[ Odin D. @ 11.07.2014. 23:13 ] @
Naumio sam da napravim neki 'vintage' šmek radio prijemnik da svirucka u kuhinji dok sjeckam luk.
Potrebna mi je samo gotova elektronika koju bih ugradio u drvenu kutiju sopstvene proizvodnje.

Kvalitet zvuka nije naročito bitan, jer to treba samo da zvrnda u pozadini da popuni tišinu.
Međutim, kvalitet prijema je presudan, jer nema mnogo stanica koje dobro podnosim, pa je
presudno da mogu da uhvatim onih nekoliko koje su mi ok.
Evenutalno bih ponekad "emitovao" signal sa PC-a pomoću onih malih FM okolokućnih transmitera.

Prvo sam mislio da izvadim elektroniku iz nekog običnog "kućnog" radio-aparata i stavim u svoju kutiju, međutim
kvalitet prijema kod tih aparata obično naginje katastrofičnosti.
(Pamtim neke radio-aparate koje sam imao prije 20-tak godina, a koji su u to vreme već bili stari po 10-tak i više
godina (da ne spominjem one baš stare iz 60-tih i 70-tih) , sa odličnim prijemom, a ovi danšnji mi se čine kao obična
sprdnja u odnosu na te stare.
Šta se promjenilo: da li je kvalitet prijemnika opao ili je kvalitet emitovanja radio signala opao?! )

Radio prijemnici za automobile imaju obično znatno bolji i stabilniji prijem signala (barem iz nekog mog iskustva)
ali mi se oni - sa sijasetom onih svjetlećih dugmića i živahnim disko-displejima - vizuelno ne uklapaju baš u taj starinski
šmek koji hoću da postignem.

Tražio sam neke gotove kitove, ali sa slabim uspjehom, sve je to nešto polu-edukativno, polu-ametersko, polu-završeno, sa polu-rezultatima...

Dakle, pitanje za vas iz radio voda je da li neko zna za neki relativno gotov (spreman za ugradnju), relativno kvalitetan
(kvalitet prijema barem na nivou pristojnog radia za auto) kit koji bi mogao poslužiti ovoj svrsi.

Poželjan je analogni interfejs, ali nije problem ni digitalni ako se radi o nečem jednostavnom, npr. par lcd cifara za prikaz
frekvencije i par dugmića.
Radi se o FM prijemniku, može uz to i AM, ali u principu nevažno da li ima AM ili nema.

Može i neki poluzavršen kit sa nešto lemljenja, ali ne bih baš da krećem od šeme, pa pravim sve od nule.

Naravno, i svake druge sugestije su dobrodošle.

(Napomena: fokus mi je na drvenoj kutiji i osjetljivosti prijemnika, a ne na elektronici i HiFi kvalitetu reprodukcije muzike,
tako da ne tražim neke profi-prijemnike koji se kreću oko par stotina evra i više, već nešto daleko "prizemnije").



[ emiSAr @ 12.07.2014. 01:17 ] @
Vec si spomenuo autoradio. Posjeti neki autootpad. Obicno imaju izvadjenih autoradija. Izaberi neki stariji bez procesora da nemas problema oko otkljucavanja.
U taj sanduk ugradi ispravljac i autoradio i zvucnike i eto dobre sprave.-

pOz
[ mikikg @ 12.07.2014. 10:08 ] @
Prevelika je komplikacija napraviti dobar analogni FM prijemnik.
Ima sad raznih IC-ova za kompletne prijemnike, cak i SDR bazirane, ali to je sve SMD, muka sa PCB itd.

Najbolje da se uzme nesto gotovo, neki stariji auto-radio ili mozda neki stari FM-tuner kao Hi-Fi komponenta pa da se to prepakuje u drugu (tvoju) kutiju.

>> Šta se promjenilo: da li je kvalitet prijemnika opao ili je kvalitet emitovanja radio signala opao?!

Bice da je kvalitet prijemnika opao. I sam znas kako se to nekad pravilo, bilo je tu gomila filtera/zavojnica koji su povecavali selektivnost, kristalnih filtera, dobrih vazduznih kondenzatora za finim prenosnim mehanizmom itd.
Sad je to sve nagurano u par IC-ova kako bi ustedeli na delovima i to posledicno daje takve (nikakve) rezultate prijema, bar za ove u ne-SDR varijanti.

Druga stvar koju mozes da probas je RTL-SDR prijemnik, USB stik za cca 9$, ukacis na svoj PC i da vidis da li ti to vrsi posao. Ako to moze da prodje, onda mozes da to ukacis sa Raspberry Pi i da napravis stand-alone spravu sa digitalnim upravljanjem sto je "tvoj teren" ;)

BTW

Koliko vidim, recimo ovaj Si4702 je SDR baziran FM prijemnik i tako nesto se uglavnom ugradjuje u ove kitove koje se prodaju (kada vidis da ima onaj mali 32k kristal) …
http://www.silabs.com/products...mreceivers/Pages/si470203.aspx
Ne znam kakav je praktican njihov prijem, daju osetljivost >1.1uV na 50ohm prilagodjenoj anteni sto "lici" da je prilicno osetljivo, npr to je u klasi starih dobrih Technics tunera. Obzirom da je SDR u pitanju i ima A/D + DSP unutra, mislim da ima i dobru selektivnost. To je moje misljenje, nisam prakticno probao takve spravice ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 12.07.2014. u 12:33 GMT+1]