[ Rivaldo1 @ 19.06.2014. 18:45 ] @

Evo par pitanja koja sam bio postavio jednom kolegi preko PM i on mi je skrenuo paznju da bi bilo korisno postaviti ih ovdje na forumu, radi drugih korisnika koji mozda budu imali slicne dileme.
-----------

Imam par pitanja - kad dobijes hosting i pristup C panelu imas opciju instalacije preko toga panela milion stvari (portala, cms, blogova, frameworkov-a, galerija, e-comerce prodavnica itd)

Kada ide razvoj web aplikacije (sajta) bilo da se koristi front-end framework, backend framework, neki CMS - da li prvo sve to instaliras na svom localhost racunaru i tu razvijas sajt u necem od gore pomenutog i kada dodjes do finalnog resenje, onda tek pristupas instalaciji ovih alata na hosting nalogu i posle samo u odredjenim direktorijumima prebacis putem FTP-a, fajlove sa svog racunara gdje si razvijao aplikaciju na hosting nalog i onda sve radi kako treba. Da li sam u pravu u vezi ovoga?

Da li recimo na hosting nalogu za neki projekat mozes da instaliras i neki php framework i recimo bootstrap i recimo odaberes za CMS wordpress, typo3, drupal itd? (da li ce to napraviti neku zbrku medju fajlovima i u kodu)

Ili je mozda bolje razvijati staticne web stranice preko bootstrapa ili rucno sopstveni kod, ako neko zeli worpress sajt samo preko toga raditi, a ako neko zeli dinamicki sajt onda ici na kombinaciju nekog php framework-a i mysql baze?
[ S A J A @ 20.06.2014. 16:53 ] @
Ja sam radio sa asp.net-om i windows hostingom. Prvo razvijem aplikaciju na svom računaru pa je onda samo uploadujem preko FTP-a. Nikakav "panel" nije potreban.
Ako radiš sa CMS-om, on se takođe može uploadovati direktno na hosting, pa prilikom prvog pokretanja počinje setup procedura i sva dalja podešavanja radiš online.

[ agvozden @ 21.06.2014. 12:39 ] @
ja ne znam da neko radi razvoj putem cpanela, sta ces onda sa klijentom koji nema cpanel?
bolje savladaj osnove, onda ti sve bude jasnije...
[ pavlito88 @ 25.06.2014. 08:17 ] @
Mozes i jednu i drugu varijantu.

Recimo , meni je zgodnije direktno na webu da razvijam aplikaciju/sajt , nego da na lokalu.

Ali pazi, mana je to sto je sporija varijanta na webu, jos + imam godaddy hosting, pa kad krenem da multitaskujem i u 3 prozora kliknem refresh, on mi zabode, i nece da prima zahteve.

A sto se tice lokala, npr dignes neki cms i tu razvijas, postoji sansa da ces da se zezas oko migracije. Par puta sam izgubio vreme na otklanjanju nekih gresaka.

Okreni obrni sve ima svoje :)
[ agvozden @ 25.06.2014. 08:41 ] @
postoje i sistemi koji nemaju problema sa migracijom, vec su konstruisani da budu portabilni.

standard je da se aplikacije razvijaju na razvojnom serveru ili da se koristi neki svn.
Izmedju instance razvoja i produkcije pozeljno je imati i fazu testiranja, onda se to seli na test server.
Tek na kraju to ide na veb, kada se dobro istestira.

Naravno, najlaske je nesto podici sa cpanela, pronaci odgovarajucu temu i plagine, ali onda to nemoj da nazivas razvojem, vec 'klepanjem'...