bi trebao biti procesuiran do ponedeljka. U svakom slucaju cu azurirati stranicu ukoliko dodje do rezolucije.


Tvoj direktor treba da se dogovori sa nekim menadzerom,glavonjom,u VIP-u da vam umanji racun sto vise moze,pod uslovom da ako ne umanje racun da cete kao firma preci kod drugog mobilnog operatera. Znaci samo ucenom moze da pokusa,i oni ce verovatno umanjiti racun da bi vas zadrzali kao firmu-klijenta.
[ calexx @ 22.05.2014. 18:52 ] @
Citat:
miki-nbgd: Upravo sam dobio informaciju od Telenorovog agenta prodaje da svi paketi/ugovori po potrosenom internet saobracaju imaju deatkivaciju internet saobracaja ili aktivaciju ogranicene brzine.

Cekam odgovor agenta prodaje MTS-a.
Nisi odgovorio koji paket je potpisao direktor. Možda tu može da se nešto uradi. A ako uz paket ne ide ništa od interneta ili na sajtu/u ugovoru ne piše da će po potrošenom internetu smanjuje brzina ili ukida internet ... ostaje dobra volja agenta da vam retro aktivira neki internet dodatak i pokrije potrošnju.

Konkretno, ako u paketu nema interneta, onda nema ni šta da isključe ili prebace na male brzine. Verovatno je takav paket ako nećeš da napišeš koji je.
[ 3way @ 22.05.2014. 18:56 ] @
Citat:
spasa:
Prevara je sam taj njihov prevarantski cenovnik.


Stvarno mi nije jasno kako nekakav cenovnik moze da bude prevara?
Kada ti neko naplati ono sto pise u cenovniku, a ti se sokiras koliko je to skupo, ko je tu kriv? Ti, kao korisnik ili taj sto je pravio cenovnik? Ja bih rekao da je kriv korisnik koji nista nije citao i bilo mu je super da ima fejzbuks u dzepu....dok nije stigao racun...
[ spasa @ 22.05.2014. 20:24 ] @
Pa eto, što stanje od strane vipa ume baš da zakasni i to po pola dana. Dovoljno za karikanje računa i prevaru. Džabe i sve blokade na neki iznos ako su oni nesposobni da te blokade i ispoštuju.
Ako uplatiš dodatak, 1GB neta košta 560 din, a ako ne uplatiš kazna je 52.000 din. Baš "logično". Takvu logiku nema ni parking servis, bar te obaveste kad ti istekne parking.
Ustvari čovek je tu kriv samo što je dozvolio da bude prevaren da potpiše ugovor sa vipom; zbog par evra mesečne "uštede".
[ 3way @ 22.05.2014. 21:04 ] @
Ja sam nekoliko puta napravio veliki racun i uvek sam znao zasto, to jest da sam sam kriv...Jednom iz rominga, jednom jer sam premasio ogranicenje, jednom zbog ovoga i jednom zbog onoga...Kako sam znao zasto?
Pa zato sto sam citao one papircine koje dobijes od operatera...
[ spasa @ 22.05.2014. 21:44 ] @
U redu je ta krivica. Ok, čovek nije kupio dodatak a koristio net. Treba da plati više, slažem se. Smatram samo da nije normalno da to više bude 100x više, bez obzira ne sve njihove cenovnike. Tako nešto verovatno ne postoji nigde u normalnom svetu. Ako se ovakva politika cena smatra normalnom, pa što onda da ne stave da recimo taj 1GB košta 50.000 eura umesto 52.000 din? Po principu "piše u cenovniku, molim lepo".
Dok se u EU praktično ukida svaka vrsta rominga, kod nas se, u lokalnom saobraćaju, smatra normalnom cena od 500eur za 1GB internet protoka. Jer tako piše u cenovniku.
[ ekof9 @ 22.05.2014. 23:00 ] @
Citat:
spasa:
Pa eto, što stanje od strane vipa ume baš da zakasni i to po pola dana. Dovoljno za karikanje računa i prevaru. Džabe i sve blokade na neki iznos ako su oni nesposobni da te blokade i ispoštuju.
Ako uplatiš dodatak, 1GB neta košta 560 din, a ako ne uplatiš kazna je 52.000 din. Baš "logično". Takvu logiku nema ni parking servis, bar te obaveste kad ti istekne parking.
Ustvari čovek je tu kriv samo što je dozvolio da bude prevaren da potpiše ugovor sa vipom; zbog par evra mesečne "uštede".


Pa ti uplati dodatak od 1,2,X GB i platices manje, a ne 50,100k...
[ ekof9 @ 22.05.2014. 23:02 ] @
Citat:
spasa:
U redu je ta krivica. Ok, čovek nije kupio dodatak a koristio net. Treba da plati više, slažem se. Smatram samo da nije normalno da to više bude 100x više, bez obzira ne sve njihove cenovnike. Tako nešto verovatno ne postoji nigde u normalnom svetu. Ako se ovakva politika cena smatra normalnom, pa što onda da ne stave da recimo taj 1GB košta 50.000 eura umesto 52.000 din? Po principu "piše u cenovniku, molim lepo".
Dok se u EU praktično ukida svaka vrsta rominga, kod nas se, u lokalnom saobraćaju, smatra normalnom cena od 500eur za 1GB internet protoka. Jer tako piše u cenovniku.


Sve dok pruzalac usluge napise sve bitne elemente i pridrzava ih se, krivica nije na njemu.
[ miki-nbgd @ 22.05.2014. 23:46 ] @
Ovde veliki broj clanova ima selektivno zapazanje cinjenica. Jasno sam naveo u prvom postu da sam pristao na dogovor sa menadzerom prodaje, da se jedan deo stornira, drugi deo izmiri i na taj nacin delimicno priznao krivicu. Problem nastaje kada racun stize na pun iznos. Tada iznosim licna zapazanja i misljenje o ugovoru VIP.

Post korisnika dejan16v sa drugog foruma :

"Mislim da je korisnik sam kriv za ovo sto mu se desilo, ali ipak ima osnova za pokretanje sudskog spora jer se moze smatrati prevarenim.
Naime, ako ja nekom prodam auto cija je vrednost npr 5000€ za recimo 20000€ i obojica se saglasimo sa tom cenom i potpisemo ugovor, i on preuzme auto. On ipak ima osnove da trazi ponistenje ugovora jer je prevaren nerealnom cenom kupljenog proizvoda. Sud ce ponistiti ovakav ugovor.
Tako da u slucaju VIP korisnika ipak ima osnova da se trazi ponistenje ugovora zbog nerealno visoke cene njihove usluge.
Srecno."


[ calexx @ 22.05.2014. 23:55 ] @
Citat:
spasa: Smatram samo da nije normalno da to više bude 100x više, bez obzira ne sve njihove cenovnike. Tako nešto verovatno ne postoji nigde u normalnom svetu.
Ajde? Odeš u neki ... nebitno, Hajat i naručiš tri litra Čivasa, došlo ti da se napiješ. Oni ti donesu račun (a cenovnik sve vreme stajao na stolu) i ti kažeš ... smatram da nije normalno da mi se ovoliko naplati, pa tri kila brlje u mom dragstoru košta jednu crvenu, ajde da ste mi naplatili dve pa da prihvatim.

Ako na tom zapadu kažu da gigabajt košta milion evra, iz bilo kog razloga da je tako i to piše u cenovniku, nijedan sud neće da ti pomogne. U ovom slučaju postoji cena od 0,05 dinara za kilobajt i nema problema. Samo se nadam da će agent da uspe sa podmetanjem internet dodatka onako preko reda koliko da pokrije štetu jer ovde i dalje mnogi ne znaju da čitaju cene pa da im se pomogne. Tamo gde postoje zakoni ne bi moglo da se podmeće, tamo svako plati šta je zabrljao.
[ calexx @ 23.05.2014. 00:04 ] @
Citat:
miki-nbgd: Naime, ako ja nekom prodam auto cija je vrednost npr 5000€ za recimo 20000€ i obojica se saglasimo sa tom cenom i potpisemo ugovor, i on preuzme auto. On ipak ima osnove da trazi ponistenje ugovora jer je prevaren nerealnom cenom kupljenog proizvoda. Sud ce ponistiti ovakav ugovor.
Tako da u slucaju VIP korisnika ipak ima osnova da se trazi ponistenje ugovora zbog nerealno visoke cene njihove usluge.
Ajde da ja tebi prodam ciglu za 1000€ i da obojica potpišemo ugovor po kome ti ja prodajem ciglu (a ne kilo zlata ili kilo kavijara) za tu cenu a ti se slažeš sa tim. Posle me tuži i haškom sudu, džabe ti.

Nerealno visoka cena? Svi provajderi imaju istu cenu za kilobajt ... valjda, moguće je da je negde i 0,06 dinara kilobajt ali je to nebitno. Ta cena je svima poznata. Sad sam došao iz kafane, naplatili mi kriglu piva od 0,5l 150 dinara a ja za te pare u diskontu kupim 4x više. Da tužim kafić zbog nerealne cene?

Ako će da ti bude lakše, evo podržavam te u tužbi ali ako agent ne uspe, imaćeš i dodatne troškove. Ovo u sudu neće da prođe, jedina šansa je da ubedite agenta.

Koji ugovor je potpisao direktor?
[ miki-nbgd @ 23.05.2014. 00:06 ] @
Citat:
calexx: Ajde? Odeš u neki ... nebitno, Hajat i naručiš tri litra Čivasa, došlo ti da se napiješ. Oni ti donesu račun (a cenovnik sve vreme stajao na stolu) i ti kažeš ... smatram da nije normalno da mi se ovoliko naplati, pa tri kila brlje u mom dragstoru košta jednu crvenu, ajde da ste mi naplatili dve pa da prihvatim.

Ako na tom zapadu kažu da gigabajt košta milion evra, iz bilo kog razloga da je tako i to piše u cenovniku, nijedan sud neće da ti pomogne. U ovom slučaju postoji cena od 0,05 dinara za kilobajt i nema problema. Samo se nadam da će agent da uspe sa podmetanjem internet dodatka onako preko reda koliko da pokrije štetu jer ovde i dalje mnogi ne znaju da čitaju cene pa da im se pomogne. Tamo gde postoje zakoni ne bi moglo da se podmeće, tamo svako plati šta je zabrljao.


Nisi u pravu, Evropska unija odavno sprovodi zakon o kontroli cene. Trgovci ne mogu naplacivati usluge po ceni visestruko vecoj od trzisne. Ugostiteljstvo je grana koja se ne tretira na isti nacin.

Citat:
calexx:Koji ugovor je potpisao direktor?

Nemam dozvolu da iznosim konkretne podatke iz ugovora.
[ calexx @ 23.05.2014. 00:24 ] @
Možda ih sprovodi, sećam se da je nekada svaki ruski ili bugarski proizvod imao ugraviranu cenu i niko nije smeo da je menja ali sam mislio da je to prevaziđeno. Znači sada će Evropa da kaže svakome koliko šta sme da naplati i niko nigde ne sme da slobodno formira cene? Svuda iste cene? Odlično.

A baš su podaci tajna ... kako si smeo da napišeš i da je u pitanju Vip?? Nekako mi se pokazuje da je sklopljen ugovor u kome nema internet saobraćaja i piše da se svaki KB naplaćuje 0,05 dinara ali se taj detalj ne uklapa u priču da su vas obmanuli. I dalje se nadam da će agent da pomogne jer je to jedini način da malo smanjiš troškove.
[ ventura @ 23.05.2014. 00:38 ] @
Citat:
miki-nbgd:Ugovori se ponistavaju i raskidaju i zbog lose interpunkcije a kamo li zbog ocigledne obmane koja je po mom misljenju ovde prisutna.

Možda u filmovima... U realnosti baš i ne.
[ miki-nbgd @ 23.05.2014. 00:48 ] @
Citat:
ventura: Možda u filmovima... U realnosti baš i ne.


Koliko se secam, vlasnik si firme. Trebao bi da znas bolje.
[ KrkaCiC @ 23.05.2014. 01:25 ] @
@miki-nbgd

Jel ti nas zamajavas ovde?

Izvini na ovakvom tonu obracanja,ali moram tako,tako zasluzujes.
Dosao si na ovaj forum i pitao o problemu,dobio si odgovore kojima nisi zadovoljan i sad pricas neke gluposti.

Pusti EU,i kako je uredjeno tamo,ti si racun napravio u VIP Srbija,i u Srbiji treba i da se plati taj racun a ne u EU.

Citat:
miki-nbgd
Post korisnika dejan16v sa drugog foruma :

"Mislim da je korisnik sam kriv za ovo sto mu se desilo, ali ipak ima osnova za pokretanje sudskog spora jer se moze smatrati prevarenim.
Naime, ako ja nekom prodam auto cija je vrednost npr 5000€ za recimo 20000€ i obojica se saglasimo sa tom cenom i potpisemo ugovor, i on preuzme auto. On ipak ima osnove da trazi ponistenje ugovora jer je prevaren nerealnom cenom kupljenog proizvoda. Sud ce ponistiti ovakav ugovor.
Tako da u slucaju VIP korisnika ipak ima osnova da se trazi ponistenje ugovora zbog nerealno visoke cene njihove usluge.
Srecno."


Ovaj dejan16v koji je ovo napisao te ili lozi zesce,ili je teska budaletina!
U slucaju prodaje polovnog automobila cenu dogovaraju prodavac i kupac,pa ko koga za*ebe.
Kad nesto ide preko firme,onda postoji cenovnik po kome se nesto obracunava.
Kad udjes u market i vidis koka kola 300 dinara sigurno je neces kupiti jer znas da kosta 120 din jel tako? A ako je ipak kupis to svesno radis jel tako?

I napisi slobodno koji paket je u pitanju,nisu njihovi paketi drzavna tajna,imaju par paketa u ponudi i sigurno imate neki od njih. I obavezno pitaj da li si trebao da imas limit!
[ synn @ 23.05.2014. 01:42 ] @
Ko sa djavolom tikve sadi, o glavu mu se obijaju... Pa gde sa VIP-om da potpisete ugovor pobogu? To su prevaranti neopevani. Toliko kukulje i mumulje, petljaju, komplikuju da nikada nisi nacisto gde ce da te zavrnu...
[ pctel @ 23.05.2014. 10:44 ] @
Citat:
miki-nbgd:Nisi u pravu, Evropska unija odavno sprovodi zakon o kontroli cene. Trgovci ne mogu naplacivati usluge po ceni visestruko vecoj od trzisne.

Nece biti - mnogo gde u EU imas naprimer firmu koja prodaje zenske torbice po ceni od 30.000 EUR. Mozda ima i skupljih, ali za tu od 30.000 znam pouzdano. Pri tom je nije rec o zlatnoj, titanijumskoj ili torbici od nekakvog specijalnog materijala, vec o sasvim obicnoj, veoma slicnoj takvoj koja se u kineskom trznom centru prodaje za 3 EUR. Ne postoji vlada niti sud koja ce zabraniti tom lokalu da prodaje torbice cak ni po ceni koja 10.000x prevazilazi "trzisnu", sto je otprilike i tvoja situacija.

Imam saosecanja sa veoma neprijatnom situacijom u kojoj si se nasao, ali nema koristi od toga da ubedjujes ljude u nesto sto nema uporiste u zakonu. Svi tekstovi zakona su javno dostupni, pa sedi, citaj i kad iskopas nesto zanimljivo, onda citiraj ovde pa trazi misljenja da li bi bilo pametno pokusati to primeniti u tvom slucaju. Imas zakon o zastiti potrosaca, koji se bavi dovodjenjem kupca u zabludu i uglavnom je na strani potrosaca. S ti da se kupcem smatra tvoj direktor - ako nigde u ugovoru nije pomenut nikakav internet, on je mogao doci u zabludu da je isti besplatan, sto bi sud mogao uvaziti. Ako pise da je cena tolika u kB, onda po otprilike jednoglasnom misljenju ovde mozes zagljuciti da nema osnova za zalbu. Kao sto se zlato prodaje u gramima, bakar u kilogramima a celik u tonama, tebi ne ostaje pravo da kupis gram zlata a posle da zahtevas tonu za tu cenu, jer si navikao da kupujes celik u tonama.

Osnov za pokretanje tuzbe uvek postoji, to te nisu slagali. Zakon ne poznaje situaciju kada je zabranjeno podneti tuzbeni zahtev. Ma koliko on neosnovan bio, sud ce sprovesti redovnu proceduru, pozvati tebe i tuzenog da date iskaze, podnesete dokaze, izvedete svedoke i pribavite misljenja sudskih vestaka. Tek kad se sve to uradi ti mozes saznati da je tvoj zahtev bio potpuno neosnovan i da treba da platis sve sudske troskove za obe strane. U ovom slucaju, provajder moze da ti izadje u susret i zakljuci poravnanje kako bi se izbegli sudski procesi, bez obzira sto ce taj postupak sigurno da dobije na sudu nije mu u interesu da ga ti "pljujes" po forumima, radije ce uzeti manje novca ali dobiti nastavak saradnje sa zadovoljnim korisnikom koji po forumima pise kako je VIP postupio kompletno fer i uvazio gresku korisnika. Ali, pristankom na poravnanje gubi se pravo na sudski postupak, ne moze i jare i pare, sam izracunaj koja varijanta ti se vise isplati.
[ bakara @ 23.05.2014. 10:59 ] @
Citat:
miki-nbgd:
Nisi u pravu, Evropska unija odavno sprovodi zakon o kontroli cene. Trgovci ne mogu naplacivati usluge po ceni visestruko vecoj od trzisne.

Nemoj samo da zaboravis da je tebi bas ta "trzisna" cena i obracunata.
[ zvezdasbg @ 23.05.2014. 14:23 ] @
Citat:
miki-nbgd:
Citat:
KrkaCiC: Ne mozes uporedjivati sa milisekundama,ne valja ti paralela


U pravu si :
60,000 milisekundi = 1 minut
1048576 kilobajta = 1 gigabajt

Da bi paralela bila ispravna morao bi da koristim MIKROSEKUNDE!

Citat:
KrkaCiC: Ja u mom paketu imam zaokruzivanje na 1 kilobajt,sto je extra


Ne znam da li je internet zaziveo u Nisu i okolini (vidim da koristis usluge exe-neta) ali se u Beogradu gigabajt koristi kao merna jedinica za ostvareni protoka kod vecine provajdera. Neki provajderi tarifiraju protok u megabajtima ali oni obsluzuju samo prigradska naselja i profitiraju na losoj infrastrukturi u drzavi.

Da je kojim slucajem u ugovoru naznacena cena 1GB/50,000 din ugovor sigurno ne bi bio potpisan vec je naznacena cena po jednom kilobajtu. 1KB/0.05din

Paralele radi, 1 slika visoke rezolucije je velika izmedju 2,000 u 10,000 kilobajta.
Naslovna stranica Blica je velika nekoliko hiljada kilobajta.

U taj jedan kilobajt jedva staje i ovaj moj odgovor (1KB = 1000 karaktera/slova).

Citat:
KrkaCiC: Nemoj dzaba da im pises,ni stvarne situacije nisu razresili,a ovu tek nece. Inace,koliko ce VIP naplacivati to je njihova stvar,i ti,odnosno u tvom slucaju firma,se slozila da to kosta toliko.

Pasivan stav poput ovoga nas je doveo tu gde jesmo.

Iskreno se nadam da zajednica ne deli tvoje misljenje, svrha ovog obracanja je da se javnost informise i ogranici saradnju sa operaterima koji se bave lukavim prevarama poput ove.


[Ovu poruku je menjao miki-nbgd dana 22.05.2014. u 04:16 GMT+1]


Da li je internet zaživeo u Nišu? Batice te tvoje fore sa vređanjem bi trebalo da reguliše moderator.
To što si ti pojma nemaš o korišćenju mobilnog neta je tvoj problem.
I ne smaraj na svim forumima sa ovom nebulozom.
[ miki-nbgd @ 23.05.2014. 16:00 ] @
Direktor me je upravo obavestio da je zalba usvojena i da je ukupan iznos od 342.000,00 din STORNIRAN! Kompletan Internet saobracaj je izbrisan sa racuna. Naplacen je samo osnovi paket. Drago mi je sto su VIP-ovci izasli u susret i uradili pravno i moralno ispravnu stvar.

Molim moderatora da uzme u obzir zakljucavanje teme, ne sumnjam da ce biti jos citata ali bi zamolio da ovaj post citira kao poslednji.

[Ovu poruku je menjao miki-nbgd dana 23.05.2014. u 17:12 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 23.05.2014. 16:36 ] @
Ta tržišna cena koju su ti naplatili je formirana u doba kada je na mrežama bio dostupan GPRS sa brzinama oko 500 - 1000 puta manjim od danas dostupnih na HSPA+ mrežama.

Tada je brzina pristupa bila 15-50kbps, sada su realne brzine u rasponu od par pa do 20 - 20 i nešto Mbps.

To znači da istu količinu podataka možeš preneti za 500 do 1000 puta manje vremena nego što je trebalo u doba kad je formirana cena od 0.05din po kilobajtu.

Ta cena je formirana kako bi mreže bile što manje opterećene. Sada je naplata te cene nerealna, realno bi bilo da 5 para košta pola megabajta ili ceo megabajt, ali kad već mogu da zarade, ko im brani.

Ako uzmemo jednu od povoljnijih varijanti za mobilni internet - mt:s ponudu sa 50% popusta, i neki srednji paket od 15GB za ~1000din, dobijemo okvirnu cenu od 0.067 dinara za jedan megabajt, što je približno toj ceni koja bi bila realna u skladu sa napretkom tehnologije.

Doduše uzeo sam jednu od naj povoljnijih ponuda što se interneta tiče.

Uzmimo MixNet L paket (uključuje i voice i sms i data), isto sa 50% popusta, isto cena blizu 1000 dinara a sadrži 600 minuta, 1500 SMS i 1500MB što u kad se podeli dobijamo da 2.5MB + 2.5SMS + 1 minut koštaju oko 1.67 dinara, što dalje znači da kad dalje delimo to na 2.5, dobijamo da 1MB + 1SMS + 0.4minuta u paketu koštaju 0.67 dinara. Ovo je primetićeš oko 10x veća cena od one za 1MB u data only paketu, ali isto tako sadrži dodatnih 1 SMS i 0.4 nacionalnih minuta, jer je nemoguće izračunati kolo košta megabajt, jer plaćaš sve usluge zbirno, i MB i minute i SMS.

Opet, cena je 100x manja nego ona koju zovu standardna i koja važi za pakete koji nemaju internet.