[ nemnesic @ 11.06.2014. 03:54 ] @
http://en.startit.rs/dont-come...yees-of-drey-swiss-it-company/

Da li je moguce?

Neka vas cuju:
https://plus.google.com/u/0/+Dreyltd/posts
https://twitter.com/DreyCorporation
https://www.facebook.com/DreyCorporation
[ Java Beograd @ 11.06.2014. 07:45 ] @
Da, čuo sam ovo juče. Jako neprijatna situacija.

- Voleo bih da čujem neku insajd informaciju, od nekog ko je tamo radio. Ili bar iz druge ruke. Da li je moguće da se ništa nije "osećalo". Neki projekti su valjda bili u toku, ili šta već.

- Mislim da sam pročitao neki komentar na vest, na B92, kako se radi o namernoj likvdaciji - stečaju, sa namerom da se već koliko za mesec dana registruje nova firma i zaposli neznamnija, neki ne mali procenat istih ljudi. Ali, kažem, ovo sam pročitao kao komentar na vest.

- Da li se ovim načinom: likvidacija firme, a ne otpuštanje, zapravo izbegava plaćanje otpremnine onima koji dobijaju otkaz ?

- Takođe, nije mi jasno, kako to "e-mailom u nedelju uveče". Verujem da br 50% ljudi nije pročitalo e-mail. Posebno, ako je na mail korporativnog domena.
[ Java Beograd @ 11.06.2014. 07:51 ] @
Evo, vidim, danas je vest na Blicovoj naslovnoj strani.
[ mmix @ 11.06.2014. 12:41 ] @
Citat:
Java Beograd: Da, čuo sam ovo juče. Jako neprijatna situacija.
- Mislim da sam pročitao neki komentar na vest, na B92, kako se radi o namernoj likvdaciji - stečaju, sa namerom da se već koliko za mesec dana registruje nova firma i zaposli neznamnija, neki ne mali procenat istih ljudi. Ali, kažem, ovo sam pročitao kao komentar na vest.
- Da li se ovim načinom: likvidacija firme, a ne otpuštanje, zapravo izbegava plaćanje otpremnine onima koji dobijaju otkaz ?
- Takođe, nije mi jasno, kako to "e-mailom u nedelju uveče". Verujem da br 50% ljudi nije pročitalo e-mail. Posebno, ako je na mail korporativnog domena.


To da li je namerna likivdacija, videce se uskoro, ali i da jeste, nije nemoguca.

Ne vredi mnogo pricati o likvidaciji, jer ovo pocinje kao likvidacija a moja pretpostavka je da ce preci u stecaj kad radnici podnesu svoje zahteve za otpremninama i kad likvidacioni upravnik vidi da su ti zahtevi veci od efektive firme. U slucaju likvidacije firma mora da plati sve ostvarene prihode zaposlenih, sto ukljucuje i otpremninu kao funkciju minulog rada, u slucaju stecaja ide se na odredjivanje prioriteta pri cemu su otpremnine veoma nisko.
Ono sto firm ne mora je da ih drzi na platnom spisku jos dva meseca koliki je otkazni rok jer stupanjem u likvidaciju/stecaj dolazi do automatskog prestanka radnog odnosa. Koliko ce radnici dobiti od otpremnina zavisice onda od stecajnog upravnika i njegovih odluka. Sa obzirom na njihovu delatnost i prekid saradnje sa svajcarcima ne ocekujem da ce upravnik uvesti firmu u reorganizaciju i ocekujem da ce rasprodati imovinu (kompove, stolove, itd) i zajedno sa trenutnom lovom na racunu namiriti deo otpremnina.

Ovakve stvari se desavaju stalno, jedino sto se obicno dese sa malo vise takta, i malo boljom komunikacijom. Zasto su bas resili da zakljucaju kapiju i nikog ne puste unutra, to je predmet nagadjanja sada. Mozda se boje odmazde radnika, mozda hoce na miru da prodju kroz sve kompove da ih wipuju pre likvidacije radi zastite IPOa. Mozda i sama oprema nije efektiva Dreja vec je u zakupu, pa zele da sprece otudjenje, itd. Moze samo da se nagadja.
[ nemanjac @ 11.06.2014. 12:54 ] @
Ja sam pre par godina cuo za njih preko prijatelja. On je radio za ovu svajcarsku firmu pre nego sto su otvorili kancelariju u Srbiji. Koliko se secam vlasnici Drey-a su srpskog porekla.
[ vladd @ 11.06.2014. 13:12 ] @
Zabaviste za decu udbasa...

Bila firma, skrljali firmu..naci ce nesto novo, nabavice tata nesto za inostranstvo...ili ce otvoriti drugi sef..
[ mmix @ 11.06.2014. 13:41 ] @
Bas da je bilo zabaviste za decu udbasa, ne verujem. Zapravo, vec mesecima se po blogovima hvali Drej kao uber-poslodavac, plate ovakve, uslovi onakvi, babu da prodas da se zaposlis. A sad price o izneverenosti, kako ce sad nekom da veruju, kako ovo, kako ono. Dva ekstremna polozaja emotivnog klatna, i niko u tome ne vidi nikakav problem.

Hoce to kad se previse sniva a premalo zna i kad se ljudi istripuju da je posao zabaviste gde ides da izblejis u cool drustvu i napravis nesto kreativno a neko ti daje pare, i taj odnos je bogami veoma prisutan u IT sferi u Srbiji zbog deficita kvalitetnog kadra, HR maheri su provalili da ta spika i ego-stroking prolazi kod zaposlenih i loze ih na kub. U realnosti dobijes Drej i surovu realizaciju da posao nije zabaviste vec mesto koje je neko napravio parama koje nisu tvoje da bi sebi zaradio pare, a da si ti tu instrument, precizni vesti i dobro placeni instrument, ali samo instrument. Od svih mogucih industrija, sw development je najmanje vezan skupom efektivom, najveci troskovi su ljudski resursi, i najjednostavniji nacin da zavrsis tu pricu je ovaj sa naglom likvidacijom, narocito ako proizvodis IPO za drugoga i ako si rpesusio sa kesom. Job security je na nivou postojanosti martovskog snega ali iz nekog razloga niko to tako ne dozivljava. Dok se ne desi ovako nesto.

Ja slabo marim za ovo, i ne placem mnogo za njima, deficit je i dalje prisutan, ja sam siguran da su iskusni likovi iz te ekipe vec na novim poslovima, ili u fazama pregovora i da ce svih 60 naci posao. Deo spike ce sigurno biti i "mi nismo kao Drej, nama mozes da verujes, majke mi" i to ce opet da prodje. Na kraju, mozda nece biti tako cool kao Drej, ali i to je deo odrastanja.
[ tdusko @ 11.06.2014. 13:58 ] @
Citat:
mmix:Mozda se boje odmazde radnika, mozda hoce na miru da prodju kroz sve kompove da ih wipuju pre likvidacije radi zastite IPOa. Mozda i sama oprema nije efektiva Dreja vec je u zakupu, pa zele da sprece otudjenje, itd.
Meni je ovo bas palo na pamet, samo sto sam ja gledao na to iz suprotnog ugla :) Ja sam ocekivao da s obzirom da je bio vikend, da su mnogi imali firmine laptopove kod sebe pa sam se pitao zbog cega su zakljucali kapiju i ostavili sav firmin IP kod radnika. Naravno, kapiram da postoji varijanta gde zaposleni ne rade na laptopovima ili ih ne nose kuci sa sve kodom, ali moje neko skromno iskustvo iz tih "Cool" firmi je da cesto ne bude tako.
[ Odin D. @ 11.06.2014. 14:22 ] @
Jedan kolega mi je pričao slično svoje iskustvo sa velikom znamenitom njemačkom industrijskom kompanijom.
Jedan dan, oko 3 popodne, ne znam koliko desetina prilično kvalifikovanih zaposlenih (sa 5, 10, 15+ ... godina u toj firmi) samo na internom mailu dobilo obavještenje o otkazu, i da pokupe svoje stvari do kraja radnog vremena.

Ja sam, sa svoje strane, dok sam radio po ugovoru kod jedne druge kompanije, gledao kako to izgleda kad se unapred počne pričati o redukovanju broja zaposlenih i sličnim planovima: bukvalno se čitava firma blokira, ljudi ništa ne rade, samo idu okolo, pričaju, filizofiraju, računaju neki svoj znoj i preračunavaju to u evre, spekulišu, nagađaju, izmišljaju, tračaju... Sve u svemu - radni učinak = 0 do daljneg.
Povr' svega toga oni koji i nisu bili predviđeni za otkaze počnu da paniče (ili jednostavno ne žele da budu u nekoj neizvjesnoj poziciji), pa traže druga zaposlenja i sami napuštaju firmu.
[ bachi @ 11.06.2014. 14:23 ] @
Ne zna se da li je gore to što preko noći dobiješ pedalu ili kao ja što 11 godina slušam kako mi se firma gasi samo što nije.
[ jablan @ 11.06.2014. 17:50 ] @
Citat:
Odin D.:
Jedan kolega mi je pričao slično svoje iskustvo sa velikom znamenitom njemačkom industrijskom kompanijom.
Jedan dan, oko 3 popodne, ne znam koliko desetina prilično kvalifikovanih zaposlenih (sa 5, 10, 15+ ... godina u toj firmi) samo na internom mailu dobilo obavještenje o otkazu, i da pokupe svoje stvari do kraja radnog vremena.


U mojoj bivšoj firmi ovo se dešavalo u više navrata (dođeš ujutru i ne možeš da se uloguješ na mašinu hehe). Ali bitna razlika u odnosu na Drey je u tome što su otpušteni dobijali dosta lepe otpremnine (3 ili 5 mesečnih plata, ne sećam se više).
[ mmix @ 11.06.2014. 18:07 ] @
Pa generalno, da nije likvidacija vec downsizing, ne bi mogli da izbegnu punu otpremninu za otpustene i slucaj bi se sve na taj. Ako se ne varam minimum otpremnine je tri meseca, a ako imas vise od 9 godina staza, ide na gore.
[ nemanjac @ 11.06.2014. 20:36 ] @
Citat:
Odin D.:
Ja sam, sa svoje strane, dok sam radio po ugovoru kod jedne druge kompanije, gledao kako to izgleda kad se unapred počne pričati o redukovanju broja zaposlenih i sličnim planovima: bukvalno se čitava firma blokira, ljudi ništa ne rade, samo idu okolo, pričaju, filizofiraju, računaju neki svoj znoj i preračunavaju to u evre, spekulišu, nagađaju, izmišljaju, tračaju... Sve u svemu - radni učinak = 0 do daljneg.
Povr' svega toga oni koji i nisu bili predviđeni za otkaze počnu da paniče (ili jednostavno ne žele da budu u nekoj neizvjesnoj poziciji), pa traže druga zaposlenja i sami napuštaju firmu.

Ovo je aposlutno tacno, ali sva krivica za pad produktivnosti lezi na upravnom kadru, ne na radnicima.

Potpuno je logicno da ce zaposleni nakon proizvoljne najave o otpustanju ili likvidaciji poceti da traze drugi posao i da gledaju da otaljaju stari. Nece valjda da se prave autisticnim i ignorisu realnost.

Gledao sam bas takvu situaciju u firmi velikog renomea kao sto je MetLife. Najave 6 meseci u napred da seku 50% zaposlenih, a menadzerski kadar stavi prst u uvo. Naravno desio se pad produktivnosti i zalaganja, pojavila se interna lobiranja, tajni spiskovi, glasine, svi traze novi posao, bas cudno.

Uspesni menadzeri to urade na bolji i efektiniji nacin po samu kompaniju i radnike, pritom ne mislim na otpustanje svih radnika u nedelju uvece mailom.
[ Odin D. @ 11.06.2014. 21:39 ] @
Citat:
nemanjac: Potpuno je logicno da ce zaposleni nakon proizvoljne najave o otpustanju ili likvidaciji poceti da traze drugi posao i da gledaju da otaljaju stari. Nece valjda da se prave autisticnim i ignorisu realnost.

Jedina bitna realnost za njihov rad je da su oni plaćeni da rade svoj posao korektno, do zadnjeg dana u kompaniji.
A to što oni izaberu da ga otaljavaju - to nije "logičnost", nego njihov lični izbor i pokazatelj njihovog ličnog odnosa prema radu i preuzetim (i plaćenim) obavezama.

Da li bi tebi bilo logično da firma onda počne da otaljava sa isplatom zarada?
Ako radnici otaljavaju posao pola godine zar nije logično da budu plaćeni onako kako i rade?
[ nemanjac @ 11.06.2014. 22:08 ] @
Treba da razlikujes diskretne i kontinualne pojave. Prvo je kada nema plate, drugo je kada kvalitet rada opada.
Ljudi nisu programi koji binarno reguju, ljude opisuje sociologija i psihologija, programe matematika. Nema niceg cudnog da produktivnost opada u situaciji haoticne najave otkaza.

Da firme pocivaju na licnom odnosu radnika prema poslu onda ne bi bilo potrebe za profilima kao sto su direktori, menadzeri, sefovi, pojavama kao sto su bonusi na platu, team bilding dogadjaji, penali na platu itd.

Iz mog licnog iskustva, u takvim situacijama (najavljenog masovnog otpustanja) radni ucinak nije 0, vec opada za odredjen procenat. Imao sam prilike da tome prisustvujem u dve vrlo respektabilne kompanije. Procenat pada produktiviteta u situaciji agresivnog downsizinga zavisi od upravljackog kadra i njihove sposobnosti da upravljaju firmom, ne od radnika.
[ pctel @ 11.06.2014. 22:17 ] @
Prema trenutno vazecem zakonu o stecaju, u slucaju stecaja svi zaposleni dobijaju otkaze bez ikakve otpremnine.

Takodje, u normalnim uslovima zakon ostavlja poslodavcima mogucnost da isplate otpremnine prakticno samo ako to zeli, ako ne moze radniku da ponudi aneks ugovora o radu po kom mu je plata od sutra jednaka minimalcu, ili da mi je radno mesto od sutra u npr. Medvedji. Ko ne potpise aneks u roku od 7 dana, leti napolje bez otpremnine.

U slobodno vreme sam detaljno proucavao privatizaciju u Srbiji, pa znam za foru kada strani poslodavac otpusti sve radnike, a onda od drzave uzme subvenciju za zaposljavanje radnika od 4.000 EUR-10.000 EUR po novozaposlenom. Ta mogucnost nije ostavljena domacim vec iskljucivoi stranim investitorima. Mozda je neko samo nasao nacina da stavi pola miliona EUR u dzep?
[ Odin D. @ 11.06.2014. 22:30 ] @
Citat:
nemanjac: Treba da razlikujes diskretne i kontinualne pojave. Prvo je kada nema plate, drugo je kada kvalitet rada opada.

Zašto da nema plate? Može li plate da ima, a da kvantitet plate opada u skladu sa opadanjem kvaliteta rada.
Je li to logično?
[ pctel @ 11.06.2014. 22:33 ] @
Citat:
Odin D.:
Jedina bitna realnost za njihov rad je da su oni plaćeni da rade svoj posao korektno, do zadnjeg dana u kompaniji.
A to što oni izaberu da ga otaljavaju - to nije "logičnost", nego njihov lični izbor i pokazatelj njihovog ličnog odnosa prema radu i preuzetim (i plaćenim) obavezama.

To je mozda tako ako radis kao fizikalac na gradilistu gde mozes da iskljucis mozak i podmetnes kicmu. Kod umnog rada, postoje 2 problema (sa kojima se i ja sam cesto susrecem bez obzira sto radim direktno za sebe, a ne za nekog gazdu prema kojem zanemarujem obaveze). To su koncentracija i motivacija. Koncentraciju gubis zbog najmanjih sitnica, pocevsi od toga da ti prozuji komarac pored uveta pa na dalje, a motivaciju gubis kod nekih malo konstantnijih uticaja koji nisu bas po tvojoj volji. Znaci, sedis, radis, hoces posteno da odradis preuzetu obavezu, ali ti je produktivnost prepolovljena. Mislim da je ovde rec o tome, a ne o situaciji da je neko iz inata izabrao da bude neproduktivan.
[ nemanjac @ 11.06.2014. 22:50 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
nemanjac: Treba da razlikujes diskretne i kontinualne pojave. Prvo je kada nema plate, drugo je kada kvalitet rada opada.

Zašto da nema plate? Može li plate da ima, a da kvantitet plate opada u skladu sa opadanjem kvaliteta rada.
Je li to logično?

Tom tematikom, odnos plate/produktivnosti, sem logike vlada teorija menadzmenta i rukovodjenja firmom. Tom tematikom vladaju i zakoni.
Sto se mene tice nemam nista protiv da rukovodilac putem regulisanja plate cini svoj posao uspesnijim dok je u okviru zakona.

Moja replika tebi je isla na sugestiju da su radnici krivi ako firma nije produktivna, odnosno opada produktivnost. Krivi su rukovodioci.
[ S A J A @ 11.06.2014. 22:58 ] @
Citat:
mmix:
To da li je namerna likivdacija, videce se uskoro, ali i da jeste, nije nemoguca.

Ne vredi mnogo pricati o likvidaciji, jer ovo pocinje kao likvidacija a moja pretpostavka je da ce preci u stecaj kad radnici podnesu svoje zahteve za otpremninama...


Svaka likvidacija je namerna, ne postoje druge.

Kod likvidacije nema otpremnina.
[ mmix @ 11.06.2014. 23:38 ] @
Citat:
S A J A: Svaka likvidacija je namerna, ne postoje druge.

Kod likvidacije nema otpremnina.


Mislio sam namerna u smislu koji je opisao Java, da bi se otvorila nova firma mesec kasnije, rasterecena radnih ugovora.

Sto se tice otpremnine u likvidaciji, zakon je jasan, firma je obavezna isplatiti sve zaradjene prihode, ukljucujuci plate, bolovanja, neisplacene godisnje odmore i otpremnine, jer je to sve vec zaradjeno radom. U pravnom smislu likvidacija je samo prihvatljivo obrazlozenje za trenutni otkaz na koje radnik nema pravo zalbe niti pravo sudske zastite. Likvidacija nije stecaj, likvidacija podrazumeva da firma plati sva svoja potrazivanja, ukljucujuci i ona prema radnicima i da na kraju ostane saldo 0 ili veci (koji se potom isplacuje osnivacima). Ako para nema dovoljno, prekida se likvidacija i zapocinje stecajni postupak. U stecaju firma nije u obavezi isplatiti sve zaradjene prihode i otpremnine. Sad sto neko nece da podnese likvidacionom upravniku zahtev za ispaltom otpremnine jer misli da nema pravo, to je druga prica.

Retke su situacije da likvidacija i pocne i zavrsi se kao takva, retko ko se odllucuje na zatvaranje profitabilne firme, obicno se to radi zato sto nema para tako da se likvidacija "dobrovoljno" zapocinje zbog neizbeznog stecaja koji bi kasnije dosao. U tim situacijama sva potrazivanja radnika iznad neisplacene minimalne osnovne zarade i doprinosa (koji su najveceg prioriteta i zasticeni su fondom solidarnosti) padaju na samo dno gomile, iza potrazivanja drzave i svih ostalih poverenika. Dok dodje do njih kasa je obicno vec uveliko prazna i to su te situacija kad radnici ispuse za otpremnine. To nije bila likvidacija (kao proces) vec stecaj, i to je ono o cemu ti pricas i sto je pokriveno clanovima 124-126 zakona o radu, dok je likvidacija pokrivena zakonom o privrednim drustvima, clanovi 500 i neki . Jedini izuzetak u slucaju stecaja je otpremnina za odlazak u penziju, onda ona ima isti prioritet kao minimalna neisplacena zarada i ide na vrh gomile.
[ gosha @ 11.06.2014. 23:39 ] @
Sajo možeš li da navedeš Zakon i član.

Ja koliko vidim u Zakonu o radu se spominje samo stečaj. Po meni ovo bi spadalo pod tehnološki višak sa svim pravima na otpremninu i naknadu kod Nacionalne službe.
Postupak likvidacije APR je odbio što će reći ovo im rade neki šarlatani koji pojma nemaju.
Otkaz ne može da se uruči e-poštom.

Citat:

2) Dostavljanje akta o otkazu ugovora o radu

Član 185
Ugovor o radu otkazuje se rešenjem, u pisanom obliku, i obavezno sadrži obrazloženje i pouku o pravnom leku.
Rešenje mora da se dostavi zaposlenom lično, u prostorijama poslodavca, odnosno na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog.
Ako poslodavac zaposlenom nije mogao da dostavi rešenje u smislu stava 2. ovog člana, dužan je da o tome sačini pismenu belešku.
U slučaju iz stava 3. ovog člana rešenje se objavljuje na oglasnoj tabli poslodavca i po isteku osam dana od dana objavljivanja smatra se dostavljenim.
Zaposlenom prestaje radni odnos danom dostavljanja rešenja osim ako ovim zakonom ili rešenjem nije određen drugi rok.
Zaposleni je dužan da narednog dana od dana prijema rešenja u pisanom obliku obavesti poslodavca ako želi da spor rešava pred arbitrom u smislu člana 194. ovog zakona.


Pozdrav.
[ gosha @ 11.06.2014. 23:46 ] @
Juče je usvojen zahtev za likvidaciju.

Zaposleni treba da kontaktiraju advokate pretpostavljam da treba da prijave potraživanja.

Citat:

Oglas za likvidaciju
Datum objave oglasa: 11.06.2014
Oglas: U skladu sa odredbom člana 533. Zakona o privrednim društvima objavljuje se oglas o pokretanju postupka likvidacije u trajanju od 90 dana kod: Poslovno ime: DRUŠTVO DREY DOO BEOGRAD (STARI GRAD) - U LIKVIDACIJI Matični broj: 20717661 Sedište: Mesto: Beograd-Stari Grad, Ulica: Kralja Petra, Br: 45 Pozivaju se poverioci da svoja potraživanja prijave najkasnije u roku od 120 dana od dana objavljivanja ovog oglasa na internet strani Agencije za privredne registre. Upozoravaju se poverioci da će njihovo potraživanje biti prekludirano ukoliko ga ne prijave u napred navedenom roku. Adresa na koju poverioci prijavljuju svoja potraživanja: Poslovno ime: DRUŠTVO DREY DOO BEOGRAD (STARI GRAD) - U LIKVIDACIJI Adresa: Mesto: Beograd-Stari Grad, Ulica: Kralja Petra, Br: 45
[ mmix @ 11.06.2014. 23:47 ] @
Citat:
gosha
Postupak likvidacije APR je odbio što će reći ovo im rade neki šarlatani koji pojma nemaju.


APR ih je odbio po tehnickim merilima, nisu naveli likvidacionog upravnika. Mislim da je to sada reseno, od juce su zvanicno u likvidaciji.

http://pretraga2.apr.gov.rs/En...922E45923250ADD286E6F843028846
[ gosha @ 11.06.2014. 23:51 ] @
NE POTPISUJTE SPORAZUMNI RASKID!

Po meni moraju da vam daju rešenje po članu 179. stav 1. tačka 9. - tehnološki višak.
Na ovaj način se barem dobija neka crkavica od Nacionalne službe čak i ako ne naplatite otpremnine.

Pozdrav.
[ Odin D. @ 12.06.2014. 00:06 ] @
Citat:
nemanjac: Moja replika tebi je isla na sugestiju da su radnici krivi ako firma nije produktivna, odnosno opada produktivnost. Krivi su rukovodioci.

Nisam ja uopšte sugerisao da su radnici nečem krivi, ili da rukovodioci nisu krivi, ili obratno.
Samo sam rekao šta se obično dešava sa produktivnošću kad se počne pričati o otkazima suviše rano, i da to može biti jedan od razloga zašto firme mogu biti zainteresovane da otkaze daju iznenada i bez najave.

Firma ima svoje interese, radnici svoje.
Svako radi onako kako misli da je za njega najbolje, i u svome interesu i ja u tome ne vidim ništa sporno dok god se to sve dešava u okviru zakona/ugovora/dogovora koji reguliše odnos poslodavca i zaposlenog (ako je po ugovoru koji su obostrano sklopili i na njega pristali moguće tako dati otkaz i ako zakon to podržava - onda je tu za mene kraj priče, a sve ostalo je "Ja bih da se udam za princa na bijelom konju" i sl.).
Tako i radnik kad misli da mijenja firmu: ne ide po firmi i priča pola godine unapred kako će promjeniti posao, nego prvo nađe novi posao, a onda samo jednog dana da otkaz (i odradi ili prividno odradi onaj minimalni otkazni rok, ako ga ima) i doviđenja.

Radni odnos se zasniva na obostrani dobrovoljni pristanak i korist. Firma nije socijalna ustanova, pa da je dužna da brine o bilo čemu vezanom za radnika što izlazi iz okvira kako da od njega dobije ono za šta ga plaća. Apsolutno isto važi i sa radnikove strane.

A ako se neko lično, emotivno ili nekako drugačije samovoljno investira u neki dublji odnos sa firmom od toga, a da to nije nekako formalno ozvaničio ili naplatio - to je čisto njegova stvar i njegov problem. Neki su tako radeći dobili ništa, neki taman toliko koliko su investirali, a neki nesrazmjerno više. To sve spada u lične stvari i sudbine.
[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2014. 06:36 ] @
Nista cudno za IT. Sveza neproverena firma dodje do nekog novca. Onda alavo zaposli 60 ljudi misleci
da ce tako biti produktivnija i da to nece toliko da kosta ako se ceo posao prebaci u neku tamo zemlju.
I onda se ispostavi da je dara veca nego mera i kraj...
Na internetu nema ama bas nista o toj firmi osim par sturih informacija i najvise ovo iz beograda.
O operacijama u Svajcarskoj nema ama bas nista. Mislim da je ovako nesto ocekivano
svakom imalo iskusnijem ;)
[ newtesla @ 12.06.2014. 11:03 ] @
Too good to be true - often IS too good to be true." :P
[ S A J A @ 12.06.2014. 11:12 ] @
Citat:
gosha:
Sajo možeš li da navedeš Zakon i član.
Ja koliko vidim u Zakonu o radu se spominje samo stečaj. Po meni ovo bi spadalo pod tehnološki višak sa svim pravima na otpremninu i naknadu kod Nacionalne službe.
Postupak likvidacije APR je odbio što će reći ovo im rade neki šarlatani koji pojma nemaju.
Otkaz ne može da se uruči e-poštom.


Otpremnine se plaćaju kod otkaza od strane poslodavca ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla. (član 158 i 179 zakona o radu).

U ovom slučaju nema otkaza, niti tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena, likvidacija je prestanak postojanja pravnog lica. Zaposlenima automatski prestaje radni odnos.

Otkaz se ne može uručiti e-poštom samo što ovde nema otkaza. U pitanju je automatski prestanak radnog odnosa usled prestanka postojanja pravnog lica.
[ mmix @ 12.06.2014. 12:00 ] @
Eh, kad bi to tako moglo, samo se izbrise gumicom i kao da nije ni bilo :). Sa kojim resenjem ce doticni da ode na biro posle?

Taman posla da tako moze. Resenje mora da se izda, i izdace ga likvidacioni upravnik. Verovatno ce ih zvati jednog po jednog da dodju po stvari i resenje
[ CakNoris @ 12.06.2014. 12:32 ] @
Najavili su vec da ce jednog po jednog da zovu da mu vrate radnu knjizicu, izdaju papire i da pokupi licne stvari.
Inace, po svemu sudeci, firma nije ukinuta zbog toga sto je lose radila.
Pozitivno su poslovali od starta, povecavali broj zaposlenih drasticno svake godine (od 6 do 60ak za tri godine).

Poslovali su u vise oblasti, tako da sigurno nisu pukli u svim oblastima pogotovo sto su radili:
- razvoj web site builder-a,
- Piip instant messenger,
- java web aplikacije,
- .net web aplikacije,
- Android i iOS aplikacije,
- Graficki i veb Dizajn,
- Internet marketing,
- Copywriting i verovatno jos nesto.

IMHO, razlog likvidacije je neki privatni razlog vlasnika, a ne poslovna odluka.
Pa poslednji konkurs za radna mesta su raspisali pre 20 dana!
[ gosha @ 12.06.2014. 13:07 ] @
Citat:
S A J A:
Citat:
gosha:
Sajo možeš li da navedeš Zakon i član.
Ja koliko vidim u Zakonu o radu se spominje samo stečaj. Po meni ovo bi spadalo pod tehnološki višak sa svim pravima na otpremninu i naknadu kod Nacionalne službe.
Postupak likvidacije APR je odbio što će reći ovo im rade neki šarlatani koji pojma nemaju.
Otkaz ne može da se uruči e-poštom.


Otpremnine se plaćaju kod otkaza od strane poslodavca ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla. (član 158 i 179 zakona o radu).

U ovom slučaju nema otkaza, niti tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena, likvidacija je prestanak postojanja pravnog lica. Zaposlenima automatski prestaje radni odnos.

Otkaz se ne može uručiti e-poštom samo što ovde nema otkaza. U pitanju je automatski prestanak radnog odnosa usled prestanka postojanja pravnog lica.


To bi onda bio:
Citat:

Član 176

Zaposlenom prestaje radni odnos nezavisno od njegove volje i volje poslodavca:
...
5) u slučaju prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom.


Što znači nema otpremnine ali imaju pravo na naknadu:

Citat:

"Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti"

Član 67

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu:
1. prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:
....
5. otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;


Pozdrav.
[ gosha @ 12.06.2014. 13:22 ] @
http://www.nsz.gov.rs/live/tra...k_za_podno_enje_zahteva.cid538

Rok za prijavu je 30 dana.

Od bivšeg poslodavca treba uzeti:
1. akt (rešenje) o prestanku radnog odnosa;
2. zaključenu radnu knjižicu;
3. potvrda o zaradi (bruto zarada - zarada koja sadrži i doprinose na teret zaposlenog, za šest meseci koji prethode mesecu prestanka radnog odnosa).


Pozdrav.
[ gosha @ 12.06.2014. 13:26 ] @
Zaboravio sam da treba tražiti i potvrdu o iskorišćenom godišnjem odmoru i isplaćenom regresu. Ovo je potrebno svima koji će naći posao u kraćem roku.

Pozdrav.
[ ventura @ 12.06.2014. 13:51 ] @
Citat:
gosha: Zaboravio sam da treba tražiti i potvrdu o iskorišćenom godišnjem odmoru i isplaćenom regresu. Ovo je potrebno svima koji će naći posao u kraćem roku.

A to je bitno zbog?

Ili ti misliš stvarno da će neko da se zaposli u novoj firmi a onda posle 10 dana rada da ode na odmor od 2-3 nedelje?

[ djordje1979 @ 12.06.2014. 15:44 ] @
Mozda ne zvuci bas previse logicno ali je moguce. Znam slucajeve. Moze se to dogovoriti sa poslodavcem.
[ technotize @ 12.06.2014. 16:53 ] @
Ja koliko se secam u novoj firmi ti traze potvrdu o iskoricenom godisnjem odmoru, da bi sa toliko iskoriscenih dana i nastavio kod njih.

npr. u prethodnoj firmi si imao 30 dana odmora i iskoristio si 10. tu potvrdu das u novoj firmi i oni ti automatski skinu tih 10 dana, a ne da tokom godine promenis 3 firme i da ces u svakoj da imas max. po njihovom nacinu racunanja slobodnih dana.

correct me if i'm wrong.
[ Braksi @ 12.06.2014. 17:30 ] @
ako pukne firma u sektoru i otpusti 60 ljudi ja nisam siguran da ce se oni tako brzo negde uhlebiti. Firma od 60 je dosta i ako takva firma pukne ceo sektor je u q.

Ispravite me ako gresim...

A moral of the story je: moras biti spreman na otkaz svaki dan, a ugovor kakav god da je ne vredi puno kad firma pukne.
[ ventura @ 12.06.2014. 17:43 ] @
Citat:
djordje1979:
Mozda ne zvuci bas previse logicno ali je moguce. Znam slucajeve. Moze se to dogovoriti sa poslodavcem.

Cenim da to sigurno ostavlja odličan utisak :)
[ Branko Santo @ 12.06.2014. 17:54 ] @
Citat:
technotize: Ja koliko se secam u novoj firmi ti traze potvrdu o iskoricenom godisnjem odmoru, da bi sa toliko iskoriscenih dana i nastavio kod njih.

npr. u prethodnoj firmi si imao 30 dana odmora i iskoristio si 10. tu potvrdu das u novoj firmi i oni ti automatski skinu tih 10 dana, a ne da tokom godine promenis 3 firme i da ces u svakoj da imas max. po njihovom nacinu racunanja slobodnih dana.

correct me if i'm wrong.


Sto bi novu firmu interesovalo koliko si ti zaradio ili iskoristio pre toga? Dodjes u firmu i imas onoliko godisnjeg koliko zaradis u firmi, ako je pravilo 24 dana godisnje znaci da na svakih mesec dana dobijes 2 dana. Posle 3 meseca imas prava da ides na 6 dana godisnjeg :)
[ mmix @ 12.06.2014. 18:28 ] @
Sve se to dogovara sa poslodavcem, ima i opcija da ranije dobijes pun odmor a da ti se to odbije od poslednje plate ako odes ranije, itd.

nazad na temu,
citao sam danas u 24h stampanom izdanju izjave novog likvidacionog upravnika. Firma je zakljucana zbog zastite IPOa, a inspekcija rada mu je nalozila da zaposlenima izda resenje o otkazu, u skladu sa zakonom tako da ce jedan po jedan dobijati svoje stvari i resenja. kao razlog za zatvaranje je "los poslovni rezultat firme, kao i kvalitet isporucenih proizvoda".
1/3 osoblja su HR, marketing, pravnici i administrativci, oni su u stvari najvise i stradali jer njihova zanimanja nisu deficitarna.

[ Tyler Durden @ 12.06.2014. 18:41 ] @
Citat:
ventura: Cenim da to sigurno ostavlja odličan utisak :)


A u čemu je problem?
Ako dođem u firmu u martu, mogu da se pozdravim sa morem do sljedeće godine, jer bože moj, stvarno je nedopustivo da odem u fukken augustu deset dana na odmor?
Valjda odličan utisak ostavlja poslodavac kojem toliko gori pod nogama i ima u planu da te zajaše sljedećih godinu dana tako da ni odmor ne možeš da dobiješ...

Citat:
Sve se to dogovara sa poslodavcem, ima i opcija da ranije dobijes pun odmor a da ti se to odbije od poslednje plate ako odes ranije, itd.


A ne ne, vidiš da se ništa ne dogovara, jer si odma neradnik kod venture i ostavljaš loš utisak. Ima da ćutiš i prihvatiš sve uslove klimanjem glavom.
[ mmix @ 12.06.2014. 18:51 ] @
Pa pazi, sve je to funkcija pregovaracke pozicije. Neko je ima, neko nema. Taj koji nema se zaposli u martu i ne ide na more do septembra kad prodje zakonski rok od 6 meseci.
[ Tyler Durden @ 12.06.2014. 19:10 ] @
pa naravno
onaj koji nema leba da jede, radice i 3 godine bez odmora ako treba. i njemu je to 100x bolje od toga da ne radi nista i bude gladan
ali nemojmo da se pravimo kako su ti "poslodavci" kul i do dzadza i san snova...

a zakonsko ogranicenje mozes da okacis macku o rep, jer ce te ventura-style poslodavac i tada gledati popreko ako zatrazis odmor. to je onaj stil "radi se do pet, ali ocekujemo od radnika da izlaze u sedam"....
[ gosha @ 12.06.2014. 19:58 ] @
6 meseci je prvo zaposlenje ili ako ima prekid duži od 30 dana.
Ko ne traži ono što mu pripada sigurno neće dobiti.

Citat:

1) Sticanje prava na godišnji odmor

Član 68

Zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa ovim zakonom.
Zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada.
Pod neprekidnim radom smatra se i vreme privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju i odsustva sa rada uz naknadu zarade.
Zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor, niti mu se to pravo može uskratiti.
...

3) Godišnji odmor u slučaju prestanka radnog odnosa

Član 71

Poslodavac je dužan da zaposlenom u slučaju prestanka radnog odnosa izda potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora.

4) Srazmerni deo godišnjeg odmora

Član 72

Zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmeran deo) za mesec dana rada u kalendarskoj godini:

1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je prvi put zasnovao radni odnos nema šest meseci neprekidnog rada;

2) ako u kalendarskoj godini nije stekao pravo na godišnji odmor zbog prekida radnog odnosa u smislu člana 68 stav 2 ovog zakona.


Pozdrav.
[ Braksi @ 12.06.2014. 20:37 ] @
Ti zakoni se pisu samo za javni sektor jer jedino javni sektor moze da ispuni ono sto je sam zacrtao, a ni to ne bi mogao da se ne napaja iz budzeta ili je pak monopolista na trzistu sto mu dodje na isto.

Privatni sektor je horor i za radnike i za poslodavce, ne samo u Srbiji vec svugde i po EU uveliko.



[ pctel @ 12.06.2014. 21:20 ] @
Mislim da je (novi) poslodavac u obavezi da ima tu potvrdu izdatu od strane starog. Secam se ja sam jednom davno presao od jednog poslodavca kod drugog i drugi me bas iscimao za tu potvrdu. Posto sam ja zasnovao radni odnos 01.08. bez ijednog dana pauze, predlagao sam poslodavcu da mi da pravo na 8-9 dana godisnjeg odmora koliko mi po zakonu pripada. Ali ne, poslodavac je insistrirao da donesem tu potvrdu, ili izjavu da sam istu od starog poslodavca trazio, a da je on odbio da mi izda. Stari poslodavac je bio malo lenj oko te potvrde, ali kada sam mu saopstio da sam primoran da dam tu izjavu, pristao je da izda potvrdu, jer ko zna kakve bi probleme izjava mogla napraviti kada na nju jednog dana naidje inspekcija rada. I tako, dobih ja svih 21 dan za 5 meseci rada u toku te godine, a da ih uopste nisam trazio. Inace, ventura, ako nisi znao, dodatni dani godisnjeg odmora su odlicna stimulacija za zaposlene, ja sam se uvek vise radovao kada mi poslodavac da dodatni dan godisnjeg odmora po osnovu izuzetnih doprinosa uspehu kompanije, nego da mi da npr. 20 EUR, a poslodavac nista ne gubi, jer dok sam na odmoru posao se skuplja na mom stolu i ja svakako moram da ga uradim kada se vratim.
Citat:
Braksi: Privatni sektor je horor i za radnike i za poslodavce, ne samo u Srbiji vec svugde i po EU uveliko.

Mozda to zavisi od drzave do drzave. Svi sa kojima sam ja pricao su stava da se kod njih u EU mnogo vodi racuna o pravima radnika i da nema pojava na koje smo navikli kod kriminogenih srpskih privrednika (zakidanje godisnjeg odmora, neplaceni prekovremeni rad, neuplacivanje doprinosa i slicno). Kad pogledas oglase tamo cesto vidis da je naveden podatak o broju dana godisnjeg odmora veci od zakonom propisanog, koji kandidati gledaju isto toliko pazljivo koliko i visinu plate.Godisnji odmor deluje kao nebitna stavka jedino onom ko ne radi od ko zna kad, pa je prakticno upravo koristio trocifren broj dana odmora. Onom ko danas radi kod jednog poslodavca a dvoumi se da li da sutra pocne kod drugog, podatak o godisnjem odmoru je jako bitan, narocito ako je isti poslednji put imao prosle godine i oseca da ga stize umor.
[ Braksi @ 12.06.2014. 21:38 ] @
po meni, privatni sektor u Evropi nema vise nikakave sanse da se oporavi.

Politicari su neodgovorni, bogati ljudi vise ne investiraju, mladi nemaju ideja i iskustva da u sve komplikovanijem svetu zapocnu nesto. Istina, tu i tamo neko iskoci sa nekom idejom, ali posla je sve manje. Evo bas sad sam gledao emisiju nasi u Svedskoj i kaze jedan nas da je Geteborg imao 4 brodogradilista, a sada ni jedno ! (Primer)

Vuci ce se on tako jos dosta dugo kao neka prebijena macka, ali nikada vise nece biti jak kao nekada. Vec sada imamo dve klase u EU klasu drzavne jasle i klasu pomozi Boze privatni sektor. I imamo mlade koji nista ne stvaraju... Zive kod roditelja ili rentiraju stan od pokojne prababe ili studiraju do besvesti...
[ cika dacha @ 12.06.2014. 22:06 ] @
ljudi se masovno otpustaju jer uskoro pocinju da se primenjuju subvencije za zaposljavanje pa firme to hoce da iskoriste!
[ gosha @ 12.06.2014. 22:14 ] @
Od olakšica nema ništa. Da bi se ostvarile olakšice za novog zaposlenog on/a mora da bude prijavljen kod Nacionalne službe za zapošljavanje minimum 6 meseci (3 meseca za pripravnika).
Pri čemu se gleda i broj zaposlenih na 31.3.

Od onoga "da se legalizuju radnici koji rade na crno" nema ništa zato što ogromna većina tih radnika nije prijavljena na birou ili se nisu redovno javljali pa su ih obrisali.


Pozdrav.

[ pctel @ 12.06.2014. 22:42 ] @
@gosha
Kako znas koji su uslovi, kad uredba niti je doneta, niti se zasigurno zna da li ce biti?

Ono na sta ja tipujem su specijalni uslovi saradnje sa stranim investitorima. Njima drzava daje pare kao blesava a ne uslovljava ih kojekakvim glupostima da radnik mora da provede koliko vec dana/meseci na birou. Za domace firme i investitore nema takvih subvencija.

Ili vi mislite da su u pitanju samo ona najavljena umanjenja doprinosa za nove zaposlene?

[Ovu poruku je menjao pctel dana 12.06.2014. u 23:52 GMT+1]
[ gosha @ 12.06.2014. 23:09 ] @
Ja sam mislio na povraćaje dela poreza i doprinosa na zarade.
Zakoni su doneti i počinju da se primenjuju od 1.7. Minimalni povraćaj poreza i doprinosa je 65% ako se ispune uslovi.

http://www.parlament.gov.rs/up...ir/pdf/zakoni/2014/1620-14.pdf
http://www.parlament.gov.rs/up...ir/pdf/zakoni/2014/1612-14.pdf

Pozdrav.
[ cika dacha @ 12.06.2014. 23:48 ] @
gosha@ pa uzece te sa biroa!
[ ventura @ 13.06.2014. 00:16 ] @
Citat:
Tyler Durden:
A u čemu je problem?
Ako dođem u firmu u martu, mogu da se pozdravim sa morem do sljedeće godine, jer bože moj, stvarno je nedopustivo da odem u fukken augustu deset dana na odmor?

Nije problem da odeš posle 5-6 meseci, ali posle par nedelja jeste.

Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

I onda se zaposliš i onda opet posle 2 nedelje tražiš odmor? Od čega?
[ Shadowed @ 13.06.2014. 07:46 ] @
Nije poenta da trazis posle dve nedelje. Bitno ti je da uzmes uverenje o tome koliko si iskoristio od odmora da bi preneo ono sto ti je ostalo. Da li ces iskoristiti ranije ili kasnije zavisi kako se dogovoris sa novim poslodavcem.
Sa stanovista godisnjeg odmora, ne odgovara ti da pauziras izmedju dva posla jer ako je pauza veca od mesec dana, ne mozes preneti godisnji odmor.
[ S A J A @ 13.06.2014. 07:48 ] @
Citat:
cika dacha:
gosha@ pa uzece te sa biroa!


U ovoj izmeni zakona je stavljeno, da se subvencije mogu koristiti samo ako se ukupan broj zaposlenih povećao u odnosu na broj koji je bio 31.Marta (a tada se pojavila ova ideja).
Znači, ako neko posle 31.Marta otpusti i zaposli radnike, ništa neće postići jer se gleda broj zaposlenih.

Naravno, uvek ostaje likvidacija pa ponovno osnivanje firme. Na taj način se i otpremnina izbegava. To sve pokazuje da nije moguće zakonom urediti stvari koje po samoj svojoj prirodi nisu prirodne. Prvo otpremnine koje su loše rešene (ne treba ih ukinuti nego bolje osmisliti da budu u duhu savremenog vremena i prilika) i drugo modelu subvencionisanja kako bi se postigao nekakav rast (uzmemo pare iz budžeta u koji svi uplaćuju da bi platili određenim kategorijama i očekujemo da se u tom perpetummobile presipanju iz šupljeg u prazno generiše nekakav privredni rast).

Što se tiče odmora iz prethodne firme, po meni bi to trebalo da bude stvar dogovora između radnika i poslodavca. Ako bi ja nekoga zaposlio u maju, i dođe leto, sigurno bi mu dao odmor jer je po meni logično da neko leti ima odmor, nebitno od broja dana koliko je radio. To sve jedino pod uslovom da sam zadovoljan tim radnikom i da sam primetio želju i volju za radom i poštovanje posla, firme i kolega. Sa druge strane, ako bi neko došao i prvog dana mahao sa nekim papirima i pozivao se na neka svoja prava, taj verujem da se ne bi dugo tu zadržao. Dakle sve je u korektnom odnosu i sve se može dogovoriti. Sve što dobiješ moraš i da zaslužiš, ne mora to da bude neki poseban rad, samo ostavi utisak normalne osobe i sve se može dogovoriti. Naravno, nisu svi korektni i na obe strane ima loših ljudi. Ako se vi zaposlite u firmi gde vlasnici nisu korektni prema vama, najbolje bi bilo da potražite drugo mesto umesto da silom pokušavate sebi da "ostvarujete prava", to nikako ne može na dobro da izađe kako god da se okrene.
[ Tyler Durden @ 13.06.2014. 08:39 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Tyler Durden:
A u čemu je problem?
Ako dođem u firmu u martu, mogu da se pozdravim sa morem do sljedeće godine, jer bože moj, stvarno je nedopustivo da odem u fukken augustu deset dana na odmor?

Nije problem da odeš posle 5-6 meseci, ali posle par nedelja jeste.

Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

I onda se zaposliš i onda opet posle 2 nedelje tražiš odmor? Od čega?


sve je to ok.
ako dobiješ otkaz vjerovatno nećeš za dva dana naći novi posao. možda si ionako bio na odmoru prije mjesec-dva..
ali ako prelaziš iz jedne firme u drugu i potrefi se baš tako neka situacija, mislim da je stvarno trulo da neko pravi problem zbog deset dana odmora, praktično jedne radne nedelje.
[ pctel @ 13.06.2014. 09:19 ] @
Citat:
ventura: Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

Mozda je danas drugacije, ali kada sam se ja poslednji put zaposljavao, bila je normalna pojava da eventualni buduci poslodavac nadje nacina da kontaktira dobre radnike konkurentskih firmi i ponudi im da koliko sutra (ili kad istekne otkazni rok) pocnu da rade kod njega za, obicno vise novca, ali i za vise godisnjeg odmora, mogucnost placenog usavrsavanja i napredovanja i druge povoljnosti koje kod postojeceg poslodavca nema. Moj primer - posto ja nisam bio u fazonu da napustim tadasnjeg poslodavca, a izgleda da sam drugom bio bas potreban, dato mi je 2x veca plata i 2x vise godisnjeg odmora, sto nisam mogao da odbijem. A mislis da je bilo poslodavcu bilo meni odgovaralo da mi je rekao "idi ti odmori mesec-dva, pa onda dodji da radis"? Normalno je da ce radniku koga uzmes od drugog poslodavca i koji je poslednji put imao odmor pre godinu dana isti sigurno biti potreban pre nego sto odradi 6 meseci kod tebe. Uostalom, ti kao poslodavac uvek imas glavnu rec kada zaposleni moze na odmor - njegovo je da podnese zahtev, a tvoje da odgovoris da li moze ili ne moze i kada moze. A i tebi je valjda u interesu da imas zdravog i odmornog radnika a ne nekog ko se vuce kao mrcina i jedva funkcionise?

Trebalo bi da imas zdraviji odnos prema radu, vec smo polemisali o tome da je tvoj nacin rada da angazujes radnika 12 sati dnevno x 30 dana u mesecu, ali radnik nije kao procesor u kompjuteru, overklokujes ga pa ako strada nema veze, kupices drugi. Previse rada uz premalo odmora utice na imunitet, urusava psihicko i fizicko zdravlje i bez obzira na cinjenicu da ti imas saglasnost radnika da mu to uradis, na forumu ces naici na osudu, jer cemo posle tvoju bahatost ja i drugi poreski obveznici da finansiramo kroz lecenje onih kojima je neadekvatnim odnosom poslodavca izazvan neki zdravstveni problem. Zato drzava i donosi zakone kojima propisuje trajanje godisnjeg odmora i zabranjuje radniku da se dela istog dobrovoljno odrekne. Barem u ovo vreme tolikog viska radne snage (po cemu smo rekorderi u Evropi) nema potrebe da teras svoje radnike na overburn, kada ce se na svaki oglas za posao javiti trocifren broj kandidata?

[ djordje1979 @ 13.06.2014. 16:32 ] @
Citat:
ventura:
Nije problem da odeš posle 5-6 meseci, ali posle par nedelja jeste.

Uostalom, ako si dao/dobio otkaz, zar neće svaka normalna osoba malo da stane na loptu, odmori se, presabere, pa se onda puna elana baci na traženje novog posla?

Nece.
Ljudi masovno menjaju firme bez dana pauze. Prelaze za vece pare. Prvo se nadje posao u novoj firmi pa tek onda da otkaz u staroj, i tu nema prostora za odmor izmedju poslova.
Ko npr danas promeni posao i mora da se slihta novom poslodavcu 5-6 meseci da radi bez odmora taj ne ode na more ove godine.
Nisu svi radnici na granici egzistencije pa da budu u fazonu "daj sta das samo da imam posao, necu ici na odmor nikad".
Kako ce ispasti zavisi od pregovarackih pozicija i sposobnosti obe strane.
[ Odin D. @ 13.06.2014. 17:47 ] @
Citat:
djordje1979: Nece.
Ljudi masovno menjaju firme bez dana pauze. Prelaze za vece pare. Prvo se nadje posao u novoj firmi pa tek onda da otkaz u staroj,

Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.
[ ventura @ 13.06.2014. 18:45 ] @
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.

Kada to rade poslodavci onda su oni zlotvori, demoni, i šta ti ja znam.. A kad to isto uradi radnik, e onda je on pametan.
[ Braksi @ 13.06.2014. 19:45 ] @
pa s obzirom da je sve vise i vise poslodavaca u problemima, da, dodje mu na isto.
[ BluesRocker @ 13.06.2014. 20:27 ] @
Citat:
ventura:Kada to rade poslodavci onda su oni zlotvori, demoni, i šta ti ja znam.. A kad to isto uradi radnik, e onda je on pametan.

Radnik pošteno odradi svoj posao za platu, a ide tamo gde su bolji uslovi zato što je sam sebi broj 1 i briga ga za korporativni bulšit. Većina ne bi menjala firmu da imaju fer odnos i platu od koje mogu sebi da kupe stan, kola, odgaje decu, idu na letovanje, zimovanje, plate lekara i uštede za starost. Firma nije živo biće već sredstvo za pojedince da rade za novac. Za radnika se podrazumeva da će uvek ići tamo gde mu je bolje i budući poslodavac mu to neće uzeti za zlo. U normalnom civilizovanom svetu je čak poželjno da pojedinac čitav život radi na sebi, menja poslove, upoznaje nove kolege i slično.

Što se tiče poslodavca, može i on da radi šta hoće, samo što on često zavisi od svojih zaposlenih i ako bude loše postupao prema njima, napustiće ga i oni koji mu najviše doprinose, i zbog toga mu je u interesu da se ljudski odnosi prema radnicima. Ima 2 varijante - da zaposlene plaća tržišno da bi ih zadržao ili da stalno obučava nove ljude i ima uvek ponekog u rezervi ako mu radnici često odlaze jer nema da plati tržišnu cenu. A može i da zatvori firmu i zaposli se kod nekog. I to je za ljude.
[ Tyler Durden @ 13.06.2014. 21:00 ] @
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.


Pa nije to baš tačno Odine.
Poslodavac (ozbiljan) nikad sebi ne treba da dopusti da mu se stvore ne znam kakvi problemi odlaskom jednog čovjeka, jer taj "nezamjenjivi" čak i da ima patološku želju da ostane u istoj firmi do kraja života, može da naleti na tramvaj ili mu meteor padne na glavu i šta onda?
I zato poslodavac može i treba da ima opcije u vidu više ljudi koji rade u istom sektoru ili timu.
Dok radnik nema nikakve opcije, jer ne može da radi u dvije firme, pa ako dobije otkaz u jednoj nije u frci šta će da jede sutra jer ima bekap.
[ Odin D. @ 13.06.2014. 21:47 ] @
Citat:
Tyler Durden: Pa nije to baš tačno Odine.
Poslodavac (ozbiljan) nikad sebi ne treba da dopusti da mu se stvore ne znam kakvi problemi odlaskom jednog čovjeka, jer taj "nezamjenjivi" čak i da ima patološku želju da ostane u istoj firmi do kraja života, može da naleti na tramvaj ili mu meteor padne na glavu i šta onda?
I zato poslodavac može i treba da ima opcije u vidu više ljudi koji rade u istom sektoru ili timu.
Dok radnik nema nikakve opcije, jer ne može da radi u dvije firme, pa ako dobije otkaz u jednoj nije u frci šta će da jede sutra jer ima bekap.

Ozbiljan čovjek nikad sebi ne treba da dozvoli da se nađe u takvom nekom škripcu da ne može da uzme pauzu od rada na par mjeseci i ode na more.
Takođe, ozbiljan čovjek sebi nikad ne treba da dozvoli da ako danas izgubi posao da sutra ne zna od čega će platiti račune, može firma da bankrotira, padne meteor na firmu, gazdu pregazi tramvaj, sin narkoman upadne u dugove, odluči gazda da zatvori firmi i ode na Bahame...
I zato radnik treba da ima opcije u vidu više firmi u kojima može da radi.
[ DaliborP @ 13.06.2014. 22:22 ] @
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Kakve tacno ima veze sa poslodavcem to sto neko nece praviti pauzu izmedju zaposlenja? Ugovor propisuje otkazni rok kojeg se uvek pridrzavam, a to sto cu ja praviti pauzu ili ne je licno moja stvar i ne dotice nikog drugog, ni bivseg ni buduceg poslodavca.

Nisam ozbiljan ako ne uzmem pauzu izmedju poslova i odem na more? WTF? Sta ako radim kontrakte na 3-6 meseci? Moram i onda da uzmem pauzu da bi bi "ozbiljan"?
[ Tyler Durden @ 13.06.2014. 23:06 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
Tyler Durden: Pa nije to baš tačno Odine.
Poslodavac (ozbiljan) nikad sebi ne treba da dopusti da mu se stvore ne znam kakvi problemi odlaskom jednog čovjeka, jer taj "nezamjenjivi" čak i da ima patološku želju da ostane u istoj firmi do kraja života, može da naleti na tramvaj ili mu meteor padne na glavu i šta onda?
I zato poslodavac može i treba da ima opcije u vidu više ljudi koji rade u istom sektoru ili timu.
Dok radnik nema nikakve opcije, jer ne može da radi u dvije firme, pa ako dobije otkaz u jednoj nije u frci šta će da jede sutra jer ima bekap.

Ozbiljan čovjek nikad sebi ne treba da dozvoli da se nađe u takvom nekom škripcu da ne može da uzme pauzu od rada na par mjeseci i ode na more.
Takođe, ozbiljan čovjek sebi nikad ne treba da dozvoli da ako danas izgubi posao da sutra ne zna od čega će platiti račune, može firma da bankrotira, padne meteor na firmu, gazdu pregazi tramvaj, sin narkoman upadne u dugove, odluči gazda da zatvori firmi i ode na Bahame...
I zato radnik treba da ima opcije u vidu više firmi u kojima može da radi.


Gle Odine, znam da si pametan čovjek i da sigurno jako dobro vidiš razliku između pozicije poslodavca koji može da zaposli deset ljudi na istoj poziciji na kojoj sam ja i da ga boli uvo kad sutra odem, i pozicije mene koji mogu da radim u tačno jednoj firmi u jednom trenutku u vremenu i kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.

Stvarno nema smisla da o tome diskutujemo.
[ Odin D. @ 13.06.2014. 23:08 ] @
@DaliborP
Tvoj komentar na moj (polucinični) komentar nema nikakve veze sa onim što stoji u mom komentaru.
Pročitaj malo pažljive još jednom.
[ Odin D. @ 13.06.2014. 23:19 ] @
Citat:
Tyler Durden: Gle Odine, znam da si pametan čovjek i da sigurno jako dobro vidiš razliku između pozicije poslodavca koji može da zaposli deset ljudi na istoj poziciji na kojoj sam ja i da ga boli uvo kad sutra odem, i pozicije mene koji mogu da radim u tačno jednoj firmi u jednom trenutku u vremenu i kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.

Stvarno nema smisla da o tome diskutujemo.

Ima jedna arapska poslovica:

"Kad jaje padne na kamen - teško jajetu.
Kad kamen padne na jaje - teško jajetu."


mmix ti je rekao na prethodnoj strani:

Citat:
Pa pazi, sve je to funkcija pregovaracke pozicije. Neko je ima, neko nema. Taj koji nema se zaposli u martu i ne ide na more do septembra kad prodje zakonski rok od 6 meseci.


To što neko nema pregovaračku poziciju, ili je lično u zaguljenoj situaciji ne može nikako biti odgovornost čovjeka koga prvi put u životu vidi na intervjuu za posao na koga se sam dobrovoljno javio. Tako, pošto taj čovjek koga prvi put vidi u životu nema ništa sa njegovom ličnom problematičnim situacijom ili njegovom potrebom za odmorom koja je nastala u nekom ranijem periodu prije nego je ovog novog poslodavca vidio prvi put u životu - to taj čovjek nema ama baš nikakvih obaveza (van onih zakonom propisanih) da mu po tom pitanju izlazi ili ne izlazi u susret.

Citat:
kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.

Ali je to ipak tvoj problem. To što je tvoj problem tebi veći, nego nekom drugi njegov - nije nikakav razlog da se on bavi tvojim problemom.
Evo npr. i meni je mnogo veći problem da ja sam sebi kupim kuću, nego što bi bio Bilu Gejtsu da mi je on kupi. Je'l to onda znači da bi on trebao da mi kupi kuću?
[ mr. ako @ 14.06.2014. 04:52 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Odin D.: Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.

Kada to rade poslodavci onda su oni zlotvori, demoni, i šta ti ja znam.. A kad to isto uradi radnik, e onda je on pametan.

Nije to, nego pitanje pozicije jaceg. A poslodavci su u "jacoj" poziciji.

Kada bude bilo vise poslodavaca nego radnika, onda ces biti u pravu.
[ Tyler Durden @ 14.06.2014. 08:10 ] @
@Odin

evo još jednom da pojasnim ono što govorim, mada mislim da je prilično jasno. Ja nisam uopšte rekao da je to bilo čiji problem osim moj, niti da se taj poslodavac mora nešto posebno brinuti oko mog "problema". Ja samo ističem da ja i bilo koji poslodavac nismo na istom nivou "nezgodancije" kad mu ja kao neki faktor odem (jer on ima puno više mehanizama i mogućnosti da taj svoj problem ublaži) i ja kad dobijem otkaz (jer imam realno veći problem zato što nemam toliko opcija da isti ublažim).

Mogu samo da ponovim kako poslodavac može da ima bar po dvije osobe na istim zadacima i pozicijama i time ima mnogo manji problem ako mu neko ode (a ako mu je to kritičan dio poslovanja, može da drži koliko hoće radnika na istom mjestu, zavisi samo od njegove procjene).
Dok ja mogu da radim samo u jednoj firmi i kad dobijem otkaz iz kog god razloga imam mnogo veći problem.

Stvarno ne znam kako drugačije da objasnim ili da li je dovoljno jasno o čemu pričam...
[ S A J A @ 14.06.2014. 09:11 ] @
Citat:
BluesRocker:
Radnik pošteno odradi svoj posao za platu...


Vidi se da ovde malo ljudi ima predstavu šta to znači imati radnike i koliko to zapravo glavobolje može da donese. Priča o dobrim radnicima i zlim poslodavcima je krajnje smešna za svakoga ko je u toj tematici. Loših, zlih i neodgovornih ljudi ima na obe strane. Često se dešava da su radnici neodgovorni, da ponekad ne dođu na posao (smisle neki razlog), hvataju krivine kad god mogu, traljavo rade posao tako da neko iza njih mora sve da proverava i ispravlja greške, neljubazni sa mušterijama/klijentima, rade alkoholisani (starije generacije) ili neispavani (mlađe generacije), kad odlaze iz firme to uopšte i ne najave nego se samo ne pojave na poslu itd... Loši radnici mogu itekako da nagrde firmu bez obzira koliko se ovde predstavlja da su nebitni i mali. Naravno, nisu svi radnici takvi, u pitanju je jedan manji procenat, isto tako ni svi vlasnici nisu loši. Prema tome, iskazivanje neke poente gde se radnici predstavljaju kao zlato a poslodavci kao sotone je krajnje bezveze. Jasno je da u međusobnim odnosima kombinacija dobrog radnika i zlog poslodavca postoji, ali mi nije jasno kako se u pričama o odnosima između radnika i poslodavca gotovo uvek uzme takva kombinacija.

Citat:
Tyler Durden:
Gle Odine, znam da si pametan čovjek i da sigurno jako dobro vidiš razliku između pozicije poslodavca koji može da zaposli deset ljudi na istoj poziciji na kojoj sam ja i da ga boli uvo kad sutra odem, i pozicije mene koji mogu da radim u tačno jednoj firmi u jednom trenutku u vremenu i kad dobijem otkaz sutra da imam realno mnogo veći problem.
Stvarno nema smisla da o tome diskutujemo.


Pozicija radnika i poslodavca uopšte ne treba na taj način da se poredi. Radnik treba da radi i za to prima platu. A poslodavac nema odnos samo prema radniku nego mora da vodi posao i da zaradi novac koji posle daje radniku. Tu dolazimo do druge uobičajne teze kad su u pitanju poslodavci: oni se uglavnom predstavljaju kao ljudi kojima pada novac sa neba, većinu zadržavaju za sebe jer su previše bahati a mali deo novca daju radnicima, jedva koliko mogu da prežive. Ovo uopšte nije reprezentativan primer poslodavca, većina njih grca u problemima i sve teže nalazi način da zaradi novac (privreda koja je stala, kupci koji ne plaćaju, država koja pritiska nametima...). Ko ne veruje, neka otvori svoju firmu i neka proba da radi pa će posle par meseci videti kako stoje stvari.

Prvo i osnovno, ljudi treba da odluče da li hoće komunizam ili kapitalizam. Ne tvrdim da je nešto od ta dva bolje od ovog drugog ali prvi korak je da se izabere.
Kad se izabere onda treba tako i organizovati stvari. Pretpostavimo da smo izabrali kapitalizam. U tom slučaju, privatna firma i poslodavac ne treba da bude opterećen nikakvim socijalnim aspektima za radnike. Dakle radnici rade, primaju platu, poslodavac može da otpusti bilo koga ako mu radnik ne odgovara/ne treba, isto kao što i radnik može da ode od poslodavca iz istih razloga, ništa otpremnine, ništa bilo kakvi dugi bakrači... Dakle radiš ili ne radiš.
Radnik koji je ostao bez posla automatski ulazi u socijalni program koji vodi država. Dakle država na sebe preuzima socijalnu ulogu, a ne da je nameće poslodavcima pa da moraju da plaćaju nekakve otpremnine i druge stvari koje su zaostavština iz komunizma (minuli rad, regres, topli obrok...). Postoji samo plata, ona je onoliko koliko je dogovoreno sa poslodavcem i to je to.
Treba uspostaviti redovne i rigorozne inspekcije koje proveravaju poslodavce u vezi svih stvari vezano za rad i radnike: rad na crno, uplaćivanje poreza i doprinosa, radno vreme, odmori i sve drugo što treba proveravati kako bi se sprečilo izrabljivanje i drugi oblici nefer odnosa. Nije dovoljno samo napisati zakon.

[ Tyler Durden @ 14.06.2014. 10:07 ] @
Iako si replicirao meni, i ja se cak i u najvecoj mjeri slazem sa onime sto si napisao, tvoj odgovor nema toliko veze sa onim o cemu ja pricam. Odnosno otisao je potpuno u sirinu.
[ BluesRocker @ 14.06.2014. 10:46 ] @
Citat:
S A J A:Vidi se da ovde malo ljudi ima predstavu šta to znači imati radnike i koliko to zapravo glavobolje može da donese. Priča o dobrim radnicima i zlim poslodavcima je krajnje smešna za svakoga ko je u toj tematici. Loših, zlih i neodgovornih ljudi ima na obe strane. Često se dešava da su radnici neodgovorni, da ponekad ne dođu na posao (smisle neki razlog), hvataju krivine kad god mogu, traljavo rade posao tako da neko iza njih mora sve da proverava i ispravlja greške, neljubazni sa mušterijama/klijentima, rade alkoholisani (starije generacije) ili neispavani (mlađe generacije), kad odlaze iz firme to uopšte i ne najave nego se samo ne pojave na poslu itd... Loši radnici mogu itekako da nagrde firmu bez obzira koliko se ovde predstavlja da su nebitni i mali. Naravno, nisu svi radnici takvi, u pitanju je jedan manji procenat, isto tako ni svi vlasnici nisu loši. Prema tome, iskazivanje neke poente gde se radnici predstavljaju kao zlato a poslodavci kao sotone je krajnje bezveze. Jasno je da u međusobnim odnosima kombinacija dobrog radnika i zlog poslodavca postoji, ali mi nije jasno kako se u pričama o odnosima između radnika i poslodavca gotovo uvek uzme takva kombinacija.

Ja sam samo komentarisao to što neki napadaju radnike zbog menjanja firmi, a nisam pomenuo ko je dobar a ko loš jer nemam 5 godina da tako gledam svet.

To za loše radnike bih ti objasnio na primeru iz škole. Imali smo nastavnika koji dođe na čas, ispriča nam gradivo, ispituje, i svi su morali dobro da znaju i zbog tog imali 4 ili 5, a svi su bili maksimalno disciplinovani. Iz drugog predmeta je došla nastavnica koja je bila previše mekana i nije mogla da dođe do reči od žamora, tako da niko nije slušao šta priča i niko nije ništa naučio na času. Naravoučenije - menadžment nije prosta stvar i firma ne treba da zavisi od dobre volje radnika da li će doći (trezan) na posao već je kontinuirani niz ulaza i izlaza koji dovodi do željenog efekta.

Slažem se za otpremnine i ostale komunističke gluposti. Poslodavcu i radniku niko ne brani da stave ugovor o radu šta god se dogovore, pa i otpremnine, ali ne bi smele da budu obavezne.
[ pctel @ 14.06.2014. 12:08 ] @
Citat:
BluesRocker: Slažem se za otpremnine i ostale komunističke gluposti. Poslodavcu i radniku niko ne brani da stave ugovor o radu šta god se dogovore, pa i otpremnine, ali ne bi smele da budu obavezne.

Slazem se, ali pre svega da se radi po zakonu, a ako ti ne odgovara zakon onda ili deluj u pravcu promene istog, ili idi i posluj tamo gde je zakon bolji. Ovako imamo komediju od drzave, na papiru radnike koji su medju najzasticenijima u svetu, a u praksi radnike koji su najnezasticeniji. Za kresenje zakona bi trebalo da se ide u zatvor, ili u najblazoj varijanti da se naplacuju drakonske novcane kazne. Mogu ja (bilo kao poslodavac, bilo kao zaposleni) da se ne slazem sa zakonskim resenjima, da ih smatram losim i da imam razne ideje kako iste treba ukinuti/promeniti, ali nemam nikakvo pravo da primenjujem neka svoja pravila, vec bih mogao da mrzim zakon ali da ga se doslovno pridrzavam.

Kao moderator ovog foruma, svaku inicijativu za promenu zakona pozdravljam, ali pozivanje na krsenje vazecih zakona cu da brisem, taman da ga primetim i "izmedju redova".
[ djordje1979 @ 14.06.2014. 12:10 ] @
Citat:
Odin D.:
Drugim rječima, boli ih kita i za poslodavca i posao i probleme koje mu stvaraju iznenadnim nenajavljenim odlaskom i za posao koji ostavljaju nezavršen.

Takvi mogu od poslodavca očekivati otprilike isti tretman, i ne vidim tu apsolutno nikakvu kosmičku nepravdu.

Ispostuju 2 meseca otkaznog roka, kolko i pise u ugovoru. Obe strane su to potpisale pri zasnivanju radnog odnosa. Nema nista da ih boli. Sve po PS-u.
Ja ni o kakvoj nepravdi nisam pricao, oklen ti to?
[ Odin D. @ 14.06.2014. 15:09 ] @
Citat:
Tyler Durden: Mogu samo da ponovim kako poslodavac može da ima bar po dvije osobe na istim zadacima i pozicijama i time ima mnogo manji problem ako mu neko ode (a ako mu je to kritičan dio poslovanja, može da drži koliko hoće radnika na istom mjestu, zavisi samo od njegove procjene).

Mogu i ja da kažem i potvrdim iz ličnog iskustva kako malo koji poslodavac ima toliki luksuz da na jedno radno mjesto upošljava više od jednog radnika, pri čemu su drugi, treći i ostali apsolutno redudantni, i služe samo kao buffer u slučaju da onaj jedan potrebni da iznenadni otkaz.
Budi siguran da to sebi neće priuštiti ni Apple, a kamoli neka mala firmica u Srbiji koja se bori od prvog do prvog da joj ne blokiraju račun.

Problem je posebno izražen kada si ključan dio nekog dužeg projekta ili posla, kada si silom prilika uvezan sa drugim ljudima van firme (mušterija, druge firme sa kojim sarađujete), kada su velike količine bitnih informacija raspoređene 40% u tvom mailboxu, 50% u tvojoj glavi i 10% u ostatku firme.

Naravno, ako neka firma zapošljava 25 nosača džakova i jedan napusti firmu, vjerovatno će i 24 istovarivača do daljneg završavati posao bez problema.
No, ne treba biti neozbiljan, pa očekivati da nosač džakova u Srbiji ima standard nosača džakova u Švedskoj.
Sa tim se treba pomiriti da se to sigurno neće desiti za života današnjih nosača džakova i sa tim jednostavno treba računati, a ne tući glavom u zid.
I nije to nikakva posljedica postavke "zli poslodavci vs radnici razmazivi po hljebu", nego su razlozi poprilično i širi i dublji, u svakom slučaju van granica ove teme.

[ pctel @ 14.06.2014. 15:32 ] @
Citat:
Odin D.: Mogu i ja da kažem i potvrdim iz ličnog iskustva kako malo koji poslodavac ima toliki luksuz da na jedno radno mjesto upošljava više od jednog radnika, pri čemu su drugi, treći i ostali apsolutno redudantni, i služe samo kao buffer u slučaju da onaj jedan potrebni da iznenadni otkaz.

Zasnivati biznis na jednom radniku nije bas preporucljivo, zato sto i bez otkaza taj jedan nekad mora na godisnji odmor, nekad mora na bolovanje, znaci ako si posao organizovao sa jednim, onda mozes da funkcionises bez njega 3 nedelje neprekidno. Bolje je zaposliti dvojicu za manje sati / manju platu, osim ako nisi vec planirao da plata bude minimalac. Znaci, ili siris posao na vise od 40 sati nedeljno pa angazujes dvojicu, ili ako ne mozes onda otpustis i tog jednog pa menjas delatnost.
[ Odin D. @ 14.06.2014. 16:35 ] @
Citat:
pctel: Zasnivati biznis na jednom radniku nije bas preporucljivo, zato sto i bez otkaza taj jedan nekad mora na godisnji odmor, nekad mora na bolovanje, znaci ako si posao organizovao sa jednim, onda mozes da funkcionises bez njega 3 nedelje neprekidno. Bolje je zaposliti dvojicu za manje sati / manju platu, osim ako nisi vec planirao da plata bude minimalac. Znaci, ili siris posao na vise od 40 sati nedeljno pa angazujes dvojicu, ili ako ne mozes onda otpustis i tog jednog pa menjas delatnost.


Zasnivati radni odnos "na crno" i za minimalac nije baš preporučljivo, zato što mozeš bez najave ostati i bez posla i bez plate, a možeš i ako odeš na godišnji odmor, ili na bolovanje, znači ako si se zaposlio "na crno", onda ne možeš da funkcionišeš normalno. Bolje je zaposliti se regularno za manje sati i veću platu, osim ako nisi već planirao da radiš za minimalac. Znači, ili se zaposli regularno na maximum 40 sati nedeljno, a ako ne možeš, onda batali tu svoju struku i mijenjaj djelatnost.
[ Tyler Durden @ 14.06.2014. 18:06 ] @
Citat:
Mogu i ja da kažem i potvrdim iz ličnog iskustva kako malo koji poslodavac ima toliki luksuz da na jedno radno mjesto upošljava više od jednog radnika, pri čemu su drugi, treći i ostali apsolutno redudantni, i služe samo kao buffer u slučaju da onaj jedan potrebni da iznenadni otkaz.
Budi siguran da to sebi neće priuštiti ni Apple, a kamoli neka mala firmica u Srbiji koja se bori od prvog do prvog da joj ne blokiraju račun.

Problem je posebno izražen kada si ključan dio nekog dužeg projekta ili posla, kada si silom prilika uvezan sa drugim ljudima van firme (mušterija, druge firme sa kojim sarađujete), kada su velike količine bitnih informacija raspoređene 40% u tvom mailboxu, 50% u tvojoj glavi i 10% u ostatku firme.


Naravno da ne treba da ima klonove (ili armiju klonova) za svako mjesto, nego da ima posao organizovan i zamisljen tako da jedna grupa ljudi efikasno pokriva vise stvari, pa kad jedan iz grupe nije tu iz kog god razloga, posao ne trpi. Pa daj, ovo su osnovne stvari i vise nego jasne same po sebi, ne znam zasto moramo oko ovoga da raspravljamo :(

Znam i ja iz licnog iskustva nekoliko primjera kada su odlazili "nezamjenjivi" ljudi, cak i oni koji su od pocetka do kraja zamislili sistem, pa se bukvalno to nije osjetilo ni 2% kasnije u praksi.
Spominjes Apple... jeste, bas ce da se raspadnu kad im sutra neki tim lider ode, a da ne pricamo o nekom obicnom programeru, da ne kazem sljakeru.

Ja ne kazem da je opustencija za bilo kog poslodavca kad mu ode dobar kadar. Samo pokusavam da objasnim kako nije jednako zeznuto za poslodavca kad izgubi dobar kadar, i za radnika kad izgubi posao. Nije cak ni priblizno.
[ Odin D. @ 14.06.2014. 18:41 ] @
Citat:
Tyler Durden: Samo pokusavam da objasnim kako nije jednako zeznuto za poslodavca kad izgubi dobar kadar, i za radnika kad izgubi posao. Nije cak ni priblizno.

I ja pokušavam da objasnim kako ta tvrdnja nema veze sa životom dok se u nju ne ubaci konkretan poslodavac imenom i prezimenom i konkretan radnik imenom i prezimenom.

Ja znam radnike kojima nikakav problem nije da im večeras padne atomska bomba na firmu u kojoj rade i sravni pola grada zajedno sa firmom, a znam i poslodavaca za koje se ne bih usudio da se kladim da će da prežive duže od pola godine ako bi ga napustilo 1-2-3 određena radnika.

U Srbiji u prosjeku propadne 2/3 svih firmi. Da li 2/3 svih radnika u Srbiji gubi posao?
[ Tyler Durden @ 14.06.2014. 19:33 ] @
A ja kažem da je kad se saberu sve firme i svi radnici u prosjeku ovo što ja pričam itekako ima veze životom. Govorimo uopšteno Odine.
Ako idemo od konkretnog do konkretnog slučaja, mislim da ćemo naći bar 1000 slučajeva koji potvrđuju neku egzotičnu tezu, tipa, ako neki radnik da otkaz njegov će sin oženiti ćerku bivšeg gazde i na kraju preuzeti čitavu kompaniju...

Citat:
Ja znam radnike kojima nikakav problem nije da im večeras padne atomska bomba na firmu u kojoj rade i sravni pola grada zajedno sa firmom, a znam i poslodavaca za koje se ne bih usudio da se kladim da će da prežive duže od pola godine ako bi ga napustilo 1-2-3 određena radnika.


Ja znam da znaš. Znam i ja baš isto ovo citirano.
I šta zaključujemo iz toga za ovu našu priču? Jer naša priča jeste uopštena htio ti to da priznaš ili ne. Gdje Apple spada, u one koji neće duže od pola godine preživjeti ako im ode 2-3 određena radnika, ili će Apple nastaviti da mlati pare?

Citat:
U Srbiji u prosjeku propadne 2/3 svih firmi. Da li 2/3 svih radnika u Srbiji gubi posao?


Ovo nisam skapirao? Ako hoćeš da kažeš kako je firmama i vlasnicima zeznuto, ja nikad nisam tvrdio suprotno. Čak sam to eksplicitno i napisao u jednom prethodnom postu.
[ Odin D. @ 14.06.2014. 20:11 ] @
Citat:
Tyler Durden:  A ja kažem da je kad se saberu sve firme i svi radnici u prosjeku ovo što ja pričam itekako ima veze životom. Govorimo uopšteno Odine.

Pa kad je to tako fino "uopšteno" onda problema i nema, niti može da ih ima.
Pošto je većina firmi tako fino stabilna, uhodana, sa zagarantovanim tržištem, sa poslom tako organizovanim da nečiji iznenadni odlazak iz firme ili na more ne predstavlja nikakav problem - a ti se onda zaposli u takvoj nekoj firmi, pošto ih jel'te ima u "uopštenom" izobilju. Ne znam odakle tebi ili bilo kome uopšte ideja ili razlog da se bakćeš sa nekim ljevacima koji ne mogu da te puste na more kad se tebi ide i da je to odjednom neki relevantan problem u svijetu u kome "uopšteno" firme nemaju nikakvih problema sa iznenadnim odlascima radnika bilo s posla ili na more.
Jednostavno prođi pored njihove kapije i zakucaj na prvu sledeću. Sva je vjerovatnoća na tvojoj strani da će to biti neka ta "uopštena" firma u kojoj nećeš imati takvih problema.
[ Tyler Durden @ 14.06.2014. 20:37 ] @
Dobro nisi citirao jednu i po riječ od svega napisanog.
Kako god...
[ technotize @ 14.06.2014. 21:56 ] @
Citat:
Branko: Sto bi novu firmu interesovalo koliko si ti zaradio ili iskoristio pre toga? Dodjes u firmu i imas onoliko godisnjeg koliko zaradis u firmi, ako je pravilo 24 dana godisnje znaci da na svakih mesec dana dobijes 2 dana. Posle 3 meseca imas prava da ides na 6 dana godisnjeg :)

ne znam, tako mi je EUnet trazio kada je trebalo da predjem kod njih. srecom pa nisam presao, jer sam cuo da im vecina Linux ljudi odlazi, cesto se ostaje prekovremeno koje ne placaju (a na razgovoru su rekli da placaju), losi odnosi, ... ali to je neka druga prica, ovde je rec o Drey-u.
[ mmix @ 14.06.2014. 23:59 ] @
Citat:
djordje1979:
Ispostuju 2 meseca otkaznog roka, kolko i pise u ugovoru. Obe strane su to potpisale pri zasnivanju radnog odnosa. Nema nista da ih boli. Sve po PS-u.
Ja ni o kakvoj nepravdi nisam pricao, oklen ti to?


I da hoce, ne mogu jer firma vise ne postoji. Likvidacija je "smrt" firme, tj pravnog lica, a za bilo koji ugovor vazi da buduce obaveze potpisnika ne prezivljavaju njegovu smrt, dok se minule obaveze namiruju iz ostavine, u slucaju firme preostale imovine i kapitala. Razlog je veoma prost, mrtvi se ne mogu sudski goniti za neizvrsavanje obaveza, niti se pred tim sudom mogu braniti, niti su tu da snose sankcije koje sud propise, te je stoga besmisleno imati obaveze mrtvih entiteta. Iz istog razloga se mrtvi ne gone ni krivicno, i iz istog razloga prestaju da vaze svi ugovori firme u likvidaciji, ne samo sa radnicima.

Jedini nacin da ugovorne obaveze prezive smrt potpisnika je uvodjenjem treceg lica, garantora, koji ce sa jednom ili obe ugovorne strane sklopiti novi ili aneks postojeceg ugovora o prezivljavanju obaveza i prenosenju na garantora. Posto dete treba uskoro da mi se rodi ja sad imam tu situaciju u vezi skladistenja krvi iz pupcanika. Firma sa kojom sklapam ugovor ima garantora koji ce preuzeti obavezu daljeg cuvanja u slucaju likvidacije ili bankrota banke maticnih celija. Medjutim, ja jos nisam cuo da je neko tako nesto uradio za radne ugovore.
[ DaliborP @ 15.06.2014. 08:14 ] @
Citat:
Odin D.:
Ne znam odakle tebi ili bilo kome uopšte ideja ili razlog da se bakćeš sa nekim ljevacima koji ne mogu da te puste na more kad se tebi ide i da je to odjednom neki relevantan problem u svijetu u kome "uopšteno" firme nemaju nikakvih problema sa iznenadnim odlascima radnika bilo s posla ili na more.

Odlazak iz firme, ili na odmor je regulisan ugovorom i dogovorom. Ugovor i postoji iz tog razloga da bi poslodavac bio obavesten na vreme kad mu neko odlazi iz firme. Otkazni rok od mesec,dva zato i postoji.

Sve ti to naravno znas ali kao po obicaju trolujes dok ljudi jednostavno ne odustanu od rasprave. Bespotrebno, problem o kom trubis je postojeci u 5% slucajeva.
[ ventura @ 15.06.2014. 09:42 ] @
Citat:
DaliborP:
Ugovor i postoji iz tog razloga da bi poslodavac bio obavesten na vreme kad mu neko odlazi iz firme. Otkazni rok od mesec,dva zato i postoji.

I šta korisno poslodavac može da učini sa tim ugovorom ako zaposleni ne želi da ispuni svoje obaveze? Da ga iskoristi umesto toalet papira?
[ hotchimney @ 15.06.2014. 10:39 ] @
Kakav "otkazni rok"? Ako poslodavac ladno može sve do jednog radnika da ispali "likvidacijom" koji je razlog da se radniku uskrati isto takvo pravo "likvidacije" poslodavca? Daj mi moje stvari u roku od odmah i "good bye".
[ ventura @ 15.06.2014. 10:48 ] @
Citat:
hotchimney: Kakav "otkazni rok"? Ako poslodavac ladno može sve do jednog radnika da ispali "likvidacijom" koji je razlog da se radniku uskrati isto takvo pravo "likvidacije" poslodavca? Daj mi moje stvari u roku od odmah i "good bye".

Nije baš tako. Firma može da ispali radnika likvidacijom kao što može i radnik firmu ako umre.

Zdrava firma ne može da se likvidira tek tako da bi otpustila radnika (kao što radnik neće da se ubije da bi dao otkaz u firmi), i sa jedne strane imaš radnika koji bez problema može da tuži firmu, i dobije masnu odštetu a sa druge strane imaš firmu koja može da obriše dupe tim istim ugovorom ako radnik ne ispuni svoje ugovorne obaveze.

[ hotchimney @ 15.06.2014. 10:55 ] @
Citat:
ventura:

sa jedne strane imaš radnika koji bez problema može da tuži firmu

Da, zaista, "može da tuži".

Citat:
ventura:

i dobije masnu odštetu

Ako govoriš o Srbiji ima dosta primera da su radnici na sudu dobijali, ne baš masnu, ali neku crkavicu od odštete. To na papiru a u praksi slabo naplativo. Ne znam kako su završili oni slučajevi koji su stigli do Strazbura?

Još nešto. Ako neko hoće da napusti firmu da li firma ima pravo da ga sprečava u tome? Ako ima onda je to neka vrsta zarobljeništva, prisilnog rada i sl.

Zato je moj zaključak da firma mora radniku da preda dokumenta i isplati sva potraživanja, čak i ako je ugovorom predvidjen otkazni rok. Jer potpisivanje "otkaznog roka" se može tretirati kao ucenjivanje. A takvi "ugovori" su ništavni.
[ ventura @ 15.06.2014. 11:11 ] @
Citat:
hotchimney: Ako govoriš o Srbiji ima dosta primera da su radnici na sudu dobijali, ne baš masnu, ali neku crkavicu od odštete. To na papiru a u praksi slabo naplativo. Ne znam kako su završili oni slučajevi koji su stigli do Strazbura?

Moj ćale je platio par miliona dinara odštete jer je otpustio dve radnice zbog krađe novca iz kase. Krađa nije bila sporna, niko je nije poricao, samo što to u Srbiji ona nije valjan razlog da neko dobije otkaz, pa je moj ćale morao da ima plati odštetu, da ih vrati na posao, plus isplati sve minule zarade od 'nelegalnog' otkaza pa do danas... Cifre se više ne sećam tačno, ali mislim da je bilo tipa 20-25 hiljada evra sveukupno...

Citat:
hotchimney:
Još nešto. Ako neko hoće da napusti firmu da li firma ima pravo da ga sprečava u tome? Ako ima onda je to neka vrsta zarobljeništva, prisilnog rada i sl.

Pa ima pravo da traži da radnik ispuni ugovorene obaveze.. U suprotnom može da se žali upravi vodovoda!

Citat:
hotchimney:
Zato je moj zaključak da firma mora radniku da preda dokumenta i isplati sva potraživanja, čak i ako je ugovorom predvidjen otkazni rok. Jer potpisivanje "otkaznog roka" se može tretirati kao ucenjivanje. A takvi "ugovori" su ništavni.

U tom slučaju se i plata može tretirati kao ucenjivanje... Radnik neće da radi ako ne prima platu == ucenjivanje po tvojoj logici.
[ hotchimney @ 15.06.2014. 11:27 ] @
Citat:
ventura:

ima pravo da traži da radnik ispuni ugovorene obaveze.

Prisilni rad i rad u zarobljeništvu ne može biti "ugovorena obaveza".
Citat:
ventura:

U tom slučaju se i plata može tretirati kao ucenjivanje... Radnik neće da radi ako ne prima platu == ucenjivanje po tvojoj logici.

Ono što sam napisao odnosi se na izvršene i ispunjene radne obaveze. Prema tome nije u pitanju ucenjivanje.

Ima još nešto. Ako je poslodavac bio korektan prema radniku nema razloga da radnik poslodavca tek tako "ispali". Što bi neko sam sebi sekao granu na kojoj stoji? Održavanje korektnih odnosa je stvar lepog vaspitanja i sasvim je na mestu.

Medjutim, u slučaju "Drey" očigledno je da se "likvidacija" pripremala i planirala tako da se radniku uskrati što više i ako je moguće sva prava. Zašto bi radnik prema takvom poslodavcu imao bilo kakvog obzira?
[ ventura @ 15.06.2014. 11:43 ] @
Citat:
hotchimney
Medjutim, u slučaju "Drey" očigledno je da se "likvidacija" pripremala i planirala tako da se radniku uskrati što više i ako je moguće sva prava.

Ili su možda bili kao i jedan od mnogih startupa koji su živeli od seed kapitala i koji su se do poslednjeg dana nadali drugoj rundi finansiranja (koja očigledno nije stigla).
[ Tyler Durden @ 15.06.2014. 11:59 ] @
Citat:
Moj ćale je platio par miliona dinara odštete jer je otpustio dve radnice zbog krađe novca iz kase. Krađa nije bila sporna, niko je nije poricao, samo što to u Srbiji ona nije valjan razlog da neko dobije otkaz, pa je moj ćale morao da ima plati odštetu, da ih vrati na posao, plus isplati sve minule zarade od 'nelegalnog' otkaza pa do danas... Cifre se više ne sećam tačno, ali mislim da je bilo tipa 20-25 hiljada evra sveukupno...


Wow ventura... i ti ocekujes da neko u ovo povjeruje??
[ pctel @ 15.06.2014. 12:12 ] @
Citat:
ventura:
I šta korisno poslodavac može da učini sa tim ugovorom ako zaposleni ne želi da ispuni svoje obaveze? Da ga iskoristi umesto toalet papira?

Donekle svako u Srbiji bilo kakav ugovor moze da koristi umesto toalet papira, koja je razlika...
Poslodavci vrlo retko isplacuju zaradu na vreme (poslednjeg dana u mesecu za tekuci mesec). Ako je zaposleni prekrsio svoj deu ugovornih obaveza, zasto poslodavac ne bi i svoj deo? Plata - nema je.
Drugo, svaki polodavac ce se duboko zamisliti kad naidje na radnika koji je spreman da zezne svog trenutnog poslodavca radi buduceg. Danas je on buduci, a sutra ce biti trenutni i samim tim kandidat da bude zeznut. Da ne govorimo o tome koji poslodavac zeli zaposlenog koji unapred daje do znanja da je spreman da pogazi sva nacela morala i etike ako moze da izvuce neku korist od toga. Ozbiljan poslodavac nece ni predloziti svom buducem radniku da prevari svog trenutnog poslodavca, a ako radnik to sam predlozi, to pali crvenu lampicu kod poslodavca i on bira nekog drugog. takav bi verovatno sutra gledao i da li moze da ukrade nesto od opreme ili repromaterijala. Da ne ulazimo sad u price o preporukama, kako javnim tako i onim za koje zaposleni nije ni svestan da postoje.
[ hotchimney @ 15.06.2014. 13:03 ] @
Citat:
ventura:

Ili su možda bili kao i jedan od mnogih startupa koji su živeli od seed kapitala i koji su se do poslednjeg dana nadali drugoj rundi finansiranja

Što opet znači da su planirali otpuštanje radnika a da ih spreče da blagovremeno pronadju neki drugi posao. Prilično nepošteno, zar ne? Fer bi bilo da ih upozore o (ne)mogućim poslovima.
[ ventura @ 15.06.2014. 13:13 ] @
Citat:
Tyler Durden:
Wow ventura... i ti ocekujes da neko u ovo povjeruje??

Što da ne?

Mislim, nije problem da iskeniram sudsku odluku i da je okačim.

Evo ti jedan sličan slučaj:
"Blagajnik u Jatu ukrao 28,4 miliona dinara" Link1 Link2

A onda sledi interesantan deo:
"Iz Jata su "Blicu" potvrdili da manjak u kasi postoji i dodali da je zaposleni protiv kog je podneta krivična prijava premešten na drugo radno mesto, kao i da je dobio upozorenje pred otkaz. "Pošto je postupak u toku, više informacija ne možemo da iznosimo", rečeno je iz Jata. "

Nije bitno da li je radnik ukrao par hiljda evra (slučaj kod mog ćaleta) ili ukradeš par stotina hiljada evra (slučaj u JAT-u), ti radnika ne možeš da otpustiš zbog toga. Možeš da ga tužiš, možeš da tražiš svoje pare nazad, ali to nije zakonski razlog za otkaz. Prvo disciplinska komisija, da se radnik 'žestoko' kazni mrkim pogledom i opomenom pred otkaz, eventualno oduzmanjem do maksimalno 20% od plate za mesec u kome je nastala povreda radne dužnosti, pa tek ako te i drugi put ojadi, onda možešda ga otpustiš (uz silne disciplinske komisije i tako to, jer ako dođeš u FT1P situaciju, opet će da te ojadi, samo preko suda).



I kao šlag na tortu:
Citat:
Kada je zbog ovog slučaja kompanija Jat krenula proveru i drugih blagajni u zemlji i inostranstvu, otkrila je gotovo istovetan slučaj i u Podgorici.

Blagajnica je tamo napravila manjak od 200.000 evra, takođe po sistemu neprijavljivanja pazara. Kada je krađa otkivena, ta blagajnica je vratila 80.000 evra, a za ostatak od 120.00 je rekla da će vratiti "kada podigne kredit po povoljnim uslovima"


E to se zovu prava radnika i pravna država! Kakvi beli medvedi kakve pizdarije.


[Ovu poruku je menjao ventura dana 15.06.2014. u 14:29 GMT+1]
[ hotchimney @ 15.06.2014. 13:32 ] @
Nemoj verovati baš sve što pišu novine.
Citat:
"Pošto je postupak u toku, više informacija ne možemo da iznosimo", rečeno je iz Jata.

Kradja tek treba da se dokaže i utvrdi počinilac kao i tačne okolnosti. Mada je to vest iz 2012 pa je možda proces i okončan.

U vezi slučaja u Podgorici nema sudskog epiloga pa ne znamo šta je tačno bilo i da li je zaista reč o kradji i ako je u pitanju kradja ko je počinioc.
[ ventura @ 15.06.2014. 13:38 ] @
Ne verujem novinama, verujem onome što piše u sudskoj odluci.
[ pctel @ 15.06.2014. 15:35 ] @
Citat:
BluesRocker: Na šta misliš pod "zezne"?... Iskoristiti svoja prava iz ugovora o radu i slobodu ustavom zagarantovanu, nije prevara.

Mislim na to da danas obavestis poslodavca da pocevsi od jutros neces da dolazis na posao. A prethodno si obecao i stavio potpis ispod svog obecanja da ces racunajuci od danas raditi jos 60 dana. Otkazni rok je nesto sto postoji da bi zastitilo obe strane - kako da ostavi vremena poslodavcu da nadje drugog radnika, tako i da ostavi vremena radniku da nadje drugi posao u slucaju otkaza od strane poslodavca. kad potpisujes ugovor, odgovara to sto duzi otkazni rok, jer poslodavac ne moze da te otpusti u roku od odmah, a kad to isto pravilo obavezuje tebe, onda puj-pike ne vazi? Zamisli da li bi ti bilo lepo u kozi radnika ciji poslodavac moze bez ikakvih obaveza da ga otpusti istog sekunda kada nadje radnika koji ce raditi za manju platu.

Citat:
Pre bi vlasnik gledao da ukrade jer se zna kako je većina njih došla do kapitala

Kada poslodavac raspise oglas da bi primio novog radnika, stigne mu oko 700 prijava zainteresovanih nezaposlenih lica. Kada radnik raspise oglas da bi hteo da radi nesto, stigne mu 0 prijava zainteresovanih poslodavaca. Sta iz toga zakljucujemo? Zakljucujemo da ako si radnik, onda ces verovatno da zazmuris na odnos poslodavcca prema moralu, a ako si poslodavac onda neces da izaberes nekog sa kim dogovoris nesto, a on uradi suprotno od toga.
[ BluesRocker @ 15.06.2014. 16:26 ] @
^ Obrisao sam poruku. Pogrešno sam razumeo.
[ Shadowed @ 16.06.2014. 07:47 ] @
Citat:
pctel:
Mislim na to da danas obavestis poslodavca da pocevsi od jutros neces da dolazis na posao. A prethodno si obecao i stavio potpis ispod svog obecanja da ces racunajuci od danas raditi jos 60 dana.

Mozes da potpises i 2 godine otkazni rok, obavezan si na 15 dana. Ugovor, ako se nesto nije menjalo, ne moze biti restriktivniji po radnika od zakona.
To je sto se zakona tice. Naravno da bi bilo ruzno ugovoriti 60 dana a otici za 15.
[ hotchimney @ 16.06.2014. 08:37 ] @
Sve je u redu ako možeš da ih shebeš. Baš kao što je uradio i Drey.
[ pctel @ 16.06.2014. 08:58 ] @
Citat:
Shadowed: Mozes da potpises i 2 godine otkazni rok, obavezan si na 15 dana. Ugovor, ako se nesto nije menjalo, ne moze biti restriktivniji po radnika od zakona.
To je sto se zakona tice. Naravno da bi bilo ruzno ugovoriti 60 dana a otici za 15.


Odakle iskopa 15 dana? U Zakonu o radu stoji sledece:
Citat:
7. Otkazni rok i novčana naknada

Član 189

Zaposleni kome je ugovor o radu otkazan zato što ne ostvaruje potrebne rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti u smislu člana 179. tačka 1) ovog zakona, ima pravo i dužnost da ostane na radu u trajanju od najmanje mesec dana a najduže tri meseca (u daljem tekstu: otkazni rok), u zavisnosti od ukupnog staža osiguranja, i to:

1) mesec dana, ako je navršio do 10 godina staža osiguranja;

2) dva meseca, ako je navršio preko 10 do 20 godina staža osiguranja;

3) tri meseca, ako je navršio preko 20 godina staža osiguranja.

Otkazni rok počinje da teče narednog dana od dana dostavljanja rešenja o otkazu ugovora o radu.
[ pctel @ 16.06.2014. 09:34 ] @
Interesantno je proanalizirati finansijske izvestaje
Sve podatke pomnoziti sa 1.000 dinara
Ukupna aktiva (AOP 024):
2013: 9.903
2012: 9.842
2011: 3.153


Ukupni kapital (AOP 101)
2013: 9.764
2012: 9.586
2011: 3.042


Nerasporedjeni dobitak (AOP 108)
2013: 7.737
2012: 7.559
2011: 1.015

Poslovni prihodi (AOP 201)
2013: 106.324
2012: 75.127
2011: 13.566


Broj zaposlenih (AOP 605)
2013: 41
2012: 30
2011: 6

Dakle, nema ni najmanje naznake finansijskih niti poslovnih problema, raste aktiva, raste kapital, raste a ako je tacna informacija o 60 otpustenih radnika, to znaci da je od nove godine do danas zaposleno 19 novih radnika, a to se ne radi ako firma ima previse radnika i ako se gleda kako da se izbegnu otpremnine. Ono sto ja tu mogu da namirisem je da je mozda nastavljeno Dinkicevim stopama, isto kao naprimer ovde:
Sest-hiljada-evra-po-radniku-koji-vec-radi

Mislim da ce, kada se prasina slegne, isti radnici nastaviti da rade sa istim menadzmentom, mozda cak i u istim prostorijama. Radulovic je doziveo kraj svoje funkcije kad je poceo da se zalaze za momentalno ukidanje ovakvih pojava. Toboze radnici i sindikati nezadovoljni predlogom zakona o radu, a danas radnici i sindikati prihvataju gotovo isti takav zakon. Mislim, samo nagadjam, mozda i nije to to, ali nekako mi se previse uklapa u vec vidjen sablon.
[ Shadowed @ 16.06.2014. 10:17 ] @
Citat:
pctel:
Citat:
Shadowed: Mozes da potpises i 2 godine otkazni rok, obavezan si na 15 dana. Ugovor, ako se nesto nije menjalo, ne moze biti restriktivniji po radnika od zakona.
To je sto se zakona tice. Naravno da bi bilo ruzno ugovoriti 60 dana a otici za 15.


Odakle iskopa 15 dana? U Zakonu o radu stoji sledece:
Citat:
7. Otkazni rok i novčana naknada

Član 189

Zaposleni kome je ugovor o radu otkazan zato što ne ostvaruje potrebne rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti u smislu člana 179. tačka 1) ovog zakona, ima pravo i dužnost da ostane na radu u trajanju od najmanje mesec dana a najduže tri meseca (u daljem tekstu: otkazni rok), u zavisnosti od ukupnog staža osiguranja, i to:

1) mesec dana, ako je navršio do 10 godina staža osiguranja;

2) dva meseca, ako je navršio preko 10 do 20 godina staža osiguranja;

3) tri meseca, ako je navršio preko 20 godina staža osiguranja.

Otkazni rok počinje da teče narednog dana od dana dostavljanja rešenja o otkazu ugovora o radu.


To sto si citirao iz zakona je za slucaj da poslodavac da otkaz zaposlenom. Ali, ako zaposledni da otkaz, otkazni rok je 15 dana:

Citat:

Član 178

Zaposleni ima pravo da poslodavcu otkaže ugovor o radu.

Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 15 dana pre dana koji je zaposleni naveo kao dan prestanka radnog odnosa.
[ gosha @ 16.06.2014. 10:36 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
pctel:
Mislim na to da danas obavestis poslodavca da pocevsi od jutros neces da dolazis na posao. A prethodno si obecao i stavio potpis ispod svog obecanja da ces racunajuci od danas raditi jos 60 dana.

Mozes da potpises i 2 godine otkazni rok, obavezan si na 15 dana. Ugovor, ako se nesto nije menjalo, ne moze biti restriktivniji po radnika od zakona.
To je sto se zakona tice. Naravno da bi bilo ruzno ugovoriti 60 dana a otici za 15.


U Zakonu piše najmanje 15 dana. Što znači da može da stoji i 60 i 90 dana. Takve odredbe ugovora nisu u suprotnosti sa Zakonom.

Pozdrav.
[ Shadowed @ 16.06.2014. 10:49 ] @
Pa, nema mi smisla, jer ako zakon kaze najmanje 15 dana ranije, onda to znaci da imas mogucnost ali ne i obavezu na vise od toga. Ugovor koji bi rekao najmanje 30 dana bi davao obavezu na 30 dana, sto je restriktivnije.

Mozda je to sto kazes ono sto je aktuelno (zvanicno?) tumacenje zakona, ali i ako jeste, smatram ga pogresnim.
[ preki @ 16.06.2014. 13:54 ] @
Koliko se sećam neke rasprave na temu dužine otkaznog roka tadašnji Vrhovni Sud je stao na stranu poslodavca, da je otkazni rok definisan ugovorom o radu validan. Najmanje 15 dana, a može duže ako se ugovorom o radu definiše drugačije.
Kako bilo, mislim da je ovo obsolete pitanje, pošto je najavljeno da će u novom zakonu o radu ovaj rok biti postavljen na max mesec dana (zbog uočenih zloupotreba od strane nekih poslodavaca - hint otkazni rok od godinu dana).

edit: preformulisana druga rečenica, da bude jasnija

[Ovu poruku je menjao preki dana 16.06.2014. u 22:45 GMT+1]
[ 3okc @ 17.06.2014. 19:15 ] @
Valjalo bi pogledati i ove tri priče novinara Borisa Malagurskog.


priča o Spec. bolnici za rehabilitaciju u Ivanjici
http://www.youtube.com/watch?v=4CWd7BtLm1g

priča o fabrici žestokih pića u Prokupcu
http://www.youtube.com/watch?v=vS3NSm0ljxo

priča o Drvoprometu iz Despotovca
http://www.youtube.com/watch?v=GHPunrKriuY
[ bogdan.kecman @ 20.06.2014. 13:11 ] @
ne znam kako ste od "drey otpustio radnike i umro" preko kapitalizma i socijalizma dosli do otkaznog roka :D .. ludnica ..

koliko znam od tih 60 ljudi bilo je 20 admina koji su mozda verovali u dobar i stabilan posao, ali onih 40 tehnickih lica, ako je bilo koji od njih verovao u "stabilan posao" treba da ide na ozbiljno snimanje glave .. nema stabilnog posla u nasoj struci, to ne postoji, treci dan u sun-u sun je otpustio 2000 ljudi, odlucili su da im neki projekat "ne valja" i ugasili ga, bum, 2000 ljudi na ulici, niko od tih 2000 ljudi nije bio zacudjen tom odlukom (ok posto firma nije likvidirana nego samo jedan njen projekat ljudi su dobili pare za otkazni rok i u drzavama gde to mora i otpremninu) .. projekti pocinju, projekti se gase nema tu nista novo niti cudno niti bilo ko iz ove struke misli da postoji stabilan posao .. zasto je drey ugasio poslovnicu u bgd-u, who gives a flying fsck .. nisu dobili rundu finansiranja, nisu dobili obecane pare od drzave, zavrsili su projekat, ugasili su projekat, nisu zadovoljni novim zakonima ovde, nasli su bolji tim u zimbabweu koji isporucuje isti kvalitet a drzava manje smara .. etc etc .. 10 miliona razloga zasto, who cares koji je pravi ... tih 40 ljudi ako valjaju vec imaju novi posao, ako ne valjaju neka menjaju zanat


pctel: amputiran verovatni izvor flame-a

[Ovu poruku je menjao pctel dana 22.06.2014. u 22:02 GMT+1]
[ Braksi @ 12.07.2014. 13:11 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ne znam kako ste od "drey otpustio radnike i umro" preko kapitalizma i socijalizma dosli do otkaznog roka :D .. ludnica ..

koliko znam od tih 60 ljudi bilo je 20 admina koji su mozda verovali u dobar i stabilan posao, ali onih 40 tehnickih lica, ako je bilo koji od njih verovao u "stabilan posao" treba da ide na ozbiljno snimanje glave .. nema stabilnog posla u nasoj struci, to ne postoji, treci dan u sun-u sun je otpustio 2000 ljudi, odlucili su da im neki projekat "ne valja" i ugasili ga, bum, 2000 ljudi na ulici, niko od tih 2000 ljudi nije bio zacudjen tom odlukom (ok posto firma nije likvidirana nego samo jedan njen projekat ljudi su dobili pare za otkazni rok i u drzavama gde to mora i otpremninu) .. projekti pocinju, projekti se gase nema tu nista novo niti cudno niti bilo ko iz ove struke misli da postoji stabilan posao .. zasto je drey ugasio poslovnicu u bgd-u, who gives a flying fsck .. nisu dobili rundu finansiranja, nisu dobili obecane pare od drzave, zavrsili su projekat, ugasili su projekat, nisu zadovoljni novim zakonima ovde, nasli su bolji tim u zimbabweu koji isporucuje isti kvalitet a drzava manje smara .. etc etc .. 10 miliona razloga zasto, who cares koji je pravi ... tih 40 ljudi ako valjaju vec imaju novi posao, ako ne valjaju neka menjaju zanat


pctel: amputiran verovatni izvor flame-a

[Ovu poruku je menjao pctel dana 22.06.2014. u 22:02 GMT+1]


da ako su u pogresnom sektoru ko ih j.
[ bogdan.kecman @ 12.07.2014. 13:24 ] @
Citat:
Braksi: da ako su u pogresnom sektoru ko ih j.


?! ko je to rekao

tih 20 (mozda 20, realnije je 10) isto tako ako valjaju znaju da generalno nema vise stabilnog posla a posebno da u IT-u nema stabilnog posla tako da i za njih 10-20 je fora da ako nisu znali da im je posao nestabilan da nisu bas preterano pametni .. e sad za njih jeste problem da nadju drugi posao posto od tih 10-20 ima 2-3 korisne osobe i ostalo su paraziti, zato im je i tesko da nadju posao jer malo ko danas moze da izdrzava veliki broj parazita
[ Braksi @ 12.07.2014. 16:30 ] @
u redu, pokusacu da preformulisem.

Da li onaj kome posao visi o koncu ne treba da placa porez ?
[ Branimir Maksimovic @ 12.07.2014. 20:57 ] @
bogdane , previse si ostar u proceni. Posao u IT-u je kao i svaki drugi posao. Medjutim nacin na koji
su ugasili poslovnicu je problematican. Meni to vise lici na gangstersku firmu nego na neku
pravu IT firmu. Ako vec firma/projekat ide pod led to se zna bar 3 meseca unapred pa ljudi
krenu da traze posao na vreme. Ovo bas lici na neki gansteraj, sve ok firma radi u bum
svi u buli i to bez najave. Ozbiljne firme ne rade tako.


[ mmix @ 12.07.2014. 22:15 ] @
Ma daj o cemu vi pricate, ovakve firme se upravo i gase ovako. SPV (google it) upravo i slize za ovakve stvari. Bogdan je u pravu za svaku recenicu.
[ bogdan.kecman @ 12.07.2014. 23:57 ] @
Citat:
Braksi: Da li onaj kome posao visi o koncu ne treba da placa porez ?


visi o koncu nije pravno formalan izraz. ima posao i nema posao su pravno formalni izrazi. ako ima posao mora placa porez.
kakve veze ima placanje poreza sa tim sto je neka it firma radila sa n rundi finansiranja i onda nije dobila n+1 rundu finansiranja?

Citat:
Branimir Maksimovic: bogdane , previse si ostar u proceni.


ne, samo realan. ja se ovim bavim vec 30 godina, vecina diskutanata se ovim bavi 3 godine i misle da znaju kako izgleda posao u IT-u, ima ovde mnogo ljudi koji znaju to sto ja znam samo cute.. prosli smo mi kroz razne stvari gde smo potpisali da necemo pricati o njima i razne stvari za koje nam je preko glave da pricamo o njima, svako ko je iole inteligentan u IT-u znaci da tu stabilnost ne postoji, ko misli da sam ostar zivi u oblacima


Citat:
Branimir Maksimovic: Posao u IT-u je kao i svaki drugi posao.


recenica koja ukazuje na to da nemas ideju o cemu pricas.
pocetna plata u IT firmi u srbistanu je u proseku 600EUR !!! u PROSEKU .. nigde pocetna plata prosecnog programera nije ispod 400eur a vrlo cesto je 800eur pocetna plata.
posle 6 meseci rada prosecna plata prosecnog programera u srbiji (ukljucujuci nis, jagodinu, vranje i ostatak juzne srbije) se vrti oko 800eur, nigde nije ispod 600 a u velikom broju firmi je preko 1200eur.

moja majka kao profesor sa skoro 40 godina radnog staza ima ispod 400eur platu (ok necemo sad da ulazimo u to sta ja mislim o prosveti i njihovom neradu)
caletov ultra mega giga dobro placen radnik koji je kod njega u firmi 10+ godina ima 400eur, takav isti radnik u nisu u identicnoj firmi na identicnoj poziciji (drug vlasnik) ima ispod 200eur platu, riba koja prodaje pecivo u pekari ima 16000 u beogradu ili 4000din u vranju .. IT je isti? elektro inzenjer u kragujevcu ima 23000din... IT je isti ? u istoj, dobrostojecoj, firmi u beogradu koja radi proizvodnju i "odlicno" stoji, masinski inzenjer i elektro inzenjer koji projektuju to sto firma prave imaju po 800eur platu, it inzenjer koji ladi jaja realno 90% vremena ima 1200eur platu .. isti? ona dvoica su masteri ovaj je ispao iz srednje skole i ni nju nije zavrsio? isti?

Citat:
Branimir Maksimovic:
Medjutim nacin na kojisu ugasili poslovnicu je problematican.


zasto? u 99% slucajeva se firma koja ima bilo kakav IP tako zatvara. to sto mi (tj. ti i ostali kojima nije jasno) u srbistanu nemaju iskustva sa IP-om ne znaci da je to nenormalno, samo znaci da imate malo iskustva u takvim stvarima. Nisu oni oteli nicije rezervne carape niti ubudjali sendvic iz fioke.. sve privatno sto je ostalo u firmi je vraceno ljudima.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni to vise lici na gangstersku firmu nego na neku
pravu IT firmu. Ako vec firma/projekat ide pod led to se zna bar 3 meseca unapred pa ljudi
krenu da traze posao na vreme. Ovo bas lici na neki gansteraj, sve ok firma radi u bum
svi u buli i to bez najave. Ozbiljne firme ne rade tako.


firma radi za SEBE, ne za radnike. tj bar 99% firmi tako funkcionise, svaka cast za onih 1% vlasnika sa socioloskom svescu da ako je radnicima dobro i njemu ce biti (onih pravih 1% ne onih 3-4% koje jure medisku paznju tako sto ce izbeci porez nekim donacijama placajuci radnicima neku skolu ili slicno) ali to je 1% i iskreno ne znam ni za jednu jedinu IT firmu koja upada u tih 1%. to za "zatvara se za 3 meseca" :D :D :D to su tri meseca troskova koji su "extra", prvo zasto bi bilo ko dolazio na posao u takvu firmu, za 3 meseca ne mogu da mu daju otkaz primace platu radio ne radio.. dakle to je efektivno zatvorena firma 3 meseca ranije + troskovi koji su nepotrebni. o svemu ostalom nema svrhe pricati ako vec sam ne razumes, kada se ceka n+1 runda finansiranja znaci da si n rundi vec dobio i ti radis kao da ce n+1 doci, ako ne dodje ti si u teskom problemu i taj problem se naravno prenosi na radnike, radi se do zadnjeg minuta u nadi da ce doci i ta runda sa neke strane .. to je globalna i normalna stvar ne samo u IT-u, u IT-u je samo malo izrazenija ..

za drey sam cuo neke kuloarske price (od vlasnika firmi sa kojima su saradjivali, ne od radnika) i prica je vrlo tuzna i konkretno je uvezana zavisnost kvaliteta i cene proizvodnje u srbistanu sa time da to investitor nije hteo da proguta (iako su vlasnici iz nekog vremena potencirali kako je taj odnos u srbistanu dobar) ali kao sto rekoh, kuloarske price, mozda se samo neko tu pravi pametan i izmislja pricu zato ne bi tome dao neku realnu vrednost posebno sto, kao sto rekoh vec, koga briga sto su zatvorili, ima milion razloga zasto su mogli da zatvore i svaki je potpuno legitiman
[ dejanet @ 13.07.2014. 00:12 ] @
Deo ekipe koji je upotrebljiv je verovatno vec targetovan preko linkedin-a..
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2014. 03:42 ] @
Citat:
bogdan.kecman:

Citat:
Branimir Maksimovic: bogdane , previse si ostar u proceni.


ne, samo realan. ja se ovim bavim vec 30 godina, vecina diskutanata se ovim bavi 3 godine i misle da znaju kako izgleda posao u IT-u, ima ovde mnogo ljudi koji znaju to sto ja znam samo cute.. prosli smo mi kroz razne stvari gde smo potpisali da necemo pricati o njima i razne stvari za koje nam je preko glave da pricamo o njima, svako ko je iole inteligentan u IT-u znaci da tu stabilnost ne postoji, ko misli da sam ostar zivi u oblacima


U kapitalizmu ne postoji stabilnost posla.

Citat:

Citat:
Branimir Maksimovic: Posao u IT-u je kao i svaki drugi posao.


recenica koja ukazuje na to da nemas ideju o cemu pricas.
pocetna plata u IT firmi u srbistanu je u proseku 600EUR !!! u PROSEKU .. nigde pocetna plata prosecnog programera nije ispod 400eur a vrlo cesto je 800eur pocetna plata.


Nisam mislio na visinu plate nego na stabilnost posla. Po cemu je IT nestabilniji od bilo cega drugog?

Citat:

posle 6 meseci rada prosecna plata prosecnog programera u srbiji (ukljucujuci nis, jagodinu, vranje i ostatak juzne srbije) se vrti oko 800eur, nigde nije ispod 600 a u velikom broju firmi je preko 1200eur.


Sta mislis zasto je to tako?

Citat:

moja majka kao profesor sa skoro 40 godina radnog staza ima ispod 400eur platu (ok necemo sad da ulazimo u to sta ja mislim o prosveti i njihovom neradu)
caletov ultra mega giga dobro placen radnik koji je kod njega u firmi 10+ godina ima 400eur, takav isti radnik u nisu u identicnoj firmi na identicnoj poziciji (drug vlasnik) ima ispod 200eur platu, riba koja prodaje pecivo u pekari ima 16000 u beogradu ili 4000din u vranju .. IT je isti? elektro inzenjer u kragujevcu ima 23000din... IT je isti ? u istoj, dobrostojecoj, firmi u beogradu koja radi proizvodnju i "odlicno" stoji, masinski inzenjer i elektro inzenjer koji projektuju to sto firma prave imaju po 800eur platu, it inzenjer koji ladi jaja realno 90% vremena ima 1200eur platu .. isti? ona dvoica su masteri ovaj je ispao iz srednje skole i ni nju nije zavrsio? isti?


Ako govorimo o privatnim firmama mora da postoji razlog sto je IT bolje placen? Ponuda-potraznja?

Citat:

Citat:
Branimir Maksimovic:
Medjutim nacin na kojisu ugasili poslovnicu je problematican.


zasto? u 99% slucajeva se firma koja ima bilo kakav IP tako zatvara.


Mailom u nedelju? I ne mozes da udjes u prostoriju u ponedeljak?
Ako je to normalno, onda ja za svoje 22 godine staza kao programer to nisam video.

Citat:

to sto mi (tj. ti i ostali kojima nije jasno) u srbistanu nemaju iskustva sa IP-om ne znaci da je to nenormalno, samo znaci da imate malo iskustva u takvim stvarima. Nisu oni oteli nicije rezervne carape niti ubudjali sendvic iz fioke.. sve privatno sto je ostalo u firmi je vraceno ljudima.


Jedna stvar je ocigledna: ti ljudi tamo im nisu donosili novac. Ili je bilo neko pranje novca ili slicno ali tu nisu
cista posla po meni.

Citat:

Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni to vise lici na gangstersku firmu nego na neku
pravu IT firmu. Ako vec firma/projekat ide pod led to se zna bar 3 meseca unapred pa ljudi
krenu da traze posao na vreme. Ovo bas lici na neki gansteraj, sve ok firma radi u bum
svi u buli i to bez najave. Ozbiljne firme ne rade tako.


firma radi za SEBE, ne za radnike. tj bar 99% firmi tako funkcionise, svaka cast za onih 1% vlasnika sa socioloskom svescu da ako je radnicima dobro i njemu ce biti (onih pravih 1% ne onih 3-4% koje jure medisku paznju tako sto ce izbeci porez nekim donacijama placajuci radnicima neku skolu ili slicno) ali to je 1% i iskreno ne znam ni za jednu jedinu IT firmu koja upada u tih 1%. to za "zatvara se za 3 meseca" :D :D :D to su tri meseca troskova koji su "extra", prvo zasto bi bilo ko dolazio na posao u takvu firmu, za 3 meseca ne mogu da mu daju otkaz primace platu radio ne radio..


Pa u firmi radis. Uvek nesto. Nikada firma ne puca nenajavljeno. Krenu ljudi da odlaze sa broda koji tone, to je prvi znak.
Medjutim sve zavisi od posla. Ako radis nesto sto donosi novac onda je to tako. Ali ako nisi profitabilan
mogu da razumem da se naglo zatvara. Sve zavisi od odnosa. Kakva je firma mozes da nanjusis is samog
oglasa za posao pa ako tu ne nanjusis mozes da vidis situaciju prvi mesec i slicno.
Nista nije stabilno ali postoji iskustvo i slicno.

Citat:

dakle to je efektivno zatvorena firma 3 meseca ranije + troskovi koji su nepotrebni. o svemu ostalom nema svrhe pricati ako vec sam ne razumes, kada se ceka n+1 runda finansiranja znaci da si n rundi vec dobio i ti radis kao da ce n+1 doci, ako ne dodje ti si u teskom problemu i taj problem se naravno prenosi na radnike, radi se do zadnjeg minuta u nadi da ce doci i ta runda sa neke strane .. to je globalna i normalna stvar ne samo u IT-u, u IT-u je samo malo izrazenija ..


Ovo govorim iz iskustva. Firma puca zato sto je napuste kljucni ljudi a ne ono za 3 meseca ...
Projekti pucaju u IT-u iha ha. Ovde koliko vidim sve kao super privredjuju sire se i pljas.
To je meni nekako cudno. Ne deluje normalno. Osim toga nema nista o toj firmi na google-u.

Citat:

za drey sam cuo neke kuloarske price (od vlasnika firmi sa kojima su saradjivali, ne od radnika) i prica je vrlo tuzna i konkretno je uvezana zavisnost kvaliteta i cene proizvodnje u srbistanu sa time da to investitor nije hteo da proguta (iako su vlasnici iz nekog vremena potencirali kako je taj odnos u srbistanu dobar) ali kao sto rekoh, kuloarske price, mozda se samo neko tu pravi pametan i izmislja pricu zato ne bi tome dao neku realnu vrednost posebno sto, kao sto rekoh vec, koga briga sto su zatvorili, ima milion razloga zasto su mogli da zatvore i svaki je potpuno legitiman


Sve u svemu firma koja tako otpusta radnike ne moze ocekivati u buducnosti da dobije kvalitetnu radnu snagu.
U takvoj firmi ce upravo raditi oni koje je briga za kakvu firmu rade i sta rade. To su oni koji se javljaju
na oglas koji trazi ETF diplomu i vozacku dozvolu B kategorije...
U svakom slucaju za Srbiju je sa njima gotovo.

[ bogdan.kecman @ 13.07.2014. 04:32 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic
Po cemu je IT nestabilniji od bilo cega drugog?


vezano za otkaz
u drzavnim firmama je gotovo nemoguce dobiti otkaz
u ostalim privatnim firmama, nemam pojma, van IT-a nisam nigde radio, ne mogu o tome da pricam... pretpostavljam da nema nikakve razlike

a sto se tice "nestabilnosti", mnogo vise IT firmi propada "preko noci" nego sto se to desava u ostalim industrijama, ja ne znam nijednu finansisku insitituciju da je nestala preko noci, ne znam nijednu proizvodnju namestaja koja je nestala preko noci, ne znam nijednu plastifikaciju koja je nestala preko noci etc etc ... propadne posao ali za razliku od IT-a propada mnogo manji procenat i propada se mnogo sporije .. to je iz prostog razloga sto je IT jos uvek nova industrija pa i dalje ima nerealnih ulaganja.. to nece jos dugo da traje, po mojoj proceni jos 10 godina mada moze da se desi i ranije

Citat:
Branimir Maksimovic:
Mailom u nedelju? I ne mozes da udjes u prostoriju u ponedeljak?
Ako je to normalno, onda ja za svoje 22 godine staza kao programer to nisam video.

bice da nisi radio za/sa mnogo stranih it firmi

Citat:
Branimir Maksimovic:
Sve u svemu firma koja tako otpusta radnike ne moze ocekivati u buducnosti da dobije kvalitetnu radnu snagu.


posmatras stvari suvise usko i pokusavas da spojis potpuno nebitnu pricu sa drey i gasenjem firme sa stanjem u zemlji.

drey nije ugasio firmu, ugasili su jedan projekat, jedan segment firme u beogradu i to je to. ta firma je malo vise od beogradskog odreska..
sutra ce mozda da otvore drugu firmu u beogradu i isti ti ljudi koji su im se javljali ranije na oglase ako budu slobodni (a i neki koji nisu) ce im poslati ponovo CV. spomenuh, posle par dana kada je sun nas kupio za milijardu dolara ugasili su jedan "projektic" i otpustili 2000 ljudi, bukvalno su javili mailom - nemojte vise dolazite na posao, isplatili im po ugovoru sta su imali i to je to .. a sun je bila jedna od najliberalnijih i engineer centric firmi u IT svetu. sam si napisao, projekti se gase, projekat "beograd" te firme se ugasio, koga briga sta je razlog, ugasili su projekat i to su uradili na nacin koji im je bio najsigurniji i najisplativiji po firmu (nedelja mail stiti IP, gasenje firme stedi pare za otpremninu). moze tebi i meni da se to ne svidja i sutra kada ta firma bude trazila radnike ti mozes da im ne posaljes CV, ali da se prica kako je to nesto novo, cudno, neobicno .. to je cista glupost, isto tako da se prica da to ima veze sa "situacijom u zemlji" ... ja znam vise od 3 firme koje su otisle iz srbije zbog nemogucnosti da nadju upotrebljive ljude, placali su evropske plate, nije uopste bila poenta legalnosti i cene, bila je iskljucivo poenta nepostojanja dovoljno kvalitetnih ljudi sa upotrebljivim "state of mind" i ogromna primedba da ce takvih "valjanih" ljudi biti u buducnosti obzirom na ono sto izlazi iz nasih skola.. no ni to nema nikakve veza sa tim sto je drey ugasio firmu i otisao, njihov razlog je nebitan, to sto su uradili nije neobicno .. a to dal je ministar za gubljenje vremena i kopanje nosa ili prvi precednik kucnog saveta i .. to je tema za neko drugo mesto
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2014. 05:19 ] @
Citat:

bice da nisi radio za/sa mnogo stranih it firmi


Heh '94 sam radio za Stratus kao konsultant, expert za C , obarao sam i
podizao aplikaciju koja je kontrolisala Sangajski aerodrom (testirao
na zivo svoj kod :)).

Nisam ni ja bas naivan ;)

Citat:

drey nije ugasio firmu, ugasili su jedan projekat, jedan segment firme u beogradu i to je to


E tu je kvaka. Sajt firme ne navodi ime nijednog zposlenog ni ko je CEO
ni kakva je to firma i nema nikakvih informacija.
Na linkedin stoji da je velicina firme 1-10 zaposlenog.
Meni to ne mirise na firmu koja ima jedan segment u Beogradu.
Meni se cini da je Beograd bio jedini njihov segment ;)
Ma dobro, big deal ;)

Citat:

posle par dana kada je sun nas kupio za milijardu dolara ugasili su jedan "projektic" i otpustili 2000 ljudi, bukvalno su javili mailom - nemojte vise dolazite na posao, isplatili im po ugovoru sta su imali i to je to .. a sun je bila jedna od najliberalnijih i engineer centric firmi u IT svetu.


Kum mi je radio u Sun-u do kupovine od Oracleta. Itekako se u Sun-u suskalo da ce neki odsek zatvoriti
i slicno... To nije bilo preko noci.

Poz!
[ bogdan.kecman @ 13.07.2014. 05:40 ] @
(nisam mislio da si naivan :D )
za sun je to zavisilo od segmenta do segmenta, sun je imao mnogo
beskorisnih odjela gde ljudi nisu po godinu dana nista radili i tu su
uvek bile buve da ce se nesto zatvoriti, sa druge strane neki projekti
koji su zatvarani su bili prilicno velika iznenadjenja .. cujem (iz
druge ruke) za mnoge firme iste price .. e sad ovi giganti poput orakla,
m$-a etc .. tu nista ne moze preko noci, oni nabavku hemiskih olovaka
razvuku na 2 meseca ... ali manje firme ...
[ mishop @ 23.09.2014. 15:39 ] @
Definicija profita u Srbiji:
Proft = neisplaćene zarade.
[ mr. ako @ 24.09.2014. 02:24 ] @
Bonus = neisplacene otpremnine. :D
[ bogdan.kecman @ 14.11.2015. 15:21 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni se cini da je Beograd bio jedini njihov segment ;)


btw u medjuvremenu sam se vrlo licno upoznao sa situacijom, i da, bgd je bio jedini segment