[ Lala 021 @ 27.06.2014. 08:49 ] @
Nedavno sam dobio fotic iz naslova, mislio sam da je mocniji od A40 ili A510 medjutim ne mogu da mu namestim prioritet blende ili eksponaze, (na starijima je moglo) te ili ja ne znam, ili nije moguce (bio sam ja zadovoljan i sa A40 ali su crkli AA accu) a sony mi je poklon.
pozdrav
[ ((BugA)) @ 27.06.2014. 13:31 ] @
Na zalost, mislim da ovaj aparat nema te mogucnosti... Druga dva pomenuta aparata (iako stariji) predstavnici su Canon-ove PowerShot serije, koja zaista ima navedene opcije (doduse, ne vise ni svi modeli jer se citava serija malo vise razgranala), ali ovaj Sony izgleda vise podseca na Canon-ovu IXUS seriju (takodje odlicni aparati, u znatno manjem pakovanju, ali obicno i sa manje opcija, za one koji to preferiraju). Za slucaj da sam nesto propustio, evo i korisnickog uputstva (na engleskom): https://docs.sony.com/release/DSC-S3000_guide_EN.pdf
[ Lala 021 @ 27.06.2014. 16:19 ] @
Zahvaljujem, pregledao sam uputstva na internetu a i aparat ima help na hrvatskom (srpskom), posto sam tanak sa digitalnim, obratio sam se e.s. (u svemu sam dobijao vrlo iscrpne savete), nisam verovao da nema mogucnosti koje se, verovatno, softverski resavaju.
pozdrav
[ ((BugA)) @ 27.06.2014. 21:40 ] @
Da, mislim da nije u pitanju nikakvo realno (npr. hardversko) ogranicenje aparata, vec samo odluka proizvodjaca da odredjene modele (ili citave serije) pojednostavi, uglavnom putem samog softvera, i tako ih ucini pristupacnijim sirem krugu potencijalnih korisnika - skljocas, i ne mislis :P

Dok ljudima koji se iole razumeju u fotografiju raznorazne mogucnosti i podesavanja znace, velikoj vecini drugih mogu predstavljati samo dodatne zbunjujuce faktore, koji jos i prilikom pogresnog (neukog) podesavanja mogu direktno uticati na (los) kvalitet krajnje fotografije, sto onda rezultira nezadovoljnim korisnicima (koji ce opet prvo kriviti aparat, a ne svoju neinformisanost, moguce i s pravom jer ih to uostalom i ne interesuje), a nezadovoljan kupac nikome ne treba.

Secam se skoro jedne poruke na poznatom stranom forumu koji se bavi (digitalnom) fotografijom, gde korisnik dobronamerno "upozorava" druge da obrate paznju na problem sa jednim aparatom, koji inace spada u sam vrh kompakt klase (Canon S120) i pre svega je namenjen nesto iskusnijim korisnicima (cak i vlasnicima DSLR aparata u situacijama kada zele nesto za u dzep). U samom tekstu poruke objasnjava kako je njegova zena, inace laik, mahom koristila "Auto" rezim, ali je na njegov nagovor presla na "P" (Program). Medjutim, ubrzo je pocela da se zali da u uslovima slabijeg osvetljenja dobija izrazito zamucene fotografije, te se ponovo vratila na koriscenje "Auto" rezima.

Korisnik zatim kaze da je pregledom fotografija, pa zatim i samog aparata, uvideo da je njegova supruga slucajno ISO vrednost namestila na 100, sto je naravno uzrokovalo neophodnost duze ekspozicije kako bi fotografije u tamnijim uslovima bile dovoljno osvetljene - kao krajnji rezultat dajuci zamucenost usled pokreta ljudi (pa i samog aparata) u toku trajanja (duze) ekspozicije. Sasvim ocekivano za prosecnog fotografa, previse stvari za razmisljati za ostatak. Epilog - visak opcija je u ovom slucaju bio kontraproduktivan.

Uvodjenjem ogranicenja koja se realno mogu i izbeci proizvodjaci stede na neophodnosti testiranja svojih uredjaja (jer opcija kojih nema ne treba ni testirati ni odrzavati ispravnim), stede na tehnickoj podrsci (nema potrebe objasnjavati sta odredjena opcija radi jer te opcije jednostavno - nema), a cesto i primoravaju kupce da izdvoje nesto vise novca za (hardverski) iste ili slicne uredjaje (aparate) cija je glavna razlika dostupnost veceg broja opcija / podesavanja (gde se visa cena samo delom moze opravdati pomenutim resursima/potrebama za testiranjem i odrzavanjem).

Srecom, izbor je veliki, pa se da probrati, kako vec kome sta odgovara. Na zalost, kada je u pitanju poklon, cesto mogunost izbora ne postoji, vec je sve na onome ko poklon kupuje, a pre svega iz najbolje namere. Sta znam, kaze se da se poklonu u zube ne gleda, ali kako je u pitanju tehnicka stvar sa prakticnom primenom, ako trenutni aparat ne odgovara, mozda postoji neka mogucnost zamene, makar i uz doplatu...? Ili aparat proslediti drugom (manje zahtevnom) clanu porodice, a pazariti novi :)
[ Lala 021 @ 28.06.2014. 06:56 ] @
Jos jednom zahvaljujem na bas iscrpnom objasnjenju, verujem da ce koristiti mnogima koji citaju (a citaju), u fotoamaterstvu sam vise od pola veka, u moje vreme postojali su "idioti" koji su kostali kao aparat srednjeg kvaliteta (ruski) ali su obavljali posao kao u tvome tekstu. Tako je sad na svim nivoima (ljudi mojih godina, ne sto ne znaju nista o p.c. vec ni o mobilnim ili novijim tv). elektronika zamenjuje mehaniku, uredaji su nekoliko puta laksi, Kinezi prave bezobrazno jeftinu (i ne uvek losu) tehniku itd.
pozdrav