[ parmin @ 29.06.2014. 20:31 ] @
Prošle godine, sam ugradio električnu, mini kotlarnicu od 9 kw. Namestio sam na termostatu da se uključuje u 4 sata u jutru i da se isključuje u 8 sati u jutru. Znači po jeftinijoj struji radi. Takođe, uključuje se i u veče od 18-22 sata. E sad bih da dodam i jedan alfa plam od 7 kw. na čvrsto gorivo - drva.
Pumpa se uključuje na prekidač i nezavisna je od termostata i grejača. I još jedan detalj: imam 5 radijatora. Moje pitanje: Ako sada dodam taj šporet, da li treba da dodam pumpu i ekspanzionu posudu, s obzirom da imam isto to u mini kotlarnici?
[ zzzz @ 30.06.2014. 00:14 ] @
Ne ako su kotlovi povezani u seriji.
[ parmin @ 30.06.2014. 18:21 ] @
Nisu povezani u seriji. U kupatilu se nalazi kotao na struju, a ovaj na drva, bi trebalo da dođe u kuhinju. Tu bi trebalo da sečem cevi i da ubacim T nastavak, dva komada.
[ zzzz @ 01.07.2014. 00:15 ] @
Zašto izbjegavaš povezivanje u seriju?Presjeci tu "toplu" cijev,uvedi u novi kotao i izvedi napolje.Pumpa i dilataciona posuda ostaju tamo gdje su,samo prebaci termometar i manometar na izlaz novog kotla.
[ parmin @ 01.07.2014. 18:41 ] @
Ako sam te dobro razumeo, cev koja vodi toplu vodu, nju sečem, stavljam jedno koleno od 90 stepeni i uvodim cev u nov kotao. Zatim iz novog kotla, gde je hladna voda ide izlaz i sa još jednim kolenom, nastavljam dalje.
[ parmin @ 01.07.2014. 18:45 ] @
I još nešto: Na električnom kotlu mi je zakačen termostat, a ta mini kotlarnica, poseduje svoj termomanometar. Da li mi treba i za šporet manometar?
[ zzzz @ 02.07.2014. 00:30 ] @
Citat:
parmin: Ako sam te dobro razumeo, cev koja vodi toplu vodu, nju sečem, stavljam jedno koleno od 90 stepeni i uvodim cev u nov kotao. Zatim iz novog kotla, gde je hladna voda ide izlaz i sa još jednim kolenom, nastavljam dalje.


Uvodiš gdje je predviđena hladna,a izvodiš tamo gdje je izlaz tople vode.

Citat:
parmin: I još nešto: Na električnom kotlu mi je zakačen termostat, a ta mini kotlarnica, poseduje svoj termomanometar. Da li mi treba i za šporet manometar?


Treba ti termometar i sigurnosni ventil,još bolje dva.Ako nestane struje voda će proključati na jakoj vatri.Svedi ispust iz sigurnosnog ventila pravo na vatru da je pogasi.
Inače pumpa, pretpostavljam, ima slavine na ulazu i izlazu kao i bajpas nepovratni ventil.

Ne uradi li se sve ispravno može doći do ozbiljne katastrofe.Zato nemoj žaliti da ti to sve pregleda neki iskusan grijanja.


[ parmin @ 02.09.2014. 18:39 ] @
Dobro, hvala ti za ovo. Pozvaću majstora, pa ću to sa njim da završim. Ali imam još jedno pitanje: Preko leta bih hteo da grejem vodu, tako da koristim sunce. Zamislio sam da jedan kazan od 50 litara, ofarbam u crno i da ga zakačim na zid kupatila, koji se nalazi na jugoistočnoj strani. Znači ima sunca do 15h leti. U kupatilu sam izvukao 2 cevi za dovod hladne vode i odvod tople vode. Pretpostavljam da će to da funkcioniše. A za preko zime sam razmišljao da kupim jedan bojler, koji će da greje vodu putem struje, ali i putem tople vode. Jer kada budem ložio, da u isto vreme grejem i vodu u bojleru. Da li tako tešto postoji?
[ deki111 @ 02.09.2014. 19:52 ] @
Citat:
parmin:A za preko zime sam razmišljao da kupim jedan bojler, koji će da greje vodu putem struje, ali i putem tople vode. Jer kada budem ložio, da u isto vreme grejem i vodu u bojleru. Da li tako tešto postoji?


Postoji, a izgleda ovako:

[ parmin @ 03.09.2014. 19:20 ] @
To je to. Ali reci mi, ne vidim, da li tu može i struja da se priključi. Neću da ložim kada je napolju toplo, a tada mogu da uključim grejač na struju. Postoji li takva kombinacija?
[ deki111 @ 03.09.2014. 20:17 ] @
Pogledaj malo bolje, unutra je električni grejač. Kod mene je bio povezan izmenjivač kad sam se grejao na ugalj. Priključci su na pola cola, a u sredini je sisica za odzračivanje.

Slikao sam kad mi je probio električni grejač.

[ parmin @ 04.09.2014. 20:24 ] @
Da, vidim sada. Na gornjoj slici se ne vidi dobro, ali tražio sam po internetu i našao. Najverovatnije da ću kupiti jedan bojler od 80l sa izmenjivačem i samo izmenjivač, a uz njega ću morati da kupim i panel, koji će da greje vodu spolja, a bojler da bude u kupatilu. 2 bojlera znači. I onda će mi ostati samo da trošim struju za frižider, zamrzivač, sijalice i tv i kompjuter.