[ dados.p @ 21.07.2014. 12:05 ] @
Pozdrav ljudi.. moze mali help .. sastavlja se jedan komp.. ono sto je trazeno je i3 procesor minimum ( mada moze i slabije ako nema potrebe za i3 ), 8 GB rama, 120GB SSD.. posto ce se raditi u photoshopu ali jako malo.. najvise dreamweaver i sublime text.. i naravno browseri po vise tabova otvoreni.. :) medjutim.. imamo dve masine pa bi od njih uzeli sto se moze iskoristiti a ostalo prodali i ono sto fali dokupili.. e sad ja bi zamolio za pomoc.. sta bi vi ostavili od komponenti a sta prodali.. i po vama njihova procena vrednosti.. hvala unapred... i mnogo hvala :)

Prva mašina :) :
1.) Ploča: MSI K9N Neo V3
2.) Procesor: AMD Athlon 64 x2 Dual Core 4000+ 2.11 Ghz
3.) Grafička: Gainward GF9500 GT 512 Mb DDR2 128Bit
4.) Memorija 1 x 1Gb DDR2 800 Dimm Transcend
5.) Hard disk Hitachi 160Gb Sata model HDS721616PLA380
6.) Napajanje: Blueberry HP 400S
7.) DVD-RW: Pioneer DVR-112D ata
8.) Kućište: Blueberry CN 863-BK
9.) Monitor: Samsung SA100 19"
10.) Tastatura: Genius K640
11.) Mis: TNB SROPSHARK1

Druga mašina :) :
1.) Ploča: Gigabyte GA - M52L - S3P
2.) AMD Athlon 7850 Dual core 2.80 Ghz
3.) Grafička: Gainward GF9500 GT 512 Mb DDR2 128Bit
4.) Memorija: 2 x 2Gb DDR2 Transcend 800 Dimm
5.) Hard disk: Seagate Barracuda 7200 500Gb
6.) Napajanje: PSB450 blueberry
7.) CD-RW: LG GCE - 8526B
8.) Kućište: Blueberry BC-M42-520 ili CN-832BK-500 ovo mi je mala misterija.. ne mogu nigde na kućištu da nadjem gde piše koji je model.. na netu po slika oba modela izgledaju isto.. jedino što ovaj drugi model mislim da je stariji CN-832BK-500 a prvi je noviji a izgledaju isto..

Eto.. ja se unapred zahvaljujem na pomoći
[ Sceka @ 21.07.2014. 15:08 ] @
Procesor ili i5 ili i7 - zavisi od kolicine novca koja se ima. Zaboravi i3.

Odgovarajuca ploca, s' tim da ako se zeli overklok i sve u vezi toga onda procesor sa oznakom "k" i onda mora i odgovarajuca ploca kao i dodatno hladjenje za procesor. Ako se ne zeli petljanje sa overklokom procesora onda moze i jeftinija ploca i moze i stok kuler koji ide uz procesor po difoltu i onda je sve jeftinije.

8 giga rama je minimum za bilo sta sto nije samo kucna varijanta koriscenja. 120GB SSD plus neki terabajtni ili vise od toga SATA 3 HDD tako da OS i instalacije budu na SSD a sve ostalo kao "kontejner"/bekap i slicno na HDD. DVD-RW ako treba, bilo koji da je SATA i bilo koja marka... Kuciste sa minimum 550W nekim modularnim napajanjem i to je to sto se tice kompjutera.

Graficka kartica najmanje GTX 650Ti - dovoljna za sve sto treba a ako se ima para neka GTX 7xx, vise nego dovoljno.

Ja ne bih nista zadrzao iz te dve konfiguracije. Sve je to vec odradilo svoje i nema nikakvog smisla kombinovati sa noom generacijom konfiguracije bazirane na i5 ili i7 procesoru.

Sto se monitora tice, ni to ne bih zadrzao jer iako vazi pravilo da ako radi dobro nema potrebe za zamenom ipak je i tu nova tehnologija u nekom smislu bolja, makar je novo novo i duze ce da traje.

Narocito ne treba zadrzati kuciste i napajanje. Mislim da to ne treba objasnjavati. Kuciste i nekako uz imanje na umu da nema USB 3 na prednjem delu... moze da bude mana.

Mis i tastaturu ne treba pominjati ni u kakvom kontextu.


Pozdrav!
[ dados.p @ 21.07.2014. 17:50 ] @
Hvala Sceka puno.. kazi mi samo ovaj hard disk mislis da ne pije vodu? Seagate Barracuda 7200 500Gb to je iz druge konfiguracije... što se tiče procesora.. ne znam da li bi išao na i5 .. nije to nešto posebno zahtevan posao u Photoshopu.. više se koristi Sublime editor nego Photoshop... PS se koristi samo za slice i skoro pa ništa više drugo... Hard nema potrebe za 1Tb .. ni sadasnjih 500Gb nije popunjeno više od 350Gb... a i grafika mi je nabudzena.. nema potrebe za tim.. zaista se ne radi ništa preterano zahtevno sem kodiranja.. zato sam i rekao i3 i ajde 8Gb da sve radi kako treba sa SSD hardom... Što se tiče kućišta opet pitanje ovo mi se čini da je ok.. Blueberry BC-M42-520 ili CN-832BK-500 ne znam zašto bi to menjao... mislim čak da ima USB 3 ali moram da proverim...
[ Sceka @ 21.07.2014. 19:23 ] @
Pazi, nije bitno, u krajnjem slucaju, koji je i koliki HDD sa starog/starih kompjutera i da li moze da se koristi na novoj konfiguraciji sto se tehnicke strane tice. Rec je o tome sto je to deo hardvera koji se exploatise poprilicno a nije cisto "elektronska" varijanta nego ima i mehanike, mehanickih dedelova, i to dosta. Da ne duzim, HDD moze da traje dugo i da radi dobro ali ima svoj vek trajanja i sto je stariji sve je losiji po mnogim parametrima. U tom smislu, koji nije zanemarljiv, ne treba koristiti nista iz "bivsih" konfiguracija. A ako ti je dovoljno 500 giga hard, i ostaje mesta - onda bolje da kupis jedan SSD od 400 ~ 500 giga i nista vise.

Kako god, tek kad sastavis konfiguraciju baziranu na i5 ili i7 procesoru ces da svatis koliko su besmisleni ti bivsi kompjuteri. i3 je dosta losiji po karakteristikama ali i u realnom radu se jasno uocava razlika. Ali, ako nisi radio nista na varijanti i3, i5, i7 procesora i ne mozes da razumes ovako "napamet" sve te razlike jer u poredjenju sa ta dva kompjutera iz opisa koja sad imas - razlika je ogromna u svim segmentima.

Isto tako je sa grafickim karticama. Nabudzena kartica sa "512 Mb DDR2 128Bit" je za te dve konfiguracije odlicna. Za nesto ozbiljnije nije. Opet po raznim osnovama.

To je uvek tako, dok se ima stara neka konfiguracija uvek je varijanta da mnogo toga nema potrebe i to je tako dok se ne uzme novi kompjuter a tek tada se vide sve moguce potrebe. :)


Pozdrav!

[ dados.p @ 21.07.2014. 20:02 ] @
kontam šta hoćeš da kažeš... ali ako će i3 da radi za 30 - 40 % bolje onda je i to dovoljno ako nece onda i5.. ali evo koji i5 bi preporučio? sa kojom pločom i napajanjem.. grafiku zasita ne bi budzili bez obzira na sve.. na njoj bi gledali da što više uštedimo...
[ Sceka @ 22.07.2014. 11:26 ] @
i5 bilo koji samo da je Haswell. Ja sam pre dva meseca, otprilike, uzeo i5-4440 i na akciji MSI B85M-P33 plocu i bilo je jako jeftino (ne znam tacno koliko a mrzi me da trazim racun) i radi jako dobro. Ne moze da se overklokuje ali mene to i ne zanima tako da moze bas jeftina ploca da se uzme.

Nije rec o procentima koliko ce bolje da radi od starih kompjutera. To je malo slozeno za izracunavanje a zavisi od mnogo vaktora. i3 je procesor sa dva jezgra a i5 i i7 su procesori sa cetiri jezgra. Razlika izmedju i3 i i5 nije samo u brojkama (razni testovi...) nego ono sto je vaznije - u realnom radu se vidi razlika i to prilicna. Opet, sve zavisi od svega, pocevsi od OS-a preko programa do samog hardvera. Ja sam i graficku karticu uzeo MSI zbog toga sto je ploca MSI...

Kako god, tek ako sada uzmes i5 neces za godinu dana pomisliti "steta sto nisam u startu uzeo i5 umesto i3". A to ces pomisliti i pre nego sto prodje pola godine, garantujem. Pricam iz iskustva/prakse a na osnovu dosta komsija/drugara/rodjaka... koji su razmisljali isto kao ti pa nakon par meseci kazu ono pod navodnicima iz prve recenice.


Pozdrav!
[ dados.p @ 22.07.2014. 12:59 ] @
a na primer ovaj procesor? CPU LGA1150 Intel® Pentium® Dual-Core G3258 .. na primer poredjenje sa i5 4440 http://cpuboss.com/cpus/Intel-G3258-vs-Intel-Core-i5-4440
[ sonus70 @ 22.07.2014. 16:06 ] @
taj cpuboss je totalna glupost, ne obraćaj pažnju na njega.

@sceka
mislim da je i3 sasvim ok za početak , jako on lepo radi a cena mu je mnogo manja a ako se baš pokaže slab nikakav problem nije menjati ga za i5.
Više me zaintrigiralo ono tvoje "modularno napajanje". Po čemu je "modularno" bolje od "nemodularnog" istog (dobrog) proizvođača i sličnih specifikacija? Razumem da se kupuje neko ultra mega providno kućište za paljevine koje se lože na to i stalno nešto prčkaju po njemu ali za računar koji se koristi u poslu ne vidim potrebu a vidim razliku u ceni. Spakuješ jednom i miran si, bolje razliku u ceni dati za bolji procesor ili više memorije ili bolju grafiku.
[ Sceka @ 22.07.2014. 20:58 ] @
@dados.p
Pogledaj ovde poredjenja ta dva procesora - http://ark.intel.com/compare/82723,75038 - to su ciste tehnicke informacije a ne bencmark poredjenje. Pa sad prosudi da li je bolje uzeti dual core ili quad core procesor, primeti da i5-4440 ima grafiku koja podrzava DX11 i sasvim fino radi... uostalom sam pregledaj pa zakljuci.

@sonus70
Sto se tice napajanja. Uopstena desavanja kod nas, cak bi se reklo da je to postalo neko pravilo!, je da se kupuje novi kompjuter, danas, i u celoj kombinaciji je najjeftinije napajanje. Ima dobrih napajanja kojima je cena 4,000din ili tu negde, recimo 600W LC Power LC600H-12 V2.31 (kosta 3,640din i dosta ga kupuju, provereno) je jako jeftino/povoljno i tu se zavrsava sve. Pomenuo sam "modularno" kao pojam ali samo kao uopsteno dobru kupovinu jer je ipak gledajuci tehnicku stranu pouzdanije od "nemodularnih". Bar tako tvrde svi koji se bave elektronikom pa nemam razloga da ne verujem.

Poenta je druge prirode - ljudi nikako ne razumeju, nikako da svate da je napajanje uzasno bitna komponenta kompjutera. Ako je napajanje kvalitetno to znaci da je pouzdano sto podrazumeva tacnu vrednost (tcnu koliko god je to moguce a tacniju od "jeftinih" svakako!) 'struje' koju isporucuje potrosacima sto dalje logicno dovodi do pouzdanijeg rada tih potrosaca... Nije retko da se cuje kako je neko kupio kompjuter od 700€ i zali se kako nesto "cudno" radi, ne radi dobro, ortakov isti sa istim procesorom radi bolje i slicno a nakon promene napajanja taj isti kompjuter kao da "progleda".

Zato sam ja u principu za to da se ne stedi na napajanju jer ima vrednost skoro kao ploca koju napaja, samim tim i sve sto je na ploci...

A pokazalo se u praksi, kod nas, da su sva "modularna" napajanja bolja od "nemodularnih". To moze i postoji kao posebna tema na raznim forumima pa nije tesko doci do saznanja o tome citajuci iskustva clanova.



Pozdrav!
[ Drivee @ 23.07.2014. 05:40 ] @
Tako je, napajanje treba uzeti "malo" bolje. Ali to od 4k dinara je skroz ok. 600W LC Power.. Nema gde ne radi.
Druga stvar je da treba i potrosace napojiti strujom. Ako imas 2 zmaj neke grafike u dualu, to od 600W ti nece biti dovoljno(na primer)
Znaci, kakav racunar, takvo i napajanje. Rade i ona kineska od 300W na osnovnim konfiguracijama, a to isto nema ni 200W a ne 300W. Opteretis ga sa 300W ono izgori. Toliko o napajanjima.
[ KrkaCiC @ 23.07.2014. 07:59 ] @
Citat:
Drivee: Ako imas 2 zmaj neke grafike u dualu, to od 600W ti nece biti dovoljno(na primer)


Koje to 2 graficke trose toliko da ni 600W nije dovoljno? Napajanje sa "pravih" konstantnih 600W mislim da je dovoljno za bilo sta sto se stavi u kuciste
[ Miroslav Cvejić @ 23.07.2014. 08:32 ] @
Ako ti treba računar za posao, prodaj obe te stare konfiguracije (kompletne) i kupi nešto brendirano. Dell optiplex ili tako nešto.

Dodaj SSD pored postojećeg harda koji već stiže uz konfiguraciju i nema glava da boli.

Kakve crne 2 zmaj grafike, kakav crni overklok...

[ dados.p @ 23.07.2014. 09:00 ] @
Uglavnom odluka je pala... ali samo par pitanja pre nego što se odlučimo 100% :)

1.) Ploča kad je u pitanju našli smo asus m5a97 LE 2.0 r2.0 ali i bez LE .. sad ne znam da li ima neke velike razlike, ili moze i ova jeftinija.. predpostavljam da mi tu neku razliku nećemo ni osetiti.. a kod Gigabyte našli smo Gigabyte GA-970A-DS3P i Gigabyte GA-970A-UD3P .. UD3P je malo skuplja.. koji bi bio Best Buy od ove 4 ploče? i da napomenem samo da smo našli još jednu AM3+ 970 MSI 970A-G43 koja je jeftinija za par crvenih pa ne znam da li nju vredi uzeti u obzir?

2.) Kod procesora smo se odlučili za FX 6300 .. medjutim možda se ispružimo za AMD FX8320 vs FX-8350 .. koja od ta dva procesora je bolji izbor... i da li su ta dva procesora u rangu i5-4440

3.) LC Power LC500H vs LC Power LC600H da li uzeti 600W posto je razlika zaista mala

4.) kućište: Ovde opšti haos :) nemam pojma koje kuciste... uglavnom predpostavljam da je najbolje kad napred ima USB 3.0 a moram
da priznam da mi je trebalo par puta to posto ionako imam eksterni hard disk sa USB 3.0 kao i flash..
a ostalo ne znam sta treba da se gleda? pa eto samo ako ima neka preporuka.. cisto da se napomene samo da se uzima grafika
Power Color 1GD5-HV2E/OC AMD RADEON R7 250 1Gb DDR5 i napajanje LC Power LC500H ili LC Power LC600H
[ Sceka @ 23.07.2014. 12:12 ] @
Sto se tice procesora, za mene nema poredjenja Intel i AMD. Jednostavno je sve na strani Intel-a. Osim ako se radi o, opet po meni, klinackoj varijanti "sa'cu da ga ubijem od overklokovanja..." i isto tako tipicno gejmersih varijanti navodjenja "cinjenica o kvalitetu...". Za ozbiljan i stabilan rad samo Intel i nista drugo. Imao sam i jednu i drugu varijantu vise puta sa razlicitim procesorima i uvek sam imao nekih problema sa AMD-ovim procesorima, manjih ili vecih problema ali uvek. Sa Intelovim procesorima nikada nisam imao ni jedan jedini problem, prstavis procesor u leziste, stavis stok kuler i samo upotrebljavas... BTW, iz istih razloga ne koristim ni ATI graficke kartice, uvek neki problem, pocev od drajvera pa na dalje - sa nVidia varijantom nikada nikakvih problema. Naglasavam, to je moje licno misljenje i nije podlozno komentarisanju jer nema svrhe i ne zanima me. Kako god, ako se odlucite za AMD moras biti svestan da ces morati da izdvojis pristojnu cifru za hladjenje procesora. Za Intel to nema potrebe.

Kuciste kao kuciste. Vazno je da nije lagano "plehano" nego teze, stameno i po mogucstvu da ima dovoljno mesta za dodatne ventilatore (narocito ako se uzima AMD procesor). Da bude sa sto manje srafova i da se skidaju obe bocne strane. Sve ostalo a u vezi izgleda/dizajna i slicno je nebitno i zavisi od licnog afiniteta i ukusa.


Pozdrav!
[ dados.p @ 23.07.2014. 17:06 ] @
to vezano za INTEL vs AMD .. mislim da ne vredi raspravljati .. to nikad onda kraja.. ako neko hoće da radi overklokovanje neka radi.. zašto da ne... što se mene tiče ja to nikad ne radim niti ću raditi niti znam da to radim :D ... AMD FX 6300 je izabran baš iz razloga što je dosta hvaljen procesor.. zaista nisam primetio da se neko žali na njega.. i multitasting radi dobro... a iskren da budem i upada taman u budzet .. malo smo prešli ali sa i5 onda se prelazi malo više.. i to je jedan od razloga zašto je opredeljen FX 6300 ... ali napisao sam.. možda se ispružimo za AMD FX8320 ili FX-8350.. ali onda za koju crvenu više možemo uzeti i5 4440 ... tako da je rezervni izbor i5 4440.. zavisno od mogućnosti

[Ovu poruku je menjao dados.p dana 23.07.2014. u 18:18 GMT+1]
[ LM81 @ 23.07.2014. 21:09 ] @
Do juče je imala da se nađe MSI R7 260 OC za 9.500din, vidim da je više nema.
R7 250 je verovatno oko 9.000din? Baš je precenjena...

http://www.tomshardware.com/re...deon-r7-260-review,3736-9.html
[ dados.p @ 24.07.2014. 07:32 ] @
MSI R7 260 ima ali je sad 11000 hiljada :) a R7 250 ispod 9000 nema :(
[ LM81 @ 25.07.2014. 10:35 ] @
Ponovo R7 260 na akciji, ovog puta za 9.000din!

http://www.emmi.rs/nedeljna_akcija.360.html
[ dados.p @ 26.07.2014. 08:30 ] @
znaci onda samo snimati tu grafiku posto ona malo malo pa na akciji :) to je izgleda model predvidjen za akcije :)
[ dados.p @ 27.07.2014. 11:06 ] @
@Sceka... jel imas predlog za plocu za i5 4440 procesor... potrebno je da ima USB 3.0 interni... nece se raditi nikakav overklok.. samo da se ubaci procesor i to je to..
[ Sceka @ 27.07.2014. 13:25 ] @
Pa vec sam napisao - MSI B85M-P33 - tu plocu imam, proizvedena ove godine negde u martu mesecu, samo sam apdejtovao BIOS i to iz Windows-a, sto znaci da je veoma sveza "tehnologija"... Radi odlicno a stvarno je jeftina. Proguglaj pa vidi sve karakteristike.


Pozdrav!
[ calexx @ 27.07.2014. 13:53 ] @
Ja sam skoro kupio ploču, izabrao Gigabajt GA-H81M-HD3 i čini mi se da u tom cenovnom rangu (malo skuplja od ove MSI) nema ploče sa ovakvom ponudom. Dva PCI slota, 4 USB3 pozadi, interni USB3 (e da, ova tvoja MSI nema interni USB3) a za monitor kompletna ponuda, VGA, DVI, HDMI i Display Port. Pa još i malo bolja zvučna za tu klasu.
[ Sceka @ 27.07.2014. 14:22 ] @
Ali B85 je "bolji" cipset. Kako mislis da nema interni USB 3?


Pozdrav!
[ dados.p @ 27.07.2014. 16:30 ] @
Da gledam baš MSI B85M-P33 nema interni USB 3.0 ... znači ne mogu da povežem sa kućištem napred sa USB-om 3.0 ... ali na primer evo ova Gigabyte GA-B85M-D2V
[ calexx @ 27.07.2014. 17:21 ] @
Baš tako, to je i odgovor Šćeki. Na interni konektor kačiš USB3 koji su napred na kućištu ili gde već.

Razlika između B85 i H81 je uglavnom u broju tih džidža-midža i baš zato su mi ove ploče čudne.

Citat:
B85 has everything that H81 has plus ...

1. PCIe 3.0 support (offered by Gigabyte, Asus, ASRock,etc)
2. Few Extra USB 3.0 ports (I do not need those extra ports)
3. Few extra SATA3 6gbps ports (I do not need those extra ports)


Osim što tvoja ima PCIe 3.0 (što ne znam čemu bi meni služilo), ona bi trebalo da ima više USB3, više SATA3 i više mesta za memoriju ... a nema.

[ Sceka @ 27.07.2014. 19:14 ] @
Da, nema interni USB 3.0. Nisam obracao paznju na to jer imam USB 3.0 kabl koji ide sa Back Panel-a do ispred tastature i dalje gde treba pa mi je tako lakse jer samo taj upotrebljavam. Inace, jako tesko se nabavljaju ti USB 3.0 produzni kablovi, zapravo vec mesecima trazim i ni u jednoj radnji nema (doduse trazim u radnjama koje su kod mene na B.Brdu pa usput...) iako su rekli da ce nabaviti a treba mi jos tri takva kabla za kompjutere koji nisu kod kuce. Ovaj moj sam dobio od ortaka.

PCIe 3.0 je potreban za svaku noviju graficku karticu. Ostalo je po potrebi. PCI slot u principu u danasnje vreme nikome ne treba a ako bas treba za neku karticu onda se uzme takva ploca koja ima. Meni ne treba. Necu kod kuce koristiti ni dve graficke kartice pa mi ni takva varijanta ploce ne treba. Kod kuce kompjuter (sada jedini, ne racumnam laptop-ove jer imaju svoju konkretnu namenu) koristim samo za Internet, filmove/serije i igre. U skladu sa tim je i ta ploca.

Covek je trazio nesto jeftino, ja predlozio. Jeftinije od te ploce ja nisam nasao. Pa sad, toliki je izbor da u principu koja god se ploca uzme a da podrzava Haswell varijantu procesora je ok. Zavisi od novaca koji su na raspolaganju i zelja...


Pozdrav!
[ Upanddown @ 15.12.2014. 12:24 ] @
Sirom otvorite oci pri kupovini Gigabyte-a. Poceli su opasno da muljaju sa revizijama. Osakate totalno plocu, ostave na sajtu sliku stare ploce koje nije promenejna, ostave istu cenu.


Recimo, prva revizija ove ploce ima 4 faze za CPU



Druga revizija ima samo tri i dosta manje mosfeta, mislim WTF?!



Kod drugog primera su odneli pobedu ubedljivo
Model GA-B85-HD3 - sa prvom revizijom smo imali FULL ATX plocu



Isti naziv polce kao gore, ali ovo je totalno druga ploca koja nije FULL ATX FORMATU hahahaha WTF


Poenta je da prodaju osiromasene verzije za nase trziste, totalno druge ploce, ostave sliku full modela koji nije ogoljen na sajtu prodavca, a cenu ne promene, pa koga zaebu.

Evo spisak modela (za sada utvrdjenih, jako moguce da ima jos) gde GB daje lazne informacije:

GA-H81M-H - Product image online shows more Capacitors and better Power solution than new version

GA-B85M-HD3 Spec says SBA support, but no SBA in rev 2.0 delivered

GA-B85M-D2V Spec says Dual Bios, but no dual bios in rev 2.0 delivered

GA-H61M-DS2 Less capacitors and power phase

GA-H61M-S1 Reduced Power Solution

GA-B85M-DS3H Less power phase and socket missing parts.

edit: A i nasi IT mediji krecu da se bave time: http://www.hwgurus.com/wp/obma...-it-kupaca-istrazivanje-kupca/




[Ovu poruku je menjao Upanddown dana 15.12.2014. u 14:29 GMT+1]
[ Upanddown @ 15.12.2014. 12:26 ] @
Evo i nekih modela za koje sam našao info da se zna da su priči oko ove globalne prevare GA-B85M-HD3; GA-B85M-D2V; GA-B85M-D3V; GA-P85-D3; GA-B85-HD3 itd.
[ calexx @ 15.12.2014. 13:59 ] @
A gde je osakaćena moja GA-H81M-HD3? Mislim, briga me da li ima 3 ili 4 faze i da li je veća ili manja nego da li je nešto osakaćeno?
[ Upanddown @ 24.12.2014. 11:31 ] @
Mene je briga, jer ne varaju samo sa napsonkom, skidaju hladjenja, skidaju Dual Bios sa ploce, skidaju kondenzatore itd... Evo nesto i sa PC Axe-a. Izbvorni link: http://www.pcaxe.com/forum/showthread.php?p=373582#post373582

Stanje na tržištu računarskih komponenti veoma je nestabilno, i za proizvođače kojima je ovaj posao jedini priliv novca, može da bude i veoma opasno. U ovom ratu za opstanak neke firme pribegavaju ekstremnim potezima, međutim da li je to ispravan potez?

U ovom tekstu osvrnućemo se na poteze kompanije Gigabyte koja je nesvakidašnjim akcijama rešila da što više da zaradi, opet na štetu kupaca koji su nedovoljno informisani. Naime pomenuta kompanija u svetu je poznata po proizvodnji matičnih ploča za računarska rešenja, te upravo sa tom proizvodnom linijom kreću i prvi problemi i obmane.

O čemu se radi, i na koji način je krajnji korisnik obmanut? Pri izlasku neke matične ploče, osvrnućemo se na model Gigabyte GA-B85-HD3, kupac mora široko da otvori oči. Zašto? Naime Gigabyte je napravio dve revizije ove ploče (to radi skoro sa svima pločama), tj. REV.1 i REV.2 ali naziv ploče se ne menja, i slika koju prodavac koristi je uvek slika za reviziju 1. Međutim gde je problem? Problem se ogleda da se radi o potpuno dve različite ploče, koje još jednom, nose identičan naziv. Šokirani? U ovom slučaju ako gledamo na model GA-B85-HD3, prva revizija ove ploče je u FULL ATX formatu, i ima robusno hlađenje, dok druga revizija nije u FULL ATX FORMATU, nema toliko dobro hlađenje, ima manje tehnologija, ali prodavci kod nas ih prodaju kao reviziju 1 GA-B85-HD3, jer je to logično, sve dok kupac ne dođe kući, otvori kutiju i uvidi da se radi totalno drugom modelu.

Dileri, tj. prodavci, a i distributeri nikad ne naglase o kojoj reviziji je reč, ali uvek se drže slika za prvu reviziju, još jednom. Gigabyte u tom slučaju malim slovima stavi link za postojanje revizije 2, ali nigde ne postoji ni jedno objašnjenje zašto to rade.

Primer (na svim sajtovima dilera je slika revizija 1, iako prodaju svi reviziju 2.1, iliti totalno drugu ploču):
http://www.winwin.rs/maticna-ploca-m...1-1176955.html
http://www.gigatronshop.com/maticne_...-b85-hd3-27785
Postavlja se pitanje zašto to rade, stvarno? Generalno gledano, ako ovim potezom uštede 8-10 dolara po jednom komadu, na 100 000 komada, to je ušteda od oko 1 000 000 dolara, što ni izbliza nije mali iznos.

Ako bi ovo morali da povežemo sa auto industrijom stvari bi trebale da izgledaju ovako. Naime, odete da kupite neko SUV (terensko vozilo) platite sve, dođete kući, pozovu vas da preuzmete svoj automobil, i skontate pri dolasku da ste dobili mali kupe, koji je 40% manji i ne liči na vaš automobil koji ste platili, ali, ali nosi isti naziv i prodavac se poziva da je to normalno jer proizvođač ima više od jedne revizije, za istu cenu, sa istim nazivom, ali totalno različite specifikacije!

Da priča bude još gora nije reč samo o modelu koji smo naveli, nego o velikom broju modela ove kompanije, kao što su Gigabyte GA-B85M-HD3; GA-B85M-D2V; GA-B85M-D3V; GA-P85-D3; GA-B85-HD3 itd.

O ovim potezima kod nas se ćuti jer niko ne sme da govori o tome, ali činjenično stanje je da problem postoji. Ova poznata Tajvanska kompanija očigledno pod piritskom konkurenata kao što su MSI i Asrock pokušava da se izbori za poziciju, ali opet postavlja se pitanje da li to treba da plati krajnji korisnik, i da li mi treba da trpimo?

I ovo sam nasao na nekom drugom forumu, tj. gde se sve prica o ovome. Katastrofa.

http://forum.overclock3d.net/showthread.php?t=68674

http://www.overclock3d.net/art...rd/gigabyte_in_ebenezer_mode/1

http://us.hardware.info/review...arkedly-different-test-results

http://www.xtrememehardware.co...sion-at-higher-price-t326.html

http://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/1616035

http://oclab.ru/news/gigabyte-obmanyvaet-svoikh-pokupatelej

http://www.overclock.net/t/153...s-not-getting-what-they-wanted

http://linustechtips.com/main/...arkedly-different-test-results

http://www.tecmundo.com.br/gig...ecas-novas-revisoes-placas.htm

http://www.madshrimps.be/news/item/128382#axzz3Mo93B4P6

http://help.howproblemsolution...anging-product-names-or-prices

http://forums.overclockers.ru/...084268595ec307478abb170e0e4fb6

http://forum.shiftdelete.net/g...tlarda-kandiriliyor-muyuz.html

http://www.chip.com.tr/forum/g...habersiz-revizyon_t298522.html

http://www.hkepc.com/forum/viewthread.php?tid=2148534

[ Upanddown @ 26.12.2014. 10:16 ] @
Evo jos jednog dokaza da se radi o opasnoj prevari. Sad prodavca ne mogu da krivim u opste, jer sve te razlicite ploce, totalno drugacije, prodaju se pod istim BAR kodom, ponovicu istim BAR kodom. Prodavac treba da ima obuku svakih nedelju dana, da bi znao sta koja revizija Gigabyte ploca donosi i koliko su koga da prostis "naguzili"...



[ whitie2004 @ 26.12.2014. 18:56 ] @
Ne vidim neki problem da na ovim markicama uocim deo koji se odnosi na rev1.1 ili rev.2.0 i pronadjem odgovarajuce specifikacije i slike na njihovom sajtu. Snasao sam se cak i sa 5. slikom na cistom kineskom pismu. I sve to bez fakulteta i visenedeljnog kursa! Definitivno od oznake GA-B85M-DS3H rev.1.1 ne kapiram nista iza 85. A sumnjam da neko u Srbiji zna zasta sluzi pojedini fet na nekom mestu. Bas kao sto sumnjam da mnogo vozaca zna koji menjac/karburator/filter je ugradjen u njegovo vozilo. Ako stvarno verujes da su svi filovani istim komponentama ...

[ nomans @ 29.12.2014. 12:18 ] @
E hvala dobri ljudi,
bas ste me spasili upravo sam vratio jednu ovako osakacenu plocu. Zvao sam telefonom i trazio da li imaju GA-B85M-HD3. Kaze imaju. S obzirom da je cale isao po neku garderobu u Immo centar zamolim ga da mi pokupi. (Znam, znam nisam bas najuzorniji sin, al igra na sme da trpi zbog kupovine :))). Elem otvorim kesu - odusevim se, otvorim kutiju - smorim se. Naponska jedinica manja...a cena ko za celu GA-B85M-HD3 . Lepo odem tamo vratim, ljudi uvaze reklamaciju i vrate mi lovu. Pisem ovo kao upozorenje za druge kupce, moze da se desi da prodavci ne budu voljni da vrate pare ili zamene proizvod, a matori mi rece da je ovo u sustini prevara, tj prilicno razlicit proizvod. Tako da savetujem da ih izbegavata jer ako rade sve ovo sto citam ovih dana onda bi trebalo pazljivo da razmotrimo sta nam to prodaju? Tj kad poredite cene od nekoliko porizvodjaca, dobro pogledajte sta sve imaju navodno isti modeli...moze da vas kosta skulje nevljego sto mislite. Da ne bude zabune, mislim da cu ovaj post i na druge forume.

aj u zdravlje

Slike




P.S. Vidim gore da sa user calexx pita gde je osakacena njegova ploca.
Pa ako imas manje naponiskih onda je losija stabilizacija napona, tj platio si isto za losiju plocu. Zamisli da si kupio bojler od 12KW, sa grejacem od 10....tako nekako.
[ Upanddown @ 05.01.2015. 10:18 ] @
Video sam da si i na drugom forumu postovao ovo. Bas mi je zao sto si izigran. Evo updejta i veliki Guru3D je napisao-iskazao nezadovoljstvo. Do sad najbolji clanak o ovoj prevari: [url]http://www.guru3d.com/news-story/gigabyte-pushing-it-a-motherboard-revision-too-far.html[/url]
[ nomans @ 05.01.2015. 12:57 ] @
Video sam, nisam znao da to ide tako daleko....
[ Upanddown @ 16.01.2015. 10:05 ] @
Evo i prvog ozbiljnijeg problema.

[QUOTE=MaXgamer;4065336]Tražeći rješenje za problem koji imam, naletio sam na ovu temu, pa vas molim za savjet. Ja sam prije nekih 6 mjeseci kupio GA-B85-HD3 i upario sa Core i5-4670K, i Cooler Master Eisberg 120L vodenim hlađenjem koje sam bas kupio jeftino, tj. sve povoljno na kupujem prodajem. Procesor je radio ultra stabilno na 4637MHZ s naponom 1.35V, s pik temperaturama od 72C. Evo je i moja ploča ispod.



Onda nastaju problemi. Iz nekog razloga na ploči USB portovi na zadnjem panelu su prestali raditi. Odnesem moju ploču koja je revizija 1 (tad to nisam smatrao bitnim) na reklamaciju i kroz 8 dana sam dobio drugu. Došao kući i shvatio da sam dobio reviziju 2, koja je totalno drugačija, tj odbio sam totalno drugu ploču sa istim nazivom. Evo slika nove ploče.



Riješio sam da ne dramim i sve sklopim i onda kreće razočarenje. Ova ploča revizije 2 koja je totalno ogoljena, kako je i ovdje navedeno, grijala je procesor za nekih 20C više. Nakon bruka provedenog vremena da izvučem bilo kakve pristojne klokove, ostao sam na 4.42GHZ, s naponom od 01:35, koji zna da oscilira i za 0,01V, i temperatura koje u piku znaju da idu i do 86C.

Vidim da ste pokrenuli temu za ovakve slučajeve, ali ne vidim kako ovo riješiti i dobijem reviziju 1 koji navodno nema ni jedan distributer, jer revizija 2 je po svemu sudeći mnogo lošija, tj. u pitanju je druga ploča. Zvao sam radnju u kojoj sam uzeo ploču, oni kažu da ne mogu da je zamjene, da je to po nekom kodu ista ploča. Oni su navodno ploču koju sam donio vratili distributeru i ne mogu je vratiti natrag. Ja imam slike obje ploče, ali opet slaba vajda jer ne znam što da radim?[/QUOTE]