[ halisuretan8 @ 15.07.2014. 14:15 ] @
Postovani,

Imam jedan mali problem. Naime, bavim se takvim poslom da mi treba da skeniram vece formate.
Koristio bih fotoaparat ali ono sto sam primetio je da, iako uzimam slike velikog formata sa Nikonom 3100 recimo, da je centar slike odlican ali na rubovima je mutno.
Treba mi dakle da uslikam recimo velicinu i tip lista "Politika", znaci BW i da mogu da se vide detalji. Kao sa skenom.

Pozdrav h.
[ risp73 @ 15.07.2014. 19:39 ] @
Ovdje http://www.dofmaster.com/dofjs.html
možeš da vidiš kako otvor blende i žižna daljina utiču na dubinsku oštrinu.
[ halisuretan8 @ 15.07.2014. 20:17 ] @
Ja nista ne razumem. Ako mozete da mi objasnite sta da uradim da bi dobio zeljeni efekat.
Dakle da dobijem ostrinu slike po citavoj strani "politike", cak i sitna slova da se vide dobro.

Probao sam da se odmaknem pa da zumiram, ili da se priblizim pa da smanjim zum ali ne uspeva.

Hvala.
[ S A J A @ 16.07.2014. 10:29 ] @
Probaj ovako:

Na objektivu stavi najveći zum, aparat odalji od papira tako da ga možeš lepo videti u kadru ali da ne ide baš do ivica jer objektivi gube oštrinu kad se ide prema ivicama. Onda na aparatu stavi neku veću vrednost blende, npr. oko 10. ISO stavi da bude 100 kako bi bilo što oštrije. Najbolje da ti papir bude negde na patosu a aparat iznad njega, naravno na stalku, ne verujem da će ti ovo dobro ispasti "iz ruke". Takođe ne bi bilo loše da budeš negde gde je lepo osvetljeno, na primer na terasi ili negde napolju.
[ valerijan @ 16.07.2014. 13:20 ] @
Ne znam koliko je uputno da se (posebno novinski papir, naveo je to kao tip lista) fotografiše napolju. ;)

Takođe "veći zum"/veća žižna daljina objektiva će zahtevati i veću udaljenost od tog formata pa bi možda to bio i nivo plafona,
tako da je ipak bolje da novine "postavi" na zid/vrata.
Posebno zato što i sam objektiv neće biti jednako oštar po uglovima (kao što si "napisao"),
pa se vredi udaljiti i više od knap formata.

Može da koristi i dva svetla/lampe/sijalice da papir bude ravnomerno osvetljen.
"Rekao" je da mu treba crno/belo tako da to isključuje posledice lošeg balansa bele.

Dodao bih na S A J A-ine predloge i odloženo okidanje/tajmer kako bi izbegao najminimalnije pokretanje aparata,
kao i Spot merenje Svetla.
Takođe, često čitam da dok je aparat na stativu uključena Optička stabilizacija (telo/objektiv) može praviti probleme.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 16.07.2014. u 14:39 GMT+1]
[ halisuretan8 @ 17.07.2014. 12:40 ] @
Hvala puno, vec samo dobio bolje rezultate mada ne savrsene. Na zalost nemam stativu pa je mnogo teze.
Probao sam i na suncu na terasi i zadovoljavajuce je za sada. Nije perfektno...

Citat:
valerijan
Posebno zato što i sam objektiv neće biti jednako oštar po uglovima (kao što si "napisao")


Da li postoji neka mogucnost u aparatu koja snima kao oni stari digitalci, da je sve "flat", bez dubine, ali da je, naravno, daleko ostrije?

Interesuje me kako je moguce da slicna procedura postoji kao skener:
A3 scanner


[ S A J A @ 17.07.2014. 19:43 ] @
Citat:
halisuretan8
Da li postoji neka mogucnost u aparatu koja snima kao oni stari digitalci, da je sve "flat", bez dubine, ali da je, naravno, daleko ostrije?


Može ali ti treba aparat sa malim senzorom. S obzirom da ti koristiš D3100, moglo bi se reći da on nije za "skeniranje". Kad bi imao Canon S120 ili G16 verujem da bi bili pogodniji za "taj" posao.
[ Predrag Supurovic @ 17.07.2014. 22:50 ] @
A što ti je bitna dubinska oštrina ako fotografišeš površinu papira? Onaje ravna i sve tačke na njemu su na istoj udaljenosti od zaslona.

Samo gledaj da koristiš objektiv bar normalac (50 m na full frame) a bolje neki manji teleobjektiv (npr 70 mm na fullframe) i tako nećeš imati izobličenja perspektive na ivicama kadra.
[ Zarko Silic @ 18.07.2014. 00:22 ] @
Ajoj, majko sta sve necu procitati

Sve strucnjak do strucnjaka


Ovako halisurentane:

1. pogledas koji objektiv koristis.Procitas marku i oznaku na njemu.
2. Za njega na NETu pronadjes karakteristike. Na nekom od testova ostrine.
3. Pogledas za koji otvor blende taj postojeci objektiv daje najvecu ostrinu.
4. odaberes bas taj otvor blende na tom tvom objektivu. Na osnovu otvora blende i svetlosnih uslova odredis expoziciju.

5. Napravis par probnih snimaka.

6. Isto to uradis sa jednom blendom manje i jednom blendom vise.
7. Uporedis rezultate i izaberes najbolji. Tako ces saznati za ubuduce kako radi taj tvoj objektiv pa ti nece biti potrebni experimenti.

Ako na takav nacin ne dobijes zadovoljavajuce rezultate onda taj objektiv bacis u smece, kupis bolji i kvalitetniji pa tako sve dok ne dobijes rezultat koje si zamislio.

Ako nemas novaca za takvu akciju onda se, ili pomiris sa postojecim rezultatima, ili platis nekome da taj posao uradi profesionalno.
[ Predrag Supurovic @ 18.07.2014. 12:30 ] @
Kad je reko stručnjak, nema dalje...
[ Zarko Silic @ 21.07.2014. 22:04 ] @
Nije strasno sto si ti promasio odgovor niti se moj komentar nije odnosio na tebe licno.

Pitanje je bilo:

Citat:
halisuretan8:...iako uzimam slike velikog formata sa Nikonom 3100 recimo, da je centar slike odlican ali na rubovima je mutno.


Odgovori "strucnjaka" nemaju veze sa postavljenim pitanjem, ali je zato strasno to sto si burno odreagovao na ukazanu gresku u promasenom odgovoru dobio lajkove od onih kojima bi umesto sto lajkuju, pametnije bilo da nauce pa da drugi put znaju, a ne da lupetaju.

Da nauce da pored dubinske ostrine postoji i periverna, povrsinska.
Da nauce da opticka stabilizacija jednako utoce na ostrinu centra kao i na ostrinu periferije (uglove) fotografije.
Da nauce da je velicina senzora povezana sa dubinskom ostrinom, a ne sa perifernom.
Da nauce da se "stomak-jastuk" efekat danas koriguje u fotosopu jednim klikom misa pa je skoro nebitno kojom se ziznom daljinom fotka.
Da nauce da se sa dunstflasa-objektivom od 50 eura ne moze dobiti ostra fotografija. Dobro da je i centar ostar.
Da nauce vezu izmedju periferne ostrine i otvora blende za odredjeni tip objektiva.
Da nauce da se veca blenda oznacava manjim brojem, a ne obrnuto.
Da nauce da se smanjivanjem otvora blende na manje od 8 (znaci: 11, 16, 22, ...) moze dobiti samo manje ostra fotogravija.

itd.

Pa tek nakon toga da dele savete na ESu.
[ valerijan @ 21.07.2014. 22:32 ] @
Gde si pročitao (u temi) da optička stabilizacija utiče drugačije na centralnu a drugačije perifernu oštrinu?

[ valerijan @ 21.07.2014. 23:57 ] @
Sledeće:

Broj na skali otvora dijafragme/blende nije isto što i "veličina" otvora blende,

tako da kad S A J A "kaže":

Citat:
"Onda na aparatu stavi neku veću vrednost blende, npr. oko 10."


on se ispravno izrazio, a zapravo ti treba da savladaš terminologiju...ili imaš problem sa vokabularom?

"Manji otvor dijafragme znači veći broj na skali otvora dijafragme/blende ("veća" numerička vrednost) na foto-aparatu,
i obrnuto, veći otvor dijafragme/blende - manji broj na skali ("manja" numerička vrednost)"

to je obično na prvih par strana svake knjige o fotografiji.
[ Predrag Supurovic @ 22.07.2014. 12:12 ] @
Zarko tvoj komentar je savim na mestu, osim pominjanja "strucnjaka". Pusti one koji citaju da ocenjuju ko zna a ko ne zna.
[ Zarko Silic @ 22.07.2014. 17:16 ] @
Citat:
valerijan:on se ispravno izrazio, a zapravo ti treba da savladaš terminologiju.



Nije se pravilno izrazio, ali vidim da nije jedini koji ne zna i ne razume


Blenda 10 nije veca vec je manja blenda.
Blenda 8 pa na nize (5.6-4-2.8-2-1.4) spadaju u vece otvore, dok vrednosti od 8 pa na vise (11-16-22-32,...) spadaju u manje otvore pa tako ne moze blenda 10 biti veci vec moze biti samo manji otvor.

Zasto je to tako?

Zato sto vecina postojecih objektiva ima maksimalnu ostrinu na vecim otvorima od blende 8 i sve sto je objektiv skuplji i kvalitetniji sve mu je maksimalna ostrina na vecem otvoru. Tako na primer za "L" optiku madju fotografima vazi pravilo da je najostrija na punom otvoru blende. Ovo nije potpuno tacno, ali je blizu istine.

Samo najjeftiniji i najlosiji objektivi imaju maksimalnu ostrinu na nesto manjim otvorima blende, ali ni kod njih to nije preko 11. Prakticno se testovi objektiva retko i sprovode za blende manje od 11 upravo iz razloga sto su u tim podrucijima jako slabi.


P.S.

O ovim stvarima na ESu je pisano vec vise puta i pre "mnooogo" godina i koga zanima moze da pronadje i procita.



[ risp73 @ 22.07.2014. 18:11 ] @
Citat:
halisuretan8:
Hvala puno, vec samo dobio bolje rezultate mada ne savrsene. Na zalost nemam stativu pa je mnogo teze.
Probao sam i na suncu na terasi i zadovoljavajuce je za sada. Nije perfektno...

Da se vratimo na tvoj problem.
Ne znam šta snimaš, šta od snimka očekuješ i kako da shvatim ovo "... i da mogu da se vide detalji". Kakvi/koliki detalji?
Možda bi bilo dobro da postaviš jedan snimak i da kažeš šta te na njemu ne zadovoljava.

Ja sam svojim Canonom probao da snimim list Politike - sasvim su čitljiva slova i u centru i na periferiji snimka.
I sve to s kit objektivom (za koji u jednom testu rekoše "i nije loš kad se uzme u obzir da se dobije džaba uz tijelo").
[ S A J A @ 22.07.2014. 19:24 ] @
Citat:
Zarko Silic:
Nije se pravilno izrazio, ali vidim da nije jedini koji ne zna i ne razume :D


Ti umesto da nekim korisnim savetom daš doprinos temi ti se baviš ocenjivanjem tuđih poslova i to radiš prilično traljavo.

Evo i zašto: u poruci piše "staviš veću vrednost blende", to nije isto što i "staviš veću blendu". Znači, veličina se ovde odnosila na vrednost (veći broj) a ne na otvor (veći otvor). Tu postoji razlika koju nisi primetio pa si se malo zeleteo da iskritikuješ i sad moraš da se blamiraš. Sledeći put malo obraćaj pažnju na detalje.

Što se tiče oštrine i veličine blende, slažem se da ona opada kod većih vrednosti blende, ali za neku opštu upotrebu to je zanemarljivo i jedva primetno. Na APS-C aparatima niže klase kao što je D3100 i ekvivalentnim objektivima bez ustručavanja može da se koristi blenda 10 i da se dobiju odlični rezultati. Sve ostalo što si napisao nisu, po meni, praktični saveti kakvi se očekuju u diskusiji ali se vidi da si "načitan".
[ valerijan @ 22.07.2014. 20:28 ] @
Citat:
Zarko Silic: Nije se pravilno izrazio, ali vidim da nije jedini koji ne zna i ne razume :D Blenda 10 nije veca vec je manja blenda.
Blenda 8 pa na nize (5.6-4-2.8-2-1.4) spadaju u vece otvore, dok vrednosti od 8 pa na vise (11-16-22-32,...) spadaju u manje otvore pa tako ne moze blenda 10 biti veci vec moze biti samo manji otvor.


Duhovito...

numerisati/numerirati (lat.numerare): brojiti; udarati brojeve, obeležiti (ili: obeležavati, označavati brojevima (predmete, strane u knjizi itd)
trg.cene robi označiti slovima ili kakvim drugim, samo trgovcu poznatim, znacima na samoj robi

Dakle, numeričke vrednosti otvora blende su: f/1.4 f/2 f/2.8 f/4 f/5.6 f/8 f/11 f/16 f/22 f/32

Kada neko "kaže":

Citat:
stavi neku veću vrednost blende


on se poziva na niz gore navedenih vrednosti.

To što ti tvrdiš da je isto kada neko kaže veća vrednost blende i veći otvor blende je za neku drugu temu.

I sam si "rekao" sledeće:

Citat:
dok vrednosti od 8 pa navise (11-16-22-32,...)


Na te "veće"/"više" vrednosti je ciljano rečenicom "stavi neku veću vrednost blende".

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 22.07.2014. u 22:03 GMT+1]
[ halisuretan8 @ 24.07.2014. 08:02 ] @
Ljudi, stvarno nisam hteo da se tema zavrsi na tome ko je u pravu ili ko je strucnjak.

Interesantno, danas Google i MS i veliki broj univerziteta skenira knjige (stare knjige sa posebnom vrednoscu) a ima ih na archive.org Koliko sam shvatio oni ne koriste skener nego bas (poseban) fotoaparat za tu namenu.

Meni je potrebno da odredjene zapise, crteze i tekstove, pisane grafitnom olovkom (oprez reflektuje se na svetlu!) na papiru velicine A3 skeniram radi reprodukcije. Zato sam kao primer naveo velicinu reda strane "politike" gde imamo slova od recimo 8pt a mozda i manje, a sve bi trebalo da bude citnljivo na fotografiji.

Koristio sam skener A4 pa sam 'lepio' tri skana kako bi dobio celinu, ali to je zahtevalo dosta vremena (s obzirom da treba da skeniram veoma veliki broj primeraka).

Video sam na Youtube-u kako ljudi fotografisu velike formate.
Ali meni nije uspelo da dobijem zeljeni rezultat. Cak fotografije sa mojim mobilom Samsung S2 dobijem 'bolje' slike nego sa Nikon 3100 koji je - fotoaparat sa objektivom.

Dakle, najveci problem nije fokus na odredjenoj tacki na papiru vec na SVIM tackama na papiru. Jos uvek nisam dobio zeljeni rezultat.

Ovo imam:
Nikon D3100

OBJEKTIV:
AF-S DX 18-55mm 1:3.5-5.6G VR
DX SWM VR Aspherical ∞-0.28m/0.92ft ø52

[ valerijan @ 24.07.2014. 08:24 ] @
"Okači" primere... :) i "napiši" reč dve o podešavanjima.
[ risp73 @ 25.07.2014. 17:34 ] @
Ja danas probao na balkonu, iz ruke, kit objektivom Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS
Evo dva ugla i u sredini sredina ;-)

[att_img]