[ Shoxy90 @ 14.07.2014. 16:59 ] @
Pozdrav svima

Pre neki dan sam vracen sa madjarske granice i receno mi je da sam prekoracio 90 dana u 180 dana pocev od prvog prelaska 07.01.2014. i da sam se na teritoriji sengenskih drzava zadrzao 111 dana (sto nije istina jer sam bio 84 dana u inostranstvu) dva put sam isao za austriju i vracao se nazad ali nemam nijedan pecat da sam se vracao samo da sam ulazio.

Madjari su me vratili nazad i pored pecat udarili slovo F i dali su mi neki dokumenat o uskracivanju prelaska na granicnom prelazu.

Sada da li sam ja pod nekom zabranom i gde mogu ja da se raspitam i saznam nesto vise o tome ?

Ako neko ima slicna iskustva zahvalan sam na pomoci
Hvala unapred
[ Lavlja_Jazbina @ 14.07.2014. 21:11 ] @
Citat:
Značenje slovnih oznaka prilikom vraćanja osoba od strane policija schengenskog prostora
A - ne posjeduje važeći dokument
B - osiba posjeduje krivotvoreni ili falsificirani dokument
C - osoba nema važeću vizu ili dozvolu boravka
D - osoba posjeduje krivotvorenu,prepravljenu ili falsificiranu vizu
E - osoba ne posjeduje dokumente kojima bi dokauala osnovanost posjeta
F - osoba je prekoračila boravak od 3 mjeseca u periodu od 6 mjeseci
G - osoba nema dovoljno sredstava za uzdržavanje
H - osoba ima zabranu ulaska u područje schengena ili nacionalno područje
I - osoba predstavlja opasnost za javni poredak,zdravlje i sigurnost 1 ili više članica EU-a


Madjari,uvek isti.Zaveden si u sistem kod svih koji su u sengenu.Ne vredi ti ni zamena pasosa.Sankcije,nisam siguran.
[ Drivee @ 15.07.2014. 03:48 ] @
Zasto ne trazis da ti se udari pecat da si izasao iz drzave??? Ja to trazim obavezno ako ne udare pecat.
[ Lavlja_Jazbina @ 15.07.2014. 08:01 ] @
Citat:
Sada da li sam ja pod nekom zabranom


Sada sam komentarisao sa kolegom i on kaze da je za F godinu dana zabrane a moze biti i manje.
[ Shoxy90 @ 15.07.2014. 10:44 ] @
Citat:
Drivee:
Zasto ne trazis da ti se udari pecat da si izasao iz drzave??? Ja to trazim obavezno ako ne udare pecat.



Mislio sam da je to njihova obaveza i da oni vode racuna o tome. Ako vide sve u sistemu kako nisu videli da sam se dva puta vracao kuci ?
[ Shoxy90 @ 15.07.2014. 10:47 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
Sada da li sam ja pod nekom zabranom


Sada sam komentarisao sa kolegom i on kaze da je za F godinu dana zabrane a moze biti i manje.


Ali zar oni ne udaraju tu zabranu na licu mesta, jer ja sam dobio samo dokument u kome pise da sam prekoracio 90 dana u 180 dana i potpisao ga, nista vise ne pise ??
Mogu li ja negde da se raspitam imam li zabranu ili ne i kada mogu ponovo da putujem, madjari su mi kao nesto rekli u prolazu da probam ponovo 14. septembra sto po meni i nema bas neke logike ..?
[ Shoxy90 @ 15.07.2014. 13:25 ] @
U medjuvremenu sam pozvao Madjarsku ambasadu u Beogradu i receno mi je da se zabrana moze dobii samo u slucaju deportacije iz neke drzave ili na granici pri povratku u svoju drzavu u slucaju da je nacinjen neki prekrsaj.
Znaci sa granice mogu da vrate nazad i da daju obavestenje o prekoracenju ili necem slicnom
[ miljannacic @ 09.08.2014. 13:47 ] @
Zdravo !

Imam isti problem kao ti sa tim slovom F i meni su rekli da moram da ostanem u srbiji 3 meseca pa ponovo da putujem. E sad moje pitanje je dali smo mi ( ja ) ubacen u njihov kompijuter isto ? u slucaju da nismo, Mozes uzeti nov pasos i odma ponovo putovati.
[ njanjatanja @ 11.10.2017. 19:04 ] @
Ako iko vidi moj jaodgovor neka mi se javi, jer me zanima famozno F jer sam ga nedavno dobila i nikako da dodjem do nikakvih informaci
[ Edin_Ceso @ 16.04.2018. 14:09 ] @
Pozz da ne otvaram novu temu,vidim da ste imali isti problem kao ja.
Naime neki dan sam vracen sa slovenske granice jer sam prekoracio 33 dana od 90,a imao sam zakazan termin u becu za vjencanje.
E sada dobio sam slovo F i papir da mi se odbija ulazak u preko granice.
Da li ste vi uspjeli rijesiti to i kada ponovo smijem preko granice posto mi nisu rekli ni za kakvu zabranu
[ Edin_Ceso @ 16.04.2018. 14:11 ] @
Pozdrav svima
Imam isti problem sa slovom F u pasosu ali sve ambasade koje sam zvao daju razlicite odgovore,da li neko zna iz iskustva sta me sljeduje i kada mogu ponovo putovati
Hvala unaprijed
[ Dušicica @ 11.09.2018. 16:45 ] @
Da li neko zna dal to slovo F unose u sistem,ili moze da se predje sa novim pasosem?
[ Doktor Hlad @ 12.09.2018. 09:03 ] @
Ma jok, otkud ce unositi u sistem? Oni ne znaju da pasosi mogu da se zamene i samo cekaju da im se pojave prepametni balkanci koji se uvek sete neceg sto se niko na svetu nije setio...
[ ljilja75 @ 14.10.2018. 09:18 ] @
I ja sam zaradila f u pasošu. Šta to znači? Da li je iko rešio tu misteriju? Zna li iko koje su sankcije i kolko dugo one traju? Molim Vas da mi odgovorite ako znate. Unapred hvala
[ mmix @ 23.10.2018. 12:57 ] @
Slovo F je upisano bas zbog toga sto se ne unosi u sistem. Nemojte izmisljati gluposti i praviti od te cirkuzanije SkyNet.

Sengenski sistem u bazi podataka sadrzi samo informacije o licima koja su pod potragom, tipa interpolovih poternica i tipa otetete dece is licnog. Turisti se ne beleze, ni kad ulaze ni kad izlaze, ni kad imaju zabranu ulaska, racunaju se samo pecati. Zato slepci na granici i racunaju svaki put kad proveravaju, inace bi im sengenski sistem odmah rekao. Zato i upisuju slovo F kao nezvanicni simbol da je prekrsaj u toku, sledeci carinik dok bude trazio mesto gde da lupi pecat naletece na njega i to cu mu biti signal da proveri pecate.
Sa druge strane, neke nacionalne drzave, Madjari i Hrvati i Slovenci sigurno, vode SOPSVENE baze podataka o ulazu i izlazu stranaca. Njih ne mozes zeznuti ako ulazis i izlazis iz EU na njihovoj teritoriji. Ako udjes u Madjarskoj a izadjes u Sloveniji, OBAVEZNO uzimas pecat.

U zaivnosti od toga koliko su pecati prisutni sracunas ponovo 90 i 180 dana shodno postojecim pecatima i ides kad mozes. U praksi to obicno znaci 3 meseca nakon madjarskog pecata.

[ 1vi @ 07.11.2018. 19:14 ] @
mmix

Nemoj samo grešiti oko ovoga: "Zato i upisuju slovo F kao nezvanicni simbol da je prekrsaj u toku, sledeci carinik dok bude trazio mesto gde da lupi pecat...

Carinik se ne pita oko toga nego granična policija. (To ti na svakoj granici ide ovako, pa i kod nas: Na Izlazu iz zemlje uvek je prvi carinik pa policajac - baš iz tog razloga jer se policija pita i odlučuje i njihova je poslednja. Tako i na Ulazu u zemlju, ali sada je policija prva - pogađaš, opet se pita i odlučuje, i ako na ulazu policija odluči da neko ne uđe, zadržava ga, tako da i ne stiže do carine, nego Curik...

A što se tiče ovih oznaka svaka zemlja u EU ima neke svoje "šifre" odn. ta slova, ali npr. slovo F je zajedničko za Italiju, Nemačku... i znači da je: Lice već ostalo tri meseca u okviru 6 meseci na teritoriji....ISKORISTILO...
[ Boni123 @ 27.11.2018. 23:13 ] @
Pozdrav,zanima me da li je neko resio misteriju slova f u pasosu i pokusao da predje sa novim?
Pre par dana su me vratili sa Madjarske granice stavili slovo f zbog prekoracenja i rekli da mogu ponovo putovati u februaru.Izvadila sam novi pasos i sada ne znam da li da pokusam na drugu granicu?Dosta ljudi kaze da pitujem slobodno a nekolicina da sam u sistemu i da ce me vratiti i ako pokusam da udjem u Sloveniju.Puno bi mi znacilo ako neko moze iz iskustva da mi kaze nesto vezano za to da li slovo stoji u sistemu ili ne?

[Ovu poruku je menjao Boni123 dana 28.11.2018. u 00:25 GMT+1]
[ 1vi @ 30.11.2018. 08:21 ] @
Promenom pasoša ljudi neće rešiti problem, jedino promenom imena i prezimena...Mislite da broje i dalje pečate u pasošu i računaju "ručno" ili sistem beleži ulazak/izlazak i sam prikaže koliko ste dana bili....
[ Boni123 @ 30.11.2018. 14:09 ] @
Tek 2021 stupa na snagu EES koji ce sam racunati ulaz/izlaz.Mnogo ljudi promeni pasos i najnormalnije prolazi i preko prekoračenja.Mene je samo zanimalo da li je neko i pored slova f pokusao da predje sa novim pasosem jer niko ne zna sa sigurniscu da mi kaze da li se belezi to u sistem ili ne,a provera u sengen sistemu traje mesec dana.
[ Nikola cepancic @ 12.09.2020. 11:40 ] @
Dali znate nekoga da je pravio novi pasos i presao bez problema🤔
[ pctel @ 12.09.2020. 12:15 ] @
Da, znam nekoliko ljudi, ali svi su to radili pre 10 godina, ne znam da li se sad nesto promenilo.
[ Nikola cepancic @ 12.09.2020. 14:46 ] @
>
[ Edin_Ceso @ 12.09.2020. 16:42 ] @
>
[ anon70939 @ 12.09.2020. 21:53 ] @
Zanimljivo da se gomila ljudi registrovala da postavi isto pitanje, a niko se nije vratio na forum i rekao "e ja sam prosao sa novim pasosem nema me u sistemu"
[ Nikola cepancic @ 12.09.2020. 22:58 ] @
>
[ Doktor Hlad @ 13.09.2020. 00:58 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Zanimljivo da se gomila ljudi registrovala da postavi isto pitanje, a niko se nije vratio na forum i rekao "e ja sam prosao sa novim pasosem nema me u sistemu"


Pojma nemam kako sistem funkcionise ispod haube ali mogu da dam svoje iskustvo od pre nekoliko godina (mislim da je bila 2015 ili 2016).

Bio sam u Srbiji, zamenio pasos i pojavio se na madjarskoj granici. Zaboravih policajcu da dam vizu zajedno sa pasosem i cim je stavio na onaj njihov citac rekao mi je: "prekoracili ste dozvoljeni boravak, imate li vizu?".
[ flighter_022 @ 13.09.2020. 10:29 ] @
Kada sam, po liberaliyaciji viynog režima,prvi put ulazio u EU (let iz Afrike) pandur na aerodromu u Frankfurtu me je zadržao jedno 3-4 minute (svrha putovanja, odredište, koliko dugoi gde ostajem i ostala razumna pitanja) i to je bilo to. Svaki sledeći put (a to je iz poslovnih razloga bilosvakih nekoliko meseci), za 30-40 sekundi bi očitao pasoš, pogledao ekran, pogledao mene još jednom, opalio pečat i to je to. Nikad ni najmanjiproblem nisam imao. Ali, nisam prekoračio 90 dana niti neku drugu glupost napravio. Ostali ulasci su bili u Minhenu, Parizu itd, pa sam prilično siguran da imaju jedinstveni sistem po celom šengenu i zna se u roku od par sekundi status osobe koja prelazi granicu.